3)e £aidie6oti/fcatit Franse regering zoekt soldaten voor lndo-China Marianne gaat kammen De fijne kam" door legerpersoneel Bezorgdheid over de Amerikaanse wapens Guatemala draait totaal om Drie Russen uit Amerika gezet- West-Duitsland op weg naar vrijhandel Pessimisme over Unie -conferentie Amerikanen over T sjechische grens Vlees van de bon in Engeland Britse Jantjes veroverden Mokumse weesjes in wereldomvattende taal Pantheon voor Lenin en Stalin it M ft ft Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 U1 IN5DAG 6 JULI 1954 45ste JAARGANG Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 DOMME BETOGING *L1ET liberale dagblad „Het Va- derland" veronderstelt, dat de P. v. d. A. haar eigen doodvonnis als federalistische partij kan hebben •getekend door zo dom te zijn geweest de kaderbij eenkomst te doen ontaar den in een demonstratief congres te gen het bisschoppelijk mandement een demonstratief congres „bedoeld als inzet voor een nieuwe actie tot ledenwerving". De P. v. d. A. ging schrijft het bald het mande ment, de anti-socialistische verklarin gen, gebruiken om zeer in 't alge meen haar ledental te versterken. Voor deze nieuwe actie tot leden werving als reactie op een katholiek herderlijk schrijven wil de P. v. d. A. een millioen bijeengaren, tevens be doeld als verkiezings-kas bij een even tuele kabinetscrisis. In de verklaring, door mr. Van Doorn voor de radio afgelegd, is door de K.V.P. gevraagd, of de P. v. d. A. anet betrekking tot de vraag der sa menwerking tot een duidelijke be slissing wil komen. Het is niet de K.V.P., die de sa menwerking wil verbreken, maar het zijn de P. v. d. A.-woord voerders, die op de mandements-betoging een breuk in het vooruitzicht hebben ge steld, doch daarbij allerlei voorzich tig maar ondoorzichtig voorbehoud hebben gemaakt. Wat de betogers tegen het man dement nu precies bedoelden, onthult het socialistisch-gezinde dagblad „Pa rool". Een samenwerking in rege- ringsverband is naar het oordeel van de P. v. d. A. onmogelijk als het vol gende zich voordoet: Nóg is de P. v. d. A. voor ka tholieken niet verboden, al wordt er op haar katholieke leden een nauwelijks te dragen geestelijke druk uitgeoefend. Het lidmaat schap wordt slechts ontraden. Eén stap verder en er is een vol strekt verbod. En als wij in Utrecht de bedoeling van de spre kers en de reacties van de zaal goed hebben beluisterd, dan zou dat juist de éne stap zijn, die de finitief het einde zou betekenen van het samengaan der twee grootste partners in de huidige regering. „Bevoegde kringen, van de Partij van de Arbeid" gaven eveneens te verstaan: dat het antwoord op de vraag of de bestaande samenwerking met de Katholieke Volks Partij zal kunnen worden gehandhaafd door deze laatste Partij zal moe ten worden gegeven. Dat hangt er namelijk van af of katholie ken lid mogen blijven van een andere Partij dan de KVP. Het verwijt, dat de P. y. d. A. in dit opzicht onduidelijk is gebleven werd door onze zegsman dan ook op deze grond van de hand ge wezen. Wanneer er onduidelijk heid blijft bestaan dan is dat het gevolg van het feit, dat de K.V.P. ten aanzien van deze kernvraag zelf onduidelijkheid laat voort bestaan. De Haagse redacteur van het „Pa rool" heeft de secretaris van de K.V.P., dr. Albering, om zijn mening gevraagd, die daarop wijselijk ant- woórdde, dat iedere katholiek voor zichzelf aan de hand van het man dement moet. beslissen of hij lid kan en mag zijn van een andere politieke partij dan de K.V.P. Allicht! Het is vierkant onnozel, dat van de P. y. d. A.-zijde verwacht wordt, dat de K.V.P. zich enig gees telijk gezag zal aanmatigen. Een ant woord, als verlangd, zal van K.V.P.- zijde nooit komen. En ook niet van de zijde der bisschoppen, die, let wel, op godsdienstige overwegingen het lidmaatschap van de P. v. d. A. zwaar hebben ontraden, daarbij mede in achtnemend „een bijzondere reser ve tegenover het gebruik van de politieke vrijheid". Aangezien de P. v. d. A. nóch aan het, verkeerde, adres van de K.V.P., nóch van de bisschoppen een ant woord behoeven te verwachten op haar vraag, kan zij de politieke sa menwerking dus rustig laten voort bestaan. Hoe juist het mandement echter oordeelde, dat „nu reeds (is) van deze Partij direct of indirect aanzienlijke invloed van ongodsdien stigheid uitgegaan op het openbare leven.is ten overvloede geble ken uit de socialistische mandements betoging, waarover het reeds eerder geciteerde „Vaderland" schreef. Het moet de R.K. heer Ruygers die voor en na zijn rede door de duizenden aanwezigen staande temidden van handenklappende en handengevende ministers en hoofdbestuursleden minuten lang werd toegejuicht, zonderling te moede zijn geweest. Hij betoogde immers dat niets de katholiek be hoeft te weerhouden lid van de P. v. d. A. te zijn, terwijl op die zelfde bijeenkomst andere spre kers juist grievende en afbre kende opmerkingen jegens het katholicisme maakten. Men vraagt zioh af hoe het hoofdbestuur van de P. v. d. A. zo dom heeft kunnen zijn. Inderdaad: hoe hebben ze zo dom kunnen zijn, door zelf de proef te le veren op de som, dat een katholiek zich in de P. v. d. A. niet thuis kan '•oelen en er niet thuis hoort Accoord over uitwisseling van gewonde gevangenen De Franse regering heeft aan alle Franse militaire commandanten in Duitsland en Frankrijk opgedragen, een zeer fijne „kam" door al het leger personeel in beroepsdienst te halen met het doel, alle mensen, die geen strikt noodzakelijke functie vervullen, vrij te maken voor dienst in Indo- China. Zou deze „uitdunning" van het leger een onvoldoende aantal manschap pen opleveren, dan zal de regering verdere maatregelen nemen om de de fensie in lndo-China en dan speciaal het centrale bolwerk rond Hanoi en Haiphong in de delta van de Rode Rivier te versterken. Men schat, dat daar op het ogenblik 30 a 40.000 man nieuwe troepen nodig zijn. VERSTERKINGEN UIT NOORD-AFRIKA? De schatting, dat 30 40.000 man als versterkingen in lndo-China no dig zijn, is gebaseerd op de veronder stelling, dat de Chinese hulp aan de rode rebellen (die volgens berichten sedert de val van Dien Bien Phoe in genen dele is verminderd) niet zal toenemen. Mocht de „uitkamming" dit aantal soldaten niet opleveren, dan zal de regering beroepssoldaten uit Noord- Afrika zenden en deze door dienst plichtigen uit Frankrijk vervangen. Ook wordt met de mogelijkheid re kening gehouden, dat het kabinet aan het parlement toestemming zal vra gen om dienstplichtigen naar lndo- China te mogen zenden iets wat volgens de tegenwoordige wetgeving niet is toegestaan. jEanditityó&fïi'vaat vliegtuigen UITWISSELING ZIEKEN EN GEWONDEN. Na de militaire bespreking tussen officieren van de Franse Unie en de Vietminh, die Maandag te Troeng Gia is gehouden, is een bekendmaking uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat op 14 Juli de eerste uit wisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in lndo-China zal plaats vinden. Buiten het accoord over het uitwis selen van zieke en gewonde krijgs gevangenen is er weinig bekend ge worden van de besprekingen te Troeng Gia. Wel meldde het commu nistische persbureau „Nieuw China" nog, dat de agenda van de besprekin gen de volgende punten bevat: 1. De kwestie van de krijgsgevangenen; 2. de afkondiging van het „staakt het vuren"; 3. de afbakening van zones voor de hergroepering van de strijd krachten; 4. de instelling van een ge mengde commissie; 5. de kwesties, die op de militaire besprekingen te Genève naar het overleg te lndo- China zijn verwezen. GEBEURTENISSEN IN DE TONKIN DELTA van hun voornemen om stand te hou- V ïetminn oenoert er den jn de verdedigingsstellingen om 'niet van te profiteren jHanoi 611 HaiphonB I De verscheping van wapens en uit- i De plannen om meer wapens en I rusting naar het zuiden van Indo- I ,r j china gaat onveranderd door. militaire uitrusting uit de Verenigde j 6 Staten naar het Noorden van Indo- j china te zenden worden op het ogen- j blik herzien daar men niet het risico wil lopen dat de zendingen in handen van de Veitminh vallen. De nieuwe militaire regering van Guatemala heeft besloten de betrek kingen met de communistische landen geheel te verbreken, aldus is Maan dag in de Guatemalaanse hoofdstad bekend gemaakt. De „Agrarische wet" zal echter van kracht blijven, aldus is op een pers- De bezorgdheid over het lot van de zendingen is aanzienlijk toegenomen als gevolg van de ontruiming door de Franse strijdkrachten van een deel van de delta van de Rode Rivier. Ook de berichten dat de Franse troepen op hun terugtocht wapenen en munitie vernielen of onbruikbaar maken om te voorkomen dat zij in 's vijands handen vallen, hebben bij gedragen tot het groeien van de be zorgdheid in Washington. Met nadruk is er echter gisteren te Washington verklaard dat er niet beslist is de aanvoer van wapens en uitrusting uit de Verenigde Staten te staken. Iets dergelijks zal ook niet worden overwogen zolang de Fransen niet te kennen geven dat zij afzien In de afgelopen maanden zijn drie Russische ambtenaren, op beschuldi ging. van spionnage, uit de Ver. Sta ten gezet, aldus heeft het departe ment van Buitenlandse Zaken gister avond medegedeeld. Bij wijze van vergelding heeft de Russische regering nu twee Ameri kaanse attaché's uit de Sovjet-Unie uitgewezen, zo meldt A.P. De Amerikanen, die door de Russi sche regering wegens spionnage tot persona non grata zijn verklaard, zijn luitenant-kolonel Howard L. Felchlin, adjunct militair attaché, en majoor Walter McKinney, adjunct lucht vaart-attaché. De drie Russen, wier namen tot- dusver geheim zijn gehouden, waren: 1. Luitenant-ter-zee Igor Amo- sov, adjunct marine-attaché van de Russische ambassade, die op 3 Febr. 1954 persona non grata verklaard werd en op 8 Febr. het land verliet. 2. Alexander Kovjov, tweede se cretaris van de Russische delegatie bij de Ver. Naties, die op 3 Febr. 1954 verzocht werd Amerika te ver laten en 10 Febr. is vertrokken. 3. Luit.-kol. Leonid Pivnev, ad junct luchtvaart-attaché, die op 29 Mei persona non grata verklaard werd en het land op 6 Juni verliet. De beide Amerikaanse officieren en de sergeant Eugen Williams wer den op 25 Maart j.l. door het Russi sche vakverenigingsblad „Troen" (Arbeid) ervan beschuldigd, tijdens een reis naar Kjabarvosk met de Trans Siberische spoorweg vliegvel den, radiostations en industrieën te hebben gefotografeerd. Stimulans voor invoE r West-Duitland heeft een nieuwe maatregel bekend gemaakt ter aan moediging van de invoer. Met in- zullen worden verlaagd. De meeste verlagingen variëren van een vijfde tot een derde van het hui dige peil. Afgezien van enkele uit zonderingen zullen de tarieven, die tot nu toe hoger waren dan 30 pro- Deze nieuwe uitvindingde landings-ski's voor vliegtuigen heeft, naar specialisten op vlieggebied van de Amerikaanse luchtmacht, het leger en de marine geloven, een goede toekomst. De ski's stellen alle typen vlieg tuigen in staat te landen op het land, het water, ijs, sneeuw en op zware modder. Het landingsgestel, ook geschikt voor commerciële vliegtuigen, bestaat uit de conventionele wielen waaraan de ski's zijn bevestigd. conferentie medegedeeld, maar alleen wanneer een nieuwe Grondwet zal hebben bepaald, op welke wijze zij toegepast zal worden. De „junta" zal deze nieuwe Grondwet zonder over haasting voorbereiden, welke het mo gelijk zal maken dat een .wezen lijk democratische" regering wordt ingesteld. President Monzon verklaarde ook, dat meer dan duizend personen als communisten waren gearresteerd, die door gewone gerechtshoven zouden worden berecht, opdat er geen „on rechtvaardige daden" zouden worden begaan. gang van 1 Augustus^zal voor onge- cent> verlaagd worden tot beneden p(a -i- 3q procent. Wanneer de Bondsraad het besluit goedkeurt zullen de ver lagingen op 1 September van kracht v/orden. veer 70 procent van de gehele voer niet van tevoren meer toestem ming van de regering nodig zijn. De importeurs moeten thans nog ver gunningen krijgen voor in te voeren partijen en voor de betaling daar van. Het Duitse ministerie van econo- Oe regering is tevens bezig met de uitwerking van 'n wetsontwerp inza ke verlaging van de tarieven, waar- mische zaken wees er op, dat de <*°°r het aantal producten, waarvoor maatregel een nieuwe stap is op de <*e invoerrechten verlaagd worden, weg naar de vrijhandel. geerecht wordt op meer dan 750. Verder zal de regering 1 Septem ber de invoerrechten verlagen en heeft zij plannen om de invoer uit de dollarlanden te liberaliseren. Aan de Bondsraad is een decreet ter goedkeuring gezonden, waarbij de invoerrechten op 338 producten, voornamelijk technische goederen Het wordt te Djakarta niet waar schijnlijk geacht, dat de regering de minister van Buitenlandse Zaken Soenarjo opdracht zal geven met zijn delegatie uit Den Haag te vertrekken, indign niet binnen een bepaalde tijd overeenstemming met de Nederlan ders is bereikt, zo meende men in goedingelichte kringen aan de voor avond van de hervatting der Neder landse-Indonesische besprekingen in Den Haag. Wel heerst te Djakarta over het al gemeen pessimisme ten aanzien van de mogelijkheden op succes bij de onderhandelingen. Men meent dat de verschillen zo groot zijn en de bit terheid daarover zo intens dat een re geling vrijwel onmogelijk is. In Djakarta zal men dan ook niet verbaasd zijn, zo werd gezegd, als geen overeenstemming kan worden bereikt en als Indonesië daarop de Unie eenzijdig zal verbreken. Volgens het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger te Heidelberg ver moedt men, dat Zondag een Ameri kaanse officier en zes soldaten per ongeluk over de Tsjechische grens zijn geraakt. Aangenomen wordt, dat de mannen verdwaald waren. Beierse grensautoriteiten deel den mee, dat Tsjechische grenswach ten hadden verteld, dat de zeven Amerikanen zich in Tsjeoho-Slowa- •kije bevinden. De Westduitse politie ■heeft vlakbij de grens de vrachtauto gevonden, waarmee de Amerikanen waren vertrokken. Het consumptievlees in Engeland was gisteren voor het eerst na 14 jaar van de bon en de prijzen op de bekende Smithfield-markt in de En gelse hoofdstad zijn omhoog gevlo gen. De prijs van biefstuk steeg van 2 shilling (1.10), tot ongeveer drie en een halve shilling. Varkensvlees steeg van minder dan 2 shilling tot bijna 3 shilling. Kalfsvlees werd bijna twee maal zo duur. DE ROYAL NAVY IN ARTIS Mijnenlegger legde vriendschaps banden De leiders van de Sowjet-Unie heb ben plannen bekend gemaakt om de stoffelijke resten van Lenin en Sta lin van het Rode Plein te Moskou over te brengen naar een reusachtig Pantheon, dat in het Zuidwesten van de hoofdstad gebouwd zal worden. Volgens Radio-Moskou heeft de Russische ministerraad besloten een prijsvraag uit te schrijven voor het beste ontwerp voor een dergelijk monument. De radio heeft verklaard, dat het doel hiervan is de herinnering aan Lenin en Stalin, alsmede aan de an dere vooraanstaande leden van de communistische partij en de Sow jet- staat, die bij de muur van het Krem lin op het Rode Plein begraven lig gen, levend te houden. In het Pantheon moet zich een hal bevinden, waar de sarcophagen van Lenin en Stalin opgesteld kunnen worden, terwijl de stoffelijke res ten van andere vooraanstaande com munisten in andere zalen een plaats zullen moeten vinden. Het moument, aldus Radio-Mos kou, moet een eenvoudig, mar ook monumentaal gebouw worden. „Matroos, gaan de nou naar de apen?" „Jah, jah", zei de matroos, want hij was een Engelsman en hij verstond er niets van. Maar met Britse diplo matie liad hij zich aangewend om alles, dat hem boven zijn hoofd door het op zijn schouders gezeten Am sterdamse wees jongetje werd toege roepen, te beantwoorden met twee van de weinige Nederlandse woor den, die hij zich in de enkele dagen, dat hij hier is, heeft weten aan te meten. Vijftien van de 230 Britse „Jan tjes", die zich vorige week Vrijdag al verdienstelijk hebben gemaakt voor kinderen uit Schouwen Duive- land en Amsterdamse wezen tijdens een kinderfeest aan boord van hun schip, de mijnenlegger „Apollo", her nieuwden gistermiddag de kennis making met enkele hunner pupillen: zij kwamen als ware Sint Nicolazen, voorzien van twee koffers boordevol met chocola en snoepgoed, naar het Burgerweeshuis bij de Kalverstraat in Amsterdam en deelden daar het lekkers met kwistige hand aan de vele weesjes uit. Prachtige petten. Maar zelfs zonder dat heerlijke snoepgoed zouden zij er welkom zijn gewest. Ze hadden immers die prachtige blauw-witte marinepetten op. En in minder dan geen tijd had den de jochies van het weeshuis die bemachtigd en ze op hun eigen hoofdjes gezet. Tot enorme vreugde van de kinde ren namen ieder der 15 „jantjes" twee kinderen aan de hand, meisjes en jongens tussen 4 en 14 jaar oud en brachten ze naar een vrachtwagen van de koninklijke marine, die voor de deur gereed stond. Daar werÊfen ze met de Britse heren ingepropt, waarna de reis aanvaard werd naar Artis. Maar een half woord nodig. Twee uur lang schetterden daar de kinderstemmetjes van de ouderloze peuters in de oren van de Britse ma trozen, die vrijwel nergens antwoord op konden geven, maar er toch in slaagden hun peuters een heerlijke middag te bezorgen. Ze sjouwden overal in de dieren tuin rond. sommigen met twee klein tjes op de arm, anderen tilden ze op hun nek, en allen tracteerden ze hun gastjes op ijsjes. Vanavond vertrekken ze weer met hun schip, dat een beleefdheidsbe zoek van een week aan de hoofdstad heeft gebracht. Na het kinderfeest van de vorige week besloten ze te collecteren onder de bemanning voor de chocolade en het snoepgoed. De matrozen kochten ieder hun aandeel bji de cantine. In totaal had de lading in de beide koffers een waarde van bijna ƒ200. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur).- ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met en kele buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Noord west. Weinig verandering in temperatuur. 7 Juli: zon op 4.28 onder 21.00; maan op 12.47 onder 23.27 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM regen 24 C. OSLO nevel 18 KOPENHAGEN onbewolkt 19 AMSTERDAM zwaar bew. 16 LONDEN zwaar bew. 16 LUXEMBURG zwaar bew. 16 PARIJS half bew. 20 BORDEAUX regenbui 20 NICE half bew. 27 GENEVE zwaar bew. 19 ZUERICH geheel bew. 19 LOCARNO zwaar bew. 25 BERLIJN licht bew. 19 FRANKFORT regen 19 MUENCHEN regen 17 WENEN half bew. INNSBRUCK zwaar bew. 19 ROME onbewolkt 28 AJACCIO onbewolkt 27 MALLORCA onbewolkt Korreltje Velen klagen over de zonnelooa- hei«i van hun bestaan, die over hun eigen blindheid moesten klagen. Woodrow Wilson.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1