Bestands onderhandelingen in lndo-China begonnen Uitsluitend militaire geen politieke kwesties Rampen in Brazilië Frankrijk wil geen waarschuwingen horen Aardbeving op Java regenen Kaderdag van de P. v. d. A. Het knalt weer in Guatemala RIJNSTREEK Excursie naar Oudewater MAANDAG 5 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT ,1U»\\UVUULAD - PAGINA» Fransen dreigen „gezicht" te verliezen Vertegenwoordigers van het Franse opperbevel en dat v^n de Vietminh zijn gisteren in Troeng Gia, een dorp aan* de rivier de Song Cau, ruim 40 km. ten Noorden van Hanoi, bijeengekomen voor het bespreken van de tech nische aspecten van een eventueel bestand in lndo-China. De eerste bijeenkomst, die om 9 uur plaatselijke tijd begon, duurde slechts vijf minuten. De eerste korte zitting was gewijd aan een beleefde maar uiterst koele begroeting tussen de vijf Vietminh-officieren en de vijf Franse en drie Vietnamese officieren. Het besluit om militaire besprekingen ter plaatse te houden was de vorige maand op de conferentie te Genève genomen. Dadelijk na het begin van de conferentie deden de vertegenwoordigers van de Vietminh pogingen om de zuiver technische besprekingen tot poli tieke uit te breiden. Het hoofd der Franse delegatie, kolonel Lennuyeux, waarschuwde echter de leider van de communistische delegatie, de brigade generaal Tien Dung, dat de politiek buiten de besprekingen moest worden gehouden. In een gemeenschappelijk communiqué na de bijeenkomst van Zondag is gezegd, dat de delegaties het eens zijn geworden over „de taken, aard, agen da, beginselen en werkmethoden van de conferentie". Vandaag kan begon nen worden met het aansnijden van concrete vraagstukken. RONDOM EEN GRIJZE DEKEN. De auto's waarmede de Vietminh- delegatie was gekomen droegen klei ne rode vlaggen met een gele ster en als opschrift „overwinningsherin- nering Dien Bien Phoe". Waarschijn lijk waren het de auto's die de Viet minh op de troepen van de Franse Unie hadden buitgemaakt. De conferentie wordt gehouden in een 50 voet lange hut met muren van bamboe en stro en afgedekt met ge golfde platen. De gedelegeerden za ten tegenover elkaar aan een lange tafel, die met een grijze deken was bedekt. Tegen de gewoonte in werd er bij de ingang van de hut niet gevlagd. Iedere delegatie heeft nog een aparte hut waar zij'zich kan terug trekken. In de hut der Vietminh hangt een groot portret van Ho Tsji Minh en zijn de muren bedekt met communistische leuzen. FRANSEN LATEN ALLES OVER HUN KANT GAAN. De onderhandelingen hier in lndo- China verschillen veel van die, wel ke indertijd in Korea zijn gehouden; de Fransen laten meer over hun kant gaan dan de Amerikanen deden. In de eerste plaats ligt Troeng Gia niet in een neutrale zóne, zoals oor spronkelijk gemeld, maar 3 km. in Vietminh-gebied. De Fransen hebben zich zodoende in de positie van sme kelingen geplaatst. Bovendien lieten de Fransen het over hun kant gaan, dat de Vietminh afgevaardigden zich de vertegen woordigers van de „regering van de volksrepubliek van Vietnam" noem den. Tenslotte werden de drie officieren van het Vietnamese leger, vertegen woordigers van de door Frankrijk erkende Vietnamese regering, die te genover de Vietminh-afgevaardigden zaten, genegeerd. Zij werden aange duid als „leden van de Franse dele gatie". GEEN „BLIND OPTIMISME In zijn „radiopraatje bij de haard" heeft de Franse premier, Mendès- France, Zaterdagavond gewaar schuwd tegen „blind optimisme" met betrekking tot een bestand in lndo- China. Hij gaf toe dat de besprekin gen in Genève met de communisten op moeilijkheden stuiten. De premier trachtte aan te tonen, dat de ontrui mingen in de delta van de Rode Ri vier door de troepen van de Franse Unie een pijnlijke maar onvermijde lijke zaak was. Hij noemde ze het resultaat van de „vergissingen van vorige regeringen en van militaire nederlagen". Hoewel Mendès-France tamelijk optimistisch gestemd bleek te zijn waar het betreft de door hemzelf ge stelde termijn van 20 Juli, waarop de vrede in lndo-China een feit zou moe ten zijn. liet hij uitkomen, dat hij alle mogelijke maatregelen zou ne men om de strijd voort te zetten in geval de pogingen om de vrede tot stand te brengen zouden mislukken. Bij drie rampen zijn dit weekend in Brazilië minstens 47 mensen om het leven gekomen. Een legervlieg- I tuig met twintig inzittenden stortte bij de luchtbasis in Bahia neer en vloog in brand. Alle twintig inzit tenden kwamen om het leven. Bij Sao Paulo verongelukte een vlieg tuig kort na de start. Hierbij vonden 24 mensen de dood. By het dorp Vila Pone bezweek een stuwdam. Een enorme watermas Noemt Adenauers eis een „ultimatum" Frankrijk heeft fel gereageerd op Adenauer's scherpe waarschuwing van Vrijdag, dat een nationaal Duits leger de enig overblijvende mogelijk heid zal zijn, wanneer de Fransen het verdrag voor de Europese Defensie- Gemeenschap niet ratificeren. De Franse regering heeft het be- sa stortte zich in het rivierdal, alles l zoek, dat de staatssecretaris van Bui meesleurend wat op haar weg kwam. j tenlandse Zaken, Guérin de Beau- Vast staat dat drie personen om het leven zijn gekomen. Zestien worden nog vermist. NOG NIET NAAR CASTEL GANDOLFO. In een langzaam tempo begint de H. Vader audiënties te verlenen. Het persbureau van het Vatikaan heeft bekend gemaakt, dat Z. H. de Paus op 30 Juni Z. E. Kardinaal Pizzardo, Secretaris van de Allerhoogste Heili ge Congregatie van het Heilig Offi cie in audiëntie ontvangen heeft. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de H. Vader langzamerhand de Kar dinalen, die het beheer van een H. Congregatie of een Officie hebben, in audiëntie ontvangt, wanneer zij Zijn Heiligheid over dringende za ken persoonlijk wensen in te lichten. Er gaat geen dag voorbij of de H. Vader vertoont zich op het middag uur voor het venster van Zijn stu deervertrek om de vele pelgrims, die in groten getale in Rome aanwezig zijn te zegenen. De Paus heeft zijn vertrek naar Castel Gnaudolfo uitgesteld, om op 13 Juli a.s. de deelnemers aan het nationaal congres van de Jeugd van de Italiaanse Katholieke Actie In audiëntie te ontvangen. Op Java is Maandagmorgen om zes uur plaatselijke tijd een aardbeving waargenomen, die tien seconden duurde. Uit Semarang werd gemeld, dat de hoogste golven, die men nog ooit had waargenomen, warenhuizen deden instorten en kaden wegvaagden. Te Djakarta was de eerste schok zo hevig, dat de seismograaf van de Indonesische meteorologische dienst brak. De bewoners van de stad wer den wakker van de aardbeving. HEVIGE REGEN IN JAPAN. In het Zuiden van Japan zijn 19 personen omgekomen en worden 16 mensen vermist als gevolg van over stromingen, ontstaan door hevige re genval. 't Kan geld Toeristen in Noord-Italië kunnen zich dit jaar teg.en regen laten verze keren. Op een premie van 1000 lire kan de vacantieganger, als hij in het oord van zijn keuze een week lang regen treft, 20.000 lire uitbetaald krijgen. De regenverzekeringen worden in ongeveer tweehonderd Noordita- liaanse vacantieplaatsen aangeboden voor de maanden Mie tot en met September. mont, Woensdag aan Bonn zou bren gen om over de E.D.G. te spreken, voor „onbepaalde tijd" uitgesteld en Franse regeringspersonen hebben in allerlei toonaarden hun afkeuring, uitgesproken over Adenauer's woor den, die zij als „een ultimatum" be stempelen. Adenauer blijkt overigens niet de enige te zijn, die de Franse regering heeft gewaarschuwd; Zaterdag werd bekend, dat premier Mendès-France vorige week soortgelijke vermanin gen heeft moeten horen uit de mond van de Belgische minister van Bui- TIENDUIZEND TIPPELAARS VOOR DE VIERDAAGSE. Het aantal inschrijvingen voor de tenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, en de Nederlandse bemiddelaar in het Saargeschil, jhr. mr. M. v. d.. Goes van Naters. Hoe lauw de Fransen desondanks tegenover het Europese leger staan, bleek Zondag weer eens op het socialistisch partijcongres, waar een motie ten gunste van de E.D.G. op sterke tegenstand bleek te stuiten. Zij werd met 1932 tegen 1193 stem men en 227 onthoudingen aangeno men, en de aanhangers van het Euro pese leger bleken belangrijk in aan tal te zijn verminderd. De Partij van de Arbeid heeft Za terdag te Utrecht een „nationale ka derdag" gehouden. Het doel van deze bijeenkomst was naar door het partijbestuur werd medegedeeld het 'besturend kader van de par tij, in de ruimte zin genomen, in te lichten omtrent enkele aspecten van het mandement der Nederlandse bis schoppen. De bijeenkomst stond onder lei ding van oud-minister ir. II. Vos, die er in zijn openingsrede op wees, dat het mandement niet alleen voor het roomskatholieke volksdeel van bete kenis is. Het houdt zich bezig met de verhoudingen in ons volk als ge heel. En het raakt de P. v. d. A. dub bel, omdat het de politieke structuur van ons land ter discussie telt. Het raakt de P. v. d. A. als politiek ver antwoordelijke, ook voor de lands regering mede verantwoordelijke partij, omdat 't niet zonder gevol gen zal kunnen blijven voor de mo gelijkheden van samen regeren mor gen, en voor het blijven voortduren van de samenwerking nu, aldus ir. Vos. Spr. zeide, dat het er om gaat of een gezamenlijke actie van alle de mocratische socialisten voor een ge zamenlijk program in ons land mo gelijk blijft. Daarnaast gaat het ook om de politieke machtvorming. Het mandement vormt een bedreiging van de grondslagen der P. v. d. A. In naam van het gehele partijbestuur verklaarde ir. Vos, dat de P. v. d. A. nimmer een anti-katholieke politiek heeft gevoerd. Hij wees terug de „be dekte aantijging" als zouden in de P. v. d. A. aan -het katholicisme of aan de Prot. Chr. overtuiging van wie ook van haar leden moeilijkhe den in de weg zijn gelegd. „Wij hebben ook. nergens, het recht ontkend van onze medeburgers, om zich confessioneel te organiseren, zo zy menen dat dit nodig is", vervolg de spr. Maar wij wensen voor ons, en voor elke Nederlander, de vrijheid om uit te spreken, en naar die uitspraak te handelen, dat een confessionele par tij-vorming vandaag en in dit land leidt tot een onvruchtbare politiek, leidt tot een reactie in sociale en eco nomische zin, eerder dan tot een pro gressie Wij vragen de politieke vrij heid voor elke Nederlander, en het reoht daaruit de conclusie te trek ken, confessionele partijvorming als politieke structuur af te wijzen, en evenzeer, in positieve zin, het recht om zich dus met burgers van andere levensbeschouwing samen te vereni gen in één partij". Ir. Vos wees er op, dat het mande ment een samengaan van P. v. d. A. en K.V.P. niet afwijst, maar voor de sociale en economische politiek zelfs j aanprijst. „Maar in hetzelfde mande-1 ment worden verwijten aan de P. f. A: era Mmrt, dfe'd» althans óns die lust tot samenwer king met de K.V.P. kan doen ver gaan". Ook om andere redenen, nog principiëler, wordt de samenwerking moeilijk, zeide spr., en zal men niet ontkomen aan consequenties uit ver- scheide passages van het mande ment." Daarin worden de rooms-katholie- ken geplaatst in het eerste rijtuig der moraliteit, de prot.-christenen mogen meeryden in de tweede koets en de humanisten, en wat men daarbij ge lieft te voegen, komen in de derde wagen achteraan". Toespraak mr. Burger. Het lid van het hoofdbestuur mr. J. A. W. Burger gaf een soort ontle ding van het mandement en herin nerde daarna aan het manifest van het partijbestuur waarin werd ge zinspeeld op „onvermijdelijke gevol gen voor de mogelijkheden tot kabi netsformatie en voor de thans be staande politieke samenwerking". De heer Burger vervolgde: „Nog hopen wij op een gunstiger ontwikkeling, maar mocht dit uitblij ven. dan is het Nederlandse volk een strijd opgedrongen, wellicht op alle terreinen der Nederlandse samenle ving, maar stellig op het politieke vlak. Een strijd waarin de P. v. d. A. zich niet onbetuigd kan en zal la ten". Geert Ruygers aan het woord. Het Tweede Kamerlid Geert Ruy gers katholiek lid van de P. v. d. A., zeide zich niet aan de indruk te kun nen onttrekken, dat de katholieke wereld op het ogenblik staat onder een drang tot restauratie. „Het lijkt soms alsof Nederland daarbij altijd in het voorste gelid moet staan", zei de spr. „Het verontrust mij tot in het diepste van mijn hart en deze veront rusting reikt veel dieper dan het vraagstuk van de politieke verhou- ringen in ons land." Na te hebben uiteengezet wat hem indertijd had bewogen zich aan te sluiten bij de P. v. d. A., vervolgde de heer Ruygers: „Eén ding staat vast: een terug keer naar de K.V.P. is er niet. Re delijker- en zedelijkerwijs kan van ons niet een stap worden verwacht, die lijnrecht tegen onze diepste over tuiging ingaat en waaruit de alleen maar nadeel zien groeien voor de geestelijke en politieke verhoudin gen in ons land en voor de Kerk zelf. Voor het overige staat onze beslis sing nog open. We zijn gewikkeld in een haast onoplosbaar complex van tegenstrijdige verantwoordelijk heden. Aan de ene kant is het man dement een feit, waar een katholiek als katholiek ernstig rekening mee heeft te houden. Maar wij dragen ook onze verantwoordelijkheid tegenover de partij, die wij mede hebben ge sticht. Wij voelen de verantwoorde lijkheid voor de invloed, die van on- bisschoppen de lust tot samenwer kng zou moeten doen vergaan en Feestgedruis en vuurpelotons De nieuwe regering van Guatemala heeft achthonderd communisten doen arresteren en men verwacht een mas sale zuivering van het personeel van de regeringsbureaux en van het le ger. Het vuurpeloton is reeds in ac tie gekomen en men verwacht dat het vele slachtoffers zal maken. Een „communistische" rechter die enige tijd geleden het vermoorden Vierdaagse in Nijmegen is de 10.000 i van anti-communisten oogluikend gepasseerd. Hoewel de inschrijving i zou hebben toegelaten, was de eer- sinds 1 Juli is gesloten, kwamen de ste die Voor het vuurpeloton werd laatste dagen zoveel aanmeldingen binnèn, dat deze nog niet alle kon den worden verwerkt. Er zijn onder meer inschrijvingen binnengekomen uit Engeland, België, Frankrijk en Zwitserland. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vermoedelijk tengevolge van kort sluiting is Zaterdagochtend brand uitgebroken in een boerderij, be woond door de heer A. Brouwer te Oldeboorn (Fr.). Hoewel de brand weer uit Oldeboorn spoedig ter plaatse was, brandde de boerderij, die met riet was bedekt, geheel af. Een klein gedeelte van de inboedel kon worden gered. De verzekering dekt de schade. 2460.AFGETROGGELD: TIEN MAANDEN GEëlST. Tien maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam geëist tegen een 40-jarige serveerster. Hortensia van G. uit Rotterdam, die hü een doortrapte oplichtster noemde, die een zelf niet heel bemiddelde Am sterdammer met allerlei verdichtse len 2460.had weten af te trog gelen. Ook de president van de recht bank noemde wat verdachte had ge daan (zij gaf het ten laste gelegde toe) „een van de naarste dingen". Zij had haar slachtoffer, een 31-jarige rijwielhersteller, op de mouw gespeld eigenares te zijn van een Amster dams pension, rijke ouders in België te hebben en een grote erfenis te verwachten. Het doen Van allerlei andere fantastische verhalen was haar, aldus de' officier, niet eens ten laste gelegd. Van G. was wegens ver duistering al eens tot drie maanden voorwaardelijk veroordeeld. Het bleek dat verdachte haar schuld by de rijwielhersteller afbetaalde in termijnen van 15.per maand. „Een levensinkomen", zei de presi dent tot de rijwielhersteller. Uitspraak 16 Juli. gebracht. Kort nadat deze was terechtgesteld hield kolonel Armas, de leider van de rebellen zijn intocht in de hoofd stad. Alle klokken beierden en dui zenden mensen waren op de been om Armas te begroeten. In een pant serauto reeds hij naar de regerings gebouwen, die hij via een achterdeur betrad. Men vreesde, dat de geest drift van het volk anders te veel vertraging zou veroorzaken. De kolonel hield een overwinnings rede waarin hij beloofde: „Alle arbei ders, alle zonen van ons gezegende land zullen nu echte rechtvaardig heid leren kennen". Het was gisteren een nationale feestdag voor Guatemala. Voor het eerst sinds verscheidene weken wa ren de bioscopen, de danszalen en de café's weer voor iedereen open. Overal hingen vlaggen uit. John Peu- „UW VROUW IS ZIEK IN HILVERSUM Een Hagenaar uit dg. Fischerstraat werd een dezer dagen om half drie 's nachts gebeld met de mededeling dat zijn vrouw ernstig ziek in Hil versum, waar zij logeerde, lag. De echtgenoot begaf zich er onmiddellijk heen, doch daar bleek hem dat zijn vrouw in blakende welstand verkeer de. Bij terugkomst in Den Haag merkte hij dat er bij hem thuis was ingebroken. De dader was echter kennelijk gestoord en had vrijwel niets mee genomen. De politie heeft thans de 34-jar. schilder J. A. van D. uit de Fischer straat gearresteerd, die bekende dit lafhartige spelletje gespeeld te heb ben. Kort tevoren had hij van de man, waar hij had ingebroken, een radiotoestel op afbetaling gekocht. Toen had hij gehoord dat diens vrouw in Hilversum logeerde en te vens gezien waar het geld werd op geborgen. Hij liep tegen de lamp toen hij het toestel, dat nog lang niet afbe taald was, verkocht. rifoy, de Amerikaanse ambassadeur in Guatemala, heeft een feestrede ge houden. gedeeltelyk in het Spaans, om uiting te geven aan zijn vreugde over de nederlaag van de communis ten. NIEUWE LONEN IN DE BLOEMISTERIJ Het college van rijksbemiddelaars heeft met beschikking van 24 Juni de voorstellen der werkgevers- en werk nemersorganisaties tot wijziging van de C.A.O. in de bloemisterij met in gang Tan 7 Juli 1954 goedgekeurd. De nieuwe lonen gelden dus met terugwerkende kracht tot 7 Juni 1954. De nieuwe lonen voor arbeiders boven 23 jaar zijn: in Noord- en bracht van gaan op het gehele geestelijke en po litieke klimaat in ons land. Tot bui ten de grenzen van ons land zal zich deze invloed doen gelden." De heer Ruygers zeide ten slotte, dat de katholieken in de P. v .d. A. tijd nodig hebben om een verant woordelijke beslissing voor te berei den. „Voorts voerden nog het woord dr. W. Drees, prof. ir. W. Schermerhorn en prof. dr. W. Banning. Zuid-Holland voor vakarbeiders 53,80, voor ongeschoolden 49,05 per week, in de andere provincies resp. ƒ51,70 en 47,75 per week. Voorts zullen zowel vaste als losse arbeiders een vacantietoeslag ontvan gen. Deze bedraagt voor vaste arbei ders het loon over een week, met in begrip van de vaste toeslagen, waar op de arbeider aanspraak heeft. Met ingang van dezelfde datum is voorts de bovenwettelijke uitkering bij ziekte en ongeval ten aanzien van losse arbeiders vervallen en ten aan zien van vaste arbeiders terugge- tot 4 weken. RUITERWEDSTRIJDEN STREEKVERBAND GOUDA. In de manege's van de Alphense Ruitervereniging achter de woning van de heer D. J. Binnendijk aan de Verlengde Aarkade zijn Zaterdag de gehele dag grote ruiterwedstrijden gehouden voor de landelijke Rijver- enigingen aangesloten bij het Streek- verband Gouda. De wedstrijden hadden een zeer vlot verloop nadat om 9 pur reeds de eerste amazone's in de manegering, waar door de heer v. d. Velden uit Gouda de dressuurproeven werden afgenomen voor de Individuele Dres suur KI. N. zich kwamen melden. Ook in de ring waar mevr. Tiber- veld de leiding had en de proeven afnam hadden de wedstrijden een goed verloop. De uitslag in de klasse N. Ind. dres suur is als volgt: mej. N. Ruigrok met paard Trigger van de Eendracht ruiters werd eerste met 6,57 pnt; 2e werd de heer P. Noordam met paard Prins van de Bentruiters met 5,86 pnt.; 3e mej. L. Bakker met paard Hans van Boreftse Ruiters met 5,79 pnt.; 4e mej. T. Ran met paard Senni van Pr. Bernhard ruiters met 5,64 punten. In de ring van mevr. Elberveld yrerden de prijzen als volgt verkre gen: le ipr. mej. E. Klein van Bo reftse Ruiters met paard Margootje met 6,57 pnt.; 2e pr. mej. A. van den Eijk van de Bentruiters met paard Tarzan met 6,50 pnt.: 3e pr. mej. S. Schalij van Pr. Bernhardruiters met paard Olanda met 6,35 pnt.; 4e pr. mej. G. van Vliet van Eendrachtrul- ters met 6,21 pnt. Eerste van beide groepen werd mej. N. Ruigrok zonder commando. Ind. dressuur kl. B. en L.: Ie mej. W. Sol, eendrachtruiters 100,5 pnt.; 2e de heer P. Koetsier, Gouwerui- ters 97,5 pnt.; 3e C. van Vuren, Een drachtruiters 97 pnt.; 4e H. Vergeer, Alphense Ruiters. Dressuur springproef: 1. B. Schip per van Bentruiters; 2. M. Gijzen- berg, Eendrachtruiters; 3. mej. A. van den Eijk, Bentruiters. Afdelingsdressuur viertallen: 1. Eendrachtruiters; 2. Bentruiters; 3. Boreftse Ruiters en 4. Pr. Bernhard ruiters. Springen, klasse N: 1. A. van de Marei, Pr. Bernhardruiters; 2. P. Koetsier, Gouwe Ruiters; 3. van Beek, Eendrachtruiters; 4. mej. N. Ruigrok, Een drachtruiters. De prijzen werden na afloop door óe voorzitter van het Streekverband, de heer P. Ripping met hartelijke woorden en een opwekking de Lan delijke Ruitersport daar waar mo gelijk te propageren, uitgereikt. Zaterdagmiddag hebben leden en hun dames van de Historische Ver eniging voor Alphen a. d. Rijn en om streken en van de Nederlandse Ge nealogische vereniging, afd. Leiden en omstreken, respectievelijk o.l.v. de heren A. J. Dekker en dr. A. J. Zwart Voorsuy, per autobus en luxe auto's een excursie naar een van Ne derlands oudste steden: Oudewater gemaakt. De reis heen werd gemaakt via Lange Ruige Weide en Hekendorp en terug via Papekop en Waarder, welke routes veel moois aan natuur schoon bieden. In het uit de jaren 1588 daterend stadhuis werd het gezelschap ontvan gen door het college van B. en W. en toegesproken door de burgemees ter. Weth. Dekker beantwoordde de burgemeester. Na bezichtiging van het raadhuis, waar de verschillende waardevolle schilderstukken e.a. werden geëxpli ceerd, bood het stadbestuur in Hotel „De Roos" verversingen aan. Het gezelschap werd vervolgens de stad rondgeleid, waarna men een be zoek bracht aan de Waag (1595), vroe ger Heksenwaag, vervolgens aan de 13e-eeuwse Ned. Herv. kerk, met haar, het gehele stadbeeld beheer sende, typische zadeldaktoren en de Oud-Kath. kerk, welke laatste nog 6 ledengezinnen telt. In de Ned. Herv. kerk wachtte de excursisten een aardige verrassing, die bereid was door de Ned. Ver. van Organisten, wier leden die dag aldaar hun jaarvergadering hielden. De or ganist W. v. Beek uit Woerden ver tolkte op uitstekende wijze op het orgel het le deel Concerto Vivaldi, „Merck toch hoe sterk" van Cor Kee en het Preludium en fuga over dt naam Bach. BRAND BIJ Fa. SCHEERDER. Ongeveer 12 uur hedenmorgen Is er 'brand ontstaan in de stookinrich ting van de Lak-, Vernis- en Verffa- briek van de fa. Scheerder, welke in richting is ondergebracht in een af zonderlijk stenen gebouw op enige afstand van de ovqrige fabriekscom plexen. De brand is ontstaan door dat een ketel met siccatief (droog stof) overborrelde en de vloeistof door de hitte van de kachel vlam vatte. Binnen enkele ogenblikken stroom de de brandende inhoud van de ketel steeds sneller door de fabriek en moest het personeel zich in grote haast het vege lijf redden. De brandweer slaagde er spoedig in met schuimblus-apparaten het vuur te bedwingen. Een deel van het fabrieksgebouw is door het vuur ver nield. De schade kon hedenmorgen nog niet worden begroot. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. Brand. Zaterdagmiddag om streeks 1 uur is brand ontstaan in de Stoom-hout?agerij en Schaverij „De Vlijt", Hoorn. De brand ontstond in een opslag ruimte van houtafval. Door een tech nische afwijking van de nodige klep pen is via-de zuiginstallatie, uit de vuurhaard van de stoommachine, vuur terechtgekomen in de opslag ruimte, waarheen het afval, even eens via de zuiger wordt gedepo neerd. Met eigen middelen heeft men het vuur krachtig bestreden tot de Al phense vrijwillige brandweer het blussingswerk overnam. Er is enige brand- en veel waterschade. Gehengel. Onder zeer slechte weersomstandigheden heeft de Hen gelaarsvereniging Tijdverdrijf giste ren haar tweede wedstrijd in dit sei zoen gehouden in het Aarkanaal. Na drie uur vissen, waarin de vangst zeer matig wa- wer-'"1 -v> volgende prijzen behaald: 1. W. de Jong, 2. M. Roggeveen, 3. B. Hu J. Kamping, 5. G. Hoogeveen, 6. W. v. d. Linden, 7. H. Keizer, 8. E. Uit hol, 9. C. Vriesekoop, 10. D. Dongel- mans, 11. H. Kamping, 12. D. Dongel- mans. Geboren: (Hendrik zn van W. van Dongen en C. Lam; Elizabeth Maria dr van N. Karsemeijer en E. den Roos Maria Wilhelmina dr van B. Ketel en J. M. Lenting; Johanna Catharina dr van G. Rijnsburger en A. van Dam; Leni dr van J. van Egmond en M. Verheij; Jhim Gijsbertus zn van H. J. Lamoree en J. van Oyen; Jo hanna Adriana dr van H. J. van Elk en A. W. Millenaar; Jacobus zn van M. v. d. Zwaard en A. de Vos; Teunis zn van C. Britsemmer en K. Koele- wyn; Hendrik zn van C. W. van Beerschoten en G. Slappen del; Cor- nelis Jan zn van G. Schreuder en W. v. Wijik; Margaretha dr van J. E. H. Pfauth en M. Spreij. Ondertrouwd: H. van der Zwaard 23 jr en M. M. Kleijn 18 jr; R. Ro bert 22 jr en M. .J de Vries 22 jr. Getrouwd: Ph. Dijs 23 jr en M. de Jong 20 jr; L. C. van Kreuningen 28 jr en A. E. Mayenburg 23 jr. AARLANDERVEEN Voor het eindexamen gymna sium A slaagde onze plaatsgenoot, de heer C. G. Sloothaak, aan het Gymnasium Immaculatae Conceptio- nis te Venray. TER AAR Personalia. Mej. M. J. C. Koe- lemans is benoemd aan het bureau van het Diocesaan Sociaal Chariatief Centrum te Den Haag. Geboren: Cornelis M. z. van C. v. d. Hoorn en H. v. Kessel; Joannes M. z. van J. B. Kleijn en C. S. Mark wat; Renatus G. z. van S. A. W. v. d. Jagt en A. C. M. Koeleman; Cor nelia A. d. van G. H. Bardelmeijer en J. de Vos; Cornelis J. M. z. van C. Bouwmeester en J. M. van Leij- den; Martinus C. z. van W. G. Ver meulen en W. A. v. d. Jagt; Apollonia Th. d. van Th. v. d. Hoorn en A. C. Hoogervorst; Martina Cl. M. d. van H. M. Lek en P. Verlaan; Anna d. van D. v. Vliet en E. W- Wingelaar. Ondertrouwd: P, J. Otto 26 j. en C. L. J. W. Charmant 31 j.; L. M. de Rijk 25 j. en M. Bader 25 j. Getrouwd: C. J. Hartveld en E. J. Rijkeljjkhuizen; P. M. Sassen en M. C. Bos; K. v. Loö en A. v. Vliet; L. Ph. M. Koeleman en M. H. v. d. Hoorn: P. J. Otto en C. L. J. W. Char mant; L. M. de Rijk en M. Bader. Overleden: C. van Niedek 80 j., wed. van J. J. v. d. Neut; A. J. van Zwieten 70 j.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2