HERHAUN OEFEN 175.000 worden pensioenen aangepast Het arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes K.V.P.-motie vraagt voorbereiding ook voor 15-jarige meisjes Het gevaarlijke kruispunt te Woubrugge Chefarine „4" doet wonderen RIJTIJDEN Uithoornse veehouder overleed na mishandeling Geldvondst in het toilet Filmisch WOENSDAG 7 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer was aan de orde de voortzetting van de behan deling van de artikelen van het ont- werp-wet op de omzetbelasting 1954. De heer HOFSTRA (P.v.d.A.) is te leurgesteld dgt zijn amendement, op artikel 22a met de strekking de om- zetgrens voor vrijstelling van omzet belasting te verhogen van 1200 gul den tot 2500 gulden, in de ogen van de staatssecretaris geen genade heeft gevonden. Hij is het eens met de staatssecretaris, dat de andere amen dementen-Van de Wetering en -Hooy te ver gaan; bij aanvaarding van de ze amendementen zouden ernstige verstoringen dreigen. De heer VAN DE WETERING (C. H.U.) zegt toe te willen geven dat zijn amendement met de strekking, om de omzetgrenzen voor vrijstelling zowel voor de leveringen als fabri kant als voor verrichte diensten van de ondernemer te verhogen tot 2500 gulden elk, vèr gaat. Maar de fout is begaan door de staatssecretaris en niet door de indieners van de amen dementen. De heer Van de Wetering zal zijn amendement handhaven zo lang deze fout niet wordt hersteld. De heer HOOIJ (K.V.P.) licht nog maals zijn amendement toe, dat de strekking heeft de ömzetgrens voor ondernemers voor vrijstelling van omzetbelasting te verhogen tot 5000 gulden en die voor andere leverin gen als handelaar dan die, welke vol gens artikel 25, nummer 4, van om zetbelasting ziin vrijgesteld, te ver hogen tot 15.000 gulden. Hij meent dat men het maximum moet doen voor deze groep en hoopt dat de Ka mer zijn amendement zal aannemen. De heer HAKEN (C.P.N.) bepleit nogmaals het amendement-Gortzak, dat de strekking heeft om in het ge val dat de omzet groter is geweest dan de grens aangeeft, de onderne mer alleen te belasten over het be drag, dat het maximum te boven gaat. De heer VAN EIJSDEN (A.R.) noemt de amendementen sympathiek, doch men zal de bezwaren ernstig onder de ogen moeten zien. Hij heeft geen bezwaar tegen het voorgestel de wetsontwerp. Hij acht ook het amendement-Hofstra mogelijk nog aanvaardbaar, doch ten aanzien van de overige amendementen wacht hij de discussie nog af. De staatssecretaris zegt dat het hier erom gaat de verhoudingen niet te verstoren. Dat geldt niet alleen op fiscaal terrein, 'maar ook ten aanzien van de verhoudingen in de onderne- mersgroep. Door de amendementen dreigt ten aanzien va nde vrijstellin gen een toestand van rechtsongelijk heid te ontstaan. oZ zullen in een ge meente door het regeringsvoorstel 13 boomkwekers van de 143 vrijgesteld worden. Door het amendement-Hooij worden echter 43 en door de amende- menten-Hofstra cn -Van de Wete ring 23 boomkwekers vrijgesteld. Hij blijft de amendementen bestrijden. Het amendement-Gortzak zou een te grote verfijning geven. De heren LUCAS (K.V.P.)PE- SCHAR (P.v.d.A.) en VAN DE WE TERING (C.H.U.) vragen, naar aan leiding van artikel 25, naar het stand punt van de regering, inzake het vrij stellen van soorten onderwijs. DE STAATSSECRETARIS zegt dat de regering huiverig tegenover het doen van bijzondere toezeggingen staat. Er heeft al overleg plaats met de minister van Onderwijs. Men zal later een definitief standpunt kunnen bepalen. Na de hervatting is aan de orde het wetsontwerp wijziging Arbeids wet 1919 (verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes). De heer STAPELKAMP (A.R.) zegt dat zijn fractie voor dti wets ontwerp is. Dit ontwerp is nu al vijf tien jaar aa nde orde, zodat men hier vooral niet zal kunnen spreken var» een te hoog tempo van behandeling. Deregering zal alle aandacht moeten besteden aan het probleem van het onderwijs voor deze meisjes. Mevr. FORTANIERDE WIT (V. V.D.) zegt dat haar fractie meent dat de bedrijfsarbeid voor 16-jarige meis jes en jongens dient te zijn verboden en dat de leerplicht dient te worden uitgebreid, zowel voor jongens als voor meisjes, tot 16 jaar, zodra dit mogelijk zal zijn. Zij is voor dit wets ontwerp en zij heeft begrip voor de wijze waarop men dit doel in étappen wil bereiken. Het is nog maar een bescheiden begin. Het is ernstig, dat de 15-jarige meisjes nog in dit ont werp ontbreken. Waarom heeft de FORENSEN VERKIEZEN TRAM BOVEN BUS De Algemene Bond van Forensen heeft aan B. en W. van Amsterdam een schrijven doen toekomen, waar- In met aandrang wordt verzocht de concessie voor de NZHVM-tramlljn ZandvoortAmsterdam te handha ven. In de raadsvergadering van Woens- deg en Donderdag zal deze concessie worden behandeld en het bestuur van de Bond meent, dat het verdwij nen, van deze tram hetgeen onver mijdelijk een gevolg moet zijn van de intrekking van de concessie consequenties heeft, die niet alge meen ibekend mogen zijn bij het merendeel der leden van de Raad. Binnen enkele weken hoopt de Bond een uitvoerig rapport het licht te doen zien, waarin in extenso de voor- en nadelen Ibehftndeld worden van een tramexploitatie, die verre te regering deze maatregel niet meteen genomen? Mevr. PLOEG—PLOEG (P.v.d.A.) zegt dat haar fractie voor dit ont werp zal stemmen, al betreurt zij het wel dat de 15-jarige meisjes nog ont breken en de jongens nog helemaal niet worden genoemd. Toch is er aan leiding genoeg om voor de jongens tot dergelijke bepalingen over te gaan. Spreekster wil niet wachten op een uitbreiding van de leerplichtwet voor ze ook verlenging van het verbod voor 15-jarige meisjes vraagt. Er dienen opvangmogelijkheden te zijn, vooral in plaatsen van enige beteke nis. Zij meent, dat er thans geen re den meer is, om een ontheffingsmo gelijkheid in de wet te laten, vooral omdat het bedrijfsleven nu een jaar tijd krijgt, zich voor te bereiden. Haar fractie is van oordeel, dat bin nenkort ook een verbod voor 15-ja- rige meisjes dient tot stand te ko men. Dit moet in beginsel nu al in de wet worden opgenomen, al kan de practische invoering enige jaren wachten. Voor de 15-jarige, meisjes zal wel ontheffing mogelijk 'zijn. Zij dient een amendement met deze strekking in. De heer DE KORT (K.V.P.) zegt, dat in zijn fractie het voorontwerp van de heer Romme, dat uit 1939 da teert, gezien wordt als een soort be lofte, waaraan de staatssecretaris thans voor een deel tegemoet komt. Dat wordt door de heer De Kort zeer gewaardeerd. Ook de heer Romme ging uit van gezonde, lichamelijke, geestelijke er- morele ontwikkeling van de betrok ken meisjes en slechts in de laatste plaats noemt hij de werkloosheid. Het belang van het meisje is niet gediend met een arbeidsverbod, als dat ertoe zou leiden dat deze meisjes langs de wegen zouden gaan zwer ven. De K.V.P.-afgevaardigde heeft overwegende bezwaren tegen het amendement PloegPloeg. Hij wil haar voorstellen, om haar amende ment in te trekken en steun te ver lenen aan de door hem in te dienen motie. Er dient ook aandacht te worden geschonken aan de jeugdige manne lijke arbeidskrachten. Kan de staats secretaris het hele probleem van de arbeid voor jongens en meisjes niet eens in studie doen nemen? MOTIE-DE KORT. Het arbeidsverbod geldt voor 6000 meisjes per jaar. De heer De Kort is niet optimistisch over de aanwezig heid van voldoende opleidingsmoge lijkheid, vooral nu de leerplichtwet nog niet is verlengd. Hij dient een amendement in, met de strekking, dat ontheffing slechts kan worden verleend indien er ten minste voor het betrokken meisje een bijzonder belang tot het verrichten van de be doelde arbeid bestaat, en haar bin nen de arbeidstijd ruime gelegenheid wordt geboden tot het volgen van al gemeen vormend onderricht en werk zaamheden en vorming dezer meisjes afgescheiden van het overige perso neel geschieden. Ook dient de heer De Kort een mo tie in met de strekking, dat de Ka mer in verband met de wenselijkheid om het arbeidsverbod ook te doen gelden voor 15-jarige meisjes en ge zien de noodzakelijkheid, dat in ver band met de algemene vorming en ten aanzien van het bedrijfsleven na dere voorzieningen worden getroffen, de regering uitnodigt, de nodige voor bereidingen te treffen. De vergadering wordt om 23.25 uur gesloten. Geen terugwerkende kracht 175.000 Gepensionneerden uit de burgerlijke, militaire en spoorweg dienst zullen een aanpassingstoesiag krijgen op hun pensioenen, waarvoor de regering de Staten-Generaal voor het eerste jaar een bedrag van ƒ19 millioen vraagt. Daar het aantal gepensionneerden, dat jaarlijks overlijdt, op 6000 gesteld kan worden, zal het totaal van de jaarlijkse aanpassingstoeslag in de eerstvolgende jaren met ƒ850.000 kunnen verminderen. De ministers prof. dr. L.J. M. Beel en ir. C. Staf staan volkomen afwijzend tegenover de door de Tweede Kamer bepleitte terugwer kende kracht tot 1 Januari 1953. De bewindslieden houden vast aan 1 Ja nuari 1954. Omtrent de Indonesische pen sioenen verklaren zij, dat deze op een geheel ander vlak liggen en dat de totstandkoming van dit wetsontwerp geen incosquenties daarvoor mee brengt. Met intrekking van het wetsont werp dreigen de bewindslieden de Tweede Kamer wanneer men blijft aandringen op een individuele toe passing van de aanpassingstoeslag op de verschillend soorten van gepen sionneerden. De Kamer heeft dus de voorgestelde aanpassing op collec tieve basis te aanvaarden. Volledige aanpassing kan slechts worden bereikt, dit wil zeggen een volledige compensatie van de span ning tussen het destijds verleende pensioen en het huidige pensioen niveau door individuele herzienning van alle pensioenen. Over dit pro bleem zal de regering geen beslis sing nemen, alvorens de staatscom missie onder leiding van prof. Van Poelje in haar eindrapport advies zal hebben uitgebracht. Het vraagstuk van de algemene ouderdomsvoorziening hoojSt minister J. G. Suurhoff zo spoedig mogelijk in een wetsontwerp betreffende de defi nitieve ouderdomsvoorziening bij de Tweede Kamer aan de orde te stel len. Het Tweede Kamerlid dc heer M. P. van der Weyden heeft aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat op de kruising HerenwegKruisweg, onder de gemeente Woubrugge, dezer dagen binnen een maand het vierde ernstige auto-ongeval heeft plaats gehad en dat 1 dode en 6 gewonden hier van de slachtoffers werden? 2. Is het de minister bekend, dat, hoewel het uitzicht ter plaatse uitste kend is en waarschuwingsborden zijn aangebracht, vele weggebruikers niet beseffen, door de breedte van de betonweg, welke van Woubrugge naar dit kruispunt loopt, dat de bedoelde weg geen voorrangsweg is, terwijl dit met de weg Alph en—Lei muiden, welke weg geen ander aanzien heeft dan de betonweg van Woubrugge tot aan het kruispunt, wel het geval is? 3/ Is de minister bereid te bevorderen, dat bij dit kruispunt knipper lich ten worden geplaatst, of wel, zo nodig, te bevorderen, dat de weg Alphen Leimuiden geen voorrangsweg blijft, zodat dus ook op deze weg de auto mobilist dan zal moeten uitzien of er verkeer van Woubrugge komt? tégen punen lk .•oep 20 tabletten Advertentie Motie van Kath- T ransportarbeiders In de gisteren te Utrecht gehou den algemene vergadering van de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifatius" is een motie aange nomen, waarin wordt over uitge sproken, dat in strijd met de bij brief van 7 Augustus 1952 door de directeur-generaal van de Arbeid aan de organisaties van werkgevers en werknemers in het vooruitzicht gestelde bespreking over de adviezen van deze organisaties met betrekkin,: tot het rijtijdenbesluit, een mondei ling overleg met de genoemde bond nog steeds niet is gehouden. Van de hierbij betrokken departementen werd geen opgave aan de organisa ties van werkgevers en werknemers gedaan omtrent de reden, die tot het uitblijven van de toegezegde bespre king heeft geleid. De vergadering sprak als haar dringende wens uit, dat op korte termijn de desbetref fende organisaties in de gelegenheid worden gesteld met de diensten van directeur-generaal van de arbeid en van het verkeer over de ingediende adviezen van gedachten te wisselen. Zij vertrouwt, dat dientengevolge met spoed een nieuw rijtijdenbesluit wordt afgekondigd, waarin de dienst en arbeidstijden tot een redelijk peil worden teruggebracht. verkiezen is boven een busexploitatie ding. IJmuiden trekt lange neus tegen gaslucht Bescherming voor gewas In de onmiddellijke 'nabijheid van de IJmuidense hoogovens is een 60 meter hoge stalen mast opgetrokken, verdeeld in een aantal bordessen, waarop apparatuur wordt aange bracht van het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut te De Bilt en het instituut voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek in Den 'Haag om registraties te verrich ten ten behoeve van het onderzoek inzake de bestrijding van de gas- schade aan gewassen in Kennemer- land. Er zullen niet alleen thermo meters, windmeters en vochtigheids meters worden opgesteld, maar ook apparaten, die de schadelijke be standdelen van de omringende at mosfeer moeten constateren. DODE EN GEWONDE BIJ AUTO BOTSING. Dinsdagavond is in Vordon een luxe auto uit Winterswijk tijdens een (hevige - regenbui tegen een zware trailer opgereden. Zwaar gewond werden de twee inzittenden van de auto uit de wrakstukken van de auto gehaald en naar het R.K.-zie kenhuis te Zutphen overgebracht. Een van hen, de ongeveer 55-jari- ge mevrouw P. uit Eibergen is daar overleden. De andere inzittende, de bestuurder, de heer V. uit Winters wijk heeft een zware hersenschud- Plannetje werd in Leiden gemaakt De dood van de 62-jarige veehou der A. S. uit Uithoorn, die eind Jan. jl. bewusteloos en half bevroren op zijn erf werd gevonden en kort daar na overleed, heeft geleid tot de ar restatie van de 26-jarige koopman P. v. d. H. uit- Vinkeveen, die inmid dels heeft bekend op de avond van de 29ste Januari de veehouder in be schonken toestand zwaar te hebben mishandeld. H. is Dinsdag door de districtsre cherche van de Rijkspolitie in Am sterdam voor de officier van Justi tie in Utrecht geleid. Geld was op. In de middag van 29 Januari was v. d. H. met drie vrienden in een café in Leiden. Zij dronken een ste vige borrel. Kort na 6 uur moesten zij daarmee eindigen, omdat het geld op was. „Ik weet nog een boer, bij wie ik geld kan halen....", had v. d. H. gezegd. Met een taxi zijn de vier mannen toen naar de Amstelhoek bij Uithoorn gereden, Bij de boerderij, die door S. alleen werd bewoond, lieten zij de wagen stoppen. De drie vrienden ble ven achter; de 26-jarige koopman ging alleen naar het erf. Hij trof S., die echter noch bereid was hem binnen te laten noch hem enig geld te geven. Ten slotte kwam het tot een handgemeen, waarbij v. d. H. de veehouder zware klappen toediende. Het zogenaamd Eenheidsgesprek Door de K.V.P.-delegatie in het zgn. Eenheidsgesprek is aan de delegaties van de K.V.P. en de katholieke werk gemeenschap in de F.v.dJV. meege deeld, dat tijdens he* uitstel van het gesprek wel enige publioaties zijn verschenen van de heer Weiter en de heer Ruygers, maar dat tegen de verwachting in het definitieve stand punt van K.N.P. en K.W.G. naar aan leiding van het Bisschoppelijk Man dement nog niet in beginsel is be paald. De K.V.P.-delegatie is van oordeel, dat zolang dit niet is geschied voortzetting van het gesprek niet juist te achten is. Niet juist, omdat deze voortzetting niet zou stroken met de nodige eerbied tegenover de Stellers van het Mandement en Om dat het gesprek, hangende de voren bedoelde onzekerheid, geen vrucht zal kunnen afwerpen. De K.V.P.-delegatie heeft de hoop uitgesproken, dat spoedig die on zekerheid zal worden weggenomen en dat zulks aanleiding zal kunnen geven tot voortzetting van het ge sprek. Bewusteloos. De Vinkeveense koopman heeft zich daarna uit de voeten gemaakt. De boer bleef die nacht, terwijl het hard vroor, bewusteloos op het erf liggen. De volgende morgen werd hij gevonden en naar een ziekenhuis overgebracht. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij daar vijf da gen later overleden („Tel.") MELK DUURDER, MARGARINE GOEDKOPER. Naar het ministerie van Landbouw, Viserij en Voedselvoorziening offi-1 cieel mededeelt, zal de subsidie op de consumptiemelk, die thans nog meer dan vier cent per liter bedraagt 4.18 per 100 liter) tot 3 cent per liter worden verminderd en wel met ingang van 25 Juli a.s. In overeen stemming met het subsidiebeleid van de laatste jaren kunnen daardoor de uitgaven voor de subsidie op con sumptiemelk worden verminderd. De prijs van de melk voor de con sument zal in het gehele land 1 cent per liter stijgen. Daartegenover staat, dat maatre gelen worden genomen om de mar garinefabrikanten in staat te stellen, de prijs van de margarine voor de consument belangrijk te verlagen met ingang van 11 Juli a.s. Deze ver laging zal voor verschillende merken van margarine ongeveer 20 cent per kg. bedragen. Deze prijsverlaging, aldus het mi nisterie, compenseert niet alleen de gevolgen van het huishoudbudget van de prijsverhoging van de melk door verlaging van de subsidie, zij vangt ook de sti,jging op van de melkprijs met 1 cent per liter in Juni j. 1. in het Westen van het land. De groot- en kleinhandel in margarine zullen, zoals in dergelijke gevallen gebrui kelijk, een tegemoetkoming ontvan gen, zodat de prijsaanpassing in de margarine gemakkelijk kan verlo pen. BOUW VAN ZEVEN KATHOLIEKE MILITAIRE TEHUIZEN BEGONNEN Onder architectuur van de heer Van der Lubbe is gelijktijdig begon nen met de bouw van zeven Katho lieke militaire tehuizen, zulks in op dracht van Nationaal Katholiek Thuisfront. Bij de kazernes van Os- sendrecht, Oirschot, Wittenberg, Nunspeet, Ermeio, 't Harde en Steen- wijkerwold worden deze huizen ge bouwd. Zij worden gezet met een garantie van het Rijk, waax'aan 'het ontbrekende door Katholiek Thuis front is aangepast. De gebouwen wor den alle voorzien van een kapel met sacristie, een biljart en ipingpongzaal studiezalen en enkele ruime recreatie zalen Bovendien bevatten zij logies accomodatie voor aalmoezeniers en personeel. Voor de winter zullen de ze zeven huizen gereed zijn. Van diefstal afkomstig De bewoonster van een tweede etage van een woning aan de Eland straat te Amsterdam heeft in het toi let een merkwaardige vondst gedaan. In de W.C.-pot lag een zakje met geld. De inhoud bedroeg bijna 500 gulden. De geheimzinnige vondst heeft gis teravond een 24-jarige timmerman J. C. B. er toe gebracht zich aan het FELLE GARAGEBRAND IN ZAANDAM Vanmorgen omstreeks drie uur is een felle brand uitgebroken in een garage van de firma Jorissen aan de Savornin Lohmanstraat te Zaandam. De brand ontstond vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting in een van de drie daar gestalde wagens. In korte tijd sloeg het vuur over naai de bovenwoning, waar het gezin Van der Weide, man, vrouw, drie kinde ren eii een kostganger, zich na een overhaaste vlucht konden redden. De inboedel ging totaal verloren. Eeo naast de garage gelegen woning van mevrouw Zuidema met vijf kinderen bleef goeddeels gespaard. Na ongeveer een uur was de brand bedwongen. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Tour de France. 11.05 Voor de kleuters. 11.15 Gevar. muz. 12.15 Gram, 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33' Twee piano's. 12.50 Uit 't bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en Torn de France. 13.30 Amus. muz. 14.00 „De opleiding tot maatschappelijk werker", discussie. 14.15 Kamerork. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. en Tour de France. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: „De Philippijnen", door mr. Bijl. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour bureau Raampoovt te melden met de France." 18.25.Voor de'jeugd. 18,40 i .1 /Tq+ V-, i Viöt rtnlrl Vl n H OO. s-, mededeling, dat hij het geld had ge stolen. B. woont op de derde etage, boven de vrouw, die dit zakje in het toilet heeft aangetroffen, hij wilde enkele dagen geleden van het ge stolen geld af, omdat hij angstig was geworden. Hij heeft het geld toen in een zakje gewikkeld en dit op het toilet van de derde verdieping in een luchtkoker gegooid. Deze koker eindigt echter in het toilet van de tweede verdieping Korte tijd nadat de bewoonster' van de tweede verdieping aangifte had gedaanvan haar vreemde vondst, kreeg zij bezoek van B., die argeloos vroeg of z'ij misschien iets bijzonders in het toilet had aange troffen. De vrouw deelde hem ver wonderd mee, dat dit inderdaad het geval was, maar dat ze het zakje met geld reeds bij de politie had afgege ven. Overtuigd, dat zijn zaak nu toch „stuk" was meldde hij zich bij de politie. Het was gestolen uit een school voor moeilijk opvoedbare jongens in de Elandstraat. Val van 14 meter Bij Wilton-Feijcnoord te Schiedam was de 40-jarige classificeerder J. Koestering uit de Schildstraat te Rot terdam aan het werk in een z.g. schildersbak langs het Deénse m.s. „Olivia Maersk" toen die schilders- bak door een kraan werd verplaatst. Er lag echter een staaldraad in de weg, die van het schip naar het dok liep. K. kreeg daardoor een hevige duw en tuimelde uit de bak van 14 meter hoogte. De man was bijna op slag dood. Rep. of gram. 18.45 Gram. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Pro- menade-ork. en sol. 19.45 „De toe komst van Zeeland", klankb. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival: Re- sidentie-ork., koor en solist. In de pauze (21.00) Voordr. 22.00 Meded. 22.05 Zang en piano. 22.30 Gram. 22.40 Tour de France. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24,00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerbex-, 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vrouwenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded. 12.3312.40 Voor dc boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20 Sopr., viool cn piano. 13,50 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Clavecimbel- recital. 15.30 Kamermuz. 16.00 Bijbel overdenking, 16.30 Strijkkwart. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Mandoline-ens. 18.00 Pianospel. 18.15 Gram. 18.35 „Waarom de Bijbel-kiosk-arbeid?", caus. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerbei*. 19.10 Volksliederen. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Mari- nierskapel. 21.00 „Wonderlijke we tenswaardigheden", caus. 21.15 Gram. en ,,'t Wespennest". 22.00 Voordr. 22.15 Oi-gelconc. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA. AVRO, KRO, VARA en VPRO. WOENSDAG 7 JULI. We hebben nooit willen geloven, dat die glimmende held op de film het helemaal geen genoegen vond die stralende juffrouw in z'n armen te nemen cn lieve woordjes in haar welgevormde oorschelpjes te fluiste ren, omdat het niet „echt" is, omdat hij er z'n boterham mee moet ver dienen. Sinds we ons herhallngskamp zijn binnengereden hebben we een beetje begrip voor die meneer ge kregen. Wanneer men op een goede! oox-logsfiim de zware om standigheden onder ogen gevoeld krijgt, waaroitdcr de stoere jongens hun mannelijke plicht vervullen, dan aarzelt de camera op 'n gegeven mo ment bij een min of meer verwilderd tentenkamp, waar grote plassen slaapwandelen voorkomen cn onge baande wegen een rimboe-idylle wakker roepen. Zo'n kamp wordt ge koesterd in een straaltje romantiek. Vanuit uw behagclijke bioscoopfau- tcuil weet u, dat vanuit dat kamp iets groots zal komen. Maar zo'n kamp luidt dan ook het einde van een oor log in of zoiets en niet het begin van herhalingsoefeningen. Wij reden ook zo'n filmisch kamp binnen, waar althans ogenschijn lijk de stormwind aan voorbij zal gaan, omdat een flinke bries al voor treffende verrassingen kan zorgen. Het trage regentje, dat onze binnen komst tot een groter festijn maakte, werd met angst en beven bekeken, want als het regentje tot een middel matig buitje uitgi'oeit, hebben we kans, dat we door hclicoptères ontzet moeten worden! Ontroering. Voor .de rest was alles weer ouder wets; oud© vriendschapsbandon wer- den onder luid gesnik wederom aan geknoopt, eendrachtig stonden wc 2 uur te wachten, voordat we aan de dokter mochten vertellen, dat rolbe roerten, vliegende tering en platvoe ten niet in onze familie voorkomen; in do cantine dronken we weer kof fie voor 8 centen en na een paar uur tjes gingen we ons verbazen, dat we zolang buiten al deze voortreffelijke dingen hadden kunnen voortleven. Gevaarlijk. Toch knagen ook de jaren aan dit wonderlijke leven. Toen we in het grijze verleden aan het begin van onze militaire carrière stonden, wer den na de eerste kennismaking sta pels meisjes uit portefeuilles opge diept, maar nu zijn daar foto's van wonderkinderen voor in de plaats ge komen; peuters van enkele maanden of jaren, die volgens de scherpzin nige waarnemingen van hun Pa's een uitgesproken wiskundige aanleg heb ben, of geen rxxstige nacht kunnen beleven, wanneer zo een symphonie van Beethoven niet hebben beluis terd; als eerzaam vrijgezel krijg je er een minderwaardigheidscomplex van! Onze meevoelende tent heeft hier voor begrip getoond eix besloten, dat wij zo spoedig mogelijk moeten trou wen, omdat het geen gezicht is vrij gezel te zijn als de hole tent getrouwd is; gelukkig duren do oefeningen maar een paar weken! Hoop. De zon doet momenteel een bela chelijke poging om meester over de aarde te blijven cn na de maaltijd- ïXTet-cafétaria-systeem vullen zich bioscoopzaal en cantines., Het is op het ogenblik nog een vreselijk door elkaar geloop en het is voor iedereen een raadsel hoe uit deze warwinkel fatsoenlijke ondei-delen moeten groei en. Maar we hebben een grote stapel papier ingevuld en ingeleverd, cn daarop is cle hoop nu gevestigd. KRONUS.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2