Definitieve regeling tussen de doktoren en de ziekenfondsen? Nederlandse 13 maal met koks in Bern goud bekroond Paul krijgt een paspoort „Halsterse onderduiker" tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld DONDERDAG 24 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT DERDE BI AD PAGINA 1 Contract; voor 3 jaren wordt thans opgesteld In dc middagzitting van de giste ren in Utrecht gehouden jaarverga dering van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen deelde de voorzitter de heer J. C. van Lienden mede, dat er thans een aantal enquetes wordt gehouden teneinde te komen tot een juiste be rekening van de kosten der praktij ken van de groepen ziekenfondsme dewerkers. Bij dc huisartsen is het onderzoek reeds beëindigd. Het rapport over deze groep van medewerkers is bin nenkort te verwachten. De onder handelingen voor het afsluiten van een definitief contract voor deze groep zijn inmiddels begonnen. Ver wacht wordt, dat het volgend jaar de thans bestaande voorlopige rege ling vervangen zal kunnen worden door een die dan drie jaar zal duren. Afscheiding specialisten? Over de praktijkkosten van de spe cialisten zijn reeds voorlopige con clusies van het nog niet beëindigde onderzoek voorgelegd. Deze komen vrijwel overeen met het standpunt van de ziekenfondsen over het vx-aagstuk der honorering. Of hier mede de afscheiding van een groep Rector Kraakman 25 jaar priester Op Woensdag 14 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat rector J. Th. M. Kraakman priester werd gewijd. Rector Kraakman, die op 16 Mei te Aekersloot werd geboren, was ach tereenvolgens kapelaan te Lan- geraar (1920—1931), te Amsterdam (19311940, te 's Gravenhage (1940 1946), waarna hij in October 1946 werd benoemd tot diocesaan Direc teur der Katholieke Actie in het Bis. dom Haarlem. Er zullen in het Haai'lemse wei nig priesters zijn, die zulk een be kendheid genieten als rector Kraak man. Behalve directeur van de K.A., is rector Kraakman geestelijk advi seur van het hoofdbestuur van de Katholieke Bond van Overheidsperso neel, van dè Algemene R.K. Ambte- narenverèniging, van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond, van de' Algemene Katholieke Werkgevers vereniging in het Bisdom Haarlem, van de Katholieke Arbeidersvereni ging in het Bisdom Haarlem, van de R.K. Centrale voor Overheidsperso neel, van de Katholieke Arbeiders Vrouwenbeweging in het Bisdom Haarlem, van de Katholieke Vrou wenbeweging „Het Gilde" in het Bis dom Haarlem, van de Katholieke Ac tie voor de Vrouw in het Bisdom Haarlem, van de Nederlandse Reis- vereniging voor Katholieken. Ook is de rector geestelijk adviseur van de Diocesane Raad van Overleg der Standsorganisaties in het Bisdom Haarlem. Op de feestdag. Woensdag 14 Juli a.s. zal de jubilaris des morgens om 10 uur een plechtige H. Mis opdra gen in dc dekenale kerk aan de Parkstraat te Den Haag. Na de H. Mis zal er in de pastorie gelegenheid zijn de jubilaris geluk te wensen. specialisten uit hun organisatie zal eindigen, moet nog worden afge wacht. Bij de apothekers is een nieuw onderzoek van de bedrijfskosten no dig geworden, omdat de basiscijfers van 1949 zijn verouderd. Ook hier wordt gehoopt op een nieuwe drie jarige overeenkomst, ingaande 1955. Tandartsen moeilijk Bij de tandartsen ligt het moeilij ker. De tandartsen hebben zelf door een economisch bureau een studie van de praktijkkosten laten maken, doch de ziekenfondsen achten dit niet voldoende. De conclusie, dat de praktijkkosten hier de helft van het inkomen uitmaken, kan naar de mening van de ziekenfondsen niet voldoende worden aangetoond. Het een en ander heeft het instellen van een nieuwe enquête nodig gemaakt. De heer Van Lienden zeide nog dat bij het vorderen van het onder zoek er meer bezwaren komen te gen het verstrekken van gegevens, omdat dit door de medwerkers ge zien wordt als een aantasting van het vrije beroep. De ziekenhuizen zijn volgens de heer Van Lienden in principe bereid de nodige inzich ten te geven in hun prijsberekening AUTOBUSBOTSING BIJ LEUVEN. Op de hoofdverkeersweg bij Lei ven zijn Woensdagochtend in dichte mist twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. Vier personen (drie mannen en een vrouw) werden op slag gedood. Men vreest voor het le ven van twee ernstig gewonden. Tien personen liepen minder zware ver wondingen op. De bussen vervoerden mijnwerkers kers en fabrieksmeisjes. ROTTERDAMS JONGETJE VERDRONKEN. De 6-jarige Jan van der Hoek uit de Tweede Jerichostraat te RoUfr- dam, is Dinsdagavond in de Kralirig- scheplas verdronken. Door onbekende oorzaak is hij te water geraakt; een agent van de po litiepost aan de Oudedijk, die, ge waarschuwd door een zusje en een broertje van het slachtoffertje, met een uitrukte, slaagde er direct in hein op het droge te brengen. In afwach ting van de komst van de G.G.D. paste de de agent alvast kunstmatige ademhaling toe. Bij aankomst in l>ct ziekenhuis Bergweg echter, bleek-de jongen te zijn overleden. Gisteravond omstreeks half tien werd de Rotterdamse brandweer ge alarmeerd voor een brand in het Duitse m.s. „Hohcnfels", dat in de Merwebaven te Rotterdam ligt. Onder de lading lagen balen plant aardige vezels, sisal en een klein par tijtje rubber en hier werd brand ont dekt. Dc oorzaak is onbekend. Direct verschenen twee motorspui ten en ook de bedrijfsbrandweer kwam in actie. Twee brandblusbo- ten werden in reserve gehouden. Na ongeveer vijf kwartier was men het vuur meester en kon aan het nablus sen worden begonnen. De brand ging met rookontwikkeling gepaard. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. ONEERLIJKE VERVOERDERS. De rivierpolitie te Rotterdam heeft vijf expeditieknechts gearresteerd, die in het afgelopen jaar voor 10.000 aan katoen in de haven zou den hebben gestolen. De katoen werd dan aan een Haagse koopman verkocht, die Za terdag jl. met een vracht van 560 kg. op de Haagweg door de radio-sur- veillance-brigade van de Rotterdam se politie werd aangehouden. Producten van de eigen bodem Nederland behoort tot de vier bestkokende landen ter wereld. Dat is gebleken uit de resultaten van dc internationale kokswedstrijden op j staat met de beste prestaties voor de tentoonstelling ..Hospes'" te Bern de dag te komen, waar elf van Neerlands „lekkerste jongens" zich op de meest smake- lijke manier tegen equipes van vrij-rprprv vr aphtattto cfi opfv wel alle landen ter wereld hebben TEGEN RACHTAUTO GELOPEN niet zal nalaten Neerlands goede naam in het buitenland te verhogen, is naar de mening der gouden koks in niet geringe mate te danken aan de enorme verscheidenheid van voortreffelijke grondstoffen, die Ne derland op eigen bodem kweekt en fokt. Deze stellen de vakman moeten verdedigen. Zes dagen lang hebben deze Ne derlandse meesterkoks zich in het internationale restaurant van hun beste zijden laten kennen, zowel met de warme als de koude keuken Zij zijn maar liefst met dertien gou den medailles en een zware zilveren herdenkingsschaal als p-loegprijzen thuis gekomen. In de individuele strijd tussen koks uit 21 landen in de specialiteiten-keuken won de Haagse cuisinier W. te Mey de twee. de prijs en bovendien nog een gou den horloge. Daf* en nacht heeft de crème de j la creme van "H* uitgesloofd on uit grondstoffen van eigen bodem te vervaardigen. EN GEDOOD. Toen de 59-jarige mevrouw Stof fels Monnikendam uit Amsterdam gistermorgen omstreeks-elf-uur haar auto op de Herengracht te Den Haag had geparkeerd, ging zij voor haar auto langs om de rijweg-over te ste ken. Zij liep daarbij tegen een pas serende vrachtatuo en werd tegen de grond geslingerd. Aan de beko men inwendige kneuzingen is zij nog ter plaatse overleden. IN DE MIJN GEDOOD. Geen vrouwenwerk, maar toch doen ze 'f graag Hoewel dit werk. dat U deze drie meisjes hier ziet doen nu niet bepaald lijkt op wat men doorgaans onder vrou wenarbeid verstaat, doen zij het met enthousiasme. Zij werken n.l. mee aan de wederopbouw van het tijdens de stormramp zo zwaar getroffen Schouwen Duiveland. Niet ongeduldig worden Op vragen van het Tweede JKamer lid de heer Wagenaar betreffende de door de communisten P. de Groot lid van de Tweede Kamer en B. Brandsen, secretaris van de Een heidsvakcentrale aangevraagde pas poorten, heeft de minister zonder portefeuille de heer Luns, mede na mens de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk het volgende geant woord: Het is de minister bekend, dat de heren P. de Groot en B. Brandsen in de loop van Mei, resp. eind April 1954, paspoorten hebben aange vraagd en dat deze nog niet zijn uit gereikt. Hoog- peil. De 28-jarige handlanger L. Bee- Neerïands koks zich I rendonk uit Hoensbroek is gisteren uitmuntende spijzen i op de losvloer van staatsmijn Emma tussen een steenwipper en een mijn- wagen bekneld geraakt en op slag gedood. De man was gehuwd, doch had geen kinderen. Soms te langzaam. De aangevraagde paspoorten wa ren op het tijdstip, waarop de vra gen werden gesteld, nog niet ver strekt. aangezien het onderzoek, dat aan elke paspoortaanvraag vooraf gaat. nog niet was afgesloten. De ministers zijn echter van oordeel dat Trein greep scooter Twee doden het onderzoek in sommige gevallen onredelijk lang duurt; zulks zal on der de aandacht van de in eerste in stantie verantwoordelijke autoritei ten worden gebracht. Een opdracht van bepaalde in stanties of personen om de passen niet te verstrekken is niet gegeven. Indien een paspoort wordt gewei gerd, wordt zulks ter kennis van de minister van Buitenlandse Zaken gebracht. Het ligt niet in de bedoeling de door de heren P. de Groot en B. Brandsen aangevraagde paspoorten te weigeren. De wereld wil bedrogen worden De Naardense politie heeft gisteren een 47-jarige venter uit Utrecht aan gehouden, die er van verdacht wordt een Naardense villiabewoonster geld afhandig te hebben gemaakt door het opdissen van mooie verhaaltjes. De man had enige tijd geleden veters te koop aangeboden en vertelde daarbij zo'n droevig verhaal, dat de bewuste dame alle veters kocht en de man bovendien nog 100 in de hand druk te. Dit bleek de venter best te be vallen en hij kwam nog enige malen terug, waarbij -hij in totaal ƒ600 wist los te krijgen. Daarna liet de man zich niet meer zien, maar dezer dagen kwam een andere man aan de villa, die vertelde Gisteravond omstreeks half negen j dat hij een zwager van de venter is op de onbewaakte overweg bij kasteel Recliteren in Overijssel een scooter gegrepen door de trein DalfsenZwolle. De berijder van de scooter, de 34-jarige kcllner M. C. A. Claassen en dc duo-rijdster, de 32-jarige mej. C. van der Gunt, beiden uit Wageningen afkomstig, werden op slag gedood. Ondanks het feit, dat vele landen j met hun vele provinciale speciali-1 teiten deel namen, de Amerikanen in witte smokings met sjerpen en j blikken truffels van 150 gulden per i stuk kwamen aanzetten en tal van i „maitres de cuisine" van interna- tionale faam de pollepel voerden, is j ons land er in geslaagd een der hoogste vier, waarschijnllijk de der- i de, groepsprijs te winnen. Dit bewijst volgens de technische j leider van de afvaardiging, de heer M. G. J. Kempers en de chef d'equi- pe Te Mey, dat onze keuken, zij het niet specifiek Nederlands, dan toch J wel op hoog internationaal peil staat. Goodwill. Het succes te Bern, dat interna tionaal sterk de aandacht trekt en Bittere erfenis Afscheid van prof. mag. dr. Weve O.P. Met het geven van een afscheidscollege heeft Prof. Mag. Dr. F. A. Weve; O. P., hoogleraar in de Logica, Psychologie, Ethica en Sociologie aan dc Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Dinsdag zijn taak als do cent neergelegd. Zijn oud-leerling dr. G. M. J. Veldkamp, staats-secretaris van Economische Zaken, drukt hem de hand. De Bijzondere Strafkamer van de arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de 29-jarige bakker uit Bergen op Zoom wegens het vrijwillig in krijgsdienst treden van een buitenlandse mogendheid wetende dat deze met Nederland in oorlog was, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van prae- ventieve hechtenis, ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht voor dc tijd van 10 jaar en uit het recht om bij de gewapende macht te dienen voor de tijd van het leven. Na de bevrijding was de bakker wegens het in dienst treden bij de Duitse krijgsmacht gevangen gezet in een kamp te Numansdorp. Na een klein anderhalf jaar brak hij uit en ging naar zijn huis te Halsteren. Toen hij thuiskwam, waren de plaatselijke politie en bewakers van het kamp er reeds geweest. Hij bleef een weekje rustig binnen en daarna nam hij kalm deel aan het leven van alledag. Hij ging bij zijn vader in de bakkerij werken, hij kreeg bericht van het beheersinstituut dat het be heer over zijn bezittingen was opge heven en bericht dat hij niet in mi litaire dienst behoefde te komen en ontving geregeld een stembiljet, zo dat hij als een goed burger kon meedoen aan de verkiezingen. Onbewust van het feit dat het bij zondere gerechtshof te 's Gravenha ge in April 1949 hem veroordeeld had tot een gevangenisstraf van vijf jaar met ontzetting uit de kiesrech ten, trad hij in 1951 in het huwelijk. De toenmalige advocaat-fiscaal, die thans kinderrechter in Den Haag is, meende dat de voortvluchtige on vindbaar was en streepte diens ad res door op de dagvaarding. Het vonnis werd bij verstek uitgespro ken. De hele zaak kwam pas uit toen de bakker op 1 Januari 1954 zich te Bergen op Zoom vestigde en er een bakkerswinkel opende. De politie in deze stad arresteerde hem. Bij de behandeling voor de bij zondere strafkamer, nu veertien da gen geleden, had de officier even eens drie jaar geëist. 100-jarige N.S. bracht welvaart in Roosendaal Op de dag af 100 jaar geleden, nadat het eerste treintje in wolken stof en as te Roosendaal is aange komen, angstig bewonderd door de plattelanders, die uit voorzorg het vee uit dc wei hadden gehaald, zijn gistermorgen spoorwegautoriteiten in een uit de Napoleontische jaren stammende diligence gestapt om van het nieuwe grensstation af een feest- rit te maken door dc 100-jarige spoorstad. Het kleurrijk rijtuig werd ge volgd door een aantal miniatuur treintjes, dat dc opening van de spoorfeesten luister kwam bijzetten. Deze feestelijke stoet, die werd voorafgegaan door twee muziekkorp sen, bracht ondanks het tamelijk gure weer duizenden kijkers op de been en trok door versierde straten naar het oude gemeentehuis op de Markt, waar een officiële ontvangst door het gemeentebestuur werd ge houden. Burgemeester vertelde o.m. dat de dag van 23 Juni 1854 van beslissende betekenis is geweest voor de ont wikkeling van Roosendaal. In de afgelopen 100 jaren groeide Roosen daal van een plattelandsgemeente uit tot een gezond industriecentrum dat nog heden werfkracht blijkt te bezitten". was en 200 nodig had om zijn zwa ger uit een zenuwinrichting te krij gen, waarin hij terecht was geko men. De dame gaf het bedrag, doch de man is niet meer gekomen om het geleende geld terug te brengen. Gis teren vervoegde zich de eerste ven ter weer aan dc villa, doch nu was de dame zo verstandig de politie te waarschuwen, die de man kon ar resteren. Deze beweerde het geld ge leend te hebben, doch van de man, die had gezegd zijn zwager te zijn, wist hij niets. Hij kende de man niet. In de maand April hebben als ge volg van brand zes personen het le ven verloren, terwijl negentien per sonen, waaronder drie brandweerlie den. werden gewond. De directe schade bij branden wordt geraamd op 2.916.000.— tegen ƒ5.541.000.in Maart 1954 en 2.428.405.— in April 1953. Er kwamen in April van dit jaar 24 branden voor met een schade van meer dan 20.000.Hieronder wa ren zeven boerderijbranden met een schade van 167.000.— tegen vijf boerderijbranden met 255.000.— directe schade in Maar 1954 en tien boerderijbranden met ƒ420.500.di recte schade in April 1953. Bij de boerderijbranden in April van dit jaar kwamen 4 paarden, 37 koeien, 37 varkens en 3778 stuks kleinvee in de vlammen om. Handel en industrie leden met 17 branden een schade van 1.712.000. Van de 24 branden in April j.l. is de oorzaak in 12 gevallen onbekend. Spaans op H.B.S,? B. en W. van Nijmegen hebben de gemeenteraad voorgesteld aan het lesrooster van de HBS de Spaanse taal als facultatief vak toe te voe gen. Abituriënten, die Spaans geleerd hebben, krijgen ruimere maatschap* pelijke mogeilijkheden, oordelen B. en W. Naar wij vernemen zal de heer Bernard Verhoeven met ingang van 1 October, het einde van het lopende studiejaar, ontslag nemen als direc teur van de Jan van Eyk-academie te Maastricht. De heer Verhoeven heeft gedurende bijna 5 jaar de leiding van de Jan van Eyk-academie gehad, sinds de oprichting van deze instel ling. Hij blijft echter als leider van de toneelacademie te Maastricht werkzaam. Ronselt Westen ar beiders uit Noorden? Vragen in de Kamer In de Tweede Kamer zijn de mi nister van Economische Zaken schrif telijk vragen gesteld, die betrekking hebben op het wegtrekken van ar- biedskrachten uit de Noordelijke in dustrie-centra naar het Westen van Nederland. De vragensteller is van mening, dat dit de industrialisatie van Gro- 'ningen maar zeer weinig ten goede zal komen cn vraagt de minister of deze bereid is maatregelen te tref fen, teneinde deze afvloeiing van ar beiders te voorkomen. ZONDAG STREMMING TREIN VERKEER DORDRECHT—LAGE ZWALUWE. Wegens werkzaamheden aan de spoorbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk zial het treinverkeer tus sen Dordrecht en Lage Zwaluwe op Zondag a.s. tussen 7.00 en 19.00 uur gestremd zijn. Ter vervanging van dc treinen zul len autobussen rijden. Deze vertrek ken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over ieder 'heel en tien minuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen de afstand niet in dezelfde tijd als de treinen kunnen'afleggen, dient men rekening te houden imet ongeveer een half uur vertraging. Reizigers uit de richtin gen Breda en Roosendaal zullen dus een half uur later dan normaal in Dordrecht aankomen. Reizigers in de richtingen Breda cn Roosendaal moe ten een half uur vroeger naar Dor drecht reizen om vandaar per auto bus de gewenste treinen te Lage Zwaluwe te kunnen halen. Voor het vervoer van ingeschre ven bagage zal een vrachtauto rijden. De internationale treinen Amster damParijs w. zullen over Utrecht en Den Bosch rijden. Voor reizigers uit Den Haag en Rotterdam, die met deze treinen wensen te rijden, rijden speciale treinen, resp. autobussen naar en van Roosendaal, Trein D35 Don Haag H.S.Brussel Bazel rijdt tot Dordrecht als ge stroomlijnde electrisehe trein en van Lage Zwaluwe af in de normale sa menstelling. Do internationale trei nen Hoek van HollandVenlo en verder v.v. rijden eveneens over Utrecht, hetgeen ook voor dc dienst regeling van deze treinen enige wij zigingen tot gevolg heeft. Zij zullen gedurende dc stremming niet te Rot terdam C.S. doch tc Rotterdam Noord stoppen. ZWARE JONGENS. Voor het Haags Gerechtshof ver schenen in hoger beroep de 39-jarige koopman J. de H. en de 29-jarige los- werkman L. van den B., beiden uit Den Haag. Zij waren beiden tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat zij hadden ingebroken aan de Gijsbrechtstraat, de Herenstraat en de Stationsweg tc Leiden. Deze fei ten waren enkele uit een groot com plex. De H. had in totaal 9 inbraken gepleegd, Van den B.. 13. De verdach ten beloofden nu beterschap en De H. drong aan op een voorwaardelijke straf. Het viel de president moeilijk dit serieus te nemen, gezien de lang niet vlekkeloze strafbladen. De proc.-generaal vond voor ver zachting geen termen aanwezig. Een reclasseringsrapport luidde over De H. zeer ongunstig en sprak zelfs van een beroepsinbreker. Van den B. pleegde de 'feiten terwijl hij voor waardelijk in vrijheid was gesteld na een vorige straf. De pi*oc.-generaal achtte drie jaar m a voor De H. juist en vorderde tegen Van den B. conform de eis in eerste instantie vier jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof zal 7 Juli a.s. uit spraak doen. Verduistering. De procureur-ge neraal bij het Haags Gerechtshof heeft 500boete, subs. 50 dagen hechtenis geëist tegen de scheepsbou wer M., uit Wassenaar. Verdachte had voor een* arts een boot verkocht doch de opbrengst, 12.000.in eigen zak gestoken Moeilijke financiële omstandigheden hadden M. tot deze daad gebracht. In eerste aanleg was verdachte tot 3 weken gevangenic.draf veroordeeld Uitspraak over 14 dagen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9