SteCoidóeGou/fccwit Tragische terugtocht der Fransen uit de delta Het Duinkerken van het Verre Oo.sten" Er werd weer geschoten in Jeruzalem Naar het einde van de bezetting in Duitsland Katholicisme in cijfers Piloot vergat de benzine Afscheid per straaljager Terreur in Noord - Afrika Doofstom meisje en 1t zoontje van zieke ouders wonnen studiebeurs V/»4 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 2 JULI 1954 45ste JAARGANG Ook Indo-China heeft z'n „Duinkerken" Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Militair gezien is de actie „gezond" De grootste terugtocht uit de Indo-Chinese oorlog is thans in volle gang. Naar thans bekend is geworden, trekken de Franse troepen in <Je delta van de Rode Rivier de rijstschuur van het land terug op de levensader van Noordelijk Indo-China: de lijn, gevormd door een auto- en een spoorweg, van Hanoi naar de havenstad Haiphong. En zij laten één-zesde, binnen enkele dagen waarschijnlijk zelfs één-derde, van de delta over aan de com munistische Vietminh. Deze gigantische „operatie-Auvergne" (zoals zij genoemd wordt) gaat ge paard met een tragische uittocht van een groot deel der vier millioen in dit gebied wonende Indo-Chinezen, die niet onder rood bewind willen komen. Met name in de ontruimde havenstad Phat Diem (110 km. bezuiden Ha noi) spelen zich wanhopige tonelen af. In dit „Duinkerken van het Verre Oosten" verdringen tienduizenden mensen zich rond de haven, waar zij vechten om een plaatsje in sampans en op de vlotten, kortom: op alles dat maar drijven wil, om onder de greep van de Vietminh vandaan te komen, die overal de wijkende Fransen op de voet volgen. WASHINGTON MAAKT ZICH BEZORGD. De Franse actie bedoeld om het te verdedigen gebied zo klein moge lijk te maken en in Prijs beschreven als een „tactische manoeuvre" waar toe reeds tijdens de regeringsperiode van premier Laniel was besloten wordt in Washington met de grootste bezorgdheid gevolgd, ofschoon de operatie daar niet als een yerrassing komt. Militair gesproken acht men de actie „gezond" maar in politiek opzicht kan zij de Vietminh-onder- handelaars te Genève slechts nieuwe, belangrijke troeven in handen geven. De overheersende vraag is echter: „Kan de rest van de delta, en in feite geheel Indo-China, behouden blij ven?" En daa.rover is men allerwegen te Washington pessimistisch gestemd. Bij de huidige terugtocht liggen de belangrijkste posten Nam Dinh, Ninh Binh en Lac Quanh, waarom in de afgelopen jaren bitter is gevochten, open voor de Vietminh. Zij zijn nog in handen van de Fransen, maar waarschijnlijk nog slechts enkele uren. Nam Dinh ligt al onder het vuur van de communisten. Op het vliegveldje, waar uur na uur „Dakota's landen en vol met troepen en uitrusting weer opstij gen, hurken de mannen van de Viet- Zware aardbeving op Luzon Het Zuidelijke deel van van het Philippijnse eiland Luzon is vandaag door een krachtige aardbeving ge teisterd. Volgens de eerste berichten zijn in de stad Sorsogon zeven men sen om het leven gekomen. Een to ren van de kathedraal stortte omlaag en bijna alle gebouwen in de stad werden beschadigd, aldus de berich ten. Nog onzekerheid in Guatemala Guatemala verkeert nog in onze kerheid omtrent de afloop van de bestandsbesprekingen, welke tussen de opstandelingen-leider kolonel Ar mas en het jongste hoofd van de Guatemalaanse regering kolonel Mon- zon te San Salvador worden gehou den. Gisteren raakten de onderhan delingen in een knoop en kreeg de regeringsleider de tijd tot Vrijdag morgen 9 uur, waarna* de hoofdstad nam-militie en vluchtelingen onder de broeiend hete tropische zon neer. Overal stijgt rook op van voorraad schuren en bunkers, die zijn opgebla zen of in brand gestoken. Spoorlijnen bruggen en fabrieken worden ge spaard om de propaganda van de Vietminh geen nieuw voedsel te ge ven. De kolonel, die in dit gebied het commando voert, verklaarde tegen over een correspondent van Reuter, dat een deel van de Vietnam-militie op het laatste moment was gedeser teerd, niet naar de vijand, maar om de vele katholieke dorpen „tot de laatste man" tegen de communisten te verdedigen. Onverdedigbaar geworden. De Franse commandant, generaal Ely (opvolger van de, na de débacle van Dien Bien Phoe, ontslagen ge- DE OORLOG IN INDO CHINA neraal Navarre), gaf bevel tot ont ruiming van dit gebied, omdat het door de voortdurende infiltraties van de ongeregelde troepen van de Viet minh, onverdedigbaar was geworden. Welingelichte militaire kringen te Parijs verwachten, dat de Fransen in Indo-China binnenkort verder zullen terugtrekken. Zij menen, dat de Fran se Unietroepen de evacuatie van de driehoek tussen Phoely, Phat Diem en de monding van de Rode Rivier zullen voortzetten door ontruiming van de gehele sector tussen de delta en de mond van de rivier Thai Binn Song. Dit zou betekenen, dat onge veer een derde van de Tonkinese delta opgegeven zou worden. Woordvoerders van de Franse re- reging spraken berichten tegen, dat de gehele delta ontruimd zou worden of dat er een „geheime transactie' met de Vietminh te Genève was ge sloten. MEVR. ROOSEVELT NIET NAAR RUSLAND. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft bekend gemaakt dat zij afziet van haar voorgenomen reis naar de Sov jet-Unie, omdat de Russen weigeren een visum te verstrekken aan een er varen verslaggever of Russisch spre kende schrijver om haar te vergezel len. Spaaks onderhoud met Mendes-France „Ik verwacht, dat de conferentie over de Europese Verdedigingsge- meenschap te Brussel niet eerder dan begin Augustus a.s. gehouden zal kunnen worden", zo verklaarde de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak Donderdag middag na zijn terugkeer uit Parijs op een persconferentie. Volgens minister Spaak is bij zijn onderhoud met de Franse premier Menndès-France niet gesproken over een vervanginsoplossing voor de E.V.G. „Indien het verdrag niet door ■het Franse parlement wordt aange nomen", zo zeide hij, „dan heeft het geen zin een vervangingsformule voor de E.V.G. te vinden, doch zullen wij een geheel andere politek voor Europa moeten zoeken". „Persoonlijk ben ik van oordeel", zo besloot Spaak, „dat Frankrijk het ■verdrag der E.V.G. alsnog zal goed keuren. Wij staan thans echter voor een ontwikkeling, waarvan wij het verloop moeten afwachten". ZIE SPECIALE ETALAGE. NOG NOOIT KOCHT U ZO GOEDKOOP! Als E.D.G. uitblijft Het is niet onmogelijk, dat Groot- Britannië en de Verenigde Staten er toe zullen besluiten een einde te ma ken aan de bezetting van de hun toe gewezen zones in West-Duitsland en dat zij de onafhankelijkheid van de Westduitse regering zullen proclame ren, als het tot stand komen van de Europese Defensiegemeenschap te zeer zal worden uitgesteld. Men ver onderstelt dat een dergelijke stap tij dens het bezoek van de Britse pre- Van de bijna 2 y3 milliard zielen tellende wereldbevolking is iets min der dan 20 pet. katholiek, d.w.z. 472.000.000. Tot deze becijfering komt pater Adrien Bouffard in een demo grafische studie, gepubliceerd in het Franse tijdschrift „Priester en Mis sie". In Azië is 2.3 pet. der totale be volking katholiek, in Europa 39 pet., in de beide Amerika's 56 pet., in Afri ka 8.5 pet. en in Oceanië 20 pet. Van alle landen ter wereld heeft Brazilië de absoluut grootste katho lieke bevolking, n.l. 48 millioen. On middellijk daarop volgt Italië met 47.5 millioen, Frankrijk met 35 mil lioen, de Ver. Staten met 30 millioen, Spanje met 28,9 millioen, Duitsland met 26.5 millioen en Mexico met 23 millioen. mier aan Washington door Eisenho wer en Churchill is besproken. Op het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken wilde men gisteren noch toegeven noch ontkennen dat deze mogelijkheid bestond. Wel bracht men de gedeelte van het te Washington na de besprekingen uit gegeven communiqué in herinnering, dat er de nadruk op legt dat West- Duitsland volledig in het Westelijke verdedigingsplan moet worden bin nengehaald. In de Bonner conventie, die in 1952 doör de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Westduitse bonds republiek is ondertekend, is het be ëindigen van de status van het bezet gebied in West-Duitsland afhankelijk gesteld van het inwerking treden van de Europese Defensiegemeenschap. Frankrijk en Italië hebben de EDG nog steeds niet geratificeerd. In Washington en Londen is men nu van mening, dat het onredelijk wordt het herstel van West-Duits- lands onafhankelijkheid voor onbe paalde tijd uit te stellen, dat wil zeg gen totdat Frankrijk de EDG zal heb ben geratificeerd. Daarom hebben Churchill en Eisenhower besproken wat zij alvast aan het herstel van de onafhankelijk heid kunnen doen, in de door hun landen bezette zönes. Over de door Frankrijk bezette zóne hebben zij na tuurlijk geen zeggenschap. In Zwitserland is grote beroering Ti- ii i ontstaan nadat bekend is geworden. Jaarlufe vermeerdert de Katholle-1 de onlangs boriohte noodlan: ding van een verkeersvliegtuig van Aan beide zijden vielen doden Sinds Woensdag verkeert Jeruza lem weer in een staat van grote on rust door schietpartijen langs de Ara bischIsraëlische grens, waarbij ge bruik gemaakt wordt van geweren, machinegeweren, handgranaten en mortieren. Gisteren heeft de Deense bestandsinspecteur der V.NN., gene raal Bennike, de partijen voor een spoedzitting bij zich ontboden, nadat hij allereerst de premiers van Israël en Jordanië dringend verzocht had het vuren te staken. De vertegenwoordigers van Israël en Jordanië hebben toen beloofd, het vuren onvoorwaardelijk en oprecht te staken. Na een afflauwen der schietpartijen werd gisteren tegen de avond echter opnieuw gevuurd door Arabieren ranaf de muren der oude stad. Tot dusver hebben de schietpartijen 5 doden en 33 gewonden geëist. De premier van Israël, Mosje Sja- rett, heeft gezegd, dat het Israëlische leger gereed staat om elke aanval van de agressor af te slaan en ver volgde: „Het uitblijven van elke in ternationale reactie op de Jordaan se schendingen van het bestand heeft Jordanië aangemoedigd om tot deze excessen over te gaan. Het Israëli sche leger zal zich blijven onthouden van provocerende daden, maar zal zijn waakzaamheid handhaven". Van de zijde van de Jordaanse de legatie bij de gemengde bestands commissie is intussen medegedeeld, Guatemala-stad opnieuw gebomhar- de Israëliërs het vuur geopend heb- deerd zou worden. De beide kolonels hebben echter inmiddels weer hun besprekingen hervat. Vooral daar wordt de soep nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Gemeld wordt voorts, dat de mi nister van landbouw van Guatemala heeft besloten het onteigenen van grondbezit stop te zetten. Volgens in San Salvador ontvan gen berichten verzamelt de Guatema laanse communistische leider Carlos Manuel Pellecer linkse plattelanders rondom Escuintle, een communistisch centrum, zestig kilometer ten Zuid- Westen van de stad Guatemala. Men verwacht, dat "het Guatemalaanse le ger een actie tegen Pellecer en zijn volgelingen zal beginnen. SAMEN DELEN. Nader wordt bericht, dat kolonel Elfego Monzon, het staatshoofd van Guatemala, en kolonel Castillo Ar mas, de Leider van de opstandelin gen, beiden deel zullen uitmaken van een nieuwe „junta" van vijf man. Dit Is vandaag overeengekomen bij de vredesonderhandelingen in San Salvador. DE UNIEBESPREKINGEN. De tweede vergadering van de Ne derlands-Indonesische Uniebespre kingen is gisteren in de Lairessezaal op het Binnenhof te Den Haag gehou den. Na afloop van deze vergadering werd het volgende gemeenschappe lijk communiqué verstrekt: „De Nederlandse en Indonesische delegaties voor de Unie-besprekin gen kwamen hedenmorgen in de Lai ressezaal in tweede zitting bijeen. De voorzitter van de Nederlandse de legatie, mr. Luns, legde een verkla ring af omtrent het Nederlandse standpunt, zulks in antwoord op het geen in de eerste zitting door de voorzitter van de Indonesische dele gatie, mr. Sunarjo, is medegedeeld. Op verzoek van mr. Sunarjo werd de vergadering vervolgens verdaagd tot Dinsdag 6 Juli om 11 uur, aan gezien de Indonesische delegatie de tot nu toe door mr. Luns uitgespro ken beide redevoeringen in haar geheel en haar onderlinge samenhang wenst te bestuderen. Op 6 Juli zol dian van Indonesische zijde een ant woord worden gegeven." CHURCHILL EN EDEN OP TERUGREIS. De Britse premier Winston Chur chill, en zijn minister van buiten landse zaken Anthony Eden, zijjn j Donderdag, na een week in de Ver ben op gebouwen in de Arabische J pniëde Staten en Canada met Ameri- sector van Jeruzalem. Getroffen wer- i J^aa"se an Canadese staatslieden te den volgens deze woordvoerder hethebben beraadslaagd, met de „Queen Armeense klooster, de Christelijke j Elizabeth uit New ork naar Londen kerk, Latijnse kloostergebouwen bin- I vertrokken, nen de oude muren en de Broeder- 1 school. Ook in de buurt van het Ame rikaanse en Britse consulaat waren schoten gevallen. Israëliërs zouden ook hebben ge schoten op een woning, bewoond door een gezin van acht personen, die al len werden gewond, terwijl een der gewonden later stierf. Hieroor zijn aan Arabische kant de verliezen ge stegen tot 2 doden en 17 gewonden. De 62-jarige Zweedse generaal Bengt Nordenskjold heeft gisteren met een alle records slaagde vlucht naar de 18 militaire luchtbases van zijn land afscheid genomen als opper bevelhebber van de Zweedse lucht macht, op twee na de grootste buiten het IJzeren Gordijn. Hij startte gis termorgen om 7 uur 53 met een Brit se Vampire-straaljager van de lucht basis te Lulea en had na de landing, die hij om 15 uur 49 op de luchtbasis Barkaby buiten Stockholm uitvoerde, ruim 2200 kilometer gévlogen. De zuivere vliegtijd was 4 uur en 45 mi nuten. Hij had op alle 18 bases van de luchtmacht afscheid genomen van de commandanten en het personeel. Hij arriveerde op Barkaby vier minu ten voor de schematijd. Voordat hij landde maakte hij nog een laatste looping. De Franse regering zendt 4.000 mi litairen naar Marokko, waar een nieuwe golf van aanslagen de span ning zeer heeft doen toenemen. Zwaar gewapende Franse en Afri kaanse soldaten patrouilleerden Don derdag door de straten van Casablan ca. De Franse kolonisten hebben na de moord op hun officiële woordvoer der, dr. Emile Eyraud, aangekondigd, dat zij geweld met geweld zullen be antwoorden. Ook in Tunesië is in de laatste tijd de activiteit van opstandelingen toe genomen. Autoriteiten zijn van oor deel, dat het centrum van de activi teit van het „Tunesische bevrijdings leger" is verlegd van het platteland naar de steden. Gebleken is, dat het in de steden moeilijker is plegprs van aanslagen te vatten. Ter beschër. ming van de Franse wijken worden politie- en legerversterkingen aan- Prof. dr. J. P. Slooff, hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, is wegens zijn grote verdiensten voor de kin dergeneeskunde en de kinderzieken huizen door de Paus benoemd tot ridder in de Orde van St. Gregorius. ke wereldbevolking door geboorte- aanwas met 5.4 millioen zielen; het niet-katholieke deel met ruim 4 maal zoveel, namelijk 22,3 millioen. Ieder jaar worden 10.4 milioen mensen in christen-godsdienstige-genootsohap- pen opgenomen, in de niet-christelij- ke godsdiensten 17,3 millioen. Met in begrip van het bekeringstotaal van ongeveer een millioen groeit de Ka tholieke Kerk jaarlijks met 7 millioen zielen. Daartegenover groeien de niet-Katholieke Kerk- en godsdienst schappen met 22 millioen per jaar. Hiervan zijn 17 millioen niet-chris- ten. Het verlies door sterfte wordt niet gegeven. Onder communistische bewind leeft volgens pater Bouffard een derde van de mensheid, ofwel 784 millioen mensen, van wie 65 millioen katho lieken. Voor de 472 millioen Katholieken over de'gehele wereld staan 363.059 priesters ter beschikking; hiervan werkt 2/3 deel in Europa, namelijk 246.356. In Noord- en Zuid-Amerika 86.564, in Azië 16.821, in Afrika 9.340, in Oceanië 3.978. Van hen zijn er 26.840 missionaris. Vrouwe Fortuno besliste voortreffelijk Heel Nederland spaarde advertenties voor hen De 4 maanden oude Peter Sijbran- dij wiens ouders beiden in een sa natorium te Katwijk aan Zee wor den verpleegd en de ouders van de anderhalfjarige Hannie Wamel, die helaas doofstom is, hebben respectie velijk de eerste en tweede prijs ge wonnen in een wedstrijd die een stoomspinnerij en -weverij te Borne (O.), had uitgeschreven. Winnaars waren degenen die de meeste plaatjes hadden uitgeknipt uit advertenties van deze textielfa briek. 95.675 en 88.263 plaatjes. Het echtpaar Sijbrandij zond maar liefst 95.675 uitgeknipte plaatjes en het echtpaar Van Wamel 88263 stuks in. De eerste prijs is een studiebeurs van 5000.de tweede een studie beurs van 3000.de derde prijs, een studiebeurs van 2000.gaat naar de familie J. de Bakker uit Ge leen die 61617 stuks in zond. Het bijzondere van de inzending van de families Sijbrandij uit Den en Van Wamel uit Tiel is, dat er he le acties voor ontketend zijn. Eendrachtig kantoor. Een kennisje zocht het zieke echt paar in Katwijk op en hoorde dat het meedeed aan deze wedstrijd. Het had al 20 plaatjes uitgeknipt Op kantoor vroeg dit kennisje aan collega's, mee te helpen sparen voor dit in het sanatorium verblijvende echtpaar, wiens zoontje Peter gezond was. Iedereen spaarde mee. Met twee kof fers vol reisde men ten slotte naar Heel Nederland. Een verslaggever bracht met een verhaaltje in zijn krant de zaak aan het rollen voor het gezin in Tiel. De inzameling werd allerwege ter hand genomen en uit het hele land zond men uitgeknipte advertenties naar de familie Van Wamel, wier doof stomme dochtertje nu op haar acht tiende jaar een beurs te wachten staat. Gistermiddag is in de Marijkezaal van hotel Centraal te 'sGravenhage de polis voor de beurs aan het ge lukkige echtpaar Van Wamel uitge reikt. Later werd in het sanatorium te Katwijk aan Zee de polis aan het echtpaar Sijbrandij aangeboden. Invaliden vrij van premiebetaling Een groot aantal Nederlandse le vensverzekeringsmaatschappijen heef! met ingang van gisteren een nieuwë regeling ingevoerd, waarbij verzeker den, die algeheel blijvend invalide worden, vrijgesteld worden van pre miebetalingen voor nagenoeg alle lo pende en nieuwe verzekeringen. Dit werd bekend gemaakt in een toespraak van mr. J. Bierens de Haan, directeur van de Olveh van 1879, tijdens de herdenking van het 75-jarig bestaan dezer levensverze- ker ingsmaatschappij Volgens mr. Bierens de Haan geldt de nieuwe bepaling zowel kapitaal als renteverzekeringen, collectieve zowel als individuele verzekeringen. Spr. bracht hulde aan de zuster maatschappijen, die dit initiatief van de Olveh hebben willen volgen. Zwitserse maatschappij Swissair op zee te wijten is geweest aan benzi negebrek ten gevolge van vérgaande achteloosheid. Bij deze noodlanding kwamen drie passagiers van Britse nationaliteit om het leven. De ge zagvoerder en de eerste vlieger van het toestel zijn inmiddels op staande voet ontslagen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat een menigte fouten is gemaakt door personeel van de gronddienst en door de vliegtuigbemanning. Het on geluk zelf is te wijten aan het sim pele feit dat niemand op het Zwitser se vliegveld Cointrin er aan heeft ge dacht het toestel dat van Londen naar Zwitserland was gevlogen van nieuwe brandstof te voorzien. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond). Opgemaakt te j 10 uur) MEER WIND I Half tot zwaar bewolkt met i tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere tempe- turen. 3 Juli: zon op 4.25 onder 21.02; maan op 7.58 onder 22.29 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. 18 c KOPENHAGEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM geheel ibew. 18 LONDEN motregen 18 LUXEMBURG motregen 16 PARIJS regen 19 BORDEAUX zwaar bew. 20 GRENOBLE zwaar bew. 14 NICE licht bew. 28 GENEVE regen 13 ZURICH geheel bew. 15 BERLIJN regen 20 FRANKFORT zwaar bew. 18 ROME onbewolkt 26 AJACOIO half bew. 24 MALLOROA onbewolkt 24 Korreltje Tijd! U heb ik nooit gezien, maar ik héb uw voetstappen gehoord.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1