Regering van Guatemala bericht successen Spanning in Jordanië Teveel lawaai Bewogen geschiedenis van 't jongste missiecollege der paters Franciscanen Don Torribio beroerde het bos van Beresteyn met zijn toverstaf WOENSDAG 23 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Heel Zuid-Amerika raakt in beroering De Guatemalaanse regering heeft in een officieel communiqué verklaard, dat de regeringstroepen de strijdkrachten van de opstandelingen in het beginstadium van een offensief, dat Zondagavond werd ingezet, totaal op de vlucht hebben gedreven. Het leger had grote verliezen aan de tegen stander toegebracht, een groot aantal gevangenen gemaakt en wapens, munitie en vrachtauto's buitgemaakt. Volgens het communiqué waren de vijandelijke strijdkrachten verdreven uit dc stad Gualan, 23 km. ten Noord-Oosten van de militaire basis Zacapa en 30 km. ten Westen van de grens met Honduras. MISLUKT OFFENSIEF? De regeringstroepen hadden ook het offensief in het gebied Puerto Barrios, de voornaamste haven aan de Caraibische Zee, tot staan ge bracht, waar de vijand twee aanval len had gedaan. In een aanval op de spoorlijn was de tegenstander terug gedrongen tot Santo Tomas, aan de Amatische Golf, van waar hij geen kans had te ontsnappen; aldus het communiqué. Een tweede aanval was mislukt, aangezien de regeringstroe pen de vijandelijke strijdkrachten ge vangen namen, toen zij werden ont scheept. Ook de lading wapenen van het schip viel in handen van de re- het gebied rondom Chiquimula, een belangrijke stad, honderd km ten Oosten van dc stad Guatemala en dertig km ten Westen van de grens met Honduras, aldus het regerings communiqué. HONDURESE STAD GEBOMBARDEERD. Radiostations van New York ma ken melding van een speciale mede deling van het Hondurese ministerie van buitenlandse zaken, volgens wel ke niet-ge'identificeerde vliegtuigen de ongeveer \33 kilometer van de Guatemalaanse grens gelegen stad Santa Rose de Copan hebben gebom bardeerd. Nadere bijzonderheden ont breken. Guatemala heeft gisteren op nieuw een nota aan dc Veiligheids raad gezonden, waarin wordt gezegd, dat geen gehoor is gegeven aan de oproep van de raad om de strijd te staken. Guatemala verzocht de raad de noodzakelijke maatregelen te nemen om Honduras en Nicaragua „hun hulp aan de huurlingen, die het grondge bied van Guatemala binnenvallen, te doen staken". VERDEELDE MENINGEN. De broederstrijd in Guatemala heeft zich na vijf dagen uitgebreid tot een twist in geheel Latijns-Amerika over de brandende kwestie: Wie moet er gesteund worden, de regering of de rebellen? Niet alleen zijn de republieken on derling sterk verdeeld, maar ook in de verschillende landen staan de partijen scherp tegenover elkaar. Zo heeft Uruguay's parlement met een meerderheid van slechts twee stemmen een socialistische resolutie aangenomen, waarin de „agressie te gen Guatemala" wordt veroordeeld. Argentiniës' minister van Buiten landse Zaken heeft „zijn grote be zorgdheid" over de situatie uitgespro ken. Studenten hielden betogingen tegen de „Yankees". Ohili's parlement komt op voorstel van dertig linkse afgevaardigden bij een om de toestand te bespreken. Eveneens op voorstel van deze volks vertegenwoordiging zal in Juli in Santiago een conferentie van parle mentariërs van de Latijns-Ameri kaanse landen worden gehouden. Equadors studenten roepen vrijwil ligers op om de regering-Arbenz te steunen. Cuba's Federatie van Stu dentenorganisaties heeft de Guatema laanse president Arbenz benoemd tot erepresident. Daarentegen heeft de Cubaanse minister van Voorlichting opgeroe pen, de rebellen als „oorlogvoeren den" te erkennen. Volgens te Tel Aviv (Israël) ont vangen berichten is het Jordaanse Huis van Afgevaardigden bij konink lijk decreet ontbonden, nadat de op positie had aangedrongen op een vol ledig debat over de nieuwe westelij ke voorstellen ter vermindering van de spanning langs de Israëlisch-Jor daanse grens. De oppositie zou de regering er van beticht hebben, dat zij gunstig staat tegenover de Westelijke voorstellen, die volgens de tegenstanders der re gering een „eerste stap naar vrede met Israël betekenen". Na de ontbinding van het Huis van Afgevaardigden zouden eenheden van het Arabische legioen het parle mentsgebouw hebben afgezet en door de straten van Amman hebben gepa trouilleerd. De Westelijke voorstellen beogen een versterking van de commissie der V. N., die toezicht moet houden cp het bestand, en uitbreiding van haar bevoegdheden. Familie Nahas weer vrij De vroegere leider van de Egyp tische Wafdpartij, ex-premier Moes- tafa Nahas en zijn echtgenote be vinden zich niet langer in huisar rest. Dit is gisteren officieel te Cairo bekendgemaakt. Zij zijn thans vrij hun villa te verlaten, waar zij sedert September van het vorige jaar in verband met het toen tegen het Naguib-regime ontdekte Oompiot bewaakt werden. Mevrouw Nahas, die 42 jaar is, wekte de vorige week de nodige sensatie, toen zij een poging onder nam uit de villa te vluchten en later uit de jeep van de politie sprong, die haar naar haar woning wilde te rugbrengen. De vorige week was zij ook 20 jaar getrouwd met de 33 jaar oudere ex-premier, van wie zij echter wilde scheiden. Of die scheiding nog zal doorgaan is niet bekend. Voorlopig zal het echtpaar in Alexandrië gaan wonen. Amerikaanse divisies uit Korea? Van over het algemeen welinge lichte zijde wordt vernomen, dat Amerikaanse deskundigen thans na gaan of het mogelijk is in de komen de twaalf maanden drie Amerikaan se divisies uit Korea terug te trekken. Er bevinden zich thans zes Ameri kaanse divisies, namelijk vijf infan- terie-divisies en één divisie mariniers, in Korea. Indien er inderdaad drie Ameri kaanse divisies worden teruggetrok ken, zal haar uitrusting ter beschik king van het Zuid-Koreaanse leger worden gesteld. Dit telt thans acht tien divisies, waaraan er binnenkort nog twee zullen worden toegevoegd. VERMIST MEXICAANS VLIEGTUIG GEVONDEN. Het wrak van 't Mexicaanse vlieg tuig, dat sinds Zaterdag met 19 inzit tenden, onder wie de Mexicaanse ge neraal Leonardo Tellechea, werd ver mist, is Dinsdagmiddag in het gebied van Ixtlahuaca, 170 km van Mexico stad, waargenomen. Men neemt aan, dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Onmiddellijk zijn reddings ploegen op weg gegaan naar d( plaats van de ramp. Tegen het dezer dagen in Londen geopende landingsterrein voor hef- schroefvliegtuigen is een aantal klachten geuit, o.m. afkomstig van de voorzitter van het Lagerhuis, dat on geveer tegenover de Helihaven ligt, en de aartsbisschop van Cantèrburry, die in de nabijheid van het landings terrein woont. Voorts hebben 7.000 gemeente-amb tenaren en de directie van een zie kenhuis en de „Royal Festival Hall" geprotesteerd tegen de aanleg van de Helihaven, omdat zij teveel hinder ondervinden van het lawaai, dat de hefschroefvliegtuigen maken. STORM TEISTERT GDYNIA. Delen van de Poolse stad Gdynia aan de Oostzee zijn door storm en overstroming geteisterd, aldus meld de radio-Warschau Woensdagochtend. Bestratingen werden door het wa ter vernield en een aantal nieuwe huizen, dat door het water werd on dermijnd, stortten in. Vele andere huizen moesten worden verlaten. Er is geen melding gemaakt van doden of gewonden. Het aantal dak loze gezinnen bedraagt 52, aldus de radio. Guerilla in Tunesië De onafhankelijkheidsstrijd in Tu nesië is van een strijd met vreedzame middelen tot een algehele guerilla ge worden. Dit is aan verslaggevers meegedeeld door de algemene secre taris van de nationalistische Tunesi sche „Nieuwe Grondwetspartij". Er is een gedisciplineerd guerilla- leger gevormd, dat geleid wordt door een hoofdkwartier. Dit leger zal in steden en dorpen strijden, totdat Tu nesië vrij is, zei Salah ben Joessoef. De Tunesische nationalisten beogen een toestand van voortdurende onrust te scheppen, zodat de Fransen niet kunnen zeggen, dat de Tunesiërs hun regiem steunen, aldus deze nationa list. Proces in Egypte Kapitein Ahmed Ali Hassan el- Masri, de leider van de militaire staatsgreep, die ten doel had op 1 Mei van dit jaar de Egyptische regering ten val te brengen, is gisteren tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In totaal stonden 16 officieren, al len, op één na, van de cavalerie, te recht. Drie beklaagden werden vrij gesproken en twee officieren w f den uit.het leger ontslagen. De rest kreeg gevangenisstraffen, variërende van één tot tien jaar. De officieren waren van plan ge weest, de premier, overste Gamal Abdoel Nasser, en de „sterke man van de revolutie" op zij te schuiven en het parlementaire leven in Egypte te herstellen. Kerkdief berecht Offerblokken met vijl opengebroken Tegen dc 29-jarige meubelmaker H. uit Maastricht heeft de officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, gistermorgen wegens acht inbraken met diefstallen in kerken vijf jaar gevangenisstraf geëist. De man was in 1950 wegens soort gelijke delicten tot vijf jaar veroor deeld, maar na drie jaar voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Kort daar na was hij echter in zijn vroegere misdadigheid vervallen. Vooral Zd- Limburg vormde het terrein van zijn diefstallen. Hiervan waren drie diefstallen ten laste gelegd, name lijk in de St. Martinuskerk te Wijk bij Maastricht, de St. Nicolaaskerk te Houthem en de St. Michaelskerk te Heugem bij Maastricht. Bij de inbraak in deze laatste kerk, waar hij het offerblok met een grote vijl open,brak, werd hij gestoord dooi de pastoor van de kerk. Hij wist ech ter te ontsnappen, maar het aan de politie verstrekte signalement leid de tot zijn aanhouding. De verdach te, die zich bij alle inbraken via de sacristie of rechtstreeks tot de ker ken toegang verschafte door het in slaan van een glas-in-lood raam en dan geld of kostbaarheden meenam waar het voor de hand lag, beken de de ten laste gelegde inbraken. Het millioen in Madurodam De Haagse miniatuurstad Maduro dam heeft gisteravond omstreeks kwart voor acht de millioenste be zoeker ontvangen. Het was de acht jarige Margret de Gucsinklo uit Den Kaag. Zij ontving uit handen van mevrouw Maduro, de moeder van wij len George Maduro, wiens naam aan de minituurstad werd verbonden, een mooie pop. Ook de 999.999ste en de 1.000.001ste bezoeker werden op feestelijke wijze begroet. Ter gelegenheid van het be reiken van deze mijlpaal in het be staan van Madurodam ontvingen allé bezoekers gisteravond een verras sing. Zilveren viering „St. Willibrord" te Katwijk De oorlog vernietigde de oude gebouwen Het. Missiecollege St. Willibrord te Katwijk aan den Rijn is het jongste college van de Paters Franciscanen. De Colleges van Megen en Venray tellen al meer eeuwen, dan het Kat- wijkse College decennia. Toen de Paters Jesuieten in 1928 het historisch gebouw, als college eertijds gesticht door Mgr. Baron van Wijckersloot en voortgezet door Mgr. Van Vree met behulp van de Paters Jesuieten, verlieten, werd het in het voorjaar 1929 door cle Paters Fran ciscanen aangekocht om er hun spe ciale opleiding voor Franciscaanse Missionarissen in onder te brengen. Op 19 Maart 1929 werd het gebouw door de eerste Rector Pater Mr. Ezechiel van der Helm O.F.M., tot dan leraar aan de R.K. H.B.S. te Lei den met enkele Broeders betrokken. De zomermaanden werden gebruikt om het gebouw klaar te maken voor de ontvangst van de eerste leerlingen, die in September zouden arriveren. Pater Van der Helm bleef drie jaar Rector te Katwijk en legde een dege lijke grondslag voor het onderwijs aangepast aan de bijzondere missie taak, die de leerlingen wachtte. Verdere ontwikkeling. In September 1932 vertrok Pater Van der Helm als Rector naar het College in Venray en werd opgevolgd door P. Walfried Blom O.F.M. Deze Rector kon na het onderwijs zijn, aandacht besteden aan de ver dere practische outillering en inrich ting van het gebouw. Toen hij dan ook in 1937 geroepen werd tot hogere waardigheid in zijn orde, kon hij een up to date college overdragen aan zijn opvolger P. Dr. Isaias Onings O.F.M. Tijdens het Rectoraat van P. Onings, die voort kon bouwen op de grond slagen van zijn voorgangers, werd in VOORSCHOTEN Prachtig toneel van vertrekkende communiteit 1938 het College St. Franciscus Sola- nus bij het Missiecollege in Katwijk gevoegd, het aantal leerlingen steeg hierdoor tot 234 en bracht zijn bij zondere zorgen voor de Rector mee, die bij de vergroting en verbouwing .•an het College werd bijgestaan door P. Walfried Blom, die hiervoor weer naar Katwijk kwam. Oorlogszorgen. De oorlogsdreiging bracht aan P. Onings vele zorgen. September 1939 kreeg het College inkwartiering van het IVe R.I. Van September 1939 tot aan de dag van de oorlog herbergde het College 200 manschappen van dit regiment. De eerste oorlogsdag werd een rouwdag in de geschiedenis van het College, daar 's morgens al heel vroeg Firmatus Stevens O.F.M., die zich voor een raam vertoonde, door een schot van de Nederlandse militairen dodelijk werd getroffen. Later op de middag van de 10de Mei 1940 werd het College, waarin zich alle Paters, Broeders en jongens bevonden van de overzijde af door mitrailleurs beschoten, waardoor ge lukkig geen andere persoonlijke on gelukken meer voorkwamen, maar wel een aanmerkelijke materiële schade. Na de capitulatie bleef een regelmatige dreiging bestaan tot in beslagname door de bezetter. Dit heeft Pater Onings echter niet meer hoeven meemaken. De zware last van de oorlog heeft de volgende Rector P. Leonardus Retèl O.F.M., die in 1941 het bestuur van het College te verzorgen kreeg, moeten dragen. 9 Juli 1942 moest het College in 36 uur worden ontruimd en moesten Paters, Broeders en jongens een heenkomen zoeken. Overplaatsing en terugkeer. ,P. Retèl reisde en zocht en vond tenslotte voor zijn College een onder komen in verschillende gebouwen in Den Haag, Ayaar de jongens, die niet reeds op andere colleges waren on dergebracht, onderdak en onderwijs vonden. Na de bevrijding in Septem ber 1945 vertrok het Missiecollege voor 7 jaar naar Sittard, omdat te rugkeren naar Katwijk onmogelijk was, daar de gebouwen 12 Augustus 1943 door de geallieerden waren bombardeerd en voor ruim een derde deel in puin waren gelegd. Tijdens de Nieuwe mogelijkheden. Behalve deze louter materiële zoï- gen ging de aandacht van de Rector uit naar cle vorming van de leerlin gen, waarvoor hij de mogelijkheid opende het Staatsexamen te behalen. Pasen 1952 kwamen Paters, Broeders en leerlingen weer naar Katwijk, om het nog wel niet geheel afgewerkte college te betrekken. November 1952 werden de kapel en gebouwen, die onder leiding van de architecten Van der Lubbe en Her mans, waren opgetrokken, door de aannemers N.V. Thunissen to Heem stede, ingezegend door de Hoogeerw. Pater Provinciaal Castulus van den Eijnden O.F.M. Nu na twee jaren maakt het col lege zich op om onder leiding van P. Wortelboer, die nog steeds het col lege bestuurt, op Donderdag 24 Juni het 25-jarig bestaansfeest te vieren. Donderdagmorgen zal een Pontifi cale H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen in de kapel van het Col lege door Z.H. Exc. Mgr. Constans Kramer O.F.M., bisschop van Luanfu, die sinds een jaar, na zijn verbanning uit de Missie van China, in het Mis siecollege zich heeft gevestigd. Op die dag zal er van 11.30 tot 12.30 gelegenheid zijn het bestuur van het jubilerend college te complimen teren. Later op de dag om 3.30 zal er voor genodigden een herdenkingsreceptie worden gehouden, in aansluiting waarop de leerlingen van het college onder leiding van P. Engelmund Beker O.F.M. een feestavond zullen verzorgen. Afscheid van traditie ma, als de schrijver van het blij spel „Don Torribio" velen wat mis plaatst voorkwam. De verwonderde wenkbrauwtrekkingen verstreken bij de eerste zinnen van dit uitbundige spel al spoedig in een gulle lach. Vorm en opzet van dit spel doen sterk denken aan de veelal ongemo tiveerde kolderstukken van Godfried Bomans. Aan echte draadloze kolder is Van Eeden echter niet toegeko men. In het stuk herkent men zon der veel moeite de idealen van de schrijver van Nederlands mooiste sprookje „De kleine Johannes", dat een jaar vóór dit blijspel geschreven werd. Van Eeden. die zich in de stro men van zijn tijd, door de woeligste liet meesleuren, geeft in Don Torri bio zijn visie op het Staatsbestel. Om de hardheid van dit inzicht te ver zachten vervatte hij haar in een droom en omhulde haar met zijn meesterlijke humor. VERTREK van het seminarie van de paters Capucijnen naar Ooster hout een rijke kleur op haar culture le -palet moeten missen. Gisteravond namen leraren en leerlingen afscheid van het dorp met een laatste toneel uitvoering in een reeks, die terecht enige vermaardheid gekregen heeft. Dit afscheid droeg echter een min der tragisch karakter, enerzijds om dat een voortreffelijk blijspel ge bracht werd in het prachtige open luchttheater van Beresteyn; ander zijds waarschijnlijk omdat dit af scheid eerst iri September realiteit zal worden. De directeur van 'het seminarie, pater mr. Laetantius, verwelkomde de vertegenwoordigers der diverse geestelijke en wereldlijke stromin gen. Spreker dankte namens de ge hele communiteit allen, die het ver blijf in Voorschoten veraangenaamd hadden. In de negen jaar is tussen seminarie en gemeente een uitste kende verhouding gegroeid. Ook bur gemeester J. C. v. d. Hoeven, die hierna sprak legde de nadruk op deze prettige verhouding. Het vertrek van het seminarium zal in de gemeente 'n grote leegte veroorzaken. Onder de talrijke genodigden merkten wij o.m. op burgem. v. d. Hoeven, pater dr Cle- mentius, prov der Capucijnen, mgr Bekkers, deken M. A. Jansen, pastoor en overlaadt hem met aan zwarte W. Schmitz O.F.M. en verder vele j ]^unst verwante 'hulpmiddelen. Ter een tovenaar, die de mensen hun wensdromen laat 'beleven en overle ven. Het volk van Cadmenië nu ziet hongerig toe, hoe hun koning in zijn met vleierijen en leugens dichtge plakt wereldje, van het vette van hun aarde geniet. Zij luisteren opgetogen naar de profeet Janos, die in op ruiende bewoordingen het volk tot handtastelijkheden wil verleiden. Als het gezag op dit punt het volk voor is en Janos in het gevang zit be moeit Don Torribio zich met het geval. Hij bevrijdt de volksmenner andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit Voorschoten en be lendende gemeenten. LEN, dat dé naam Frederik van Eeden op de omslag van het program- Landarbeidersstaking in N. Italië In de omgeving van Ferrara in Noord-Itallë sterft het vee en rot de oogst weg als gevolg van een staking van 80.000 landarbeiders, die behoren tot de door de communisten geleide vakbond. De politie melkt cn verzorgt een aantal koeien, maar kan alleen de dringende gevallen behandelen. Een sterke politiemacht patrouilleert in dc Po-delta om verdere' botsingen tussen de boeren en landarbeiders te voorkomen. Pogingen om de staking tc beëin digen zijn Maandagavond op niets uitgelopen en de vakbond heeft ge- dreigt de staking tot omliggende ge bieden uit te breiden. Enige boeren hebben een regeling met de vakbond getroffen, maar het verbond der boe ren zegt, dat het onmogelijk is de eis van de vakbond (vijftien procent loonsverhoging) in te willigen. benoemd, die bij de leiding van het College ook tot taak kreeg de her bouw van het College te verzorgen. Het College te Katwijk werd onder tussen in gebruik genomen door oor logspleegkinderen en later nog voor politieke deliquenten als centrum „De Schakel". Met P. Patritius Mik O.F.M.. die sinds 1937 econoom van het college waü, en dus de belangen van Sittard en Katwijk had te verzorgen, stelde de benoemde Rector alles in het werk om het college te herbouwen tot een comfortabel, maar sober geheel. GOED JAAR VOOR SIKKENS LAKFABRIEKEN. Het verslag over 1953 van Sikkens Lakfabrieken N.V., te Sassenheim, stelt zeker niet teleur. Werd in het in Januari gepubliceerde prospectus o.m. medegedeeld, dat de winst in de eerste drie kwartalen van 1953 rond 912.000 had bedragen, terwijl de resultaten voor het laatste kwartaal eveneens bevredigend werden ge noemd, de nu gepubliceerde verlies- en winstrekening toont een bruto winst aan van 1.402.739 tegen vo rig jaar 896.387. Na afschrijvingen ad 489.087 88.522) cn reserve ring vennootschapbelasting ten be drage van 435.652 365.065). res teert een saldo winst van 478.000 451.800). Voorgesteld wordt, een dividend van 11 (10) pet. uit te ke ren. Op de balans per 31 Deo. i.l, staan naast het kapitaal ad 1.045.000 een agio-reserve van f 34.000 en een al gemene reserve van f 951.195. Op vaste activa ad 655.242 rustten hy potheken ad 437.200. In materiële activa paraisseren nog met pro resto 378.000. Deelnemin gen geven een forse toeneming te en, zij beliepen einde 1953 851.548 (264.879). Bestemmingsreserves zijn 735.000 490.000) groot. Uitvoerig gaat het verslag nu de maatschappij voor de eerste keer aan een grotere kring van aandeelhou ders verslag uit moet brengen op de doelstelling en structuur van het bedrijf. wijl de koning, na zich op vele bieden onsterfelijk belachelijk ge maakt te hebben, zich met zijn hof kliek te rusten begeeft en een kras geluid ruchtbaarheid aan zijn slaap geeft, sluipen de oproerlingen zijn droomwereld binnen. Na een kort ge vecht weten zij de macht in handen te krijgen. Janos neemt de rijksappel over en laat zijn vijanden stuk voor stuk het raam uitgooien. Don Torri bio vangt hen echter in morpheus armen op en voert hen mede naar een stille plek in een bos. Hier ont waken zij. om te kunnen tonen dat zij na hun zachte val een harde les geleerd hebben. Voor het eerst zien zij de natuur en elkaar zonder op maak en ontdekken de schoonheid van het leven. IN DEZE LAATSTE SCèNE geeft Van Eeden een staaltje van zijn dichterlijke bijna dwepende natuur liefde Het was dan ook speciaal deze scène die in het prachtige openlucht theater in het bos van Beresteyn uit stekend tot zijn recht kwam. De mo gelijkheden, die dit toneel biedt, kwamen overigens ook in véle an dere taferelen, de dichterlijke fanta sie van de schrijver te hulp. Wij heb ben in de zeer grote rolbezetting geen enkele zwakke plek kunnen 'bespeu ren. Van de kleinste 'beweging tot de ingewikkeldste dans was het spel van de leerlingen van het seminarium af. Verrassend Avas de aardige vondst by de décorwisselingen. Vloeiend en bestuursleden. rhythmisch gingen de verschillende taferelen in elkaar over. De rol van Don Torribio werd v/aardig en indrukwekkend ge speeld door Jan Boddeke. De volks menner Janos was bij Bert Munsters in zeer temperamentvolle handen. Wij zouden gaarne ook alle goede hoedanigheden van de overige spe lers in deze kolommen vermelden. De uitgebreidheid van de rolbezet ting zou ons tot een extranummer dwingen. Een enkele uitzondering willen wij verder nog maken voor de zanger van het koninklijke lied Hya- cinthe, die bij het aanschouwen van de werkelijkheid met de mond vol tanden staat en voor graaf Leeglas, die zijn tyrannie tot het wijnvat Avist te beperken. De muzikale medewer king kwam van de harmonie St. Lau- rentius, die van het volkslied van Cadmenië een treffende gebeurtenis maakte. De prachtig? costuums en het eenvoudige en prachtig in de om geving passende décor waren van pa ter Wulfram. R.K. Jeugd-E.H.B.O. Zaterdag 19 Juni was een gewichtige dag voor de leden van de Jonge E.H.B.O.. afd. Voorschoten. Twee en dertig leden moesten examen doen als sluitstuk van een cursus, die in October 1953 Avas begonnen. Zij werden danig aan de tand gevoeld zowel theoretisch als in de praktijk. Het bleek dat allen zich terdege hadden voorbereid en ofschoon er naast verschillende „uit blinkers" ook wel enkele zwakkere candidaten waren, mocht toch aan allen het E.H.B.O.-getuigschrift wor den toegekend. Deze- zullen binnen kort worden uitgereikt. De geslaagde meisjes waren: Gre Duijnisveld, Joke Doeswijk, Ria van Geloven, Jeanne van Vliet, Jopie van Leeuwen, Mar- got van Dongen, Marja van Aken. Toos Kneijber, Beppy Zonneveld, Jopie de Bruijn, Nelly Schrijvers, Nelly Onderwater, Rietje van der Valk, Annie de Bruijn, Truus Neder- hof, Willy Duijnisveld, Thea Zonne veld, Beppy Devilee. De geslaagde jongens zijn: Joop Schrijvers, Ge van der Berg, Dick van Vliet, Joop van Os, Henk Mulder, Leo van Leeuwen, Donny de Bruijn, Frank Tonino, Jan van der Ploeg, Wil van Aken, Wim Olsthoorn, Peter Roodakkers, F. van Suchtelen en Tom Valkenburg. Het examen werd afgenomen door dokter F. J. M. Tonino cn de heer A. Lip pens met medewerking van enkele LEIDERDORP Raadsagenda. In de raadsverga dering op Vrijdag 25 Juni a.s. welke des avonds om 8 uur aanvangt zal o.a. het volgende behandeld worden: vaststelling verordening pensioene- ring van de wethouders; voorstel tot aankoop van ruim 8 h.a. grond; het verlenen van vacantietoeslag aan het gemeentepersoneel; vaststelling interimregeling ziektekosten ge meentepersoneel; vaststelling nieuwe kindertoeslagverordening voor het gemeentepersoneel; voorstel tot wij - ziging arbeidsovereenkomstenveror- dening, voorstel toekenning subsidie aan het Wit-Gelc Kruis afd. Zoeter- woude-Leiderdorp. voorstel verle ning subsidie aan het Comité Ouden van dagen; voorstel verlening crediet voor het maken van een plan voor een centrale rioolwaterzuivering: voorstel verhoging crediet reconstruc tie Van der Valk Boumanweg. Poppententoonstelling. Op Vrij- ig en Zaterdag 26 Juni a.s. zal in de kleuterschool aan de Sportlaan de poppencollectie van H. M. Koningin Juliana worden tentoongesteld. Me vrouw van Diepongen zal de opening verrichten. Collecte Anjerfonds. Evenals an dere jaren wordt ook dit jaar weer de collecte gehouden ten bate van het Anjerfonds (onderafd. van het Prins Bernbardfonds), en wel op Vrijdag en Zaterdag 25 en 26 dezer. Doelstel ling van het Anjerfonds is het verle nen van financiële steun aan cultu rele instellingen van alle gezindten. Subsidie voor bouw van clubhuis. Als verheugende mededeling ont ving de plaatselijke padvinders-afd. de v. d. Does Liethhorpgroep van het Provinciaal bestuur van het Anjer fonds bericht, dat \'oor de bouw van een clubhuis een subsidie van 750 zal AA'orden verleend. WARMOND Concert. Donderdagavond na het inhalen van de ouden van dagen, die op die dag hun traditionele uitgaans dag ditmaal naar het Brabantse maken, zal „Warmonds Fanfare" een concert geven in de muziektent. Geen spreekuur. Belanghebben den dienen er rekening mede te houden, dat de burgemeester verhin derd is Donderdag a.s. zijn wekelijks spreekuur te houden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2