S)e £ckW6oii/&Mit Amerika wil Peking niet in de U.N.O. hebben 'tls vandaag geen toer Slecht weer over heel Europa Hanoi en Haiphong worden niet prijsgegeven Uit Sowjet-gevangen schap ontslagen Behandeling was zeer slecht Geen grotere H.-bommen Vermist in de Pyreneeën Het gevaarlijke „Stalinon" VRIJDAG 9 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13240 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 met die „tour" Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 200X5, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. mm. Telefoontjes tl-M OMZETBELASTING n. De kleine bedrijven. r\AAR is bij de behandeling van de omzetbelasting in de Tweede Ka mer dezer dagen ten einde is ge bracht toch nog iets meer uit de bus gekomen, dan oorspronkelijk in het voornemen van de minister van Fi nanciën heeft gelegen. In verband met de 10 millioen, die eventueel nog beschikbaar was meer niet, dat was van te voren vast gesteld zou men met het oog op het ontzagwekkend aantal amende menten, die allemaal wensen bevat ten om de middenstand tegemoet te komen, kunnen spreken van: grote omzet, klein winst. Maar er is after all tooh nog ongeveer 11 a 12 mil lioen uit de bus gekomen. Voor de middenstand is hierbij het belangrijkste, dat het aantal detaillis ten, die nu van omzetbelasting zal worden vrijgesteld ongeveer 145.000 zal bedragen. Dat was de opzet van het wetsontwero, hoofdzakelijk daar voor werd deze herziening van de omzetbelasting on stapel gezet en dit doel is dus bereikt. De debatten over deze omzetbe lasting hebben dus een uitbreiding van dit getal te zien gegeven. Vol gens het oorspronkelijke ontwerp zouden er 120.000 detaillisten van om zetbelasting zijn vrijgesteld, er zijn er na de behandeling dus nog 25.000 bij gekomen. Dit is voornamelijk te dan ken aan de amendementen, die be oogden de inkomensgrens voor fabri kant-detaillist en voor grossier-de taillist belangrijk te verruimen. Het wetsontwerp stelde deze inkomens grens voor fabrikant-detaillist op 1200 gulden en voor grossier-detaillist op tienduizend gulden. De katholieke af gevaardigde de heer Hooy wilde de grens van twaalfhonderd gulden zien verlegd naar vijfduizend gulden. Hiermee zou echter de opzet der her ziening in gedrang zijn gekomen, om dat naast het eerste doel, verlich ting voorde middenstand en het weg nemen van de omzetbelasting aldaar het tweede doel niet uit het oog mocht worden verloren, namelijk de omzetbelasting tóch rond de twaalf honderd millioen moest blijven op brengen. Het resultaat Is tenslotte geweest, dat de grens van twaalfhonderd gul den werd verle?d naar tweeduizend en die van tienduizend gulden naar twaalfduizend. AARBIJ zijn argumenten ge- bruikt die wel aanspreken.Men kan door teveel kleine bedrijven vrij te stellen een wanverhouding schep pen tussen kleine bedrijven, die wèl en die geen omzetbelasting behoeven te betalen. Blijft deze vrijstelling be perkt tot heel kleine bedrijfjes, dan bestaat dit eevaar niet. Er zijn bij de behandeling door de staatssecretaris van financiën enige cijfers dienaangaande gegeven. Zo had hii in acht willekeurige klei ne gemeenten een onderzoek doen instellen naar 38 kapperszaken, die zich daar bevonden. Vol?ens het regeringsvoorstel zou den van deze 38 slechts 4 kappers zaken van omzetbelasting zijn vrijge steld. Bij een verhoging van deze grens van 12-00 tot 2500 zouden het er 9 -zijn en tot 5000 18, waarmee men een rechtsongelijkheid zou scheppen tegenover de zaken, die niet zouden worden vrijgesteld. Op een aantal van 143 boomkwekers zouden er volgens het regeringsvoorstel 13 zijn vrijgesteld, bij een grens van 2500 23 en bij een grens van 5000 gulden 43. Ook daar weer dezelfde rechts ongelijkheid. Zo bezien steekt er iets in dit ar gument. Maar zó steekhoudend als het er hier uitziet, is het toch ook weer niet. Er blijft juist bij de vrijstelling van omzetbelasting toch altijd enige rechtsongelijkheid over ten aanzien van die kleine bedrijven, die in het geheel niet van belasting worden vrijgesteld en die toch ook materialen gebruiken, die belast zijn, een klei ne timmerman bijvoorbeeld, die niet van het wegvallen van de omzetbelas ting zal profiteren. Dit valt wel on der het verlenen van diensten, maar z- hebben dezelfde last zo niet meer van de omzetbelasting als de detaillisten hebben. De zaak ligt hier natuurlijk zo, dat het verlenen van diensten is belast, omdat hier geen of weinig sprake is van in- en verkoop, ook deze moe ten worden belast, daar hier de om zetbelasting niet naar de bron kan worden verlegd. Dat is bij dit wetsontwerp niet ge schied, alleen vanwege het feit, dat de omzetbelasting geen verdere ader lating mocht ondergaan, met andere woorden, dat de opbrengst moest blij ven zo hoog als zij was. Maar uit eindelijk zullen ook deze mensen uit de misère van de omzetbelasting moe ten worden geholpen. De belastingexperts zyn vinding rijk genoeg om ook hier een oplos sing te vinden en deze kan gevon den worden in de richting, die wij aangaven. Maar met de winst, die hier is be haald, zijn in ieder geval reeds 145.000 detaillisten geholpen, als ho- penlijk bij de aanvang van het voi- gend jaar vóór hen de omzetbelasting tot het verleden zal behoren» Voor de Veiligheidsraad geldt veto-recht Senator Knowland matigt zijn standpunt Minister Dulles heeft gisteren meegedeeld, dat de Verenigde Staten van hun veto-recht gebruik zouden maken, mocht dat nodig zijn om Rood China uit de Veiligheidsraad te weren. Rood China zou ook lid van de Verenigde Naties kunnen worden, als het tweederden van het aantal stemmen in de Algemene Vergadering achter zich kreeg, want in die Assemblée heeft geen enkel land het recht van veto, maar minister Dulles geloofde niet, dat Rood China die meerderheid ooit zou behalen. GEEN „VERBETERINGSGESTICHT". Daarom wilde de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken ook niet ingaan op de vraag van een der journalisten op zijn perconferentie: of Amerika uit de Verenigde Naties treden, indien Rood China daarin werd toegelaten? Elke veronderstel ling, dat Rood China een kans op het lidmaatschap zou maken, aldus minister Dulles, zou het Amerikaan se standpunt verzwakken en zou ge- tuingen van een geheel ongerecht vaardigd defaitisme. Hij voegde daar aan toe, dat de Verenigde Naties geen „verbeteringsgesticht" waren, en dat naties, die er lid van wilden zijn, dienden te bewijzen, dat zij in staat en bereid waren om hun internatio nale verplichtingen na te komen, niet na doch vóór hun toelating. Eén millioen Amerikanen hebben Armas aan de kop Generaal Carlos Castillo Armas, de leider van de succesvolle anti-com munistische revolutie in Guatemala, is gisteren door de militaire junta toi voorzitter gekoze.n. Deze militaire bestuursraad bestaat nu nog uit drie leden daar de kolo nels Dubois en Cruz zijn uitgetreden, zeggend dat hun doeleinden waren verwezenlijkt en dat zij daarom en wegens het weer normaal worden van de toestand in het land, er de voorkeur aan gaven uit de „junta" te treden. De drie overgebleven leden zijn ko lonel Armas, voorzitter, kolonel Elfe go Monzon, gewezen voorzitter en mdjoor Oliva, Armas' plaatver van ger. hun handtekening gezet onder een petitie, die zich verzet tegen Rood China's toelating tot de Verenigde Naties. Dat is meegedeeld door War ren Austin, de permanente afgevaar digde van Amerika in de organisatie. Hij zei er bij, dat hij persoonlijk toe zicht had gehouden op het tellen van elke afzonderlijke handtekening. Intussen heeft William Knowland, de republikeinse fractieleider in de Amerikaanse senaat, zijn gezichts punt gematigd, dat de V.S. te voren moeten bekend maken uit de Ver enigde Naties te zullen treden, in dien communistisch China wordt toe gelaten. Na critiek van president Eisenho wer en Congresleden, zei hij Don derdag, dat hij een milder gestelde verklaring voorbereidt, waarin het congres zich alleen maar kant tegen toelating van communistisch China. Starhemberg krijgt z'n kastelen terug Het Oostenrijkse Opperste Ge rechtshof heeft de wet-Starhemberg, volgens welke de indertijd door de Duitsers in beslag genomen bezittin gen van oudkanselier Dolffuss en prins Ruediger von Starhemberg on der staatsbeheer zouden blijven, in strijd met de grondwet verklaard. Door deze uitspraak zal prins Starhemberg, die sedert de oorlog in La Cumbre in Argentinië woont, zijn 27 kastelen, villa's, huizen en ruim 8500 hectare grond terug krij- gen. Een strijd van ruim 7 jaar in de hoogste Oostenrijkse gerechtshoven is hiermede ten einde. Drie van de best bewaard geble ven kastelen van Starhemberg, na melijk Wachsenberg, Hausenberg en Sonnweit, die elk ruim honderd ver trekken tellen, zijn aan liefdadige instellingen verhuurd en doen dienst als sanatoria. Overdadige regenval Reeds is gemeld, dat het boven verschillende delen van Europa hevig gesneeuwd heeft. Thans komen ook berichten binnen over overvloedige regenval. Dit was onder meer het ge val in Beneden-Oostenrijk, waar vele dorpen zijn overstroomd. Mensen en dieren moesten met boten in veilig heid worden gebracht. Boven Slovenië, in Zuid-Slavië, sneeuwde het. Buiten Europa was het vooral IJs land, waar stortregens vielen. In de hoofdstad Reykjavik viel gedurende 24 uur bijna tien centi meter, hetgeen gepaard ging met de hevigste storm sinds jaren. In het Aldus generaal Ely Franse vliegtuigen hebben Donder dag aanvallen gedaan aan weerszij den van de verkeersweg Hanoi-Hai- phong, waar duizenden communisten zijn samengetrokken. Een Franse woordvoerder zeide, dat vermoed wordt, dat de Vietminh een operatie tegen Hoeng Jen zal onder nemen. Hoeng Jen is een Franse sleutel stelling ten Zuiden van Hanoi. De Vietminh gaf de inwoners van een Twee Britse burgers, Pleasants en Piddington, zijn gisteren door de Sowjet-regering vrijgelaten. Pleasants, die vroeger als „sterke man" op de kermis optrad, werd in Juni 1948 in Oost-Duitsland gearres teerd en tot 25 jaar dwangarbeid ver oordeeld op beschuldiging van spion- nage. Piddington, die verbonden was aan de militaire politie, kwam in Sep tember 1949 in West-Berlijn en werd in 1950 in Oost-Duitsland gearres teerd op beschuldiging van,, onwet tige grensoverschrijding met het doel ondermijnende activiteit tegen de Sowjettroepen te bedrijven". De twee Britten zeiden Donderdag avond tot verslaggevers te Berlijn, dat zij jaren lang slecht waren be handeld in Russische concentratie kampen. Piddington vertelde, dat hij de eer ste jaren had doorgebracht in een Oostberlijnse gevangeniscel te Lich tenberg, waar de behandeling „zeer, zeer slecht" was. Ondanks mishandelingen had h'y de Russische ondervragers geen in lichtingen gegeven over militaire in stallaties in het Westen. In Juli 1952 was hij doorgezonden naar een concentratiekamp te Vor- Het informele overleg Het informele overleg, dat Woens dag tussen de Nederlandse en Indo nesische delegaties voor de Uniebe sprekingen is begonnen, zal de vol gende week worden voortgezet. De tweede informele bijeenkomst, die gisteren is gehouden, begon om half- vijf en heeft ruim een uur geduurd. Dinsdagmiddag half drie zullen de de legaties de informele besprekingen voortzetten. Na afloop van de bijeenkomst van gisteren werd medegedeeld, dat ,er sprake is van enige vooruitgang" in de bespreking van de „vele en inge wikkelde zaken, die aan de orde zijn". De delegaties zullen weer voltallig bijeenkomen zo werd voorts nog verklaard als een gemeenschappe lijk uitgangspunt zal zijn gevonden voor forme'e besprekingen. koets, in Siberië. Een strafmaatregel in dit kamp, dat bij voorkeur werd toegepast, was de gevangenen in de „isolator" te brengen, een barak, om geven door prikkeldraad, waar het dagelijks rantsoen bestond uit 200 gram brood en een beetje water. Piddington vertelde, dat hij nabij Mariënborn bij de grens tussen Oost en West-DuitslanJ was gearresteerd, overwegingen waren hiervoor verant- dorp elf kilometer ten Noorden van Hoeng Jen last het dorp te ontrui men. Dergelijke maatregelen bete kenen gewoonlijk, dat het dorp in een bolwerk wordt veranderd, van waaruit de Vietminh kan aanvallen. Generaa Paul Ely, de Franse op perbevelhebber in Indo-China, heeft Donderdag tijdens een vraaggesprek nadrukkelijk verklaard, dat zijn troepen Hanoi en de haven Haipong zullen verdedigen. Hij had zijn orders herhaald na zijn terugkeer op Woensdag uit Pa rijs, waar hij besprekingen had ge had met de Franse premier Mendès- France. Hij sprak geruchten tegen, dat de Fransen bepaalde gebieden in Noor delijk Indo-China zullen ontruimen. President Eisenhower heeft op dracht gegeven geen grotere water stofbommen te vervaardigen, dan die van het type, dat op 1 Maart tot ont ploffing is gebracht, zo meldt de Washingtonse correspondent van de „New York Post", Robert Allen. Technische factoren en veiligheids toen hij van West-Duitsland naar West-Berlijn ging. Pleasant vertelde, dat hij te Dres den was gearresteerd, toen hij met een circus reisde. Hij had geen idee, waarom hij werd gearresteerd en was zeer verbaasd geweest, toen een Sow. jet-Russisch militair hof hem ver oordeelde wegens spionnage. woordelijk. De correspondent meldt eveneens, dat de president plannen voor een nieuwe reeks proeven met H-bommen in het najaar heeft afgelast. Het herfstweer in het Zuiden van de Stille Oceaan wordt bijzonder on gunstig geacht voor het nemen van proeven. dal van Skagafjordur, in het Noor den, zijn wegen weggeslagen; ook hebben er aardverschuivingen plaats. Maatregelen worden getroffen om de voornaamste stad in dit gebied, Aku- reyri, uit de lucht te bevoorraden. De Oostenrijkse, Duitse, Franse en Zuidslavische ondernemingen, die scheepvaartdiensten op de Donau on derhouden, hebben medegedeeld, dat deze, met ingang van Donderdag, i.v. m. het sterk gezwollen zijn van de rivier, tijdelijk niet meer worden on derhouden. Het peil van de Donau bedroeg Donderdagavond acht en een halve meter, tegen normaal drie-en-een- half tot vier meter. Men verwacht dat dit peil Vrijdagmiddag tot 9 me ter gestegen zal zijn. Te Passau, waar de Inn in de Do nau uitmondt, zijn op last van de autoriteiten ongeveer honderd huizen tot de eerste verdieping ontruimd. De bewoners zijn in scholen onder gebracht. Het peil van de Inn steeg Donderdag ongeveer 16 cm per uur. De Beierse radio onderbrak ver scheidene malen het programma om de bevolking van vijf dorpen bij de Oostenrijkse grens in het district Laufen mee te delen, dat alle hui zen aan de rivier de Salzach ont ruimd moeten worden. Uit Wenen wordt gemeld, dat door de aanhoudende regens overstromin gen zijn veroorzaakt. Amerikaanse troepen houden zich te Linz aan de Donau gereed om hulp te bieden, als de rivier buiten haar oevers zou treden. Het stadje St. Valentin staat geheel onder water. Berggidsen hebben 4 trekkers, die in een hut op de Watzmannberg (2.714 m) bij Berchtesgaden waren ingesloten, ontzet. De achttienjarige Haagse student Henk Roelfsema, die zijn vacantie wilde doorbrengen in Lytours, een gehucht in de streek Ariège (Frank rijk), wordt sedert 28 Juni vermist. Aldus meldt het „Alg. Dagblad". Hij vertrok die dag van Lytours uit om vrienden in Castilië te gaan opzoeken. Hij zou de Pyreneeën pas seren tussen Bourl en Mont Vallier. Men heeft hem het laatst gezien bij de top van Eychelles. Vermoed wordt dat hij des avonds in de mist is ver dwaald. Hij had geen levensmidde len bij zich. Van verschillende zijden zijn reddingsploegen op onderzoek uitgegaan en men heeft ook met een helicopter naar hem gezocht. De nasporingen, die zeer worden bemoeilijkt door het slechte weer, zijn tot dusverre zonder resultaat ge bleven. Men heeft weinig hoop de jongeman nog levend aan te treffen. 3$uig.ewad&&yJie invitatie tot „£a Jlonde" De burgemeester van Amsterdam, mr Am. J. d'Ailly heeft Donderdag morgen het startschot gelost voor de Tour de France, op de Sloterweg bij het Luchtvaart Laboratorium. De belangstelling van het publick was overweldigend. Ondernemende jon gelieden hadden zich een goede plaats veroverd in lantaarnpalen en reclamepalen langs de beide zijden van de nogal smalle verkeersweg. Vóór de start, burgemeester d'Ailly (links) wordt voorgesteld door de dir.-gen. van de Tour, Monsieur God- det (met de rug naar de camera), aan de winnaar van de Tour 1953, de Fransman Louison Bobet, die deel uitmaakt van de Franse Natio nale ploeg. Het aantal mensen, dat in Frank rijk gestorven is na gebruik van het nieuwe geneesmiddel tegen steen puisten, stalinon, is volgens de Pa- rijse correspondent van de „Volks krant" thans gestegen tot 32. De jus titie heeft in verschillende gevallen lijkschouwing gelast, teneinde zeker heid te verkrijgen over de doods oorzaak. Behalve 32 sterfgevallen zijn ook talrijke gevallen van ernsti ge ziekte gesignaleerd, eveneens ver moedelijk toe te schrijven aan het nieuwe geneesmiddel. In alle tot nu toe gesignaleerde ge vallen heeft stalinon bij de daarmee behandelde patiënten symptomen veroorzaakt van hersenvliesontste king. Het geneesmiddel heeft niet al tijd een kwalijke uitwerking. Een vrouw in Niort heeft een heel doos je stalinon-pillen geslikt zonder er ook maar in het minst onder geleden te hébben. Dit heeft de vraag doen rjj- zen, of er ook sprake kan zijn van een toevallige samenloop van om standigheden en of er misschien in Frankrijk op het ogenblik een ence- phalitis-epedimie heerst, waarvan men de oorzaken niet kent. Hoe het zij, proeven, die geneeskundigen met stalinon hebben genomen op dieren, hebben voor deze proefkonijnen een fatale afloop gehad. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgem. te 10 uur) VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met later kans op enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Oost en Zuid. Dezelfde tem peraturen of iets hogere. 9 Juli: zon op 4.30 onder 20.59; maan op 15.06 onder uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZUERICH LOCARNO BERLIJN FRANKORT MUENCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. mist licht bew. half bew. half bew. licht bew. licht bew. nevel licht bew. zwaar bew. nevel regen half bew. regen onbewolkt licht bew. zwaar bew. Buitengewoon zware regenval Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitzonderlijk zware en lang durige regenval heeft de laatste da gen Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Tsjecho-Slowakije geteisterd. In de bergen vielen daarbij grote hoeveel heden sneeuw, op vele plaatsen re gende het 48 uur onafgebroken. De volgende neerslaghoeveelheden zijn de laatste twee dagen gevallen: Salz burg 118 mm, München 134 mm, Re gensburg 112 mm, Buchveis 102 mm, Fassau 91 mm, Dresden 89 mm. Deze langdurige regenval werd veroorzaakt, doordat grote hoeveel heden koude lucht over West-Europa doordrongen tot bij het Alpengebied, waarbij in de boven Noord-Italië aanwezige warme lucht een depres sie ontstond, welke uiterst langzaam naar Hongarije bewoog. De warme lucht werd daarbij gedwongen op te stijgen, terwijl tegelijkertijd door krachtige Noordelijke winden de lucht in de onderste lagen tegen de bergen werd opgestuwd. Korreltje IJdelheid is de kroon van schoon heid en bescheidenheid is haar troon»

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1