2)e £e\dóo,(2owlcvnt Bevrijdingsleger rukt in Guatemala op GUATEMALA De val van verschillende plaatsen wordt gemeld Geen interventie in Guatemala Hertog van Kent gewond Schip verdreef spoorbrug Mendès-France in recordtijd klaargenomen Russen trekken zich terug Noodlanding op zee Aanslag in Marokko Het nieuwe Franse kabinet Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 21 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13224 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.50 p. w., 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f in staat van bevrijding Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Zal de bevolking met bevrijders meegaan 1 De slag om Guatemala die Vrijdagavond is begonnen werd ook Zon dag voortgezet. Het „bevrijdingsleger" van kolonel Carlos Castillo Armas, dat vanuit Honduras op vier punten het land was binnengevallen, zou re©ds een derde deel van Guatemala in handen hebben. De verwachting werd uit gesproken, dat binnen 48 uur het verzet der regering zou zijn gebroken. Radio-Tegucigalpa (Honduras) meldt, dat de haven San José, aan de Stille Oceaankust, in handen der opstandelingen is. Eerder was de verove ring van Puerto Barrios, aan de Atlantische kust, gemeld. Ook de steden Reatahuleu en Zacapa zouden in handen der rebellen zijn. De opstandelingen zouden voorts de basis Izabal en nog verscheidene an dere bases, waarvan de namen nog niet bekend worden gemaakt in handen hebben. „De strijdkrachten van kolonel Armas beschlikken over moderne wapens, waar de regeringsvliegtuigen machteloos tegenover staan", aldus „Radio- Liberacion." TOESPRAAK VAN PRESIDENT ARBENZ. Kolonel Jacoba Arbenz, der Guatemalaanse republiek, heeft Zondagavond jl. in een radio-toe spraak tot de bevolking de stand van zaken behandeld. Hij verzekerde onder meer, dat zijn regering de strijd tegen „de verra der Castillo, die met zijn benden, bewapend door Amerikaanse „Uni ted Fruit Company", ons land is bin nengevallen, zal winnen. Hij zeide dat Guatemala wapens in Europa had gekocht, „omdat de Ver enigde Staten weigerden ze ons te verkopen." Hij beschuldigde president Eisen hower er van eveneens aan deze actie te hebben deelgenomen. Het Amerikaanse Radiostation „Co lumbia Broadcasting System" heeft een bericht, afkomstig van een Ame rikaanse verslaggeefster te Guatema- la-stad, omgeroepen, waarin onder meer wordt gezegd, dat in de Guate malaanse hoofdstad weinig of niets viailt waar te nemen van voorberei dingen van het Guatemalaanse leger, om tegen de opstandelingen op trekken. De Amerikaanse voegt hieraan toe, de indruk te hebben, dat de beslis sing in hoofdzaak in de komende twee weken zal vallen. Zij meent dat het volk, door het bepalen van zijn keus, de sleutel tot de toestand in handen houdt. K. L. M. stopt haar dienst. Vernomen wordt, dat ook de „K. L. M.", na de „Pan American Air ways" en andere luchtvaartmaat schappijen, haar dienst op Guatemala heeft EEN STUKJE GESCHIEDENIS Het huidige regiem in Guatemala dateert van 1944, toen de rechtse die- tatuur van generaal Jorge Ubico om- Yorkse politie. ver werd geworpen. In het kader van de landbouwher vorming, die de regering doorvoerde, werd een deel van de bezittingen der „United Fruit Company" onteigend. Deze Amerikaanse maatschappij be zit echter nog reusachtige stukken land en zeer grote belangen in Gua temala. In April van dit jaar dienden de Verenigde Staten een eis in tot scha devergoeding van ongeveer zestien millioen dollar voor de onteigening van ongeveer 25 van de eigendom van de „United Fruit Company". Toen Amerika diplomatieke protes ten indiende tijdens de onteigening, vorig jaar, beantwoordde Guatemala deze met „krachtige protesten" tegen de „diplomatieke interventie". De onteigening maakte deel uit van een groot plan voor landhervorming, dat president Arbenz invoerde on danks sterke tegenstand van de rijke koffieplanters. De Sovjet Unie heeft in de Veilig heidsraad haar veto uitgesproken over een BraziliaansColumbiaans voorstel om de klacht van Guatemala over de inval in dit land naar de or ganisatie van Amerikaanse staten te verwijzen. Het voorstel was met 10 tegen één stem (Sovjet Unie) aan genomen. Vervolgens werd met algemene stemmen een Frans voorstel goedge keurd, waarin werd opgeroepen een einde te maken aan het bloedvergie ten en waarin alle leden van de Verenigde Naties werd verzocht zich afzijdig te houden van enige steun aan een van de strijdende partijen. Zonder dat er dus eigenlijk besluiten waren genomen ging de Veiligheids raad uiteen. Tijdens de zitting deed zich een incident voor toen een Amerikaan op de publieke tribune, nadat de Rus sische afgevaardigde had gesproken, begon te roepen: „weg met het in vasieleger in Guatemala". De man, Wililam Daley, werd verwijderd en later overgedragen aan de New De 18-jarige hertog van Kent, een neef van koningin Elizabeth en ze vende in de opvolgingslijn, is giste ren met zijn auto in botsing geko men met een andere auto. Hij werd met een ernstige hersenschudding en verwondingen aan het hoofd in het ziekenhuis opgenomen. Hij was met zijn hoofd onder de andére wa gen terecht gekomen. Koningin Elizabeth is onmiddellijk van het ongeluk op de hoogte ge steld. In een bekendmaking van „Buckingham Palace" werd meege deeld, dat de toestand van de hertog bevredigend is en dat zich tot nu toe geen complicaties hebben voorge daan. De moeder van het slachtoffer de hertogin van Kent, vóór haar hu welijk prinses Marina van Grieken land heeft zich met haar elfjarige zoon, prins Michaël, naar het zieken huis begeven. De 18-jarige hertog, die cadet is op de krijgsschool te Sandhurst, was op weg naar Londen. Het ongeluk had plaats op 11 km van de plek waar zijn neef, prins Nicolaas van Joego slavië, op 12 April jl. bij een auto ongeluk om het leven kwam. Zaterdagmorgen werd uit de spoorbrug te Baanbroek in de lijn Dordrecht Sliedrecht een overspanning van 30 meter tijdelijk door de bok „Herauli", uitgevaren, om het niuw gebouwde motorschip „Schouten" door te laten. Het is de eerste maal, dat voor particuliere doeleinden een dergelijke maat regel getroffen werd. De doorvaart is n.I. noodzakelijk voor de afbouw van het schip. De „Schouten" passeert op deze foto de spoorbrug. Rechts in de takels de verwijderde overspanning. MISLUKT EN TOCH GESLAAGD MENDES-FRANCE is een vlotte persoonlijkheid. Dat blijkt ook nu weer, nu hij er in geslaagd is een kabinet te vormen in een voor Frank rijk fabelachtig korte tijd van twee dagen. Hij heeft, sinds hij verleden week met een record-meerderheid als kabinetsformateur aanvaard werd, gevoeld, dat hij de wind in de zeilen had en hij heeft daar gebruik van gemaakt. Volgens traditie presenteert een nieuwe premier zijn kabinet aan de Nationale Vergadering voor een soort tweede vertrouwensuitspraak. Dit is echter niet grondwettelijk vereist. Mendès-France breekt thans klaar blijkelijk met deze traditie en reser veert een dergelijke stemming voor 20 Juli, wanneer hij verslag uitbrengt over zijn onderhandelingen te Genève. Ondanks het feit, dat alle 0 hoofdrolspelers Genève reeds verlaten hebben, gaat de nieuwe Franse premier, die de func tie van minister van buitenlandse zaken van Bidault heeft overgeno men, naar de conferentie aldaar in gevolge zijn belofte om zelf met de communisten te gaan onderhandelen. Hij heeft beloofd af te treden indien hij niet binnen vier weken concrete resultaten te Genève zou bereiken. Nu is Mendès-France ongetwijfeld een gladde jongen, maar de tegen partij is ook niet onbedreven in het onderhandelen, zodat wij er nog niet zo zeker van zijn, dat de nieuwe pre mier resultaten mee naar huis brengt welke Frankrijk en vooral de verdere Westerse wereld ten goede zullen ko men. Met Bidault zijn wij beducht, dat het in Genève inderdaad gelukt is een wig te drijven tussen de grote Westerse mogendheden. Frankrijk is los gewrikt uit de Westerse eenheid en de breuk zal zich verwijden met elke concessie, welke de premier van de communisten krijgt toegeworpen. Let eens op hoe soepel de rode heren nu worden, want Mendès-France is een figuur naar hun hart. Die niet alleen de kracht der Fransen in het Oosten zal laten verwateren, maar ook de E.D.G. om hals zal brengen. Waarlijk, Molotof die evenals de andere hoofdfiguren naar huis is ge gaan kan te Moskou melden: con ferentie voorlopig geslaagd. Nieuwe regering zonder steun van socialisten en M.R.P. Zaterdag nog is de nieuwe Franse premier Mendès-France met zijn kabi net gereed gekomen. Mendès-France heeft behalve het premierschap de portefeuille van Buitenlandse Zaken aanvaard. Hij zou vandaag nog naar Genève gaan om de onderhandelingen over Indo-China met de communis ten voort te zetten. Het kabinet Mendès-France bestaat uit 16 ministers zes minder dan Laniel in zijn kabinet had opgenomen en 13 onderministers. Generaal Koenig, Gaullist, is minister van Defensie, Mitterand (radicaal) heeft Bin nenlandse Zaken gekregen. Faure heeft de portefeuille van Financiën be houden. Buron is minister voor Overzeese Gebiedsdelen. Buron is lid van de M. R. P. (de partij van Bidault) en handelt met de aanvaarding van deze portefeuille in strijd met het besluit van zijn partij om niet aan de regering deel te nemen. Mendès France heeft gisteren France met voorstellen zal komen, nog een onderhoud gehad met de welke een neutralisatie van Laos en Amerikaanse onderminister van Bui- vipt- tenRindse Zaken, Bedell Smith, die op doorreis naar de V. S. zijn reis in Parijs had onderbroken. Bedell Smith zou getracht hebben de nieuwe pre mier te bewegen niet te capituleren voor de communisten, wat tot gevolg zou kunnen hebben dat de commn- nisten de controle over heel Indo- China zouden krijgen. Bedell Smith zou Mendès France eveneens te kep- nen gegeven hebben dat het dwaas zou zijn om nu zo overhaast naar Ge nève te gaan nu daar nog slechts Tsjoe en Lai en Pham van Dong res pectievelijk minister Van Buitenland se Zaken van Rood China en der Vietminh waren achtergebleven. Mendès France heeft giseren ook nog een onderhoud gehad met Eden, die eveneens zijn reis naar Londen te Parijs had onderbroken om de nieuwe Franse premier te ontmoeten. Volgens een Engelse woordvoerder heerste er een grote mate van over eenstemming tussen de standpunten van Eden en die van Mendès France. Mendès France heeft zich blijkbaar niet tot het standpunt van Berell Smith laten overhalen, want, naar men later zei, zou hij, geenszins ont moedigd door het feit, dat de kop stukken uit Genève vertrokken wa ren, toch daar heengaan. Men veronderstelt, dat Mendès Cambodja en een verdeling van Viet nam zullen inhouden. Frankrijk zou dan de controle willen behouden over bepaalde belangrijke havens in Viet nam, dat wil zeggen dat deel van het land, dat aan keizer Bao Dai zal toe vallen. Het bureau van de Russische Hoge Commissaris in Berlijn wordt opge heven. De Oostduitse regering krijgt meer vrijheid bij het besturen van het land. Radio-Moskou heeft dat Zaterdag bekend gemaakt. De sterk te van de Russische bezetting in Oost- Duitsland wordt tegelijkertijd met twee-derden verminderd. Volgens radio-Moskou gebeurt een en ander „in overeenstemming met het besluit ven de Russische, rege ring om met de Duitse volksrepubliek betrekkingen te onderhouden die ge lijk zijn aan die met andere souve- reine Staten". Verder worden de bureau's van de Russische Hoge commissaris opgehe ven in de districten Rostock, Schwe- rin, Neubrandenburg, Frankfort a. d. Oder, Cottbus, Potsdam, Dresden, Leipzig, Halle, Erfurt, Karl-Marx- stadt, Suhl, Gera en Maagdenburg. Twee vrouwen en een jongen zijn door- verdrinking omgekomen, nadat Zaterdagavond laat een „Convair" van de Zwitserse Luchtvaartmaat schappij „Swiss Air" wegens motor storing een noodlanding op zee moest maken op slecihts een mijl afstand van Folkstone, waar zich een mili taire luchtbasis bevindt De vier le den der Zwitserse bemanning en twee Britse passagiers, die allen konden zwemmen, werden door de reddings boot van Folkstone gered. Het vliegtuig was nog ongeveer een kwartier blijven drijven. De ste ward was op de staart geklommen, om met een lantaarn signalen naar de kust te geven. Na een uur ver scheen de reddingsboot. De zes ge redden waren toen aan het einde van hun krachten zij hadden geen zwemvesten. Het laatste wat men van de drie vermisten, die niet konden, zwem men, had gezien, was, dat zij zich vastklampten aan de staart van het vliegtuig. Het zoeken naar dit drie tal werd Zondagochtend gestaakt. Generaal Dhauteville, Franse be velhebber van het Marokkaanse dis trict Marrakesj, is door een terrorist met revolverschoten gewond. Zijn toestand is ernstig maar niet hope loos. De pleger van de aanslag ont snapte. De dader heeft de generaal opge wacht voor de ingang van een café, het „Café de France", op een der drukste punten van de stad. Dhaute ville komt hier iedere Zondag te voet voorbij om naar de kerk te gaan. De Marokkaan liet hem voorbijgaan en schoot de generaal toen in de rug. Vooorbij gangers hebben getracht de dader te grijpen maar hij sprong op een fiets. Toen anderen hem de weg versperden, opende hij opnieuw het vuur, liet zijn fiets in de steek en verdween in een zijstraatje. De Groten verlieten Genève Molotof, Bedell Smith, Eden en Nam II hebben Genève verlaten na het politieke toneel daar eerst te heb ben voorbereid voor een bemoedi gende ontwikkeling van de conferen tie en het Indochinese conflict. Alle partijen zijn tot de overeenkomst ge komen de vrede in Cambodja en Laos te laten regelen door militaire experts in Genève en de commandan ten van de troepen te velde in deze Indochinese staten. Volgens een na de vergadering van Zaterdag uitgegeven communiqué is overeenstemming bereikt over het volgende: a. Vertegenwoordigers van het opperbevel van beide partijen zul len onmiddellijk bijeenkomen, hetzij in Genève of ter plaatse. b. Zij zullen vraagstukken be handelen met betrekking tot het staken van de vijandelijkheden in Cambodja en Laos, te beginnen met de kwestie van het terugtrekken van alle vreemde troepen en militair personeel. c. Zij' zullen zo spoedig mogelijk de conferentie hun bevindingen en aanbevelingen mededelen. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te tien uur). TAMELIJK KOEL. Aanvankelijk opklaringen, la ter weer toenemende bewolking met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakken tot ma tige wind tussen Zuid en West. Tamelijk koel weer. 22 Juni: zon o,p 4.19 en onder 21.04. maan op 23.52 en onder 11.13 uur. Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 27 C. OSLO licht bew. 21 KOPENHAGEN licht bew. 27 AMSTERDAM regen 23 LONDEN zwaar bew. LUXEMBURG zwaar bew. 29 PARIJS geheel bew. 26 BORDEAUX onbewolkt 22 GRENOBLE onbewolkt 32 NICE onbewolkt 27 GENEVE zwaar bew. 30 ZüRICH onbewolkt 30 LOCARNO licht bew. 29 BERLIJN onbewolkt 34 FRANKFORT zwaar bew. 32 MüNCHEN onbewolkt 28 "WENEN onbewolkt INNSBRUCK onbewolkt i» ROME onbewolkt 27 AJACCIO onbewolkt 24 MALLORCA onbewolkt H IVHJNONTPLOFFING IN BELGIE Door een ontploffing in een Bel gische mijn in de (buurt van Atrecht zijn Zondagochtend vier mijnwer kers om het leven gekomen en zes gewond. Reddingsploegen trachten twee mijnwerkers, die zich nog in de ingestorte mijn bevinden, te red den. Frankrijk heeft weer een nieuw kabinet en Zaterdag zijn de nieuwe minis ters naar het Elysee Palace gegaan, waar zij met President Coty poseerden We zien hier op de eerste rij van links naar rechts Berthoin; MJtfceranS Mendès-France, President Coty; Koenig, Hugues; Chaban-Delmas en Aujou- let. Op de tweede rij van links naar rechts: Lemaire, Faure, Buron, Bour- ges-Maunory, Bardon, Houdet. Op de derde rij van links naar rechts: Gueron de Beaumont, Guy la. Chambre, Ulver en Gallavet. Op de vierde rij van links naar rechts Duveau, Fouchee en Claude Petit. Doordraaigroente wordt gedistribueerd Leidschendam geeft voorbeeld NU REEDS VAN VERSCHILLEN DE VEILINGEN berichten bin nenkomen, dat de toevoer van groen ten de vraag overtreft en de doorge draaide groente vernietigd wordt, zal Leidschendam op deze gewoonte een prachtige uitzondering maken. De afdeling Leidschendam van de Bond voor ouden van dagen heeft zich tot het gemeentebestuur ge wend en via de wethouder contact opgenomen met het veilingibestuur, met als resultaat, Mat de behoeftige ouden van dagen een z.g. distributie kaart zullen ontvangen en op ver toon van die kaart zal maximum 1 kg groente worden afgestaan van de groente, die door gedraaid is. Het gemeentebestuur heeft aan 65 gega digden een kaart afgegeven. Daar de groentecentrale niet kan toestaan, dat de groente gratis verstrekt wordt zal voor de doorgedraaide groente de doordraaiprijs betaald moeten wor den, waartegen de ouden van dagen geen bezwaar hebben. Leidschendam heeft met deze gun stige regeling de primeur en het is te verwachten, dat de Bond voor ouden van dagen zal trachten met de besturen van vele andere veilingen eenzelfde regeling tot stand te bren gen. KOEL WEER Het K.N.M.I. deelt mede: Twee uit Frankrijk afkomstige on weersstoringen, trokken de laatst® paar dagen over ons land. Deze ontstonden in het overgangs gebied tussen warme, boven 't vaste land aanwezige lucht en koele lucht van Oceanische oorsprong, welke over de Britse eilanden in de rich ting van West-Europa werd aange voerd. De warme lucht, waarin Zondag in Duitsland maximumtemperaturen van 34 graden werden waargenomen, werd daarbij geleidelijk naar het Oosten verdreven. De eerste van de storingen veroorzaakte vooral tussen Zaterdagmiddag en Zondagochtend op uitgebreide schaal onweer, plaat selijk vergezeld van hagel. In Vlissingen viel in totaal 40 millimeter. De tweede gaf in de nacht van Zondag op Maandag aanleiding tot onweer vooral in het Zuidoosten van het land, waarbij op het vliegveld Zuid-Limburg 26 millimeter viel. Op het Noordelijk deel van de Oceaan bewogen tegelijkertijd een aantal storingen naar de Britse eilanden, welke daar echter in betekenis afne men. Restanten er van dringen nu langzaam op in de richting van de Noordzee. Verwacht mag worden, dat het weer in ons land volgende dagen geleidelijk meer onder deze van de Oceaan afkomstige storingen zal ko men. Terugkeer van het warme weer is dan ook niet te verwachten. De kans op zware buien met onweer is zeer gering geworden, maar er blijft wel een kans op enige regen of mot regen, waarbij echter waarschijnlijk slechts geringe hoeveelheden zullen vallen, bij winden in hoofdzaak tus sen West en Zuidwest. Korreltje Wanneer afgunst overgaat in ja loezie, wordt het hart, dat zuur was, bitter.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1