WMIMIM Scandinavische landen gingen aan de top bij de hulpverlening Carrosseriebouwers zijn bezorgd over O.B. bepalingen Kath. middelbare hotelschool te Maastricht doet pionierswerk Duitsers huilden over minister Donker en hun broeders in Breda B. B. Stipendia voor zuiver wetenschappelijk onderzoek Morgan sprak op P.E.N.-congres gisteren niet over de politiek Ook dieren hebben problemen Geknipt voor hongerwinters Geen varkens in Israël Bezetting moet eindigen DINSDAG 22 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT l'WEEDE BLAD PAGINA 2 Cijfers over de Ramp, die spreken Huizen en kleren Het aandeel, dat het Nederlandse Roode Kruis in de wederopbouw van het rampgebied heeft kunnen nemen, is grotendeels in drie grote projecten samen te vatten: Te weten het textiel- plan, het huizenplan en het agrari sche plan. In totaal zijn 29.787 textielpakket- ten uitgereikt aan gezinnen of al leenstaanden, hetgeen betekent dat ongeveer 150.000 personen voor een verstrekking- in aanmerking kwa men. De pakketten bevatten tezamen 2.205.050 stuks textielgoederen voor een totale waarde van f 8.000.000. Roode Kruisverenigingen uit de vol gende landen namen aan dit plan deel: België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Ierland, Italië, Luxemburg, Nieuw Zeeland, IJsland, Zweden en Zwitserland. 583 woningen. Aan geschenkwoningen werd het volgende ontvangen: 237 Zweedse De Nederlandse Federatie der Or ganisaties van Carrosserie- en Wa genbouwers en Aanverwante bedrij ven heeft een verzoekschrift aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht betreffende het ontwerp van wet op de Omzetbelasting 1954. Bij de vervaardiging van carrosse rieën is wettelijk de situatie deze, dat omzetbelasting moet worden betaald als ware door de carrosseriebouwer een compleet automobiel gebouwd. Bij resolutie van 9 Maart 1951 is de Minister van Financiën echter aan dit bezwaar tegemoet gekomen door goed te keuren, dat de belastinghef fing voorlopig nog beperkt bleef tot het bedrag in geld, dat de carrosserie bouwer voor het vervaardigen van het carrosserie ontvangt. De concur rentieverhouding tussen carrosserie bouwers en automobielimporteurs werd anders te zeer verstoord. De F.O.C.W.A. dringt er in dit ver zoekschrift op aan, dat deze resolutie ook na de totstandkoming van de wet op de Omzetbelasting 1954 ge handhaafd zal blijven. Combinatiewagens. Bovendien verzoekt de federatie, dat deze resolutie ook van toepas sing wordt verklaard op het veran deren van bestelwagens in combina tiewagens (bestelauto's, geschikt ge maakt voor vervoer van personen). Een recente uitspraak van de ta riefcommissie stempelt de combina tiewagen tot personen-wagen en de carrosseriebouwer tot automobielfa- brikant met het gevolg, dat weelde belasting betaald moet worden over de waarde van het gehele motorrij tuig. Dit betekent, dat over de feitelijke waarde van de prestatie dikwijls 300 procent en meer aan omzetbelasting moet worden betaald, wat tot gevolg heeft, dat het bedrijfsleven geen be langstelling meer heeft voor deze combinatiewagens. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 ,,Tot uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 v. d. zieken. 9.30 v. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Nat. Velddag v. h. Leger des Heils. 11.10 Gram. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 „Met Pit en Pad". 13.20 Instr. septet. 13.40 Gram. 14.00 Rep. 14.45 Gram. 15.30 Pianotrio. 16.00 v. d. jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.30 Orgel spel. 18.00 Mil. caus. 18.10 Pianoduo. 18.25 Int. Tenniskamp te Wimbledon. 18.35 Geestel. liederen. 19.00 Nws en weerber. 1.10 Boekbespr.. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Viool en Swelinck-orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. en sol. 21.15 „Herin neringen a. d. reis v. Hh. Ms. „De Zeven Provinciën" naar de West", rep. 21.45 Gram. 22.00 Caus. 22.15 Meisjeskoor. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15— 24.00 Kamermuz. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 v. d. huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA. 10.20 v. d. vrouw 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 v. h. platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiionmuz. 13.45 Gram. 14.10 v. d. kind. 16.00 v. d. zieken. 16.30 Jeugd- conc. 17.15 Gram. 17.30 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: „Ceylon" door M. Mourik. 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 19.15 Praatje over consumen tenbelangen. VPRO: 19.30 v. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Metropöle-ork. en -koor en sol. 20.45 20.45 „Het vreemde ge val van Jan Doedelkan", hoorspel. 21.25 Grah. 21.35 Volksliedjes. 21.55 Holland Festival: Symph. ork. 22.45 „De zonsverduist--'ng op 30 Juni 1954", caus. 23.00 s. 23.15 Soc. nws. in Esperantoe. 23.00 Orgelspel. 23.40—24.00 Gram. MILITAIR VERDRONKEN. Zaterdag is bij Elburg de militair Appelman, afkomstig uit Hoog- carspel, verdronken. Hij was gaan zwemmen in een geul, die nabij het Elburgse zwembad ten behoeve van het rondkanaal van de Nieuwe Zui derzeepolder wordt uitgebaggerd. KINDJE DOOR BUS GEDOOD. Het ruim drie jaar oude dochtertje van de familie Kesteloo uit Zierikzee is gistermiddag nabij de ouderlijke woning bij het oversteken van de rijksweg bij Zierikzee door een auto bus. die uit Zijpe kwam. gegrepen en gedood. Volgens de politie treft de buschauffeur geen schuld. woningen voor een totaal van 3.5550.000. 22 Noorse woningen voor een totaal van 2.400.000, 25 Noorse bungalows voor een totaal van ƒ275.000, 13 Finse woningen voor een totaal van 195.000, en 40 Deen se woningen voor een totaal van 600.000. Alles bij elkaar dus 337 woningen, die een waarde vertegen woordigen van 7.025.000. Plus 1 yK mill, gulden hout. Behalve deze Roode Kruishuizen zijn nog enige honderden „regerings huizen" geschonken, namelijk 100 Noorse regeringswohingen, 6 Oosten rijkse woningen, ongeveer 140 Oos tenrijkse zomerhuisjes, welke de Oostenrijkse regering heeft geschon ken aan de Nederlandse regering. Deze laatste huisjes dienen voor tij delijke bewoning. Het Zweedse Roo de Kruis heeft bovendien 1550 stan daard hout beschikbaar gesteld. Dit hout wordt gebruikt voor de wo ningbouw in het voormalige rampge bied. Een standaard (4.67 m3 hout) vertegenwoordigt een waarde van on geveer 800. De totale waarde hier- vanjs dus f 1.240.000. Te Zierikzee is men in Mei begon nen met de bouw van het Zweedse Roode Kruis-ziekenhuis, dat even eens een geschenk is van het Roode Kruis ter waarde van ongeveer 2.000.000. Dit ziekenhuis, dat plaatsHet aantal leerlingen van de zal bieden aan 80 patiënten, is be- school is de laatste jaren gestadig doeld als streekziekenhuis, voor het toegenomen en bedraagt thans 82. gehele eiland Schouwen Duiveland. i Om het onderwijs op deze school op Het zal in 1956 voltooid zijn. 1 een hoog niveau te brengen, bleek Afscheid van Commissaris der Koningin in Groningen In een bijzondere Statenzitting heeft dr. E. H. Ebels gistermiddag afscheid genomen als commissaris der Koningin in de provincie Gronin gen. De heer J. Brouwer als oudste frac tievoorzitter in de Provinciale Sta ten hield een beschouwing over het werk van de heer Ebels als bestuur der van het gewest. Hij kwam tot de conclusie, dat dr. Ebels getrouw was gebleven aan zijn lijfspreuk „Tracht niet de meesten, maar de besten te be hagen". Ook mevrouw Ebels als toegewijde figuur op de achtergrond werd in deze hulde betrokken. W elwillende overheid De R.K. Middelbare Hotelschool te Maastricht, opgericht ten behoeve van opleiding en vorming van perso nen, bestemd voor het bekleden van leidinggevende functies in de hotel- en restaurantbedrijfswereld van bin nen- en buitenland, bestaat thans en kele jaren. Zij verkreeg dit jaar vol ledige rijkserkenning en de ge meente Maastricht steunt de school al enkele jaren met subsidies. Daarna schonken zij royaal-weg 2272 cent In het romantisch gelegen Bad Godesberg, dat tussen Keulen en Bonn zich koestert in de weerschijn van de Rijn, is dezer dagen een ru moerige vergadering gehouden, tij dens welke mr. Donker, onze minis ter van Justitie, eens flink de waar heid is gezegd. In een van de vergaderzalen waren 200 ,Alte Kammerateh" bijeengeko men, die tijdens en na de oorlog in diverse gevangenkampen vertoefd hadden en nu met smart moesten constateren, dat een gedeelte van hun broeders nog in gevangenschap zuch ten. Deze broeders zitten o.m. in Bre da, waar zij straf ondergaan voor oor logsmisdaden. Geen Ned. levensmiddelen. Maar de voorzitter van de Duitse broederbond vond dit een afschuwe lijke schande. „Die Nederlandse mi nister van Justitie is onverzoenlijk", deelde hij de meelevende vergade ring mede, „en de gevangen broe ders hebben het daar bar slecht; zij mogen alleen maar met Kerstmis een pakje ontvangen." De vergadering was diep bewogen over zoveel onbarmhartigheid en de voorzitter vond, dat woorden alleen niet voldoende zijn; hij ging tot da den over: „Zolang als die Nederland se minister Donker zo onverzoenlijk blijft, kopen wij geen Nederlandse levensmiddelen meer." De vergadering applaudiseerde verrukt. Groots gebaar. De voorzitter, door deze bijval ge sterkt, onderwierp het gehele karak ter van minister Donker nog aan een uitgebreide studie en kwam tot de conclusie, dat onze bewindsman stijfhoofdig was en zich ontoeganke lijk toonde voor elk menselijk ge voel. Als kroon op zijn betoog, kwam de voorzitter met een ontroerend voor stel; er zou een collecte gehouden worden voor die arme broeders in Breda. Nu, de vergadering heeft eens diep in haar zak getast en metterdaad be wezen, dat zij het lijden van hun broeders niet langer kunnen aan zien. i Met 200 man werd 50 mark bijeen gebracht, hetgeen in ronde Hollandse gulden omgerekend het kapitaal van 45,bereikt, hetgeen weer bete kent, dat iedereen gemiddeld 22 y2 ct. in de collectebus gedaan heeft. Ze zullen moeten wachten tot Kerstmis, maar dan zullen de broe ders in Breda eens goed kunnen mer ken, dat de kameraden thuis hen nog lang niet vergeten zijn. het noodzakelijk, de te doceren stof methodisch en didactisch op te bou wen. Geen studieboeken. Op dit gebied staan de leraren echter voor een volkomen onontgon nen terrein, temeer daar in geheel •West-Europa geen studieboeken op dit gebied bestaan. Teneinde in staat te zijn het verzamelen en ordenen van de noodzakelijke vakstudie mo gelijk te maken en de leerlingen va* de R.K. Middelbare Hotelschool op drachten te kunen verstrekken tot samenstelling van deze studieboe ken, heeft het bestuur der genoemde school een fonds gesticht om op drachten daartoe te kunnen financie ren. Naar aanleiding van een desbe treffend verzoek tot het provinciaal bestuur hebben Gedeputeerde Staten van Limburg aan Provincale Staten van Limburg voorgesteld, uit bijzon dere waardering van de provinciale overheid voor het werk dezer schóól, het gestichte fonds op gang te hel pen met een beginsubsidie var 10.000,—. KATH. SLAGERS VERGADERDEN. In de gisteren te Haarlem gehou den 31ste jaarvergadering van de Nederlandse Kath. Slagershond, heeft de heer Th. S. J. Hooy, lid van de Tweede Kamer, gesproken over de betekenis van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De volgende jaarvergadering zal in Amsterdam worden gehouden, mede ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de daar geves tigde afdeling „Sint Petrus". Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441. Voor de derde maal heeft de Ne derlandse Organisatie voor Zuiver- Wetenschappelijk Onderzoek een aantal stipendia beschikbaar gesteld voor jonge wetenschappelijke onder zoekers, van wie verwacht mag wor den, dat zij, mede hierdoor, zullen gaan behoren tot hen, die leiding kunnen geven aan de beoefening der wetenschap in Nederland. Voor het academisch jaar 1954 1955 is o.m. het volgende stipendium toegewezen: J. Fontein, die in 1953 cum laude doctoraal examen Chinese en Japanse letteren heeft gedaan aan de rijksuniversiteit te Leiden en die thans wetenschappelijk assistent bij het museum van Aziatische kunst te Amsterdam is. Hij is van plan in Japan een studie te verrichten over de Oostaziatische kunstschatten. Zijn mentor is prof. dr. F. D. K. Bosch te Leiden. In één geval is een stipendium ver lengd. Dit betreft dr. W. Hijmans, die in 1952 promoveerde aan de rijksuni versiteit te Leiden op een proefschrift „Corticotrophine en Cortison", assi stent bij de interne geneeskunde al daar. De heer Hijmans kreeg het vo rig jaar een Z.W.O.-Stipendium om aan het Juvenile Rheumatism Centre van het Canadian Red Cross Memo rial] Hospital te Taplow in Engeland te gaan werken. Hij zal thans onder zoekingen gaan doen aan de rheuma- tologische afdeling van de Medical Clinic, aan het Massachusetts Gene ral Hospital te Boston, U.S.; zijn mentor is prof. dr. J. Goslings te Leiden. „Een avond in Juni en geen oorlog" Duitsers bleven beledigd thuis Gisteren is in Amsterdam het 26ste P.E.N.-congres geopend, dat tot doel heeft, letterkundigen van de gehele wereld te verenigen teneinde zich te verdiepen in de toestand van de we- reld-letterkunde; het congres stond in het teken van de experimentele kunst Sohrijvers zijn vrijmoedige mensen en zeer dikwijls kenmerkt het P.E. N.-congres zich door politieke sferen, die de wereld beheersen. Oost-Duitsers durfden wel. Voor de opening van het 26ste con gres kwam reeds vast te staan, dat ook de politieke kleur, dit jaar niet aanwezig zou zijn, want vele West- Duitse schrijvers waren niet naar Amsterdam gekomen, omdat zij vin den, dat Nederland een te onver zoenlijke houding aanneemt en omdat een Engelse schrijfster onlangs in het orgaan van de P.E.N. een artikel geplaatst had, dat al de ellende, die Nederland door de Duitsers onder vonden had, in ehinnering bracht. De Oost-Duitse schrijvers toonden zich minder gevoelig en kwamen zelfs met een motie uit de bus, waar in verteld werd, dat alle landen zich moeten opstellen voor alle produc ten van de letterkunde uit alle lan den, behalve, wanneer deze littera tuur een ophitsing tot oorlog of een lof op het militairisme zou zijn. Een lofwaardige motie, zou men zo op het eerste gezicht zeggen en de vergadering nam hem dan ook aan. Maar in de wandelgangen na afloop van de betreffende zitting, was men er weer heel wat minder enthousiast over, want men zag toen tientallen mogelijkheden, die de Oost-Duitsers zouden kunnen benutten om deze motie onrechtmatig uit te buiten. Gevangen gast. Een van de weinige sprekers, die zich op dit congres, waar 500 schrij vers uit 40 landen bijeen zijn, van iedere politiek onthield, was de in ternationale president en de voorzit ter van het congres, Charles Mor gan. Charles Morgan herinnerde aan geurige Amerikaanse shag die U het rookgenot geeft van de beste Amerikaanse DOUWE EGBERTS Speciaal in de zomer zijn eerste verblijf in Nederland als krijgsgevangene. Gevangen zijn in Nederland aldus de heer Morgan is gast zijn' en gast zijn is gevangen zijn in de schoonheid en gastvrijheid van dat land. Sprekende met als motto: „Een avond in Juni, en geen oorlog", zei de heer Morgan, dafr wij ons niet te zeer op de vrede moeten verlaten, maar elk uur er van zonder vrees moeten leven en de naam vrede niet ijdel moeten gebruiken, of misbrui kon ten bate van terreur. Het geloof der Christenen. De wetenschap, aldus spreker heeft ons nieuwe redenen gegeven ■voor het geloof der vroege Christe nen, dat de materiële wereld voor bestemd was binnen één generatie te eindigen. Moge voor ons, evenals voor hen, de kortheid van de tijd een mid del tot genade zijn. Sprekend over het P E.N.-centrum van schrijvers in ballingschap, zeide de heer Morgan: Men zou kunnen zeggen dat de P.E.N.-club bestaat, opdat zulk een organisatie als van schrijvers in ballingschap niet zal be hoeven te bestaan. „Hij is onze vriend". Het produceren van politieke pam fletten kan, aldus spr. verder, even gerechtvaardigd zijn als elke andere uiting, waartoe ons geweten ons kan verplichten. Wat er ook in de wijze en het tijdstip van publiceren mag verschillen, die rechtvaardiging blijft. Wij schrijvers vinden het soms moei lijker dan ooit, intellectueel samen te leven. Maar wij zouden onszelf de vraag kunnen stellen: deze kunst broeder, die misschien uitgaat van een werkelijkheid verschillend van, maar even werkelijk als de myne, deze man die wellicht steunt op een andere categorie van geweten dan ik: lijdt hij niet zoals ook ik lijd? Is deze vijand niet ook kind geweest? Wie gekomen is om te leren en zijn verbeeldingskracht aan het werk te zetten, hij zij onze vriend. Als wij bijeen zijn en kunnen zeg gen: „een avond in Juni en geen oor log", laat ons dan de doden geden ken, hen die zijn gestorven voor de ■vrijheid die wij genieten; en ook hen die, gearresteerd en gevangen de genade van de dood niet deelachtig hebben kunnen worden. Spreker besloot zijn toespraak met een hulde aan Koningin Juliana. De dieren in onze samenleving schij nen volgens een publicatie van de Nederlandse dierenbescherming in de zomermaanden met speciale pro blemen te kampen te hebben en een gedeelte van deze moeilijkheden ont staat, doordat „de baas" het zo druk beeft met zijn vacantie, dat hij geen kans ziet ook nog. voldoende tijd aan zijn hond of kat te besteden. Het schijnt nogal eens voor te ko men, dat op de Nederlandse stations honden onbeheerd ronddwalen, ter wijl hun baas 100 kilometer verder zich het hoofd breekt, waar dit hond nu toch in hemelsnaam gebleven kan zijn. Voor hen, die zo'n „verloren" beest willen helpen, zij gemeld, dat aan ieder station adressen voor „onbe heerde" honden te krijgen zijn. Niet leuk. Voorts wijst „Dierenbescherming" erop, dat het voor een hond maar een uiterst matig genoegen is om urenlang achter een snorrende brom fiets aan te rennen, terwijl de man, die geen liefde meer voor zijn hond of kat kan opbrengen en déze ge makshalve mee uit rijden neemt om hem onderweg aan zijn lot over te laten, strafbaar is voor de wet. Stervende vogels. Dan vormen vogels, die in aanra king zijn geweest met geolied water, een speciaal probleem. De dieren worden machteloos en zijn tot ster ven gedoemd, tenzij een dieren vriend zich over hem ontfermt, zich de moeite getroost het dier met talk en zaagsel schoon te maken en het drie weken onderdak verschaft. Tij dens deze gastvrijheid moet het dier gevoed worden met vis en moet het van voldoende drinkwater voorzien worden, maar men moet voorkómen, dat het beest met £ijn veren in aan raking met water kan komen. Kalm maar". Blaffende honden, bijten heus niet en als men een blaffende hond achter zijn fiets aan hoort rennen, spreek hem dan kalm toe en het beest zal, geheel tevreden gesteld, U en Uw fiets met rust laten. Als slot komt dan een beschouwing over de zomerse vliegenplaag. Dieren bescherming vertelt, dat het beste be strijdingsmiddel zowel voor mens als dier D.T.T. is. dat tevens tot voordeel heeft, dat de werking van lange duur is. Fakir Burma, een twintigjarige Fransman, heeft te Londen het we reldrecord vasten op 92 dagen en twee uur gebracht( het oude stond op naam van een Duitser met 81 dagen en vijf uur). Het kostte hem 38^ pond; het bracht hem als compensatie enig geldelijk voordeel, want deze „prestatie" werd door duizenden ga degeslagen. Toen hij uit de glazen koffer, waar in hij al die tijd gelegen had, kwam, moest hij ondersteund worden, maar het publiek vond het prachtig en juichte hem toe. Zijn menu was een klein stukje toast met kaas en vruchtensap. Vol gens artsen zal hij de eerste drie maanden niet normaal kunnen eten en eerst over een jaar zal hij weer zijn normale gewicht hebben. Van 10 Juli a.s. af is in Israël het houden, fokken en verkopen van var kens verboden. Het parlementaire besluit daartoe werd genomen na stormachtige de batten, die een diepe scheiding heb ben gebracht tussen de Orthodoxe en de liberale Joden. De nieuwe wet wordt gezien als het resultaat van een zeer sterke druk van de kant der godsdienstige par tijen, die ongeveer 15 pet. van de be volking vertegenwoordigen. De orthodoxe groep maakte zich ongerust over de toenemende ver koop van varkensvlees in de restau rants in Israël. Het zou voorts de be doeling zijn, dat de winkels, die het ritueel niet toegestane, het z.g. niet koscher vlees verkopen verplicht zullen worden dit in hun etalages te vermelden. De Westduitse christen-democraten, de partij van bondskanselier Aden auer, hebben in een officiële verkla ring gezegd, dat de tijd is gekomen om d'e geallieerde bezetting in Duits land op te heffen. Door deze verklaring heeft deze partij zich aangesloten bij de socia listen en bij de tot de regeringscoali tie behorende liberalen, die dit reeds eerder hadden geëist. De bondskanselier zelf verklaarde reeds gisteravond, dat Duitsland „niet altijd op de souvereiniteit kan bly- ven wachten". Amerikaans verzoek afgewezen Naar wij vernemen heeft de Ne derlandse regering aan de regering van de Verenigde Staten laten weten, dat zij geen toestemming geeft sche pen, die onder Nederlandse vlag naar Guatemala varen, te laten aanhou den door eenheden van de Ameri kaanse marine. Zoals men weet, heeft de regering van de Verenigde Staten de laatste dagen regeringen van verscheidene Europese landen benaderd over het vraagstuk van het voorkomen van wapenleveringen aan Guatemala. Bij het overleg hierover met de Neder landse regering is van de zijde der V.S. o.m. de vraag gesteld of de Ne derlandse regering zou willen toe staan, dat onder Nederlandse vlag op weg naar Guatemala zijnde schepen, als zij onder verdenking zouden staan wapenen te vervoeren naar Guate mala, op zee zouden worden aange houden door-eenheden van de marine der V.S. Van welingelichte zijde heeft men ons nog de verzekering gegeven, dat zich overigens in de practijk geen ge vallen voordoen van vervoer van wa pens naar Guatemala door Nederland se schepen. Gevangenen in Saigon losgebroken Welingelichte militaire zegslieden deelden gisteren mede, dat 500 com munistische krijgsgevangenen, die door strijdkrachten van de Franse Unie in Saigon gevangen werden ge houden, gesteund door felle aanval len van guerillastrijders in de buurt, Zaterdag uit hun kamp zijn gebro ken. Ongeveer 100 van de gevangenen zouden gedood, gewond of opnieuw gevangen genomen zijn. Ongeveer 400 zouden er in geslaagd zijn zich vrij te maken. De uitbraak was goed voorbereid. Het kamp werd eerst door verschei dene compagnieën van de Vietminh onder zwaar vuur genomen. Het kamp was gelegen in de buitenwijken van Mytho, ongeveer 48 km ten Zuid westen van Saigon.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6