DE TAMTAMKLOPPER Wellicht heden de laatste kans om te kiezen tussen God en de mens Bill Graham sprak voor duizenden Nederlanders Helicopter pikte Valkenburgse piloot na ongeluk uit zee op Tante Pos, dr. Is de juiste sterfplaats van Bonifatius thans gevonden 1 Chefarine „4" doet wonderen Ook nu reikt Orpheus'macht verder dan die van Hercules Aether-anjers I WOENSDAG 23 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT Geen overdrijving In Amerika, waar uitersten elkaar ontmoeten, is in de laatste tijd een jongeman op de voorgrond getreden, die op wel zeer bijzondere wijze de wereld poogt te overtuigen, dat al leen een terugkeer naar God de mensheid redden kan. Bill Graham is op het eerste ge zicht een normale Amerikaan; hij is vader van 4 kinderen en houdt van base-ball. Het doet voor Europeanen wel een weinig merkwaardig aan, wanneer hij vertelt, dat hij „de stem van God" hoorde, tijdens een 'base- iball-wedstrijd. maar aan de andere kant, weet hij zijn kruistocht voor God zo gevoelvol te leiden, dat men voorbarig zou zijn dit streven als een „stunt'' voorbij te gaan. Gisteravond heeft Graham een toe spraak gehouden in het Amsterdamse Stadion, dat gevuld was met 40.000 Nederlanders, die van alle delen van ons land naar Amsterdam gekomen waren, om deze Amerikaanse predi ker te beluisteren. Kalm en rustig. Nu zou men geneigd zijn te veron derstellen, dat Graham ëen hystericus Aetherklanken DONDERDAG N.T.S.: 13.58—19.30 Folkloristisch feest te Brussel; 22.2823.00 Studio progr. v. h. N.I.R. HILVERSUM I 402' M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.: 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber.: 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvr.; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45-Chansons; 12.00 An gelus; 12.03 Lunchconc.; (12.30 12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33 12.40 V. d. boeren); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nws; 13.20 Pianospel; 13.45 Gram.; NCRV 14.00 Kamerork., 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.20 Strijkkwart.; 16.00 Bijbeloverdenking; i6.30 So listenkwart.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordr.; 18.00 Zigeuner kwint.; 18.20 Pianorecital; 18.45 Le ger des Heilsork.; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Vocaal ens. 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Ma rinierskapel; 21.00 „Wonderlijke we tenswaardigheden", caus.; 21.15 Gram.; 22.00 Voordr.; 22.15 Kerkor gel.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-ber.; 23.15—24.00 HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 AVRO (7.50-8.00 VRPO) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 De groenteman; 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Cabaret; 11.50 Voordr.; 12.00 Twee piano's; 12.25 In 't spionnetje: 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Gram;. 12.50 Uit 't bedrijfsleven; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Amus. muz.; 14.00 Tuinb. praatje; 14.15 Gram.; 14.30 Cello en piano; 15.00 V. d. zieken: 15.45 Gram.: 16.15 Voordr.; 16.30 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz: Neder land en de wereld: ..Twee Haagse cursusen in Internationaal recht" door Mr. F. W. Hondius en Mr. H. Raden; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- problemen: 18.25 V. d. jeugd; 18.40 Sport; 18.50 Gram.; 18.55 Getspro- ken brief uit Londen; 19.00 Jazz- muz.; 19.35 De conferentie in Genè- ve.; 19.40 Orgelspel; 20.00 Nieuws; 20.02 Voordr. m. muz.; 20.15 Radio Philharm. ork. en soliste; 21..10 Me ded.; 21.15 ..Aan de Directie van hoorspel.: 22.15 Dansmuz.: 22.45 Sportact.; 23.00 Nieuws; 23.15 Me- tropole ork.; 23.4524.00 Gram. is, een man, die tijdens een kentering der tijden, een stuurloze menigte weet op te zwepen tot een min of meer gevaarlijke godsdienstwaan zin, doch de feiten van gisteravond hebben dit weersproken. Graham sprak met kalme en open hartige stem over de laksheid, die de hedendaagse mensheid gevangen houdt; hij betoogde, dat God barm hartig, maar ook rechtvaardig is. Wij moeten terug naar God en de bijbel, zei Graham, die zijn toehoorders on der ogen hield, dat de keuze tussen God en de wereld onvermijdelijk is, maar dat men niet altijd de kracht zal vinden deze keuze te maken. „Misschien", zo riep de Amerikaan, „is het hedenavond uw laatste kans en in ieder geval zal het de volgende keer weer moeilijker zijn, wanneer u nu de stem van God afwijst". Merkwaardige manifestatie. Toen Graham vervolgens gevraagd had of degenen onder zijn gehoor, die vanaf heden hun leven aan Christus wilden wijden, naar voren wilden komen, verlieten ruim 1500 aanwezigen hun zitplaatsen om zich op het groene *veld van het Stadion op te stellen. En terwijl deze men sen naar deze plaats liepen, begon nen zij een lied te zingen. Graham sprak hun met een spe ciaal woord toe en deed vervolgens een oproep tot alle aanwezigen om a.s. Zondag naar de kerk te gaan. Rustig en kalm, zoals de gehele bijeenkomst geweest was, kwam ook het slot. Graham zal vandaag vertrekken naar Frankfurt, alwaar hij voor Amerikaanse soldaten zal spreken. Firefly verdween in de golven van de Noordzee Een Firefly van de .Marine Luchtvaartdienst uit Valkenburg heeft gister middag om tien over drie wegens motorstoring een noodlanding op zee moe ten maken. Bij het eerste alarm gingrcn twee Neptunes en een Catalina-» vliegboot van de M. L. D. en de Harpoon van de opsporings- en reddings dienst van de M. L. D. op zoek. Inmiddels werd op het vliegveld Valkenburg een helicopter in gereed heid gebracht. De sergeant-vlieger werd, vijf mijl ten Westen van Katwijk, in zijn rub berboot gevonden door de bestuurder van een de Neptunus, kapitein-luite nant ter zee vlieger le klas P. N. Versteeg. Deze wierp een rookboei uit, waarna de helicopter, die gevlogen werd door luit. ter zee vlieger le klas G. H. Greve, op aanwijzingen van de Neptune, sergeant-vliege Jong kon oppikken. 25 minuten na zijn noodlanding stond deze met een nat pak, maar verder ongedeerd, weer op het vliegveld Valkenburg. De Firefly is gezonken De senaat der Technische Hoge school heeft het doctoraat in de technische wetenschap honoris cau sa toegekend aan de heer L. Neher, directeur-generaal van het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie. Deze toekenning geschied- d eop grond van de door de heer Neher betoonde stuwende activiteit bij de leiding en de wederopbouw van het staatsbedrijf der PTT. Naar wij vernemen, zal de staats secretaris van Marine, vice-admi- raal H. C. W. Moorman, binnenkort een bezoek aan Nieuw-Guinea bren gen. Zoals bekend, bezocht h:j in Juni 1950 (als schout bij nacht) dit ge bied. JONGETJE IN HET WATER GEDUWD Gisteren is een 4-jarige jongetje in het water van de Sloterpolder bij de Orteliuskade te Amstendam ver dronken. Het jongetje was met twee meisjes op een bruggetje gaan spe len en tijdens het spel heeft een 6- jarig meisje hem een duw gegeven, waardoor hetknaapje in het "water viel. ZOMERKAMPEN VOOR JONGENS Evenals andere jaren organiseert de Katholieke Jeugdbeweging ook dit jaar verschillende kampen voor jongens van 1217 jaar. In verband met de grote belang stelling is het aantal kampen dit jaar uitgebreid en tevens een trek- tovcht langs diverse jeugdherbergen in de Zuidelijke provincies ingelast. In totaal worden er vier kampen georganiseerd en wel van 24 Juli tot 31 Juli in Well (L.) en Valken burg; en van 31 Juli tot 7 Augustus en eveneens in Well en Valkenburg. De trektochten langs de jeugd herbergen starten op 24 Juli cn 31 Juli in Oisterwijk om op 31 Juli en 7 Augustus te eindigen in Arnhem. Jongens, die belangstelling heb ben voor deze kampen of trektoch ten, kunnen voor nadere inlichtin gen zich wenden tot het Nationaal Hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbeweging. Jan van Nassau- straat 113, Den Haag. N.S.-onderhandclaars vandaag bij Minister Gisteren hebben de drie spoor wegpersoneel bonden die verenigd zijn in de bedrijfsunie in een te Utrecht gehouden vergadering dc situatie in de loonverwikkclingen bij de N.S. onder het oog gezien. Getracht werd een gezamenlijke lijn te bepalen voor besprekingen die vandaag met autoriteiten van Ministerie van Verkeer en Water staat over de lonen bij de spoorwa gen zullen worden Hedenmorgen om elf uur begon et Roosendaal het 13-daagse stadfecst „•Roosendaal 100 jaar Spoorstad". Op dat tijdstip werden de officiële genodigden in de tweede klasse- wachtkamer van het Rooscndaalse station verwelkomd. Ir F. Q. den Hollander, president directeur van de Nederlandse Spoorwegen cn dc heer De Vos, president van de Bel gische Spoorwegen met hun gezel schap, dr van Cauwelaert, minister van Staat en Belgisch lid van de Nederlands-Belgische onderhande lingscommissie over de Schelde- Rijnverbinding, en verschillende andere officiële genodigden waren hierbij aanwezig. Gisternacht zijn uit een diesel motor. staande op de IJdijk bij het militaire kamp Zeeburg te Amster dam 20 a 25 startpatroncn ont- vreemd. Deze patronen worden ge bruikt b ijhet od gang brengen van dieselcompressoren. De politie neemt aan, dat de diefstal op rekening kan worden geschreven van de jeugd. Wat hun uitwerking betreft zijn de ontvreemde patronen gelijk te stel len met scherpe munitie, zodat ze een zeer gevaarlijk speelgoed vor men. tégen punen en griep 20 tablei ten es et Advertentie Anthony Donker over experimentele kunst Dichters waren altijd „spreek-onmachtig" Poëzie is niet langer geborgen in sluitende harmonieën en melodieën maar verbrokkeld in flarden en flit sen. overeenkomstig de ruïnen die uit de oorlog zijn overgebleven, maar anders dan deze: zonder ooit iels an ders te zijn geweest. De phoenix heeft zichzelf opge brand tot witte as. De taal van dc experimentele dichter is al eens aan geduid met aphasie, spreekonmacht, maar lijdt niet iedere dichter aan me- taphysische aphasi daar immers ieder gedicht het onuitdrukbare tracht uit te drukken. Poëzie is des te ondefi nieerbaarder omdat het tegelijk maxi maal en minimaal verschilt van de spreektaal. Twee vermaningen, „tiens toi tranquille" (Houd je kalm) en „sois sage" (Wees verstandig) die duizenden Franse moeders dagelijks uitspreken, verschillen slechts lutte le woorden van de aanheft „sois sa ge, o ma douleur, et tiens-toi plus tranquille" (Wees verstandig, o mijn smart, en houd je kalmer) van een sonnet van Baudelaire, dat ons in zijn ontwikkeling door ongekende werelden voert. Al honderd jaar ge leden kon de klacht worden gehoord een klacht waarmede velen het niet eens zijn dat moderne poëzie geen voorstellingen en denkbeelden oproept die ons de wereld in een be grijpelijke samenhang doen zien. Het eeuwige surrealisme. Hades en de Olympus van de oud- beid, hemel en hel van het Christen dom behoren tot de vermetelste sur realistische concepties, ooit uit men selijke verbeeldingskracht voortgeko men. Surrealisme is zo oud als het paradijs van Adam en zo jong als Eva's eeuwige schoonheid. Waarom zou poëzie haar macht uitsluitend ontlenen aan rationele concepties? De macht van Orpheus reikt verder clan die van Hercules, en wel tot in de onderwereld, waarin hij doordringt niet door een list, zoals Hercules, maar door de betovering van zijn snarenspel. Terwijl dit spel dc oren van stervelingen al bijna niet meer bereikt, dat het Cerberus de ogen sluiten. Menig gedicht is des le adem- bcnemender en fascinerender omdat zijn geluid, diep doordringend in het onbewuste, als van heel ver tot ons schijnt te komen. Weerspiegeling der chaos. Dit geldt in het bijzonder voor die moderne experimenten, waarin de dichters zich als in een droom of trance overgeven aan wat het onbe wuste hun zendt aan herinneringen of noties, door geen gedachtengang Het moderne gedichtde expè- rimentele poëzie, die in de na oorlogse jaren de wereld heeft overstroomd en de mensheid verbaasd, is het onderwerp ge weest van een redevoering, die prof. Donkersloot (Anthony Don ker) dezer dagen op het P.E.N.- congres gehouden heeft. De duidelijkheid, die de inlei ding van Anthony Donker siert, heeft ons verleid een uittreksel van zijn interessante redevoering op te nemen, hetgeen niet wil zeggen, dat wij al zijn uitspraken voor honderd procent onder schrijven. Voor hen, die zich in het pro bleem van de experimentele poëzie verdiepen, levert de klare taal van Anthony Donker onge twijfeld een nieuw gezichtspunt op talrijke facetten, die het vol gen van de experimentele kunst dikwijls zo moeilijk maken. verbonden. Wij horen hen, zoals wij degenen horen die in hun slaap spre ken. Daarbij komt dat de chaotische wereld, waarin wij leven, chaotische concepties aanwakkert. Zelfs als dc woorden niet steunen op hun klank, maar hun volle kracht van betekenis en gevoelswaarde ontplooien, kunnen zij psychisch onbereikbaar worden voor enigerlei orde onnaspeurlijk verband. Zij schijnen dan niet de harmoniserende invloed van dichter lijke schepping te hebben ondergaan. Toch brengt het geheimen-onder zoekend karakter van poëzie mede, dat de grenzen van de taal op de proef worden gesteld en dat wordt getracht die grenzen te buiten te gaan, want hoe zouden anders de grenzen van leven en dood op de proef kunnen worden gesteld? Bij zulke proeven zal de grammatische taal dikwijls geweld moeten worden aangedaan. Ook in onze dagen heeft Orpheus' lied een geluidsbarrière doorbroken, niet met de ontploffing van mechanische snelheidsmonsters, maar met het hoogste stemgeluid van de menselijke verbeeldingskracht. Woordeloos contact. Of de poëzie de desintegratie, die zij nu schijnt door te maken zal kun nen overleven? Het experimentele gedicht staat midden in de levens stroom zoals een zwembassin in een rivier. De taal van de experimentele dichter streeft er naar het leven zelf te worden. Poëzie is een manier van leven die de poëet overleeft. Zij is een vinden, door middel van woorden, van een betrekking tot de dingen alsof er tus sen ons en de dingen geen woorden lestonden. Aan de zeldzame verbin tenis van het bewuste en het onbe wuste, waarvan dichtkunst nog steeds het onopgehelderde geheim bezit, danken wij in de beste werken kor rels van puur goud. Op de verkennings-expeditie in het domein van mysterie heeft Orpheus altijd blootgestaan aan een variëteit an gevaren. Hij zal Eurydice uit dood cn vergetelheid leiden naar de eeuwigheid van het gedicht, mits hij niet omziet, omziet naar de levens feiten en levensverbanden. Deson danks zal hij door die feiten en ver banden worden verrijkt, terwijl hij voortgaat met zich een weg naar het onbekende te zingen in symbolen die klinken als cymbalen, het wezen van leven zélf. In de avond van 29 Juni zal over beide radiozenders een nationaal pro gramma worden uitgezonden ter ge legenheid van de verjaardag van prins Bernhard. In dit programma zal een luisterprijsvraag worden opge nomen, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Prins Bern- hardfonds. Men zal de stemmen van zes be kende radiofiguren horen, drie ervan zullen echt voor de microfoon staan, de andere drie worden geïmiteerd. Het is de taak van de luisteraars, uit te maken, welke figuren echt en wel ke onecht waren. De luisterwedstrijd wordt van 21.3021.50 uur gehouden. Grondonderzoek bracht [nieuwe gezichtspunten Al hebben de wetenschappelijke opgravingen op het Marktplein te Dokkum geen treffende terpvondsten opgeleverd, die enig licht kunnen werpen op de ouderdom van de eer biedwaardige nederzetting, die al in 754 Dokkum heet, toch heeft men bij het blootleggen van de fundamenten van de bekende Bonifacius-abdij een merkwaardige ontdekking gedaan. Het is namelijk gebleken, dat de terp, waarop de kerk heeft gestaan, voordien geen enkele bebouwing torstte, zodat ze geheel ongestoord de archaeologen in hanen is gevallen. Keurig opgetast met grote kwelder zoden, waartussen nu nog het verga ne gras is te zien vormt ze een zeld zaamheid in de terpencultuur, omdat ze van geheel andere structuur is dan de tot dusverre afgegraven hoogten, die steeds door de eeuwen heen ach tergebleven bouwresten bevatten. Tot de zool toe is men doorgedrongen. Precies op N.A.P.. vier meter bene den het maaiveld, werd de oorspron kelijke tavelgrond bereikt. Eigenaar dig is ook, dat deze ondergrond over een lengte van 20 meter al een hel ling van 1.50 m te zien geeft, wat op oeverland duidt. Historische bevestiging? Zou hier in de buurt een riviertje hebben gestroomd, dat Bonifacius heeft gebruikt om bij Dokkum te kunnen landen? Drs. H. Halbertsma, conservator bij de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, die de leiding bij de opgravingen heeft, is inderdaad deze mening toegedaan. Is dan ook Bonifacius op deze oe ver vermoord? Ook deze vraag be antwoord de heer Halbertsma beves tigend. „Het kan niet missen," zei hij. Wat weten we eigenlijk van de martelplaats af? De zendeling is bij Dokkum vermoord, zegt de historie. Voorts heeft de historicus houvast aan de betrouwbare gegevens in de oud ste „Vita", gesehreven door een jon gere tijdgenoot van Bonifacius, Willi- bald, in 778. Deze vertelt, dat vol gens volksbesluit op de martelplaats een hoogte (terp) is opgeworpen, waarop naderhand een kerk is ge sticht. Gouwgraaf Abba, die de moor denaars genadeloos strafte, heeft het toezicht op deze terpbouw gehad. Jonge terp De terp is van jonge datum cn kan pas na de komst van het christendom opgeworpen zijn, omdat in de kruin van deze hoogte een uit het Karolin gisch tijdvak stammend grafveld te voorschijn kwam, waarin de christe lijke begraafwijze werd toegepast. De terp, waarop Dokkum in die dagen als gehucht bescherming tegen het water zocht, bestond reeds voor 754. De nieuwe heuvel is dus aan de noordelijke kant van de Dokkumer terp opgericht. De kerk of het kloostertje, die op Abba's terp kwam te verrijzen, kor» niet worden teruggevonden. Mis schien lag ze op een andere plaats als waar nu gegraven is, in elk geval moet ze uit hout zijn opgebouwd ge weest. Wel zijn twee zware eiken pa len gevonden naast de fundering der latere, uit tufsteen opgetrokken abdij kerk. Te weinig aangrijpingspunten echter, om de houten kerk te recon strueren. Einde wetenschappelijke strijd Honderden malen is gevraagd waar nu eigenlijk Bonifacius de dood vond. Als drs. Halbertsma's oordeel ook door andere deskundigen wordt ge deeld, dan zal straks een eind aan de strijd der meningen komen. Het is in ieder geval verblijdend, dat de op gravingen aan de vooravond van- de Bonifacius-herdenking tot deze we tenschap hebben bijgedragen. De op gravingen worden deze week ge staakt. Gedurende 3 tot en met 7 Juli zullen de graafputten nog open blij ven voor publieke bezichtiging, maar daarna worden ze dicht geworpen. Och, Wiske, •k moet mi/ niet generen..•t lalSie meneer zelfs interesseren Hts ik hem zeg. Set m>/n geheim gewis Enkel en alleen miin Renttkaart- 'k Heb regelmatig geplakt, s Hm... Om straks zon WRT'?Maar Vaatje, mi/n vaartje!Enkel Uw pensioentje om van te teven Nou moe, San zult U vlug een slanke lün hebben, zeg! JMêhahsHtJUr, vervloekte fiscusmens! h -pKunt Sa ar mee lachen !?Jü brengt Sie ouwe sukkelaar nog een bela- -rhngsbevel zeker

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5