Knipogende Wagtmans rende over de Vlaamse keien de zege tegemoet Eerste-étappe allround Nederlandse overwinning Wout je Wagtmans weet wel hoe 'n étappe gewonnen moet worden Publiek zorgde met hulde aan „dwang arbeiders van de weg" voor verrassing De Maastunnel mondde voor Nederlanders uit in overwinning Mengelmoes van sport, reclame en sfeer; amusement voor iedereen Ereronde met nog 4855 k.m. voor de wielen „Luie Hollanders gebruiken hoge sturen om hun kin op te leggen" VRIJDAG 9 JULI 1954" DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Wout Wagtmans heeft aan de lijst van etappeoverwinningen in interna tionale ronden een fraaie zege toegevoegd. In de ronde van Frankrijk van het vorige jaar is hij enkele malen als winnaar van een etappe door de finish gegaan, dit seizoen is hij er in geslaagd in de Giro d'Italia de etappe naar Turijn en de zeer moeilijke bergrit naar San Martino di Castrozza op zijn naam te brengen en in de eerste de beste etappe van de Tour de France kon hij te Brasschaat weer het bekende gebaar maken: de hand los van het stuur, de arm opgeheven, op het ogenblik, dat hij in de hoofdstraat van het Vlaamse plaatsje over de eindstreep ging, groetend de duizenden toeschou- werd op de tribunes en met een slimme grijns op zijn kwajongenstronie. Toen zich een kopgroep van 21 man sterk uit het peloton had losgewerkt was hij 30 km. voor de finish achteraan gaan zitten, niet om te slapen, maar om te kijken wat de anderen, geen kleine jongens overigens in de Europese wielerwereld zouden doen. „Nog iets voor de anderen overlaten" In hotel Withof, aan de grote weg tussen Antwerpen en Breda, waar de Nederlandse ploeg was ondergebracht, vertelde Wagtmans ons het verhaal van de laatste paar kilometers. Op het cir cuit van Brasschaat moesten nog 5 km. worden gereden. Steeds bleef hy ach ter in zitten om maar te voorkomen, dat Koblet, Ockers, Schaer, Bobet, Dar- rigade en de anderen zouden bemerken, wat hij in zijn schild voerde. Een kilo meter voor de finish, toen de groep nog op het fietspad reed om de Vlaamse kasseien te vermijden, zette hij aan. Gelanceerd vloog hij over het groepje, dat volkomen verrast werd. heen. Toen hij op kop lag verwisselde hij het fiets pad voor de straatkeien, om elk risico te vermijden. Kwestie van feeling. Op 200 meter voor de finish zag Wagt mans, dat hij nog 50 meter voorsprong had. „Wat ik in die laatste kilometers had gevoeld", zegt de kleine man nit Breda, die inlassen bewonderend naar de gele trni, waarop in kleine zwarte letters Henri Desgranges Is gemerkt, kijkt, „wist Ik toen zeker: ik kon die etappe winnen. En al Hepen de beste sprinters uit het groepje op de laatste 200 meter op mijn In want pas toen lagen zU op volle snelheid de overwinning kon mij niet meer ontgaan. Trouwens", en dan volgt het bekende knipoogje, „ik weet nu zo langzamerhand wel hoe ik een etappe moet winnen, onder welke omstan dlgheden ook". Met vaan en wimpel. Ploegleider Kees Pellenaars, die voor de start te Amsterdam zijn pupillen had toegesproken en daarvoor slechts drie minuten nodig had om de te volgen tactiek vast te stellen, trad de hotel kamer binnen, in zijn handen een kleur rijk vaantje, waarop met grote letters was gedrukt: „Eerste etappe Ronde van Frankrijk 1954". „Een nieuwigheid in de tour", zegt Pellenaars. „na elke etappe wordt zo'n vaantje ten geschenke ge geven". Jan Nolten, die zelf vele kostbare mi nuten had verloren, kwam Wagtmans gelukwensen. „Nog een keer of tien, Wout", zegt hij, „meer niet, want dan blijft er ook nog iets voor de anderen over". Hoewel het nog veel te vroeg is om conclusies uit de resultaten van deze eerste etappe te trekken, ziet het er, en misschien neemt Pellenaars ons deze boute bewering wel kwalijk, naar uit, dat voor het persoonlijk klassement Wout Wagtmans in de Ronde van Frank rijk van dit jaar als kopman van de Nederlandse ploeg zal moeten worden beschouwd. Slimme Wout eerste in geboortestad KLASSEMENTEN De uitslag van de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk van Amsterdam naar Brasschaet (Antwerpen) over een afstand van 216 km. luidt: 1. Wout Wagt mans (Ned.) 5.23.27 2. Bauvin (Frankr. N.O.C.) 5.23.28; 3. Ockers (Belg.); 4. Hendrickx (Belg.); 5. Bobet (Frankr.); 6. Deledda (Frankr.)7. Koblet (Zwits.) 8. Alomar (Spanje); 9. Dacquay (Frankr. NOC): 10. Desmet (Belg.); 11. Schaer (Zwits.); 12. Gerrit Voortlng (Ned.); 13. Schneider (Lux./Oostenr.)14. Carle (lie de France); 15. Robic (Frankr.-W.) 16. Wim van Est (Ned.); 17. Remangeon (Fr. Z.W.) alien in dezelfde tijd als Bauvin; 18. Darrigade (Frankr.) 5.23.58; 19. Hassenforder (Fr. NOC) 5.25.28; 20. Schmit (Lux./Oostenr.) 5.27.17; 22. Kübler (Zwits.) 5.32.21. De Nëderlanders Faanhof, Maenen, Nolten, Roks, Suykerbuyck, Van Bree- nen en Nico van Est eindigden mèt o.a. Forestier (Frankr.), Geminiani (Frankr.) en Teisseire (Fr.) in een groep van 83 renners ex aequo op de 26e plaats. Na de eerste etappe luidt het ploegen- klassement: 1. Nederland (Wagtmans, Voorting, Wim van Est) 16.09.23; 2. Bel- gie (Ockers, Hendrickx, Desmet) 16.10.24; 3. Frankrijk 16.10.54; 4. Frankrijk NOC 16.11.54; 5. Zwitserland 16.19.17; 6. Lux./ Oostenrijk 16.23.06; 7. Frankrijk W. 16.28.10; 8. Spanje z.t.; 9. Ile de France z.t.; 10. Frankrijk Z.W. z.t.; 11. Frank rijk Z.O. 16.43.09. De prijs voor de strijdlustigste renner werd toegekend aan de Zwitser Koblet. Hij kreeg vier stemmen en Wagtmans twee. Slechts zes van de tien stemmen werden uitgebracht. Amsterdam gedurende de dagen, welke vooraf gingen aan de start, reeds groot, op de eerste etappe stonden de nieuws gierigen, de kenners, de twijfelaars, de geestdriftigen, de ouderen en de jonge ren met vele honderdduizenden langs de wegen geschaard, waarover de route was uitgestippeld. Wij hebben reeds vele malen de Tour de France gevolgd, waar bij wy uit ervaring weten, welke plaats de Ronde van FrankrUk in de publieke belangstelling van dat land inneemt. Wy kennen ook de overweldigende interesse, welke in Italië voor de Giro bestaat. En juist daarom hadden wij niet kun nen vermoeden, dat het Nederlandse pu bliek, dat voor de eerste keer kennis maakte met de karavaan der renners, leiders, officials en journalisten, de werkplaats, de school, de boerderij, het kantoor, het huis in massa zou verlaten om in Amsterdam, in de Haarlemmer meer, in Haarlem en Heemstede, in de Bollenstreek, in Scheveningen, Den Haag Voorburg, in Delft en Rotterdam, in Breda en in de grensstreek, een glimpje op te vangen van de kleurrijke stoet der „dwangarbeiders van de weg", de man nen, die in de lage landen hun tocht van bijna 5000 km. zijn begonnen en daar straks de toppen der Pyreneeën en Al pen met behulp van hun uitgebalan ceerd fietsje zullen overwinnen. Van auto tot auto. Jacques Goddet, de directeur van de tour en Jean Garnault, de man, die tij dens deze cirkelgang als een generaal de organisatorische lakens uitdeelt, lieten het ons halverwege de etappe, in een vluchtig gesprek, gevoerd van auto tot auto, onverbloemd weten: deze hagen van toeschouwers, waartussen door zij tientallen kilometers reeds hadden gere den, hagen van vijf, zes rijen dik, had hun volkomen verrast. Deze eerste en enige etappe van de Tour de France door Nederland heeft duidelijk bewezen, dat de Nederlandse schijnlijk voor goed gewonnen. En daarom behoeft het ook geen verwonde ring te wekken, dat reeds vele stemmen in Amsterdam zijn opgegaan om het daarheen te leiden, dat het volgend jaar de start wederom in de hoofdstad van ons land zal worden gehouden. Maar het hangt voor een belangrijk deel af van de resultaten van de Nederlandse ploeg. Overwinning op alle fronten. Het begin was goed, buitengewoon fraai zelfs. En wij zijn er van overtuigd, dat het onderwerp van gesprek van de honderdduizenden Nederlanders, die de karavaan op zo'n prettige en enthou siaste wijze langs de vlakke wegen van ons land hebben omlijst, Donderdag avond en Vrijdagmorgen de overwinning van Wout Wagtmans zal zyn. Henk Faanhof heeft de eerste uitloop poging ondernomen, Klaas van Est kreeg de eerste lekke band, en Wout Wagt mans heeft de eerste etappe gewonnen. Zo zou men in het kort de wederwaar digheden van de Nederlandse ploeg in de eerste etappe kunnen samenvatten. Maar een charmante Franse collega drukte het bij aankomst te Brasschaat als volgt uit: dit is inderdaad een Ne derlandse zege over het hele front ge weest. Want ook de organisatie van het vertrek te Amsterdam, en de enorme alles overtreffende belangstelling langs de hele route, zijn voor ons onvergete lijk. Zoiets hebben wij nog maar zelden meegemaakt en zeker nooit buiten Frankrijk. Reeds even na Den Haag legde Wagt mans de eerste grondslagen voor deze overwinning. Nadat Koblet tussen de residentie en Voorburg door een uit looppoging de lont In het kruitvat had gestoken, besloot Wagtmans van de ver warring te profiteren door uit een van de voorste moten weg te lopen ln een lang aangehouden spurt. „Ik kwam los, maar kreeg een meute van zeker dertig renners achter mij aan, onderverdeeld in tal van groepen en groepjes. Er werd fel gejaagd en telkens weer gedemarreerd, met het gevolg, dat een kopgroep van 21 man ontstond, die byna tot aan Brasschaat bijeen zou blij ven, en die steeds verder uitliep op het grote peloton. Na bevoorrading. Die groep bestond uit drie Nederlan ders: Wout Wagtmans, Wim van Est en Gerrit Voorting deze laatste had, ge- gangmaakt door Faanhof aansluiting kunnen krijgen, maar Faanhof zelf viel daarna terug, twee Zwitsers: Koblet en Schaer, drie Franse nationalen: Bobet, Darrigade en Deledda, drie Belgen: De smet, Ockers en Hendrickx, drie man van de ploeg van Noord Oost centrum van Frankrijk, tw. Bauvin, Hassenforder en Dacquay, twee leden van de Lux.- Oostenr. ploeg: Schmit en Schneider, en verder nog Robic, Siguenza, Remangeon, Alomar en Carle. Te Rotterdam kwamen zij aan met een voorsprong van minder dan een minuut, maar na de bevoorra ding vlogen eerst Ockers en Voorting weg. en daarna Van Est. In express- tempo ging het door de Maastunnel, maar andere renners van het eerste pelo ton zetten meteen de achtervolging in, zodat voorbij Feyenoord de orde in deze voorhoede hersteld was. Rust ln geboortestad. Wagtmans ging er nog even vandoor by de passage van Breda, maar men liet hem zijn gang niet gaan en bovendien vond de slimme Wout het, welbe schouwd, toch wel wat te vroeg voor een serieuze uitlooppoging. Hy liet zich dus zonder meer inlopen. Intussen werd het verschil tussen deze voorhoede en het peloton steeds groter. Het werd 4, 5, 7 minuten en zelfs byna 9 min. na het passeren van de grens. In hoog tempo, en om beurten de kop nemend, yiden de 21 over het macadam heen, afgewisseld door slechte stukken met hobbelige kasseien, en af en toe van de fiets paden gebruikmakend, op de finish af. Siguenza verdween na een val uit de leidersgroep, Schmit kreeg een in zinking en moest lossen, later vielen Darrigade en Hassenforder wat terug. Ondanks mannetjesputters. Zo bleven er 17 over, die te Bras schaat in een groep, aangevoerd door Van Est en Dacquay arriveerden. Toen moest er nog een ronde van 4 km. ge reden worden en in deze laatste fase van de strijd wist onze intelligentste renner, alhoewel hij met zulke man netjesputters als Koblet, Bobet, Schaer en anderen te doen had, om hen allene te noemen, als eerste door de finish te gaan en zo deze te Amsterdam gestarte tour met een prachtige Nederlandse zegt in te luiden. Aangezien Wim van Est en Gerrit Voorting zich bij de groep bevon den, die ex aequo vijfde geplaatst werd achter Wagtmans, Bauvin, Ockers en Hendrickx, viel aan Nederland ook de eerste plaats in het landenklassement ten deel. Door niemand misgund. Verschillende buitenlandse collega's kwamen ons met dit schitterend begin gelukwensen, wij geloven niet dat er iemand onder de volgers is geweest, die ons dit eerste succes misgunde. De zeven andere Nederlanders kwa men met het grote peloton binnen, on geveer negen minuten later. Ook bij hen zag men lachende gezichten toen zij het nieuws vernamen. Het oordeel van Jean Garnault over deze etappe was: „In een woord for midabel. De rijkspolitie zei my, dat naar schatting 2*4 millioen Nederlanders langs de route stonden. Dat is een kwart van de bevolking, en daarmee is Frank rijk overtroffen. Ik wens Nederland van harte geluk met de prachtige zege vmi Wagtmans". „Hoera voor Woutje Wagtmans", aagt Wollel/e Na zijn zege in de eerste etappe geniet Woutje Wagtmans een welverdiende rust in zijn Neveda trui. Heerlijk warme wol houdt de spieren soepel. Neveda wol is favoriet bij de renners, bij de damesI handbreiwol superieur In kwaliteit en kleur Doe meo aan de groto Neveda Tour da France-prijsvraag. Zie Uw radioblad v Coppi door val ernstig gewond Toen Coppi tijdens een trainingsrit in de buurt van Milaan in de loop van Woensdagmorgen ten val was gekomen, werd bekend gemaakt dat de „campio- nissimo" slechte lichte schaafwonden had opgelopen. Bij een radiographisc onder zoek kwam echter aan het licht, dat Coppi een scheur in het linker slaapbeen bevolking door dit evenement, een won- heeft opgelopen. Nederlanderse fietsen onder de loupe Bobet over zijn touren Onder overweldigende belangstelling heeft Donderdagmorgen Burgemees ter mr. Am. J. d'Ailly van Amster dam op de Sloterstraatweg aldaar het startschot gelost voor de de France. Van links naar rechts: Henk Faan hof, Hein van Breenen, Jules Mae nen, Thijs Roks, Jan Nolten, Nico van Est, Wout Wagtmans, G. Voor- tint en Wim van Est. Achter de ploeg de ploegleider Pellenaars in zijn speciale wagen. „Bonjour Rroks, bonjour Noltenn, bon jour Swiekerrblek Henri Boudard, president van de wed- strijdcommissarlssen en opperste kamp rechter van de Ronde van Frankryk, komt de Nederlandse ploeg begroeten, die onder de galeryen van het stadion op een bankje wacht op het startschot. En als hy „Swiekerrblek" segt, gaat er meteen een daverend gelach op. Hy heeft ons wel eens verteld, dat hy in zyn hele carrière, en dat is een lange, met geen enkele andere naam zoveel moeite heeft gehad. Wy hebben hem die naam bij een vorige tour zeker op 25 verschillende manieren horen uitspreken en telkens met een aarzeling aan het begin, een struikeling in het midden en een bin nensmonds gemompel aan het eind. Men naakte weddenschappen tydens elke etappe, wat hy er 's middags bU de inish weer van zou maken. Maar Bou- tard is er nu achter: de naam is Swie- -.errbiek, definitief, en hij kan het zeg- ;en zonder hakkelen. Niet het ravyn ln. Van tevoren was Jacques Goddet onze jongens de hand komen drukken. Op de hem eigen sportieve en charmante ma nier, waaraan hy zijn populariteit onder de renners dankt. En voor ieder had hy een vriendelijk woord, of een grapje. „Ga jy dezelfde kant op als je broer?" zei hij tegen de jonge Van Est. „Ja meneer Goddet", knikte Nico. „Maar toch niet het ravijn in?" Algemeen gelach. „Als het kan niet", zei Nico grinne- kend. „Wat zegt u van die mooie Hol landse fietsen, monsieur Jacques", vroeg Hassenforder, die er by stond, „met die hoge sturen?" „Hollanders zijn op hun gemak ge steld. Daar leggen ze onder het rijden hun kin op", zei Goddet, en hy ging verder, naar de Zwitserse tent Maar Koblet c.s. waren er nog niet. el de Fransen. Voorop Louis Bobet die .ands hy verleden jaar de tour won op de handles van zijn remmen inscripties draagt: „A Louison Bobet avec tout mon admiration", en dan de naam van de fabrikant van het apparaat. Bobet, Dins dag gearriveerd, heeft gisteren nog en kele tientallen kilometers gefietst. Dat behoort zo by zyn voorbereiding. Zo heeft ieder zijn eigen methoden. Onze jongens doen het niet, die laten hun fietsen staan, en daar is ongetwijfeld ook wat voor te zeggen. Tourbeurt voor de radio Vrydag. Vanaf 15 uur 30 kan programma 402 meter onderbroken worden voor een directe reportage van de finish in Ryssel van de 2e etappe (Brasschaet—Ryssel) door Jan Cot- taar. 18 uur 40: Herhaling finish- reportage; 21 uur 35 Nabeschou wing tweede etappe. Zaterdar- Tussen 16 en 17 uur wordt pro gramma 298 meter onderbroken voor finishreportage derde etappe LilleRouaan door Jan Cottaar. 19 uur 10: Herhaling finishreportage; 20 uur 20: Nabeschouwing derde etappe. Ronde van Katwijk Doortocht van de tour werd compleet renfestijn Het «ai gisteren in Kalwyk al Tour de France wat de klok sloeg: 's morgei» was er ongekende drukte voor de Tour karavaan, die op weg van Amsterdam naar Antwerpen door Katwyk aan Zee haar route nam, 's middags waren het de leden van de wielerverenigingen Swlft-combinatle uit Leiden en de HSV De Kampioen uit Haarlem, die elkaar in een sportieve stryd van ongeveer tachtig kilometer de eer der overwin ning betwistten. Meer dan vijftig wielrenners hebben deze middag in het zonovergoten Kat wijk, dat na Hemelvaartsdag weer de eerste zomerse dag beleefde, interes sante wielersport laten zien, waarnaar duizenden langs het parcours van 1950 meter lengte, dat van de Zuid Boule vard over de Achterduinweg en de Drieplasenweg weer naar de Zuid Bou levard liep, enige uren met onafgebro- kèn belangstelling hebben staan kijken. Een der favorieten van deze race was de kampioen van 1954, Adri Voorting, die vorig jaar nog in de Tour de France heeft meegereden en hy begon ook deze middag goed, want de eerste uitgeloofde premie van deze wedstrijd wist hy te veroveren, zodat men terecht veel van hem verwachtte. Maar meer dan enkele premies zijn het toch niet geworden, omdat de verrassing in deze wedstrijd eigenlijk kwam van de Sassenheimer A. van Houwelingen, die voor de Swift- combinatie uitkwam. Ongemerkt was hij, toen er nog vyftien tien ronden te tij den waren naar voren gekomen, zich aansluitend bij de achterblyvers, die dit maal eerst tegen het einde van de race uit de stryd werden genomen. Zo heb ben de koplopers waarschynlijk niet eens bemerkt, dat een hunner 'n goede voorsprong had genomen en hij werd slechts gevolgd door de Haarlemmer W. Rusman. De laatste ronden vermochten evenwel die voorsprong niet meer teniet te doen, zodat de uitslag werd: 1. A. v. Houwelingen (Swifteomb.) in 1 uur 50 min. 25 sec.; 2. W. Rusman (Haarlem); 3. W. Vreeswijk (Sw.); 4. D. Wallet (Sw.); 5. A. Voorting (Hurlam): 6. P. v. Roon (Haarlem).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5