Honderd bruidjes als een korf vol lentebloemen in ziekenkerk J TRESLONG „Samen bouwen" kwam met plannen waarbij f 700*~ eigen kapitaal nodig is Veel belangstelling voor de bouw van eigenbezitswoningen ZATERDAG 19 JUNI 1954 DF. LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Bloemen voor alle zieken Aan alle zieken werd gistermiddag een bosje witte violieren overhan digd. Dit geurige geschenk werd hen gebracht door honderd bruidjes, die even te voren in hun witte of blau we jurkjes, tijdens de processie, als een levende ruiker de paden tussen de bedden hadden gevuld. Deze pro cessie mag wel het hoogtepunt van de drie heerlijke dagen genoemd wor den. Tegen het einde van het Lof werden de honderd bruidjes, die op banken op het zijaltaar en op banken links in de kerk gezeten waren, als een korf vol lentebloemen in de kerk uitgestort. Er was grote belangstel ling voor dit sluitingslof van het Eu charistisch Ziekentriduum. Alle ban ken achter en opzij van de bedden der zieken waren door belangstellenden bezet. Zelfs in d'e banken op het koor was geen plaats onbezet gebleven. Zes priesters op het altaar Aan deze plechtigheid werd luister bijgezet door de aanwezigheid van de voormalige missie-bisschop,, Constans Kramer, OFM, die het Lof celebreer de, en mr. Van Trigt uit Haarlem, die de predicatie hield.. Het koor zong het „Sacerdos et Pontifex", toen mgr. Kramer het priesterkoor be trad. Zes priesters waren tijdens het plechtig Lof op het altaar: mgr. Kramer als celebrant, pastoor Lohuis en pastoor Olsthoorn (Hoogmade) als troondiaken, pastoor Van Leeu wen als diaken, kapelaan P. v. Rei- sen als subdiaken en kapelaan Van Adrichem als ceremoniarius. Tijdens de uitstelling van het H. Sacrament zong het koor „Adore- mus in aeternum" en „Auctor beate saeculi". Na de uitstelling het „Panis Angelicus" van Loots. Zieken een zegen voor de wereld Mgr. Trigt sprak in zijn predicatie over de liefde en het lijden van Christus. Tijdens zijn leven, "aldus de pre dikant, had de Heiland een bij zondere liefde voor twee soorten mensen, nil. de zondaren en de zieken. De zondaren, omdat zü in geestelijke nood verkeerden, de zieken, omdat Jezus in 'hen een bijzondere taak had te vervullen. Die zelfde liefde is gebleven; Christus is nog bij ons. Christus is in Zijn lijdensgestalte in ons midden gekomen om het lijden Bruidjes met spreuken in de hand brachten een vriendelijke boodschap aan de zieken. te verlichten. Zijn H. Sacrament is de gedachtenis aan zijn lijden. God verlangt, dat wij zijn offer zullen delen, want de wereld moet door het offer gered wor den. Zieken zijn de offeraars bij uitnemendheid, daarom kan men zeggen, dat veel zieken een grote zegen voor de wereld betekenen. Na de predicatie werden de bruid jes, die geduldig hun tijd hadden af gewacht achter de communiebanken om naar het middenpad geleid. De stoet bestond uit verschillende groe pen, die door daagsters van treffen de spreuken of met name genoemde deugden werden voorafgegaan. Zo passeerden ons achtereenvolgens: „Geduld", „volharding", „lijdzaam heid" en „liefde". Een rij meisjes, gekleed in lichtblauwe jurkjes bege leidde een beeldje van de H. Maagd, dat op een troon was geplaatst en door vier meisjes werd gedragen. Witte violieren Voorts gingen aan het Allerheilig ste vooraf: accolythen, die lantaarns met brandende kaarsen in de han den droegen, leden van het actie comité en vertegenwoordigers(sters) van het helpersteam. Verkenners droegen de baldakijn, die boven ons Heer werd meegevoerd. Mgr. Cosmas G. van Trigt en mgr. Kramer zegenden hierna alle aan wezigen één voor één. Tijdens deze zegening werd het Te Deum Laudamus gezongen, terwijl de klokken voor het laatst in dit tri duüm hun bronzen stemmen lieten klinken. Nog eenmaal toonden de bruidjes zich in het front van de ziekenrij. Samen zongen zij op lieve wijze een eenvoudig Aleluja. Daar- verspreidden zij zich langs de bed- ■denrijen met de bloemen in de vuist jes geklemd, begerig om tenminste één zieke met dit geschenkje te ver blijden. Mgr. Kramer en mgr. Van Trigt onderhielden zich nog even met de zieken. Zij gingen van bed tot bed en spraken wat met de zieken, eenvou dige woorden van troost en bemoedi ging. Weer ligt het triduum in het ver leden. Drie dagen, rijk aan verdiens ten voor helpers en geholpenen, voor HYPOTHEKEN «n roor alle andere saken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf w. ril. Drift Oud* Vast 29 Lefdsn Telaf. 20513 (Advertentie! Het Allerheiligste werd door mgr. Constans Kramer tijdens de proces sie door de kerk gedragen. Foto's „De Leidse Courant" VERDWIJNEND DORPSBEELD IN' ALPHEN a. d. RIJN lijders en troosters, liggen achter ons. Het moet de vaste overtuiging zijn van allen die dit hebben mogen be leven, dat met dit triduum een tra ditie is geschapen, waarvan de heil zame werking geestelijk, maar ook lichamelijk, niet hoog genoeg geschat kan worden. Vanaf Maandag a.s. zal 't bovenstaand dorpsbeeld teAlphen aan den Rijn niet meer te aanschouwen zijn. Dan gaan de klappen van de karakteristieke brug omhoog, om niet meer te worden neergelaten voor het wegverkeer. Zoals men weet, wordt de oudé, uit de jaren 1906 daterende Alpheuse brug, afgebro ken, om plaats te maken voor een geheel nieuwe éèn-klaps a niveau liggen de brug, breder en gerie- velijker dan de oude. De laatste tientallen ja ren, heel in het bijzonder de jaren na de bevrijding heeft deze Rijn-overgang, toen de brug over de Rijn aan Gouwsluis en de ge meentelijke hooggelegen brug er nog niet waren, aan de Provinciale en ge meentelijke instanties veel hoofdbrekens bezorgd. De brug was niet meer be stand tegen de meer en meer opgevoerde belasting van vrachtauto's, autobussen e.d. en begaf 't menigmaal. Daarnaast was de doorvaartruimte voor de breder ge bouwde schepen te eng, zodat het ook voorkwam, dat een aanvaring de brug voor enkele dagen buiten dienst stelde. Het gevolg was dan niet zel den, dat het autoverkeer een grote omweg moest maken via Koudekerk of Zwammerdam, terwijl het kleinere verkeer zich dan via een pontje een weg moest banen naar de overkant. Behalve door deze tegenslagen onder vond het verkeer op de weg menig maal op de dag aanzienlijk opont houd, doordat de brug voor het drukke scheepvaartverkeer zo vaak moest worden geopend, dat het weg verkeer niet zelden ver in de Ju- lianastraat weerskanten en in de Van Boetselaerstraat en de andere toe gangsstraten tientallen minuten lang moest worden „geparkeerd', tot grote ergernis van allen, die daarbij hun kostbare tijd verloren zagen gaan. De keren, dat het verkeer dan geheel „in de knoop" raakte en de politie handen vol werk had om de proble men te ontwarren, daarbij geassis teerd door het brugpersoneel, waren niet meer bij te houden. Maar aan dit vele onaangename, waardoor de brug terecht de bijnaam „De brug der zuchten' heeft verkregen, zal nu bin nen afzienbare tijd een einde komen, voor goed en radicaal, al was door de aanwezigheid van de gemeente lijke Koningin Julianabrug en de Provinciale brug aan Gouwsluis, het laatste jaar wel enige ontlasting van het verkeer door de nauwe trechter, de Pieter Doelmanstraat, duidelijk waarneembaar. Ook deze smalle toe gangsstraat naar de nieuwe brug zal „onder handen worden genomen". Ze krijgt een behoorlijke breedte, waar toe de Noordwand van de straat helemaal en de zuidwand gedeeltelijk zal worden afgebroken. In details hebben wij hierover eerder bericht. Ten gerieve van het kleinere ver keer, voetgangers, fietsers, bakfiet sen en handkarren, wordt tegelijk met de sluiting van de oude brug, de z.g. noodbrug (toegang hoge zijde: t/o Burgem. Visserpark, toegang lage zijde: poort bij bakker De Looij) on beperkt geopend, mits men de voer tuigen niet berijdt. Verwacht wordt, dat men tijdens de spitsuren (1214 uur, 1718 uur) geen gebruik van deze noodbrug maakt met handkar ren en bakfietsen. Grand Café-R«staurant HILLEGOM Te Bern werkte onze Patissier de heer H. STROET, mede aan het door Nederland be haalde Werelkampioenschap- Kookkunst. Ter kennismaking met onze keuken bieden wij onze gas ten van N tot en met 26 Juni het Kampioensmenu a 5. Dagelijks Diner-Dansant met Her Heierman aan de vleugel. HOOP VOOR TROUWLUSTIG VOORHOUT NA DE LAATSTE, NOGAL OPZIENBARENDE raadsvergadering, werd te Voorhout de stichting „Samen Bouwen" in het leven geroepen, die zich in het bijzonder tot doel stelt de bevordering van de bouw van eigen bezitswoningen in Voorhout en het optreden als tussenpersoon zonder winst te beogen tussen enerzijds hen, die tot bouwen van een eigenbezits- woning wensen over te gaan, en anderzijds bouwondernemers, verstrekkers van hypothecaire geldleningen en de gemeentelijke, provinciale en rijks instanties, welke bij de woningbouw betrokken zijn. Na een maand van on getwijfeld hard werken, heeft het bestuur van de stichting gisteravond in „De Bonte Koe" haar uitgewerkte plannen op tafel gelegd. Heel trouwlustig Voorhout was aanwezig, alsmede de beide wethouders, practisch alle raads leden en de beide kapelaans. Burgemeester drs. De Graaff had aan de uit nodiging geen gevolg gegeven. Mr. J. J. Weve, voorzitter van de stichting, lichtte de plannen toe. 36 Woningen reeds dit jaar? De plannen van de stichting zijn gebaseerd op het raadsbesluit, door de raad van Voorhout op 3 Mei j.l. genomen, betreffende het verstrek ken van een hypothecaire lening aan hen, die in 1954 of 1955 een woning bouwen en, de mogelijkheid om de rijkspremie, welke per woning-con tingent kan worden verkregen, over meerdere woningen uit te smeren. Op deze wijze blijkt het mogelijk om met de naar alle waarschijnlijkheid ter beschikking komende 23 contin genten 54 woningen te bouwen, d.w.z. 36 a 37 woningen dit jaar en de rest volgend jaar. De stichting treedt bij dit alles op als tussenpersoon. De af zonderlijke personen bouwen dus zelf maar de stichting is daarbij behulp zaam door als gemachtigde voor en namens hen alles te doen, wat in dit verband noodzakelijk en nuttig is. HOE ZIJN DE HUIZEN De huizen hebben, een entree met glasdeur, een flinke kelderkast onder de trap, ruime woonkamer (7.05 X 3.50 m), keuken (2.40 X 2.75) en 'n flinke gemetselde schuur met kolen bergplaats. De verdieping bevat twee flinke slaapkamers en een kleine. Verder een douchecel. De boven beschreven omvang is van de „gewone huizen". Er bestaat echter gelegenheid nog een verdie ping extra te laten bouwen, waar door men twee slaapkamers en een zolderruimte extra heeft. De kostprijs bedraagt voor de ge wone woning 10.936,56, te weten: 10.000 bouwkosten en 936,56 voor maximaal 138,75 m2 grond. Voor de vergrote woning bedraagt de kostprijs 13.286,56, n.l. 12.350 bouwkosten en eveneens J 936,56 voor de grond. Met de bijkomende kosten (honorarium architect bouw kundig toezicht vanwege de stichting, registratierechten, kosten van koop- en hypotheekakte, aansluiting water leiding, enz., enz.) bedragen de to tale kosten voor de gewone woning 11.593,30 en voor de vergrote wo ning 13.997,22. WIJZE VAN FINANCIERING De financiering voor de gewone is als volgt: Hypotheek te verstrek ken door de gemeente 9.296,08. Rijkspremie (54 woningen per 23 contingenten 1.597,22. Benodigd eigen geld 700. Totaal f 11.593,30. De hypotheek wordt volgens het raadsbesluit op annuïteitsbasis ver strekt over een periode van 60 jaar tegen een rente, die op 3^ pet. kan worden gesteld. Dit betekent, dat men aan rente en aflossing een bedrag van 6,50 per week dient te betalen. Bij dit wekelijkse bedrag is reke ning gehouden met een bijdrage, die het rijk gedurende 10 jaar per con tingent verstrekt aan personen, die de door hen gebouwde woning ook zelf bewonen. Hierdoor wordt na 10 jaar het wekelijkse bedrag met 77 ct verhoogd. I Voor de vergrote woning is1 de fi nancieringwij ze: Hypotheek te ver strekken door de gemeente Voorhout f 10.'200. Rijkspremie 1.997,22. Benodigd eigen geld 1.800. Totaal 13. 997,22. Voor deze vergrote woningen be staat nog een mogelijkheid voor een grotere hypotheek waardoor het be nodigd geld slechts 1200 zou bedra gen. Momenteel betwijfelt men het echter, of Ged. Staten hieraan goed keuring zullen geven. Het wekelijkse bedrag aan rente en afl°ssing wordt hier 7,Na 10 jaar wordt dit bedrag met 96 ct. ver hoogd. Het spreekt vanzelf, dat men een hoger bedrag aan eigen geld kan storten, dan hierboven genoemd, of, eenmaal de hypotheek gesloten zijn de, tussentijds een bedrag ineens zal kunnen aflossen. In beide gevallen betekent dit, öf een lagere weke lijkse betaling, öf een kortere ter mijn waarover de hypotheek wordt afgelost. AANMELDING De aanmelding, om als eigen bou wer in aanmerking te komen kan uiterlijk tot en met Vrijdag 25 Juni a.s. geschieden. De secretaris-pen ningmeester zal daartoe dagelijks zit. ting houden in café „Boerhave", He renstraat 57, Voorhout, van 7 tot 8 u. des avonds. Vóór de aanmelding moet een be drag van 250 bij wijze van zeker heid zijn gestort op de rekening der Stichting bij de Boerenleenbank te Voorhout, ten bewijze waarvan het stortingsbewijs bij de aanmelding moet w°rden overgelegd. De betrokken 250 worden in min dering gebracht op het benodigde be drag aan eigen geld. Het verschil moet, zodra nodig, worden gestort. Dit zal vermoedelijk eerst zijn tegen de tijd dat de woningen worden op geleverd. (6 a 9 maanden) Teneinde de Stichting in staat te stellen namens degenen, die een ei gen woning willen bouwen, op te treden, dient bij de aanmelding een volmacht te worden getekend. Omdat de rijkspremies, die per contingent worden gegeven, over het totaal aantal te bouwen woningen worden uitgesmeerd, zullen degenen, op wier naam de contingenten plus premie worden aangevraagd, te zij ner tijd een overeenkomst moeten te kenen, waarbij zij van de premie af stand doen. Dit geldt zowel voor de premie ineens, als v<>or de bijdrage, die gedurende 10 jaar jaarlijks wordt gegeven. Indien er meer gegadigden zijn, dan er met de beschikbaar komende contingenten volgens de voorgelegde plannen woningen kunnen worden gebouwd, zal het bestuur van de Stichting in overleg treden met het gemeentebestuur om tot een recht vaardige toewijzing te komen. Zij, die noch voor de dit jaar, noch voor de het volgend jaar te bouwen woningen in aanmerking zouden ko men, krijgen het bij de aanmelding gestorte bedrag onmiddellijk terugbe taald. Oven het gedrag, gestort door degenen, wier woning eerst volgend jaar zou kunnen worden gebouwd, zal de stichting de rente vergoedan, die zij zelve ontvangt. De bezoekers van de bijeenkomst toonden zich enthousiast en dank baar over en voor de plannen en ve len lieten zich nader inlichten over- de plannen. Zo groot was de belang stelling, dat men reeds vreesde voor een t®-groot aantal gegadigden. Na mens de aanwezigen sprak kapelaan J. de Rijk een dankwoord voor het prachtige werk door het Stichtings bestuur op zo'n korte termijn ver richt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9