S)e &2id6e(2oti/tcwtt Eisenhower en Churchill waarschuwen Frankrijk Langer dralen met E.D.G* zou schadelijk zijn Koning krijgt Kouseband President van Guatemala in ballingschap Unie - bespreking begonnen Mendès - France heeft eigen plan Het ideale huis van ir. Witte Overstromingen in Texas Bij komende zonsverduistering alleen zwartberoet glas nemen M H Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DINSDAG 29 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13231 Weer een president in ballingschap Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 DE LICHTE UNIE \7ANDAAG BEGINNEN de bespre- kingen tussen Nederland en In donesië over de opheffing van het Unie-statuut. Men kan niet zeggen, dat de on zekerheid over het lot van de Unie ons volk tot in z'n grondvesten be roert; de scheiding van de Siamese tweeling uit Friesland had meer be langstelling dan deze operatie, welke de scheiding van de twee Unie partners ten doel heeft. De reden daarvan is, dat de Unie nooit geleefd heeft. Toen het Unie statuut als resultaat van de Ronde- Taf el-conferentie op 2 November 1949 te Den Haag werd ondertekend, was het reeds een doodgeboren 0 kindje. Men sprak dan ook reeds van een „vederlichte" Unie, n.l. van een Unie zo geheel en al zonder inhoud, dat zij als een veer tje kon zweven. Wij hebben de hoop gekoesterd, dat de practijk haar enige inhoud zou geven, maar tezelfder tijd waren onze verwachtingen niet al te hoog ge spannen. In de loop van de jaren werd het duidelijk, dat wij alle hoop wel konden opgeven, omdat de pes simistische verwachtingen bewaar heid werden. En thans drukt deze „verlichte" Unie, volgens de Indonesiërs, als een loden last op hun schouders en be lemmert als een dood gewicht de hartelijke functionering van de be trekkingen met Nederland. Zonder enige franje komt het hier op neer, dat het Unie-statuut een samenstel is van rechten en plichten, wederzijds. De rechten zijn aange naam, de plichten drukken. Men wil nu proberen om wat meer aangena me rechten te krijgen en wat min der onaangename plichten en dat kan het beste gebeuren als men wat los ser tegenover elkander staat. Dan is de band geen Unie meer, maar heet dan verdrag. Ons blijft het hetzelfde,. welk eti ket er geplakt wordt op de nieuwe verhouding tussen Nederland en In donesië. Het komt meer aan op dat gene wat onder het etiket zit en dat heeft doorgaans slechts die waarde welke de wederzijdse goede wil er aan toekent. Veel moed hebben wij er niet op; maar van de andere kant moeten wij ons er van bewust blij ven, dat er nog talloze banden zijn, welke ons met Indië verbinden, ban den, welke niets te maken hebben met welke Statuut ook, en welke door geen enkele opzegging verbro ken kunnen worden. Voorzover deze banden liggen in de financiële en economische sector dienen zij bevei ligd te worden en daarom zullen de onderhandelingen met belangstelling worden gevolgd. Plannen voor Zuidoost-Azië worden in studie genomen Nederlander in Duitsland overvallen Jn de nacht van Zondag op Maan dag is de 66-jarige Nederlandse auto mobilist O. uit IJmuiden te Otters- berg in het district Verden in Neder- Saksen door twee jongelieden over vallen en neergeslagen. De aanran ders verdwenen na de overval met de auto 'van de heer O., die met zware verwondingen in het zieken huis van Verden moest worden op genomen. De Nederlander had de jongelui, die hem gevraagd hadden te mogen meerijden, in zijn auto meegenomen. Onderweg gaf hij een van hen het stuur in handen, waarop deze de wa gen in plaats van naar de grote ver keersweg BremenHamburg naar Ottersberg reea en de wagen op het goederenemplacement van het sta tion liet stoppen. Hier overvielen de jonge bandieten de argeloze automo bilist en sloegen hem met een hard voorwerp op het hoofd. Er ontspon zich een hevig gevecht, waarbij de Nederlander één van de aanranders met een zakmes verwondde. Het ge lukte de hevig bloedende heer O. ten slotte, de auto te verlaten. Toen hij naar de post van een spoorwegwach ter liep, werd hij door een der on verlaten ingehaald en van zijn geld beroofd. Behalve zijn auto zijn ook vier koffers met kleren en 180 gulden, 160 Zweedse kronen en 150 Deense kro nen hem ontstolen. Maandag is de auto van de heer O. bij Wintermoor in het district Sol- tau (Neder-Saksen) aangetroffen. Ook de daders zijn aangehouden. Het zijn de 17-jarige verkoper Erich Lichtenberger en de 16-jarige vulka- niseur Wilhelm Bayer, beiden uit Wenen. Zij hebben een bekentenis afgelegd. Het gestolene is achter haald. Drie weken geleden waren zij uit Wenen naar Hamburg gegaan. Zij wilden nu naar Zuid-Duitsland, maar hadden geen geld meer. Jolian van Oldenbarnevelt zal zeer binnenkort een standbeeld krij gen in het middenplantsoen van de Haagse Lange Vijverberg; de Haag se gemeenteraad heeft aan een daar toe in het leven geroepen stiohting een aanvullend bedrag vap 11.500, geschonken. President Eisenhower en premier Churchill hebben gisteren in een ge meenschappelijk communiqué gezegd, dat zij het er over eens zijn, dat W. Duitsland zijn plaats moet innemen als een gelijke partner onder de Wes terse naties, opdat het kan bijdragen tot de verdediging van de vrije we reld. Dit kan het best geschieden via de E.D.G. Langer dralen met het van kracht worden van de E.D.G. en de verdragen van Bonn, zou de soli dariteit van de Atlantische naties schaden. Zij waren het er eveneens over eens, dat de internationale situatie sterk verslechteren zou, indien de Franse regering te Genève voor eisen gesteld wordt, welke een aanvaardbare overeenkomst betreffende Ïndo-China zou verhinderen. De twee leiders zeiden, dat zij door zullen gaan met plannen voor collectieve verdediging in Zuidoost-Azië. VREEDZAAM NAAST ELKAAR. Aan een perslunch na het publice ren van dit communiqué heeft Chur chill een pleidooi gehouden voor een „werkelijk goede poging" voor een vreedzaam samenleven naast Rus land, om het risico te verkleinen van een conflict, „dat ons als overwin naars zou achterlaten op een me nigte ruïnes". De twee leiders beloofden plannen voor collectieve defensie in Irado-Chi- na door te zullen zetten. Het geven van een volledige ver klaring betreffende de Anglo-Ameri- kaanse doelstellingen in deze periode van wereldcrisis werd echter tot he den uitgesteld. Het communiqué hield zich bezig met drie specifieke onderwerpen: West-Europa, Zuidoost-Azië en atoomkwesties. „Wij bespraken Zuidoost-Azië", zei den de twee leiders, „en in het bij zonder onderzochten wij de situatie, welke zou voortvloeien uit het slui ten van een overeenkomst over Indo- China, maar overwogen ook de si tuatie, welke zou voorvloeien uit een uitblijven van zulk een overeen komst. Wij zullen plannen doorzetten voor collectieve defensie, om in beide gevallen paraat te zijn". Over de atoomenergie zeiden de twee leiders: „Wij hebben ook technische samen werking wat betreft atoomenergie be sproken. Wij waren het er over eens, dat onze beide landen voordeel zou den hebben bij zulk een samenwer king, als maximaal toegelaten door de Amerikaanse wetgeving". Him langste en meest gedetailleer de verklaring betrof de E.D.G. en de Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren in het Buckingham Pa leis te Londen de hoogste Britse on derscheiding, de Orde van de Kouse band, verleend aan koning Gustaaf Adolf van Zweden, die aan boord van de kruiser „Tre Kronor" voor een staatsbezoek van vier dagen aan de Britse eilanden is gearriveerd. Zijnerzijds kende de Zweedse ko ning de hoogste Zweedse orde, de Orde van de Serafijn, toe aan de her tog van Edinburgh, de echtgenoot van de Britse koningin. Koning Gustaaf Adolf en koningin Louise werden op de Theems met 21 saluutschoten begroet. Daar ook na men twee Britse oorlogsschepen het escorte van de „Tre Kronor" over van de Zweedse torpedobootjager „Upsala". Nabij Londen begaf het konings paar zich aan boord van een Britse koninklijke sloep, waarmee het naar de Westminsterpier, in het hart van Londen, voer. Fransen ontruimen post in Annam De Frans- Vietnamese strijdkrach ten hebben de belangrijke post Ankhe in Midden-Annam ontruimd, aldus heeft het Franse opperbevel in Sai gon Dinsdagochtend bekendgemaakt. De ontruiming past in het kader van de hergroepering der Frans-Viet- namese strijdkrachten. Twee weken geleden reeds was tot de evacuatie, die verleden week in de nacht van Donderdag op Vrijdag werd voltooid, besloten, aldus het bericht. Het terugtrekkende garnizoen werd door in hinderlaag liggende Viet- minhstrijdkrachten verscheidene ke ren aangevallen. Door de aanvallen werd de colonne van de Franse unie troepen gesplitst, aldus een medede ling van het Franse opperbevel. De Fransen beschouwden Ankhe als een sleutelpositie, daar het de Oos telijke toegangen tot het plateau van Kontoem in Zuid-Annam beheerste. Ankhe ligt ongeveer 140 km. van Nwa Trang, aan de Annamese kust. algemene situatie in West-Europa. De eigenlijke besprekingen tussen Eisenhower en Churchill zijn nu af gesloten. Churchill keerde vandaag kort na het middaguur echter naar het Witte Huis terug voor een laatste gesprek met de president over hun gemeenschappelijke verklaring. De Franse eerste-minister, Mendès- France, heeft Maandagavond op een persconferentie verklaard, dat hij „met veel tevredenheid" heeft kennis genomen van het communiqué. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten tonen, dat zij de houding van de Franse regering, die een einde wil maken aan de huidige onzekerheid over de E.V.G. begrijpen en goedkeu ren, aldus Mendès-France. Waarnemers te Washington waren evenwel van oordeel, dat de verkla ring van Churchill en Eisenhower niet alleen een waarschuwing inhoudt voor de communisten om niet te veel te eisen, maar ook voor Frankrijk om niet een te hoge prijs voor de vrede te betalen. Men gaat „studeren". Er zullen te Washington in over eenstemming met het door Eisenho wer en Churchill aangegaan accoord Brits-Amerikaanse studiegroepen worden gevormd ter voorbereiding van plannen voor de verdediging van Zuid-oost-Azië, aldus is Maandag avond van diplomatieke zijde te Washington vernomen. Militaire junta neemt gezag over President Jacobo Arbenz Guzman heeft gisteravond zijn land verlaten, na onder druk van het leger eerder op de dag te zijn afgetreden en heeft zich naar Argentinië begeven via San Salvador en Panama. De militaire Raad, aan wie hij het gezag had overgedragen, heeft ogenblikkelijk de communistische partij buiten de wet gesteld. Aan het hoofd van de militaire junta staat kolonel Enrique Diaz, de chef van de legerstaf, die dadelijk de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd heeft. DIAZ VERTROUWT HET NIET. De anti-communistische rebellen hebben spoedig r.a het aftreden' van president Arbenz doen weten dat zij gee' vertrouwen hebben in de nieu we militaire regering en haar niet zullen erkennen. Ook nebben zij hun dreigement herhaald dat zij de mili taire doelen in de hoofdstad zullen bombarderen wanneer de strijd krachten van de regering zich niet gewonnen geven. Dit dreigement is gisteren xeeds uitgevoerd. Volgens de laatste berichten be vinden de strijdkrachten van de re- bei jen zich nog op ruim honderd ki lometer van de hoofdstad. Kolonel Diaz zou pogingen willen doen om een einde aan de strijd te maken maar uit niets is nog gebleken dat de regermg reeds stappen in die rich ting heeft ondernomen. Kolonel Armas, de leider der re bellen, zou hem gisteren 24 uur tijd hebben gegeven om contact oo te ne men. Heel duidelijk is de situatie in Guatemale overigens niet. De am bassadeur van Guatemala in Mexico ontkent, dat de opstandelingen de steden Chiquimula en Zacapa in hun bezit hebben. Het nationale leger is nog steeds meester van het gehele grondgebied, zei hij. De eerste secretaris van de Guate- malaanse ambassade te Washington, Anguiano, heeft ontslag genomen uit protest tegen de „kuiperijen van het internationale communisme" in zijn land. Volgens hem is het nieuwe mi litaire bestuur in Guatemala „een nieuwe manoeuvre van de communis- In de LairaiSsezaal op het Binnen hof in Den Haag, boven de Ridder zaal, waar op 2 November 1949 het statuut van de Unie tussen het ko ninkrijk der Nederlanden en de toenmalige Verenigde Staten van In donesië werd ondertekend, zijn van ochtend om elf uur de Nederlands- Indonesische besprekingen begonnen over het opheffen van de Uniever houding en daarmede verband hou dende vraagstukken. De conferentie wordt gehouden op verzoek van de Indonesische rege ring en is een voortzetting van het overleg, dat in 1952 eveneens in Den Haag werd gehouden en werd afge broken naar aanleiding van een ka-, binetscrisis in Indonesië. De besprekingen zullen in besloten vergaderingen worden gevoerd. CHIRURG VERGAT IETS. Het hof van beroep te Luik heeft een door de rechtbank van Neufcha- teau tegen een chrirurg uitgesproken voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden bevestigd. De heelkun dige had na een operatie vergeten stukken verbandgaas te verwijderen uit. de buikholte van een patiënt. De chirurg zal zijn cliënt, die het over- Prof. v. Dodewaard 12'/2 jaar hoogleraar Morgen hoopt prof. dr. J. A. E. v. Dodewaard te Warmond het feit te herdenken dat hij 12 y, jaar aan het theologicum als hoogleraar verbon den is. Professor v.: Dodewaard stu deerde In Rome en promoveerde op het proefschrift „Der Einfluss der zwei Apostelfürsten im Markus Evangelium". Naast zijn taak als hoogleraar wijdde de jubilerende professor zich in de afgelopen jaren aan wetenschappelijk werk, dat op het terrein van de bijbelwetenschap lag. Hij was een der medewerkers aan het Bijbels Woordenboek en ver zorgde het exegetische gedeelte van het drie-delig werk „Kerstmis, Pa sen en Pinksteren". Wetenschappelijke bijdragen van zijn hand verschenen in „De Neder landse Katholieke Stemmen", het Artsenblad, „Biblica" e.a.; onder meer is professor Van Dodewaard een der vaste medewerkers van het parochieblad „Sursum Corda" Hij verleent assistentie bij de vertaling van het Nieuwe Testament en aan de uitgave van het Bijbels Handboek. Prof. Van Dodewaard zal mor gen in intieme kring te Warmond ge huldigd worden. SPIRITUELE GELUKWENS. De ondervoorzitter van de Konink lijke Harmonie van Maastricht, welk korps heden op Soestdijk het verja ringsfeest van Z.K.H. Prins Bern- hard zal opluisteren, heeft een schrif telijke gelukwens gericht tot Prinses Wilhelmina en Prinses Armgard van Lippe Biesterfeld, met de verjaar dag van Prins Bernhard. Deze gelukwensen gingen verge- zeld van een korf met flessen Lim- leefde, een schadevergoeding moeten burgse bloedwijn. uitbetalen van ten minste fr. 320.000. In de eenzaamheid van de poolcirkel Omtrent de dood van pater W. Ge- lissen O.M.I. uit Vijlen, die op 8 Juni in de missie onder de Eskimo's in eenzaamheid gestorven is, bereiken het K.N.P. thans de volgende bijzon derheden. Pater W. Gelissen 33 jaar, werd op zijn missie-statie in Sayluk gevonden door Pater J. Verbeek, die tot dezelf de missie behoort. Hij werd op zijn bed aangetroffen, blijkbaar bezweken aan een beroerte, die hem in de nacht moet overvallen zijn. Pater Gelissen was een man van forse gestalte en scheen zelfs gestorven nog goed ge zond. In alle eenzaamheid heeft pater Verbeek zijn metgezel moeten begra ven. Zeker er waren enige bevriende Eskimo's aanwezig, maar helaas geen enkele katholiek. De missie Immers, die in 1947 gesticht is, heeft nog geen enkele bekering kunnen maken. Wel staan de Eskimo's meer en meer sympathiek tegenover het geloof; zij komen zelfs de godsdienstige plech tigheden bijwonen.' In het hoge Noorden is pater Gelis sen de eerste missionaris, die normaal begraven is. Al zijn voorgangers zijn: er gestorven, maar nooit heeft men hun stoffelijk overschot teruggevon den. tische minderheid om de macht handen te houden". Als gevolg van de regeringswijzi ging heeft de inter-Amerikaanse vre- descommissie besloten haar reis naar Guatemale uit te stellen. De commis sie wacht nieuwe instructies van de Organisatie van Amerikaanse sta ten af. BIJEENKOMST AMERIKAANSE MINISTERS.. De raad van de Pan-Amerikaanse Organisatie heeft Maandag een re solutie goedgekeurd, waarin werd gevraagd op 7 Juli te Rio de Janei ro een vergadering van ministers van buitenlandse zaken der Ameri kaanse staten ter bespreking van de kwestie Guatemala te beleggen. De balling. San Salvador meldde Dinsdagoch tend vroeg, dat ex-president Arbenz in San Salvador is aangekomen, op doorreis naar Buenos Aires. De Franse premier Mendès-France heeft gisteren in een informeel pers- gesprek bekend gemaakt, dat hij een eigen plan voor het Europese leger in petto heeft, dat naar voren ge bracht zou worden, als alle andere pogingen om de standpunten van voor- en tegenstanders in Frankrijk te verzoenen, waren mislukt. De premier weigerde over zijn plan dat men te Parijs een „P.M.F."- plan noemt (Pierre Mendès-France wordt wegens de lengte van zijn naam vaak PMF genoemd) bij zonderheden te onthullen. Wel ont kende hij met klem, dat zijn plan een substituut voor de EDG zou bete kenen. Hij zei, dat hij nu slechts optrad als „arbiter of bemiddelaar" in de dis cussies, totdat deze misschien geheel zouden vastlopen. Dan zou hij met zijn eigen plan voor de dag komen. In 1960 vrije huren Blijkens een publicatie van de minister van Wederopbouw, geplaatst in „Bouw", is de minister niet van pl'an de rijkssubsidie op de huurprijs van nieuwe woningen nogmaals te verhogen. De minister is van mening, dat de staat met de 300 millioen gulden sub sidie, die zij per jaar op de huren verstrekt, het maximum bereikt heeft. De bewindsman blijkt trouwens helemaal geen voorstander te zijn van gesubsidieerde huren, hij geeft als zijn mening te kennen, dat de regering moet streven om in 1S60 het jaar waarin de minister hoopt, dat de wo ningnood overwonnen zal zijn de huren geheel vrij te hebben, zodat er weer een vrfje huurvorming mogelijk zal zijn. Dan zullen slechts de kwa liteit en de ligging der huizen de huur bepalen. Omtrent de kwaliteit van de toekomstige huizen heeft de minister ook zeer vastomlijnde ideeën. De minister vindt, dat de huizen ruim behoren tezijn, met twee woonkamers en voldoende ruime slaapkamers, terwijl het gehele huis voorzien moet zijn van de moderne vindingen als douchecellen, parketvloeren en centrale verwarming. In dc Amerikaanse staat Texas is de Rio Pecos een zijrivier van de Rio Grande, buiten haar overs getreden. In Ozona zouden acht personen ver dronken zijn. Hefschroefvliegtuigen hebben Zon dag en Maandag de 226 passagiers van een trein, die tussen Langtry en Del Rio was gestrand, naar Del Rio overgebracht. De Mexicaanse stad Cuidad Acu- ma, die tegenover Del Rio aan de andere kant van de Rio Grande ligt, is ontruimd. WAT W'J WOENSDAG A S. ZULLEN ZIEN De zonsverduistering op30Juni Kijken met blote oog of zonnebril gevaarlijk Met het oog op de zonsverduistering van 30 Juni a.s. wordt van medische zijde met klem aangeraden, niet miet het blote oog naar de zon te kijken, maar zulks te doen door een zeer zwart beroet glaasje. Het anders verblin dende zonlicht wordt bij de komende verduistering 80 pet. verduisterd, maar de warmtestralen werken op het netvlies in. Daar het oog door zijn bouw als een brandglas werkt, bestaat grote kans op verbranding van de gele vlek van het oog, een veroranding, welke onherstelbaar is. Men zij dus gewaarschuwd en gebruike bij obéervatie van de zon een zwart beroet glaasje. Een zonnebril, ook al is die zeer donker, is beslist af te raden, daar deze nog te veel licht en warmtestralen doorlaat. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS WARMER. Koude nacht. Morgen overdag droog en aanvankelijk vrij zon nig weer, maar later weer toe nemende bewolking. Zwakke, la ter meest matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Hogere middagtemperaturen. 30 Juni: zon op 4.23 en onder 21.04; maan op 4.00 en onder 21.23 uur. 30 Juni: 13 u. 26 min. N.M. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 19 C. OSLO half bew. 16 KOPENHAGEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM geheel bew. 13 LONDEN zwaar bew. 16 LUXEMBURG licht bew. 17 PARIJS onbewolkt 18 BORDEAUX half bew. 19 GRENOBLE licht bew. 22 NICE onbewolkt 29 GENèVE ZURICH LOCARNO regenbui 24 BERLIJN geheel bew. 21 FRANKFORT licht bew. 20 MUNCHEN regen 12 WENEN licht bew. 20 INNSBRUCK zwaar bew. 17 ROME half bew. 32 AJACCIO onbewolkt 28 MALLORCA onbewolkt 23 Korreltje Het baat niet of getracht u voor te doen, zoals ge in werkelijkheid niet zijt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1