2000 Ka jot ster s vertrokken naar Maria's genade-oord te gisteren Lourdes Eurovisie werd in Nederland 'n goed geslaagd experiment De Staat ontneemt particulieren de middelen om zelf te zorgen Subsidie aankoop van grond in het Langeveld Noodweer in de Alpen 1900-jarige muur? ZATERD/.o 3 JULI 1954 Li' Ut LEIDSE COURANT TWEED l G1NA 2 3000 jongens volgen a.s. Maandag Gistermorgen om vijf voor tien vertrok van het station Maliebaan te Utrecht de eerste trein van de grote Lourdes bedevaart der Katholieke Ar beidersjeugd, die in twee gedeelten van 3 tot en met 11 Juli in Maria's ge- uade-oord zal vertoeven om daar te bidden voor de grote intentie der pel- [rimage: „De redding? der arbeidersjeugd". De eerste trein, de rose, vervoer, de van Utrecht 50 zieke meisjes. Op de stopplaatsen Eindhoven en Maas tricht kwamen er nog 50 bij. In de middag omstreeks één uur volgden de oranje en gele treinen. In totaal zijn resp. uit Eindhoven, Maastricht, en Utrecht 2000 meisjes vertrokken. Eerst op 5 Juli zullen de jongens, ongeveer 3000 in getal, hun pelgrimage beginnen, in totaal met zes treinen. Nu moesten zij er zich nog toe beperken de vertrekkende meisjes de helpende hand te bieden en ze langdurig en enthousiast uit te wuiven. Voordat de bedevaartgangsters in ie trein stapten waren zij in een kerk dicht bij het station voor een korte plechtigheid bijeen gekomen sn baden o.a. het reisgebed. Ook de intenties, van de bedevaart werden nog eens speciaal in haar aandacht aanbevolen. Kleine regiefoutjes be tvezen de oner var endheid van de or ganisatie der K.A.J., maar ook van de itationsleiding te Utrecht, die de eoupé's met de gangkant naar het perron had geplaatst. Dit bemoeilijk te het inladen van de zieken, zodat op het allerlaatste ogenblik de trein werd omgerangeerd. In een reus achtige organisatie als deze mogen achter foutjes worden gemaakt. Zij deden bovendien niets af aan de in tens vreugdige stemming der ver- Irekkenden. Krenterig! Behalve voor het geestelijke le ven wordt ook goed gezorgd voor het liohaam. Dit behoort tot het terrein van de goed gehumeurde en Ihoogge- m-utste kok Van der Bol, die trots de fouragering controleerde: 60 bro den van 5 kg., 50 rollen beschuit, 500 flessen melk, 1000 sinaasappelen 500 bananen, een grote kist tomaten, 500 eieren en 100 kg. beleg. Dit is slechts ter aanvulling van de eigen meegenomen voorraad, want volgens rijke Roomse traditie, was het krentebrood, behalve in de tas der meereizende radio- en persver slaggevers, ook op deze bedevaart ruimschoots vertegenwoordigd in koffers en pakken der pelgrims; bij elkaar meer dan genoeg om 100 ge zinnen een smakelijke Paasweek te bezorgen. Ministeriële weigering. Sinds begin 1953 zijn de voorbe reidingen voor deze grote bedetocht in volle gang geweest. De 5000 Ka- MISDRIJF ACHTERHAALD? Arbeiders hebben tijdens grondwerk zaamheden in de bossen te Achter veld het lijk gevonden van een manspersoon van ongeveer 35 jaar oud, dat circa 10 jaar aldaar begra ven heeft gelegen. Daar misdrijf niet uitgesloten wordt geacht, is de justi tie tot inbeslagneming overgegaan. jotters en Kajotsters hebben hun reis zelf bijeen gespaard en bovendien hun aandeel geleverd in de reissom van de 200 zieken, die de tocht gratis meemaken. Allerlei acties en activi teiten, zoals babysitting, fancy-fairs, tuintjes opknappen, fietsen schoon maken, het organiseren van kaart- concou-rsen en het exploiteren van fietsenstallingen hebben dit mogelijk gemaakt. Ook zouden zodoende nog ongeveer 1000 militairen de kans hebben gekregen vrijwel gratis naar Lourdes te gaan, ware het niet dat de minister van Oorlog hiervoor toe stemming heeft geweigerd. De bedevaart staat onder geestelij ke leiding van Mgr. Hanssen, bis schop-coadjutor van Roermond. De diocesaan aalmoezenier van de V.K. A.J. in het bisdom Roermond is aan gesteld tot hoofdaalmoezenier voor de meisjes. Naastenliefde onderweg. In hun bagage hadden de Ka jotters, behalve huh eigen rantsoenen iets extra's ingepakt voor de jeugd van Bordeaux. In deze stad waar dui zenden arbeidersgezinnen in erbar melijke toestanden leven, werkt n.-l. een Nederlandse pater Lucas de Bruin O.F.M. Conv., die een beroep heeft gedaan op zijn pelgrimerende landgenoten hem een helpende hand te reiken, bij het opheffen van deze nood. Leden van de Franse Katho lieke arbeidersjeugd zullen deze gave op het station te Bordeaux in ont vangst nemen. Bovendien nam de bedevaart een gedeelte van de 130.000 intentiebrie- ven mee van gezinnen, zieken en sol daten. Voor hun intenties zal groeps gewijze bij de grot, waar de intentie- brieven worden neergelegd, worden gebeden. Bespreking toekomst in Italiaans Rapallo Met de uitzending uit Siena als tweede bijdrage van de Italiaanse te levisie aan de Euro-visie is het uit wisselingsprogramma van deze week, op enkele voetbaluitzendingen na, Vrijdagavond besloten. „Wij zijn uitermate tevreden", zo verklaarde de secretaris van de Nederlandse televisiestichting. „De verwachtingen die wij hadden zijn zeker overtrof fen, want technisch hebben zich vrij wel geen storingen van omvang voorgedaan en ook de programma's waren over het algemeen wel bevre digend". Op Vrijdag 9 Juli zullen de leden van de internationale programma commissie die deze Eurovisiereeks hebben voorbereid en verzorgd, in Rapallo aan de Italiaanse kust bij eenkomen om de resultaten te be spreken. Herhaling. In Rapallo zal ook de vraag aan de orde komen in hoeverre men her haling b.c. in November wenst, doch de heer Rengelink deelde ons mede, dat men van Nederlandse zijde niet zo zeer voorstander is van een be paalde Eurovisietermijn dan wel van internationale uitwisselingsprogram- Ï">TTK"ma's op tijdstippen dat zich bijzonde- KliNIwJ re gebeurtenissen voordoen, welke zich voor Eurovisie lenen. Men mag ZWierf 50 jarenwat ^e Europese T.V. aangaat een j zeker vertrouwen in de toekomst Het zoontje ven de L. Luteyn hf ben, temeer daar binnenkort op ïntprnatmnanl nivpaii mpt ariictprmr- Tjerkwerd vertelde met zonder ge- namelijk op 3, 6. 10 en 13 Augustus. Men zal deze films kiezen uit een aantal welke de Nederlandse Bio scoopbond voor T.V.-vertoning heeft vrijgegeven. Voor het overige komt de overeenkomst tussen N.T.S. en zag de taak van het bestuur van zijn Bioscoopbond hierop neer, dat er gemeente gelegen in de zorg voor het Haagse annexatie plannen Verweer van randgemeenten „Het is in het belang van de be volking in een gemeentelijke samen leving dat zij zo klein mogelijke groepen vormt. Want hoe groter de gemeenschap is, des te moeilijker is zij bestuurbaar. De afstand tussen bestuurders en be stuurden is immers bij een grote ge meente groter, omdat het ambtena renkorps noodzakelijkerwijs uitge breider is. Dit werkt een verwijde ring van een democratisch bestuurs beleid in de hand. Al is een bestuur nog zo goed, toch ziet men dan een ontwikkeling in ondemocratische richting", aldus een uitspraak van de bui-gemeester van Voorburg, dr J. W. Noteboom, tijdens een door hem geleide persconferentie, die gis termiddag in het raadhuis te Voor burg werd gehouden. De burgemeester kwam tot deze uitspraak in zijn argumentering te gen mogelijke annexatieplannen van de gemeente 's Gravenhage. Het ge meentebestuur van Den Haag zal, zo bleek ter conferentie nl, aan de raad een nota doen toekomen waar in het plannen ontvouwt betreffende annexatie van gebieden van de ge meenten Voorburg, Rijswijk, Wasse naar en Leidschendam. De burge meesters van deze vier randgemeen ten van 'sGravenhage hebben tij dens deze persconferentie een over zicht gegeven van de toekomstplan nen die zij koesteren voor hun ge meenten en waarvan er reeds vele na aan werkelijking toe zijn. De moeilijkheden die er zijn, zo verklaarde drs A. Th. Bogaardt, bur gemeester van Rijswijk, kunnen op gelost worden in gemeenschappelijk overleg en samenwerking. De ge meentebesturen van Rijswijk, Voor burg, Wassenaar en Leidschendam komen geregeld bij elkaar zodat zij elkaar niet in de wielen rijden bij de uitvoering van plannen. Dr S. F. A. C. M. baron van Wijn bergen, Wassenaars burgemeester, eventueel eenmaal per 14 dagen een speelfilm zal kunnen worden ver toond. Kruispunt Laren wordt verbreed Over enkele maanden zal de rijks weg GooiAmersfoort op het be ruchte kruispunt bij Laren (N.-H.) een nieuw aanzien hebben. De weg, die thans zes meter breed is, zal namelijk worden gesplitst in twee rij banen elk met een breedte van 9 a 10 meter. Het verkeer, dat het kruis punt moet passeren, zal daardoor in plaats van de gehele weg ineens te moeten overzien, rijbaan voor rij baan kunnen oversteken. De N.V. voorheen Gebroeders Ho- genbirk te Laren, waaraan het werk gisteren is gegund voor 133.900, hoopt eind volgende week of begin van de daarop volgende week met bewaren van de ongerepteheid van Wassenaars grondgebied. De hoofd taak was en blijft ervoor te zorgen dat Wassenaar een goede woonplaats is voor de ingezetenen en een re creatiegebied vormt voor zoveel mo gelijk mensen uit het Westen van het land, aldus deze burgemeester. Sinds 1945 is de bevolking van Leidschendam- toegenomen met 27," pet, zeide de burgemeester van deze gemeente, de heer H. A. C. Banning, die voorts opmerkte ,dat er binnen kort een plan voor uitbreiding komt ten behoeve van de vestiging van 25000 burgers. "autobus verongelukt op onbewaakte overweg. Gisteravond is op een onbewaakte overweg te Oostdorp een tramtrein van Bergen naar Alkmaar in aanra king gekomen met een autobus, waarin een aantal kinderen uit 't Zandt (N.-H.). De bus kantelde en kwam dwars voor het spoor te lig- de werkzaamheden te beginnen. De j gen. De locomotief van de tramtrein opleveringstermijn is vier maanden, I is met twee assen ontspoord. Zeven zodat de verbetering eind October of j kinderen werden licht gewond en begin November haar beslag zal kun- moesten per taxi naar huis worden nen hebben gekregen. gebracht. ringe trots aan zijn vader „Myn broertje heeft een ring van goud." Inderdaad bleek dit broertje een ring te hebben gevonden in de pastorie- tuin. Het opschrift „Anna 28-6-'97" fevoegd by de veronderstelling, dat e ring wel zou behoord hebben aan een vroegere bewoner van de pasto rie, leidde het onderzoek naar Schar- negoutum, waar nog de weduwe woonde van ds J. van Rijs, voorheen predikant bij de Ned. Herv. Gemeen te Tjerkwerd. Oudere dorpsgenoten herinnerden zich nog, dat deze vrouw Anna heette. Inderdaad bleek zij zich te herinneren, dat "haar man de ring eens in de tuin had verloren. Ongeveer vijftig jaar bleef deze daar liggen, hoewel de tuin vele malen moet zijn omgespit. „SONNEHAERT" NAAR NIJMEGEN. In het kapitale buiten Waalheuvel, aan de voet der Beekse „bergen" on der Ubbergen bij Nijmegen, dat on langs is aangekocht door het Natio nale Katholieke Thuisfront, zal ge vestigd worden het vormingscen trum Sonnehaert uit Zeist. Waalheu- heuvel, dat Januari in gebruik geno men zal worden, biedt plaats voor tachtig militairen. internationaal niveau met artistenor- ganisaties over de honoraria zal wor den geconfereerd. Duitse programma's? Volgende week zullen in ons land de normale T.V.-uitzendingen op I pn Han lilllr» I Dinsdag- en Vrijdagavond worden I Dn KOuli Udll CC DUip hervat. Daarnaast wordt Woensdag- j avond een wielerprogram uit het sta- I Onder voorzitterschap van mr. M. dion in Amsterdam uitgezonden en Steenberghe heeft gisteren te Donderdagmorgen het vertrek vanTilburg de Raad van Toezicht der de Tour de France-renners. Boven-Rooms-Katholieke Economische Ho- dien mag men in de toekomst af en j geschool vergaderd. Mr. Steenberghe toe relaisprogramma's van BrusselbrachJt verslag uit over de twstand verwachten, indien die zich voor her- .d.® Hogeschool in het studiejaar uitzending lenen. De heer Rengelink i-53'54* Zorgelijk geluid bij Tilburgse R.K.E.H £ied aan d&ze tijd Als je eenmaal groot zult wezen. Kort geleden had er voor mannen een. wedstrijd plaats in het aankle den van babies. De kampioen speelde het klaar in 29 seconden. Kindje, als je groot geworden midden in het leven staat met één been, dat stijf of krom is of met een mismaakt gelat, moet je toch maar geen seconde daaraan denken, 't is voorbij, want je hebt je aandacht nodig in die mooie maatschappij. Kindje, als je eens een man bent en je hebt een grote bult zoek dan al je levensdagen nooit naar oorzaak of naar schuld. Vraag niet, wie je mooie leven in zyn opgang heeft gestuit; 't beste is: niet naar je bult zien, maar kijk altijd voor je uit. Kindje, als je eens een vrouw bent, nóg zo lief en nóg zo goed en geen man wil met je trouwen, want je (hebt een horrelvoet, slijt dan eenzaam 't stille leven, wees nog blij met wat het gaf, sleep je lachend, opgetogen met je horrelvoet naar 't graf. Kindje, als je groot zult wezen en je bent een vrouw of man, die omdat je armen lam zijn wel zou willen, maar niet kan, wijt dat niemand van de mensen, ook voor jou schijnt nog wat zon en wees trots op de medaille, die je Vader eenmaal won. Jongens, meisjes, vrouwen, mannen, heus je kunt tevreden zijn, want er is voor jullie kwalen zulk een troostend medicijn. Al kan ook geen mens op aarde iets meer aan je kwalen doen, denk vol eerbied aan je Vader, want die was eens kampioen. TROUBADOUR. hoopt voorts in Rapallo in de gele genheid te zijn met de vertegenwoor digers van de Duitse T.V. te kunnen spreken over de mogelijkheid van onderlinge uitwisseling van pro gramma's. Speelfilm. In de periode van 15 Juli t.m. 15 Augustus zullen de televisiemedewer kers in ons land met vacantie gaan. Dit betekent echter niet, zoals in voorgaande jaren, dat er geen uitzen dingen zullen zijn. In die twee weken zullen speelfilms worden gedraaid Regen, sneeuw, hagel Zuid-DuitSland en Oostenrijk wor den geteisterd door abnormaal hevi ge regens. Sinds Donderdag is het Duitse toeristencentrum Garmisch- Partenkirchen volkomen van de bui tenwereld afgesneden. De rivieren de Loisbach, de Isar en de Ammer zijn buiten haar oevers getreden en de wegen van München naar Garmisch en naar Mittenwald en van Garmisch naar Oberammer- gau staan onder water. In Oostenrijk is de Grossglockner- pas door de zware sneeuwval voor het verkeer gesloten. Op de berg zelf viel gisteren 45 cm. sneeuw, zodat sneeuwploegen moesten uitrukken om een pad te banen voor de zomer gasten. In Salzkammergut weid alarm ge slagen, omdat de rivieren in die buurt- door de onafgebroken regens zo sterk zijn gezwollen, dat zij ieder ogenblik buiten haar oevers kunnen treden. In Oostenrijk zyn de temperaturen sedert Donderdag gedaald van 32 tot 13 graden. De bergen van Tyrol en in het bijzonder die bij Innsbruck zijn bedekt met een verse laag sneeuw. Ook in Italië en Zwitserland is door storm, aanhoudende regen- en hagelbuien veel schade aangericht. In het Zwitserse kanton St. Gallen is door aanhoudende zware regenval hier en daar ook watersnood. De Rijnvaart bij Bazel ondervindt stag natie door de hoge waterstand. In Beieren moesten enkele hoofdwegen voor het verkeer gesloten worden, omdat zij hier en daar onder water kwamen te staan. Het regent daar al 24 uur onaf gebroken. Het aantal studenten bedroeg in genoemd studiejaar 620, waaronder 77 eerstejaars. Het jaar daarvoor be droeg het aantal studenten 675, waarvan 56 eerstejaars. De financiële toestand van de Ho geschool baart nog steeds zorgen. Door de toeneming van de kosten, waaraan het curatorium niets kan veranderen, wordt het ongedekt te kort steeds groter. Het tekort over 1953 bedraagt ruim 405.000. Op de begroting 1954 is een bruto-tekort van 430.000 geraamd. Bemoeizuchtig. Een benauwend vraagstuk noemde mr. Steenberghe vooral voor het ho ger onderwijs, de steeds verder gaan de overheidsbemoeiing met de stu denten. Terecht wordt het isstituut der beurzen uitgebreid, aldus spr. Wanneer wij echter vernemen, dat de overheid zich 'gaat bemoeien niet al leen met mensae doch ook, en zelfs rechtstreeks, met woongelegenheden en gezondheidszorg, dan wordt het tijd een waarschuwend woord te la ten horen. Geen Staatsinitiatief. Vooral zij, die op principiële gron den voorstander zijn van hoger on derwijs met een bepaalde levensbe schouwelijke grondslag, volgen deze ontwikkeling met toenemende be zorgdheid. Dit betekent niet, dat aan deze noden der studenten niet tege moet gekomen moet worden. Men zal dit vraagstuk volgens spr. echter van de andere kant moeten benaderen. De staat moet niet eerst door zijn be lastingwetgeving het de ouders onmo gelijk maken voldoende voorzienin gen te treffen voor de studies hun- Argentinië. ner kinderen; door diezelfde belas tingen verhinderen, dat het particu lier initiatief deze lacunes aanvult en dan de particuliere zorg met rijks- gelden en rijkorganisaties overnemen, doch omgekeerd: eerst de belasting heffing herzien om langs deze weg tot een maatschappelijk verantwoor de oplossing te komen, o.a. door een verdere vergroting van aftrek voor studiekosten. Dan nog zullen er vele gevallen overblijven, waarbij hulp van derden nodig blijft. Deze derde zal dan echter het particulier initia tief moeten zijn en niet de staat. Dit zal mogelijk gemaakt moeten worden door ruime belastingvrijstelling voor giften op dit gebied, subsidiair door subsidieverlening, zonder dat de sub sidie aan de overheid andere dan fi nanciële bevoegdheden in deze mate rie verleent. ENGELAND EN SOWJET-UNIE GROEIENDE KLANTEN OP BOTERMARKT. De grote aankopen, welke verle den jaar de Sowjet-Unie op de twee de plaats brachten op de wereld markt als koper van boter schijnen zich dit jaar voort te zetten. De Sowjet-Unie heeft in de twee de helft van het vorige jaar meer dan 34,000 ton boter ingevoerd uit Nederland, Denemarken, Zweden, Argentinië enAustralië en onge veer 8.000 ton boter werden in Nieuw Zeeland gekooht. Kortgeleden werd een nieuwe Russische aankoop bekend gemaakt van 5.000 ton Deen se boter en Nederland zal dit jaar in ruil voor goederen uit de Sowjet- Unie 15.000 ton boter leveren. Ook Engeland werd in het eerste kwartaal van dit jaar een grotere klant op de wereldbotermarkt. Ver leden jaar voerde het 286.500 ton bo ter in, of 59 procent van de gemid delde jaarlijkse invoer van vóór de oorlog. In het eerste kwartaal van dit jaar was echter de Engelse bo- terinvoer bijna een derde groter dan die in het overeenkomstige kwartaal van het vorige jaar, hoofdzakelijk door grotere invoer uit Oceanie en Mede als gevolg van bemoeiingen van Ged. Staten heeft de oprichting plaats gehad van de Stichting ter be vordering van de vestiging van mid delgrote en kleinere agrarische be drijven in Zuid-Holland. Deze te Noordwijkerhout gevestigde Stich ting stelt zich ten doel de door haar aangekochte gronden in het Lange veld, voor zover deze een agrarische bestemming krijgen, uit te geven voor de vestiging van middelgrote en kleinere bloembollenbedrijven. Voor zover aan die gronden een recrea tieve bestemming is toegedacht, is de Stichting bereid de eigendom daar van over te dragen aan de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap. Zoals uit een adres van het bestuur van laatstgenoemde Stichting blijkt, beslaan de ten verkoop aangeboden gronden een oppervlakte van onge veer 85 ha. en bedraagt de prijs 1850,per ha., neerkomende op 'n koopsom van ongeveer 157.250, Deze prijs komt, gezien de bij recente aankopen in de naaste omgeving be dongen prijzen, aannemelijk voor. Voorts is in het adres vermeld, dat het in het voornemen ligt de aan te kopen terreinen te bebossen, ten einde de recreatieve waarde daarvan te verhogen en dat de daaraan ver bonden kosten in overleg met het Staatsbosbeheer voorlopig zijn ge raamd op gemiddeld 2.000,per ha. of in totaal op 17.000, G. St. achten het een gelukkige omstandigheid, dat de gelegenheid zich voordoet de verwezenlijking van de voorgenomen bestemming van be doelde gronden reeds thans en voor een zo groot gedeelte daarvan te ver zekeren. Indien de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap in staat wordt gesteld haar plannen ten uit voer te brengen, mag toch worden verwacht, dat binnen afzienbare tyd de recreatieve mogelijkheden, welke het Langeveld biedt, ten volle zullen worden benut. Met het verlenen van een subsidie in de kosten van aankoop zouden G.S. voor het tegenwoordige nochtans willen volstaan. Ten aanzien van de kosten van bebossing zouden zij hun Vondst in Nijmegen De opgravingen in de oude bene denstad van Nijmegen in de schaduw van het historische Valkhof, worden voortgezet. Het reeds sinds enige weken bloot gegraven deel van de oude historische vestingmuur is nu verder opengelegd. Dr H. Brunsting, de conservator van het rijksmuseum voor oudheden te Leiden, heeft nu scherven in de muur gevonden van Romeinse oor sprong. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat deze scherven bij de bouw van de muur tussen de mate rialen zyn gekomen en reeds vroe ger waren opgegraven. Uit de scher ven leidden deskundigen af, dat de muur van ouder datum is dan de tiende eeuw. De constructie en de materialen wijzen op de eerste eeuw na Ghristus. Oudheidkundigen hopen, dat de gemeente Nijmegen, die zoveel doet voor het behoud van oudheidkundige gebouwen en ruines, deze muur in ongeschonden toestand zal behouden en desnoods laat overkoepelen. standpunt namelijk nog nader willen bepalen, o.m. na overleg ter zake met het Rijk. Zy stellen voor aan de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap in de kosten van aankoop van vorenge noemde gronden, ten bedrage van 157.250,met bijkomende kosten, een subsidie van 50 toe te kennen, mits het Rijk een gelijke bijdrage verleent. STREEKPLAN LANGEVELD. Ged. Staten stellen voor een ont- werk-besluit vaste tc stelen van het Streekplan Langeveld. In verband met het tekort aan re creatiegelegenheid voor de bevolking van onze provincie is reeds sedert vele jaren aandacht geschonken aan de mogelijkheid, het onder de ge meenten Noord wijk en Noordwijker hout gelegen gebied, bekend staande onder de naam Langeveld, meer voor recreatieve doeleinden geschikt te maken. Een daartoe in het jaar 1951 ontworpen plan heeft echter, nadat een onderzoek is ingesteld aangaan de de landbouwkundige mogelijkhe den in dit gebied, een belangrijke wijziging ondergaan, in dier voege, dat een gedeelte van het aanvanke lijk voor de recreatie bestemde ter rein een agrarische 'bestemming heeft gekregen. Voorts moest daarbij reke ning worden gehouden met de wa- terwiningsbelangen van de gemeen ten Amsterdam en Noordwijk. Scheveningse strand zakt geleidelijk weg Wordt aan gewerkt! B. en W. van 's-Gravenhage hebben in antwoord op vragen van het raads lid de heer F. D. Bastet jr. betreffen de de toestand van het strand voor Scheveningen o.m. medegedeeld, dat reeds een dertigtal jaren een gelei delijke verlaging van het strand ls waar te nemen. Deze verlaging begon in hoofdzaak onmiddellijk ten Noorden van het Noorderhavenhoofd en zette zich al lengs in noordelijke richting voort. Zy moet vermoedelijk worden toege schreven aan de Onderbreking door de havenhoofden van de verplaatsing van zand, welke zich door natuurlij ke oorzaken langs de kust in noorde lijke richting beweegt. Zand wordt gezocht. B. en W. zijn van mening, dat het nodig zal kunnen zijn door het op brengen van meer zand verbetering van het peil van het strand te ver krijgen. Het is echter niet mogelijk thans meer zand uit de eerste binnen haven te baggeren. Indien echter de bij de raad ingediende plannen tot verdieping van de haven doorgang mochten vinden, zal over grote hoe veelheden zand kunnen worden be schikt. „Het spoelt niet weg!" De verwachting is dus gewettigd, dat door passende maatregelen een behoorlijk peil van het strand zal kunnen worden gehandhaafd en ver zekerd. B. en W. hebben het volle vertrou wen, dat de badplaats Scheveningen in economische betekenis en recrea tieoord op hetzelfde niveau zal blij ven als dit reeds tientallen jaren het "eval is.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6