Wat bescherming is voor de Nederlandse samenleving KX+M* keert voor het eerst dividend uit De gewijzigde omzetbelasting aanvaard Radio-acteur bedreigd door de aetherschaduw uit het verleden Voogdijraden worden „Raden voor Kinderbescherming" De Milva iets voor U? Modeshow op punters Museumportier met kunstgevoel VRIJDAG 9 JULI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Kath. Werkgeversvereniging In hotel Wittebrug heeft gistermid dag de Algemene Katholieke Werk geversvereniging haar algemene le denvergadering gehouden, die door enkele honderden leden en genodig den werd bijgewoond. De voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heijst zei in zijn openingswoord, dat de vergade ring reeds was vastgesteld, voordat men van het mandement van de bis schoppen had kunnen kennis nemen. Dit laat op het ogenblik een uitge breide bespreking van het mande ment niet toe. Hij betreurde het, dat zovelen bui ten de katholieke kring, voor wie het stuk in het geheel niet was be doeld, gemeend hadden er critlek op te moeten leveren, welke aan de eigenlijke strekking van het mande ment geheel voorbij gaat. Hij vrees de, dat de aandacht van hen, die cri- tiek leveren, geheel is voorbijgegaan aan het eerste deel, dat de grond slag van do beide daaropvolgende vormt. Het tweede hoofdstuk geeft een aantal richtlijnen voor de houding van de katholiek in het openbare le ven. Spreker vervolgde: „In zich zijn deze richtlijnen niet nieuw; zy zijn alleen nog eens duidelijk gefor muleerd. Als katholieken zullen wij in eigen groeperingen, zowel op so ciaal en economisch, als op politiek terrein, onze houding ten aanzien van de dagelijkse problemen moeten kunnen bepalen. Dit behoeft aller minst te ontaarden in hokjesgeest of separatisme, in tegendeel de bis- fiteren, geheel wordt doodgezwegen". Bij acclamatie werd hierna een voorstel aangenomen van dc voor zitter aan het episcopaat een schrij ven te richten, waarin dank wordt gebracht voor de belangrijke richt lijnen, die in het mandement der bisschoppen zijn gegeven. De voorzitter gaf hierna het woord aan de heer Leon Bekaert, voorzit ter van de katholieke zusterorganisa tie in Bejgië c-n voorzitter van het verbond der Belgische nijverheid, die als onderwerp voor zijn inleiding had genomen „de keuze voor Euro pa: eenheid of verval". Na een korte pauze sprak mr. B. J. M. van Spaendonck over „De han delspolitiek op een nieuw keerpunt". BRAND GESTICHT UIT WANHOOP. Voor de rechter-commissaris b(j de arrondissementsrechtbank te Maastricht werd Woensdag voorge leid M. uit Schinnen, verdacht van brandstichting in eigen woning. M., een der slachtoffers van Plu- rifort, ontving een dubbele wissel van ruim f 250 met een bijgevoegd dreigement: „Bij niet voldoen beslag legging op alle bezittingen''. M., die niet over de contanten be schikte, geraakte ln paniek en be sloot zijn verzekeringsmaatschappij zijn wissel te laten betalen. Hij is thans in het Huis van Bewaring te Maastricht ingesloten. De Staatsmijnen ln Limburg heb ben besloten alle mijnwerkers, die bij Plurifort in Sittard in moeilijk heden zijn geraakt door het tekenen van wissels die tweemaal op de ko pers getrokken konden worden, te beschermen. De Staatsmijnen voldoen het be drag, dat ten tweeden male betaald moet worden. (N.v.d.D.) ninklijke Luchtvaart Mij. een mijl paal in haar geschiedenis geworden want voor het eerst is zij in staat een deel van de winst te bestemmen voor uitkering van een dividend van over alle aandelen. Daarmede is een bedrag van bijna 5 millioen ge moeid. Helaas heeft dr A. Plesinan die zoveel jaren onvermoeid heeft separatisme, in leren.™ ue u»- ^ee(d om der6elijk resu|Ua, schoppen zelf bevelen ten sterkste bereik dit niet me„ oon nit u-li ten naiiwtiTp pn nn ppn Het boekjaar 1953 is voor de Ko- j vliegtuig, over. Verkocht werden vyf Lockheed L-749 Constellations, drie Copvairs CV-240 en twee Dakota's In bestelling zijn vier vliegtuigen van het type Lockheed L-1049 en vier toestellen Convair GV-340. Aanzienlijke bestellingen zoals in de afgelopen jaren werden geplaatst zijn in de naaste toekomst niet te verwachten, zij het, dat een grotere aan. dat wij ten nauwste en op een innige manier samenwerken met on ze andersdenkende beroeps- en standgenoten. Naast het onderling contact onder onze geloofsgenoten, zal in de prac- tijk van het dagelijks leven een re gelmatig voeling houden nodig zijn. Meer dan dat, wij zullen op velerlei terrein in practische zaken gezamen lijk een zelfde lijn kunnen volgen. Zeker met hen in Nederland en dat zyn er gelukkig ?.eer velen, ook al zijn zij niet steeds alszodanig ge organiseerd welke hun levens overtuiging tenslotte opbouwen op de dhristelyke beginselen. Het ver leden bewijst, dat dit mogelijk is. „Bepaald betreurenswaardig, en voor onze Nederlandse samenleving beschamend is het, dat het stuk, be doeld als een vaderlijk vermaan aan ons katholieken, door anderen ge bruikt wordt als politiek propaganda stuk en de algemene opbouwende hoofdinhoud, waarvan onze gehele Nederlandse maatschappij k3n pro- MAN VERMIST. De dertigjarige heer S. Nuyen uit Zuidbroek wordt sinds Zondagavond vermist. Hij was die avond met eni ge collega's uit geweest en op weg van Kropswolde naar huis misten zijn vrienden hem ineens. Zij wacht ten enige tijd op hem, maar toen hij niet verscheen gingen zij naar zijn huis. Hier bleek hij ook niet te zijn. Toen hij de volgende morgen niet op zijn werk verscheen, begon men zich ongerust te maken. Tot op heden is hii spoorloos. De vermiste, die on gehuwd is, woont by zijn vader in. Aetherfclanken I ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterst.). 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arb. in de continube drijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Vara- Varia. 13.20 Orgelspel. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Filmprogr. 14.30 Gram. 15.00 Holland Festival: Radio Phil- harm. ork., groot koor en sol. 16.30 Van de wieg tot het graf. 16.45 Gram. 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Dansmuz. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 ..Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week",caus. 20.00 Nieuws20.05 Gram. 20.25 Voord r. 20.55 Inleiding volgende uitz. 21.00 Compositie-con cours. 21.45 Soc. comm. 22.00 Weense muz. 22.30 „Kosels bij het des?®'*", hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24 00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 0.55 Voor de kleuters. 10.10 T.T,-ra ces. 10.30 Lichte muz. 11.00 Voor de zieken. 11.45 T.T.-races. 12.00 Ange- 'us. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- houwmeded. 12.33 Gram. 12.45 T.T.- races. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.35 T.T.-races. 13.45 Gram. 14.00 T.T.-races. 14.15 Metropole ork. 14.50 T.T.-races. 15.00 .De schoonheid van het Gregoriaans" '5.30 Gram. 15.40 T.T.-races. 16.10 Zang en orgel. 16 35 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 T.T.-races. 17.30 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Musette-ork en so list. 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. 19.00 Nieuws. 19.10 Tour de France. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.20 Nabeschouwing Tour de France. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20 50 Gram. 21.00 „Carmen", ooera. 21.30 Act. "1.40 Gram. 22.15 Kamermuz. 22.30 Wij luiden de Zondag in", avondge- ed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Ork. conc. "3 5024.00 Gram. meemaken. Echter in de voorgaande jaren was het hem al wel duidelijk geworden, dat de winstcapaciteit zover was ge stegen, dat de dividenduitkering in het verschiet lag. De winsten over de boekjaren 1951 en 1952 waren van dien aard, dat een dividenduitkering mogelijk zou zijn geweest, wanneer er geen aflossing had moeten ge schieden op de in 1950 van het Rijk tegen uitgifte van amortisatiebewij- zen. ontvangen f 10 millioen Het vrachtvervoer ontwikkelde zich in 1953 in normaler tempo dan in de voorafgaande jaren, toen bijzon dere invloeden, samenhangende met de wereldpolitieke situatie, zich de den, gelden. Naarmate de techniek vor dert en de touw van grotere vracht vliegtuigen met nog betere exploi tatie-mogelijkheden werkel ij kheid zal worden, zal ook de plaats van vrachtvervoer in de luchtvaart in 'belang toenemen. Het vervoer van emigranten bleef in 1953 by de verwachtingen ten achter, mede door de iets mindere geneigdheid om uit Nederland te emigreren. Begin 1954 werd in over leg met de Nederlandse autoriteiten de aantrekkelijkheid van het vervoer door de lucht voor emigranten ver groot, door de mogelijkheid te scheppen in bepaalde gevallen het vervoer op bepaalde lijndiensten naar Australië en Canada te doen ge schieden. Samenstelling der vloot. De samenstelling van de vloot on derging in het afgelopen jaar ingrij pende wijziging. Toegevoegd wer den negen Lockheed L-1049 Super Constellations, twee Douglas DC-6A „Liftmasters" en tien Convairs CV- 340. Van 't Rijk nam de KLM een gebruikte Dakota, ingericht als les- Ontploffing op kermis Bij een patates frites kraampje op de kermis te Harlingen ontstond gistermiddag brand, toen de vlam in de olie sloeg. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat blussen niet meer mogelijk was. Nog voor Brandweer en politie ter plaatse waren ontplof te met een enorme knal een cylinder met gas. Het kraampje sloeg uit elkaar en van de dichtst bijstaande huizen werden de ruiten ingedrukt. Een regen van vonken en brandend hout daalde tot ver in de omtrek neer. Bij het talrijke publiek, waar onder honderden schoolkinderen, (de school was juist uit), ontstond een paniek, die geen ernstige gevolgen had. In een der woningen ontstond brand evenals in een nabijgelegen kennistentje. De inmiddels gearri veerde brandweer kon uitbreiding voorkomen. 50.000ste immigrant in Australië Na een reis van vijf weken, is Maandag j.l. het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse LLoyd in Melbourne aangekomen. De „Si bajak" was op 1 Juni uit Rotterdam vertrokken met ruim dertienhon derd Nederlandse emigranten aan boord. Bij die emigranten bevond zich ook de 20-jarige Maria Agnes Schoite uit Amsterdam, de vijftig duizendste Nederlandse emigrante naar Australië sinds het einde van de oorlog. Mej. Schoite is in Melbourne een grootse ontvangst ten deel gevallen. De Australische regering zond haar als welkomstgroet een boeket rode, witte en blauwe hyacinthen van Ne derlandse bollen, met linten even eens in de Nederlandse kleuren. De 50.000ste werd bovendien warm ontvangen door pers, film en radio. Ze was het meest bekende meisje in Melbourne. Op Zaterdag 10 Juli treedt ze in het huwelijk met de Ne derlandse emigrant Frank Zindler en dan zal het echtpaar Zindler-Scholte wederom in de krant komen. mate van standaardisatie als een be langrijke schrede op de weg naar op voering van het rendement wordt ge zien TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gister middag het wetsontwerp in zake de omzetbelasting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een vijftal amendementen werd aangenomen, waardoor vrijgesteld worden van de omzetbelasting: ad vertenties van dagbladen en perio dieken; de diensten van begrafenis ondernemers; de levering van uit- pootplanten aan ondernemers; de le vering van ontbijtkoek, peper- en snijkoek. Ook werd het amendement van de commissie van voorbereiding om de vrijstellingsgrenzen voor grossiers- en fabrikantenomzetten te stellen op resp. 2000 en 12.000, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het amendement-Van Koevorden tot vrystelling van mengvoeders, werd, nadat de commissie van voor bereiding zich hiertegen had ver klaard, ingetrokken. Alleen de socialisten stemden gis termiddag tegen het amendement- v. d. Heuvel (AR) tot vrystelling van advertenties en tegen het amende- ment-v. d. Heuvel (AR)—Groen (KVP) tot vrijstelling van uitpoot- planten. De overige partijen stemden voor. Voordat tot stemming over het amendement van de commissie van voorbereiding werd overgegaan, leg de de heer Hofstrj. (Arb.) de verkla ring af dat zijn fractie het misver stand wilde wegnemen dat de heer Lucas (KVP) de vorige dag had ge wekt nl. dat de socialistische fractie onvoldoende oog voor de belangen van de middenstand had getoond door het amendement-Hooy (KVP) niet te steunen. De tegenstanders van dit amende ment wilden niet minder doen voor Om de rechten van cabaretprogramma's Vele artisten hadden reeds de eer Een aantal radio-officials en ar tisten zoals Karei Prior, Peek Jelle- ma, Jack Dixon, heeft gistermorgen in de vacantiekamer van de civiele rechtbank te Amsterdam als luiste raars gefungeerd. Onder hen bevond zich Kitty Knappert de „bruid" bij een voortdurend uitgesteld huwelijk in een tweewekelijks Zaterdagavond programma („Wij hebben de eer.."), dat in kort geding een geschilpunt is geworden tussen de wereldomroep te Hilversum en de radio-acteur Benny Vreden. Namens de Wereldomroep stelde mr dr P. J. Witteman, dat Vreden in 1950 by de wereldomroep in dienst was geweest om als cabaret-artist ge durende een half uur per week een licht programma te verzorgen. Dit programma, waarvan pleiter het draaiboek overlegde, droeg dezelfde titel („Wy hebben de eer") als het programma dat nu door Vr. voor een andere omroep wordt verzorgd. Buiging in drievoud. De president mr J. Meihuizen: met het oog op deze zitting heb ik er Za terdag jl voor het eerst naar geluis terd. Mr. Witteman, driemaal buigend: dank u. Vr. is indertijd wegens bezuiniging bij de wereldomroep ontslagen en van het Zaterdagavondprogramma, dat hij nu verzorgt zijn de herken ningsmelodie, de titel, de opzet en de uitwerking volgens mr. Witteman gelyk aan het oude programma. Daar Vr. het programma destijds in dienst van de wereldomroep heeft ontwor pen resorteert dit geval volgens pleiter onder artikel 7 van de au teurswet dat handelt over vervaar diging van „een werk van letterkun de, wetenschap of kunst". Het au teursrecht behoort, aldus pleiter, aan de wereldomroep. Over de gelijk heid van de twee programma's kon volgens mr. Witteman geen twijfel bestaan. Hij eiste oplegging van een dwangsom, groot duizend gulden, voor elk geval van voortzetting van het gewraakte programma. Slechts bedoeld als opvulling. Namens de gedaagde betoogde mr dr A. A. M. Enserinck dat de om lijsting van het programma waar voor zijn cliënt de verantwoordelijk heid draagt geen auteursrechtelijke creatie is, maar alleen de opvulling. Volgens deze raadsman was de ge hele aangelegenheid niet spoedeisend daar de wereldomroep sinds het ver trek van Vr. niets meer met het be wuste programma heeft gedaan. Dit programma, aldus pleiter, staat mijn cliënt trouwens „op het lijf geschre- Andere leiding hoofdbedrijfschap Aan de heer W. M. Driessen te Venlo is door de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening eervol ontslag verleend als voorzitter van het Hoofdbedrijfschap voor Tuin bouwproducten en als voorzitter van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit onder dankbetuiging voor de door hem in deze functies bewezen diensten. Tot zijn opvolger in beide functies is benoemd de heer dr. H. J. Mathot te Swalmen. ven". Mr Enserinck betoogde ver der dat zyn cliënt niet als cabaretier in dienst was genomen (hetgeen hij begrijpelijk achtte omdat Vr. voor dat hij overging naar het cabaret voor een autobandenfabriek werkte) maar als „chef van de afdeling klein kunst" en dat hij de liedjes in zijn vrije tijd, niet in speciale dienst of- opdracht van zijn werkgever had vervaardigd. De rechtbank zal op 13 Juli te 10 uur uitspraak doen. de middenstand doch de argumenten van de staatssecretaris van Finan ciën tegen dit argument waren zo overtuigend dat het amendement geen schijn of schaduw van kans op aanvaarding zou hebben gehad. Het amendement van de commissie van voorbereiding was volgens de heer Hofstra beter dan het oorspronkelij ke wetsvoorstel. Zonder hoofdelijke stemming werd dit amendement daarna aanvaard. De heer v. d. Wetering (CH) trok zijn amendementen tot vrijstelling van de diensten van dierenartsen en gist in nadat bleek dat hiervoor geen steun van de Kamer kon worden verkregen. Hij had succes met zijn amendement tot vrijstelling van snij koek enz. Het amendement-Van Leeuwen (VVD) tot beëindiging van de wer kingsduur van het 15 pet. tarief «n het tussentarief tot 1 Januari 1957 werd met de stemmen van de libera len, de SGP en de KNP vóór ver worpen. De heer Van Leeuwen kon alleen de stem van zijn fractiegeno ten. de SGP en de Chr.-Hist. ver werven voor zijn amendement tot verlichting van de zg. „toegevoegde waarde" van onredelijk zware be lasting. Het amendement werd ver worpen. De indieners van de overige amendementen, die onvoldoende ge steund werden, trokken deze in. Ten gevolge van de aangebrachte verlidhtingen heeft de regering een budgetair offer van 12.1 millioen gul den gebracht. Ook als de raden voor de kinder bescherming, die in de plaats komen van de voogdijraden, aan het werk gaan, zal het zwaartepunt bij de par ticuliere instellingen blijven liggen. Deze toezegging deed gistermiddag minister Donker aan de Tweede Ka mer, die daarna haar goedkeuring hechtte aan het wetsontwerp tot in stelling van de nieuwe raden. Aan het grondbeginsel van het kin- derbeschermingswerk zal dus niet worden getornd. De ambtenaren voor de kinderwetten zullen naar de raden overgaan en de verenigingen zullen subsidie krijgen. Daaronder zullen behalve Pro Ju- ventute ook de confessionele vereni gingen vallen en dan krijgt de R.K. Vereniging voor Gezinsvoogdij ook haar gewenste subsidie. De nieuwe raden zullen het on derzoek instellen met behulp van de deskundige ambtenaren en ook de beslissing van de rechtbank voorbe reiden. Na de toewijzing van het kind zal er toezicht blijven van de raad. NOTARISKLERK ZOU 65.000 VERDUISTERD HEBBEN. De substituut-officier van Justitie by de rechtbank te Zutphen, mr. A. Messchaert, heeft twee jaar gevan genisstraf geëist tegen de notaris klerk N. uit Eefde, die terechtstond wegens verduistering en valsheid in geschrifte. In enkele jaren tijds zou 'verdachte zieh een bedrag van bijna 65.000 hebben toegeëigend, meest ten nadele van bejaarde lie den. De officier meende, dat de ver dachte zijn slachtoffers op geweten loze manier heeft gekozen en behan deld. De motieven zijn niet aan het licht gekomen. HAAR WAPEN IS DE CHARME Ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de militaire vrouwenaf- deling, de Milva, is een reizende ten toonstelling ingericht, die aantrek kelijk en aanschouwelijk het werk van de vrouw in het leger verklaart. Deze tentoonstelling komt eerst in Middelburg, opening 13 Juli, maar zal ook de zuidelijke provincies aan doen, en 17 September Nijmegen be zoeken bij gelegenheid van de vie ring der bevrijding, tien jaar gele den. WAT DOEN DE MILVA'S? Over het werk van de Milva's heb ben de kapiteins mevr. A. W. Droog- Hartgerink en G. E. J. van der Waar den ons gistermiddag ingelicht. Er wordt wel eens gevraagd: waarom zou het meisje in militaire dienst gaan? Maar de practijk bewijst, dat verschillende functies in het leger beter door vrouwen kunnen worden vervuld. Daarvoor bezitten zij bepaal de kwaliteiten. En dat heeft niets te maken met modegril of emancipatie. Bovendien geeft weerbaarheid in net leger de jonge vrouw moed om vol te houden. Als voorbeelden kunnen gel den Florence Nightingale en Gene- viève. De Milva's moeten ongehuwd zyn en in de leeftijd van 18 lot 35 jaar. Hun basis-opleiding van zeven we ken geschiedt door vrouwelijke krachten. Zij zijn onderworpen aan de krijgstucht, waardoor zy leren dienen. Milva's bij de Luchtmacht, in het blauw-grijs, helpen in technische af delingen als de radar, en zijn onder meer in Apeldoorn gevestigd. De Milva's bij de Landmacht, in khaky. doen veelal administratief werk, cf zijn bij de geneeskundige dienst en de verbindingsdienst. Tot hun uitrusting, zoals die op de tentoonstelling wordt gedemonstreerd behoort generlei wapen. „Het wapen van de Milva is haar charme", zo heeft kapitein mej. v. d. Waarden ons verzekerd. En daarvan getuigt ook de Milva-film die zojuist is ge reed gekomen. DOOR BLIKSEM GEDOODr" Woensdagmiddag is de 48-jarige molenaar C. Engelen, toen hij tij dens een hevig onweer met zyn zoon en zijn knecht onder een hoge boom schuilde, door de bliksem zo ernstig getroffen, dat hij enkele uren later aan de opgelopen verwondingen is overleden. MAN KWAM TUSSEN WALSMACHINE. Donderdagmiddag is de gehuwde 56-jarige arbeider A. J. Groothedde met zyn hoofd tussen een walsma- chine gekomen op de fabriek, de Plaatijzerindustrie te Apeldoorn. Het slachtoffer werd naar het St. Ludwinaziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarna overleed. Aan het departement van justitie zal een ambtenaar voor het uitbrengen van advies betreffende de structuur van de raden worden benoemd. De raden zullen een onderzoek naar het vaderschap kunnen instellen en nieuw is verder, dat een actie voor het verkrijgen van een alimentatie ten behoeve van een natuurlijk kind uitsluitend kan worden begonnen met toestemming van de moeder. Deze laatste bepalingen voegde de minister in op wens van de Kamer. Morgenmiddag glijden mannequins over het water van Giethoorn. Zij staan in de meest bevallige en aan lokkelijke houdingen op de houten buikdenning van de Giethoornse punters en tonen het verbaasde pu bliek de laatste snufjes van de Ne derlandse kleding industrie. Maar in ieder vaartuig zal ook een dame van de plattelandsvrouwen bond staan in oude streepklederdracht om het verschil tussen oud en nieuw te accentueren. Het gebeurt allemaal op de Dorps gracht en Marijke Vetter zal bij de show, die door de televisie zal wor den uitgezonden een toedichtend woord spreken. JONGETJE VERDRONKEN. De bijna vier jaar oude Cornells Johannes Pekelharing, gewoond heb bende Daalseweg 163 te Utrecht, is gisterenmiddag in de Vecht verdron ken. Het kind werd om vier uur ver mist, en zijn speelgoed vond men langs de Vecht. Na langdurig dreg gen haalde de politie gisteravond om negen uur vlak achter het ouderlijk huia het lijkje op. ARBEIDER DOOR ARM VAN HIJSKRAAN GETROFFEN. De 21-jarige Duitse arbeider T. uit Eschweiler, werd Donderdagmiddag in Heerlen dodelijk getroffen door een van 20 meter hoogte naar bene den vallende hefarm van een hijs kraan. Tijdens het oprichten van de kraan, die moet worden gebruikt bij de bouw van een nieuwe bolvormige gashouder, brak de hefarm plotse ling af. Het slachtoffer was een vluchteling uit Oost-Duitsland. Hij leefde alleen en wist niet wat er van zijn familie geworden was. H.M. DE KONINGIN NAAR HET LOO. H.M. de Koningin zal tot het be zoek van de president van de Franse republiek op paleis het Loo verblij ven om aldaar enige dagen door te brengen. Deze korte vacantie zal Za terdag en Zondag a.s. worden onder broken. op welke dagen H.M. met Prinses Irene in Londen zal vertoe ven. Prinses Irene zal daar, zoals be kend, de Nederlands Hervormde Kerk openen. Leefde vorstelijk in privé-museum John Nevin, een zeer gewaardeer de en behulpzame portier van het Victoria en Albert Museum in Lon den, is tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van bij na 2.000 kunstvoorwerpen. Twintig jaar lang heeft Nevin zijn salaris van 90 gulden per week luister bijgezet door waardevolle voorwerpen te ont vreemden. Zijn privé-museum had volgens de politie een waarde van on geveer 35.000 gulden. Nevin en zijn vrouw woonden in een van buitenaf gezien bescheiden huis met vier kamers. Maar binnen, aldus de politie, zag het er overdadig uit, Een prachtig oud-Vlaams tapyt werd gebruikt als sprei op het bed. De gordijnen voor de ramen waren gemaakt van de fijnste soort kant. De vloerkleden waren vorstelijke exem plaren uit Perzië en India. De tafels waren van zeldzame, antieke waarde: kunstvoorwerpen, glaswerk en aarde werk stonden op iedere plank en ln elke hoek. In een vuilnisbak stonden 21 met juwelen ingelegde zwaarden en een jaden beeldje. En als de 54- jarige mevrouw Neving de borden omwaste deed zij dit met een stuk 28e eeuws tapijt. Detectives hebben verklaard, dat Nevin zijn schatten onder zijn kleren mee nam uit het museum. De antieke tafels nam hij uit elkaar. Hij smok kelde de poten en het blad er afzon derlijk uit en zette ze thuis weer in elkaar. De tapijten en het kant wik kelde hij om zijn lichaam De museum-autoriteiten hebben de diefstallen ontdekt tijdens een recen te inventarisatie. De waarde van de buit van Nevin wordt op ongeveer 35.000 gulden geschat, maar verklaard werd dat Veel van hetgeen hij stal met geld niet kon worden betaald, omdat het onvervangbaar is. De ad vocaat van Nevin heeft gezegd: „Hij vond, dat het museum niet zo goed voor de kunstschatten zorgde als hy het deed. Hij heeft zich het vreemde idee in zijn hoofd gezet, dat zijn waardering voor deze dingen groter is dan dié van het museum". Het vonnis tegen mevrouw Nevin, die beschuldigd wordt van het in ontvangst nemen van gestolen goe deren, werd uitgesteld hangende een rapport van de reclasseringsambte- naar.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7