Diploma-uitreiking M S. G. De omzetbelasting maakt vele wensen wakker Prijsverhoging voor huisbrand Nog geen overeenstemming Welke onderwijzers niet dienen 15-jarige meisjes niet meer in productieproces Broer van arts uit gevangenis Zou hij ook een mandement tegen het socialisme schrijven B.B. van der Hoogt treedt 1 Septemfer af als directeur van het Genootschf) DONDERDAG 1 JULI 1954 DF. LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 TWEEDE KAMER Aan de orde was de voortzetting van de algemene beraadslagingen over het onwerp-wet op de omzetbe lasting 1954. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) betoogt, dat de omzetbelasting ons begeleidt van de wieg tot het graf. De regering moet de pathologische afkeer tegen de omzetbelasting be strijden. Hij ondersteunt de gedach te, om "de diensten van artsen, ver pleegsters enzovoorts vrij te stellen, alsmede de begrafenis-ondernemers en de rusthuizen. Omzetbelasting op menselijk leed is verwerpelijk. Spr. meent, dat vele bepalingen van deze wet niet zullen worden nageleefd, omdat ze psychologisch verkeerd zijn. Het amendement-Lucas inzake het bemoeilijken van de invoering van de integratieheffingen is tegen het be lang van het bedrijfsleven. Op dit punt is een grote souplesse nodig. De weeldebelasting en het tussentarief zijn te beschouwen als een bemoei zuchtige beïnvloeding van de beste ding van het inkomen. Daarom heeft hij een amendement ingediend om de weeldebelasting en het tussentarief een tijdelijk karakter te geven. Hij is eventueel wel bereid, die termijn daarvoor nog met zes maanden te verlengen. De heer VAN DIS (S.G.P.) betoogt, dat van 380.000 middenstandsbedrij- ven nog 200.000 niet vrijgesteld zijn van de verplichting tot betaling van omzetbelasting. Voor deze bedrijven betekent dit een zware bedrijfsbelas ting. Door uitbreiding van de integratie heffing zouden een aantal bedrijven bijzonder zwaar belast worden. Èr is alle reden om de belastingdruk, ook van de omzetbelasting te verlichten. Spreker zal alle amendementen, die daartoe strekken, steunen. De heer VAN KOEVERDEN (K.V. P.) meent, dat de algemene bepaling die behoort bij tabel IX, onduidelijk is en verwarring kan scheppen. Als hij het juist ziet, dan zijn de goede ren, die geschikt zijn voor menselijk gebruik, vrij van omzetbelasting en dus ook, indien zij voor veevoer wor den gebruikt. Andere goederen zijn niet vrij. als zij niet geschikt zyn voor menselijke consumptie. Het gaat hier om 200.000 gulden belasting. Kan de minister deze algemene bepaling niet terugnemen en daarnaast dan enige aanvullingen geven in de tabellen? De heer JANSSEN (K.V.P.) zegt, dat het vooroverleg de belangrijkste resultaten heeft gehad ten aanzien van de integratieheffingen, waar we aanvankelijk wat primitief tegenover stonden. Bij'bepaling van de grenzen van de integratieheffing zullen geen budgetaire effecten beoogt moeten worden. Vandaag ondergaat de huisbrand stof de reeds enige jaren gebruike lijke seizoenprijsverhoging. Geduren de Juli en Augustus gelden de zo- merprijzen, die in 't algemeen twin tig cent per mud hoger liggen dan de voorjaarsprijzen van de afgelopen twee maanden. Op 1 September gaan de winterprenzen in, hetgeen op nieuw een prijsstijging betekent van twintig cent. Van 1 Juli af worden de verschil lende soorten anthraciet. Esskolen en magere kolen rond twintig cent per hectoliter duurder. Eierkolen, de huisbrand, waarvoor de prijs- en vrachtegalisatie nog niet kwam te vervallen, worden vijftien cent per hl. in prijs verhoogd. Uit de kringen van kolenhandela ren wordt er de aandacht opgeves- tigd, dat het uiterst moeilijk is vóór 1 Juli gedane bestellingen nog tegen de oude prijzen uit te voeren. De ge stegen groothandelsprijzen en nog niet voldoende voorraad laten dit niet toe. Lonen spoorwegen In het begin van deze week heb ben in de personeelsraad van de Ned. Spoorwegen nadere besprekingen plaats gehad over de herziening van het reglement Dienstvoorwaarden (R.D.V.) zulks in verband met de brief die het College van Rijksbe middelaars had geschreven en waar in suggesties werden gedaan om tot een oplossing van het gerezen con flict te geraken. Naar vernomen wordt, hebben de ze besprekingen een uiterst moeilijk verloop gehad en is men het over en weer niet eens kunnen worden. Men moet aannemen dat de waarnemend minister van Verkeer en Waterstaat thans in laatste instantie een beslis sing in het geschil zal moeten ne men. H.T.IM. VERLIEST ééN MILLIOEN. De Haagse Tramweg Mij. heeft over het afgelopen jaar een verlies geleden van ruim 1 millioen. Dit deficit wordt bijgepast door de ge meente. Een lonende exploitatie is, aldus de directie, pas mogelijk bij een tariefsverhoging van 50 a 60 pet. Een dergelijke verhoging komt echter niet en voorlopig zal er in 't geheel geen tariefsverhoging zijn. Het personenvervoer bij de H.T.M. is in vergelijking met 1939 vrijwel verdubbeld. Er kom er. nog 40 nieuwe motor wagens en 80 bassen bij. De heer VAN EIJSDEN (A.R.) be toogt, dat de mogelijkheid voor door berekening niet bestaat voor klein handelaren. Heeft de regering de con sequenties daarvan wel in voldoende mate onder de ogen gezien? Dit be tekent vooral een zware belasting voor de kleinhandelaren, die buiten de inkomensgrens voor vrijstelling van omzetbelasting vallen. De heer WELTER (K.N.P.) zegt, dat dit wetsonwerp zijn instemming heeft, voor zover het vereenvoudigin gen brengt. Het is juist dat de rege ring met de indiening niet heeft ge wacht tot de unificatie met België tot stand is gekomen. Dat zal immers nog wel lang kunnen duren. Het is te betreuren, dat van de ge legenheid geen gebruik is gemaakt, om de opbrengst van de omzetbelas ting te verlagen. Daarop had in de eerste plaats het stTeven gericht moe ten zijn. De heer GORTZAK (C.P.N.) zal alle amendementen steunen, die ver laging van de belastingdruk beogen, ongeacht van welke zijde zij worden ingediend. Ook zal hij overwegen, nog enige amendementen in te die nen. De heer PESCHAR (P.v.d.A.) be toogt, dat de omzetbelasting een der belangrijkste inkomstenbronnen van de staat vormt. Het wetsontwerp geeft belangrijke verbeteringen, nu vrijstelling van omzetbelasting is ver kregen voor een belangrijk aantal instellingen met een onmiskenbaar sociaal of culturele doelstelling. De heer PESCHAR vraagt, of niet een verdergaande bevordering van het culturele leven kan plaatshebben door middel van uitbreiding van het aantal vrijstellingen van omzetbelas ting? De vergadering wordt om vijf mi nuten over zes gesloten. Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. Ministers antwoorden Kamer Vrijstelling is geen uitstel Op vragen uit de Tweede Kamer betreffende het verlenen van uitstel van opkomstplicht aan dienstplich tige onderwijzers, hebben de minis ter van oorlog en van marine en de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen schriftelijk het vol gende geantwoord: Aan de dienstplichtige onderwij zers, die in 1954 voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen, zal vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige niet uitstel van opkomst worden verleend, in dien zij een betrekking vervullen of gaan vervullen bij een school, waar zij als onmisbaar moeten worden aangemerkt. Ten aanzien van onderwijzers, die als verplichte leerkracht zijn of wor den aangesteld in een vacature aan een school in de rampgebieden dan wel in een vacature aan een school met twee leerkrachten of minder, het hoofd niet medegerekend, wordt deze onmisbaarheid zonder meer aangenomen. Ten behoeve van vaca tures aan niet in de rampgebieden gelegen scholen met meer dan drie leerkrachten, die door het onderwij zerstekort in ernstige moeilijkheden verkeren, zal echter eveneens vrij Het Tweede Kamerlid mevrouw PloegPloeg (P.v.d.A.) heeft een negental amendementen ingediend op het wetsontwerp tot nadere wij ziging vap de Arbeidswet 1919 (ver bod van bedrijfsarbeid voor veer tienjarige meisjes). De strekking van deze amendemen ten is, het verbod van bedrijfsarbeid in principe uit te strekken tot meis jes van 15 jaar, echter met de moge lijkheid de industrie de gelegenheid te geven zich aan de nieuwe situatie aan te passen. Zij zijn mede onder tekend door de heer Van Lier, mej. Zeelenberg en de heren Van Lienden, Peschar en Berger (allen P.v.d.A.). BERKELSB MOORDZAAK Vrij onverwacht is dezer dagen de broer van de Berkelse arts, (de arts, die onlangs wegens moord op zijn echtgenote tot levenslange gevange nisstraf is veroordeeld), uit de voor lopige hechtenis, waarin hij geruime tijd vertoefde, vrijgelaten. Nadrukkelijk wordt verklaard, dat deze invrijheidstelling niets veran dert aan het feit, dat de justitie de broer verdenkt van het schrijven der beruchte briefje.s Het Openbaar Mi nisterie acht echter het gepleegde misdrijf niet in overeenstemming met de lengte van het voorarrest. De zaak tegen de broer zal na de zomer door de rechtbank behandeld worden. Ook de verdediger van de arts, mr. Huygens, die verdacht wordt in de affaire met de zelfmoordbriefjes be trokken te zijn, staat nog onder ver denking. Ontploffing in Kromhoutkazerne Drie gewonden Tijdens het proefbranden van ben- zine-kooktoestellen in de Kromhout- kazerne te Utrecht is gisteren een van de toestellen waarschijnlijk on der te sterke druk gezet, waardoor het apparaat uit elkaar spatte. De brandende benzine, die over een wijde omtrek werd verspreid, verwondide een burgerwerker en twee dienstplichtige militairen, vrij ernstig. De gewonden werden naar zieken huizen gebracht; de toestand van de burgerwerkman was hedenmorgen nog zeer ernstig; voor het leven van de beide militairen wordt niet meer gevreesd. stelling worden verleend. Teneinde te bevorderen, dat de vrijstelling zoveel mogelijk aan het gestelde doel beantwoordt, zal zij tot 1 Januari 1958 een tijdelijk karak ter dragen en na die datum worden omgezet in een vrijstelling voorgoed. Vervanging van een zieke leer kracht gedurende korte tijd zal niet worden beschouwd als het vervullen van een vacature, waarvoor vrijstel ling zal worden verleend. Overigens doet het niet ter zake of de te benoemen leerkracht vast dan wel tijdelijk wordt aangesteld. Beslissend is de vraag of de perso neelsbezetting aan de school de vrij stelling noodzakelijk maakt. HUWELIJKSGESCHENKEN VOOR APELDOORNS BURGERVADER. De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, en zijn bruid, mej. A. de Vries Robbé uit Blaricum, werden gisteren in de raadzaal ont vangen door een deputatie van de bevolking, teneinde het huwelijksge schenk van de Apeldoornse gemeen- tenaren in ontvangst te nemen. Bur gemeester Des Tombe en mej. De Vries Robbé zullen Vrijdag in Bla ricum in de echt worden verbonden. Het geschenk bestond uit een zil veren koffie- en theeservies naar Lo- dewijk XIV-stijl alsmede een album met de handtekeningen van al die genen. die hun steentje aan het ge schenk hadden bijgedragen. Namens de gemeenteraad werd te gelijkertijd een schemerlamp aange boden, terwijl het gemeentepersoneel een ameublement offreerde. WETHOUDER WERD ERE- STANDWERKER. Tijdens het gisteren te Beverwijk gehouden standwerkersconcours ter gelegenheid van het driejarig bestaan van de Beverwijkse weekmarkt, heeft de kampioen van Amsterdam, de heer Bram Polak, de wisselbeker ver overd op de heer Lou Lap eveneens uit Amsterdam. Op voorstel van de sectie stand werkers van de centrale bond voor markt-, straat- en rivierhandel werd de Beverwijkse wethouder de heer W. Alberda, als eerste in den lande benoemd tot ere-standwerker. Hij kreeg daartoe de normale legitimatie, die voor standwerkers vereist is. WAARBORGFONDS VOOR HAGELSCHADE. De regering overweegt een waar borgfonds op te richten om de slacht offers van het noodweer, dat op 19 Juni Zuid-Beveland geteisterd heeft, aan credieten te helen. Deze mede deling deed de minister van Land bouw, de heer Mansholt, Woensdag in de Tweede Kamer tijdens het vra genuurtje. De totale schade bedraagt rond drie millioen. De oogst van on geveer 600 hectaren werd geheel of voor een groot deel vernield. Als de heer Ruppert bisschop was.. We zouden als Christenen God de Heer iets concreter moeten gaan die nen dan we plegen te doen ,ook col lectief als christelijke organisatie. Wij hebben geen bisschoppen die aan onze kant staan, maar wel tal van geestelijke leidslieden die ons willen verleiden tot een compromis met de geest des tijds. We hebben maar wei nig intellectuelen die ons echt hel pen, maar zoveel te meer critische pottenkijkers. Aldus de heer M. Ruppert, voor zitter van het C.N.V., in zijn ope ningsrede op de algemene vergade ring van het C.N.V., waarin hij ook het mandement der bisschoppen be sprak. We hebben vooral de geest der eeuw zelf tegen ons. Zoals de chris- telijk-sociale beweging in de vorige eeuw tegen het liberalisme moest vechten, zo moet zij dat nu doen te gen het socialisme. Die strijd moeten we voeren zonder de steun van vele gelukkig niet alle kerkelijke leidslieden, zei de heer Ruppert. Als protestanten hebben wij een andere opvatting over het gezag van de opziener der gemeente en over de censuur dan de R.K. Kerk. Daarom wilde de heer Ruppert zich alleen beperken tot het advies, in het man dement gegeven. Dat advies lijkt hem n.l. juist. Als hij er critiek op zou hebben, dan zou dat zijn dat er nog andere en z.i. ster kere motieven zijn voor het afraden van het lidmaatschap der socialisti sche vakbeweging. Ofschoon spr. per soonlijk behoort tot een kerkengroep waarin de episcopale kerkvorm geen vreemde figuur is (de Evangelisch- Lutherse kerken), zal hij wel nooit bisschop worden. Maar als hij het zou zijn, dan zou spr. stellig een brief aan zijn mede-christenen schrij ven en daarin betuigen dat het hem een volstrekt raadsel is hoe een chris tenmens in het huige socialisme kan leven. Dat een buitenkerkelijk mens com munist is,"verstaat spr. Als hij niet geloofde in Jezus Christus, zou spr. het wellicht ook zijn. In elk geval geen liberaal of socialist. Ook voelt spr. iets mee van de ergernis die en kele christenen voor de oorlog lid deed worden van de S.D.A.P. Ze had den het bij het verkeerde eind, maar spr, begrijpt er iets van. Maar hoe een christenmens zich thuis voelt in het huidig socialisme en hoe zij re gelmatig de socialistische pers kan lezen, is spr. volstrekt een raadsel. Problemen heeft men daar niet. Men weet niet^alleen alles, maar ook alles beter. Komt iets goeds tot stand, dan hebben de socialisten dat gedaan. Komt iets niet tot stand, dan is het de schuld van de reactie. Dat zijn wij dan, tezamen met de Rooms- Katholieken. Een socialistische minis ter kan geen kwaad doen, al doet hij het nog zo vreemd. Maar een niet- socialistische minister doet het in elk geval nooit helemael goed. Dat socia listische volksvertegenwoordigers zeggen, wordt verzwegen of weerge geven als dom. Loonacties worden altijd het eerst en het best gevoerd door de socialistische vakbeweging. K.A.B. en C.N.V. volgen altijd, zij het op een afstand. Wat de liberalen waren, althans meenden te zjjn in de vorige eeuw, n.l. het „denkend deel der natie", zijn de socialisten nu, althans menen zij te zijn. Zij ontvangen de steun van hoge en lage kerkelijke leidslieden en inderdaad behoort het voor velen tot de goede toon dat je zo al geen lid van de P.v.d.A., dan toch sympa thiserend bent. Aan de hand van een uitspraak van de 2e voorzitter van het N.V.V.: „Het verbondsbestuur (van het N.V. V.) meent dat het geen verschil maakt welke godsdienst men belijdt als er vraagstukken in behandeling komen, die de vakbeweging aan gaan", wees de heer Ruppert er op dat daar de scheiding is tussen gods dienst en vakbeweging ondanks alle andere verklaringen in beginselpro gramma's en wat dies meer zij. In geheel West-Europa. Bureau B.B. Langebrug 56, tel. 30441. PENSIOENWET VOLDOET NIET Het departement van Sociale Za ken is bezig met wijzigingsvoorstel len van de Pensioen- en Spaarfond senwet. De wet, die indertijd behalve door de departementale ambtenaren voor bereid is door een groot aantal andere deskundigen is op 1 Januari j.l. in werking getreden. Zij blijkt echter niet alleen in de praetijk dikwijls moeilijk toe te pas sen, maar bevat ook verschillende leemten en onduidelijkheden. Het ge volg is, dat het ministerie een groot aantal vragen om ..wetsuitleggingen" moet beantwoorden. Een correctie van de wet zal dan ook zeker op haar plaats zijn. Het is te hopen, dat daarbij van de reeds opgedane ervaring een ruim gebruik zal worden gemaakt, zodat het aan vangen en in stand houden van pen sioenregelingen voor de ondernemin gen niet wordt belemmerd. (Tel.). Het gerechtshof heeft gisternorgen in de zaak tegen het echtpaar J. van W.-M. uit Rotterdam, dat door de rechtbank was veroordeeld tot zes boetes van 300, wegens het ongeoor loofd uitoefenen van de geneeikunst, geconcludeerd tot handhavirg van het vonnis. Het echtpaar had Ie lei ding gevoerd over een tandheelkun dig instituut (Evipan), waar patiën ten onder narcose werden behmdeld. Van W. had revisie van het vonnis gevraagd. - Twee opvarenden van het Neder landse motorkustvaartuig „Hastwint" uit Hoogezand bevinden zich in Stege op het eiland Moen in arrest. De twee mannen hébben volgens de politie in de afgelopen nacht in beschonken toe stand een rit gemaakt met een auto, die niet hun eigendom was. Volgens de politie hebben de twee Nederlan ders in razende vaart een rit gemaakt door Stege en brokken gemaakt. Er is door verscheidene inwoners een schadevergoeding van in totaal 21.500 kronen geëist. SIKKENS LAKFABRIEKEN. In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van Sikkens' Lakfabrieken N.V. werd de balans per 31 December 1953 met de winst en verliesrekening vastgesteld, sluitende met een winst van 478.000,na reservering voor belas tingen. Het dividend op de per einde van het boekjaar geplaatste aar.delen werd bepaald op 11 pet (v.j. 10 pet.). Van de winst wordt verder 256,612.50 ten gunste van de bui tengewone reserve gebracht. De resultaten over het afgelopen boekjaar werden door aandeelhou ders zeer gunstig beoordeeld en uit mededelingen v. d. directie bleek, dat ie omzet over de afgelopen maan den van 1954 eveneens bevredigend verliep en tegenover dezelfde perio de van het vorig jaar weer een be hoorlijke stijging vertoonde. Ten opzichte van de liquiditeit werd dooi directie en commissarissen opgemerW, dat deze in de loop van 1953 bijzonder gunstig was. Bij be oordelingvan de liquiditeitspositie op de balassdatum moet in aanmer king wojden genomen dat tegen het eind van het vorige jaar belangrijke investerligen in deelnemingen hun beslag kregen; waarop nog ten laste van hefcelfde jaar ruim werd afge schreven, aldus de directie. Mede in verband met de in Fe bruari «^plaatste emissie behoeft ook thans van het beschikbare bankcre- diet nog geen gebruik te worden ge maakt. De reeds in het vorige jaar bestaande deelnemingen droegen vooral indirect tot het behaalde re sultaat bij. De aandelen roteerden op 29 Juni exdividend 211 jet. Aetherklanke$ VRIJDAG. HILVERSUM I, 4$ M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 0.20 VARA 12.00 AVRO, 16.00 VAJA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 2J40 23.00—24.00 VAfL VARA: 7.00 Nvvs. 7.1: Nvvs. 8.18 Gram. S.45 v. 9.00 Gym. 9,10 Gram. 9.1 den. 9.40 Schoolradio. „Thuis", caus. 10.05 M VARA: 10.20 v. d. kleut^. 10.40 Cla iofeuilleton. 2J40 VPRO. Gram. 8.00 huisvrouw. Waterstan - PRO: 10.00 •genwijding. vecimbelrecital. 11.00 R; 11.20 Gram. 11.35 Orge 12.00 Lichte muz. 12. tuinb.meded. 12.33 Sart en prog nose. 12.55 Gram. 13.00 pel. AVRO. Land- en Nvvs. 14.50 Boekbespr. 15.10 Zangjobo en oboe Gram. VA- v. d. jeugd. d'amore en piano. 15. RA: 16.00 Gram. 16.3C 1.00 Orgelspel. 17.20 Mcaus. 18.00 Nvvs. 18.15 Gram. ip 19.00 „Schakels tussen leden", caus. 19.15 19.30 „Op bezoek bij „Het mandement der conférance. den en ver- CJim. VPRO: leren". 19.45 K. Bisschop pen", caus. 20.00 Con entie te Ge- nève. 20.05 Nws. 20j> Surinaamse muz. 20.30 „Een half llioen vluch telingen", caus. 20.41 „Humanisme als levenshouding", caus. VARA: 21.00 „De heer en me'ouw Grenze loos. en Marjan ontddcen Europa". 22.00 Buitenl. overz. J15 Gram, VP RO. 22.40 „Vandaaj caus. 22.45 Avondwijding. VAR 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM 298 M. 7.00—24.0< Gym. 7.30 [bed en liturg. 8.15 Hoog- KRO: 7.10 Gram. i Gram. 7.45 Morgeij kal. 8.00 Nws. en wel mis. 9.30 Gram. 9.45poolradio. 10.00 Kamerork. 10.30 Gin. 11.00 v. d. zieken. 11.50 Graif 12.00 Angelus. 12.03 Gevar. mui!2.30 Land- en tuinb.meded. 12.33|mus.muz. 12.55 Zonnew-ze, 13.0CjNws. en Kath. nws. 13.20 Pianodu|3.45 v. d. vrouw 14.00 Promenade-oi en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 borzang. 16.00 v. d. zieken. 17.00 vJ jeugd. 1.15 Kin derkoor. 1.35 Art ork. 18.00 Act. 18.10 Amus. mul 8.40 Vragenbe- antw. 18.52 Tennfunpioenschappen te Wimbledon, ié Nws. 19.10 Re- geringsuitz.: „Veffing en toelich ting". 19.30 Grarn 20.25 De gewone man. 20.30 Hofd Festival 1954: Concertgebouw-o en solist. 21.20 Act. 21.30 Mil. k;l en soliste. 22.10 Lichte muz. 22A.Kerk en Mens", caus. 23.00 Nws. #524.00 Gram. Ir. W. F. Engels volgt hem op Voor tientallen leerlingen van het Kon. Genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix" te Leiden was het gisteren de dag, dat zij na jaren van gedegen studie „het loon naar wer ken" ontvingen: het einddiploma van de school. Bovendien was het voor de man, die hen tot deze studie inspireerde en hen daarbij voorlichting gaf de directeur, de heer A. van der Hoogt een uur van grote beteke nis. In verband met zijn naderend afscheid met ingang van 1 Sep tember a.s. als directeur dei- school, stond de heer Van der Hoogt deze avond voor het laatst „voor de klas", heeft hij de gediplomeerden nog eenmaal kunnen en ook mo gen inspireren het bij dit diplo ma niet te laten endoor te bij ten. Hoewel reeds even op dit afscheid werd gewezen, zulen op 28 Augustus allen in de geïegenheid worden ge steld om van de heer Van der Hoogt, die als directeur wordt opgevolgd door ir W. F. Engels, in een in de foyer van de Stadsgehoorzaal te hou den bijeenkomst, afscheid te nemen. Alvorens tot de diploma-uitreiking werd overgegaan heeft de voorzitter van M.S.G., ir M. C. de Jong, een jaarrede uitgesproken, waarin hij de voornaamste bijzonderheden van de school de revue deed passeren. Met nadruk herinnerde spreker aan de enige jaren geleden opgerichte U.T. S. (Uitgebreid Technische School), de dagcursus aan M.S.G. Aan de ene zijde sluit de U.T.S. aan op de Am bachtsschool, aan de andere zijde laat zij leerlingen toe van Mulo of H.B.S., die de 2-jarige cursus met goed gevolg hebben doorlopen. WIE EEN DIPLOMA ONTVINGEN. Hierna ging de voorzitter over tot het uitreiken van de diploma's. Het werd aan de volgende leerlingen ter hand gesteld: Eiiïdeixamen Electrotechniek (Ver volgcursus): Joh. Blommers, Den rath, Voorburg; J. A. Heres, Zwolle. E. H. Joosten, Rotterdam; B. Kret; A. Kruithof, Woerden; J. P. de Mey; T. Oversluizen, R'dam; J. v. d. Plas, Katwijk; D. J. Rensing, Hilversum: J. F. Spiering, Katwijk; P. B. M. Sweens, Den Haag; P. G. N. de Vis ser; H. P. Vossen, Roggel (Limb.); J. S. Moolhuizen, Stadskanaal. Afgewezen 4, teruggetrokken één; eervolle vermelding voor E. H. Joos ten en J. P. de Mey. Eindexamen Werktuigbouwkunde (Vervolgcursus): A. Anneeze; P. J. Damave; W. J. de Jong; A. Leyenaar; D. Noort; W. H. Schouten; L. M Ver sluis; B. van Vliet; C. de Vries, Kat wijk. Afgewezen: geen. Eindexamen Bouwkunde (Ver volgcursus): W. F. Berkhout, Foord- wijk; P. van Egmond, Rijnsburg; J. A. Kranenveld; T. van Manen; H. Meyer, Leiderdorp; F. Th. A. Reeu- wijk, Lisse; C. J. Roest, Warmond; G. Turkenburg, Voorschoten; N. Ver hoef, Sassenheim; T. Th. Wijsman; A. Zuyderduin, Voorschoten. Eervolle vermelding voor N. Ver hoef. Eindexamen 5de klasse A: Werk tuigbouwkunde: G. J. J. v. Aken, Voorschoten; C. A. v. Alen, Utrecht; L. van Barneveld, Wassenaar; Cl. Boselaar; P. J. Bouman; K. B. Brus- saard, Groot Ammers; Nic. v. d. Burg; A. Bussmaker, Den Haag; M. Buys, Sassenheim; W. R. v. Charl- dorp, Scheveningen; J. N. M. v. Dijk; N. A. H. Gordijn; C. J. de Groot; J. F. Gijsman; Joh. v. Haaften; Joh. P. Hcmerik; P. C. do HoAi; P. W. van Klaveren, Katwijk aan Zee; Joh. Koch, Haarlem; L. Krone; J. Lange- veld; Joh. F. Landesbergen; L. G. Landkroon; Corn. v. d. Lee, Alphen a. d. Rijn; Nic. v. d. Linden; A. H. v. d. Meer, Gorredijk; F. Joh. v. Mi laan; R. Mugge, Vught; W. Mulders, Katwijk; J. Oosthoek; M. Pauw; L. L. Peters; B. W. Piket; F. Piket; A. v. d. Plas, Katwijk; A. Rombout; H. Rosier, Oud,e-Wetering; Jac. v. Rijn, Katwijk; A. van Rijnswou; F. Jac Schild; Th. v. d. Schilder; H. C. W. Schildt, Waddinxveen: A. W. Schreurs, Zandvoort; H. W. Schuch- Haag; Joh. Hagedooren; F. J. Han- hard; Joh. Selier; H. Smit; V. Th. Tas, Den HafA. Verbiest; A. Joh. G. Verbrac^ Eygels'noven (L.); Verdoes.! twijk; Joh. A. Ver- hoekx, Oeg^tst; R. Verhoeven; A. -*H. v. d. Vos; J. W. 'ertogenbosch; H. J. iden; A. Zantman, hvart. teruggetrokken één ■lding voor A. v. d. Schilden, R. Verhoe- Eindexai 5de klasse B. Bouw kunde: J. v. Aalst, Hazerswoude; Nic. AdenjVoorschoten; Joh. F. J. Vieim; J. Domburg, Al- fjn; G. S. M. den Dub- ^geest; A. J. v. d. Geest, Haasnoot, Katwijk a. de Jong, Katwijk; M. latwijk; J. A. v. d. Laan. gA. Joh. Meyers, Noord- Tlakers, Wassenaar; J. de [ootweg; Jac. M. Smink, ferberg; G. L. Verschoor, G. Vissoher; P. Wolt- •g; L. J. P. Zonneveld, J. Zwanenburg, Kat- d. Zwart, Noordwij ker- frezen 2. i woonplaats is vermeld, Bitter van het Departement I de Ned. Mij voor Nijver- j»ndel, de heer J. G. J. Ver wijk, die met de secretaris departement, mr. W. de :qze in de foyer der Stads- gehouden bijeenkomst reikte hierna aan de jkie de hoogste prestatie on- loeilijlcst denkbare omstan- ,ëhad weten te bereiken, uit. pacht van directeur en lera- hiervoor de heer E. H. Rotterdam in aanmerking. I&TUURSVERK1EZING. deze vergadering gehouden verkiezing had tot resultaat, dat.eren mr Ph. J. de Ruyter de Wiïi ir J. v. d. Hoek werden her dat in de vacature ir J. G. ir M. P. Schutte, in de va ir. H. A. Bol dr ir Kuyper en acature-prof. dr. C. J. Gorter Haantjes werden gekozen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2