Leiden is beeldenpark rijker geworden, dat een volstrekt unieke plaats inneemt «Katholieke WEEKAGENDA De ttSter" van de week Zelfs toen vonden de vrouwen tijd voor ijdele versiering B. B. ZATERDAG 3 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Opening openluchttentoonstelling op „De Burcht" De Harmonicaspeler van M. v. d. Burgh. Oase van rust en schoonheid in het hart van de Sleutelstad |\/|ET DE OPENING van de openlucht-tentoonstelling van hedendaagse I* beeldhouwkunst op de Burchtheuvel is Leiden een beeldenpark rijk geworden, dat weliswaar qua tuinaanleg niet kan wedijveren met parken als Sonsbeek en Middelheim, maar wat ligging en opstellingsmogelijkhedenn aangaat volstrekt uniek is. Waar immers vindt men midden in een stad een dergelijke vluchtheuvel voor hen die rust en stilte zoeken; twee eigen schappen die voor een kunstbeschouwing bijna noodzakelijk zijn. De om- boste paden van de Burchtheuvel bieden bovendien de kans de confrontatie met een beeld tot een persoonlijke ontmoeting te maken. De tentoonstelling zal tot einde Augustus een ieder, die zich voor beeldhouwkunst interesseert of de weldadige rust zoekt, geopend zijn. De expositie omvat bijna veertig beelden, die een prachtig overzicht geven van wat op het ogen blik op het gebied van de meest bevrijde der beeldende kunsten, in Nederland gepresteerd wordt. De op zet om het publiek in-kennis te stel len van een aantal stromingen in de beeldhouwkunst is o.i. volkomen ge slaagd. Het is hierbij opvallend te moeten constateren, dat, een enkele uitzondering daar gelaten, de -heden daagse kunstenaar de natuurnaboot- sing heeft vaarwel gezegd en zich door vrijmaking van de vorm een totaal nieuw uitdrukkingsmiddel ver schaft heeft. Soms echter, blijkt het totaal loslaten van de vorm tot een zekere cerebrale steriliteit geleid te hebben, die zonder de dekmantel van de geringste inspiratie, getuigt van grote geestelijke ai'moede. De noordwijkse kunste naar h. a. Bal, van wie we tot nu toe slechts schilderstukken en ceramische producten gezien hebben, komt op deze tentoonstelling voor de dag met twee werken, die een dui delijke invloe'd van primitieve in landse kunsten verraden. Van een geheel ander karakter is de betonnen harmonicaspeler van M .v. d. Burg. Geestig van vorm en met een prach tig gebruik van het materiaal. De staande vrouwenfiguur van Pauline Eecen deed ons door het gebaar even denken aan het monument voor Rot terdam van de echter veel abstracter werkende Zadkine. Eecen weet in dit beeld van een volksvrouw, zonder zich in de abstractie te begeven, grote dynamische expressie te leggen. Philip Paul Koning heeft in zijn bolgewas een wel zeer bolle betonnen man gegoten, die als een vreemde paddestoel tegen de Burchtheuvel groeit. Lo Molenaar's Onschuld, dat op een van de paden een prachtige plaats heeft gevonden, is wel volko men verschillend van zijn tegenwoor dig werk. DE KNIELENDE STIER van I. J. Pieters, die reeds op Keukenhof te bezichtigen was, geeft een prach tige indruk van nauw ingehouden kracht. Een dergelijk resultaat wist H. Radeker te bereiken in De Hond. Een van de fraaiste inzendingen op deze tentoonstelling is ongetwijfeld J. G. van Riemsdijk's Twee schoolkinderen. Prachtig heeft de beeldhouwer de bijna linkse onverschilligheid van de kinderen weten weer te geven. Vreemd is echter de tweeslachtige wijze waarop het werk is geconci pieerd. Terwijl het onderstel van de kinderen, schoenen incluis, een zeer natuurgetrouwe weergave kreeg, is de rest expressionistisch opgevat en uitgevoerd. Tenslotte hebben wij ons laten ver tellen dat Pieter van Velzen met „Vijf dwaze meisjes", zijn eerste beeldhouwwerk heeft afgeleverd. De vijf figuren zijn echter zo harmonisch naast elkaar gecomponeerd en prach tig van lijn en vorm, dat wij ons vol komen kunnen begrijpen, dat men dit beeld tot de clou van deze tentoon stelling heeft gemaakt. VOORKEUR /GISTERMIDDAG werd de tentoon- stelling van hedendaagse beeld houwkunst, in tegenwoordigheid van zeer vele autoriteiten door burge meester jhr. mr. F. H». van Kinschot geopend. In zijn inleidend woord memoreer de de wethouder van onderwijs, de heer Van Schaik, de lustrumviering van het Leids Kunstcentrum, waarbij diverse beoefende kunsten voor het eerst in het daglicht kwamen. Bij de binnententoonstelling aldus spreker, kreeg het groter beeldhouwwerk weinig kans onder de aandacht van het publiek te komen. Onmiddellijk werd besloten in de toekomst een openluchttentoonstelling in te rich ten. De Burcht werd door haar unieke ligging boven Hortus en het Van der Werffpark gekozen. Na dank gebracht te hebben aan de gemeentediensten die de inrich ting, en de verschillende personen die de financiering verzorgd hadden, be sloot spreker met de wens te uiten, dat Leiden in de toekomst in de rij der openluchtexpostities een vaste plaats zou innemen. Burgemeester Van Kinschot be toogde, dat Nederland zich in de laatste jaren op sculpturaal gebied van haar sterkste kant heeft laten zien. Vele tentoonstellingen hebben aan een grote waardering door pu bliek en overheid meegeholpen. Vele steden kopen thans beelden aan ter verfraaiing van parken en gebouwen. Ook Leiden heeft een som voor dit doel uitgetrokken. Na de feestelijke drukte van het Burchtfestijn, zo vervolgde spreker, voimt deze manifestatie een oase van rusf in het hart van Leiden. Spreker eindigde met de hoop uit tel,spreken, dat niet alleen vreemde lingen, maar vooral stadgenoten de kans zouden aangrijpen, kennis te maken met de hedendaagse beeld houwkunst. VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. Van 3 Juli tot en met 10 Juli. Hotel „De Burcht", Burchtsteeg, bondscongres R.K. Blindenbond „St. Odilia". Gebouw Chr. Belang, Oude Singel 236, 7.30 uur, adviesavond R.K. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy". WOENSDAG: Clubhuis Mare (Ingang Caecilia- straat) 46 uur nam. Advieszitting Horeca bedrijven. De ramp door G. H. van Remmen. Graaf Folke Bernadotte fYE VORIGE WEEK hebben we gezien, hoe Maria Adel- heid, alhoewel ze zo goed voor haar medemens was geweest, toch erg ondankbaar behandeld is. De ster, die we van de week in de kijker hebben, is iets der gelijks overkomen. Graaf Folke Bernadotte is een ster van de laatste tijd en zonder dat de meesten het weten, hebben de Nederlanders ook veel aan hem te danken. Toen in de vreselijke hongerwinter niemand meer iets te eten had en de mensen langs de weg van honger stierven, la gen op zekere dag de winkels vol met hagelwit wittebrood en pakjes heerlijke boter. Dit was voor een groot deel te danken aan Folke Bernadotte, de Zweed se graaf, die zijn gehele leven gewerkt heeft om vrede onder de mensen te brengen. In de oorlog werd zijn land niet door de Duitsers aangevallen en Ber nadotte maakte van deze gele genheid gebruik om zijn land tot sohuilplaats te maken voor vluchtelingen en gevangenen. Hij ging met de Duitsers praten en wist duizenden mensen, die anders in de afschuwelijke con centratiekampen gestorven wa ren, vrij te krijgen en naar Zweden te brengen, waar ze weer helemaal op verhaal kon den komen. Dit zegt jullie op het ogen blik misschien niet zo heel erg veel, maar je moet je eens voor stellen, hoe die duizenden men sen zich voelden, toen zij in 1945 dank zij Bernadotte einde lijk de vrijheid herkregen. Het was Maart 1945 en de Duitsers zelf hadden bijna niets meer te eten, dus de gevange nen kregen helemaal niets meer. Uitgeteerd door honger en ver zwakt door vele ziekten, leef den die mensen al jaren in de kampen. Ze moesten ontzettend hard werken en werden dikwijls afgeranseld. Honderden van hen stierven en niemand, die in 1945 in een kamp was, had nog hoop levend uit de oorlog te ko men. Toen kwamen er op ze kere dag lange treinen voorrij den en 10.000 gevangenen wer den in de beestenwagens ge stopt. Deze mensen wisten niet waar ze naar toe gebracht wer den en ze dachten, dat ze wel weer naar een ander kamp zou den gaan, waar het missohien nog slechter zou zijn. En dan opeens, nadat ze uren aan een stuk gereden hadden, worden de deuren opengegooid en in plaats van boze soldaten, die met stokken klaar staan om de stakkers uit de trein te jagen, staan daar vriendelijke, behulp zame verpleegstertjes, die de uitgeteerde mensen voorzichtig helpen uitstappen; in auto's worden ze naar een fris gebouw gebracht, waar eten en doktoren op hen wachten; ze mogen weer in een echt bed slapen en na ja ren mishandeling is er eindelijk weer eens iemand goed voor hen. Dit was het werk van de gro te graaf Bernadotte en zo is hij altijd in de weer geweest om de vrede onder de mensen te bren gen en de ongelukkigen te hel pen. Net zolang bleef hij met de Duitsers praten en dit was heus niet zo prettig, want de Duiters wisten toen, dat ze de oorlog verloren hadden en waren erg boos totdat hij eten naar Nederland mocht sturen en daarmede heeft hij honderden mensen hier van de hongerdood gered. Toen de verschrikkelijke oor log afgelopen was en op een kwade dag de Joden en Arabie ren in Palestina begonnen te vechten, vroeg men Bernadotte, of hij naar Palestina wilde gaan om daar te pogen vrede te bren gen. Onmiddellijk ging Berna dotte; weer ging hij de lijden de mensheid opzoeken om te zien, of hij haar helpen kon. Aanvankelijk boekte hij succes; toen hij een maand in Palestina was, wist hij een wapenstilstand tot stand te brengen, maar 3 maanden later, 17 September 1948, toen hij een bezoek had gebracht aan een Joods vluchte lingenkamp in Jeruzalem, werd hij buiten door een Arabier doodgeschoten. Hij was toen 53 jaar oud en hij stierf, zoals hij geleefd had, terwijl hij bezig was de lijdende mensheid te hulp te komen. sterrenkijker. i KIND VIEL IN TEIL MET KOKEND WATER. Het driejarig zoontje van de heer J. Arends te Kopstukken bij Mussel- kanaal is in een teil met kokend wa ter gevallen. Het kind werd met ern stige brandwonden in het ziekenhuis te Winschoten opgenomen. DODELIJK GETROFFEN DOOR TRAP VAN PAARD. De 65-jarige mevrouw J. Siccama- Txopeus uit Haren is, terwyl zij op bezoek was op de boerdery van haar schoonzoon in Zuurdijk, door een paard tegen haar borst getrapt en vrij spoedig daarna overleden. LEIDSE VARIA „De Golfbrekers", die aan de kilometertocht van „De Watervrien den" willen deelnemen op Zaterdag 10 Juli a.s. dienen zich zo spoedig mogelijk bij het bestuur op te ge ven. Bij het te Manchester (Enge land) gehouden examen voor de Im perial Society of Teacher of Dancing slaagde als eerste vrouw in Neder land, mevr. Gonny Castelein-van Haastrecht voor haar 3e Member ship, nu in de Latijns Amerikaanse dansen met de aantekening Com mended (met lof). Willian Castelein slaagde nu voor haar 2 en 3e prof. diploma Ass. n.m. in de moderne dansen en in de Latijns-Amerikaanse dansen. De dames die aan de retarite van 6 tot 9 Juli a.s. deelnemen moe ten Dinsdag a.s. 5 uur nam. aanwe zig zijn aan de St. Jozefkerk, Heren singel, alwhar de autobus staat. De dames van de St. Leonarduskerk worden opgevangen bij het Motor huis Rijnsburgersingel. In de St. Jozefparochie zijn de bijeenkomsten voor het Jongensgilde als volgt veranderd: De club van de heer Hagen, Maandagavond; de ten nisclub van de heer Van Rooijen Woensdagavond. Garde-estafette bracht jubileum-oorkonde naar Soestdijk MTTmrnm: rivir Als onderdeel van de feestelijke vie ring van het 125-jarig bestaan der Garderegimenten Grenadiers en Ja gers werd Donderdagmiddag op het Paleis Soestdijk aan H. M. Koningin Juliana namens beide regimenten een oorkonde aangeboden, welke door estafettelopers van beide wa pens van Den Bosch naar Soestdijk was overgebracht. Na de overhandi ging werden de estafettelopers door H. M. voor het gebruiken van een verversing in het Paleis genood. De estafettelopers van de Grenadiers en de Jagers gaan het paleis binnen terwijl H. M. Koningin Juliana toe ziet. SIERADEN VAN DE VOLKVERHUIZERS Tentoonstelling bijzonder voor dames Een prachtige tentoon- STELLING voor de dames, zegt de directeur van het Oudheidkundig Museum van deze tentoonstelling „Sieraden uit de Volksverhuizings- tijd". Men zou even met de wenk- brouwen fronsen bij de gedachte of vrouwen niet van nature een afkeer zullen hebben van Oudheidkunde met het oog op eeuwige jeugd en wat daarmede samenhangt. Na de reis langs de vitrines gemaakt te hebben galmt echter een tweede stem in dit wijsje: „Dames, gaat dat zien!" Hier in dit eigenste museum staat gij oog in oog met uw zuster van 15 eeuwen geleden. Hier kimt gij zien hoe de vrouw uit de volksverhui- zïngstijd (en ge weet wat een ge zeur zo'n verhuizing met zich brengt) nog tijd vond om haai- schoonheid met sieraden te benadrukken. Kunstig bewerkte haarpennen vindt ge daar in de gerestaureerde zaal van het museum aan het Ra penburg, armbanden, halssnoeren, tiara's, allemaal voorwerpen, die deel uitmaken van de garderobe van de vrouw. Zonder overdrijving kunnen we zeggendat tachtig procent van de tentoongestelde voorwerpen iets met de vrouw te maken heeft. De gehele verzameling, die grotendeels uit zuiver gouden voorwerpen be staat, is een fortuin waard. De heren hebben een voldoende onafhankelijke studiezin om ook deze tentoonstelling met een bezoek te vereren ook al is hun kennis van de volksverhuizing doorgaans tot één jaartal beperkt. Hier is juist de ge legenheid om deze interessante pe riode van de geschiedenis weer eens op te rakelen. QM U AL VAST op weg te helpen: het gaat hier om een expositie, waarin in hoofdzaak te zien is de prachtige verzameling die indertijd is bijeengebracht door Baron Johan nes von Diergardt en die in 1935 verworven is door het Römisch-Ger- manische Museum te Keulen. Deze collectie, die door gebrek aan exposi tieruimte voorlopig in Keulen nog niet kan worden tentoongesteld, is aldaar na de oorlog alleen in 1950 tydelijk te zien geweest op een ten- Een gouden mantelspeld uit de Frankische tijd (6e eeuw n. C.). toonstelling ter gelegenheid van het 1900-jarig bestaan der stad en ver volgens dit jaar enige maanden te Doornik en te Brussel tentoongesteld geweest. Thans is zij van 4 Juli tot 22 Augustus in het Rijksmeuseum van Oudheden te Leiden te zien. Het grootste deel van de verzame ling bestaat uit rijke grafvondsten der Goten in Zuid-Rusland uit de 4e eeuw. Dit Germaanse volk, oorspron kelijk van het eiland Gothland af komstig, was, na zich reeds vóór het begin onzer jaartelling in het gebied aan de mond van de Weichsel geves tigd te hebben, omstreeks het midden der tweede eeuw naar de Krim ge trokken, waar het in aanraking was gekomen zowel met de Skythisch- Sarmatische kunst als met de goud smidskunst der Griekse kolonisten uit Kertsch en Olbia. Zo is daar bij die Goten, aan de oever van de Zwar te Zee, een half Oosterse, half Ger maanse kunst ontstaan, van buiten gewone verfijning, die prachtige stukken goudsmidswerk heeft opge leverd met filigram engranulé en fraai gezette granaten en andere kleurige stenen. Deze laatste versieringswijze is in het Oosten steeds, met name in Per- zië, zeer in trek geweest en heeft o.a. ook de Byzantijnse kunst sterk beïnvloed. Toen de Goten, verdreven door de Hunnen, in het eind van de vierde eeuw naar het Westen zijn getrok ken, heeft hun kunst ook de West- Germanen, en o.a. de Franken, sterk beïnvloed. De collectie Diergardt be vat ook daarvan zeer veel mooie voorbeelden, afkomstig van Franki sche graf vondsten in Frankrijk. r\E VERZAMELING DIERGARDT is tentoongesteld in 17 vitrines vol met het prachtigste goudsmids werk dat men zich kan voorstellen: mantelspelden, gordelbeslag, hals snoeren, ringen, kostbare diademen enz. Dan volgen nog 12 vitrines met Frankische, Skytische sieraden enz. uit de verzamelingen van het Rijks museum van Oudheden zelf, een vroeg-Frankische grafvondst uit Rhe- nen, in bruikleen afgestaan door de gemeente Rhenen, een belangrijk ge deelte van de prachtige vondsten uit het Frankische grafveld van Rhenen en tenslotte de interessante vondsten uit graven in de pandhof van Sint Servaas te Maastricht, die reiken van de laat-Romeinse tijd tot in de mid deleeuwen en die daar in de beide laatste jaren door de Rijksdienst voor hét Oudheidkundig Bodemon derzoek zijn opgegraven. Hedenmiddag werd de tentoonstel ling geopend door de heer B. J. E. M. de Hoog, hoofd van de afdeling Buitenlandse Betrekkingen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, nadat de direc teur van het museum zonder onder dak uit Keulen een inleiding had ge houden. De tentoonstelling blijft tot en met 22 Augustus a.s. dagelijks van 10—5 uur en Zondags van 15 uur ge opend. Opbouw en oefening In tijd van vrede, Succes in tijd van nood. Bureau B. B. Langebrug 56, teL 30441.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9