SeG<2id^6oti/tcmt Duidelijke beslissing over de samenwerking Treinramp maakte 35 in Frankrijk slachtoffers t Is „knal" in Guatemala Accoord over Perzië's olie Phoely viel de Vietminh in handen Sc Jjceitvtamp, ut Het Slfione-dal Wagon kinderen bleef gespaard Benoemingen Bisdom Haarlem t t fi n n n lt MAANDAG 5 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13236 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 K.V.P. VRAAGT P. u. d. A. Het Partijbestuur van de Katholieke i 2. Met nadruk is in een der re- politieke spanningen verhoogd. Het Volkspartij heeft, bij monde van de devoeringen gewezen op „de latente denkt waarbij aan de vraag van een karakterwijzigingen, die het Mande ment introduceert van tenminste de twee grootste partijen des lands". Het Partijbestuur laat in het mid- voorzitter, mr. Van Doorn, de vol gende verklaring afgelegd. Het Partijbestuur van de Katholie ke Volkspartij heeft kennis genomen van de redevoeringen jl. Zaterdag den of en in hoeverre tengevolge uitgesproken op de te Utrecht gehou- van het Mandement het karakter van den Kaderbijeenkomst van de Partij de P. v. d. A. verandering heeft on- van de Arbeid. Het voelt zich ge- dergaan of zal ondergaan. Maar het drongen, alleerst tegenover de eigen wenst met de meeste nadruk te ver- Partijleden, doch ook tegenover het klaren, dat het karakter van de Nederlandse volk als geheel de vol- K.V.P. als beginsel- en programpar- gende verklaring af te leggen. 1. In hoge mate betreurt het Par tijbestuur, dat in feite ook thans weer de P. v. d. A. in haar karakter van doorbraakpartij wordt voorgesteld als enig draagster van de boodschap door de doden in de wereldoorlog ons, levenden, nagelaten. „Op de stich tingsdag van de P. v. d. A. ging al dus een der sprekers iets in ver vulling van de idealen, waarvoor zij (de gevallenen in het verzet) hun le ven hadden geofferd, iets van de bood schap, die de doden uit de oorlog nalieten aan de levenden". Het Partij bestuur acht het diep te betreuren, dat wat kostbaar erfgoed is van heel ons volk, aldus op grievende wijze wordt opgeëist door één partij. Het is uitermate bedroevend, dat tij volkomen ongewijzigd is gebleven. Ongewijzigd blijft ook haar afwij zing van de doorbraakgedachte. der sprekers betreffende het Mande ment: of de Nederlandse samenle ving in feite niet onbestuurbaar wordt en haar democratisch karakter niet fundamenteel wordt aangetast; aan de uitlating van een andere spre ker, dat „men met de vinger de poli tici kan aanwijzen, die schuldig staan aan het bederf van het politieke kli maat in ons land"; dat wind is ge zaaid en storm op til is. Het denkt ook aan de uitlating, als zou door het Mandement „ook om andere re denen, nog principiëler" de samen werking moeilijk worden en dat rx j- men ..niet ontkomen zal aan conse- De coraquentres, die voort Woeien ties schillende passages in te8'?felfn.der,.Katholle.ke! het Mandement''. Staats- en Maatscnappijleer en die slechts gericht zijn op de opbouw van j De vraag is gewettigd, of op deze een Christelijke Maatschappij, dieen soortgelijke uitlatingen niet past consequenties zijn uiteraard slechts de conclusie, dat de Partij van de Ar- effectief te verwerkelijken, als prin- j beid elke samenwerking met de cipieel-gelijkgezinden ook een hechte K.V.P. wenst te 'beëindigen. Echter politieke eenheid vormen. Menings-1 constateert het Partijbestuur, dat de verschillen zijn dan niet uitgesloten, leidende figuren van de P. v. d. A. maar zij zijn in aantal minder en0p de Kaderdag, evenals in het P. v. lichter overbrugbaar dan wanneer d. A.-manifest, zich van elke duide- in een politieke partij wordt uitge- lijke uitspraak in deze richting heb- gaan van de meest uiteenlopende le-1 ben onthouden, vensbeschouwingen. DE DUITSE SOUVEREINITEIT. Intussen houdt de Britse regering zich reeds druk bezig met de vraag, op welke wijze aan West-Duitsland zo spoedig mogelijk de souvereiniteit kan worden verleend, indien de Euro pese Defensiegemeenschap niet tot stand zou komen. De grondslag van het Britse plan is om het vredescontract (ook wel het verdrag van Bonn genoemd), dat twee jaar geleden tussen Engeland, Amerika, Frankrijk en West-Duits land ondertekend is, van toepassing te verklaren. Het is door alle onder tekenaren, behalve Frankrijk, gera tificeerd. Maar aan de uitvoering werd de voorwaarde verbonden, dat de E.D.G. door alle zes leden gera tificeerd moest zijn. Een hooggeplaatste zegsman heeft verklaard, dat er een weg moet wor den gevonden om deze „Siamese tweeling" te scheiden. Volgens de Perzische minister van Financiën Amini is nu een „algeme ne overeenkomst" bereikt tussen de Perzische regering en het consortium van acht oliemaatschappijen die aan de exploitatie van Perzië's olie willen meewerken. HANOI ERNSTIG BEDREIGD De stad Foely, ongeveer 56 kilome ter ten Zuiden van Hanoi en een be langrijke sleutelstelling in de nieu we Franse verdedigingsgordel, is in handen gevallen van de Vietminh. In Franse militaire kringen heerst de vrees, dat de Vietminh de aanval op Hanoi zullen openen nog voordat de Franse troepen zich kunnen her groeperen. Bijna honderdduizend op standelingen staan voor deze aanval gereed. Zaterdag verlieten de Vietminh hun verborgen stelllingen in de kalk. heuvels, die Foely omringen, vooi een geconcentreerde stormloop op de stad. Franse strijdkrachten lanceer den een tegenaanval, ondersteund door pantserwagens, zware artillerie van de overeenkomst uit te laten. „Wij proberen nu het accoord vast te leggen in bewoordingen, die niet in strijd zijn met onze wet op de Amini weigerde zich Over de aard naasting der olieindustrie", zei hij. WAARSCHUWING AAN DE Pv. d. A. Het Partijbestuur acht het voorts Het Partijbestuur zou het meer in bedenkelijk, dat als veelal ook j.l. 's lands belang achten, indien de Par- wat tot dusver als bovenpolitiek werd j Zaterdag weer de opbouw ener Chris- tijd van de Arbeid haar aarzelende beschouwd en geëerbiedigd (behalve telijke Maatschappij als kernge-houding ten deze zou verlaten en dan door communisten) thans in de dachte van het Mandement niet werd met betrekking tot de vraag der sa- partij-politieke strijd is betrokken. onderkend. menwerking tot een duidelijke beslis sing zou komen. Het heeft het Partijbestuur ge troffen, dat tot de redenaars-deelne- 5 Tenslotte hecht het bestuur der mers van de Kaderdag ook heeft be- K.V.P. er aan te verklaren, dat het hoord dr. W. Drees. Zijn bijdrage tot staatkundig optreden der Katholie- het door het P. v. d. A.-bestuur ge- ken in één verband geenszins in de wenste verloop der bijeenkomst kan weg staat aan de openheid, welke niet los gezien worden van zijn po- het Mandement niet slechts uitdruk- sitie van Minister-President. Het zou keltfk verlangt, maar zelfs als ideaal dr. Drees zeker niet misstaan hebben, voorhoudt. Telkens weer heeft de wanneer hij geen bijdrage had gele- Katholieke éénheidspartij zoals verd. trouwens ook de leiders van deze I Partij in hun persoonlijke contacten Daarenboven heeft dr. Drees klaar-met leden der andere constructieve blijkelijk niet voorzien, dat op de Ka- j partijen bewezen die openheid na derdag, naast vele voorshands te ver-1 te streven. Zij zal dit ook in de toe- ontschuldigen uitingen, ook uitlatin-1 komst van harte doen, omdat het' gen zouden kunnen vallen, grievend Christelijke beginsel die openheid voor elke Katholiek, en dat hü door vordert en het belang van ons land zijn medewerking de schijn op zich en ons volk daairioor wordt gediend, zou kunnen laden die grievende uit- latingen te dekken. Helaas heeft het klaarblijkelijk niet voorziene zich in feite voorgedaan. I Hiernaast een overzicht van de Het Partijbestuur wil ook in ditravage, welke de botsing tussen een verband de uiterste soberheid in achtDieseltrein en een goederentrein bij nemen. Naast het onder 1. vermelde chateaubourg In het Rhóne-dal ver- herinnert het Partijbestuur er slechts aan, dat bijvoorbeeld door een der oorzaakte- Op de achtergrond over niet-katholieke sprekers er van is ge- elkaar geslingerde goederenwagens, waagd, „te huiveren voor een Kerk, die zozeer haar grenzen over schrijdt". Een der andere niet-ka tholieke redenaars formuleerde zijn „diepste teleurstelling", die hem het Mandement heeft gebracht, aldus: „in ternationaal gelijkt het er op, dat het Rooms-Katholicisme in Europa macht hoger aanslaat dan geest, meer ver trouwen stelt in organisatie dan in Christus". Het Partijbestuur ziet niet voorbij, dat de katholieke spreker van de Kaderdag tevoren had ver klaard, dat „de Kerk hem bovenal lief is" uitlatingen als de evenbe- doelden zijn er slechts des te pijnlij ker om, Dr. Drees had er naar het oordeel een nationale Kaderdag ge wijd aan het bisschoppelijk mande ment en aan niets anders dan het bis schoppelijk mandement. Belangstel ling voor dit toonaangevend schrij ven is verheugend, omdat daaruit - -blijkt, welke een omvankrijke en diep gaande betekenis door de Partij van de Arbeid eraan wordt toegekend. -TróuWehs, ook in protestantse krin- :i gen is er veel aandacht aan geschon ken, vaak met grote waardering en enige afgunst om de moed en de klaarheid, waarmede de bisschoppen als herders van Katholiek Nederland hun zienswijze hebben weergegeven. Het zou niet prettig zijn als de P.v.d.A. het mandement, het van nul en gener waarde beschouwend, had .doodgezwegen, maar zo'n enorme be langstelling, dat een nationale Kader- dag er volledig aan werd besteed, is toch te veel eer. De P.v.d.A. is erop uit met het mandement, maar dan tegen het mandement, sensatie te maken, hetgeen ten overvloede hier uit blijkt, dat aan het slot van die episcopale kaderdag van de P.v.d_A. werd medegedeeld, dat door het par tijbestuur besloten was, over te gaan tot een grote ledenwervings-actie en tot een geldinzameling, in verband waarmee een bedrag van een mil- lioen gulden werd genoemd. Het is niet de bedoeling, dit geld te beste den om nieuwe kerken te bouwen. Dit bedrag wenst de P.v.d.A. in te zamelen „teneinde voorbereid te zijn op een eventueel spoedig op handen zijnde verkiezingsactie". Het is dus klaarblijkelijk, dat de P.v.d.A. klinkende, maar ook politie ke munt wil slaan uit het bisschop- lijk mandement. Zij ziet er heil in het mandement eventueel te maken tot de inzet van een verkiezings actie en zij verwacht met deze actie bij een deel der bevolking in het ge vlei te komen. Hoe zij dat in het vat wil gieten, zonder toch in de, door het partijbestuur ongewenste, anti- clericale hoek te geraken, daar zijn we benieuwd naar. Benieuwd, geens zins bevreesd. De P.v.d.A. moge be denken, dat het liedje, hetwelk zij op zulk een hoge toon in majeur heeft ingezet, wel eens op een lager toon tje in mineur zou kunnen eindigen in een bewening van een dan totaal mislukte doorbraak. NIEUWE PARTIJ? f- (T^ni te voorkomen dat leden van de katholieke werkgemeenschap door het bisschoppelijk mandement in 'gewetensnood komen, aldus meldt „De Telegraaf" zijn van de zijde van de P.v.d.A. stappen ondernomen voor de oprichting van een afzonder lijke katholieke arbeiderspartij, die in de practijk ten nauwste met de P.v.d. A. moet samenwerken. Men kan waardering en hoogach ting hebben voor de ernst, waarmede de katholieke werkgemeenschap in de P.v.d.A. het mandement heeft ge lezen. Zij is in een moeilijk parket geraakt, nu de bisschoppen weliswaar geen verbod hebben uitgevaardigd maar zwaar de nadruk hebben gelegd op de persoonlijke verantwoordelijk heid. Zou het niet gewenst zijn, dat de leden van de Kath. Werkgemeenschap alvorens een stap te doen als in het Telegraaf-bericht wordt aange kondigd zich tevoren met hun bis schappen in verbinding stellen en zich met de bisschoppen beraden, of deze stap in overeenstemming is met de geest van het mandement? Wij hebben het mandement óók ge lezen en we hebben zo'n idee vliegtuigen, en drongen daarbij vier kilometer in de Vietminh-stel- lingen door. Nauwelijks had het Franse opperbevel op een persconfe rentie de wereld van dit Franse suc ces kond gedaan, of de Vietminh openden een tweede offensief. Drie bataljons drongen door tot in de bui tenwijken met steun van zwaar artil lerievuur vanuit goed gecamoufleer de stellingen. Tegen deze beschieting stonden de Fransen machteloos. Zij vernielden hun eigen munitievoorra- den en bliezen de aftocht. Een pelo ton pioniers liet de belangrijke brug over de rivier de Day in de lucht vliegen. Geheime afspraak? De snelle terugtocht der Fransen uit het Zuiden van de delta van de Rode Rivier heeft in Washington ernstig argwaan gewekt. Heeft Men- dès-France misschien een geheime overeenkomst met de Chinees Tsjoe en lai en is de verkorting van de linies in de delta daar een gevolg van? Washington heeft aan de Fran se en aan de Voetnamese regering van zijn ernstige bezorgdheid blijk gegeven. Een woordvoeder van de Amerikaanse regering klaagde, dat de Verenigde Staten van de Franse terugtocht van te voren niet op de hoogte waren gesteld. Franse diplomaten hebben dit ver wijt verontwaardigd va nde hand ge wezen. Franse militairen hadden een maand geleden tijdeas de militai re conferentie j collega's gewaarschuwd, dat een ver korting van de linies onvermijdelijk was, tenzij er hulp van drie divisies kwam. Geen van de deelnemers aan de confrentie had echter aanstalten gemaakt om versterkingen naar Indo- China te sturen. Intussen heeft Pa rijs zich gehaast, de Amerikaanse regering alsnog op de hoogte te stel len van de toestand rond Hanoi. Wisselwachter haalde verkeerde handel over Een goederentrein van Tournon naar Nimes in Frankrijk is Zaterdagavond van het Partijbestuur zeker juisteringereden op een uit vier rijtuigen bestaande dieseltrein, die vol vacantie- aan gedaan, zichzelf en het volk, dat gangers zat. in hem een geëerde Minister-Presi- Van de passagiers in de dieseltrein kwamen er tenminste 35 om het leven, dent heeft, het pijnlijke van zijn terwijl 30 anderen gewond werden. uiterlijke vereenzelviging met de ge- In het wrak van de trein wordt nog steeds naar slachtoffers gezocht. Het ongeluk is aan de rand van Chateauburg, een dorpje van 150 inwo ners gebeurd. Volgens ooggetuigen greep de zware locomotief van de goederentrein het eerste rijtuig van de diesel, die hoog de lucht in geslingerd werd en vervol gens naast de baan neerkwam. houden Kaderdag te besparen. 4. Enige uitlatingen op de kader dag van de P. v. d. A. hebben naar de mening van het Partijbestuur der K.V.P. de politieke verhoudingen Kolonel Castillo Armas (midden, meer nodig, want hij heeft reeds zijn de leider van de „rebellen" ln Gua- triomfale intocht in Guatemela temala, stippelt zijn strategische daan. „opmars" uit. Inmiddels is het niet I WEEKEND IN DE WIJNSTREEK. De trein was onderweg met men sen, die hun weeKend zouden door brengen in deze Zuidfranse wijn streek. De goederentrein is er op in gereden. Volgens de Franse spoorwegen is de ramp het gevolg van een verkeerde wisselstand. Burgemeester Courbis van Cha teaubourg werkte in zijn wijngaard, "ie ongeveer 300 meter van de spoor baan is gelegen, toen het ongeluk (ebeurde. Hij vertelde: „Zoals steeds keek ik ook van- Jvond naar de voorbijrijdende auto- ail. Toen hoorde ik een geweldig flawaai, dat ten hoogste twee secon den duurde. Ik zag hoe de rijtuigen in de lucht geslingerd werden. Ik belde onmiddellijk de autoriteiten op. Mijn zoon, een bediende en ik fingen onmiddellijk met ladders naar e plaats des onheils, waar wij over levenden uit het eerste rijtuig hiel pen bevrijden". Als door een wonder is het laatste rijtuig van de trein, waarin kinde ren zaten, die naar een vacantiekamp onderweg waren, onbeschadigd ge bleven. j Volgens burgemeester Courbis is het eerste betrokken rijtuig van de fliesel doorgeschoten en boven op het tweede motorrijtuig tot stilstand ge komen. De diesel bestond uit twee motorrij tuigen en twee getrokken rijtuigen. Een grote spoorwegkraan uit Lyon was gisteren nog bezig de wrakstuk ken uit elkaar te halen. Soldaten en burgers helpen het spoorwegperso neel bij de berging van de doden en gewonden. Het ongeluk is veroorzaakt door dat een wisselwachter een handel verkeerd overhaalde, net de andere kant op dan moest. Daardoor zette hij de wissel open in plaats van hem te sluiten. De man was pas twee weken op zijn post en had nog geen erva ring van betekenis. Hij is door de po litie gearresteerd. Ongeveer 400 redders zochten gis- terén nog steeds, 24 uur na het on geluk in de ravage naar slachtoffers. De gewonden zijn met de ambu lances en auto's naar ziekenhuizen gebracht in Valence en Tournon. De bestuurder van de diesel is ge dood. De machinist en stoker van de goederentrein zijn ernstig gewond, AUTOBUSONGELUK IN MAROKKO Zaterdagavond is een grote autobus met passagiers meest Marokkanen tussen Oedlau en Tetoean, in Spaans-Marokko, in een 45 meter diep ravijn gestort. Negentien inzit tenden zijn hierbij om het leven ge komen, terwijl velen werden gewond. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de Zeereerw. Heer L. C. v. d. Nouweland, pastoor te Heemskerk. Tot pastoor aldaar is be noemd, de Weleerw. Heer W. A. A. Berding. Tot pastoor te Zuidermeer, de Wel eerw. Heer B. J. Drost, die kapelaan was te 's Gravenhage (H. Martha). Z.H.Excellentie heeft op zijn ver zoek, om gezondheidsredenen, eer vol ontslag verleend aan de Zeer eerw. Heer G. H. Dessing, die pas toor was te Achthuizen. Tot pastoor aldaar is benoemd de Weleerw. Heer W. J. A. Mulder, die kapelaan was te 's-Gravenhage ,H. Theresia \i Kindje Jezus). (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgem. te 10 uur). BUIEN Wisselende bewolking met en kele buien Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Aanhou dend koud. 6 Juli: zon op 4.27 onder 21.01; maan op 11.28 onder 23.12 uur. Het weer in Europa De weerrapoorten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 24 C. OSLO nevel 16 KOPENHAGEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM licht bew. 17 LONDEN half bew. 18 LUXEMBURG zwaar bew. 17 PARIJS licht bew. 20 BORDEAUX zwaar bew. 24 GRENOBLE zwaar bew. 15 GENEVE half bew. 19 ZüRICH zwaar bew. 21 LOCARNO zwaar bew. 23 BERLIJN zwaar bew. 22 FRANKFORT zwaar bew. 19 MüNCHEN regen 23 WENEN zwaar bew. 26 INNSBRUCK regen 27 ROME half bew. 25 AJACCIO onbewolkt 25 MALLORCA licht bew. 33 M KOUD WEER Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is gedurende het weekeinde meer en meer onder invloed gekomen van een depressie, die zich van de Oceaan via Schot land naar de Noordzee bewoog. Deze depressie was geheel gevuld met vrij koude lucht, die met Zuidwestelijke winden ons land binnensi oomde. Omdat het ook in de hogere lucht lagen koud was, ontstonden gisteren buien, waarbij gisteravond ook hier en daar onweer voorkwam. De de pressie is op de Noordzee tot stil stand gekomen, terwijl zich bij Ier land een randstoring ontwikkelt, die met nog koudere lucht gevuld is. In verband hiermede, zijn de kansen op wat meer zomers weer voor de eerst komende dagen uitermate klein en moet er op gerekend worden, dat het koude en onbestendige weer nog ver scheidene dagen zal aanhouden. Korreltje Een diamant schittert pas als hij geslepen is.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1