Sterke geestverwantschap tussen Leiden haar universiteit en het P.E.N.-congres Zacharias kocht een steentje Zwarte opperhoofden spraken met blanke professor MEDEDELING PARKER „Jotter" Geen Aziatisch pact zonder Aziatische landen Tegenstrijdige berichten uit Guatemala India breekt met Zuid-Afrika De a.s. Unie besprekingen Pius X houdt zijn belofte Eén hagelbui is 100 atoom bommen te erg I DONDERDAG 24 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De ere-promotie van drie letterkundigen Ontvangst op het stadhuis De plechtigheden rond de ere-pro motie van de drje letterkundigen, Jean Schlumberger, Edgar Morgan Forster en Victor E. van Vriesland, in de letterkunde en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit werden gis teren besloten door een ontvangst in de Burgerzaal van het Stadhuis en een diner op de sociëteit „Minerva". Voordat de plechtigheid in de Pie terskerk door de rector-magnificus prof. mr. J. M. van Bemmelen, be ëindigd werd, sprak dr. Jean Schlum berger namens de drie jonge doctoren een dankwoord. De titel, aldus Schlumberger, waarmee men ons vereerd heeft, krijgt een symbolische betekenis door de plaats waar dit gebeurt is. Het vindt plaats in het hart van het land, dat volgens de traditie een toevluchtsoord is voor personen, wiens geestelijke onafhan kelijkheid in verdrukking dreigt te komen. In het bijzonder is het de universiteit, die de wereldlijke be waakster is van deze hoogste goe deren van de werkelijke vrije mens. De Leidse universiteit heeft ver trouwen getoond in de hoogheid van de litteratuur, die ons geloof uit maakt. Aldus Schlumberger, Bolwerk der vrijheid. Na een korte receptie in het aca-< demiegebouw, die de leden van het Dank aan burgerij Op hoogtijdagen blijkt de ver- bondenheid van stad en Univer- X siteit duidelijk. Het is mij daar- om een behoefte om namens de& gehele Senaat een hartelijk- woord van dank te richten tot de burgerij van Leiden, die gisteren X bij de ere-promotie van Schlum- berger, Forster en Van Vriesland evenals bij vroegere ere-pro- moties van haar medeleven heeft blijk gegeven door het uit- steken van vlaggen en het aan bieden van een receptie ten Stad- huize. Aan de Kerkvoogdij en de Kerkeraad van de Nederlands Hervormde Gemeente is de Se naat dank verschuldigd voor het afstaan van de Pieterskerk, en£ aan het L.S.C. voor het feit, dat het de Sociëteit Minerva ter be schikking stelde voor het pro-X motiediner, alsmede aan de X Plantdienst der Universiteit voor de uiterst smaakvolle wijze, waarop de Pieterskerk was ver sierd. De Rector-Magniflcus der Rijksuniversiteit te Leiden. J. M. VAN BEMMELEN. PEN-congres gelegenheid gaf hun met de rode cappa omhangen colle ga's met hun onderscheiding geluk te wensen, begaf het gehele gezelschap zich naar het stadhuis. In de Burger zaal werden de deelnemers aan het congers door het gemeentebe stuur ontvangen. Talloze persoon lijkheden uit het Leidse maatschap pelijke en culturele leven hadden zich onder de letterkundigen ge mengd. Burgem. F. H. v. Kinschot sprak in het welkomstwoord zijn vol- doening uit, de letterkundigen in het i Leidse raadhuis te mogen ontvan gen. De senaat van de universiteit heeft, aldus spreker, zijn taak blij kens het verlenen van drie ere-doc- toraten goed begrepen. Hieruit wordt namelijk duidelijk gedemon streerd, dat er uit het oogpunt van geestelijke instelling een sterke ver wantschap bestaat tussen de stad Leiden haar universiteit en het PEN-congres. Het eren van personen, die met de pen voor de vrijheid pa- Prof. dr. S. Dresden promoveert Jean Schlumberger. V.l.n.r. Jean Schlum berger, Edgar Morgan Forster, Victor E. van Vriesland, prof. J. M. v. Bem melen, rector-magnificus van de Leidse universiteit en prof. dr. P. Minderaa. Eén diamant heeft gisteren op een veiling te Londen dertienduizend pond sterling oftewel 130.000 gulden opgebracht. Die ene diamant was dan ook een heel beroemde: de prachtige zeventiende eeuwse Jehangir-dia- mant. Deze 83.05 karaat wegende steen zou volgens de overlevering oorspronkelijk in de bek van een pauw op de Mongoolse pauwentroon te Delhi hebben gehangen. Hij is nu door een Indische vorst, de maharadja Dhiraja Bahadoer van Boerdwan ter veiling gegeven. De naam van de man die er dertiendui zend pond voor heeft betaald, is niet bekend. Het enige wat de veiling meester over hem kon vertellen was, dat de naam die hij voor de koper mocht noteren tot hij het geld zou hebben gebracht, mijnheer Zacharias was. raat staan, ligt geheel in de lijn van de Leidse universiteit, welke in haar vaandel het ..praesidium libertatis" (bolwerk der vrijheid) schrijft. De burgemeester nodigde na een korte toelichting de congressisten uit om het stadhuis te bezichtigen. De voorzitter van het PEN-con gres, de beroemde Engelse schrijver Charles Morgan, dankte voor de eer door de stad Leiden aan het congres bewezen. In de avonduren werd op sociëteit „Minerva" het diner ge bruikt. Prof. dr. P. Minderaa omhangt Vic tor E. van Vriesland met de rode cappa als uiterlijk teken van zijn ere-doctoraat, (Foto's: v. d. Horst). De lege troon van Boeganda Stamhoofden van Boeganda, ge kleed in gewaden van zwart en goud, verzamelden zich gisteren naast een ledige troon om niet een hoogge plaatst Brits zaakgelastigde over de toekomst van hun land te spreken. Buiten de raadzaal te Kampala zwoegde de politie in de hete straten om een opgewonden menigte in be dwang te houden, die probeerde een glimp op te vangen van de zaakgelas tigde Sir William Hancock, professor in de aangelegenheden van het Brit se Gemenebest aan de universiteit van Londen. De troon, die geplaatst was op een met een panterhuid overdekte ver hoging, werd bezet door Moetesa 11 Kabaka (koning) van de provincie Boeganda van het Britse protecto raat Oeganda, tot de Britse autori teiten hem in November van het vo rige jaar afzetten wegens gebrek aan medewerking. De kabaka wilde dat zijn provincie onafhankelijk zou zijn vara Oeganda als geheel. Drie weken geleden werd de nood- I toestand afgekondigd, omdat naar verluidde de Afrikanen terreurme thoden toepasten om een boycot van Europese goederen af te dwingen. Regent Paulo Kavoema hield'een welkomstrede nadat Sir William tus sen de rijen der stamhoofden was doorgegaan. Hij zeide dat alle Afri kanen „met ingehouden adem" het oog gericht zullen houden op de vor deringen van de besprekingen. Sir William legde er in zijn ant woord de nadruk op, dat hij een on afhankelijk persoon was, die onder niemands invloed stond en dat hij elke druk zowel van de Britse rege ring als van de stamhoofden van Boeganda zou weerstaan. Beer roofde kind Een grote beer heeft gisteren bij Kalambaka in Griekenland een kind uit de wieg gestolen en is met dit kind het bos in gevlucht. De wieg stond aan de rand van een akker, waar de ouders de grond be werkten. Grote groepen mensen zijn het bos ingegaan om het kind te zoeken. BELANGRIJKE Heden ontvangen de nieuwste BALLPOINT in 3 kogelbreedten E.F.M.M. Fantastisch schrift. Prijs 14.50. Revills voorradig. VULPEN KLINIEK ginoifslad. BRc-ESTRAAT Telefoon 23211. Churchill en Eden naar Amerika Terwijl in de Zwitserse hoofdstad de premiers van Frankrijk en rood China met elkaar confereerden, heeft minister Eden het Britse Lagerhuis mededelingen gedaan over de toe stand in Zuid-Oost-Azië en over de Geneefse conferentie. Sir Winston Churchill en minister Eden vertrek ken vandaag per vliegtuig naar Wash ington voor besprekingen met presi dent Eisenhower en uit Edens rede in het Lagerhuis valt op te maken, dat de beide staatslieden zich zullen verzetten tegen de onmiddellijke vor ming van een defensiepact voor Zuid- oost-Azië, zoals minister Dulles reeds Beide partijen winnen voortdurend worden teruggedreven. De in de Hondurese hoofdstad Te gucigalpa omtrent het verloop van de strijd in Guatemala ontvangen be richten zijn tegenstrijdig. Sinds Woensdag, vijf uur plaatse lijke tijd, zijn geen omroepberichten meer uit Guatemala opgevangen. Voordien had de Guatemalaanse regeringsomroep gemeld, dat de strijdkrachten der opstandelingen De regering van India heeft uit protest tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse premier Ma- lan besloten het Indiase Hoge Com missariaat in Johannesburg te slui ten. Gevecht in Tunesië Franse parachutisten zijn ten Noor den van Maknassy in het district der Tunesische fosfaatmijnen uitgewor pen om hulp te verlenen aan een groep politie, in hevig gevecht ge wikkeld met tientallen gewapende anti-Fransen. Met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Djakarta zijn gisteravond op Schiphol twee Indonesische ministers aangekomen, die in ons land bespre kingen komen voeren over een wij ziging in de Unieverhouding tussen Nederland en Indonesië. Het zijn de Indonesische minister van buiten landse zaken, mr. Sunarjo, die als voorzitter van een voor deze confe rentie gevormde delegatie zal optre den, en de minister van onderwijs, mr. Mohammed Yamin, een van de vier leden van de delegatie, die ver der bestaat uit de minister van eco nomische zaken, ir. Iskaq Tjokroha- disurjo, die Zaterdag in Nederland wordt verwacht, de waarnemende In donesische Hoge Commissaris in Ne derland, mr. Susanto Tirtoprodjo en de Indonesische ambassadeur in Lon den, prof. Supomo. In een korte verklaring aan de pers zeide minister Sunarjo, dat het doel van de Indonesische regering is te komen tot betere betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, het geen kan worden bereikt door ophef fing van de Unieband en vervanging daarvan door normale internationale betrekkingen. „Indonesië wil niet ge bonden zijn door een politieke band, zoals thans het geval is", voegde mr. Sunarjo hieraan toe. „Wij hopen ern stig, dat de kwestie van de Unie op deze conferentie zal kunnen worden beslist. De komende ontmoeting hier toe zal de laatste zijn". Mr. Sujarno zeide te hopen, dat de Conferentie, die Maandag a.s. in Den Haag begint, niet lang zal duren. Hij zeide, dat het de bedoeling is op wens van de Indonesische regering de kwestie Nieuw-Guinea op de ko mende Uniebesprekingen aan te snij den. I Radio-Guatemala heeft gemeld, dat I een om de ongeveer 25.000 inwoners tellende stad Chiquimula geleverde slag is gewonnen, doch de opstande- I lingen melden, dat hun strijdkrachten j de plaats hebben bezet. Het hoofdkwartier van kolonel Ar mas, dat in de Guatemalaanse stad Esquipulas is gevestigd, meldt dat de „bevrijdingsstrijdkrachten" thans de sleden Justiapa, Progreso, Zacapa, Gualan, Camotan, Jacotan, Santa- Ana, Molino, Morales en Quetzalte- paque hebben bezet. Eden maakt duidelijk, dat er vol gens hem in Zuidoost-Azië nooit spra ke zou zijn van werkelijke veiligheid, indien de niet-communistische Azia tische landen (daarmee bedoelde hij India, Pakistan, Ceylon, Birma en In donesië) aan een dergelijk defensie pact niet hun volledige steun zouden geven. Eden hoopte, dat men een de fensiesysteem voor Zuidoost-Azië zou kunnen opbouwen en tegelijkertijd niet-aanvalsverdragen met de com munistische landen zou kunnen slui ten. Dus twee organisaties naast el kaar: een soort Aziatisch „verdrag van Locarno" en een soort Atlantisch pact voor het Verre Oosten. Op die manier zou men het doel van de Britse politiek een vredig naast elkaar bestaan van communistische en niet-communistische landen kunnen verwezenlijken. Ik geloof, aldus Eden, dat wij door de overhaaste vorming van eeri de fensie-organisatie voor het Verre Oosten tegen te gaan er toe hebben bijgedragen een situatie te scheppen, waarin beide systemen kunnen ge dijen. Van de Geneefse conferentie zei Eden: er is een kans en ik wil mij niet sterker uitdrukken dat wij een aanvaardbaar resultaat zullen be reiken. Hij wees er echter op, dat een intensivering van de militaire opera ties in Indo-China de kansen op een accoord in gevaar zou brengen. Overi gens hield Eden het bezorgde Lager huis voor, dat de toestand in Zuid oost-Azië „risico's voor een uitslaan van de oorlogsbrand" inhoudt. Men maakt uit Edens rede dez ge volgtrekking, dat hij en Churchill straks in Washington er op zullen aandringen eventuele militaire plan nen uit te stellen, totdat men de re sultaten van de Geneefse conferen tie volledig zal kennen. De Patriarch van Venetië kardinaal Roncalli heeft van Z. H. de Paus be richt ontvangen, dat toestemming verleend is om het stoffelijk overschot van Pius X, dat in de St. Pieter te Rome is opgebaard, naar Venetië over te brengen. Kardinaal Roncalli heeft een com missie ingesteld, welke de voorberei dingen zal treffen om het stoffelijk overschot over te brengen via Man tua en Venetië. Zoals bekend heeft Pius X, voor hij vertrok naar het Conclaaf, tijdens hetwelk hij tot Paus werd gekozen, gezegd: „Dood of levend ik keer te rug naar Venenië". Deze belofte zal nu bewaarheid worden. Geen invloed op het weer Een normale hagelhbui bevat hon derdmaal meer energie dan 'n atoom bom, vertelde professor Steinhauser Woensdagochtend. Prof. Steinhauser, die hoofd is van het weerkundig in stituut te Wenen, zei dit in een be toog waarmee hij het sprookje, dat ontploffingen van atoom- en water stofbommen invloed op bet weer zou den hebben, de wereld uit wilde hel pen. Bij de ontploffing van een atoom- of waterstofbom komt er slechts zo kortstondig een fractie van een seconde een grote hoeveelheid energie vrij, dat er heel wat atoom bommen nodig zouden zijn om de energie van de zon te vervangen. Professor Steinhauser had het precies uitgerekend: er zouden om dat te be reiken per dag anderhalf milliard atoombommen tot ontploffing moeten worden gebracht. Avontuur m'n vrinden is overal te vinden Velen geloven, dat er tegenwoor dig geen avonturen meer te beleven zijn. Ten onrechte, want het avon tuur ligt, evenals het geluk, naast de deur. Sommigen vinden het, an deren niet. Een van degenen, die het avontuur steeds gezocht hebben en het in overvloedige mate ook heb ben gevonden, is lord Edward Montagu. Hij is thans op 48-jarige leeftijd te Chiapas in Mexico over leden. Hij bevond zich daar in ver band met onderzoekingen naar de oude beschaving der Mayo-Indianen. Lord Montagu, broeder van de tiende hertog van Manchester, was een bekend avonturier. Na de bekende Britse school van Harrow te hebben afgelopen, werd de jonge lord in 1925 door zijn va der naar een boerderij in Canada, be zit van de familie, gezonden, om met het boerenbedrijf vertrouwd te geraken. Edward had er echter na een jaar schoon genoeg van. Hij verliet Al berta, dook op in Winnipeg, in de Canadese staat Manitoba, trad daar in het huwelijk met Nora Potter, dochter van een zakenman uit Al berta en reisde vervolgens naar de Verenigde Staten, waar hij zich als „werkend passagier" voor het jacht van kapitein Walter Wandewell liet aanmonsteren. Kapitein Wandewell werd in 1932 te Los Angeles door misdadigers ver moord. Lord Montagu werd gearres teerd, omdat er iets met zijn paspoort niet in orde was. Dit maakte, dat hij de Verenigde Staten verliet en zich weer in Canada vertoonde. In 1953 kocht hij een motorschip, waarmede hij, met nog zes mannen, uit Victoria, in Brits-Columbia, naar Vancouver vertrok. Onderweg werd schipbreuk geleden en de zeven ge zellen moesten twee dagen op het Jones-eiland doorbrengen, voor zij gered werden. Na de schipbreuk verdween Mon tagu. Zijn ongerust geworden fami lie liet over het gehele Amerikaanse vasteland naar hem zoeken, daar gevreesd werd dat hij ontvoerd was. Doch Montagu dook in Duinkerken weer op. Hij was, via Panama, naar Engeland scheep gegaan. Van hieruit had zijn zuster Louise, die een vlieg brevet had, hem per vliegtuig naar Duinkerken overgebracht. In Frankrijk zijnde, meldde h\j zich aan voor dienstneming in het Franse vreemdelingenlegioen, dat hem echter niet aanvaardde. Lord Montagu keerde daarop naar Engeland terug en kocht een koffie- kraam te Maidenhead, aan de Theems, waar hij koffie en broodjes verkocht aan vrienden, die met hun motorboten op de Theems gingen varen. Hij was inmiddels van zijn eerste vrouw gescheiden, waarna hij, in 1937, hertrouwde met Dorothy Pe ters. Daarop kwam de tweede wereld oorlog en Montagu zorgde ervoor, dat hij er niet buiten bleef. Hij nam, als gewoon soldaat, dienst in het Amerikaanse leger, hetgeen hpm, na de oorlog, het Amerikaanse staatsburgerschap opleverde. Ook zijn tweede huwelijk werd door echtscheiding ontbonden, waar na hij zich in 1952, geflankeerd door Cora Kellyn. voor de derde maal op het huwelijkspad waagde. Een betrekkelijk „gewone?' oor zaak zonnesteek heeft nu «en einde aan dit veelbewogen laven ge maakt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5