Friese-tweeling genoot thuis een persoonlijke bewondering Koningin, aartsbisschop, ministers en buitenlandse autoriteiten togen naar het Noorden Drie sprekers in zijn kapel Haring aan Rusland verkocht Melk weer duurder? Kajotters na vlotte reis in Lourdes aangekomen Er was zelfs een omroep in de trein Bonifaciusherdenking in Dokkum Gerardus Dik overleden wuïsserf uitgebreid!1 en handelge'j en eikaars duim in lits*jumeaux Als twee éénlingen uit het ziekenhuis MAANDAG 5 JULI 1954 Ut LL1DSE GUUKAN1 TWEEDE BLAD - PAGINA 4 ST. B0N1FACIUS TE DOKKUM HERDACHT De herdenking van Sint Bonifatius, de grote geloofsverkondiger, die in 754 dus 1200 jaar geleden te Dokkum werd vermoord, is Zaterdag middag een sobere, maar indrukwek kende plechtigheid geworden. In de Dokkumer St. Bonifatius-kapel heb ben drie sprekers de betekenis van Bonifatius en zijn werk belicht en hun redevoeringen werden afgewis seld door muziek van het Frysk or kest, dat onder leiding van Kor Ket de Sinfonia in bes van Bach, Kuhnau- variaties van Hendrik Andriessen, de Romance opus 42 van Sibelius en La Procession nocturne van H. Rabaud ten gehore bracht. De plechtigheid werd bijgewoond door H.M. de Koningin, die in de ka pel plaats nam naast de commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, de burgemeester van Dok kum, drs. S. van Tuinen en de voor zitter van het Bonifatius-comité, dr. W. Kok. Bij haar binnenkomst werd het Wilhelmus gezongen. Voorts waren onder de aanwezigen: mgr. Paolo Giobbe, apostolisch inter nuntius; ds. H. J. F. Wesseldijk, praeses generale synode, Ned. Herv. Kerk; mgr. dr. R. C. Mortimer, lord bishop of Exeter; mgr. prof. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht; mgr. E. Lagerwey, oud katholiek bisschop van Deventer; mgr. Wilhelm Kastell, domdeken en vicaris generaal van Mainz; mgr. Adolf Bolte, plaatsvervanger van de bisschop van Fulda; plelaat Alex Ga-1 briël, Paderborn; dr. Georg Graf Droste zu Vischering uit Fulda mr. ds. H. Craandijk, voorzitter van de algemene doopsgezinde sociëteit; pro fessor dr. L. J. M. Beel, minister van binnenlandse zaken; mr. J. M. L. Th. Cals, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen; mr. E. N. van Kleffens, minister van staat, gezant te Lissabon; prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, lid van het perma nente hof van arbitrage; mr. R. Romer, kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin; prof, dr. J. G. Willebrands, Warmond; rector H. Sondaal uit Oegstgeest, namens de St. Wille- brordvereniging. De gasten werden verwelkomd door de voorzitter van het comité, dr. W. Kok. Prof. dr. J. N. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK heeft gesproken over Bonifatius als bisschop en martelaar. De hoogleraar gaf een uitvoerige his torische schets van het leven van Bo nifatius: een sterk leven, zoals hij zei, welks arbeidsveld een uitge breidheid had van Engeland tot Rome en waarvan het centrale gebied de Frankische hertogdommen in Mid den-Europa vormden. Dit ontzaglijke terrein heeft Bonifatius persoonlijk bereisd, bewoond en gekend; hij werd er overal gezien, er werd naar hem geluisterd als hij in de volkstaal on derwees of predikte. Prof." Bakhuizen van den Brink noemde de dag van 5 Juni 754 een historische dag, omdat toen een waar lijk groot leven is besloten onder slagen, nooit gevreesd door de man, die schreef: „Wat wij uit eigen kracht niet dragen kunnen, laat ons dat dra gen door Hem, de Almachtige, die zegt: „Mijn juk is zacht en Mijn last is licht"." Prof. dr. J. H. BAVINCK te Baarn heeft daarna een rede gehouden over „Bonifatius, de missionaris". Deze grote zwerver heeft van het begin af zeer wel geweten, dat de levenstaak die hij op zich genomen had, hem zou voeren naar velerlei zorgen en bedreigingen, aldus spr. Wanneer hij zich daarover uitlaat in zijn brieven, vergelijkt hij zijn werk dikwijls met het varen van een schip op 'n storm achtige zee. In een andere brief vraagt hij om de Heer te willen bid den, „opdat ons zwakke schip niet verga in de golven van de Germaanse stormen en opdat God het met Zijn machtige hand bescherme en besture en het behouden naar de rustige kust van het hemelse Jeruzalem geleide". Ten slotte werd het woord gevoerd door prof. dr. W. ASSELBERGS, wiens onderwerp luidde: „Winfried- Bonifatius". Hij zeide o.m., dat de beweegreden van Bonifatius' zorg vuldig voorbereide reis naar Fries land, behalve het verlangen om Utrecht zelfstandig met Rome ver bonden te houden, ook wel zijn nooit geweken inzicht schijnt geweest te zijn, dat de Saksers gemakkelijker van Friesland uit dan van Franken land of Thüringen te bekeren zou den zijn. Hét grote getal gezellen, dat de bisschop begeleidde, maakt de ge- aan een organisatorische uitzetting van personeel heeft gedacht. De marteldood, die Bonifatius in Dokkum vond, is hij niet bewust gaan zoeken, al nam hij in zijn boekenkist zijn lijkkleed mee. Hij droomde van geen heroïek einde, maar van een nieuw begin. In het slot van zijn rede kwam prof. Asselbergs tot de con clusie, dat cultuurhistorisch beoor deeld Bonifatius de bewuste grond legger is geweest van de latere syno- nimiteit tussen Christenheid en Europa. Na de herdenking reed H.M. naar de opgravingen op het marktplein te Dokkum, waar dr. P. Glazema en drs. H. Halbertsma, respectievelijk direc teur en conservator van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, H.M. verklaringen ga ven omtrent de gedane opgravingen. Vandaar werd gereden naar het ge meentehuis, waar de beide plaatse lijke muziekcorpsen opgesteld ston den, en een tambourscorps van de gymnastiekveren. „Excelsior". H.M. bezichtigde de op de bovenverdieping ingerichte Bonfatius-tentoonstelling. In de middag bezocht de Koningin 't „voorbeelddorp" Rottevalle, waar na zij evenals zij gekomen was per vliegtuig vanaf het vliegveld in elk huisgezin: ^[genóéstl Uitsluitend bU Apotheker» en Drogisten Advertentie De gemachtigden van de Reders vereniging van de Nederlandse Ha- Het Alg. Dgbl. heeft goede grond om aan te nemen, dat de subsidie op melk door de regering van 4.18 op 3.per liter zal worden terug gebracht. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de prijs van de melk met één cent zal worden verhoogd, hetgeen een stijging van kosten gemiddeld per gezin van 29 cent per week zal betekenen. Deze verhoging van kosten zal echter worden opgevangen door een - v. t> i„ jvermindering van de prijs van mar- rmgvissery hebben met Rusland een mogelijk gemaakt dooï een vermin- contract afgesloten voor de verkoop garine met vjjftien cent per pond) van 150.000 vaten haring. Geleverd dering van de heffing op de grond zuilen worden 75.000 vaten vetharing, ^0ffen van margarine. Daardoor zul- 55.000 vaten volle haring en 20.000 jen de kosten gemiddeld per gezin vaten gteurharing. 28 cent per week worden vermin- De bedongen prijzen liggen iets derd. gunstiger dan het vorige jaar. KONINGIN NAAR SPORTWEDSTRIJDEN GRENADIERS EN JAGERS volgtrekking waarschijnlijk, dat hij Leeuwarden vertrok. NEDERLANDSE IMMIGRANTEN IN CANADA VERONGELUKT Drie Nederlandse immigranten zijn 3 Juli bij een botsing tussen twee auto's op de hoofdweg van Edmonton naar Calgary, in de buurt van Niski, De jubilerende grenadiers en ja gers houden morgen sportwedstrijden in de Harskamp. H.M. de Koningin - zal daarbij tegenwoordig zijn en na 25 km. ten Zuiden van Edmonton, om het leven gekomen. Het zijn: mevr. Grijzen, haar zesjarige zoontje Hen- drik en driejarige dochtertje Mathil- De heer J. W. A. Grijzen liep Zondagmorgen zijn 2000 deelneemsters aan de Lourdes-bedevaart der Vrou welijke Katholieke Arbeidersjeugd bij de Grot van Lourdes bijeengekomen voor de officiële opening van de pelgrimage. Mgr. Dr. A. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond, droeg de H. Mis op. Direct voor de hekken, die de Grot van het plein afsluiten, waren, zoals gebruikelijk, de honderd zieken van de bedevaart, die in rolstoelen en op brancards waren aangereden, op gesteld; achter hen schaarde zich een bijna onafzienbare schare van Neder landse meisjes, allen gekleed in het blauw-witte uniform van de Kajotsters. En terwijl rector F. Robroek, hoofdaalmoezenier van de bedevaart, de ^lis- gebeden voorbad, droegen bij de Offerande twee Kajotsters, Toos Hansen uit Tilburg en Bertha Vcrschuijt uit Eindhoven, een grote offerkaars naar voren, gevolgd door een honderd-tal meisjes met de ongeveer 130.000 inten tie-brieven, die door het thuisfront in Nederland waren meegegeven. Massaal klonk tijdens deze offer- rose trein, die behalve de honderd gang het Kajottersgebed: „Heilig zieken nog ruim 500 pelgrims ver- Hart van Jezus, zegen de V.K.A.J. Heilig Hart van Jezus, heilig de V.K.A.J., Heilig Hart van Jezus, heers over de V.K.A.J." Na deze H. Mis, die een kwartier later begon dan op het schema was aangegeven, omdat de Prins van Mo naco met een grote bedevaart uit Monaco de Nederlandse meisjes op hield, sprak mgr. Hanssen de bede vaartgangsters toe. „Wij weten, dat geheel Katholiek Nederland achter ons staat", zo zeide hij. „Wij staan hier in naam van hen; onze smeek beden zijn ook hun smeekbeden. On ze verlangens ook de hunne". En even later: „Waarom zouden er ook van onze bedevaart geen genezen. Mis schien een plotselinge genezing, mis schien een geleidelijke, wanneer wij weer terug zijn in het vaderland. Gelooft ge het niet, waar is dan uw vertrouwen? Vraagt en gij zult ver krijgen. Zoekt en gij zult vinden. Klopt en u zal worden opengedaan". Tot slot van deze openingsplechtig heid zongen de meisjes het Ave Ma ria van de arbeidersjeugd. Weerbericht en waterstanden. De reis van Nederland naar Maria's genadeoord is in alle opzichten voor spoedig verlopen. Vooral in de z.g. voerde voornamelijk uit het Haar lemse Katholieke Jeugdwerk, was de stemming opperbest. Wat de reis in de rose trein buitengewoon verge makkelijkte was de omroepinstallatie, onder technische leiding van de K.A.B.'ers Bekkers en Wokke. Zo kon het gebeuren, dat Tom Bouws, die als KRO-reporter de reis meemaakt, Zaterdagmorgen om 9 uur het pro gramma „Moeders wil is wet", aan kondigde. De titel was echter veran derd in „Aalmoezenier Huybooms wil is wet". En de gehele trein, zo wel zieken als gezonden, kon mee genieten van hetgeen voor de micro foon, opgesteld in de „studio", werd afloop de prijzen uitreiken. EERSTE PEREN AANGEVOERD Aan de veiling te Maasland heeft, - - de tuinder A. de Bloois de eerste ernstige verwondingen aan de heup peren aangevoerd. Zij brachten 38 °P e" ludt aan een shock. Zijn toe cent per stuk op. I 4? ,word' ec.ht?L eoed Benoemd. 1 De heer H. A. Wiermga bestuurde le auto, waarin de Grijzens, die kor telings uit Nederland kwamen, zaten. Hij kwam eveneens om het leven. Men was op weg naar een boerderij in Wetaskiwin, ongeveer zestig km. ten Zuiden van Edmonton, waar de heer Grijzen zou gaan werken. De bestuurder van de andere auto, een Canadees, vond eveneens de dood. Geen der beide auto's reed met een buitensporig grote snelheid. De oor- het ongeluk is nog niet vastgesteld. De heer Grijzen, 35 jaar, afkomstig uit Geesteren (Gelderland), was zelfstandig landbouwer, hij vond zijn eigen bedrijf te klein en emigreerde op 6 April j.l. per vliegtuig naar Canada. Zijn echtgenote was 34 jaar. De heer Wieringa (ongeveer 45 jaar) was „fieldman" van het „Im migration committee of the Christian Reformed Church". Hij was afkom stig uit Groningen en is reeds in 1939 naar Canada gegaan. Hij heeft actief voor de emigratie gewerkt en onder meer meegewerkt aan de bouw van zes kerken voor emigranten in Ed monton. gebracht. „Weerbericht. Heerlijk weer vanochtend. Nu de waterstan den: Op het ogenblik nul. Reizigsters gelieven zich te wassen met sinaas appelsap en chocomel". Was de om roepinstallatie voorbehouden aan de ziekentrein. Alle treinen beschikten zaak yan over een eigen pers, in avond- en ochtendeditie. In de rose trein ver scheen „Tjoeke-tjoek", in de gele trein „Goudenregen" en in de»oran- jetrein „Het oranje boemeltje". Een buitengewoon aardig initiatief was ten uitvoer gebracht in de oranje- trein, waar iedere coupé versierd was met een berkenhouten kruisje, geflankeerd door een tuiltje bloemen. Aankomst in Lourdes. Op het station van Lourdes werden de bedevaartgangsters ontvangen door mgr. Hanssen, de geestelijke lei der van de pelgrimage. De bisschop coadjutor, vergezeld van zijn adjunct secretaris, drs. Moonen, was reeds Vrijdagnacht met de nachttrein uit Parijs te Lourdes aangekomen. Zon dag 11 Juli keert hij met de K.A.J.- trein naar Nederland terug. Zo groeit de K.A.J.-bedevaart langzaam naar het hoogtepunt: als Woensdag ook de Kajotters driedui zend in getal, uit Nederland zijn aan gekomen, zullen op die dag ruim 5000 vertegenwoordigsters en vertegen woordigers van de Katholieke arbei dende jeugd in Nederland in Maria's genadeoord vertoeven. Na een langdurig ziekbed is Vrij dag j.l. in het Diaconessenhuis te Leiden op 72-jarige leeftijd overle den de heer Gerardus Dik, die ge durende ruim 30 jaar de dirigeerstaf heeft gezwaaid over de harmonieka- ---------.pel „Werkxr.ans Wilskracht" en zeer veel hee£t bijgedragen aan de muzi- jj' kale groei van dit corps. Onder zijn bezielende leiding werd vele malen met groot succes aan con coursen deelgenomen; de welvoor ziene prijzenkast legt daarvan het beste bewijs af. De heer Dik die niet alleen een bekwaam musicus en een voortreffelijk dirigent was. heeft ook tal van marsen gecomponeerd; bovendien schreef hij een aantal ar rangementen voor opera's. E t \!ve van de Chr. Muziekver. „Concordia" alhier, was de heer Dik ook directeur van „Sint Matthias" te Warmond en „Echo der Duinen" te Noordwijkernout. Ook door zijn men selijke eigenschappen was hij in deze kringen zeer gezien en 'betekent zijn heengaan een pijnlijk gemis. DE BOSSCHE OMGANGSDAGEN. De dagen van de Stille Omgang in Den Bosch zijn heden ingezet met de grote processie in de St. Jan. De serie stille omgangsdagen vangt KIND AANGEREDEN EN GEDOOD, aan op Dinsdag 7 Juli en deze vin- den hun hoogtepunt in de eerste Gistermiddag omstreeks twaalf uur zondag na de 7de Juli, dit jaar Zon- is op de Kralmgseweg te Rotterdam daj, n Juii. Dan zal vooc de tweede een meisje door een motorrijder aan- maal de hernieuwde plechtige om gereden en zo ernstig gewond, dat gang naar het ontwerp van de kun- zij na aankomst in het ziekenhuis stenaar Marius de Leeuw en Luc v. Coolsingel is óveUeden. Het slacht- Hoek door de straten van Brabants offer is de 6-jarige A. van der Hoofdstad trekken. Snoey. Het meisje was voor haar Het vorige jaar zijn naar schatting woning aan het spelen toen het on- i 100.000 mensen naar Den Bosch ge- geluk gebeurde. kpmen. LANDBOUWTELLING MEI 1954. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft zo juist de voorlopige uitkomsten bekend gemaakt van de Landbouwtelling Mei 1954. De totale beteelde oppervlakte bouwland nam sedert 1953 toe met rond 15.700 ha (2 Binnen het j kader van. deze uitbreiding blijken j zich aanzienlijke verschuivingen tussen de gewassen onderling te t hebben voorgedaan, in hoofdzaak j van de granen naar de knol- en wor- I telgewassen, terwijl ook het areaalj Tegenover een vermindering van het areaal granen met 13.5000 h.a.Zaterdagmiddag zijn de meisjeskleintjes het dorpsleven aan, waar- Folkje en Tjitske de Vries, die eens 1 aan ook zy straks deel zullen heb- H. M. Koningin Juliana heeft Zaterdag 3 Juli in Dokkum, dat zijn twaalf- honderdjarig bestaan viert in Augustus en September van dit jaar, de her denking van de marteldood van St. Bonifatius bijgewoond, nadat zij eerst het landbouwvoorbeelddorp Rottevalle en daarvan verschillende bedrijven had bezocht. Na de herdenkingsplechtigheid in de Bonifatiuskapel reed H. M. naar de opgravingen op de markt te Dokkum, waar zij zich met des kundigen, die deze opgravingen leiden en doen uitvoeren, onderhield. Foto: H. M. Koningin Juliana bij het verlaten van de Bonifatiuskapel te Dokkum. (3 staat een uitbreiding van de oppervlakte knol- en wortelgewas sen met 21.3000 h.a. (8 van de peulvruchten met 3.300 ha. (9 en van de handelsgewassen met 4.600 ha. (13 1 In de graansector springt, naast de opmerkelijke uitbreiding van het tarwe-areaal met 45.000 h.a. (68 j de sterke inkrimping van de opper- j vlakte gerst nl met ruim 40.000 i h.a. (39 in het oog. De rogge liep met 5.700 h.a. (3 terug, de haver met 15.000 h.a. (10 De oppervlakte zand- en veen- aardappelen is weinig ingekrompen. Daarentegen is het areaal klei-aard- appelen met ruim 9.000 h.a. (20 uitgebreid en dat van de fabrieks aardappelen met ruim 3.000 h.a. (9 Belangrijk is ook de sterke uit breiding by de suikerbieten met rond 11.500 h.a. (17 Voederbieten lie pen met 1.500 h.a. (3 terug. Zowel t.a.v. de rundvee- als van de varkensstapel valt een hoge mate van stabiliteit waar te nemen. Daarentegen werden er 8.000 paar den (3 minder geteld dan in 1953. De schapenstapel liep met 16.000 stuks (4 terug. De hoen derstapel vertoont een uitbreiding van ruim 4,3 min stjjks (16 KASTELEN-FIETSTOCHT DOOR BRABANT. Op 22, 23 en 24 Juli organiseert de Bossche V.V.V. voor de tiende maal drie-daagse fietstochten door Brabant. Deze jubileum-tocht zal een kaste len-tocht worden, die de deelnemers langs of in de onmiddellijke nabijheid van tien Brabantse kastelen zal bren gen. De eerste dag gaat de trip o.m. naar Uden, waar de grote rust zal worden gehouden. De tweede dag trekken de deelne mers onder meer naar Raamsdonks- veer, waar de plaatselijke harmonie zal optreden en een groep meisjes en kele volksdansen zal uitvoeren, de Friese tweeling hebben gevormd, naar huis teruggekeerd. Twintig mi nuten over twee stapten vader en moeder de Vries met hun vijf sprui ten Geert, Tjetske, Douwe, Tine en Henne en de dorpspredikant, ds H. ben. Eigen willetjes. Het was Zaterdag juist drie weken geleden dat Folkje en Tjitske opera- Fijisma het Diaconessenhuis te j tief werden gescheiden en beide"kin- Leeuwarden binnen, waar het op de deren maken het best. betrokken afdeling een drukte van belang was. Er volgde een hartelijk afscheid van de hoofdzuster en de zusters van de kraamafdeling, die zovele zorgen aan de beide meisjes hebben besteed. Ook dr H. L. Straat, de leider van 't operatieteam, was gekomen om af scheid te nemen. Toen de tweeling gekleed was en in dekens gewikkeld, nam moeder de Vries Folkje in haar armen en haar schoonzuster, mevr. Visser-de Vries, die by de geboorte was gekomen om de nieuwe wereld burgers te bakeren, het andere meisje. Tientallen verpleegsters. In de gangen van het ziekenhuis en buiten op het plein hadden zich intussen tientallen verpleegsters op gesteld om de beide meisjes een har telijk vaarwel toe te roepen. Het oudste van de meisjes, dat het echtpaar reeds bezat, Tjetske, droeg bloemetjes. Het was tien minuten voor drie toen de tweeling in de auto zat, nu op weg naar huis, naar het huis van vader en moeder, dat ze di rect na hun geboorte zo ijlings had den moeten verlaten. Toen ze Molenend binnenreden was het gehele dorpje reeds uitgelo pen om Folkje en Tsjitske een blij welkom toe te roepen. Moeder de Vries en haar schoonzuster lieten de verheugde dorpsgenoten de kleinen vol trots en in heel gelukkige stem ming zien. Tsjitske genoot intussen van haar duimpje in de mond. Uit roepen: „Ach wat een schatje" en andere waren niet van de lucht. In de_met tal van bloemen versierde De derde dag wordt de grote rust huiskamer, kwamen de beide vrou- gehouden in Oirschot, waar eveneens voor de nodige attractie zal worden gezorgd. wen nog eens voor de ramen om de tweeling te laten zien en ietwat dro-. merig en niet begrijpend zagen de' En ze hebben getoond ook reeds hun willetje te hebben. Na de operatie had men haar in het ziekenhuis in twee keurige ledikantjes gelegd, opdat ze el kaar niet zouden bezeren. Maar nee, dat was niets voor de beide meisjes, die, meer nog dan een normaal ter wereld gekomen tweeling, zo ontzettend aan el kaar waren gehecht. Was Folkje soms niet bezig te zuigen op de duim van Tjitske? Met de mees te spoed werden twee ledikant jes verbouwd tot lits-jumeaux misschien wel de kleinste ter wereld, en Folkje en Tjitske la gen weer zusterlijk naast elkaar, blij en tevree. De meisjes leven als ieder ander kind. Hun voedsel nemen ze geregeld tot zich en in al hun kleine uitingen laten ze zien te willen leven, zoals ieder mens dat wil.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8