©e&zkióe (Sou/rant Churchill zet er vaart achter SIAMESE TWEELING Toestand in Tunis wordt steeds dreigender Gevaarlijk geneesmiddel? 3iandtekening.enjag.ex»> in inadem fBafret Boedapest reorganiseert zijn regering Churchill gaat thuis direct weer aan 't werk Van wie zijn die Picasso's? Bescherming bevolking tegen atoomwapens Himalaja neemt wraak WOENSDAG 7 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13238 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 I............................................................." Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 A DENAUER HEEFT 't bij de Fran- sen lelijk verbruid met zijn aan dringen op herstel der Duitse souve- reiniteit. Men weet, hoe de vork in de politieke steel zit Er is een ver drag, dat twee jaar geleden te Bonn werd ondertekend en waarbij aan' Duitsland volledig herstel van zijn souvereiniteit werd gegarandeerd. Daarnaast is er één of twee dagen la ter te Parijs een verdrag getekend, waarbij het Europese leger werd aan vaard. Deze twee verdragen zijn toen als Siamese tweelingen direct aan elkaar gekoppeld, omdat bepaald werd, dat het herstel van de Duitse souvereiniteit niet eerder zou Aansporing tot opstand De Franse autoriteiten hebben ra dio-oproepen in het Arabisch voor een opstand tegen het Franse bestuur in Tunis opgevangen en vastgeseld, dat zij uit Boedapest afkomstig zijn. De uitzendingen, die in Tunis be kend werden door de verspreiding van clandestiene pamfletten, begon nen afgelopen Vrijdag. Zij komen van een station, dat zich de „Radio n van de onafhankelijkheid en de vre- 0 ingaan dan nadat het verdrag de,. noem, Het j, driemaal per dag ^over het Europese leger door j te horen op een golflengte van 30.32 J meter. De Tunesiërs wordt „aangeraden" niet met Frankrijk te onderhandelen. Het wordt voorgesteld, alsof de vol ledige onafhankelijkheid van het land alleen cioor vechten tot stand kan worden gebracht. De nieuwe rege ring van premier Mendès-France zal niets voor de Tunesische nationalis ten doen, aldus de radio. Met het naderen van de druiven- alle deelnemende landen zou zijn ge ratificeerd. En men weet het maar al te goed Frankrijk is nog altijd niet zover, dat het een klare uit spraak wenst te doen Italië ook wel niet, maar daar trekt niemand zich iets van aan. Zowel Amerika aft Engeland heb ben de Franse regering als onder druk gezet en ook de Beneluxlanden hebben getracht de Fransen wat aan te porren, doch dezen hebben zich oogst schijnen de steeds actiever wor- tot nu toe niet uit hun tent laten lok- dende Tunesische guerillastrijders ken. Als laatste in de rij heeft ook 1 hu" activiteit te verleggen naar de Adenauer zijn duit in het zakje ge- i gebieden, waar de druiven worden daan en toen zijn de Fransen kwaad geweekt. In het gebied van Sousse geworden. De Franse regering had nl. toegezegd, dat de staatssecretaris Guérin de Beaumont een bezoek aan Bonn zou brengen om met Adenauer over de E.D.G. te praten. Maar na de woorden van Adenauer, dat West- Duitsland het nu wel eens zat wordt, om altijd maar door op het herstel van z'n souvereiniteit te moeten blij ven wachten, en dat hij het Europese lerrer nog steeds beschouwt als de enig aanvaardbare manier van her bewapening, heeft de Franse rege ring het bezoek van de Beaumont laten afweten. Is' dat uitsluitend gepikeerdheid aan Franse zijde? Of steekt er wat anders achter? Men zegt n.l. dat de Beaumont met voorstellen naar Bonn wilde komen, volgens welke het Europese leger werd omgezet in na tionale legers, waarvan het Duitse nationale leger dan aan een zekere controle zou zijn onderworpen. Dat laatste beschouwde Adenauer als een vernederende voorwaarde en hij zou werd gisteravond een vooraanstaan- De Franse politie heeft Dinsdag- de avond drogisterijen in geheel Frank rijk bezocht om te vragen of de win kels nog flessen met het nieuwe „wondermiddel" Stalinon hadden, welk middel, naar men nu aanneemt, verantwoordelijk is voor veertien •terfgevallen. Het geneesmiddel, een zwavelver- hindimg, dat in Januari j.l. door de gezondheidsautoriteiten werd goedge keurd, is bedoeld als medicijn tegen steenpuisten en abcessen. Toen het praeparaat Maandag aan muizen werd toegediend, stierven deze ech ter onmiddellijk. Politie-artsen zijn van oordeel, dat zijn rede hebben gehouden om dat SSh de Franse planter, Livio Gilardi, vermoord. De Franse bevolking, die, ondanks de aankomst van Franse versterkin gen in de vorm van 2000 man poli tie en parachutisten, bevreesd is voor de terroristische campagne, toont de neiging het protectoraat te verlaten. Men kan dit opmaken uit adverten ties in plaatselijke bladen, waarin boerderijen in Tunis te koop worden aangeboden en landbouwbedrijven in Frankrijk te koop worden gevraagd. Ook valt het op, dat het aantal „zo- mervacantiegangers", dat naar Euro pa gaat, zeer groot is. Gevaar voor Hanoi wordt acuut De burgemeester van Hanoi heeft bekend gemaakt, dat hij burgers re- cruteert voor „zelfverdedigingsgroe- pcn", nu een nieuwe bedreiging van de stad uit het Zuiden zich plotse ling ontwikkelt. Een der keurdivisies van de Viet- minh is n.l. begonnen in het nieuwe Franse tolwerk in de delta van de Rode Rivier vanuit het Zuidelijke d<el van de delta binnen te dringen. Van gezaghebbende zijde is mede gedeeld, dat een 10.000 man sterke divisie zich langs de Oostelijke oever van de Rode Rivier naar het Noor den beweegt. Een tweede communis tische divisie zou weldra langs de Westelijke oever Van de rivier kun nen oprukken. In kringen, die betrekkingen on derhouden met de vroegere opper bevelhebber in Indo-China, generaal Navarre, is Dinsdag vernomen, dat de generaal van oordeel is, dat het nieuwe opperbevel overhaast te werk is gegaan, toen hij het bevel gaf het Zuidelijk deel van de delta te ont ruimen. Dit oordeel was gefundeerd op de inlichtingen, waarover gene raal Navarre drie weken geleden, toen hij Indo-China verliet, beschikte. Vice-premier in in ongenade Radio-Boedapest heeft Dinsdag avond melding gemaakt van een „in grijpende wijziging" der Hongaarse regering. De minister van binnenlandse za ken, *Ernoe Geroe, is vervangen door zijn plaatsvervanger Laszlo Piros, die tevens hoofd is van de Hongaarse politieke politie. plan direct te torpederen. Daarna had het geen zin meer om de Franse staatssecretris naar Bonn te sturen. In Amerika en Engeland begrijpt men overigens de Duitse eis tot her stel der souvereiniteit en begrijpt men ook, dat Bonn ongeduldig wordt. Het is hetzelfde ongeduld, dat ook in Washington en Londen ge voeld wordt. Men verheelt zich ech ter niet, dat he+ niet gemakkelijk zal zijn om Frankrijk er buiten te la ten bij het scheiden van de Siamese tweeling-verdragen. steking) veroorzaakt. Een man en een vrouw stierven in Cambrai, Oost-Frankrijk, aan ence phalitis. na gebruik van het middel. Hetzelfde gebeurde in Midden- Frankrijk, te La Bachellerie. Voorts is de toestand van een kleine jongen, die na behandeling met Stalinon in een ziekenhuis te Parijs werd opge nomen, ernstig. De minister van gezondheid ver bood Maandag j.l. de verkoop van het middel. Drogisten werd verzocht de 2.400 beschikbaar gestelde flesjes Stalinon in te leveren. Niet alle menings- Verschillen nnnelosf" afweek. Het zou dwaasheid zijn te ver&cnilien opgelost veronderstellen, aldus Churchill, dat alle moeilijkheden van de ene dag Nog voordat Churchill gisteren te op de andere uit de weg kunnen wor- Southampton voet aan wal zette, den geruimd. heeft hij aan boord van de „Queen De Britse premier kan er evenwel Elizabethf die hem van Amerika van overtuigd zijn, dat hij het over- grote deel van de publieke opinie in zijn land achter zich heeft voor zijn politiek om te onderhandelen met de communistische landen, in het bij zonder met het Rood-Chinese regiem. In de kabinetsvergadering van he den ochtend stelde Churchill zijn re gering op de hoogte van de inhoud van zijn besprekingen met president Eisenhower. Het grootste deel van de zeereis heeft Churchill in zijn hut doorgebracht. Slechts een of twee passagiers hebben een glimp van de Britse premier opgevangen. terug in zijn vaderland bracht, zijn ministers telefonisch opgeroepen tot een kabinetsvergadering, die vandaag reeds zou worden gehouden. Daarna liep hij glimlachend en klaarblijke lijk in de beste gezondheid de staat sietrap af om de toejuichingen van de menigte, die zich op de kade van Southampton had verzameld, in ont vangst te nemen. „Er gaat niets boven de ware en blijvende vriendschap tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten", aldus zijn eerste woorden tot de ver slaggevers. Toch maakte Churchill duidelijk, dat het na zijn bezoek aan president Eisenhower nog niet alles rozengeur en maneschijn was tussen Engeland en Amerika en dat op ver- Hebben de Sovjets ze gestolen? Een Parijse tentoonstelling van schilderijen van Picasso, welke uit musea in Leningrad en Moskou naar Parijs waren overgebracht, bleek gis teren in allerijl te zijn gesloten, na dat een Russische emigrante een ge rechtelijke actie was begonnen, om dat zij beweert de rechtmatige eige naresse van de schilderijen te zijn. Mevr. Irene Tsjoekine liet via haar advocaten aan een civiele kamer van een der Parijse rechtbanken weten, dat de Sovjet-regering in 1918 de 37 doeken onrechtmatig bij haar vader, Serge Tsjoekine, in beslag had geno men. Zij stelde de eis, dat de schilde rijen aan het einde van de tentoon stelling naar het Louvre-museum zouden worden overgebracht, in af- Ischeidene punten de Britse politieke wachting van de rechterlijke uit- zienswijze^ nog van de Amerikaanse spraak over de vraag, wie het wet tige eigendom heeft. Zodra mevr. Tsjoekine's gerechte lijke actie bekend werd, werden de doeken gisteravond uit het tentoon stellingsgebouw, het „Maison de la Pensée Frangaise", verwijderd. Volgens de politie werden zij in auto's met diplomatieke nummerbor den geladen en naar de Sovjet-am bassade overgebracht. De schilderijen behoren tot Picas so's eerste werk en dateren van vóór de eerste wereldoorlog. Serge Tsjoekine was een der eerste schilderijenverzamelaars, die Picasso „ontdekten", en in de jaren voor 1914 kwam hij regelmatig naar Parijs om doeken van de Catalaanse meester te kopen. Hij vestigde zich in 1920 in Frankrijk en zijn dochter nam de Franse nationaliteit aan. Zaterdag zal de rechtbank haar be slissing bekendmaken, of zij mevr. Tsjoekine's eis in behandeling zal ne men. Voorts is de minister voor de le vensmiddelenvoorziening, Jozsef Tis- za, vervangen door Andras Szobek, tot nu toe onder-minister voor han delszaken. Geroe is eens beschouwd als een goede vriend van de voormalige Rus sische politiechef Beria, die terecht gesteld is. De eerste commentaar in Wenen op de vervanging van Geroe, commu nist no. 2 in Hongarije, is, dat de maatregel strookt met het beginsel van het „collectieve leiderschap", dat de laatste maanden in elk land ach ter „het ijzeren gordijn" in toepas sing is gebracht. In de vervanging van Tiszas wordt een stilzwijgende erkenning gezien, dat de voedselsituatie in Hongarije critiek is. BRUSSEL KRIJGT MéTRO. Teneinde het drukke verkeer in het centrum van Brussel te ontlasten, zullen de trams tussen het Noord en Zuidstation onder de grond wor den gelegd. Nabij het Zuidstation is dezer dagen reeds een begin ge maakt met de aanleg van een on deraardse tunnel, die het eerste tra ject zal vormen van een Brusselse métro. Mario Puchez, een lid van de Ita liaanse expeditie welke geprobeerd heeft de berg K-2 in het Himalaja- geberg.te te beklimmen, is aan long ontsteking overleden. Hij stierf in een eenzaam kamp, dat op 6000 meter hoogte gelegen was. Puchez is het vierde lid van Italiaanse expedities dat dit jaar ge storven is. Drie anderen, tot een an dere expeditie behorend, zijn de af gelopen weken overleden. Dr. Guido Pagani, die de expeditie vergezelt, bevond zich bij Puchez toen die in de ochtend van 21 Jund de laatste adem uitblies. Puchez was een beroepsklim mer die altijd een uitstekende ge zondheid had genoten. Guatemala's nieuwe koers De regering van Guatemala heeft een reeks besluiten bekend gemaakt, die er op gericht zijn,, de huidige toe stand aan te passen aan de Grindwet va nde staat en de verhouding te re gelen tussen de onderdanen onderling en tussen de regering en de onder danen". In een besluit wordt het stemrecht ontnomen aan analphabeten, want „het grondkenmerk van de ware de mocratie is, dat het stemrecht wordt uitgeoefend door verantwoordelijke burgers, die ten volle bewust zijn van hun verheven status als burger". Volgens een ander decreet wordt het bezit van meer dan honderd functionarissen onder de regering Arbenz en van personen, die nau we betrekkingen met zijn regiem on derhielden „geblokkeerd en bevro ren". In de stad Guatemala is het uitgaansverbod opgeheven. De ar restatie van communisten en commu nistisch gezinden wordt voortgezet. Keith Jolley (8 jaar) voelde zich een man toen hij in de rustpauze tijdens de National Rifle Association schiet wedstrijden te Londen het geweer van zijn vader mocht dragen. Het I geweer was niet geladen. Grote plannen in de maak De Westduitse regering zal binnen kort bij het parlement een program ma indienen voor de bescherming van de burgerbevolking tegen de ge volgen met atoomwapens. Deskundi gen van de regering hebben in de Verenigde Staten de maatregelen be studeerd die daar op dat gebied wor den genomen. De plannen, die de Duitse regering op grond van hun rapport heeft op gesteld, voorzien in: Verplichte bouw van schuilkel ders, bestand tegen de uitwerking van atoomwapens, in alle nog te bou wen huizen. Herstel van drieduizend grote schuilkelders uit de jongste oorlog, die op bevel van de geallieerden zijn gesloopt. 3. Oprichting van een alarmstel sel, dat de gehele bevolking in een paar seconden kan waarschuwen. 4. Uitbreiding van de luchtbe schermingsdienst, die nu reeds 20.000 man omvat. Er zijn plannen in studie voor de gedeeltelijke evacuatie van de bevol king van de grote steden. Vijf mil- lioen mensen zouden in geval van oorlog van de steden naar het plat teland moeten worden overgebracht. Er is reeds een technische hulp dienst die in geval van vijandelijke aanvallen moet zorgen, dat de open bare nutsbedrijven blijven werken. Het personeel van die dienst omvat reeds 100.000 vrijwilligers, 'n aantal dat zal moeten stijgen tot 225.000. In Engeland. Over de bescherming tegen de uit werking van atoomwapens in Groot- Brittannië heeft Sir David Maxwell Fyre, de Britse minister van binnen landse zaken, een rede gehouden in het Britse Lagerhuis. Na uitvoerig te hebben gesproken over de uitwer king van de atoomwapens, gaf hij een overzicht van hetgeen er aan luchtbescherming nodig is. Op het ogenblik zijn 600.000 mensen op een of andere manier bij de luchtbescher ming betrokken, allen op basis van vrijwilligheid. Daarnaast zijn er nog de diensten van het Roode Kruis en dergelijke instellingen. Van de or ganisatie, de hulpmiddelen en de werkwijze uit de jongste oorlog kan nog ruimschoots gebruik worden ge maakt. Alleen moet meer nog dan toen de nadruk worden gelegd op mobiliteit. Zangeres gearresteerd De beroemde Peruviaanse zange res Yma Sumac is gisteren bij haar terugkeer va neen Europese tour- née in de Verenigde Staten, door de New Yorkse immigratiebeambten ge arresteerd. Later op de dag is zij on der de hoede van de consul-generaal van Peru te Now York gesteld. De Amerikaanse autoriteiten hebben de ze maatregel niet nader willen toe lichten. Volgens Yma Sumac moet hij het gevolg zijn van jalouzie van colle ga's, daar zij „nooit iets heeft gedaan wat tegen het belang van de Ver enigde Staten zou kunnen zijn". „In tegendeel", zo verzekerde haar echt genoot, „wij hebebn ons eerste succes in de Verenigde Staten gehad en zijn daar nog altijd dankbaar voor". KONINGIN IN DE HARSKAMP. De Koningin heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de leger plaats Harskamp. Omstreeks vier uur arriveerde de Koningin per auto in de Harskamp om getuige te zijn van de onderlinge wedstrijden die daar gehouden werden door de parade bataljons van de garderegimenten Grenadiers en Jagers, zulks in ver band met het 125-jarige bestaan de zer regimenten. De wedstrijden omvatten o.m. schieten, behendigheidswedstrijden met jeeps, verbindingsdienst, E.H. B.O. en dergelijke. Ook op de hinder nis en de moderne gevechtbaan wa ren de manschappen volop in actie. Geruime tijd volgde H. M. de ver richtingen. Na afloop reikte zij staande in een schiettent van de le gerplaats de prijzen uit, elke win naar met een handdruk feleciterend. De koningin vertrok om kwart over vijf weer naar Soestdijk. Dinsdag 6 Juli begonnen de voorbe reidingen voor de Tour de France in Amsterdam een beslissend stadium te bereiken. De meeste ploegen ar riveerden in de Nederlandse hoofd stad en zochten hun kwartieren op in afwachting van het grote moment of trokken naar het Olympisch Sta dion, dat nu langzamerhand is gaan gelijken op een modern Babel, om daar eigenhandig hun materieel te verzorgen of om alleen maar eens poolshoogte te nemen. Links: Wout Wagtmans, die met zijn Porsche naar het stadion kwam, is bezig zijn karretje uit te laden. Rechts: Op het C. S., waar Dinsdag avond de Franse nationale ploeg ar riveerde, hadden handtekeningenja gers een goede dag toen Louison Bo- bet bereid bleek hun van dienst te zijn. a HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgem. te 10 uur). MINDER BUIIG Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk plaatselijk nog enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Koude nacht. Mor gen overdag iets hogere tempe raturen dan vandaag. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt OSLO nevel 19 c KOPENHAGEN onbewolkt 19 AMSTERDAM regenbui 14 LONDEN mist 17 LUXEMBURG zwaar öew. 16 PARIJS mist 18 BORDEAUX licht bew. 20 GRENOBLE regenbui 23 NICE zwaar bew. GENEVE regen 21 ZURICH regen 20 LOCARNO zwaar bew. 22 h BERLIJN geheel tew. 20 FRANKFORT half bew. 19 MUNCHEN zwaar bew. 15 WENEN half bew. 23 INNSBRUCK nevel 15 ROME onbewolkt 26 AJAOCIO onbewolkt 24 MALLORCA onbewolkt Minder buiig Het K.N.M. deelt mede: Gedurende de laatste dagen stond het weer in Nederland onder invloed van een depressie boven de Noord zee, welke geheel gevuld was met koude onstabiele lucht. Op verschei dene plaatsen kwamen onweers buien voor, terwijl plaatselijk ook hagel viel. De temperaturen waren zeer laag voor de tijd van het jaar. In De Bilt bedroeg het etmaal-ge middelde op 6 Juli slechts 10.9 graad, een waarde, die normaal voorkomt in de eerste decade van October. De depressie, welke dit koude en buiige weer veroorzaakte, neemt ech ter in betekenis af, terwijl een rug van hoge luchtdruk zich van de Britse eilanden over West-Europa uitbreidt, hetgeen een vermindering van de buiïgheid tengevolge zal heb ben. Op de Oceaan nadert een volgen de storing, welke zich morgen al weer over de Britse eilanden zal gaan uitbreiden, hetgeen tot gevolg heeft, dat de winden in onze omge ving weer naar Zuidwest gaan krim pen, en wat minder koude lucht aan gevoerd zal worden. Korreltje Iedereen kan dwalen, maar alleen een dwaas volhardt in zijn dwaling. (Cicero).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1