,D@ Knokkei*sbui rol ze zelf van Willibrord van Benelux...., maar Bonifatius van Europees formaat de echte Amerikaanse sigaretten tabak Schrik op de vliegbasis! Aanhanger brak van vrachtwagen Kunstgebit overleefde de donkere weg van alle kool Erfenis van millioenen? A.N. W.B. 275.000 leden 8 Oceaan liefde MAANDAG 5 JULI 1954 DE LEID$E COURANT TWEEDE BI.AD - Fr.l. A Herdenking in Utrecht Twee hoogtepunten hebben de feestelijke bijeenkomst ter herden king van het twaalfde eeuwfeest van Sint Bonifatius' marteldood bijzon der gekenmerkt: de eerbiedige hub debetuiging aan kardinaal De Jong en een hoopvol woord voor de toe komst, na de eendrachtige samen- viering van Bonifatius op de martel- plaats Dokkum. In verband met dit laatste heeft de aartsbisschop-coad jutor mgr. dr. B. J. Alfrink aan het slot van de plechtigheid in Esplana de het een verheugende ervaring ge noemd. dat zovelen in Dokkum de grote figuur van Bonifatius konden herdenken. Mgr. noemde dat een te ken voor de toekomst en zeide te ho pen, dat samenwerking ook verder zal mogelijk blijven. Het andere hoogtepunt lag beslo ten in de verwijzing van dr. M. P. van Buitenen, rijksarchivaris van .Friesland en spreker op de Utrechtse bijeenkomst, naar het feit, dat Fries land, waar Bonifatius ook als bis schop heeft gearbeid en dat hij tot bekering heeft gebracht, een priester heeft voortgebracht, die wij thans bezitten in de persoon van kardinaal De Jong, zetelend in hetzelfde dio cees, waarover ook Bonifatius als bisschop is gesteld geweest. Dr. Van Buitenen heeft verder er aan herinnerd, dat behalve de Frie zen in deze dagen ook Saksen en Franken dank hebben gebracht aan de grote geloofsverkonaiger Bonifa tius. In het Latijn heeft de spreker hiervan kennis gegeven aan de bui tenlandse gasten. Bonifatius is zijn missie-arbeid in Friesland oud begonnen en hij is zeer laat geslaagd, aldus dr van Bui tenen. Maar dat staat buiten zijn au toriteit met betrekking tot de kerke lijke organisatie. Bonifatius bond namelijk de jonge Kerk in het noor den aan Rome en richtte de ogen van de Paus op dat achtergebleven gebied. Bisschop van Europees formaat. Van Willibrord zou kunnen wor den gezegd, dat hij bisschop was in Benei uxverband; maar Bonifatius was bisschop in Europese verhouding gezien. Doch naarmate zijn ster steeg, vorderde de afbraak; gelukkig kon de Kerkprovincie van Utrecht als deel van Bonifatius' ideaal wor den gered. Hier heeft Bonifatius het groot handvest der liefde gebracht. Eerst na zijn dood is ook Friesland spoedig bekeerd. De wijbisschop van Fulda, mgr. A. Bolten, heeft er aan herinnerd, dat juist de verbinding met Rome aan Bonifatius diens formaat heeft ge schonken. Aan zijn graf in Fulda hebben de katholieken beloofd, hun liefde voor Kerk en evangelie te zullen versterken; en Bondskanselier Adenauer persoonlijk wilde Bonifa tius eren, niet slechts als katholiek, maar ook als Europeër. Ook mgr. Alfrink ging er in zijn slottoespraak van uit, dat Bonifatius' figuur zich niet laat beperken tot een enkel land; in Engeland geboren, lag zijn grote werkkracht in Duits land en in Nederland stierf hij de marteldood; maar hij heeft gespro ken tot de ganse christenheid van West-Europa. Het vordert duurzame krachtsinspanning van ons, om de christelijke cultuur te helpen behou den. Reeds in zijn preek tijdens de pon tificale Hoogmis in de kathedraal had mgr. hierop gewezen en God ge smeekt. dat allen als betere christe nen dragers van de christelijke cul tuur zullen zijn. Bij het pontificaal offer werd Z.H. Exc. geassisteerd door mgr. H. J. van Deursen, president van Warmond en mgr. H. F. Hee?emans, deken van Eindhoven als troondiakens. Het mannen- en jongenskoor onder lei ding van de weleerw. heer Voncken zong de zesstemmige mis van H. Strategier en in de middagzitting het zesstemmig Te Deum van H. An- driessen, begeleid door Utrechts Ste delijk Orkest. De aanwezige autoriteiten waren verwelkomd door dr. J. G. M. Wille- brands, voorzitter van de Sint Wil- librordvereniging, die de plechtige viering namens het episcopaat had voorbereid. Met mgr. Alfrink wa ren aanwezig: mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de internun tius mgr. Paolo Giobbe, de missiebis schoppen J. de Lange, C. Kramer en Pessers, de wijbisschop van Fulda, de ministers Beel, De Bruyn, Cals en Luns, dr A. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, de heren Ruys en Romme, voorzitters van beide Kamerfracties, de ambassadeurs van Spanje en Japan, de gezanten van Ierland, Portugal en Columbia, de commissarissen in de provincies Lim burg en Overijsel, mgr. dr. R. Post, huisprelaat van Z. H. de Paus en vele andere autoriteiten. (Advertentie) Bestuurder doorgereden Terwijl Zaterdagavond omstreeks half zeven een eenzame aanhanger die met vijf ton aardappelen geladen was geweest ondersteboven veel be kijks trok aan de Leeuwardcrweg ter hoogte van de kruising Buikslo- termeerdijk stond ruim twee km verder voor de pont over het IJ een niet minder eenzame vrachtwagen bestuurder uit Drumpt (bij Tiel), zekere M. v. D. vol verbazing zijn chassis te bestuderen waarvan een gelaste balk was afgebroken. Enkele minuten later terug bij de genoemde kruising vernam hij, dat zijn aanhangwagen na in volle vaart van de auto te zijn afgebroken, tweehonderd meter over het rijwiel pad was gereden alvorens van de berm te zijn afgestort en bij de volkstuintjes tot stilstand te zijn ge komen. Ofschoon er zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan zal dit voorval door de politie nader worden onderzocht. De aanhanger, is beschadigd en wel, met behulp van een takel weer in zijn normale positie gebracht. Vissersvloot brengt eer aan „concurrent" Koning Haakon van Noorwegen zal Donder 'ag 12 Augustus zijn be zoek aa:i Nederland in IJmuiden aanvangen. Het koninklijk jacht wordt des morgens tussen acht en negen uur voor de havenmond van i IJmuiden verwacht en als het plan j van de burgemeester van Velsen, mr M. M. Kwint doorgaat, zal de Neder landse vissersvloot het hoofd van de- i ze belangrijke visserijnatie een ori- 1 gineel welkom toeroepen. De burge meester is namelijk van plan een l ere-escorte van de Nederlandse vis- sersvloot in het leven te roepen die het koninklijk jacht bij de intocht in Holland zal begeleiden. Er is contact opgenomen met redersverenigingen in de plaatsen, waarvan de vloot re gelmatig de IJmuidense haven be zoekt en afgewacht wordt thans in hoeverre de belangstelling voor dit plan, de verwezenlijking er van mo gelijk maakt. De gasten, die Vrijdag op de vlieg basis Woensdreoht nabij Bergen op Zoom de ouderdag bezochten, heb ben wat men noemt de schrik van hun leven gehad. Tijdens de gezamenlijke maaltijd werden kaartjes rondgedeeld met nummers en wie een bepaald num mer trok kon een rondvlucht maken met de Westbra-bantse Aeroclub of kreeg een vliegles Een Zeeuws boertje was de geluk kige. Hij zeide helemaal niet bang te zijn. „Dat zyn, wij Zeeuwen nooit!" Heel parmantig stapte hij naast zijn instructeur naar het vliegtuig en daar werd hem eerst een parachute omgedaan. Zijn boerendopje werd geruild voor de vliegkap met toetoe horen en toen moest hij maar ach terin de kist stappen De instructeur was nog even naast het toestel bezig zijn parachute om DE PLAATS NAAST DE BESTUURDER GEVAARLIJKSTE.1 De K.N.A.C. meldt, dat uit buiten landse statistieken is gebleken, dat de kans om bij ongevallen letsel te bekomen voor naast de bestuurder van auto's gezeten passagiers bijna 12 maal zo groot is als die van de be stuurder zelf, terwijl de kans voor de achterzittende passagiers twee maal zo groot is. Bij dreigende botsingen doen pas sagiers het beste de handen tijdig vooruit te steken in de richting van de aanryding en het hoofd te laten rusten op de naar voren gestrekte armen. Verder raadt de KNAC be stuurders aan in zodanige gevallen de armen op het stuurwiel te plaat sen, omdat door hefboomwerking de kracht van de schok kan worden ge broken. In het algemeen dient te worden vermeden kinderen naast de bestuurder te laten zitten. Jongere bestuurders blijken voorts naar ver houding meer het slachtoffer te wor den van verkeersongevallen dan oudere. Vinddienst voor slordevossen en verstrooiden Het motto: VERLIES! Eindelijk is de tijd daar dat we zonder hartzeer onze persoonlijke eigendommen in de trein kunnen la ten liggen, in de kerk. in de schouw burg, in het restaurant, of op straat kunnen verliezen. Het zal zelfs zover komen, dat we niet op onze sporen zullen terugke ren om dc gevallen beurs op te ra pen: de Nederlandse Vinddienst komt haar ons achterna brengen en met een keurige buiging overhandigen. In Nederland is nu in navolging van een reeds in Engeland, Duits land, Oostenrijk. Zwitserland en Amerika bestaande vind-dienst, een Nederlandse centrale van de Inter nationale Vind-dienst opgericht (hoofdkantoor: Prinsengracht 157, Amsterdam). Deze centrale, die in de hoofdstad haar werkzaamheden gaat beginnen, heeft de medewerking van de po litie en van de directies der N.S. en K.L.M. verkregen. De methode, die gevolgd wordt om het doel: bescherming tegen ver lies. te bereiken is het merken van gemakkelijk verliesbare voorwer pen zoals: sleutels, parapluies, ak- tentassen, beurzen, hoeden, mantels, handschoenen, e.d. Als de abonné iets verliest, verleent de centrale 'be,mid deling tussen de instelling, waar het verloren en gevonden voorwerp is gedeponeerd en de eigenaar om deze zo snel mogelijk weer in het bezit van zijn eigendom te stellen. te doen, toen plotseling tot ontstel tenis van de honderden toeschouwers het vliegtuig met de leerling zich in beweging zette en over het veld ging hobbelen. Van alle kanten klonken kreten van ontzetting. Leden van het grondpersoneel renden naar het vliegtuigje om het nog te pakken, maar het ging steeds harder rijden. De nieuwbakken piloot zwaaide nog met zijn armen en vroeg wat hij moest doen, doch tot aller afgrijzen ging het toestel de lucht in. De Tiger Moth maakte de dolste capriolen en stunts. Vele bezoekers die 't te kwaad kregen zochten voor alle zekerheid bescherming achter de loodsmuren. Tot* dat tenslotte het vliegtuig een vreemdsoortige maar gelukkig veili ge landing maakte. De Roode-Knuiswagen kwam aan gereden om de nieuwbakken piloot, die bleek te zijn flauwgevallen, op een brancard te leggen, weliswaar onderste 'boven, omdat hij zoveel had meegemaakt. Plotseling echter ont popte het boertje zich als een der be kendste instructeurs van de basis, die een prima nummertje „crazy flying"' had weggegeven waarvoor hij tenslotte een ovatie kreeg. „Trouw" Een kolenhandelaar uit Den Haag vond onlangs in een aan hem gele verde wagen vetnootjes een splin ternieuw kunstgebit. Hij schreef een briefje naar dc staatsmijn Maurits waarin hij vroeg of mogelijk iemand van het expeditie-personeel aldaar zijn onmisbare kauwgereedschap kwijt was geraakt. Niemand bleek zijn valse gebit verloren te hebben. Voor alle zekerheid prikte men een mededelinkje op een bord in de wasserij. Toen een ploegbaas dit las kwam er een vage herinnering in hem op aan een houwer uit afdeling Gerrit 2 die eens had gevraagd of er in de wasserij een boven gebit was gevonden. Hij had het namelijk ver loren toen hij met zijn last ergens diep onder de grond even was blij ven steken. Het verlies verdroot hem wel zeer omdat hij het gebit pas en kele dagen bezat. Signalement bekend. Het gebit zou dan wel de weg van alle kool zijn gegaan via laadkasten, Zullen twee griendwerkers uit Pa- pendrecht, de gebroeders P. en W. de Koning weldra de beschikking krij gen over een erfenis van drie en twintig millioen dollar? Het zal wel een grapje zijn, was hun eerste reac tie, toen zij ieder een in het Neder lands geschreven brief van mr. A. J. Boogaert uit Salt Lake City- ontvin gen, waarin deze hun mededeelde dat zij de rechtmatige en wettige erfge namen zijn van Leendert de Gruyter, die naar uit het onderzoek is ge bleken tegelijk met een zuster van de 'grootmoeder van moederszijde naar het land van de Mormonen was geëmigreerd. Die oud-tante heette Trapman en het is mogelijk dat zij met Leendert de Gruyter huwde. Voorts heeft de familie De Koning ontdekt, dat de le gendarische erflater in Den Briel was geboren, hetgeen telefonisch werd be vestigd door de gemeentesecretarie. De twee broers, de 66-jarige heer P. de Koning, wonend aan het Oost- eind 25 en zijn vier jaar jongere broer Willem, die op no. 141 woont, gaan vandaag naar Den Briel om een na der onderzoek in te stellen naar de familierelatie. Zij zullen dan nog geen antwoord krijgen op de vraag, waarom de hun onbekende heer Bogaert eerst nu komt met zijn mededeling. De erfla ter is namelijk in 1804 in Den Briel geboren en in 1849 te Salt Lake City overleden. De heer P. de Koning, een bekende figuur uit de illegaliteit, laat zich voorlopig maar niet over de zaak uit. Hij gaat gewoon met zün zoons iedere morgen de grienden in. (Alg. Dgbl.) schudzeven, nasorteerzeven en was serij. Maar het leek wel bijzonder onwaarschijnlijk dat een kunstgebit een dergelijke behandeling zou kun nen overleven. Maar de wonderen bleken nog niet de wereld uit te zijn want het signalement van het in Den Haag gevonden gebit bleek te klop pen met de zo noodzakelijke prothe se van de houwer. Trots loopt de houwer nu weer rond met zijn kunstgebit, een ieder die het horen wil vertellende van de wonderbaarlijke tocht van zijn na- maaktanden en kiezen. Meer dan tienduizend getuigen van Jehovah komen a.s. Donderdag voor een vierdaags congres in de Hout- rusthallen in Den Haag bijeen. Als het weer meewerkt zal dit jaar voor het eerst de massale doop van nieu we leden van het Wachttoren-ge nootschap in volle zee bij Scheve- ningen geschieden. Het onderbrengen van de duizenden delnemers zal voor een groot deel bij particulieren moe ten geschieden, omdat de beschikba re hotel- en pensionruimte geheel is besproken. Wegenwacht wordt uitgebreid Het ledental van de A.N.W.B. stijgt voortdurend in sterke mate. In de eerste vijf maanden van dit jaar tra den 15.000 nieuwe leden toe, waar door het ledental thans de 275.000 is gepasseerd. In diezelfde periode kon de Wegenwacht 10.000 nieuwe le den inschrijven. Voor de Wegenwacht geldt mo menteel de slagzin: „Voor elke 1000 leden één Wegenwacht". De A.N.W. B. meent voor de eerstvolgende vJjf jaar te mogen rekenen op een jaar lijkse aanwas van 10.000 leden en dus in staat te zijn het korps in deze vijf jaar met 50 man uit te breiden tot 177. Een eerste uitbreiding van het korps met 10 man staat reeds vóór de deur. Daardoor kunnen twee nieuwe wegen aan het „Wegenwacht- net" worden toegevoegd, namelijk de zeer eenzame weg door de N.O.-pol der (LemmerEmmeloordKampen Zwolle en de weg HaarlemAals meerHilversum. Verder zal avonddienst worden in gevoerd op de weg UtrechtAmers foort zal de avonddienst worden uitgebreid op de wegen Amsterdam Den Haag. AmsterdamUtrecht, AmsterdamAmersfoort. Rotterdam Gouda en RotterdamDen Haag. tp 39) „Ach, daar is ontzettend veel over te vertellen. Er loopt namelijk een legende, dat eens het oude rijk der Inca's zal herrijzen. De nieuwe kei zer zal komen uit de oude prinsenge slachten. Er bestaan er nu nog drie. Een ervan beschouwt zich als re gelrechte afstammelingen van de laatste der Inca-keizers.. Dat is het geslacht Yucat Yma. Ik 'behoor er ook toe. Mijn naam was vroeger Te- quita Yucat Yma." „Behoorde u daar ook toe?" „Inderdaad. Het heeft natuurlijk verder niets te betekenen. Die twee andere geslachten mochten onderling wel huwen, maar toch niet met de „gewone" bevolking en zeker niet met vreemdelingen. Daar stond de doodstraf op. Het geslacht Yucat Yma mocht echter alleen maar bin nen de familie huwen. Daarmee wil de men het geslacht zuiver houden". „U bent dus ook in overtreding", constateerde de kapitein. En hij kon zich meteen wel op de lippen bijten. Wat een opmerking tegen een vrouw wier echtgenoot pas overleden was. Tequita nam het nogal kalm op. „In feite wel, maar zoals ik gezegd heb, worden deze voorschriften niet meer in acht genomen. De familie band is langzamerhand weggevallen Onder het gewone volk vindt men de ze dingen nog terug. In feite is de bevolking rooms-katholiek, maar dat is maar uiterlijk. Inwendig sluime ren nog de oude opvattingen. Zo worden er nog regelmatig rituele vuurdansen gehouden, wier eigenlij ke inhoud heidens is." De kapitein knikte „Het was zeer interessant, mrs O'Connell. Ik wist werkelijk niet, dat zoiets zo lang stand kon houden". Gordon had het gesprek met grote belangstelling gevolgd. De vrouw liet zich thans van een geheel andere zij de zien. Hij had zich vaak geërgerd aan haar koele, hooghartge houding. Nu kon hij die beter verklaren. Het was hier het oude trotse Inca-bloed, dat zich had laten gelden. Dat bloed duldde geen inmenging van vreem den in het privéleven. Mrs O'Connell stond op. „Ik ga alles in orde maken voor morgen", verklaarde zij. „Wilt u mij verder excuseren?" Zij verwijderde zich en ook Gordon stond op. „Ik zou maar in mijn bed kruipen, as ik jou was, raadde de kapitein hem aan. „Dat kan helemaal geen kwaad". „Dat was ik ook van plan" zei hij. „Ik zie u morgen wel weer, kapitein" Het zou echter geheel anders uit komen. Juist toen hij de rooksalon wilde verlaten, trad mr Rodriguez dat vertrek binnen. ,Ah, mr Jenkins. Ik was juist op zoek naar u. Ik heb een zeer aardig boek voor u, waarin een geval be handeld wordt, dat veel overeen komst vertoont, met dat wat zich hier aan boord afgespeeld heeft. Het is zeer interessant. Hoofdstuk negen is voor u van belang. Daar ben ik van overtuigd." Gordon was niet in de stemming voor een lang gesprek met de man. Hij bedankte hem voor het boek, nam het onder de arm en wandelde naar zijn hut. Hij liet zich op zijn bed vdllen en vouwde zijn handen onder zijn hoofd. Er werd geklopt. „Binnen," riep Gordon. Dokter Merryland trad de hut fin nen. „Ik kwam even kijken naar mijn patiënt, die zonder mijn goedkeuring uit het hospitaal gevlucht is", zei hij opgewekt. „Hoe is het er mee?" „Niets bijzonders, dok", zei Gordon „Ik ben weer de oude". „Dat zullen we even controleren", zei de dokter. Zijn behendige vin gers wikkelden het verband los. Hij gromde goedkeurend, toen de wonde zichtbaar werd. „Dat ziet er goed uit", merkte hij op, onderwijl een nieuw verband aan leggend. „Veel last zul je er niet meer mee hebben. Het staat overigens wel stoer, zo'n wit verband om je hoofd als je gaat passagieren". Gordon glimlachtte even. „Het is zinloos geweest", merkte hij dan somber op. „Heeft de kapitein je al verteld over vanmiddag?" „Nee. dat heeft hij niet. Vertel eens op?" Gordon bracht zün vriend een so ber verslag. „Zo, zo," zei de dokter, tnet zün hoofd knikkend, „zo gaat dat niet. Ik begrijp wat jij op het mo ment voelt." Het sobere antwoord was genoeg voor Gordon. Dokter Merryland be greep hem. „Neem dit pilletje in en slaap er eens een nachtje over. Slaap vérdrüft de zorgen". Gordon nam het middeltje aan en wenste de arts welterusten. Dan viel zün oog op het t-oek, dat mr. Rodri guez hem geleend had. Hy' bladerde er in en las het hoofdstuk, dat de man hem aangeduid had even vluchtig door. „Te laat. Rodriguez", mompelde hü dan „Je had gelük, maar ik zou er heel wat voor over hebben als je dat niet had". Hü bladerde verder, tot zün oog bleef rusten op het titelblad. Verbaasd keek hü naar enkele regels die in een voor hem volkomen onleesbaar schrift geschreven wa ren. „Wat is dat nu voor een Sanskriet" vroeg hy' zich verbaasd af. Het waren vier regels met de hand geschreven in een schrift, dat voor namelijk uit haaltjes en tekentjes bestond. Dan zag hij in normaal leesbaar schrift een onderschrift. Het was een naam: Kymote Yucat Yma en dan volgde een datum: 22-10-40. Gordon knipperde met zün ogen. Daar snapte hij geen zier van. Weer trachtte hij het te ontcijferen. Ver geefs. Hij bekeek de naam. Kymote Yucat Yma. Er knapte iets in zün hersenen. Die naam had hü meer gehoord Ja juist, Tequita had die naam genoemd tüdens haar verhaal in de rooksalon. Het was haar fami lienaam. Wat had die naam met. een boek van Rodriguez te maken? Gor don brak er zijn hoofd over, doch zag geen verband. Het intrigeerde hem echter. Zozeer zelfs, dat hü opstond en zich op weg begaf, om zijn licht verder bij een bevoegd persoon op te steken. HOOFDSTUK VIII Mrs Tequita O'Connell was druk bezig met haar koffers te pakken, daarbij geassisteerd 4oor een huttoe diende, toen er op de deur van haar hut geklopt werd. „Binnen", riep zü automatisch. Gordon Jenkins trad de hut bin nen. „Ik wilde u graag even per soonlek spreken, mrs O'Connell" zei hü. De vrouw wenkte de hutbediende zich te verwijderen en vroeg daarna: „Waarmee kan iik u van dienst zijn, mr Jenkins?" Toen Gordon bleef staan voegde zü er aan toe: „Gaat u even zitten". Gordon aanvaardde de uitnodiging en begon: „Ik wilde u een dienst vragen, mrs O'Connell. pil naar aanleiding van uw uiteenzetting in de rooksalon. Ik heb hier muneli|^ iets zeer vreemds, wat mij in hoga mate intrigeert" (Wordt vwrvoifl^JV

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7