Drie letterkundige ontvingen doctorsbul in de Pieterskerk Ere-promotie naar aanleiding Pen-congres Doctor honoris causa wegens verdienste voor de wetenschap overleden £eid&e Vxvda Een baard voor Bolsward WOENSDAG 23 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 |N DE PIETERSKERK te Leiden is hedenmiddag een unieke plechtigheid gehouden. De Leidse Universiteit, buitengewoon spaarzaam met ere- doctoraten, verleende ter gelegenheid van het P. E. N.-congres, dat thans in ons land wordt gehouden, drie ere-doctoraten aan schrijvers, die aan deze bijeenkomst deelnemen, namelijk dc Fransman Jean Schlumbergcr, de En gelsman Edgar Morgan Forster, en de Nederlander Victor Emanuel van Vriesland. Als promotor traden op resp. prof. drs. Dresden, prof. dr. A. G. H. Bachi-ach en prof. dr. P. Minderaa. Te voet begaven de promovendi, de promotoren, curatoren en senaats leden zich tegen 3 uur vanmiddag van de academie naar de Pieterskerk, waar zich vele deelnemers aan het P. E. N.-congres en vele binnenlandse en buitenlandse autoriteiten verzameld hadden, om de ere-promoties bij te wonen. Hier speelde de organist, de heer H. C. Jasperse, med. cand. een inleiding en fuga van .Toiian Wagenaar, terwijl de stoet van geleerden plech tig voorwaarts schreed. Achtereenvolgens passeerden ons het waardig wit en zwart van de pedellen, de president curator met naast zich de Rector Magnificus, Schlumberger met prof. Dresden, Forster met prof Bachrach, Van Vriesland met prof Minderaa, overige curatoren, de secretaris van curatoren en senaatsleden. en vooral oop menselijk gebied. Prof. Bachrach vestigde reeds in de aanvang van zijn toespraak de aan dacht op het monumentale werk van Forster, dat onder de titel ,.A passage to India", gedurende dertig jaren stromen van waardering en stormen van verontwaardiging heeft doen ont staan. Prof. Bachrach wijdde voorts een beschouwing aan de waarde en oor sprong van „Where Angels fear to tread" waarin andermaal het eerlijke begrip van Forster tot uitdrukking komt voor de problemen, welke de persoonlijke confrontatie van dragers van verschillende levensopvattingen oproept. In documentaire werken, artikelen, beschouwingen, lezingen en radio voordrachten heeft Forster gestreden voor vrijheid in de edelste zin des woords, voor waardigheid en zede lijkheid, voor de fundamentele le venswaarden, voor beschaving in de meest directe en meest omvangrijke betekenis van het woord, om daarbij steeds zichzelf te blijven. In deze geest, van strijd voor het goede met behoud van eigen per soonlijkheid. wilde prof. Bachrach de verlening van het eredoctoraat door Leiden aan Forster zien. Tevens eer voor collegae Als bijzonderheid bij deze promotie kan nog gemeld worden het overrei ken naast de doktersbul van een rode cappa (schoudermantel) als uiterlijk teken van de waardigheid, zoals bij ere-promoties aön buitenlandse uni versiteiten meestal te doen gebruike lijk is. Aar» Nederlandse universitei ten was dat tot op heden niet de ge woonte. Litteratuur en wetenschap gediend Allereerst werd het woord gevoerd door de rector-magnificus van de Leidse universiteit, dr. J. M. van Bemmelen. Vervolgens door de pro motoren van de ere-doctoren en ten slotte door Jean Schlumberger, die mede namens Forster en Van Vries land als oudste van het drietal dénk zegde voor de verleende onder scheiding. De rector-magnificus begroette de gasten en herinnerde in een toe spraak ir» het Frans aan de rol, die gesproken en geschreven woord ge speeld heeft, in de ontwikkeling van de wetenschap. De keuze, wie van de internationale litteratoren, die bij het PEN-congres in ons land zouden vertoeven, als blijk van de algemene wetenschappe lijke waardering voor hun werk met het Leids ere-doctoraat bekroond moest worden, is een moeilijke ge weest. Degenen, die thans deze eer te beurt valt, moeten beschouwd wox- den als de „primi inter pares", die daarmede tevens de eer op zich la den, aan velen hunner collega's toe behorend. Zij kunnen bovendien bo gen op erkenning van het feit, dat zij naast de litteratuur ook de weten schap op zeer verdienstelijke wijze hebben gediend. In het Engels voortgaande sprak prof. Van Bemmelen een welkomst woord tot de Angelsaksische gag ten. in het bijzonder tot de heer Forster, waarbij hij er de nadruk op legde, dat het steeds een genoegen is, ie mand te eren voor zegenrijke arbeid. Promotie Jean Schlumberger De Franse schrijver Jean Schlum- berger werd als eerste verheven tot de waardigheid van doctor honoris causa van de Leidse universiteit, waarbij als promotor optrad pi-of. dr. S. Dresden, hoogleraar in de Franse letterkunde. De promotor tekende Schlumberger als iemand, die in staat is een eigen visie te handhaven op problemen waarvan de strekking uit gaat boven de tijd. Hij sprak daarbij de Franse taal. Schlumberger ontkent, het bestaan van een absoluut geluk, doch houdt zich bezig met het tijdelijk en be perkt geluk, dat binnen het bereik van de individuele mens ligt en dat met de handen veroverd moet wor den, omdat het door het onbereken bare noodlot wordt vernietigd. Deze grenzen van het geluk maken in de visie van Schlumberger tevens de grootheid en de waardigheid er van uit. In vogelvlucht doorliep prof. Dres den het werk van de Franse ere doctor, daarbij herinnerend aan de belangrijke publicaties tijdens de jongste Franse bezettingsjaren in het nog niet bezette Zuid-Frankrijk. Daaraan vei'bond spreker een be schouwing over de belangrijke rol, welke Schlumberger heeft gespeeld in de oprichting van de Nouvelle Revue Francaise. Op grond van deze grote verdien sten voor een belangrijke Europese cultuur, waarvan de weerslag ook in ons land te onderkennen valt, heeft de Leidse universiteit het eredocto raat in de letteren en wijsbegeerte aan Schlumberger toegekend. Na het uitspreken van de tradi tionele formule, reikte prof. Dresden de bul aan Schlumberger uit, waarna hij hem als uiterlijk teken van waar digheid de cappa omhing. PROMOTIE EDGAR MORGAN FORSTER. Vervolgens vond de promotie van Edgar Morgan Forster plaats De buitengewoon hoogleraar In de Engelse Letterkunde prof dr A, G. H. Bachrach, schetste de veelzijdige verdiensten van Forster op litterair PROMOTIE VICTOR E. VAN VRIESLAND. den", waarna sluiting door de rec tor Magnificus volgde. Terwijl het gezelschap geleerden de kerk verlieten om zich voor een receptie naar de Academie te bege ven, klonk in de kerk uit het orgel de „Trumpet-air" van Henri Purcell. •DR. V. E. VAN VRIESLAND. Victor Emanuel van Vriesland, de letterkundige, die hedenmiddag te Leiden ere-doctor is geworden in de letteren, werd te Haarlem geboren op 27 October 1892. Na zijn gymnasiale opleiding volg de hij privélessen in de wijsbegeerte van dr. J. A. der Mouw en studeerde hij in de Franse Letteren aan de uni versiteit te Dijon. Van 1931'38 was hij redacteur voor Letteren en Kunst van de N. R. C., redacteur van De Vrije Bladen, Forum, het jaarboek Kristal en het jaarboek „Het Jaar der Dichters". In 1938 werd hij hoofdredacteur van De Groene Amsterdammer. De heer v. Vriesland is voorzitter van het PE'N-centrum van Nederland en vice- voorzitter van de Vereniging voor Letterkunde. Van zijn hand verschenen o.m. pu blicaties over „De culturele nood toestand van het Joodse Volk", over Herman Hana", bloemlezingen, es- Als promotor van Victor E. van saySt drama's en gedichten. Vriesland tot doctor honoris causa j pjjj jeverde of levert nog bijdragen trad op prof. dr. P. Minderaa, hoog- j aan De Gids, de Nieuwe Gids, Groot- ieraar in de Nederlandse Taal- en I Nederland, Elseviers Weekblad en Letterkunde. Van Vriesland is pre sident van het PEN-centrum Neder land. Prof Minderaa formuleerde in de aanvang van zijn toespraak in het andere bladen. Edward Morgan Forster uit Enge- kort de verdiensten van Van Vries-land werd geboren in 1879. Hij stu- land op grond waarvan dit eredocto- i deerde te Cambridge, reisde veel, raat werd toegekend: uitstraling van diens geest, ziel en hari op het ter rein van de litteraire cultuur in zijn vaderland en in de wereld ■ooral in Italië en Indië, waarvan zijn remans dan ook getuigen. Zijn romans wisselen voortdurend in on derwerp en techniek, zij zijn vaak exotisch van een bijzonder fijne psy- Niet in chronologische volgorde, j chologische ontleding, en in prachtige maar beginnend bij'de onderste tre- j stijl geschreven. Van zijn voornaam- de ven de .waardenladder, waarop v. ^te werken noemen wij: A passage to Vriesland zo hoog gestegen is, noem- 1 India, the longest Journey en Where dc prof. Minderaa als één dier vele Angels iear to tread, verdiensten Van Vrieslands unieke; -bloemlezingen, in het bijzonder de j Spiegel der Nederlandse Poëzie j door alle Eeuwen". Jean Schlumberger is een Frans Na andere verdiensten van Van romanschrijver, die op 26 Mei 1877 te Vriesland op dit niveau te hebber, ge- j Guegwil'ler werd geboren. Hij be- memoreerd sprak prof. Minderaa i handelt de morele na-oorlogse pro- over dc grote verdiensten van de aan- blemen (na de eerste wereldoorlog) staande eredoctor als vertaler. v, in de Canarade infidèle. Voorts In aansluiting daarop kwam spr.schreef hij Un Homme heureux en op de grote reeks van essays en kri- Saint-Saturnin. Zijn romans zijn sterk tieken, die van de hand van Van ontledend. Vriesland zijn verschenen. Niet ten onrechte werd Victor van Vriesland in het werk, hem by zijnn J L IL IJ n A ll*L 55ste verjaardag, aangeboden, gety- UF1 U'SCR0QIH001F.fl. HlUllia peerd als een wichelroedeloper, die de levenwekkende bronnen in de litteratuur feilloos wist aan te wij zen en als „het geweten der letter kunde". Tenslotte memoreerde prof. Min deraa de overwegingen, vermeld op de uit te reiken bul, welke senaat aanleiding hadden gegeven tot het eredoctoraat van .Victor van Vries land: Behalve de reeds genoemde verdiensten de waarde als onver moeid handhaver van de hoogste menselijke waarden in eigen land en in de wereld, in een door rampen geschokte tijd, ten voorbeeld strek kend aan allen, die in kunst en we tenschap hetzelfde doel nastreven. Bij deze woorden is gedacht aan Van Vrieslands verdediging van de vrijheid van de menselijke geest en Na een kortstondig ziekbed is in Zandvoort ten huize van zijn oudste dochter overleden de heer P. A. Hib ma, oud-hoofd van de Openbare Jon gensschool voor Ulo aan de Pieters kerkstraat en gedurende vele jaren een geziene figuur in de kringen van het openbaar onderwijs. De heer Hibma werd geboren op 12 Maart 1869 te Sexbierum in Fries land. Na als onderwijzer te Deventer en Muiden werkzaam te zijn geweest trad hij als zodanig op 1 Januari 1889 in Leidse gemeentedienst. 4 Jaar la ter werd hij benoemd tot hoofd ener school te Koedijk, welke functie hij achtereenvolgens eveneens te Wol- strijd voor samenbundeling aller vega en Franeker heeft vervuld. Na scheppende krachten. De Leidse Universiteit heeft met graagte de gelegenheid aangegrepen om ter gelegenheid van het PEN- congres het eredoctoraat te verlenen aan iemand, wiens leven gewijd was aan wetensohap en litteratuur en die daarmede deze bijzondere eretitel veelvuldig heeft verdiend, aldus be sloot prof. Minderaa. Dankwoord cn besluit. De organist speelde hierna een triomfantelijke Prélude van César Franck. De zojuist gepromoveerde doctor Jean Schlumbei'ger hield een dankrede mede namens de andere doctoren, waarin hij zijn diepe er kentelijkheid voor deze onderschei dingen onder woorden bracht. Het Leidse Studenten Zangkoor zong een canon van Cornelis Schuyt benoeming tot hoofd van de openba re lagere school in het Plantsoen te Leiden, werd hij in 1910 hoofd van de Openbare Jongensschool voor Ulo aan de Pieterskerkstraat, waaraan hij tot zijn pensionnering in 1934 verbonden zou blijven. Dank zij zijn liefde voor de jeugd en het onderwijs, heerste ex- in zijn school een voortreffelijke geest. Ook buiten die kring toonde hij een brede belangstelling voor alles wat er zich in de onderwijswereld af speelde. De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt a.s. Donderdag middag om halftwee plaats op de be graafplaats „Rhijnhof". ROELOFARENDSVEEN Tafeltennis. Hedenavond is er geen training voor de senioren, ju- nioren en adspiranten van de tafel- Béwaert, Heer, Holland, zaligt Lei-tennisvereniging „De Treffers". REDACTEUR KREEG AANRIJDING De redacteur van de Leidse Cou rant, de heer M. Zonderop, is gister avond, terwijl hij zich in verband met zijn journalistieke werkzaam heden op zijn bromfiets in de rich ting van het station spoedde, in aan rijding gekomen met een voetganger, die in tegengestelde richting van het verkeer, naast het trottoir liep. Het optreden van deze wandelaar was zó gedachteloos en gevaarlijk, dat een aanrijding onvermijdelijk was. De heer Zonderop kwam te vallen en liep een hersenschudding op en een sleutelbeenruptuur. De voetgan- ger, de 21-jarige betonwerker H. H. kreeg een lichte hersenschudding. Beiden werden door de E.H.D. naar het Acad. ziekenhuis vervoerd en na eerste hulp en voorlopig onderzoek naar huis gebracht. De toestand van onze redacteur was hedenmorgen redelijk wel. De dokter heeft hem echter voor geruime tijd absolute rust voorgeschreven. Gisteravond om 8 uur botsten cp hel) Levendaal ter hoogte van de Geregracht een motorfiets en brom fiets tegen elkaar. De bromfietser, de 47-jarige radiomonteur H. G. v. H. zwaaide af naar de Geregracht zon der op 't verkeer achter hem te let ten. Hij liep een zware hersenschud ding, een kaakfractuur en twee hoofdwonden op. De motox-rijder, de 33-jarige timmerman D. N. uit Voor schoten kreeg een wond aan het hoofd. Geslaagd voor Eindexamen Chr. Kweekschool: G. Blankert, Rijnsburg, A. Boer, Oude-Wetering, A. P. van Dalen, Leiden, G. v. Doorn, Alphen a. d. Rijn, W. Kukler, Leiden. Een candidaat werd afgewezen. De leden van de K.A.J. van de parochie van O. L. VrOuw Hemel vaart en Sint Joseph worden nog maals herinnerd aan de hedenavond te houden bijeenkomst in het paro chiezaaltje aan de Maria Gijzensteeg, waarop het bisschoppelijk mande ment onderwerp van bespreking zal zijn. Aanvang 8 uur. Normaals vestigen wij er de aan dacht op, dat de vergadering van de Raad van Maatschappelijk en Cultu reel Overleg morgenavond niet in het Rectoraat aan de Hooigracht zal worden gehouden (zoals oorsprokelijk in de katholieke weekagenda ston l vermeld) maar in „Het Gulden Vlies" Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. K. R. Brouwer te Rotterdam en de heren H. R. W. Gokkel tc Heemstede, J. W. Hoobroeckx tc Dordrecht en H. Bruin te Dox-drecht; voor het doctoraal exa men Indonesisch recht de heer G. Weersma te Amsterdam; voor het candidaatsexamen opvoedkunde de heer A. Beversluis te Bodegraven; voor het doctoraal examen Natuur kunde de her J. D. Wasscher te Lei den; voor het doctoraal examen Geo logie mej. G. E. de Groot te Leiden en de heer G. Kortenhorst v. d. Sluys If Leiden; voor het doctoraal examen Scheikunde de heer H. A. Robbers te Leiden; voor het doctoraal examen Wiskunde de heer J. H. Schouten te Leiden; voor het candidaatsexamen A. Wis- en, natuurkunde de heer K. A. Post te Breda; voor het candidaats- i examen F. Wis- en natuurkunde de I heren R. van Moorselaar te Den Haag en P. H. Panhuyzen te Den Haag; I voor het candidaatsexamen K. Wis- en natuurkunde mej, M. L. Vroom te Leiden en mej. W. J. H. van Riems- dijk te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- i en natuurkunde op proefschrift geti- t.eld „Line intensities in the Spec- I trum of RR Lyrae", mevr. H. A. PelsKluyver, geboren te Leiden en thans wonende te Leiden. GEM. H.B.S. TE LEIDEN. Geslaagd voor het eindexamen afd. A: mej. Dallea Balfour van Bur leigh, Oegstgeest; J. C. Brandt, Lei den; mej. Renskc Ek, Voorschoten; mej. Jannie van Es, Noordwijk aan Zee; mej. Eef Fennema, Leiden; mej. Tineke Hazenoot, Noordwijk a. Zee; mej. Leny van der Hoek, Leiden; mej. Mar thy Koch, Leiden; P. H. van der Lucht, Leiden; mej. Ank de Ren, Leimuiden; J. Sloos, Leiden: mej. Henny Smit, Vooi'schoten; C. Ver maas, Katwijk aan den Rijn; F. A. Wempe, Noordwijk a. Zee. 1 Candi daat werd afgewezen. Burgerlijke Stand Geboren: Herman, z. van H. v. Grol en W. W. Blansjaar; Jacoba, d. van S. G. Reijken en J. van Kampen; Jo hannes Wilhelmus, z. van P. v. d. Burg en P. Franck; Daniël Christoph Willem, z. van D. C. W. Rooth en G. Blokker; Pieter, z. van P. Dubbelaar en C. J. Karei; Willy, d. van G. Koo ien en J. C. den Heijer; Geertruida Johanna, d. van N. M. Ammeraal en J. L. den Haan; Hubertus Johannes Hermanus Maria, z. van H. J. J. Men- tink en J. M. v. d. Klaauw; Marcel Cornelis, z. van H. G. van den Dop en H. Schuiling; Cornelia Adriana Maria, d. van J. B. Blom en M. W. Luk; Cornelis Hendricus Maria, z. van C. J. l'Ami en G. J. T. v. d. Weij- den; Hubertus Peter, z. van H. H. Didden en A. Hogenes; Jacob Corne lis, z. van D. Bol en M. Hulsbos. Ondertrouwd: W. J. Honing en C. van Rijn; J. Kuiken en J. Cornet; H. H. Bouter en M. J. H. J. Hendriks; A. van Essen en D. v. Woudenberg; K. Wassenaar en J. O. van Gelder; R. F. Berg en M. v. Schaick; W. J. Wage- maker en H. D. Hartevelt; P. Keijzer en T. van der Plas; J. C. Veltman en C. H. van de Water; W. van Vliet en G. Filippo; G. J. de la Rie en C. A. van den Berg; A. L. Koevoet en A. van Niex-op; C. Man en C. J. de Lange. Overleden: H. Albrecht, wed. van Wind, 82 j.; J. J. van Oijen, wednr, 87 j.; J. van Wijk, wed. van Kramers, 32 j.; A. W. v. Helden, man, 61 j.; I. Fasseur, man, 54 j.; M. van Dam, huisvr. van Warmerdam, 51 j. Wie volgt? Niet ver kan de dag meer verwijderd zijn, dat in de discreet gestelde huwelijks-advertenties als bijzondere aanbeveling zal worden aangekondigd: „Draagt een baard" of minstens: „Draagt een snor", want niet alleen krijgt een Alkmaarder zonder snor momenteel een gevaarlijk min- derwaax-digheidscomplex en ziet men ook in ons eigen Leiden al verschillende snorren-in-opkomst maar gisteren zijn er zeer ver strekkende besluiten genomen in Bolsward, waar enkele doortas tende lieden tei-echt besloten hebben het 500-jarig bestaan van hun stad, dat het volgend jaar gevierd zal worden, niet onop gemerkt voorbij te laten gaan. Deze dagen ontvangen alle man- i nelijke ingezetenen van Bolsward 1 een stembiljet, waarop zij ken- J baar kunnen maken, of zij wen- sen mede te werken aan het lof- felijk streven van het actie-co- mité om.het volgend jaar geheel Bolsward van een forse baard te voorzien, teneinde het historische 5 feest in de juiste stemming te X laten plaats vinden. X Een snor voor Alkmaar en X Leiden, een baard voor Bolsward 1 welk actie-comité zal in de toe komst nog een initiatief durven te ontplooien, waarbij de hoofd tooi der mannen niet betrokken is? Men zou bijna geneigd zijn te spreken van een grootse door braak in Nederland; een door braak voor de rechten van de man, een doorbraak om de hoofdzaak weer in ere te her stellen. UITSTAPJE R.K. OUDEN VAN DAGEN. De R.K. ouden van dagen, die gis teren het jaarlijkse uitstapje hielden, zijn door dc politie Amsterdam uit gezet. Het lijkt ongelofelijk, maar tot ieders geruststelling kunnen wij daaraan onmiddellijk toevoegen, dat dit noodzakelijk was, omdat door het optreden van Billy Graham in het stadion het verkeer te Amsterdam grote moeilijkheden opleverde. 285 Ouden van dagen waren over acht bussen verdeeld. Daar waven heel wat krasse oudjes van 80 jaar en ouder bij. Dat zij echter nog vol levenslust zijn bewees het dansje cn het dartele spel in de speeltuin te Bergen, waar geluncht werd. In Am sterdam werd overvloedig gedineerd, waarna het gezelschap vermoeid maar voldaan om half negen in de Sleutel stad terugkeerde. JAARVERGADERING ALG. SLAGERSHOND. Rede dr. van de Woestijne. De jaarvergadering van de Alge mene Slagershond, die in verband met het 30-jarig jubileum van de Leidse Siagtisp2ixoon?s-vereniging dit jaar in Leiden wordi gehouden, werd gisieriniutiag in de Stadsge hoorzaal voortgezet niet een rede van dr. YV. J. vin de YVoestijne, bedrijfs econoom uit Amsterdam, over „De mogelijkheden van economische sa menwerking in de Middenstandsbe- drijven. Dr. van de Woestijne tekende al lereerst in grote lijnen de geschie denis van de middenstand in oud heid, middeleeuwen (gilden; en vo rige eeuw. Het gildesehap verander de in de loop der eeuwen in een vrije concuxi-enlie, die een dieptepunt be reikte in iie grote economische cri sis in 193u ibegonnen. Toen bleek tot welke chaos absolute vrije concur rentie en prijsvorming kunnen lei den. De tijd sinds 1930 verdeelde spre ker in drie perioden: van 1930—40, ja ren van ongebreidelde concurrentie strijd, 19401950, een periode waar in de concurrentiestrijd practised uit geschakeld was en de samenwerking in de middenstandsbedryven vex-be- terde. Wat betreft de jaren sinds 1950 en de nog komende tijd, zeide dr. van de Woestijne, dat het bedrijfsleven zijn keuze nog moet maken. Terug naar de absoluut vrije concurrentie wil geen middenstander, die zich' de gevolgen hiervan voor het bedrijfs leven goed1 heeft ingedacht. De drang naar samenwerking is verheugend, maar kan een gevaar inhouden, met name worden de vestigingsmogelijk heden wel eens te veel beperkt door hoge exameneisen. De regering geeft het antwoord op de vraag naar de koers, die dc mid denstand zal moeten varen: geen ver woestende maar redelijke concurren tie. vrijheid in de bedrijfsuitoefening, uitsluiting van mensen, die onbe kwaam zijn en vaststelling van de prijzen door anderen dan de belang hebbenden.- De heer van de Woestijne besloot zijn uiteenzetting met de verschillen de mogelijkheden van samenwerking, zoals bij administratie, belastingad vies en waarschuwing wanbetalers, nader aan te duiden. Agenda van Leiden DONDERDAG: Gulden Vlies, 8.15 uur, Vergade ring Maatschappelijk en Cultureel overleg. Hotel „De Wageningse Berg" Wa- geningen, bijeenkomst Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw cn plantkunde afd. Leiden. VRIJDAG: Foyer Stadsgehoorzaal. 4.15 uur nam. bijeenkomst ter gel. van 40-ja rig bestaan dr. van Voorthuysen- school. Rijksmuseum v. d. gesch. natuur wetenschappen, 3 uur nam. opening tentoonstelling ,,2'/j Eeuw Micros copie". BIOSCOPEN. Casino: „Jeugd in gevaar", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en 3.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 u. en 9.15 uur. Lido: „Een hart van goud". Alle leeftijden. Dag. 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Luxor: „De woestijnratten", 14 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Tx-ianon: „Quo Vades", 14 jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Pijlen der Kiowa's", 14 jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. FEESTELIJKE DIPLOMA- UITREIKING R.K. E. H. B. O. De R.K. E. II. B. O. afd. Leiden „Peerke Donders" heeft van de diplo ma-uitreiking een feestelijke avond gemaakt. Vóór de leden, die met vrucht de cursus hebben gevolgd en het diploma uit handen van de do cent dr. Th. J. G. Jansen aannamen, klonk er in het zaaltje van het Leo- nardus'huis vrolijke muziek van piano en accordeon. Daarna keken allen met groot genoegen naar enige E. H. B. O,-leden in diverse transformaties op het toneel, die een gezellige een- acter voorspeelden. Dr. Jansen, met echtgenote aan wezig, drukte dc nieuwe E. H. B. O. leden op het hart hun kennis paraat te houden door de oefenavonden en vervolgcux-sussen te blijven bezoeken. Daarna gaf hij aan de volgende personen het diploma in handen: de dames: M. Pastoors, C. Rozier, P. C. B. L. Stapels, R. la Fort, J. N. van RoodenJuffermans, D. C. van Roo- denv. d. Boogaard, W. P. J. van Schiev. d. Drift en de heren H. J. H. Montfrooy, H. J. A. Bokern, C. J. van Rooden, J. F. Q. Montanus, en H. Molkenboer. De examinator dr. C. R. Zijerveld bracht in een brief aan de geslaagden zijn gelukwensen over. RECHTZAKEN Koopman met fantasie De reeds 9 maal veroordeelde Haagse koop man administrateur S. stond thans voor de Haagse rechtbank omdat hij in zijn Leiden zijn praktijken had uitgeoefend. Hij was hier in relatie gekomen met de chef-bediende van een winkel in de Haarlemmerstraat Na enige bezoeken was verdachte met het voorstel gekomen om voor 11000 de zaak over te nemen. In werkelijk heid had hij geen cent, maar hij re kende op een erfenis. In December 1953 kwam hij bij de bediende met een verhaal over een kennis in Dordrecht, die een bontjas wilde heb ben. Hij kreeg er twee op zicht mee. De beloofde postwissel kwam nooit en de bontjassen kwamen ook niet weerom. De verd. had die verkocht aan een opkoper, maar wist de be diende nog steeds met mooie verha- leh aan een zoet lijntje te houden. Door het verdwijnen van de jassen was de bediende zelf ook in moeilijk heden gekomen en verd. wist hem zo te bepraten dat hij verd. zijn fiets meegaf om hem voor 75 te verko pen. Verd. zou er oen klant voor we ten. De fiets deed verd. voor een tientje van de hand cn het geld stak hij in zijn eigen zak. In deze zaak werd de winkelbe diende als getuige gehoord. Een psy chiatrisch rapport over verd. hield o.m. in dat verd. sterk verminderd toerekeningsvatbaar is cn op het laatste zelf gaat geloven wat hij zegt. Het advies luidde: ter beschikking stelling van de regering. De officier van Justitie kon hierin meegaan en hij vorderde zes maan den gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring. Uitspraak 6 Juli. Laatste kans Drie dagen gevan genisstraf eiste de officier van Justi tie tegen een 45-jarige na-stomer jit Leiden, die voor de Haagse politie rechter moest verschijnen omdat, hij blikken conserven had meegenomen. Verdachte betoogde dat dit de eerste maal was, dat zoiets voorkwam. Al eerder was verd. veroordeeld. De po litierechter wilde het nog eenmaal proberen en legde verd. f 40 boete of 10 dagen en veertien dagen gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar- proeftijd op. Verd. deed onmiddellijk afstand van zijn recht op hoge«* be roep. Marktberichten LEID SCHEND AM. 23 Juni. Groente Sla A 3.00—4.80, sla B 2.50— 2.60. komkommers A 2832 cent, id. B 2630 cent, idem C 2427 cent, idem krom 35—38 cent per kg., an dijvie 916.80, tomaten 1.10 1.26, postelein 1215 cent, bloemkool A 2026 cent, idem B 1318 cent, peen 4254 cent, selderij f 3.204.20 aardbeien 1.44—1.60, peulen 71—76 cent, schokkers 8789 cent. TER AAR, 22 Juni. Groente, Peulen 1.80—7.60 doppers 3.60 4.10, capdoppers 3.704.440, tuin bonen 2.052.25. kassnijbonèn f 9.50—13.30, idem stek 3.70—7.50. alles per 10 kg, bospcen 13—21 cent per bos, -aardbeien uitschot 16 cent per doosje. WOERDEN, 23 Juni. Kaas.Aap* voer 206 partijen prijzen. Plozen 16 soort 2.06—2.14, 2e soort 1.98^- 2.05 en extra kwaliteit tot 2,32 pef kg. Handel kalm.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3