HERHALIN OEFEN AMERIKA heeft Buisman ontdekt. Rijtijdenboekje is vaak een leugenaarsboekje Mag raadslid alleen de raads- mening verdedigen? Annie Meijer t Middel tegen myxomatose? Loonpeil weer aan de orde Bij autobotsing gedood DINSDAG 6 JULI 1954 L- - DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DE MIDDENSTAND EN DE OMZETBELASTING EINDELIJK is het dan zover, dat de Tweede Kamer het wetsont werp tot wijziging van de Omzetbe lasting in behandeling heeft. Vanaf 20 Juli 1952, toen het ontwerp nog door minister Lieftinck ingediend werd, heeft vooral de Middenstand reikhalzend naar de totstandkoming van de gewijzigde wet uitgezien. Weinigen zullen voorspeld hebben, dat deze, als technisch bedoelde her ziening, zo'n lange weg had af te leg gen. Bij twee nota's van wijzigingen zjjn intussen door de minister van Financiën zes en tachtig veranderin gen in het oorspronkelijke ontwerp aangebracht. Alleen dr Lucas heeft al tweehonderd adressen uit het be drijfsleven ontvangen, waarin even eens wordt aangedrongen op het aanbrengen van verbeteringen, ter wijl thans door de Kamer talrijke amendementen zijn ingediend. Hier uit blijkt reeds hoe moeilijk en in grijpend de wet op de Omzetbelas ting in het huidige heffingsstelsel wel is. Gedwongen door de toenmali ge crisis werd in 1933 gezocht naar een nieuwe bron van belastingop brengst. De keus viel op een alge mene verbruiksbelasting op goede ren. Deze had verschillende voorde len en wel vooral dat de consument door de geringe bedragen (aanvan kelijk één percent) de heffing onge merkt betaalde, terwijl vooral de in vordering gemakkelijk en weinig kostbaar was. In 1941 diende er, op last van de bezetter, gestreefd te worden naar hogere belasting op brengsten en werd de omzetbelasting drastisch verhoogd, door het invoe ren van een systeem van heffing bij alle handelsschakels, terwijl ook de tarieven werden verhoogd. Ter dek king van de bijzondere uitgaven van de defensie vond met ingang van 1 September 1951 opnieuw een verho ging van deze belasting plaats. Deze verhoging was slechts bedoeld voor een tijdperk van vier jaar. Het is dus niet te verwonderen dat dr Lu cas thans eist dat deze defensiever hoging verdwijnen moet en waaraan ook gedeeltelijk wordt tegemoet ge komen. Hij voelt er terecht niets voor, om nu een deel van deze tij delijke verhogingen blijvend te ma ken. Indertijd is het de bedoeling van de wetgever geweest de belasting uiteindelijk te doen dragen door hem, die van de goederen of de dien sten het genot heeft. Wel is de om zetbelasting verschuldigd door de ondernemer, doch deze zou de door hem te betalen belasting wel door berekenen in de prijzen. De afne mers zouden dan, indien ze zelf on dernemer zijn op hun beurt de in de prijs verwerkte belasting, tesamen met het door hen te betalen bedrag aan belasting, opnemen in de prijs, welke zij hun afnemers in rekening brengen. Zo zou uiteindelijk de con sument de totale omzetbelasting dra gen. In de practijk is echter maar al te waai- anders gebleken. Door de verscherpte concurrentie blijkt door berekening in de winkelprijzen haast niet mogelijk, zodat de last van de Omzetbelasting op de ondernemer is komen te rusten en in feite is uit gegroeid tot een extra bedrijfsbelas ting. Het is dan ook alleszins ver klaarbaar, dat de Omzetbelasting bij de winkelier erg impopulair is ge worden en de aandrang steeds groter werd de heffing weer naar de bron te verplaatsen. Maar zo ver is het nog niet. Het huidige wetsontwerp heeft niet de strekking de éénmalige heffing van 1933 te doen terugkeren. De zeer hoge opbrengst van 1200 millioen per jaar mag bij deze her ziening haast niet dalen. Dr. Lucas heeft echter aangekondigd, dat een verlaging van de opbrengst straks bij de millioenennota bekeken moet worden. Vermoedelijk zal dan blij ken, dat een algemene belastingver laging zeer wel mogelijk is. Ook het weelde-tarief zou dan weer aan de orde worden gesteld. Bij een toene mende welvaart zou dit verzwaarde tarief mogelijk zijn af te schaffen. Voor de middenstand is er thans alle reden tot tevredenheid, want het wetsontwerp heeft als eerste doel haar finantieële en administratieve zorgen belangrijk te verlichten. Zo als het ontwerp thans luidt, zullen honderdtwintigduizend detaillisten dan eindelijk niet langer meer de onbezoldigde belastingambtenaren zijn, die voor de Staat jaarlijks en kele honderden millioenen guldens aan belasting moeten incasseren en administreren. Bij nota van wijziging werd namelijk een bepaling opge nomen ingevolge welke ook die on dernemers van de verplichtingen van de Omzetbelasting worden ont heven, die, al dan niet naast het verrichten van leveringen aan parti culieren, als fabrikant leveringen of diensten verrichten tot een jaarlijk se omzet van niet meer dan 1200 gul den en/of als detaillist-grossier le veringen verrichten tot een jaar- De koffieprijzen hebben daartoe het hunne bijgedragen. - Dat het critische Amerika Buis man gebruikt is wel een bewijs van de goede eigenschappen van (Advertentie) lijks bedrag van niet meer dan 10.000 gulden. Een en ander brengt uiteraard een belangrijke uitbreiding van de werkingsfeer van de vrijstel ling met zich. En dan wachten daar nog een drie-tal amendementen, die een belangrijke verhoging van deze Omzetgrenzen beogen. Wanneer het daartoe strekkende amendement- Hooy (K.V.P.) wordt aangenomen, worden niet minder dan 180 duizend middenstanders verlost van de Om zetbelasting. Hier zal wel het zwaar tepunt komen te liggen in het gehele debat. Het schijnt echter, dat de mi nister niet veel voelt voor deze voor gestelde grenzenverhoging. Wij zijn benieuwd hoe deze kwestie voor de Middenstand zal worden beslecht. F. D. R.K. Transportarbeidersbond SPOEDEISENDE ZITTING IN TER AAR Gisteren is te Rotterdam op 72-ja- rige leeftijd overleden mevr. Annie M. J. A. Meyer. Op 28 Juli 1875 werd mej. Meyer te Rotterdam geboren als dochter van Carolus A. Meyer en Paulina ft. van Berckel. Zij doorliep de meisjes school te Rotterdam en daarna pen sionaten te Brussel en Bonn. Na het beëindigen van haar studie wijdde zij zich aan weldadigheidswerk en be trad zodoende het sociale terrein. Via deze weg verwierf zij een be langrijke positie in de politiek. Zij was presidente van de R.K. Dio. cesane Vrouwenbond afd. Rotterdam, presidente van de R.K. Vrouwenbond diocees Haarlem, lid van het dagelijks bestuur van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden, secretaresse van de Union internationale des Ligues ca- tholiques féminines, bestuurslid van het R.K. Meisjesgesticht onder Be scherming van de H. Theresia en van het R.K. Tehuis voor Werkende Meis jes te Rotterdam. Voorts was zij lid van het College van Regenten der Strafgevangenis aldaar, secretaresse van het Damescomité van het Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen, lid van het alg. Co mité van Advies, Toezicht en Bijstand van het Rijks Tucht- en Opvoedings wezen, vice-presidente van de R.K. Vakschool voor Meisjes te R'dam, lid van de Rotterdamse gemeenteraad, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van de Tweede Ka mer. Mevrouw Meyer's verdiensten wer- den door H. M. de Koningin erkend door haar benoeming tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en in verband met de hulp aan Belgische kinderen in de eerste wereldoorlog verwierf zij de Medaille Reine Eli sabeth. Van haar hand verschenen vele publicaties in vrouwentijdschriften. Ondanks haar drukke werkzaam heden vond mevr. Meyer nog gele genheid tot het maken van grote rei zen naar vele landen van Europa w.o. Rusland en Italië en tijd om zich te wijden aan enkele liefhebbe rijen, w.o. voornamelijk muziek en letterkunde. Haar verdiensten voor de R.K. Vrouwenbeweging werden geëerd door haar benoeming tot erevoorzit ster van de R.K. Vrouwenbond. De Nederlandse R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" hield gisteren en vandaag te Utrecht zijn bondsraadsvergadering. Deze twee-jaarlijkse vergadering, die als steeds besloten is, werd gisterochtend geopend door de voorzitter, de heer W. A. van het Schip. In zijn openingsrede onderstreepte de heer Van het Schip,- hetgeen de voorzitter van de K.A.B. onlangs zeide, dat men zich er niet over moet verwonderen indien de vakbeweging naar andere middelen zal zoeken om een rechtmatige verdeling van het nationale inkomen te bewerkstelli gen. Sprekende over het vraagstuk van vrije (re) loonvorming, zeide de voor zitter dat het uitermate moeilijk is hier tot een besluit te komen, dat voor alle groepen van de Nederlandse arbeiders ongeveer gelijke resultaten zou kunnen hebben. Nu kan men na tuurlijk ook de redenering opzet ten, dat wanneer in bepaalde be drijfstakken, via vrije onderhandelin gen belangrijke successen zouden worden bereikt de overige bedrijfs takken wel noodgedwongen eniger mate in dezelfde richting mee zou den moeten. Ervaringen, opgedaan bij het be roepsvervoer over de weg en in an dere bedrijfstakken maken spr. voor deze redenering voorlopig nog erg huiverig. De rijtijdenwet. De tegenwoordige rijtijdenwet kan spr. evenmin bevredigen. Om haar inhoud, die nog steeds toelaat een werkweek van 55 uur, waarop dan nog tal van dispensaties mogelijk zijn, maar ook om wat er van de naleving der wet terecht komt. Er wordt volgens hem geknoeid op een beestachtige manier. Het werkboekje wordt populair „het leugenboekje" genoemd. Er zijn slechts weinige prij zenswaardige voorbeelden van chauf feurs die door een naar waarheid invullen van het boekje hun werk gevers aan het verstand hebben we ten te brengen dat er inderdaad nog zoiets bestaat *als een rijtijdenwet en dat men die wet ook nageleefd wenste te zien, aldus spreker, die al jaren wacht op een grondig ge wijzigde rijtijdenwet. Het moest hem van het hart, dat het schijnt dat de regering de chauffeurs en alle andere in het vervoer werkzame arbeiders als een soort Chinezen van Nederland beschouwt, voor wie een wettelijke bescherming eigenlijk bijzaak is. Met de P.B.O. gaat het, volgens de voorzitter, in de sectoren van het bedrijfsleven waarmede zijn bond te maken heeft, alles behalve naar wens. Ook met de ondernemingsraden wil het, volgens spr., nog niet vlot ten. „In de melkinrichtingen gaat het de goede kant uit en het laat zich aanzien dat wij er ook in de haven bedrijven wel uitkomen binnen niet al te lange tijd, maar daarmede is dan, volgens spr., ook vrijwel alle goeds gezegd. In het beroepsvervoer en de brandstoffenhandel lijkt het er nog niet op dat er ooit een onder nemingsraad tot stand zal komen. En daar, waar men dan wel oren heeft voor het in leven roepen van zo'n raad, wil men in practisch alle ge vallen de ongeorganiseerden inscha kelen en het is begrijpelijk en lo gisch dat de vakbonden zich daarte gen met hand en tand verzetten en zich ook zo lang mogelijk zullen blijven verzetten" aldus spreker. Zoals het in de geschiedenis meer voorkomt, zal ook ditmaal een ver gissing een bijzondere practische uit vinding tengevolge kunnen hebben, aldus bericht het Alg. Dagblad. Een landbouwer in Uzes in het departe ment Gard had vijftig konijnen, die waren aangetast door de myxoma tose. Hij wilde zich er van ontdoen en meende dat dit mogelijk was wan neer hij hun een mengsel van kaf en D.D.T. voerde. Tot zijn gTote verbazing waren al zijn konijnen na een dag volkomen van de ziekte genezen. Uiteraard baarde dit experiment groot opzien in zijn dorp en een andere konijnen- bezitter, die honderd door de ziekte Kngetaste dieren tot zijn last had, f zijn konijnen hetzelfde te eten. Ook deze waren binnen 24 uur van de kwaal af. Men hoopt in Franse landbouw- kringen vurig, dat dit kaf met D.T.T. het ei van Columbus zal blijken te zjjn bij de bestrijding van de myzo- matose. Het Franse ministerie van landbouw heeft ogenblikkelijk een commissie van deskundigen naar Uzes gezonden en mochten de resultaten inderdaad bewezen worden geacht, dan zal men onmiddellijk op grote schaal het middel gaan toepassen. De Raad van Vakcentralen deelt mede, dat de besturen van N.V.V., K. AJ5. en C.N.V. bijeen geweest zijn ter bespreking van het vraagstuk van de toonhoogte. Besloten werd de Stichting van de Arbeid te verzoeken zich zo spoedig mogelijk te beraden over de ter zake te nemen maatregelen. OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mijnhardt) tegen spijsvertering;- stoornissen. Prijs per (lacon f 1.05 (Advertentie) VIERJARIG MEISJE AAN STRAF BEZWEKEN. Moeder vrijgesproken. 3Ievr. P. h.B. uit Amsterdam, die 6 jaar nadat zij een harer elf kinderen zo'n afstraffing had gege ven, dat het kind overleed, voor dit misdrijf terecht moest staan, is van ochtend door de Amsterdamse recht bank vrijgesproken, omdat het col lege juist als de raadsman mr. P. W. A. niet overtuigd was gewor den van de opzet. De rechtbank heeft tijdens de zit- ng de officier al niet ontvankelijk verklaard op grond van verjaring van de zaak", zeide de reohter, die het vonnis voorlas, „maar zij spreekt U bovendien vrij omdat zij het opzet telijk gewelddadig tegen het ledikant aangooien van het land niet bewe zen acht." Op 22 Juni j.l. had de officier van justitie tegen deze vrouw een jaar voorwaardelijk geëist. Zij was ervan beschuldigd op 9 April 1948 een bijna 4-jarig dochtertje na een afstraffing een duw te hebben gegeven met het gevolg, dat het kind met haar hoofd tegen de rand van een kinderledikant viel, een schedelbasisfractuur opliep en hieraan tijdens overbrenging naar het ziekenhuis overleed. WITTE MOL GEVANGEN. Toen D. te Putten, per auto op de Telgterweg reed, zag hij plotseling een wit voorwerp bewegen dat hij nog juist kon ontwijken. Het bleek een witte *iol te zijn, die zich ge makkelijk liet vangen. Het diertje is echter, na bewonderd te zijn, weer in vrijheid gesteld. EERSTE GEWONE ZlltlNG PROV. STATEN ZUID-HOLLAND. De Commisaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper heeft vanmorgen bij de opening van de eerste gewone zitting van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland een rede uitgesproken, waarin hij de nieuwe leden verwelkomde en de uit getreden leden een woord van waar dering meegaf. De vergadering werd hierna ver daagd tot Woensdag 7 Juli te 11 uur. De Raad van Ter Aar kwam gister morgen in spoedeisende vergadering bijeen. Deze bijeenkomst werd nood zakelijk door een schrijven van Ge deputeerde Staten waarin werd me degedeeld dat op 10 Juli a.s. te 10 uur v.m. in het gebouw van het Provinciaal Bestuur verslag zal wor den uitgebracht inzake de tegen de uitbreidingsplannen ingebrachte be zwaarschriften. In deze vergadering wordt aan belanghebbenden gelegen heid gegeven bezwaren of belangen mondeling toe te lichten. De Raad moest naar deze vergadering verte genwoordigers aanwijzen waarvan de namen heden ter provincie bekend moesten zijn. Na opening der vergadering van de voltallige raad onder voorzitter burgemeester B. J. Hogenboom, gaf deze een korte uiteenzetting over het doel dezer vergadering. Bezwaarden tegen het uitbreidingsplan bleken een 6-tal tuinders te zijn waarachter zich de L.T.B., C.B.T.B. en Centrale Vei ling hebben geplaatst. Er zijn meer dere bezwaarden, doch deze hebben hun gronden liggen daar, waar de provincie de aan het uitbreidings plan Aardam aansluitende weg heeft geprojecteerd. De voorzitter merkt voorts op dat in Den Haag de belan gen van de bezwaarden en die van de gemeente zullen worden afgewo gen. De heer Uijttewaal stelde daarna voor de heer Sassen, naast de bur gemeester, als vertegenwoordiger van de Raad er heen te zenden omdat de heer S. de belangen die voor de tuinders op het spel staan al meer heer behartigd in de L.T.B. De voorzitter merkt op, dat de gemeente alle belangen moet behar tigen en overzien, waaronder die van NIEUWKOOP Geboren: Richard Alexander Ro bert. zn van P. l'Ami en H. de Haan; Josina Agatha Maria, dr van J. Voo- rend en C, M. Vink. Getrouwd: J. van Greuningen en W. Koehein; G. Hoogerwerf en E. T. v. d. Laan. TER AAR Gezamenlijke actie van K.A.B. en Arti. In het kader van een twee daagse actie gezamenlijk gevoerd door de afd. Langeraar van de K.A. B. en Arti werd een z.g. bliksemlote- rfi gehouden ter versterking der kas- san ven de beide verenigingen. Ge durende enkele weken reeds waren de inwoners voorbereid op deze actie. Eerst hing er een geheimzinnig waas over wat zou komen, maar later werd alles duidelijk. Zaterdag en Zon dag moesten de loten aan de man worden gebracht en Zondagavond was met een de trekking. Geen we kenlang wachten dus of men geluk zou hebben. Zaterdagmiddag trok Arti er op uit met volledige bezetting. Onder marsmuziek en tromgeroffel en hoorngeschal werden de mensen uit hun huizen geroepen en ijverige da mes poogden de loten te verkopen. Zondag werd dit herhaald. Zaterdag te Korteraar Aardam, Kerkbuurt en langs het Kanaal. Zondag het Kerk- pad langs het Kanaal Geerweg en Langeraar. Zondagavond werd tijdens een taptoe door Arti de verloting gehouden. Een groot aantal belang stellenden was aanwezig op het ter rein voor de garage van de heer Ph. Lek. De voorzitters van de beide verenigingen, de heer C. A. Volge- ring van Arti en de heer P. Vroon hof voor de K.A.B., spraken achter eenvolgens een kort propaganda- woord en moedigden de laatste loten- verkoop nog eens extra aan. Via een geluidsinstallatie was het gesprokene voor iedereen verstaanbaar. Tussen de muziek door werd eindelijk de spanning gebroken. Eerst kwamen wat kleinere prijzen uit de bus en eindelijk ook de hoofdprijzen, een fiets en een theeservies. We geloven niet dat deze actie geheel voldaan heeft aan de verwachtingen. Maar toch is er in. ieder geval voor de kas sen wel een winstje gemaakt. Ook nu bleek nog wees eens hoe mooi het bezit is var» een eigen muziekvereni ging. Moge deze actie ook nog als resultaat hebben, dat men opnieuw overtuigd is geraakt van de nood zaak om de mooie vereniging, die niemand wil missen, altijd spontaan en royaal te steunen. LANGERAAR JONGETJE VIEL VAN EEN WAGEN. Gisteren is het 7-jarig zoontje van v. E., toen deze op de wagen var» melkboer De Jong geklommen was, hier afgevallen. De wagen brak en als gevolg hiervan had de val plaats. Dr. Post Uiterveer waar het ventje was binnengebracht ver leende de eerste hulp. Deze achtte verder opname in een ziekenhuis' noodzakelijk. BOSKOOP Veilig verkeer. Tijdens de lan delijke Veilig Verkeersweek van 12 17 Juli a.s. zullen te Boskoop door de afdeling behalve de voetgangers actie waarbij de nodige voorlichting zal worden gegeven, een ster- of puzzlerit voor wielrijders en brom fietsers worden gehouden. Een puzzlerit voor motorrijders en auto mobilisten zal zeer waarschijnlijk worden gehouden op Zaterdag 4 Sep- tember a.s., aangezien de voorberei ding hiervan meer tijd vereist. de volkshuisvesting en de ontwikke ling in de toekomst vallen. De heren Van Vliet en Koning gaan ermede accoord dat de burge meester zoals gebruikelijk in zul ke gevallen de Raad in Den Haag vertegenwoordigt, doch de heren L, J Hoogervorst, Van Rijn en Uijtte waal houden vast aan het medegaan naar Den Haag van de heer Sassen. Wethouder Den Hollander merkt op zoals ook al eerder door de heer Van Vliet, dat het toch wel moeilijk zal zijn om als tuinder-raadslid in Den Haag als raadslid in deze zaak te gaan pleiten. De heer Sassen zegt, dat als hij beide mag vertegenwoor digen, hij mee wil gaan. Wethouder Volgering zegt, dat men wordt opgeroepen voor het standpunt van det Raad. (In deze raad zijn la ter ook bezwaren gerezen tegen het uitbreidingsplan Aardam). Wethouder Den Hollander blijft het vreemd vinden, dat de burgemeester het belang van de gemeente gaat ver dedigen en een raadslid het belang der tuinders. De voorzitter merkt desgevraagd op in Den Haag ook gaarne de be langen der tuinders naar voren te willen brengen. Tenslotte valt het besluit, dat de heer Sassen als vertegenwoordiger van de Raad a.s.' Zaterdag mèt de burgemeester naar Den Haag gaat. De tuinbouwschool van 't Papeveer. Een tweede brief brengt in behan deling de bovenwoning boven de tuinbouwschool te Papenveer. Het voorstel is deze te verbouwen en in te richten tot woning voor het hoofd der school. Een plan is opgemaakt en de kosten worden geraamd op pl.m. 8.000.Door de verbouwing zal een bedrag van 1000.aan on derhoudskosten niet gemaakt behoe ven te worden, zodat de verbouwing een ƒ7000.zal bedragen. De ge zamenlijke premies op deze verbou wing zal een 1400.kunnen be dragen. De huur r.a de verbouwing zal pl.m. ƒ600.bedragen als een rijks premie wordt verkregen, terwijl deze f-700.per jaar bedraagt als de pre mie niet wordt verstrekt. De Onder- wijsvereniging van de L.T.B. is huur der. De heer L. J. Hoogervorst acht deze verbouwing met inachtne ming der geruchten verantwoord. De heer Van Vliet informeert naar de huur der te verbouwden woning en vraagt, omdat hij hoorde dat de school toch al te klein wordt, of de verbouw wel verantwoord is wanneer er spoedig een nieuwe school komen moet. Ook de heer Koning sprak in deze zin. De heer Sassen brengt naar voren, dat de Onderwijsvereniging de school het eerste aantal jaren groot ge noeg acht. De voorzitter merkt ten slotte op, dat de school uitstekend loopt en er toch door de verbouwing een waarde-vermeerdering plaats vindt. Hierna sluiting. WOUBRUGGE KRUISING KRUISWEG 4e ongeluk in 3 weken Voor de vierde maal in drie weken tijds gebeurde gistermorgen te om streeks 10 uur een ernstig auto-on geluk op de kruising Heerenweg Kruisweg. Met grote snelheid naderde, komen de uit de richting Woubrugge, een personenauto, bestuurd door een ze kere S. uit Alphen aan den Rijn, de kruising, daarbij niet lettende op een uit de richting Alphen aan den Rijn komende personenauto, bestuurd door een zekere C. v. d. B. uit Bode graven. Daar eerstgenoemde auto geen voorrang verleende was een botsing onvermijdelijk. Beide auto's raakten elkaar in de flank, tengevolge waar van de uit de richting Alphen aan den Rijn komende auto na vier maal over de kop te zijn geslagen in een nabij gelegen sloot belandde. Bij deze botsing werd een zekere W. v. O. uit Bodegraven zo ernstig gewond, dat deze in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Gou da moest worden vervoerd, alwaar hij na korte tijd aan zijn inwendige verwondingen is overleden. De materiële schade was zeer aan zienlijk. Met de kraanwagen van de fa. Boot uit Alphen aan den Rijn werden de auto's weggesleept. Het verkeer uit alle richtingen werd door de politie enige tijd stil gelegd. ROELOFARENDSVEEN Geslaagde tourtocht motorrijders. Voor de georganiseei'de tourtocht voor Veense motorrijders, bleek aan de start dat de minder gunstige weer berichten van nadelige invloed zou zijn op het aantal deelnemers. Uit eindelijk waren er nog 19 die de tocht begonnen, welke dan ook pre cies te 9 uur onder behoorlijke be langstelling, de Veen uit bromden. Het begin was niet erg hoopvol want in Rijnsaterwoude telde men reeds de eerste uitvaller. Dit bleef echter gelukkig de enige tegenvaller, want de actieve monteur Koos de Jeu, welke zich onder de deelnemers be vond, behoefde slechts éénmaal een bandje te lappen, en enkele kleine reparaties te verzorgen. Ook de weersgoden werkten mede, want geen enkel buitje trof de deelnemers. De tocht ging over Bodegraven langs Utrecht, waar allereerst een kersenbogaard "belegerd werd, waar na in Zeist in „De Klomp" bij de koffie de meegenomen boterhammen in een minimum van tijd verorberd waren. Via Ede ging het naar Soest- dijk, waar tegenover het Koninklijk paleis de thee gedronken werd. Via Oud-Loosdrecht, Hilversum. Aals meer ging het weer huis toe. Als bij zonderheid mag nog wel vermeld worden dat de sportieve heer J. van Rhoon, niettegenstaande zijn 65 jaren voor de tweede maal de rit van 260 km. heeft uitgereden. Als waardering voor deze prestatie hebben alle toer rijders een ere-rondje langs zijn huis gereden. GEMAAL TE KATWIJK IN SEPTEMBER GEREED. te De werkzaamheden aan het Katwijk in aanbouw zijnde nieuwe gemaal vorderen zodanig, dat dil binnenkort zal zijn voltooid en in September officieel in gebruik zal kunnen worden genomen. Bij de opening van het nieuwe ge maal zal tevens het 750-jarig bestaan van het Hoogheemraadschap van Rijnland worden herdacht. Dinsdag 6 Juli. Ja, ook wij hadden reuze plannen gemaakt; aangemoedigd door het zachte zomerweer van begin Decem ber, besloten we tijdens de komende zomervacantie de schoonheid van de Guadalquivir eens volledig in ons op te nemen en op de terugreis de Appe- nijnen te doorvorsen met nog enkele soortgelijke eenvoudige vermaken tot besluit, toen de vrijgezellen-belas ting-verlaging een reuze sof werd en deze sobere genoegens voor ons In rook dreigden te vergaan. En uit gerekend op dat moment kwam de minister! We hebben al verbazend veel aan de minister te danken en soms wor den we er gewoon verlegen van Sinds jaren slooft de bewindsman zich uit, om ons verrassingen te bezorgen. „Kan me niet schelen, hoeveel het kost", sprak hij in 1946, „jij gaat maar eens een flinke buitenlandse reis maken". En toen de minister eenmaal over de brug kwam, wist hij niet meer van ophouden; het kon hem helemaal niet schelen hoelang we wegbleven; nou, en wij namen het er van; het werd ruim 3 jaar! Sindsdien hebben we een vaste plaats in 's ministers hart gekregen. Soms denken we wel eens: „Nou heeft hij ons toch wel vergeten," maar niks, hoor, dan onverwacht komt er weer een uitnodiging om een paar weekjes bij hem door te brengen. Ook enkele dagen voor de le Mei. Alle collegae vonden, dat we zo'n kans niet voorbij mochten laten gaan; vacanties werden bereidwillig ver schoven en zo togen we met een hart vol verwachting naar de minister. Het leuke van de minister is, dat je nooit van te voren weet, welke ver rassingen de goede man voor je heeft bereid; je weet wel, waar je naar toe gaat, maar nooit, waar je terecht komt. En omdat we van te voren we ten, dat we alle verrassingen nooit alleen kunnen verwerken; omdat we weten, dat ons hart, gevuld met grote dank jegens de minister, zo nu en dan zal schreeuwen, om zijn jubel en lof te lozen, hebben we, dit rubriekje op gericht, om U zij het helaas van verre deelgenoot(e) te maken van de weldaden, die wij zo onverdiend zullen gaan genieten. Wanneer de minister ons niet te veel ■bezig houdt want o, die minister kan van die leuke, bindende pro- gramma'tjes verzinnen dan hopen we U de komende weken in dit .ru briekje zo enkele flitsen te laten zien. van al datgene, dat wij zo maar mee mogen maken. KRONUS.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2