DUINSTREEK Het Katholieke Thuisfront doet de staatsloterij blozen Leidschendam verbreekt relatie met de landelijke bouwcorporatie voor bejaarden te Utrecht Wij heropenen Dinsdag 6 Juli 3 If DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 INZET EEN TON: We zijn in de laatste jaren wel het een en ander gewend op het gebied van loterijen, die ons rijke Roomse leven organiseert, maar het Katholiek Nationaal Thuisfront, dat als eerste in Nederland de stoot gaf tot loterijen, die afweken van het gewone „lotje-kopen" en dat drie jaar geleden begon met de „verkiezingsaetie", die nog in veler gedachte als een spannende herinnering voortleeft, gaat de ko mende Augustusmaand alle tot nu toe gehouden loterijen slaan, door een „parade-week" te houden, die een adembenemende stroom prij zen over Nederland zal uitstrooien. Pater Van Vroonenburg doet de Staatsloterij blozen en kondigt glashard aan, dat meer dan 100 lotbezitters 38 jaren de kans krijgen op een fortuin, dat begint bij 100.000,en zich verliest in de meer kleinere bedragen van 50.000,25.000,20.000,en 10.000,sommetjes, die ons nog altijd1 koude rillingen bezorgen. Velen zijn na de originele acties van pater Van Vronenburg met plannetjes te voorschijn gekomen, maar nog nooit is het iemand in Nederland gelukt hem in gedurfdheid te evenaren en ook dit jaar van 9 tot 22 Augustus zal Nederland weer opgenomen worden door een golf van emotie en spanning, die tot het kopen van de geheim zinnige loterij-attributen zal dwingen. Zoals alle mysterie-loterijen is het heele geval weer erg geheim zinnig; er zal een „parade" gehouden worden in*alle steden en dor pen van Nederland vertelt ons pater Van Croonenburg en niet alleen soldaatjes, maar alle parade-benodigdheden, zoals gevechts wagens, tanks en ziekenauto's zullen in deze duizendvoudige parade meerijden. Dit lijkt allemaal erg onmogelijk en onwaarschijnlijk, maar wat ook onwaarschijnlijk lijkt doch niet onmogelijk mag zijn is de verzorging van een steeds groeiend aantal militairen en daar is alle zotheid, die de loterij aankleven, per slot van rekening om begonnen. Het is nu eenmaal niet voldoende, dat de Nederlandse militairen, die in deze tijd voor zovele bijzondere problemen staan, niet slecht worden, maar het is de taak van geheel katholiek Nederland, dat de Nederlandse militairen goed zijn en beter worden; dat zij door hun diensttijd uitgroeien tot steunpilaren voor het geestelijke leven in ons land. Juist door de moeilijkheden, die zij, veel meer dan vroeger, ondervinden, kunnen zij een grotere weerbaarheid krijgen, maar daarvoor moeten zij bewaard worden voor vervlakking, die over de gehele wereld dreigt. Gun thuisfront de kans om hen daartoe in staat te stellen en gun U zelf de spanning en de kans op dreigende rijkdom. De plechtige Omgang in 's Hertogenbosch Ruim 100.000 toeschouwers Als intentie van de Plechtige Om gang ter ere van Onze Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch, die dit jaar op Zondag 11 Juli door de Hertogstad zal trekken, is door mgr. W. Mut- saerts, bisschop van Den Bosch, aan gegeven: Bevordering van het Eucha ristische leven. Niettegenstaande dit jaar een Maria-Jaar is, is de heilig verklaring van Paus Pius X toch aan leiding geweest om aan deze biddag voor de Zoete Lieve Vrouw bovenge noemde intentie te verbinden. De plechtige omgang, die in zijn nieuwe gedaante vorig jaar voor het eerst trok, is geconcipieerd en ont worpen door de Brabantse kunste naars Marius de Leeuw en Lucas van Hoek. Hij trok vorig jaar meer dan 100.000 bezoekers naar Den Bosch Verwacht wordt, dat dit aantal vol gende week nog overschreden zal worden. Door het feit, dat meer tri bunes worden geplaatst en voor een deel van de stoet de route is uitge breid, is men er in geslaagd onge veer 10.000 mensen meer dan vorig jaar een plaats te kunnen verzeke ren. De dogmatische en historische delen van de Omgang worden opge steld in de Bethaniestraat om van daar via Hekellaan en Triniteitsstraat raar de Parade te trekken, waar het liturgisch deel met het wonderbeeld van de Zoete Lieve Vrouwe daarbij aan zal sluiten. Het uur van vertrek blijft gehandhaafd op 3 uur. Naar wij vernemen zal een uitgebreide j deputatie uit het Belgische aartsbis dom Mechelen de plechtige omgang komen aanschouwen. Oosterse schatten in het Rijksmuseum 100-daagse tentoonstelling De grote zomertentoonstelling In het Rijksmuseum te Amsterdam, „Oosterse schatten 4.000 jaar Azia tische kunst", is gisteren met een voorbezichtiging voor genodigden ge opend. Deze honderd dagen durende expositie, die is ingericht in de Oos telijke binnenplaats en het Prenten kabinet (de grafiek), gaat Zaterdag voor het publiek open en sluit Zon dag 10 October a.s. Het geëxposeerde 750 voorwer pen en ca. 250 stuks grafiek is uit sluitend bijeengebracht uit het bezit van Nederlandse particuliere en open bare verzamelingen. Zeer veel van het tentoongestelde is niettemin aan het publiek nauwelijks bekend. Een van de belangrijkste afdelin gen is de Chinese ceramiek. Het is voor de eerste keer in ons land, dat een zo uitgebreid overzicht van de Chinese ceramiek kan worden gege ven. Behalve ceramiek omvat het geëx poseerde beeldhouwwerk in hout, brons en steen, plastiek, bronzen vaatwerk, sieraden en voorwerpen van goud, zilver en jade, grafiek, schilderijen en textiel. CHAUFFEUR VAN DUITSE BUS KREEG GEEN GRATIE. De Nederlander M. G. die als chauffeur van een Duitse bus vorig jaar in Den Haag ruzie kreeg met voorbijgangers, waarbij zich een vechtpartij ontwikkelde, werd des tijds door de rechtbank te Den Haag veroordeeld tot een week gevange nisstraf. Hy" diende in dit verband een gratieverzoek in, welk verzoek thans is afgewezen. Wanneer G. dus eens weer in Ne derland komt zal hij zijn week moe ten uitzitten. WIJZIGING VAN WONINGWET IN BELANG VAN BESCHERMING BEVOLKING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp in het belang van de bescherming van de bevolking te gen de gevolgen van oorlogsgeweld, (o.m. aanleg van schuilkelders). Voorgesteld wordt in plaats van de bestaande artikelen een nieuw ar tikel op te nemen. Ingevolge dit ar tikel zal het mogelijk zijn bij alge mene maatregel van bestuur aan te geven, welke voorschriften in het be lang van de bescherming van de be volking tegen de gevolgen van oor logsgeweld noodzakelijk zijn te ach ten. Het tweede lid verplicht de ge meenteraad deze voorschriften bin nen 6 maanden in de plaatselijke bouwverordening op te nemen. Wordt binnen de gestelde termijn hieraan niet voldaan, dan worden Gedepu teerde Staten tot voorziening geroe pen. Op deze wyze zal worden be reikt, dat de voorschriften zullen aansluiten bij de overige bepalingen van de bouwverordeningen, die im mers geenszins uniform zijn inge deeld en geredigeerd. BEATRIX BIJ „ELCKERLUC". Strikt incognito heeft prinses Bea trix gisteravond met enkele vrien dinnen te Delft op de binnenplaats van het Prinsenhof de voorstelling bijgewoond van „Elckerlyc" door de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester. De prinses en de andere meisjes arriveerden even na negen uur. Zij toonden bij de con trole haar toegangsbewijzen en na men op een van de voorste rijen tus sen het publiek plaats. EERSTE R.K. H.B.S. IN FRIESLAND. Gisteravond is te Bolsward de eerste steen gelegd voor de nieuwe Rooms-Katholieke H.B.S., de eerste R.K. Middelbare school in de provin cie Friesland. Mgr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, verrichtte na de wijding van de steen en het inmetselen van een oorkonde de plechtigheid. WORDT WILHELM STRASSBURGER NEDERLANDER? Grote verdiensten in de oorlog. In een bij de Tweede Kamer inge diend naturalisatie-wetsontwerp is o.a. voor naturalisatie voorgedragen de heer Wilhelm Strassburger. Deze werd in 1904 te Lahr (Duitsland) ge boren. In 1938 kwam hij met het cir cus Strassburger naar Nederland. In Maart 1943 werd hij tot Duitse mi litaire dienst gedwongen. Gedurende zijn diensttijd, zo deelt de minister van justitie in zijn memorie van toe- lichting over hem mee, toonde hij' zich het Nederlanderschap waardig] door een Nederlander in dienst van de Britse inlichtingendienst onder-1 dak te verschaffen en voort te hel- pen. Kort voor de capitulatie van de Duitsers deserteerde hij, waarbij hij zijn uniform en wapens aan de ille galiteit gaf. RATTEN ONDERGRAVEN HAARLEMS STADHUIS. B. en W. van Haarlem hebben zich genoodzaakt gezien om aan de raad een crediet te vragen van 4000 gul den ten einde aan het graven en wroeten van ratten onder het stad huis paal en perk te stellen. Op som mige plaatsen wordt de grond name lijk zodanig omgewoeld, dat verzak kingen optreden. Dit verschijnsel doet zich in het bijzonder voor in de om geving van de Pandpoort bij de voor malige Kloosterhof. Pogingen om het ongedierte met verdelgingsmiddelen te bestrijden le verden geen resultaat op. B. en W. willen daarom voortgaan met het op breken van de bestrating en het ont graven van de grond tot de oude rioleringen, waar de ratten haar on dergrondse verblijfplaatsen hebben. BIJZONDERE NEOMISTEN-MIS IN NISTELRODE. 25 Juli zal frater A. van Santvoort van de Orde der Kruisheren te St. Agatha de H. Priesterwijding ont vangen. De neomist zal Dinsdag 3 Augustus in de parochiekerk te Nis- telrode zijn eerste plechtige H. Mis opdragen en dan tevens het huwelijk inzegenen van zijn beide zusters. KOE DOOR SLEEPZAK GEDOOD. Een koe van de veehouder H. v. d. Burg te Jelsum (Fr.) is bij een lan dingspoging van een straaljager door een aan de machine bevestigde sleep- zak gedood. De straaljager keerde van een oefenvluoht naar de Leeuwarder vliegbasis terug, doch slaagde er niet in de manche boven het vlieg veld af te werpen. De piloot, die daar door gedwongen werd met de aan een kabel bevestigde sleepzak te landen, zag daarbij geen kans het even bui ten de landingsbaan grazende vee te ontwijken. Een der koeien werd di rect gedood, terwijl een tweede dier gewond raakte. De vlieger slaagde er evenwel in zijn toestel behouden aan de grond te zetten. VARKENSPEST IN SCHAYK. Op het bedrijf van de landbouwer P. van Tiel in de ontginning te Schayk is varkenspest geconstateerd. Dit is het vijfde geval van varkens pest, dat dit jaar in de gemeente ge constateerd is. „Licht en Liefde", een vereniging voor blindenzorg, heeft in het villa park te Maastricht de oogkliniek aangekocht voor een tehuis voor Rooms-Katholieke blinde mannen. 1 October a.s. zal het gebouw betrok ken worden. Dit is het eerste tehuis voor Rooms-Katholieke blinde man nen in Nederland. HILLEGOM Burgemeester ridder in de Leopoldsorde Naar wij vernemen heeft het de Koning van België behaagd, op voor dracht van de Minister van Buiten landse Zaken, de burgemeester van Hillegom, jhr. mr, dr. O. F. H. A. van Nispen tot Pannerden te benoemen tot Ridder In de Leopolds-Orde. Deze hoge onderscheiding werd Burgemeester Van Nispen verleend, mede naar aanleiding van zijn bui tengewone verdiensten voor de be vordering van goede betrekkingen tussen Nederland en België in ver schillende door hem beklede functies. Burgemeester Van Nispen is een groot voorstander van de Benelux en een groot vriend van België. DE ZILK Ballon gedaald. Bij het Huis ter Lucht, in onze buurtschap, is door de heer A. Geerlings een ballon gevon den, opgelaten in Engeland tijdens een ballonwedstrijd. Het aanhangen de kaartje, dat als adres vermeldde: A. W. Gillett, Roxeth Manor Schools PTA, 47 Leamington Crescent, Har row Didden. England, is door de vin der teruggezonden. Kokénd water over het lichaam. Mevr. B. aan de Regenvlietweg had het ongeluk kokend sopwater over het lichaam te krijgen. De brand wonden waren van dien aard dat zij, na verbonden te zijn door de E.H.B. O., ter verdere behandeling moest worden opgenomen. NOORD WITK Reddingsbrigade. Bij het zwem. examen afgenomen door enkele K.M. Z.B.-officials, waaraan 27 leden van de N.R.B. deelnamen, wisten allen hun diploma te behalen, wel het beste bewijs dat de opleiding door de eigen instructeurs(trices) in goede handen was. De namen der geslaagden zijn: Diploma A: Dames E. v. d. Heiden, D Plug, S. de Vente, T. Kerpershoek, en I. v. Rooijen en de heren: A. Wij nobel en L. Noordergraaf. Diploma B: dames D. E. Wassenaar, R. v. d. Bent, C. Schreuder en V. Heidema. Heren: L. Hazenoot, F. Haak, W. Baalbergen en A. Waal. Diploma A enB: dames: v. d. Ups- wiech, Pleijte-Eysinga, R. Altorf, D. Hazenoot, B. Barnhoorn, R. Ravens- bergen en J. Ravensbergen. Heren: L. Steenvoorden, J. Plug, H. Veen- stra, M. de Jong en A. Bos. Tour de France. 8 Juli a.s. tus sen 10.30 en 13 uur zal de karavaan van de Tour de France onze gemeente passeren langs Gooweg, Wilhelmina- straat, v. Panhuysstraat, Q. v. Uf- fordstraat, Koning Wilhelmina Bou levard, Koningin Astrid Boulevard, Beethovenweg, Rembrandtweg, Beek laan, Herenweg, Zwarteweg. Er moet op gerekend worden dat het verkeer langs genoemde route geheel zal worden stilgelegd. Op het stuk Kon. Wilhelmina Boulevard zal de eerste sprint in deze Tour worden verreden. Geboren: Geertruida J., dr van N. M. Ammeraal en J. L. den Haan; Johannes P., zn van J. C. Bredero- de en E. Plug; Apolonia H. H. M., dr van W. J. Smit en G. M. Groene- woud; Theodorus J., zn van J. M. Zuidhoek en M. v. d. Meer; Antonet- ta. dr van W. J. G. v. Beveren en N. Vink; Mathilda C., dr van A. H. G. Caspers en G. v. Overbeek; Johan na, dr van C. Leeflang en N. Visser; Johanna M., dr van A. L. Smeltink en E. P. Geerlings; Cornelis J. G., zn van G. N. v. d. Poel en J. C. Does; Anna M C., dr van J. H. Berbee en C. H. v d. Zalm; Cosnelis, zn van P. J. Marbus en G. Lindhout. Ondertrouwd: J. C. v. Wetten er J. J. Smit; A. Cramer en G. Lindhout; L. A. Cutzien en M. Wijier. Getrouwd: N. J. v. Buren en N. L. v. Duijn. Overleden: Jacoba M. Versteege 83 j.; Cornelis H. Meeuwenoord 87 j.; Cornelis J. Duyndam 56 j. Geslaagd. De heer G. J. v. d. Schalk slaagde te 's Gravenhage voor het diploma Gemeente-financiën. KATWIJK TOUR DE FRANCE DOOR KATWIJK Voor de Tour-étappe, die a.s. Don derdag 8 Juli zal gehouden worden, zullen in onze gemeente, bijzondere ordemaatregelen worden genomen. De renners komen binnen vanaf richting Noordwijk, gaan de Zwarte weg af, de Kanaaldijk langs, verder langs Buitensluis naar de Boulevard, de Varkevisserstraat, Parklaan, Zee weg naar de Provinciale weg te Kat wijk aan den Rijn en zo naar Was senaar Genoemde straten zullen daar om van 11 uur tot 13 u/ur voor alle rijverkeer worden afgesloten. Tussen 12 uur en 12.30 zal het dwarsverkeer worden toegelaten. De Tour bestaat uit 3 gedeelten, nl. een reclame-deel plm. 100 auto's, plm. 120 renners en de volgwagens. De gehele weg moet vrij blijven voor de renners .Het pu bliek moet dus op de trottoirs blijven Het achter het raadhuis gebouwde tehuis voor bejaarden is gesticht door de Landelijke Katholieke Bouwcor poratie voor Bejaarden te Utrecht. De rechtsverhouding tussen de ge meente en de bouwcorporatie be staat hierin, dat de gemeente het voor de bouw en de gedeeltelijke in richting benodigde kapitaal heeft voorgeschoten en dat de corporatie dit aan de gemeente bij wijze van jaarlijkse annuïteiten zal terugbeta len Een en ander is in een schrifte lijke overeenkomst vastgelegd. De gebouwen zijn gesticht op grond van de gemeente. Deze grond is nog niet in eigendom aan de bouw corporatie overgedragen. Tijdens de bouw zijn B. en W. zich gaan afvra gen, of de bouwcorporatie wel vol deed aan de verwachtingen, welke zij daarvan tijdens de daaraan voor afgaande onderhandelingen hadden gekregen Steeds meer kregen zy de indruk dat dit niet het geval was en tenslotte hadden B. en W. weinig fi ducie in de toekomstmogelijkheden van de corporatie op de basis waar op zij vanaf het begin was gesteld. Het bestuur van de instelling is tot hetzelfde inzicht gekomen en be sprekingen hebben er toe geleid, dat van beide zijden er de voorkeur aan wordt gegeven de relatie te verbre ken Het gemeentebelang van Leid schendam eist nu dat voldoende be wijzen aanwezig zijn dat het door de gemeente gefourneerde kapitaal op de overeengekomen wijze wordt ge restitueerd en de verschuldigde rente betaald wordt De opzet van de bouwcorporatie was, dat het tehuis zou worden ge ëxploiteerd door een plaatselijke stichting welke in een zekere ver houding zou staan tot de landelyke organisatie. Dit zou dan geschieden door de Leidschendamse Katholieke Stichting „Bejaardenzorg", welke in feite reeds vanaf de opening de ex ploitatie ter hand heeft genomen. Het ligt uiteraard niet op de weg der gemeente het tehuis dat een uitgesproken confessionele inslag heeft te exploiteren De plaatselijke stichting wil de exploitatie ook verder voortzetten. Het liefst zou zij het gebouwencom plex in eigendom verkrijgen maar hiervoor is nodig dat zij wordt er kend als bouwcorporatie in de zin van de woningwet. Deze erkenning is aangevraagd maar er zal moeten worden afgewacht of ze wordt ver kregen. B. en W. zijn van mening dat het belang der gemeente het noodzake lijk maakt de relatie met de lande lijke bouwcorporatie te verbreken en met de plaatselijke stichting een rechtsverhouding aan te gaan. Voor lopig zou' dat een huurovereenkomst zyn t.z.t. kan dan worden overwo gen of tot eigendoms overdracht zou kunnen besloten worden. De gemeenteraad heeft over deze belangrijke aangelegenheid een langdurige geheime vergadering ge houden waarvan het resultaat is ge weest dat in de daarop gevolgde openbare vergadering met algemene stemmen Is besloten is tot ontbinding van de met de Landelijke Kath. Bouwcorporatie voor Bejaarden te Utrecht gesloten overeenkomst van voorschotverlening zodat de gehele stichting thans eigendom zal worden van de gemeente. Terzake van de verhuring van de stichting aan de plaatselijke bejaardenzrg zal het ge meentebestuur nog nader terugko men des middags te 3 uur onze geheel gemoderniseerde KAPPERSZAAK ABR. MINNEE KATWUK AAN DEN RIJN KERKSTRAAT 37. Het beste is zich rechts van de rij richting te begeven. Links naast de renners rijden de verzorgings- en perswagens. Na het passeren van de renners blijft de weg nog 10 min. af gesloten voor eventuele nakomers onder de renners. Van het publiek verwacht de politie alle medewer king. Zondagsdienst artsen: Patiënten van de doktoren Slagmolen, Lodder, Cleveringa en Visser wenden zich tot L. Borleffs, Voorstr. A 85. KATWIJK AAN DEN RIJN Inbraak. Een ongenode gast ver schafte zich op klaarlichte dag door raamopschuiving toegang tot de wo ning van de familie H. A. B. aan de Achterweg. De sinjeur had reeds kas ten aan een onderzoek onderworpen, toen hij gestoord werd door een twee tal meisjes die een bezoek by de heer B. brachten. Toen hij zich ontdekt zag, poetste hij spoedig de plaat door de voordeur. Iets waardevols heeft hij, voor zover men heden kon na gaan, niet meegenomen. Wel mist men kleine geldbedragen. De politie zoekt nog ernstig naar de inbreker, doch tot heden zonder resultaat. Geboren: Johannes z. van J. Vliogenthart en M. van der Perk: Jnhan Thomas z. van Th. Heemskerk en G. van Duyvenbode; Adri z. van G Plug en J. Klein; Zegerus Theo dorus z. van P. Fetter en H. G. Schipper; Jacoba d. van J. van Bel len en C. van den Oever; Jan z. van Corn. Haasnoot en P. Kuyt; Cornells Abraham z. van W. C. Kruyt en W. H. van Breevoort; Dirkje d. van J. van Duyn en M. Dubbelaar; Jacob z. van A. van Dijk en L. van der Plas: Cornelis z. van L. Kruyt en M. C. Blok. Getrouwd: B. de Bruyn en J. van Duyn; K. van Rijn en M. Klinken berg: C. van der Laken en G. Stui- venberg; J. G. van de Ven en J. van der Luyt; C. Jonker en M. J. Lange- rer; J. Kulk en J. Verloop; P. J. Hum berts en M. C. Lange; J. Aandewiel en H. de Jong; C. Hoek en D. van Duyn; M. de Jong en E* van den Broek. NOORDWIJKERHOUT Bevordering bij de Rijkspolitie. De wachtmeester der Rijkspolitie, de heer A. Serné, alhier, is met ingang van 1 Juli 1954 bevorderd tot wacht meester le klasse. Overste Warmolz kwam persoon lijk naar Noord wij kerhout om dit de bevorderde mede te delen in een bij eenkomst waarbij tegenwoordig wa ren de burgemeester, adjudant Been en de leden van het korps Rijkspoli tie, groep Noordwykerhout. Overste Warmilz memoreerde dat het een heugelijke dag was voor de heer Serné omdat na lang wachten zyn wens vervuld was. Hij spoorde hem aan op de ingeslagen weg voort te gaan en zich verder theoretisch te bekwamen. de burgemeester in zyn felicitatie. De eens de heer Serné met zijn benoe ming. Ook diens echtgenote betrok de burgemeester in zij nfelicitatie. De adjudant van de Rijkspolitie, de heer Been feliciteerde de heer Serné met hartelyke woorden. Vervolgens feli citeerden zyn collega's hem, waarna het gezelschap nog enige tijd gezel lig bijeen bleef. Personalia. De heer P. v. d. Wey- den slaagde voor het diploma 4-jarige handelsschool aan het Instituut „Ru- wenberg" te St. Michielsgestel. WASSENAAR Herwonnen Levenskracht. In de periode van 5 t.m. 11 Juli a.s. houdt Herwonnen Levenskracht haar jaar lijkse speldjesdag. Welk een vol doening zou het zijn voor de patiën ten, en voor allen wanneer deze speldjesdag een ongekend succes werd! Wassenaars feest op 18 en 19 Aug. as- Het traditionele Wassenaarse feest zal dit jaar gevierd worden op 18 en 19 Augustus a.s.; op Zaterdag 14 Augustus zal een sportmiddag wordeni gehouden. Aldus is medege deeld op de jaarvergadering van "de Koningin Wilhelminavereniging, die Woensdagavond in de foyer van het Verenigingsgebouw gehouden werd. Het feestprogramma zal in grote lij nen gelijk zijn aan dat van vorige ja ren. Enkele suggesties voor nieuwe attracties zullen door het bestuur na der worden bekeken. Het gemeente bestuur heeft het feestterrein aan de Berkheistraat wederom beschikbaar gesteld. De K.W.V. heeft zich in deze jaarvergadering een nieuwe voorzit ter gekozen. De heer J. L. F. C. van der Vis moest deze functie op dok tersadvies neerleggen. In zijn plaats werd benoemd de heer H. W. Dunne- v/olt. In de vacature G. v. d. Mark werd voorzien door benoeming van de heer D. Bakker. In het jaarverslag van secretaris J. Burgers werd een overzicht gege ven van de activiteit, die in 1953 aan de dag werd gelegd. Voor het eerst sinds geruime tijd kon een beschei den ledenwinst worden geboekt. Het aantal leden bedraagt nu 1128. Pen ningmeester H. van Elk bracht ver slag uit over de financiën van de ver eniging. Het totaal aan uitgaven be liep 17.755,58. Het jaar 1953 werd afgesloten met een nadelig saldo van 36,73: Het volgend jaar zal de Koningin Wilhelminavereniging het gouden ju bileum vieren. Het is de bedoeling, ter gelegenheid van het 50-jarig be staan een extra verzorgd feest te or ganiseren. Geboren: Anthonius M. J. zn van J. G. J. Burgers en M. C. de Klerk; Alphonsus J. A., zn van J. C. Over- devest en C. H. van der Voort; Ve ronica A. J. dr van A. D. van Duij- keren en C. J. Nijp; Trudy, dr van C. G. van Keppel cn G. v. d. Vlek- kert. Ondertrouwd: J. C. Ruigrok en D. Schaap; J. C. W. Bakker en N. Tuijl Schuitemaker; A. van Veen E. J. van Dortmont; E. 'H. van «er Ziel en E. Pillekers. Getrouwd: P. Bèrman en Jkvx-we M. van der Goes van Naters. Overleden: Herrnanus P. Mutters 69 jr; Cecilia M. H. M. Willems, 2 mnd; Marianna Dekker, 4 mnd, Mat- thijs Thorns, 47 jr. Medische dienst. Gedurende het a.s. weekend kan men zich voor me dische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen B. A. Geerlings, Storm van 's-Gravesandeweg 64, tel. 2137 en dr. H. D. Boer, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apothekersdienst. Van Zater dagavond tot de volgende week Za terdag wordt de avond-, nacht- en Zondagsdienst waargenomen door de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Grondaankoop voor woningbouw. De R.K. Woningbouwvereniging „St. Willibrordus" heeft plannen voor het bouwen van 57 woningwet woningen in het verlengde van de Dr. Mansveltkade, in de omgeving van de Hoge Klei. Voor de verwezen lijking van de plannen is het nodig, de beschikking te krijgen over en kele stukken grond, die in handen van particulieren zijn. Met drie eige naren is in principe overeenstem ming bereikt; de vierde is niet be reid zijn eigendom aan de gemeente te verkopen. B. en W. stellen de raad voor, tot aankoop over te gaan en een plan tot onteigening voorlouig een plan tot onteigening voorlouig goed te keuren. Commissie voor de Krotopruiming. Aan verzoeken, door diverse le den van de gemeeneraad gedaan bij de laatste begrotingsbehandeling wordt thans door B. en W. voldaan door het voorstel, over te gaan lot het instellen van een raadscommis sie voor de krotopruiming, hoewel het, gezien de bestaande woningnood, niet mogelijk zal zijn op korte ter mijn alle krotten te doen opruimen. Gedacht is aan het maken van door braken in bebouwde kommen voor verkeersverbeteringen. Voorgesteld wordt, uit het mid den van de raad een commissie van vier leden te benoemen. Kni pper lichtinst a 11a t i c bij tram wegovergang. B. en W. stellen de Raad voor, op de Van Oldenbarne- veldtweg, voor de gevaarlijke tram wegovergang, een knipperlichtinstal- latie te laten aanbrengen, die in wer king treedt, zodra een tram uit de richting Leiden of de richting Den Haag in aantocht is. De H.T.M. is bereid deze installatie aan te bren gen tegen vergoeding van de kosten, die naar schatting 2750zullen be dragen. Aan de Raad wordt ge- vraagd, dit bedrag beschikbaar te stellen. Hogere presentiegelden voorge steld. De vergoeding voor het bij wonen van een gemeenteraadsverga dering, die sedert 1950 f 7.50 bedroeg, achten B. en W. in de huidige om standigheden onvoldoende. Aan de raad wordt dan ook voorgesteld, aan Gedeputeerde Staten te verzoeken, het presentiegeld nader te bepalen op 10.per vergadering en voort aan ook voor het by wonen van èen commissievergadering een vergoe ding toe te kennen van 5.per ver gadering. Inbraak in kleedtentIn een van de kleedgelegenheden van sportver enigingen aan de Buurtweg werd in gebroken. Ontvreemd werden ver snaperingen, zoals koek en chocolade, tenyijl er diverse vernielingen wer den gepleegd. De recherche stelt een onderzoek in. SASSENHEIM Geboren: Andreas Hendrik us zn van A. Kuijper en M. Drobinska; Hendrika Margaretha Maria dr van J. Noordermeer en M. Vrijburg. VOORSCHOTEN Blauwe tram ontspoorde Donder dagmorgen is tussen de halten Ro- zenrust en Schakenboseh een gemo toriseerde grasmaaimachine door de Blauwe tram gegrepen en totaal ver nield. De machine werd van een aanhangwagentje achter een luxe auto afgereden om over de tram baan een gazon te maaien. Men lette echter niet op de tram die met gro te snelheid van de richting Den Haag naderde, de machine werd ge grepen en vijftig meter meegenomen Een wielstel van de middelste (mo- tor)wagen van de tram ontspoorde, waardoor het tramverkeer geruime tijd gestagneerd was. Er waren geen persoonlijke ongevallen Wel huis, geen plaats er voor De voortrekkers van de R.K. Verken ners zijn in het hezit gekomen van een fraaie houten stamhut. Daardoor is het mogelijk geworden de bouw val waarin de voortrekkers waren ondergebracht te verlaten. Althans in theorie, want de leider van de voortrekkers, baas J. P. Peeters, Peppelaan 6b, is er nog niet in ge slaagd een plaats te vinden waar hij zijn nieuwe stamhut neer kan zet ten. Overlast zullen zijn voortrekkers niemand bezorgen; hij wacht nu op een goede geest die een plekje grond voor zyn stamhut beschikbaar wil stellen Personalia. Voor het einddiplo ma Middelbaar Technische School (MTS) afd. Bouwkunde zijn te den Haag geslaagd onze plaatsgenoten J. S. Zwetsloot en A. J. Turion.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2