Internationale Coöperatieweek Leidse Alma Mater herdacht geleerde met een internationale vermaardheid Feestweek Speeltuinvereen. Kon. Onderscheiding voor J. H. Schüller bij afscheid Nat. Hist. Museum 3-10 Juli 40 DONDERDAG 1 JULI 1954 D£ LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Prof* Clever inga over prof* Meijers Bescheiden werker met grootse resultaten In de Pieterskerk vond hedenmid dag in tegenwoordigheid van een groot aantal leden van de Academi sche Senaat, van familie van de over ledene en van talloze oudleerlingen en vrienden een herdenking plaats van de grote figuur die dezer dagen aan de rechtsgeleerdheid en Leiden is ontvallen, prof. mr. E. M. Meijers. Na een enkel inleidend woord van de rector magnificus van de univer siteit prof. mr J. M. v. Bemmelen beklom prof mr R. P. Cleveringa, de kansel. Hij herinnerde aan de moeite welke men vier jaar geleden, bij het afscheid van Meijers als hoog leraar, heeft gehad om te begrijpen, dat de Leidse faculteit der rechts geleerdheid het zonder hem moest stellen, waarmee een innerlijke stut werd weggenomen. Deze gedachte verwerken is moeilijk geweest, al was Meijers hierdoor niet uitgescha keld voor de rechtsoefening. Thans vier jaar later, is het voor altijd ook hiertoe gekomen. Voorbeeld in jaren van beproeving. De rechtskundige wereld heeft een van haar heel grote deelgenoten ver loren, die van Nederland haar na tuurlijke en alom erkende voorman, ons volk een wakkere en trouwe en kundige zoon, de stad Leiden een toegewijde burger en de Universi teit, waaraan hy het grootste en rijkste deel van zijn leven heeft ge werkt en waaraan hij zijn gehecht heid heeft geschonken, een van haar opperste sieraden. Meijers zelf heeft metterdaad, door zijn kloeke voorbeeld in de jaren van allerzwaarste beproeving ge leerd, hoe men zich tegenover te genslag heeft te plaatsen: waardig, berustend en doende wat nog moge lijk is gebleven. Het eren van zijn nagedachtenis vergt wel in de eerste plaats, dat de rechtswetenschap zich ook zo plaatst tegenover dit heel zware verlies. Meijers is in zijn le ven onnoemlijk" knap geweest, maar ook onnoemlijk flink; die de erven zijn van zijn geest hebben dit ook te bedenken; vóór alles met betrekking tot het nieuwe burgerlijk wetboek. Wel zal hier als elders zijn sturende hand, zijn heldere voorlichting, zijn vindingrijk vernuft menigmaal pijn lijk worden gemist, wel zal het me nigmaal nog smartelijk worden er varen dat niet meer gereikt kan worden naar zyn hoge oeil, maar wel verre van een lijdelijk aflaten moge het de doorzetting naar kracn- ten zyn, waarmee hem de dank en de eer wordt gebracht, die hem ver schuldigd blijven tot in lengte van nog vele toekomende tijden. Zijn geestelijke nalatenschap blijft bij ons achter en wij moeten haar willen blijven bezitten, niet als een brok stuk achter glas maar door haar bij voortduring opnieuw na te denken en er op voort te werken. Drie mensenlevens lang. Op dit ogenblik zou men een kort samenvattende boedelbeschrijving ter bewaring van de omvang en de kenmerken van het gehalte dezer nalatenschap willen opmaken. Doch wie er zich toe zet bemerkt al spoe dig, dat het gaat over zoveel en zo velerlei, dat het bij deze herdenking tot niet meer kan komen dan een vluchtige en gebrekkige schets. derenswaardig scherpzinnige .kijk op de samenhang van gebeurtenissen en toestanden beoefend. Dit niet alleen om de nieuwsgierigheid naar het verleden maar ook terwille van het inzioht in het heden en de lering voor de toekomst. Wat hij op dit ter rein heeft bijeengebracht, is ontzag lijk van omvang en grondig van uit werking tot in de kleinste bijzonder heden. Hij is daarbij veelal van een geniale oorspronkelijkheid met ken merken van de grootste zienersgeest. Boven de talloze werken van zijn hand op dit gebied torent het „Li- gurisch erfrecht", dat hem de gou den Thorbecke medaille bracht, van zijn vele onderscheidingen een der hoogste. Wellicht kiem van wereldrecht. Wat het internationaal privaat recht betreft moet vastgesteld wor den, dat uit Meijers' werk bovenal tot het nageslacht zullen spreken de volkomen door hem bewerkte om wenteling in de beschouwing van de geschiedenis van het internationaal privaatrecht en de eenvormige wet op het internationaal privaatrecht die door hem is ontworpen en ver- Burgerlijke Stand Geboren: Willem zn van C. van Klaveren en A. v. d. Plas; Willem Johan zn van W. van de Ruit en M. Rupschus; Adriana dr van A. v. Zeist en M. Opdam; Johan Christiaan zn van C. van der Nat en J. A. Breddels; Barbara Fijtje Elisabeth dr van C. Kuijpers en F. van Poelgeest; Rober to Petrus Paulus Margaretha zn van J. G. v. d. Born en S. van den Berg; Maria Margaretha Delphine dr van H. A. D. Walder en H. M. C. Klein tjes; Krijna Jacoba dr van A. van Duijn en T. Zwanenburg. Gehuwd: B. C. Wijland en J. M. de Boer; J. Spies en W. S. v. Kampen; W. Ravensbergen en W. Bolstier; H. Devilee en M. T. de Groot; J. Schip per en M. v. d. Zeeuw; G. J. Smit en J. Termijn; J. P. Kwestroo en M. C. v. Leeuwen; L. v. d. Linden en A. A. E. v. Klaveren; C. J. Paauw en J. v. d. Laan; H. A. Verkaik en A. Noort. Overleden: G. van Iterson dr 3 mnd G. Westhof wed. van Bins 77 jr; A. de Graaff huisvr. van Sieval 75 jr. AFSCHEID HOOFD ASSISENT- TITULAIR H VAN DRIEL De heer H. van Driel, hoofdassi stent-titulair ter Inspectie Leiden, Invoerrechten en Accijnzen, nam gis teren, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van de dienst. Het gezamenlijk per- sdTieel was tot dit doel samengekomen op Langebrug 20 De hoofdinspecteur-titulair, de heer L. H. Bodde Bouman, liet de lange staat van dienst van de heer Van Driel de revue passeren en prees de grote dienstyver, die de scheidende steeds heeft betoond. Hij uitte de wens, dat de heer van Driel na zijn pensionnering de tijd goed en nuttig zal besteden. Hoofdcontroleur Van Dam dankte voor de steeds prettige samenwer king in de dienst. De heer Van Lochem bood namens «s het personeel een blijvend aanden- Meyers werk, wel eens van zulk een ke J omvang genoemd dat het lijkt alsof j hy niet één maar drie lange mensen- levens heeft gearbeid, ligt verspreid over allerlei gebieden, ook buiten het recht; doch moet men hem met één woord tekenen, dan is dit toch als „jurist", op wélke andere terrei nen hij ook vruchtbaar werk gele verd heeft. Prof Cleveringa voerde zijn gehoor naar het proefschrift van Meijers en constateerde na enige citaten de in drukwekkende rechtshistorische on derbouw van al diens werk. De rechtsgeschiedenis heeft Meijers met een ongeëvenaarde speurzin, een zeldzame feitenkennis en een bewon- Hierna sprak de heer Van Driel 'n j woord van dank aan allen, waarmee het zijn 41-jarige loopbaan afsloot. JUBILEUM BIJ GEBR. v. HOEDEN. Vandaag vierde de heer C. Spruit, chef van de garage en technische dienst zijn 25-jarig jubileum bij Gebr van Hoeken's Houthandel. In het versierde ontspanningsge bouw, waar het voltallige personeel aanwezig was, werd hij toegesproken door de heer L. van Hoeken. Spr. overhandigde hem het vererend ge tuigschrift van de Ned. Mij voor Nij verheid en Handel, alsmede een en veloppe met inhoud. Namens de personeelsvereniging werd de heer Spruit door de voorzit ter de heer J. de Bruyn eveneens een enveloppe met inhoud overhandigd, Mevr. Spruit mocht bloemen in ont vangst nemen. Op 28 Augustus a.s. zal de speel- Jr» 8 turnvereniging „Oosterkwartier", die *VjCnQclB haar domicilie in het Kooipark heeft, haar 25-jarig bestaan vieren. Naar aanleiding daarvan geeft de vereeniging een feestweek van 3 tot en met 10 Juli. De feestelijkheden worden ingezet op Zaterdagmiddag 3 Juli met een groots bloemencorso, waaraan door ongeveer 100 speeltuinkinderen zal worden meegewerkt. Muzikale medewerking zullen ver lenen het Tambour- en Pijperscorps „K. en G.", de drumband van het muziekgezelschap „Concordia" en de mondorgelclub van de vereniging zelf. Om half twee is het verzamelen geblazen op de speeltuin, waar een onpartijdige jury de keuring zal ver richten. Het vertrek van de stoet heeft om drie uur plaats. De uitge stippelde route is er op gericht zo veel mogelijk Kooi-bewoners de ge legenheid te geven van dit schouw spel te genieten. Voorts staan op het programma kinderwedstrijden en -spelen, een ge- costumeerde korbalwedstrijd (Woens dag 7 Juli 7 uur nam een water- polotournooi in „De Zijl" (Donderdag 8 Juli 8 uur nam.), en een wieler ronde (Zaterdagmiddag 5 uur) in het Oosterkwartier, waaraan door 77 ren ners zal worden deelgenomen. Vrijdag 9 Juli (8 uur nam.) en Zaterdag 10 Juli is er kermis in de speeltuin. van Leiden VRIJDAG: De Burcht, 4.30 uur nam. opening openluchttentoonstelling „Heden daagse Beeldhouwkunst Zaterdag: Rijksmuseum voor Oudheden, uur opening tentoonstelling: „Siera den uit de Volksverhuizingstiid. Café-Restaurant „De Burcht", 3 4.30 uur nam. receptie Coöperatieve Schoenmakersvereniging „Ons Be lang". Burchtzaal, 8 uur, idem, feest avond. Casino: Dag: BIOSCOPEN: „Sterren stralen overal", alle leeftijden. 30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.— en 9.15 uur. Lido: „Mijn vrouw is een heks", 18 jaar. Dag.: 2.30, 7en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.en 9 15 uur. Luxor: „Salto des doods", 14 jaar. Dag.: 2.30, 7.en 9.15 uur: Zondag; 2.30, 4.45, 7.en 9.15 uur. Trianon: „Quo Vadis", 14 jaar. (ge prolongeerd). Dag.: 2.en 8 uur. Zondag 2. 5.en 8.15 uur. Rex: „De verleider van de Mis sissippi", 14 jaar. Dag.: 2.30, 7.15, en 9.15 uur; Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. dedigd en door de Beneluxlanden (zij het hier en daar bijgewerkt) ge zamenlijk staat te worden aanvaard, wellicht als een kiem voor een des betreffend vast wereldrecht later. Prof. Cleveringa herinnerde aan de stroom van publicaties in allerlei vorm op velerlei ander juridisch ter rein en constateerde, dat slechts ge gist kan worden naar de invloed die Meijers heeft gehad op de gang van het rechtsleven in ons land (en ook wel daar buiten) door zijn talloze annotaties 'bij arresten van de Hoge Raad en rechtkundige adviezen. Een groot geleerde is Meijers ge weest, een man van een fabelachtige werkkracht welke tot het einde toe, stoer en beheerst en naar eigen on- opgedrongen maat kiezend, zich heeft gehandhaafd, een geest die hoog boven zijn omgeving heeft uitgesto ken. Men had zich kunnen denken, dat dit had geleid tot een zekere afstand tot het gewone leven rondom hem, misschien ook tot een moeilijker na der komen met studenten. Niets is minder weer geweest dan dit. De her innering van duizenden leerlingen van meer naibij of verderaf, werkend op allerlei plaatsen in de wereld, ge tuigt hiervan. Zij allen zijn zijn be wonderaars geworden en velen hun ner zijn vrienden. Hij heeft zich veel aanhankelijkheid verworven al was elk zweem van populariteitsgewin hem vreemd en kon hij soms zelfs iets stugs en teruggetrokken verto nen. Hij heeft ook veel aanhanke lijkheid en trouw geschonken. Zij die zich door hem in het maatschappelij ke zadel gezet weten en vaak in moeilijke uren door hem werden ge steund, denken hieraan met grote dankbaarheid terug. Veelzijdige belangstelling. Veelzijdig is hij geweest als rechts geleerde, veelzijdig ook op ander terrein. Zijn belangstelling hield bij het recht niet op. Hij luisterde en keek gaarne wat anderen elders schiepen en boden en kon soms ver meepraten over wat men op grote afstand van hem had kunnen denken te liggen: over een wiskundig vraag stuk, over een schilderij, over appel soorten. De Leidse Schouwburg en het toneel hebben hem tot zijn dood toe na gestaan. Een groot geleerde is Meijers ge weest, maar ook en misschien nog meer dan dit een groot mens. Meijers argumenten in de rechtsstrijd zijn steeds van de beste geweest, maar dat zij zo sterk doordrongen als zij deden, is stellig mede daaraan te danken geweest, dat men ze welde 42 jr. technisch ambtenaar Hedenmorgen om 12 uur heeft de heer J. H. Schüller afscheid genomen van het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie te Leiden, waaraan hij 42 jaar als technisch ambtenaar ver bonden was. Temidden van de wetenschappelij ke staf en het personeel van het mu seum werd de heer Schüller, die ver gezeld was van zijn vrouw, allereerst toegesproken door de directeur van het Museum prof. dr. H. Boschma. Prof. Boschma herinnerde aan de vele prijzende woorden, die op het veertigjarig jubileum van de heer Schüller zijn gesproken. Met opnieuw alle kwaliteiten van de scheidende ambtenaar te noemen, meende hij in •herhaling te zullen vallen. Prof. Boschma dankte nogmaals de heer komen uit een bron, die rein en klaar was en waarin geen bederf vermocht te bezinken. Met een enkel woord van diepe rouw over het heengaan van deze grote geest sloot prof. Cleveringa na mens de rector deze herdenkings plechtigheid, als allen berustend in die drukkende werkelijkheid: Meijers is niet meer. De burgemeester spel de heer Schüller de gouden medaille op. Schüller voor zijn toegewijde en nauwgezette arbeid. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot nam hierna namens het gemeentebestuur en als curator van de universiteit het woord. Hij getuigde eveneens van grote dankbaarheid. Dankbaarheid van al len, die van zijn werk hadden gepro fiteerd, maar ook sprak hij van dank baarheid die de gehuldigde zelf moest voelen, omdat hij had mogen arbeiden in een werkkring, die hem lief was geworden. De burgemeester noemde de vele activiteiten die het leven van de heer Schüller beheer sen; aan zyn lidmaatschap van de gemeenteraad. Het verheugde de burgemeester zeer te mogen zeggen, dat H.M. de Koningin had besloten om de gou den ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau aan de heer Schüller toe te kennen. De burge meester spelde hem het ere-metaal op, waarna de heer Schüller een dankwoord sprak, Hij hoopte, dat ook na zijn pensionnering nog menig maal een beroep op zijn medewerking zou worden gedaan. Zyn werk in partij- en verenigingsleven zal hij blijven voortzetten. EXAMENS. Voor het candidaatsexamen civiel ingenieur aan de universiteit te Delft zijn geslaagd de heren H. W. Siemens te Leiden en H. C. Simon Thomas te Oegstgeest. UITSLAGEN VAN MEISJES-H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen afd. M.M.S.: C. Boeré, Oegstgeest, E. M. Boersema. Leiden, F. A. Bruin, Voor burg, C. H. Fuite, Noordwijk aan Zee. H. Hidding, Leiden, M. J. Jöbsis, Oegstgeest, Y. Kiesling, Katwijk aan Zee, J. E. Koenes, Leidschendam, E. van der Linden, Leiderdorp, A. P. Meertens, Leiden, A. M. van Roijen, Leiden, E. J. Schophuizen, Leiden, G. H. Somer, Zoeterwoude, G. J. van Veen, Oegstgeest. E. J. H van Vene- tiën, Leiden, L. M. Waringa, Leiden, M. H. Wertheim, Voorburg, J. E. F. G. Willems, Wassenaar, M. E. Witte, Voorhout,, R. Boer, Leiden, C. Bot, Wassenaar, R. Drejer, Oegstgeest, J.D. van Duijn, Leiden, F. C. L. Gerth van Wijk, Oegstgeest, A. C. de Groot, Oegstgeest. P. M. Harteveld, Leiden, E T. Hekster, Oegstgeest, M. de Jong, Leiden, C. W. Knottnerus, Oude Wetering, A. C. M. Meerpoel, Leiden, J. Meyer, Leiden, M. Röve- kamp, Leidschendam. A. M. Schou ten, Voorburg, H. M. Smit, Voorscho ten, E. Snater, Wassenaar, G. Troost, Oegstgeest, A. Tijmstra, Leiden, S. de Weerd, Amsterdam. Afgewezen 2. Marktberichten 'S HERTOGENBOSCH, 30 Juni. Vee. Op de Bosse veemarkt van heden werden aangevoerd 4920 stuks vee, zijnde: 1676 runderen, 234 vette kalveren, 412 nuchtere kalveren, 93 fokzeugen, 262 slachtzeugen, 16 lo pers, 1653 biggen, 114 schapen, 444 lammeren, 16 geiten. De prijzen wa ren als volgt: melk- en kalfkoeien 700975, guiste koeien 580830, kalfvaarzen 625875, klamvaarzen 560690, guiste vaarzen 550700, pinken 360550, graskalveren 230 350, nuchtere fokkalveren 95175, nuchtere slachtkalveren 4870, drachtige zeugen 325425, lopers van 90120, biggen 5375, vette schapen 80110, ooien met lamme ren 125180, weidelammeren 50 75 per stuk. Aanvoer van slachtvee: 702 stuks: prijzen: extra kwaliteiten 3.10—3.15, le kwal. f 2.90—3.05, 2e kwal. 2.75—2.85, 3e kw 2.45— 2.65, vette stieren 2.702.85, vette stieren 2.702.85, worstkoeien 2.25 2.45, alles per kg. geslacht gewicht, vette kalveren zware soorten 2.50 2.85, vette kalveren middenklasse 2.202.40, vette kalveren lichte soorten 2.002.15, nuchtere slacht kalveren 1.301.50, zware soorten f 1.551.85 per kg. levend gewicht; slachtzeugen 1.621.68 jonge slachtzeugen 1.701.74 per kg. lev. GOUDA, 1 Juli. Kaas. Aanvoer: 241 partijen. Prijzen: le kwal. 2.10 2.16, 2e kwal. 2.012.09, en extra 2.17—2.44 per kg. Handel redelijk. Over de gehele wereld vieren dan millioenen mannen en vrouwen de coöperatieweek. Al deze mensen hebben één ideaal: in eigen coöpera tieve fabrieken laten maken wat zij nodig hebben en dit in eigen Co-op winkels kopen. Zoveel eens gezindheid in deze verdeelde wereld, dat wil wat zeggenDenk daar eens over na - U hoort er ook bij Daarom deze week bijzondere aandacht voor de Coöperatie! een prijsvraag voor iedereen 1 met een waarde aan prijzen vinf.2500 U vindt deze prijsvraag afgedrukt in het Juni-Jüli-nummer van Coöperatie Nieuws, dat bij de Coöperatie verkrijgbaar is. een leuke kleurwedstrijd voor kinderen van 6—15 jaar- De kleurprenten liggen klaar in de CO-OP winkels. prijzen: 50 boeken Werkelijk lage p r ij i e n en bovendien: voor vader: «cheerieep met een handige fT|> ouder gy voor moeder: bij 2 pakjes CO-OP thee een smaakvol theebusje Zwitserse kaas 'n welkome afwisseling kegeltje in stroolbeker 1/3 llterpoi 25 35 43 gemalei Piccalilly Prulmen-sinaasappel hulshoudjam per pot van 62 ..o. 53 Limonadesiroop rl.tf.,, M' <1.. 1.28, 89 .n 79 Biskwle verrukkelijk en voordelig, 200 gr. 25 Cakemeel bak zeIf Uw cake 1|k>j pak 39 Custard heerlijk met aardbeien j. pak 29 dubbel pak 54 Tandpasta grote tube 70 Co-op koffie altijd vers per pek 2.62, 2.46 .n 220 Mocca-koffle voor de fijnproevers. per pak 280 koop bij Uzelf an do winst Is voor UI

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3