Omsreving Tweede rampoefening Rode Kruis te Leiden Eén tapte het beste bier De oprichting van gemeentelijke vuilophaaldienst in behandeling DONDERDAG 24 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 1 Ditmaal bommen op Burgemeesterswijk Zaterdag wordt in de Burgemees-gedeelte met de onder hun leiding terswijk een grote Roode-Kruls- oefening gehouden, de tweede bin nen korte tijd. Er nemen 250 „ge wonden" (padvinders) aan deel en naar verwacht wordt 75 helpsters en drie peletons helpers (136 man). De volgende afdelingen zijn bij de oefening betrokken: Rijnland, Was senaar, Alphen aan den Rijn, Zoe- termeer, Voorburg, Den Haag, Rijs wijk, Oude Wetering, Hazerswoude, Bodegraven en Leiden. De samenstellers van het oefen- plan zijn er van uitgegaan, dat dit een stafoefening moet zijn, waarbij geen eerste hulp wordt verleend, zodat de oefening begint in het sta dium, dat EHBO reeds is verleend. Het hoofdmotief is de selectei van de gewonden naar de urgentie van afvoer. De onderstelling is, dat het Zuid oostelijke deel van de stad getrof fen is door een bombardement, waarbij in het Zuidoostelijke deel van dit gebied (ten Oosten van de Stadsmolensloot en ten Zuiden van de singel en de Fruinlaan) een zwa re brand is uitgebroken. Het laat zich aanzien, dat eventuele slacht offers niet eerder dan omstreeks 4 uur kunnen worden bevrijd. Intus sen is kort na het bombardement (om half 2) door mobiele geneeskun dige troepen, bijgestaan door blok en wijkploegen, een begin gemaakt met het afvoeren van slachtoffers uit het niet brandende gedeelte van het terrein naar het Academisch Ziekenhuis. De opnamemogeljjkheid daar is echter beperkt, doordat or al vele slachtoffers van een bombardement te Den Haag zijn opgenomen, zo gaat de sombere onderstelling ver der. Met het oog hierop ontvangen de districtcommandanten R.K.K. Lelden en Den Haag opdracht de medische hulpverlening aan de slachtoffers uit het Zuidoostelijke LEGEROEFENTNGEN ROND LEIDEN. De militaire bedrijvigheid van deze week in en rond Leiden vond haar oorzaak in de oefeningen, die door de territoriale troepen werden gehouden. Deze troepen liggen voor herha lingsoefeningen in Ede en Rucphen. Zij hebben onder meer de opdracht gekregen om Katwijk en omgeving te veroveren, waarna een andere le gergroep een tegenaanval heeft on dernomen. Bovendien waren er activiteiten in Leimuiden en Oegstgeest. De lucht macht was hierbij ingeschakeld voor proviandering uit de lucht. Gisteravond zijn de oefeningen be ëindigd. Generaal Buurman van Vree den heeft zijn tevredenheid betuigd met het verloop van de oefeningen, die door het enthousiasme van de manschappen werd beïnvloed. Vereniging van Post zegelverzamelaars staande colonnes te verzorgen. Hier bij dient men zich er op in te stel len, dat de afvoer zal moeten plaats hebben naar ziekenhuizen te Utrecht en omgeving. De mobiele medische eenheid van de afdeling Den Haag zal in bedrijf moeten wor den gesteld om de transport over grote afstand mogelijk te maken. De M.M.E. Den Haag zal na aan komst een verzamelplaats gewon den inrichten (met tenten) op het open sportterrein aan de Burggra- venlaan, die vermoedelijk omstreeks 4 uur klaar zal zijn. D oprichting van een „lazaret" voor deze oefening is gekozen het gymnastieklokaal van de gemeente lijke HBS Burggravenlaan .wordt voorbereid door de colonne Voor burg. Het gebied van de oefening wordt begrensd door de Hoge Rijndijk, de Hogewoerd, de Lammenschansweg, de Stadsmolensloot en de Burggra venlaan. Er zal naar gestreefd wor den, de oefening omstreeks 7 uur te doen eindigen. £eid&e Varia Hedenmorgen omstreeks acht uur is bij Peter Leenens snackbar 'n electromotor In brand gevlogen. De brandweer die onmiddellijk werd gewaarschuwd, wist het begin van een brand met koolzuursneeuw te blussen. De jongens van „Het Gilde",, par, O.L.V;-, Hemelvaart en St. Jo seph (club van Beugelsdijk) worden morgenavond verwacht in de zaal Gasstraat 36. De jongenscongreganisten van de parochie Maria Hemelvaart en St. Joseph en de leiders, die met de be devaart naar Heilo zijn meegeweest en die foto's wensen te kopen, wor den verzocht voor Zaterdag a.s. hun naam in 't kerkportaal op de lijst te noteren. Een 30-jarige landarbeider uit Assendelft en een 25-jarige huishoud ster uit Beverwijk zijn in een Leids modemagazijn betrapt tijdens het ste len van twee japonnen ter waarde van honderd gulden. De politie, die deze twee heeft aangehouden, ver moedt, dat zij nog meer winkeldief stallen op hun geweten hebben. VAN DE TRAP GEVALLEN. Een bezoekster van één van df Oudeliedenhuizen te Leiden, de 70- jariee mevrouw J. de HaasDreef, is gisteravond in dit huis van de trap gevallen, nadat zij .naar een helpen de hand, die haar werd aangebo den, had misgetast. Zij werd met een ernstige hersenschudding naar het St. Elisabethzlekenhuis vervoerd, al waar zij hedennacht is overleden. EINDEXAMENS R.K. LYCEUM. Op het R.K. Lyceum „St. Bonaven- jtura" alhier slaagden voor het eind- j examen H.B.S. afdeling A, de volgen- Gisteravond werd in „de Kleinecandidaten: jl. ^.rnoldus, Oegst- Burcht" de laatste vergadering in dit feest; Th._ van_BeUer„ Oegstgeest; J, seizoen gehouden door de Leidse Ver eniging van Postzegelverzamelaars onder leiding van haar voorzitter, de 'heer W. J. van Doorn. Na een wel komstwoord tot de vele aanwezigen sprak deze zijn voldoening uit over het feit, dat de vereniging zich in een grote belangstelling mag verheugen. Het gaat met de ledenaanwinst steeds crescendo, wiant er werden niet min der dan negen, nieuwe leden geïnstal leerd, terwijl wederom een groot aan tal op de ballotagelijst werd ge plaatst. Nadat de voorzitter enige pihilatelistische mededelingen had ge daan. ging 'hij over tot behandeling van de overige punten der agenda, welke vlot werden afgewerkt. O.a. kwam ter sprake de jaarvergadering van de Bond van Postzegelverzame laars, welke gehouden zal worden te Vlissingen op 3, 4 en 5 September, waarvoor drie afgevaardigden van de afd. Leiden werden aangewezen. Van 920 Juli a.s. wordt te Brussel een grote tentoonstelling gehouden, waar aan ook philatelisten uit Nederland kunnen deelnemen. De heer G. M. Minnema is gaarne bereid hierover inlichtingen te verschaffen. Ook werd bekend gemaakt, dat thans de gelegenheid bestaat om postzegels ter waarde van 1000.uit het buiten land te betrekken, men heeft er ech ter rekening mede te houden, dat dsaarvoor belasting moet worden betaald. De hersengymnastiek werd weder om een groot succes. Aan een drietal leden werd daarvoor een prijsje uit gereikt. Hierna werd gepauzeerd, waarna de voorz. nog enige interne aangelegenheden ter sprake bracht en de gebruikelijke rondvraag werd gehouden. Aan het einde van de bijeenkomst wenste de voorzitter de aanwezigen een prettige vacantia toe en deelde mede, dat in de maanden Juli en Augustus geen ledenvergade ringen zullen worden gehouden. De eerstvolgende ledenvergadering werd vastgesteld op Woensdag 22 Septem ber a.s. De ruilavonden gaan echter door en wel iedere tweede Woensdag van de maand in de bovenzaal van de Chem. School, Rapenburg 30, te Leiden, van 3 tot 10 uur: alléén in de maand Augustus wordt géén ruil- avond gehouden. Voor de Jeugdaf- I deling zijn de bijeenkomsten elke I eerste Dinsdag van de maand in het i V. C. F.-huis, Gerecht 10. te Leiden, j De voorzitter sloot daarna deze ge animeerde vergadering. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen. PEEST OP DE BOKSSCHOOL 1 Juli a.s. te 9.30 uur v.m. zullen op het terrein de „Leidse Hout" zeven tijdelijk reserve tweede luite nants, t.w. zes van de Kokschool en één van de Cadi alhier, worden beëdigd. Voorts zal op genoemde datum het 4-jarig bestaan van de Koksschocl feestelijk worden herdacht, waartoe 's middags aanvang 14.30 uur op het voetbalterrein gelegen in de Leidse Hout een voetbalwedstrijd zal wor den gespeeld tussen elftallen van de Koksschool en het Depot der Inten dance, terwijl 's avonds aanvang 8 u. een cabaretvoorstelling zal worden worden gegeven in de Stadsgehoor zaal. De veertiende wedstrijd „biertap pen" van dit seizoen, die het Cen traal Brouwerij Kantoor organiseert nernens de Nederlandse brouwerijen, vond gistermiddag in de Stadsgehoor zaal in Leiden plaats. 21 Teams uit Leiden en omgeving stonden hier voor de opgave: „Hoe tap ik in de kortst mogelijke tijd het lekkerst glas bier?" Het bleek, dat daar wat voor komt kijken. Niet iedereen kan een glas bier serveren, waarvan de manchet ineens goed „staat"; waar van de schuimkraag twee vingers dik is en de temperatuur de 10 graden Celcius niet te boven gaat. De jury gaf punten voor de wijze, waarop de buffetchef of barman zo vakkundig mogelijk het werk aan de tapwagen had verricht en voor de wijze, waarop dc kellner/serveuse een en ander serveert en inschenkt. Er werd geconcentreerd en met aandacht gewerkt in de Stadsgehoor zaal, want er waren vier prijzen: van 150.— afdalend tot 25,—; boven dien zullen de prijswinnaars eind Augustus in het Concertgebouw in Amsterdam uit mogen komen in de grote nationale eindstrijd. Winnaar werd „Café Het Centrum" met Kees van Wettem als tapper en Koos Har- tevcld als serveerder. De tweede prijs van 100 gulden was voor Café Ver straten (Toon Verstraten en Dea Verstraten—Teunis). De derde prijs van 50 gulden voor café „Klein Mi nerva" (Jan Lucie en Jan Elijzen) en de vierde prijs voor de Stations restauratie te Leiden (Willem Ruben en Jan Kieft). Microfooncommentaar werd gege ven door Wim Jansen. KLAVERJASCLüB HAAGWEGKWARTIER. Gisteravond werd de laatste wed strijd gespeeld in de klaverjasdrie- karnp Haagwegkwartier, DS.P. en „Klucht en Revue". De laatste ver eniging kwam in bezit van de beker, die door de voorzitter van Haagweg kwartier, de heer J. Crama, met een tceprsselijk woord werd overhandigd Persoonlijke prijzen gingen naar de h* en Jansen- 5ri et', v. j. Heiider en Zwanenberg kregen troostprijzen. Er zijn plannen om klaverjas- wedstrijden te organiseren ten bate van de Leidse Blindenbond. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij de heer J. van Diemen, Haagweg 32. Boen, Leiden; D. Droogh, Oegstgeest; J. van Dijck, Voorburg; F. Gul jé, Leiden; H. Liang, Oegstgeest; J. Hen. drix, Rijswijk; T. Hoogeveen, Leiden Th. v. d. Ing. Oegstgeest; P. Lamp, Oegstgeest; K. v. Oudenhoven, Lei den; J. van der Poel, Oud-Ade; A. Schilthuizen, Leiden; E. van der Staak, Sassenheim; K. Tersteeg, War mond; H. van der Voort, Oegstgeest; A. de Vrind, Leiden; L. de Vroomen, Warmond; T. Wisse, Leiden. Afgewezen 3 candidaten. BEGRAFENIS P. A- H1BMA. Op de begraafplaats „Rhijnhof" vond hedenmiddag de teraardebestel ling plaats van de heer P. A. Hibma, oud-hoofd van de Openbare Jongens school voor Ulo aan de Pieterskerk- straat en gedurende vele jaren een geziene figuur in de kringen van het openbare onderwijs te Leiden. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de heren J. C. van Sehaik, wethouder van onderwijs, mr. W. de Clercq, voorzitter van de Ker- keraad der Doopsgezinde Gemeente, L F'avier, afgevaardigde van het Volksonderwijs, D. Voortman, hoofd van de Ulo-school aan de Pieters kerkstraat, A. v. d. Hoogt, hoofd van de Openbare Lagere School Lange- brug, W. v. d. Laan, oud-voorzitter van de/ 3e October vereniging, thans wonende te Den Haag, H. P. Vrind, gemeentelyk inspecteur lager onder wijs, P. A. Wisse, namens de ver eniging van hoofden van scholen en de heer Box, directeur van de ge meentelijke H.B.S. Burgerlijke Stand Geboren: Geuchien Johannes z. v. G. J. Kerkdijk en P. Suvaal. Carolina Bastiana Elisabeth d. van J. T. Fuchs en C. L. Cival. Yvo Paulus Raymun- dus z. van N. A. van Zijp en E. G. Philips. Johannes z. van S. v. d. Mee en M. Zweistra. Gerrit z. van G. v. d. Bent en A. Paap. Gerrit je Adriana d. van G. J. van Tol en A. de Wit. Gehuwd: A. H. Filemon en L. F. M. Mulder. T. Rijsbergen en P. C. Wou ters. C. van Zeist en A. J. Siebert. H van Rijn en E. Overdyk. T. van Royen en S. M. Harland. H. v. d. Westen en A. M. v. Schagen. G. J. Blijleven en M. C. v. d. Meer. A. F. J. Siraa en H. J. Ravensbergen. T. van den Brink en T. Scheefstra. P. D. v. d. Smissen en M. Kokkedee. Laatste Berichten NIEUW EERSTE-KAMERLID. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de plaats van wijlen de heer A. J. de Goeij benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer H. J. M. Verhey te Didam (K.V.P.). DODELIJK ONGEVAL. Aan boord van het Zweedse m.s. „Pjell Billner". dat bU Wilton- Feijenoord te Schiedam in reparatie ligt, is gisteravond de 28-jarige bank werker R. P. Hofman uit de Walvis- slraat aldaar tengevolge van een on geval om het leven gekomen. Een zuigerstrang, die een gewicht van on geveer een ton heeft, viel uit de ta kel. De man kreeg de stang op het lichaam en was op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. ONGELUKKIGE VAL. Doordat een moeder gisteren bij het verlaten van de pont over het IJ op de Valkenweg te Amsterdam met haar fiets kwam- te vallen, is haar elf maanden oude dochtertje, dat in een stoeltje achter op het rijwiel werd vervoerd, met haar hoofdje on der het achterwiel van een juist pas serende jeep met aanhangwagen te recht gekomen. Het kindje is tijdens het vervoer naar het Wilhelminagast- huis aan de bekomen verwondingen overleden. De moeder, een 26-jarige weduwe, liep een hei'senschudding op, alsme de een armfractuur en klaagde over pijn in de rug. Ze is ter verpleging opgenomen in het Wilhelminagast- huis. Agenda van Leiden VRUDAG: Foyer Stadsgehoorzaal, 4.15 uur nam. bijeenkomst ter gel. van 40-ja- bestaan dr. van Voorthuysen- school. Rijksmuseum v. d. gesch. natuur wetenschappen, 3 uur nam. opening tentoonstelling „2*4 Eeuw Micros copie". BIOSCOPEN Vanaf Vrijdag a.s.: Casino: „Onteerd", 18 jaar. Dag.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4 45, 7.en 9.15 uur. Lido: „Bittere ervaring" 18 jaar. Dag.: 2.30, 7.en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.en 9.15 uur. Luxor: „Wij zondaren", alle leeftij den. Dag. 2.30, 7.en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.— en 9.15 uur. Trianon: „Quo Vadis", 14 jaar. Dag.: 2.en 8.uur. Zondag 2.5. en 8.15 uur. Rex: „Het zwarte commando", 14 jaar. Dag.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur voor de waterleiding en van 2200.-— voor de gasleiding. R.K. Coöperatie. De R.K. Coö peratieve Verbruiksvereniging „On derling Belang" hield in het K.A.B.- gebouw haar 35e jaarvergadering, die door een zeer groot aantal bezoekers werd bijgewoond. De voorzitter, de heer H. v. d- Vlugt, opende de vergadering en liet bij deze 7e lustrumvergadering dui delijk uitkomen wat de coöperatie in de afgelopen jaren geweest is en wat zij reeds in landelijk verband tot stand heeft gebracht. Hierbij weeh hij er o.m. op dat reeds een tweetal meel fabrieken in werking zijn, een tex tielfabriek, een kaagfabriek enz., alle factoren, dat de coöperatie met grote schreden voorwaarts gaat. Het be stuur van de plaatselijke afdeling is niet ontevreden en wijst op haar prachtige winkels ondergebracht in het gebouwen-complex hoek Kanaal straat-Kapelstraat. De notulen werden gelezen, waar na het verslag der bedrijven werd gegeven door de penningmeester, de heer J. F. de Koning. Hieruit bleek, dat de omzetten der bedrijven aldus waren: afd. kruideniersw. f 507.000; filiaal f 22.000; afd. brandstoffen 62.000; afd. manufacturen ƒ207.000 en afd. bakkerij 112.000. De gemaak te winst van de gehele coöperatie bedroeg f 10.800. Door een lid van de Raad van Toe zicht werd het verslag van hun be vindingen uitgebracht, waaruit bleek, dat het beheer goed werd gevoerd en verantwoord zodat zij de penning meester décharge verleende. Gewezen werd op de belangen van de leden door te kopen bij de eigen coöpera tie en op een vlotte afwerking van de betalingen daarvan. Door het bestuur werd voorgesteld om voor de afdelingen manufactu ren, kruidenierswaren, brandstoffen en filiaal 1 pet. dividend uit te keren en voor de afdeling bakkerij 2 pet. Voor niet-leden werd voorgesteld de helft van de voorgestelde dividenden uit te keren, uitgezonderd voor de brandstoffen, waarvoor voor niet-le den geen dividend beschikbaar kon worden gesteld. Met de voorstellen werd accoord gegaan. Voorts werd door het bestuur nog voorgesteld om aan verschillende charitatieve verenigingen een donatie te geven, zoals tot nu toe steeds de gewoonte was, waartoe eveneens werd besloten. Uit het hierop gegeven overzicht van de bedrijven bleek ons dat de verschillende bedrijven van de coö peratie steeds in bloei toenemen en dat de omzetten worden vergroot. Slechts één bedrijf had dit jaar een kleine achteruitgang te boeken in vergelijking met het vorige jaar. Aangezien geen tegencandidaten waren ingekomen werden de aftre dende bestuursleden de heren H. van der Vlugt, voorzitter en J. P. de Ko ning, penningmeester, herkozen, ter wijl de heer C. Bon werd herkozen als lid van dc Raad van Toezicht. De rondvraag leverde slechts en kele huishoudelijke aangelegenheden op, zodat overgegaan werd tot een geanimeerde verloting. Muzikale rondgang. Ter gelegen heid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op Dinsdag 29 Juni a.s. zal door de R.K. Harmoniekapel „Canite Tuba" een muzikale rond wandeling worden gehouden in de buurtschap „de Engel". De Harmonie „Trou moet Blijcken" zal op diezelf de avond een muzikale rondwande ling maken door het dorp Lisse Mej. L. v, d. Spek, alhier, slaag de aan de Chr. Kweekschool te Lei den voor het examen onderwijzeres L, O. Zij werd voorts benoemd als onderwijzeres aan de Geref. school te Nunspeet. LISSE (de Engel) Benoemd Met ingang van 1 Sept. is de heer J. Vossen, gyrnn. onderwijzer aan de Sint Wilhelmus- school e.a„ benoemd tot leraar aan de kweekschool te Heerlen. NOORD WITK ring in café Flora onder voorzitter schap van de heer C. G. J. Alkemade. In zijn openingswoord kon spr. met vreugde mededelen dat het bestuur heeft weten aan te kopen het pand Wilhelminastraat 31 en ingericht zal worden voor bankgebouw. Met de aankoop van dit pand zal een betere huisvesting tot stand komen, waar aan sinds geruime tijd grote behoefte was. Het agendapunt voor deze bij zondere bijeenkomst stond in ver band met het bestuursvoorstel de naam Boerenleenbank te wijzigen in Raiffeisenbank, welke naam meer aanpast aan het karakter van de bank, omdat de leden niet uitsluitend voortkomen uit de agrarische vakken. Zonder hoofdelijke stemming werd het bestuursvoorstel aangenomen. LISSE Doortrekking hoofd buizennet. B en W. stellen de raad der gemeen te voor om mede in verband met de voorgenomen uitbreiding van het ge bouwencomplex van de fa. Tegelaar en Co, enige noodzakelijke voorzie ningen te treffen voor de levering van gas en water, in de Greveling- straat vanaf de Montbretiastraat. Voor deze noodzakelijke voorzienin gen aan het hoofdbuizennet vragen zij de raad een crediet van f 3300. De vuilnis-ophaaldienst welke zich in onze gemeente sinds 1932 in par ticuliere handen bevindt, is al gerui me tijd een punt van bespreking ge weest deze u^ederom om te zetten in een gemeentelijke dienst. Nu de ver pachting op 31 Dec. was afgelopen, heeft de raad in afwachting van de uitgewerkte plannen de pacht nog verlengd voor een jaar, dus tot 31 Dec. a.s., waarvan de kosten bedra gen ƒ32.000.— per jaar. Thans komen B. en W. met een afgerond voorstel over te gaan tot inrichting var) een Gemeentelijke Vuilnisophaaldienst, want ondanks de goede wil varu de pachter kan van een bij het karakter van onze gemeente passende dienst niet gesproken wor den. Nu echter vaststaat dat het op peil brengen van het afvoermateriaal zeer grote investeringen zal vorderen en dit ongetwijfeld tot het bedingen van een verhoogde aanneemsom zal lei den, achten B. en W. het alleszins verantwoord de invoering van een gemeentelijke ophaaldienst als uit gangspunt te nemen en de financiële opzet van deze dienst op laatstge noemde aanneemsom van f 32.000. te baseren. Wanneer B. en W„ alvorens de fi nanciële oozet weer te geven, de me dedeling cfoen dat voor de Inrichting van de dienst belangrijke kapitaal investeringen nodig zullen zijn, kan dit voor niemand een onverwacht ge luid zijn. De noodzaak vuilnisauto's aan te schaffen springt direct in het oog, hetgeen een investering van 75.200..— zal vorderen. Deze uitgaaf is berekend op de aankoop van 2 roltrommel-vuilnis wagens a 37.600 Uniforme emmers. De twee investering betreft de aan- kopp van uniforme vuilnisemmers, waarmee een bedrag van 31.050. berekend rsaar 4600 emmers, zal zijn gemoeid. Hoe belangrijk de beide genoemde investeringen ook zijn, belangrijker is uiteraard de raming van de jaar lijkse lasten. Deze worden als volgt begroot: 1. Rente en afschrijving (in 10 jaar) vuilnis emmers 2. Rente, afschrijving (in 8 jaar) en ex ploitatie roltrommel- vuilniswagen 3. Arbeidslonen 4. Kosten van beltwerk 5. Huur van vuilnis op- Slag (belt) 6. Onvoorziene uitgaven 3.828.19 16.290.— 15.125. 1.375 Totaal jaarlijkse lasten 38.000.— B. en W. achten het verantwoord voor de aanschaffing van 2 roltrom- meivuilnisauto's en 4600 vuilnisem mers tot een totaalbedrag van 106.250.beschikbaar te stellen. Een geheel nieuw onderdeel van de vuilnisverwijdering vormt in deze ge meente de heffing van een retributie, een heffing die reeds in een zeer groot aantal gemeenten is ingevoerd en algemeen redelyk en in het raam der gemeentefinanciën onmisbaar wordt geacht. De Tarieven. Voor de bepaling van de te heffen rechten hebben B. en W. vanzelfspre kend rekening te houden met de kos ten van de dienst; de mogelijkheid uit te buiten op déze dienst een ge ringe winst te maken menen B. en W. te moeten ontraden. Willen B. en W. niet zóver gaan dat moet worden gestreefd naar een opbrengst die de kosten volledig dekt. Dit tot maatstaf nemend is het streven gericht op een ontvangst van c.a. 30.000,naar rato van de verstrekte diensten te verdelen over de ingezetenen en be drijven. B. en W. stellen voor in be ginsel te besluiten tot de heffing van reinigingsrechten, met als basis de volgende tarieven: 1. Voor ter beschikking stellen van één of meer vuilnisemmers en het ophalen van daarin verzameld huis-, tuin- en bedrijfsvuil, per ter beschik king gestelde vuilnisemmer, met uit zondering van het onder 2 bepaalde, per jaar: a. in het gedeelte der gemeente waar gedurende het gehele jaar 2 maal per week wordt opgehaald T.— b. in het gedeelte der gemeente waar in de perioden van 1 Januari <ot en met 31 Mei en van 1 Septem ber 2 maal per week en in de De- rioden van 1 Juni tot en met 31 Aug. 3 maal per week wordt opgehaald ƒ8,—. 2. met uitzondering van het onder 1. bepaalde voor het ter beschikking stellen van een tweede vuilnisemmer aan gezinnen en het ophalen van daarin verzameld huis- en tuinvuil, per jaar 5,—. 3. voor het ter beschikking stellen van één of meer extra vuilnisemmers in de periode van 1 April tot en met 30 September en het ophalen van daarin verzameld huis-, tuin- en be. drijfsvuil, per kalenderkwartaal of gedeelte daarvan ƒ4, Subsidie Kruisverenigingen. Doordat de uitgaven voor het Zuige lingen- en Kleuterbureau der plaat selijke Kruisverenigingen, de laatste jaren aanmerkelijk gestegen zijn, hebben deze verenigingen een ver zoek ingediend bij de raad om een verhoging van het subsidie, dat sinds 1949 was vastgesteld op 50 pet. van het tekort met een maximum van f 500.—. Aangezien B. en W. van de nood dezer verenigingen overtuigd zijn en de contributiën voor de leden tot het uiterste zijn opgevoerd, heeft het col lege thans een voorstel bij de raad ingediend, de subsidies voor de plaat selijke bureaux voor zuigelingen en kleuters met ingang van 1 Januari 1954 te bepalen op 50 pet. der uitga ven tot een maximum van 1250. per bureau. Raiffeisenbank. Gisteravond hield de Coöp. Boerenleenbank Noordwjjk een buitengewone algemene vergade Marktberichten GOUDA, 24 Juni. Kaas. Aange voerd 260 partijen. Prijzen: eerste kwaliteit 2.08—2.15, 2e kwal. 2— 2.07, extra kwal. 2.16—2.40 per kg. Handel kalm. VINKEVEEN, 23 Juni. Groente. Kassnij'bonen 1.30—R42, doppers 2949 cent, capdoppers 3463 cent, peulen 25—76 cent, tuinbonen 14—20 cent, waspeen 17—23 cent, spinazie 6—23 cent, andijvie 5—13 cent, pos telein 410 cent, spitskool 9—13 ct., en rabarber 14—15 cent per kg., bloemkool 828 cent, komkommers 925 cent en sla 2.54 cent per stuk; peen 1425 cent per bos, aardbeien 4456 cent per pond. ROELOFARENDSVEEN, 23 Juni. Groente. Aardbeien 3552 cent, idem afw. 1536 cent per 2.5 ons doos, kropsla 2.50—3.80, andijvie 8—10, bospeen 14—26, breekpeen 12—22, aardappelen 2023, ra barber 58, augurken 105. Per ziken f 23, peulen I 4285, idem 11 1024, doperwten 2432, ea- pucijners f 11—28, tuinbonen IS IS, kassnijbonen 145—180, idem stek 70—100 per 100. Bloemen. Colvillie 3248 ct., Campanula 24—52 cent, Duizend schoon 11—25 cent, Esther Read 16 —44 cent, Anemonen 48 cent, Glad. Bizantium 1424 cent, Bruidsanjers 410 cent, Spirea 1633 cent, Chab. Anjers 1426 cent, Violieren 22—44 cent, Scaibiosa 16—31 cent, Lathyrus 8—20 cent, Wirrals Suprème 70—74 cent, Ixia 1416 cent, Anjers 4—12 cent, Lelies 915 cent, Aronskelk 12—21 cent. TER AAR. 23 Juni Groente. Peulen 1.80—8.00, doppers 2.50— 3.20, capdoppers 2-40—3.70, tuinbo nen 1.452 20, kassnijbonen 12.80 16.40, idem B 8.8011.80, idem stek 68.50, stambonen 17.80— 19,20, alles per 10 kg., postelein 10 18 cent, rabarber 47 cent, andij vie 6—11 cent, tomaten A 1.15 1.20, idem B 1.20 idem C 7595 ct., idem CC 60 cent, nieuwe aardappelen 1720 cent, idem kriel 815 cent, waspeen 1925 cent, idem stek 11— 12 cent, spinazie 19—21 cent, sjalot ten 14—15 cent, alles per kg., augur ken D. 4162 cent, idem E. 22—34 cent per kg, sla f 2.503.00 per 100 stuks, bloemkool A 2436 cent, idem B 1822 cent, idem C, 1216 cent, idem stek 8—10 cent, komkommers 18—30 cent, idem stek 8—13 cent alles per stuk, bospeen 1426 cent, boskroten 510 cent, bosrabarber 10 cent, bosuitjes 4—7 cent, selderij 26 cent alles per bos, perziken 3— 6 cent per stuk, aardbeien 1438 ct„ per doosje, aardbeiden 2.00—2.20 per slof. Bloemen: Irissen 47 cent per bos. 'S HERTOGENBOSCH, 23 Juni. Vee. Op de markt van heden wer den aangevoerd 4877 stuks vee, zijn de 1853 runderen, 310 vette kalveren, 385 nuchtere kalveren, 129 fokzeugen 215 slachtzeugen, 79 lopers, 1507 big gen, 84 schapen, 291 lammeren en 24 geiten. De prijzen waren: melk- en kalfkoeien f 700—950, guiste koeien f 575825, kalfvaarzen 650900, 'klamvaarzen f 575—675, guiste vaar zen 525—670, pinken 375—525, graskalveren 225—340, nuchtere fokkalveren 115—180, nuchtere slachtkalveren 4565, drachtige zeugen f 300410, lopers 85—115, biggen 50—75, vette schapen 85— 110, ooien met lamimeren 130—175, weidelammeren 4570. Aanvoer van slachtvee 728 stuks. Prijzen; ex tra kwal. f 3.Q5—3.15, le kwal 2.90 —3.00, 2e kwal. 2.70—2.85, 3e kwal. 2.452.60, worstkoeien 2-30—2.55, «nette stieren 2.70—2.85, alles per kg. geslacht gewicht, Vette kalveren zware soorten 2.452.75 per kg. levend géwicht, vette kalveren mid denklasse 2.15—2.35, vette kalve ren lichte soorten 1.902.05 nuch tere slachtkalveren 1.201.40, zwa re soorten f 1.45—1.75, slachtzeugen 1.60—1.65 met 4 kg. tarra, fijne jonge slachtzeugen 1.681.72 met 4 kg. tarra, alles per kg. levend gew. Overzicht: de aanvoer van melk en kalfkoeien was normaal met matige belangstelling, de handel ver liep traag en nauwelijks prijshou dend. De handel in guiste koeien en weidevee was redelijk goed, de prij zen bleven gehandhaafd. Het aanlbod van jong vee was vrij groot, kalme handel, afloop flauw met lagere prij zen. Ruimer aanvoer van vette kal veren, handel rustig en ongeveer prijshoudend. De handel in nuchtere slachtkalveren verliep bij minder aanvoer vlot met vaste prijzen. Min der aanbod van nuchtere fokkalveren, handel vlug, prijzen hoger. De han del in vette schapen verliep rustig, prijzen bleven onveranderd. Ooien met lammeren werden lui-duur ver handeld. Minder aanvoer van weide- lammeren, handel redelijk, wel prijs houdend. De handel in fokzeugen had bij een groter aanbod een tra ger verloop, prijzen minder. Minder aanvoer van biggen en lopers, handel kalm maar de prijzen bleven gehand haafd. Normaal aanbod van slacht vee, handel rustig met weinig ver anderingen in prijzen. De handel in slachtzeugen had een flauw verloop, de prijzen bleven ongeveer gehand haafd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2