Maatregelen van KNVB stel len aarzelaars voor de keuze Steekt Marianne Fausto Coppi c.s. een spaak tussen de wielen? Een van de mooiste starts, die de Tour ooit gekend heeft Weekend programma EXTRA-UITKERING VOOR SPOORWEGPERSONEEL Biljartclub „Voor waarheid, vrijheid en recht" brak in revanche-wedstrijd precies middendoor Oceaan- ZATERDAG 3 JULI 1954 DE LE1DSE COURANT i wnnuc BLAD PAGINA 3 „Zonder tegenbericht bent U prof" Sinds enkele dagen heeft de KNVB „maatregelen" genomen om de uittocht van spelers, die voor de beroepsbond willen gaan spelen, te stuiten. De ama teuristische bond heeft een aantal voet ballers over wie het gerucht gaat, dat zij voor de NBVB zullen tekenen, een brief thuisgestuurd. Ook Rinus Michels heeft zo'n brief ontvangen. Hfj luidt aldus het Handelsblad als volgt: Mijnheer, Volgens berichten, die ons bereikten, zoudt u in contact zijn getreden met de Nederlandse Beroeps Voetbalbond, het geen ons aanleiding geeft u te verzoeken ons mede te delen eventueel in hoe verre zulks inderdaad het geval is. Uw antwoord ter zake zien wij gaarne zo spoedig mogelijk tegemoet. Mochten wij op dit (volgt ingevulde datum) niets hebben ontvangen dan ne men wij aan, dat uw medewerking aan genoemde organisatie, in welke vorm ook, als een feit kan worden beschouwd. (jQ£(]g ("ClstlCS 1(1 ^TOOt Verontwaardigd. Michels speelde met het Nederlands elftal tegen België, Zweden en Zwitser land. Voor de reis naar de West zouden zo had de KNVB bepaald spelers in aanmerking komen, die in beide of in een van deze wedstrijden zouden uitko men Michels, lang niet de slechtste, mocht dus op een uitnodiging rekenen. Die uitnodiging kwam niet, wel boven vermelde brief. Michels, die leraar in de lichamelijke opvoeding is aan een Am sterdamse gemeentelijke school, denkt er niet over een contract met de beroeps- bond te sluiten. Als hü toevallig met va- vantie geweest was zou hij het ultima tum van 5 Juli overschreden hebben. Dan was achter zijn naam „beroepsvoet baller" ingevuld. Michels heeft de KNVB in dezelfde trant beantwoord en er aan toegevoegd: „In dat geval kan ik als amateur helaas niet langer lid blijven van uw bond". Hij ziet met belangstelling het verweer van de KNVB tegemoet, aldus het Handels blad. De Engelse scheidsrechter William Ling is aangewezen om Zondag de finale tussen Hongarije en Duitsland te leiden. B. M. Griffiths «Wales) en Vincenzo Orlandini (Italië), die de halve finales hebben gefloten, zijn aapgewezen als grensrechters voor de finale. De Zwitser Paul Wyssling leidt de wedstrijd OostenrijkUruguay om de derde en vierde plaats. De 46-jarige Ling, bedrijfsleider van een fabriek van kantoorbehoeften te Cambridge, loopt al 26 jaar als voetbal scheidsrechter mee. Hij is getrouwd en heeft vier kinderen. Ling heeft tot zijn 20e jaar voetbal gespeeld voor een kleine club in Hamp- stead. Zijn eerste wedstrijd floot hij voor de jeugdbond. Het leverde hem twee shilling zes pence op. Sindsdien heeft hij 27 internationale wedstrijden geleid, waaronder de finale van de Olympische Spelen in 1948 te Londen en een halve finale in 1952. Ook heeft de Engelse cup-finale in 1951 gefloten. Wimbledon huldigt linkshandig kampioen Drobny titelhouder Jaroslav Drobny, de man die met al zijn vechtlust, z^Jn verbetenheid en zijn kunde in al vele Wimbledontournoolen heeft getracht de felbegeerde titel, het feitelijke wereldkampioenschap der ama teurs, te veroveren, is er in het negende na-oorlogse tournool op 33-Jarlge leeftijd in geslaagd. Met de vroegere Tsjech, die reeds enkele jaren de Egyptische natio naliteit bezit, heeft Wimbledon zijn eerste linkshandige kampioen sedert 40 jaar. In een titanenstrijd, die volgens des kundigen een der beste finales was, die ooit op het fraaie centrecourt van 's werelds tennismekka is gespeeld, een stryd die bijna twee uur en drie kwar tier inbeslag nam. won Drobny van de jonge Australiër Ken Rosewall met 13—11. 4—6. 6—2, 9—7. Drobny gold na zijn overwinning op de oud-kampioen Budge Patty in de halve finales van Donderdag j.l. als fa voriet. vooral toen Trabert was uitge schakeld. Maar bij velen bestond toch twijfel of Drobny er in zou slagen het leeftijdsverschil van 14 jaar (Ken Rose wall is 19) te elimineren. „Ik zie de eindstrijd kalmer tegemoet, dan men denkt", zei hij na de partij tegen Patty. „Ik heb de leeftijd, dat ik mij kan ver oorloven te verliezen, zoiets kan Rose- wal niet zeggen". Wereldkampioenschappen Geen zwendel bij de halve finale? Edi Fruehwirth. de trainer van het Oostenrijkse elftal, heeft categorisch de aantijging van een Oostenrijks blad te gengesproken als zou de wedstrijd tegen Duitsland verloren zijn omdat Oosten rijkse spelers door Wesldultse indus triëlen waren omgekocht. Fruehwirth noemde deze beschuldiging belachelijk en een meesterstuk in "de kunst van het liegen. De Oostenrijkse spelers kwamen in het veld om te win nen. en geen van hen zou zich ooit laten omkopen, verklaarde Fruehwirth. Landman en de Gebr. Heijster naar profclub Premiestelsel in voorbereiding In Rotterdam hebben de voorzitters van de verenigingen, die zich door het vertrek van hun prominente spelers be dreigd weten in hun bestaan, te weten Excelsior. Feyenoord en Sparta, in ge zamenlijk overleg besloten, om aan eerste klasse clubs in Nederland een enquette formulier te sturen, waarin verzocht wordt te willen mededelen hoe men tegenover het premiestelsel staat. Gisteren zijn de namen bekend ge worden van zeven Rotterdamse voetbal lers. die zich aan de profclub Rotterdam verbonden hebben. Het zijn: Landman (Sparta)Köneman en Van Pelt (SW), Aad Bak (Excelsior), Jan Everse (Xer xes) en de gebroeders Heyster van Her mes DVS. gevaar De voorzitter van de Italiaanse wiel- ren unie, de heer A. Rodoni, heeft te Rome een onderhoud gehad met de voorzitter van het Italiaanse olympisch comité, de heer M. Onesti. over de kwestie van de Italiaanse deelneming aan de Tour de France. Na afloop van dit onderhoud heeft de heer Rodoni voor radio Rome een ver klaring afgelegd, waarin hij andermaal een toelichting gaf op de weigering van zijn bond om Italiaanse renners te laten deelnemen aan de tour. Hij wees daarbij op de houding van sommige organisato ren van de tour t.o.v. de Italiaanse ren ners en op het na afloop van de Giro door zijn bond genomen besluit de startvergunningen in het buitenland voor Italiaanse renners voorlopig op te schorten. De heer Rodoni gaf voorts als zijn mening te kennen, dat de Franse orga nisatoren voor de tour slechts een ploeg wensen te accepteren waarin de beste Italiaanse renners ontbreken. Hij besloot WIELRENNEN Swift-comblnatie. De uitslag van de gehouden recordrit over 36 km. is als volgt: 1. A. v. Houwelingen 51.21; 2. A. Veltmaat 54.21; 3. J. de Vroomen 56.36; 4. H. v. Gent 56.44; 5. G. Mens 57.56; 6. J. Riethoven 57.56; 7. G. Reychard 59.35 8. J. v. Houwelingen 1.02.14. De 50 km. pelotonrit voor de avond competitie gaf als uitslag: A-klasse: 1 C. Plasmeijer 1.14.12; 2. B. Rijkelykhuizen; 3. A. v. Houwelingen; 4. J. Riethoven Jr. B-klasse: 1. A. Veltmaat 1.14.21; 2. L. Sikking; 3. W. Belt; 4. C. v. Amsterdam; 5. J. de Vroomen. C-klasse 40 km.: 1. S. Kooij 1.04.20; 2. H. v. Gent; 3. A. Bos; 4. N. de Goeden; 5. P. Turk; 6. G. Reijchard; 7. J. van Houwelingen; 8. G. Mens (pech). J. Slingerland start Zaterdag in de wedstrijd Amsterdam—Arnhem—Tiel— Amsterdam. A. v. Houwelingen in de tweedaagse van Groningen en D. Wallet in de Ronde van Sliedrecht, Zondag rijdt D. Wallet met C. v. Amsterdam in Roo sendaal, A. Veltmaat en J. de Vroomen I in Amsterdam (Vismarkt) en J. Riet- hoven in Alkmaar. Zondag rijden de A-klassers 100 km.. B-klasse 80 km. en C-klasse 60 km. Start 9.30 uur. WATERPOLO LWV I—SWIFT II (DAMES) 3—1. Een vrij aardige wedstrijd waarin beide ploegen aanvankelijk in de aanval waren. De Leidse Watervrienden ver zorgden de aanvallen echter iets beter en de dames J. en T. Lambooy zorgden voor rust voor een 20 voorsprong. Ook in de tweede helft behield de thuisclub een groot overwicht, maar on danks dit werd het toch 21. Gelukkig bracht T. Lambooy de eindstand op 31. BZC—DE ZIJL 3—3. Door met een invaller te spelen ver loren onze stadgenoten een kostbaar puntje. Vrij spoedig ging een De Zijl-speler naar de kant en uit de strafworp neemt BZC de leiding 1—6. Na een gelijk op gaande stryd gaat plots Hensing er tus senuit en Prevoo kan nog voor rust ge lijk maken 11. Ook de tweede helft begint voor onze stadgenoten niet gelukkig, want vlug weet BZC een fout afdoende te straffen 21. By een De Zijl-aanval wordt een oerner geforceerd. Goede schoten van v. Wijngaard en Blansjaar worden even keurig gestopt totdat Prevoo een gaatje ziet en weer gelyk maakt 22. Daarna herneemt BZC opnieuw de lei ding 32, echter voor korte duur, want uit een strafworp wordt het 3—3. Nog maals gaat een De Zijl-speler naar de kant, maar gelukkig blijft de stand on veranderd. met het uitspreken van de hoop, dat het incident geen nadelige invloed zou uit oefenen op de goede relaties tussen Frankrijk en Italië in het domein van de sport. DE SPAANSE PLOEG VOOR DE TOUR De Spaanse wielerbond heeft de na men bekend gemaakt van de renners die aan de Tour de France zullen deel nemen. Het zijn Bernardo Ruiz, Emilio en Manoio Rodriguez, Francisco Massip, Jose Perez, Frederico Bahamontes, An dreas Trobat, Francisco Alomar, Salva dor Botella en Dalmacio Langarica. Wermelinger is tevreden Ook de oude garde aan het beginpunt De eerste afgezant van de organisatie van de Ronde van Frankrijk, de heer Ell Wermelinger. heeft Donderdagavond zfjn intrede In dc hoofdstad gedaan. Vrijdagmorgen vroeg is de heer Wer melinger naar het olympisch stadion ge togen om te zien hoe de zaken er voor staan. Zfjn oordeel was: „Schitterend, dit wordt een van de mooiste starts die we ooit gehad hebben". Deze kleine levendige Fransman heeft dadelijk zijn intrek genomen in het bureau, dat voor zijn „grote baas" be stemd is. Er is nog maar een ding waar de tourorganisatie zich volgens de heer Wermelinger zorgen over maakt en dat is hoe het met de Italianen zal aflopen. Na de straffen, die door de Italiaanse wielerbond zijn opgelegd naar aanleiding van het gebeurde in de Giro. schijnt het namelijk nog steeds niet zeker te zijn. of de Italianen inderdaad in de Ronde van Frankrijk zullen starten. Vergane glorie. Tijdens het wielergala dat op Woens dag 7 Juli a.s. aan de vooravond van de start van de Ronde van Frankrijk in het olympisch stadion te Amsterdam KON. NED. VOETBALBOND. Promotie tweede klasse: Groep C: VelocitasVeendam. Groep D: KerkradeKimbria. KON. NED. KORFBALBOND. Om het kampioenschap van Nederland: NEDERLANDSE CRICKETBOND. Eerste klasse: HaarlemKampong; HCC 1—HCC 2; Hermes DVS—VW; PW—'VOC; Quick (H.)—Quick (N.); SpartaHBS. Tweede klasse B: Excelsior 2CCG; HBS 2—LCC; VUC—41 Grn Hook. Raadsvergadering duurde 2 minuten De raad van de gemeente Bols- ward heeft het gepresteerd een of ficiële raadsagenda in ongeveer twee minuten af te werken. De agenda telde overigens maar één punt, de benoeming van een on derwijzeres aan de openbare L. S. Toen in een vorige zitting aan ge noemde onderwijsinrichting een va cature vervuld zou worden, had de candidate, die B. en W. wensten te benoemen, zich teruggetrokken, zij deze intrekking inmiddels weer introk, haastte de raad zich ir spoedeisende zitting bijeen te ko men, teneinde de onderwijzeres te benoemen en daarmee de reeds lang bestaande vacature weer te vervul len. De candidate, mej. E. Boersma van Leeuwarden, werd met alge mene stemmen benoemd. wordt gegeven, zullen vroegere winnaars van de tour aan het publiek worden voorgesteld. Het staat reeds vast. dat de winnaar van de eerste Ronde van Frank rijk in 1903, Maurice Garin present zal zijn. Voorts komen ook Odile de Fraye, winnaar in 1912, Philippe Thys, winnaar in 1913, 1914 en 1920, Fermin Lambot, winnaar in 1919 en 1922. Lucien Buysse, winnaar in 1926 en Romain Maes, win naar in 1935. AMSTERDAMMER VERKOCHT GEHUURDE AUTO. Op de automarkt aan het Vee marktplein te Utrecht werd Donder dagavond een agent aangesproken door een autohandelaar uit Vught die tevoren een auto voor vijftienhon derd gulden had gekocht van de 34- jarige A. O. uit Amsterdam. De han delaar vermoedde, dat de bijbehoren de papieren vervalst war$n. Beide heren werd verzocht naar het politie bureau te komen, waar bleek dat A. O. de auto had gehuurd in een garage op het Frederiksplein te Am sterdam en de papieren had ver valst. Hij werd gearresteerd en is ter beschikking gesteld van de Amster damse politie. Overleg bij N.S. beëindigd Het thans van kracht zijnde Regle ment Dienstvoorwaarden (R.D.V.) 1951 voor het personeel der Ned. Spoorwegen zou per 1 Januari 1955 voor herziening in aanmerking ko men. In de hogere eisen welke het bedrijf aan het personeel is g2an stel len, heeft de directie aanleiding ge vonden deze herziening reeds 1 Juli 1954 in te voeren. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft thans in overeenstemming met het college van Rijksbemiddelaars zijn goedkeu ring gehecht aan het nieuwe Regle ment Dienstvoorwaarden 1954 dat geldig zal zijn van 1 Juli 1954 voor de duur van twee jaar. Aangezien onder de huidige om standigheden door alle leden van he^ spoorwegpersoneel bijzondere inspan ning moet worden gegeven, wil de directie, met goedkeuring van de minister van Verkeer en Waterstaat en met toestemming van het college van rijksbemiddelaars, reeds thans een extra uitkering verlenen, welke zal bedragen f 100 voor de perso neelsleden van 23 jaar en ouder en voor gehuwden en kostwinners bene den die leeftijd, en voor de overige personeelsleden 50. Personeelsleden, die op 1 Juli 1954 minder dan zes maanden in dienst waren, krijgen de genoemde uitkering, verminderd met 1/6 deel voor iedere maand, dat zij minder dan zes maanden hebben dienst Hiermee is het nieuwe R.D.V. door de minister bindend verklaard. Het nieuwe R.D.V. kwam tot stand na De Biljartclub „Voor waarheid. vrijheid en recht", die deze naam in de oorlogsjaren heeft ge kregen, speelde een span nende uit-vvedstryd en ver loor met klinkende cijfers. Het wilde maar niet luk ken die avond en hoe overigens ook niet onbe tuigd. Op hun beurt begon nen zij hun wooplaats op te hemelen als het lieflijk ste plekje op aarde en mis schien hadden ze de wed strijd in het opscheppen ook nog wel gewonnen, als die van de verliezende par- volgens de advertenties, meer dan levensgroot spook niet alle inzittenden wa ren die avond echt matig voor. Een lid van de uitno digende partij had echter geweest en in hun benevel- hetzelfde gedaan, zodat er cracks ook krijtten of hoe tij „Voor waarheid, vrijheid hoog de hemdsmouwen ook werden opgestroopt, het mocht niet baten. „Voor vrijheid, waarheid en recht" werd grandioos in gemaakt. Zelfs het regel matig smeren der kelen was niet in staat de kan sen te doen keren. Toen de ontmoeting was geëindigd, bleven win naars en verliezers no; enige tijd in gezellige kout bijeen. Nu de mannen het met het biljartspel niet hadden kunnen winnen, begonnen zij hun tegen standers te overtroeven door op te scheppen over de bezienswaardigheden van hun woonplaats. De toren werd steeds hoger, de huizen mooier, het gemeentebe stuur steeds vooruitstre vender en als jaren gele den, overleden architecten en recht" niet de beschik king hadden gehad over een spookhuis, dat sinds eeuwen als zodanig staat geboekstaafd en waar mid dernachtelijk gekraak en de geesten begonnen ver onderstellingen te rijzen als: „Je kunt nooit weten", en „Er zal toch allicht wel iets van waar zijn". Van luidruchtigheid was er dus geen sprake meer toen de heren aan de verkeersweg werden afgezet en zich in het maanloos duister een weg begonnen te zoeken naar de vervallen schuur gekreun de grootouders en overgrootouders van de steeds biljarters al tot afschrik heeft gediend. Het duurde niet lang, of er reden enkele auto's voor Want dat spookhuis wilde hadden kunnen horen hoe men zelf gaan zien; het liep hun bouwwerken werden geprezen, dan zouden ze heoben gebloosd in hun graf. 9 Het spookhuis. De overwinnaars in de biljartwedstrijd lieten zich net tegen 12 uur. Misschien Onderweg werd het in dewagens al stiller en stil ler. Een matig mens moge zijn vrijheid waard zijn, in het veld, waar zich eeu wen geleden een verliefde boerenknecht moet hebben verhangen. Ontmoeting. Twee van de gasten had den zich ondertussen uit de drom los gemaakt. Zij zochten de weg op eigen gelegenheid. Bij de schuur klom de een bij de ander op de rug. Vervolgens om ringden zij zich met een laken en zo stelden zij een een gegeven moment twee spookgedaanten om het huis slopen, de een wat langer dan de ander. Nog voor de toeschou wers waren gearriveerd, hadden de spoken een ont moeting. De een schrok zo voor de ander, dat er een heidens kabaal ontstond. Het lange spook brak door en vluchtte in twee delen weg. Het andere spook, dit ziende, vatte weer moed en zette de achtervolging in. Nu echter verscheen een andere witte gedaante in het strijdperk. Het was de boer, eigenaar vian de schuur, die in nachtgewaad kwam kijken, wat er aan de hand was. Tientje. Het enkelvoudige spook, menende de concurrerende verschijning te ontmoeten, ging hem meteen te lijf. En toen de rest van het groepje arriveerde, stond de boer al bij de pomp de builen op zijn voortioofd te betten. Ook deze ontmoeting eindigde zodoende in een nederlaag voor de biljart club „Voor waarheid, vrij heid en recht". Gisteren stond het spook terecht. Het kreeg een tientje boete wegens mishandeling. onderhandelingen tussen directie en personeelsraad van de N.S., doch de drie personeelsbonden wezen het af in hun vergaderingen met de leden. De directie heeft daarna de beslissing aan de minister voorgelegd, waar mede de onderhandelingen waren be ëindigd. HET ONGEVAL IN DE HARSKAMP Naar aanleiding van het ongeval in het infanterieschietkamp te Hars kamp op 17 Juni jï. deelt de leger - voorlichtingsdienst het volgende mede: De brisant-granaten, waarmede werd geschoten, waren van buiten landse oorsprong. Na aankomst van deze munitie werd in 1949 een nauw keurige inspectie gehouden, waarbij granaat voor granaat werd onder zocht. Bleek uit de op die granaten aangebrachte merken, dat de ont stekingsinrichting niet was doorge licht, dan gebeurde dit alsnog. Alle granaten, welke gevaar konden op leveren bij het schieten, werden bui ten gebruik gesteld en vernietigd. De munitie, waarmede op 17 Juni werd geschoten, is in het laborato rium opnieuw onderzocht. Bij dit on derzoek zijn alle gedemonteerd en zijn alle onderdelen opnieuw aan een nauwkeurige inspectie onder worpen, waarbij geen enkele afwij king kon worden geconstateerd en waarbij bleek, dat deze onderdelen alle in een goede staat van onder houd verkeerden. Een directe oor zaak is derhalve in het bedoelde ge val niet vast te stellen. •-Terwijl het sohieten met deze gra naten voorlopig verboden is, wordt het onderzoek voortgezet. Het zal nog geruime tijd duren, voordat een zo uitgebreid onderzoek zal zijn beëin digd. NEDERL. AMBASSADEUR TE BUENOS AIRES. Bij Koninklijk besluit is het Neder landse gezantschap te, Buenos Aires verheven tot ambassade. Tevens is dr. R. Flaes, tot dusver Nederlands gezant aldaar, benoemd tot ambassa deur. Scheepsberichten ALDABI. verm. 16 v. R'dam n. Buenos Aires; ALHENA, Beunos Aires/R'dam, 17 te Antwerpen. 20 R'dam verw.AL- NATI, R'dam/Buenos Aires. 5 Rio de Janeiro verw BLOEMFONTEIN, verm. 11 v. Durban n. A'dam via Kaapstad; BONAIRE, verm. 6 v. Paramaribo naar A'dam; BOSCHFONTEIN, Oost Afrika/ A'dam, 3 Antwerpen. 7 A'dam verw BOSKOOP, A'dam/West Indië, 3 Bar bados, 4 Trinidad verw.; COTTICA, A'dam/Demerara, 8 Madeira verw GROOTE BEER, 3 v. R'dam te New York; INDRAPOERA, R'dam/Indonesië, 4 Port Said verw.; JAGERSFONTEIN. Oost Afrika/A'dam, 4 Southampton, 5 Antwerpen, 6 A'dam verw.; JOHAN v. OLDENBARNEVELT, 8/7 v. R'dam te Quebec verw MAASDAM,- 4 v. R'dam te Halifax, 6 New York verw.; NIEUW AMSTERDAM, 9 v. New York te Sout hampton/Havre, 10 R'dam verw.; NOOR- DAM 3 14.00 u. v. R'dam n. New York; ORANJE, vertr. 9 v. A'dam n. Djakarta; ORANJEFONTEIN, A'dam/Oost Afrika. 3 Southampton, 7 Teneriffe verwacht; ORANJESTAD. 4 v. A'dam te Cristobal verw.; RIJNDAM, vertr. 9 v. R'dam n. New York; SIBAJAK, 5 v. R'dam te Melbourne, 8 Sydney verw.; WATER MAN. vertr. 5 v. R'dam n. Halifax en New York; WESTERDAM. 3 12.00 u. v. New York n. R'dam: WILLEM RUYS, vertr. 7 v. Djakarta n. R'dam; WIL LEMSTAD, verm. 8 v. A'dam n. Cris tobal; ZUIDERKRUIS. 7 v. New York te R'dam verw. 38) „Ik kan nog niet geloven in hun schuld, kapitein", zei hij hees. „Ik kan het niet geloven en ik zal het ook niet geloven, al heb ik zelf dan ook het bewijsmateriaal byeen ge gaard, toch weet ik, dat er ergens een misverstand moet zyn."' Michael Jones schudde langzaam zijn hoofd. „Dat geloof ik niet, zoon," zei hy rustig. „En dat zal jou ook wel duidelijk worden. Denk er nu maar niet meer over. Later zal je dat wel duidelijk worden. Ik 'ben trots op je prestaties, en zal dit alles aan de maatschappij rapporteren." Gordon stond op. „Dat interesseert me allemaal niets," viel hij ruw uit. „O, ik zou me zelf wel voor mijn hoofd willen slaan. Had ik me maar nooit met die zaak ingelaten." Kapitein Jones wilde zijn aandacht afleiden, doch deed dit precies op de verkeerde manier. „Hoe ben jc aan de brief geko men?" vroeg hij. „Vanmorgen kwam ze me opzoeken In het hospitaal. Ze vertelde me, dat ze die ibrief gevonden had op de zelfde plaats als ze al eerder die pa pieren en sieraden gevonden had. Ze was er echter zeker van, dat die ibrief er niet lag, toen ze het andere vond." Hij zweeg even en barstte toen uit: „Zag u die blik in haar ogen, het verwijt, dat ze mij deed." „Ik vertrouwde op je en je gebruikte al les wat ik je vertelde tégen mij." Hij kreunde en liep toen de hut uit. Medelijdend keek Michael Jones hem na. Buiten op het promenade dek liep de stuurman op en neer met gejaagde passen. Zijn gedachten lie pen verward dooreen. Steeds weer zag hij die blik op hem gericht. Het verwijt en later de schokkende schou dertjes. Hij stopte zijn zinloos heen en weer geloop en leunde over de verschansing. De gong voor het souper luidde. Gordon bewoog niet. Met niets-zien- de ogen staarde hij voor zich uit. Dan zag hy een man, die juist be neden hem in het op dat uur geheel verlaten gangboord liep. Ongeïnte resseerd zag Gordon toe, hoe de man een pakket over boord wierp. Hij draaide zich daarna om en Gordon zag, dat het Rodriguez was. Dan drong langzaam tot hem door, dat het wel wat vreemd was, wat de man deed. Wat was het, dat hij in het wa ter gooide? Hij besteedde er verder geen aandacht aan. Hij voelde nu ook de honger knagen en haastte zich naar tafel. Er heerste een opgewek te sfeer in de eetzaal. De volgende dag zou Miami bereikt worden en de passagiers verheugden zich in het vooruitzicht van een prettige vacan- tie in deze luxe badplaats. Ver strooid luisterde Gordon naar de ge sprekken. Mrs Woodstock richtte het woord tot hem. „Vindt u het niet prettig, dat we het einde van de reis bijna bereikt hebben?" vroeg zij. Gordon trok zijn schouders op. „Een haiven binnenvaren betekent voor een zeeman ook, dat het schip er weer uit wegvaart. Zo blijft het toch steeds hetzelfde." „Wat bent u somber," zei de oude dame bestraffend. „Foei en dat voor een jongeman". „Jongemannen kunnen ook wel eens reden hebben om somber te zyn", merkte Gordon op. „Wat is er met <u?" vroeg mrs Woodstock. „U bent heel anders In eens. Is er iets gebeurd?" „O nee, wat zou er gebeurd moe ten zijn?" „U jokt," stelde mrs Woodstock vast. „En ik houd niet van mannen die jokken. Waarom vertelt u mij de waarheid niet?" „Dat" heb ik gedaan, maar u ge looft my niet", verdedigde Gordon zich Mrs Woodstock schudde het hoofd over zulk een halsstarrigheid en wendde zich tot haar linkerbuurman Verschillende malen trachtte zij daarna nog Gordon's aandacht vast te houden, maar het lukte haar niet. De jonge officier was met zijn ge dachten ver weg en voelde er niets voor om in zijn stemming van het moment een huis-, tuin-, of keuken- gesprek te voeren. Na- de maaltijd trokken zich vele passagiers in de rooksalon terug. De kapitein stond Gordon niet toe zich te verwijderen „Blijf ons gezelschap houden, Gordon", zei hij vriendelijk. „Je hebt wat afleiding nodig". Zonder te letten op Gordon's protesten, nam hij hem bij de arm en rustig pratend gingen zij beiden de rooksalon bin nen. In een der hoeken had zich het scheepsoikest genesteld. De kapitein en Gordon trokken zich terug in een hoek van de salon waar zich een ta feltje bevond, waaraan mrs O'Con- néll in alle eenzaamheid gezeten was. Hoffelijk informeerde de kapi tein of zij geen bezwaren had tegen hun gezelschap. „Integecdeel, kapitein. Ik vind het erg prettig". De beide officieren gingen zitten en Gordon dwong zich naar de ge sprekken te luisteren. Het orkest speelde een Zuidamerikaanse samba en kapitein Jones vroeg: „U houdt zeker wel van deze mu ziek. U kunt toch naar ik meen, uit Zuid-Amerika?" „Uit' Peru. Ja, dit is wel muziek uit Zuid-Amerika, maar ik houd meer meer van de volksmuziek. U moet weten dat mijn landgenoten zeer kunstminnend zijn. Zij houden van muziek en maken zelf vaak liederen. Andere zijn al heel oud en gaan nog terug tot de tyd der Inca's". „Zo lang terug?" vroeg de kapitein zich verbaasd af. „Ja Deze liederen leven echter al leen nog onder plattelandsbevolking, die voor het grootste gedeelte nog leeft als hun voorvaderen. Héél ty pisch maar men vindt het wel meer. Verschillende negerstammen in Afrika en de boeren in Egypte. Tus sen hun gewoonten en die der be woners in de tijd der Pharao's be staat weinig verschil". „En is dat ook in Peru zo?" „Mrs O'Connell knikte. „De oude tradities leven daar nog zeer sterk. In de laatste tientallen jaren begint het iets te veranderen, maar vroeger werden zelfs de oude Inca-wetten, die door sommige personen nog uit hun hoofd gekend werden, strikt na geleefd. De gedachte dat eens 't oude rijk der Ica's weer zal herrijzen is nog niet overal uitgestorven". „Typisch", zei de kapitein. „En die oude wetten. Worden die mondeling overgedragen?" „Nee, die staan opgeschreven. De vroegere Inca's hadden een soort spijkerschrift. Sommige oude ge slachten hebben deze geschriften be waard en zij kunnen ze ook nog le zen. Maar zoals ik al gezegd heb, al deze gewoonten sterven langzamer hand uit. En dat is maar goed ook. Sommige zyn zeer wreed en er wordt op geen enkele wijze rekening ge houden met de opvattingen van on ze tijd. Er zijn sterke voorbeelden van. Mijn moeder vertelde mij eens, dat het vroeger ten strengste verbo den was aan leden van de oude fa milies om een huwelijk te sluiten buiten die families. Zij die dat toch deden, werden gedood." „Dat is zeer interessant", zei kiv pitein Jones en er klonk oprechte be» langstelling in zijn stem. „Verklaart u dat eens nader". (Wordt vervolgdï

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7