Plechtige herdenking van ondertekening Handvest Veren. Naties by monument Een korps waar muziek in zit NET R.K. MEISJE DEKKLEDEN De N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ I. Een geroutineerde Controieuse I Een Vrouwelijke Kracht een ervaren Kabelmonteur een Hulpmonteur Rijwielen DANS EN VACANTIEVERVOER ZATERDAG 19 JUNI 1954 UE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 „Mensdom zonder vrede verloren" Indrukwekkende manifestatie door vele autoriteiten bijgewoond Een korte, maar indrukwekkende plechtigheid vond hedenmorgen plaats bij het monument aan de Steenstraat in verband met de We- reldveteranendag, waarop de onder tekening van het Handvest der Ver enigde Naties wordt herdacht. Vóór het monument hadden zich opgesteld een erewacht en een vuur- peleton van acht man van de Kok- school. Voorts stonden daar de mu zikanten van de kapel van het Ma- rinevlegkamp te Valkenburg en vele genodigden onder wie de burgemees ter van Leiden, jhr. mr F. H. van Kinschot, de Garnizoenscommandant, luit-kol. H. W. Gerth van Wijk, de wethouders van Schaik en Menken, de Rector Magnificus van de Leidse Universiteit, prof. mr. J. M. van Bemmelen, luit.-kol. W. de Gast van de Rijkspolitie, deken M. A. Jansen, Dominé M. Öttevanger, namens de kerkraad van de Ned. Hervormde Gemeente. Voorts mr. J. de Ruyter de Wildt en de heer C. J. van Spal, namens de 3 October Vereniging, de heren mr dr P. L. Lindenberg en J. C. J. Lam- bermont, resp. voorzitter en secre taris van de Vereniging Koninginne dag, de commissaris van Politie te Leiden, de heer R. J. Meyer, de heer C. Zandbergen van het comité Do denherdenking, een afvaardiging van „Pro Patria" en vele miliataire auto riteiten. Machtige federatie. Om kwart over tien precies stelde de waarnemend voorzitter van de afd. Leiden van de Ned. Bond van Oudstrijders en dragers van het Mo bilisatie Kruis zich vóór het kruis op en sprak de aanwezigen toe, aldus aanvangend: Als ik in mijn kwaliteit van wnd. voorzitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse Bond van Oud- Strijders en Dragers van het Mobi- I lisatiekruis het woord tot U richt, doe ik dit uit naam van de Wereld Veteranen Federatie. Het is een machtige federatie, niet alleen in le dental, maar ook in streven. Van dit streven getuigt de boodschap van haar president, Albert Morel, welke heden overal ter wereld zal weer klinken om de vredeswil der volken tot uitdrukking te doen komen en die ik thans laat volgen. De boodschap van Albert Morel. Toen de volkeren der wereld na vijf jaren van lijden, kommer zorg, op 26 Juni 1945 vernamen, dat de grote en kleine naties gezamen lijk het Handvest der Verenigde Na ties hadden getekend, zagen zij deze dag als het begin van een nieuw tijdperk. In het bijzonder waren wel de Oud-Strijders verheugd, want zij hadden hun leven voor het vader land in de waagschaal gesteld en zij hadden van dichtbij de gruwelen van de oorlog leren kennen. Het is om deze reden, dat de leden van de Wereld Veteranen Federatie hebben besloten, de Wereldvetera nen dag op de Zaterdag voorafgaan de aan deze gedenkwaardige dag, te vieren. Na gewezen te hebben op de ver wachting die dit handvest gewekt heeft vervolgde hij de boodschap met: Wij, de oud-strijders der wereld, weigeren te aanvaarden dat mannen, vrouwen en kinderen hebben te le ven in de greep van een onvrucht bare en verlammende vrees, welke op haar beurt ontmoediging en wan hoop teweeg brengt. De mensheid en de beschaving mogen niet vernie tigd worden in een nieuwe en vrese lijke wereldbrand. Vastbesloten om- een dergelijke zinloze catastrophe te voorkomen, hebben de Oud-Strijders van 22 na ties in het openbaar en eensgezind hun vertrouwen in de Verenigde Na ties uitgesproken. Wij hebben aangetoond, dat het mogelijk is om op de basis van be paalde algemene beginselen mensen bijeen te brengen, die nog kort te voren verbitterde vijanden waren. Verschillen in ras, tal, geloof en tra ditie hebben niet kunnen verhinde ren, dat er een nieuwe, 'de gehele wereld omspannende, samenwerking is gekomen in de strijd voor een duurzame vrede. Ons kraohtig reva- lidatie-programma van hen, die door de oorlog verminkt zijn en onze ar beid ten bate van de zieken en ont heemden in landen, welke tot dus ver de voordelen der moderne tech niek ontberen, vormen een symbool van onze weigering om aan het men selijke lijden onverschillig voorbij te gaan. „Het Credo". Hierna gaf de heer Pot het woord aan de heer H. de Jager, voorzitter van de afdeling Zuid-Holland Noord van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers die een „Credo" voorlas van Ralph Bunch, de Amerikaanse negerdokter, die zich in de dienst van de vrede heeft gesteld, welk Credo wij, omdat de woorden in alle eenvoud gezegd zo indrukwekkend klonken in extenso laten volgen: Mensdom heeft recht op vrede. Niemand kan met meer klem de vrede verdedigen dan zij, die in oorlogen gevochten hebben. De stem der Oud-Strijders is een weerklank van het verlangen naar vrede van alle mensen ter we reld, die in één generatie twee maal de onbeschrijfelijke ellende van een wereldoorlog ondergaan hebben. Het mensdom heeft het recht op vrede verdiend. Zonder vrede kan er geen hoop voor de toe komst zijn. En zonder hoop is het mensdom verloren. Deze stem van het volk móét verhoord wo»den. Men verlangt naar een leven met meer vrijheid gelijkheid en waardigheid ook in materieel opzicht; men bidt om vrede. Het streven naar vrede en een beter leven kan, móét, verenigd worden in een onweerstaanbare kracht tegen oorlog, agressie en verpaupering. Het mensdom heeft hard moeten werken voor de vre de. Ontketen een vastbesloten krachtsinspanning, een grotere kruistocht dan de geschiedenis ooit gekend heeft, voor een we reld van vrede, vrijheid en gelijk heid Na dit voorlezen werd een exem plaar van dit Credo door de heer de Jager aan burgemeester en garni zoenscommandant overhandigd. Dankwoord Burgemeester. De burgemeester sprak een dank woord uit na de aanbieding van het „Credo", waarin hij wees op de be tekenis van dit monument in de Steenstraat, voor de Leidenaren, waar zich de gedaohte aan de oor logsslachtoffers concentreert. Dit Credo, aldus de burgemeester, geeft uiting aan het verlangen van de oud-strijders naar vrede. Maar zij staan daarin niet alleen: de hele mensheid verlangt naar vrede. Met manifestaties als deze moet met na me de regeringen in herinnering worden gebracht, de geest, die hen er in 1945 toe bracht om dit Hand vest van de Verenigde Naties te on dertekenen. De vlag gehesen. Hierna werd de vlag van de Bond van Oud-Strijders in top gehesen. De kapel speelde de hymne „O God, die droeg ons voorgeslacht". Vervolgens viel met het sein „Geeft acht" de stilte in, waaronder door de heren de Jager en Pot voor het mo nument een krans werd gelegd. Een donderend salvo-vuur van het vuurpeleton van 8 man verscheur de de stilte. De kapel speelde tot slot het Volkslied. Voor deze plechtigheid was ook van de zijde van he publiek ruime belangstelling. Om tien minuten over half elf kwam het einde van deze plechtig heid. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp te Leiden is geveild: Huis Acacialaan 44 Leiderdorp, in bod f 6.500.Koper P. de Jongh q.q. te Leiden voor ƒ7.100. De achtste keer De achtjarige J. v. d. B. uit de Looierstraat poogde gisteren een auto op de juiste wijze te verla ten. Gewoonlijk gaat dit zonder dat men zich 's avonds in het plaatselijk nieuws vermeld vindt. De auto stond echter op de smal le Middelstegracht, waar men te gelijkertijd langs de stoeprand en de waterkant geparkeerd staat. Zo kon het dat de jongen zonder verder een voet aan de grond te krijgen het drabbige Middelstegrachtwater in tuimel de. Gelukkig voor hem werd deze salto mortale waargenomen door mevr. Zandvliet woonachtig op de Middelstegracht, die onmid dellijk haar man waarschuwde. Deze bedacht zich geen ogenblik en sprong gekleed te water. Even later stonden drenkeling en redder behouden op de kant. De heer Zandvliet heeft nu reeds achtmaal iemand uit het onfrisse Middelstegrachtwater weten te halen. Jubileum politiemuziek gezelschap Het Politiemuziekgezelschap Is zon der twijfel het onderdeel van de ge wapende macht, dat het meest ver zoenend naar buiten optreedt. Nie mand zal willen ontkennen dat een politieman, die bij uitstek van toe ten en blazen weet, de uniformvrees van jong en oud weet te verdrijven. Het Leidse Politiemuziekgezek- schap bestaat in Januari 1955 35 jaar. Zoals de zaken echter nu staan, zou den de feestklanken, die bij dit ju bileum ten gehore worden gebracht, nu bepaald geen onverdeeld genoe gen zijn. Het instrumentarium is na melijk van een museumwaardig ge halte. Om nu het muziekgezelschap in staat te stellen op de feestdag op waardige wijze voor de dag te ko men, is een comité opgericht, dat on der voorzitterschap van mr. dr. W. Hugenholz zal trachten de benodig de gelden in te zamelen. Ere-vóorzit- ter is burgemeester jhr. mr. F. H. v. Kinschot, terwijl de heer H. E. Moens het secretariaat en penningmeester schap op zich genomen heeft. In to taal zullen er 27 nieuwe instrumen ten aangeschaft worden. Om in de omvangrijke kosten te voorzien zullen agenten in burger de huizen langs gaan om een persoonlijke gift in ont vangst te nemen. Over enige maan den hopen de agenten dan weer te kunnen bewijzen dat in hun korps muziek zit. Openlucht Dancing op Zondag 20 Juni nam. van 8 tot 10.30 uur. Entree 50 cent plus bel. In Café 't Witte Huis Hoge Rijndijk 70, Zoeterwoude, met medew. v. Th. Wisse THE RHYTHME CLUB Uitsluitend R. K. Beleefd aanbevelend, A. L. v. d. GEER. Telefoon 24954, Leiden. GEVRAAGD: voor de dag. Aanm. van 6—8 uur nam. Mevrouw HO MAN, Oranjelaan no. 4 Oegstgeest. BIEDT ZICH AAN: ERVAREN BOEKHOUDER prima referenties. Br. onder no. 3095 bureau van dit blad. Zo spoedig mogelijk ge vraagd: BROOD-BANKET- BAKKERSBEDIENDE TH. FRERIKS, Herenweg 204, Lisse, 1456 Telefoon 3628. Notaris W. S. JONGSMA te Leiden is voornemens op Vrijdagen 2 en 9 Juli 1954 telkens 7 uur nam. in het Notarishuis, Hogewoerd 144 te Leiden in het open baar bij opbod en afslag te verkopen: Een Herenhuis met erf, tuin en centrale verwar ming, staande en gelegen te Leiden, Lorentzkade 31, groot 2.20 are. Huur 66.24 Lasten f 108.50. Betaling der kooppenin- gen 9 Augustus 1954. Bezichtiging 29 Juni, 1 Juli 6 Juli en 8 Juli 1954, van 24 uur. 1481 Inlichtingen ten kantore van genoemde notaris, Ra penburg 31, Tel. 25351. te huur en te koop. ZEILMAKERIJ TROOST Haven 14, Leiden. L Telefoon 21664. te LEIDEN, vraagt voor spoedige indienst treding op de Aid. Hollerith. op de Afd. Loonadministratie, bij voorkeur MULO-diploma en enige kantoorervaring. Leeftijd circa 20 jaar. Sollicitaties aan de Afd. Personeelszaken ZUIDSINGEL 66—68 Water- en Lichtbedrijven der gemeente Aiphen aan de Rijn GEVRAAGD: ALSMEDE met enige jaren praktijk. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan de Directeur der Water- en Lichtbedrijven der gemeen te Alphen aan den Rijn. 1505 direct af fabriek 30tot 60.— verdient U door het kopen van een Simba Rijwiel. Prijs vanaf f 87.50. Voor solide perso nen desgewenst gemakke lijke betalingscondities. Ge- ill. prijscourant NN gratis. Simba Rijwielfabriek, Naaldwijkseweg 2426, te b Gravenzande. Tel. K 1748 no. 673. Te bezichtigen bij A. F. Paet, Rijnmond 9, te Katwijk aan Zee. DE KWAKEL Zondag 20 Juni in zaal LEENDERS Aanvang 8 uur Onder leiding van de VROLIJKE VRIJBUITERS 1490 6 personen. Uitsluitend R. K. Spreekt tijdig af voor uw Beperkt gratis personen vervoer. TRANSEX Kaasmarkt. Telefoon 26782 Voor alle vervoer. Bericht van Inzet Notaris J. FUHRI SNETH- LAGE bericht, dat de per celen te Leiden zijn inge zet: 1. Café met 2 bovenw. Lammermarkt 1, 3, 5 en 2 ongenumm. perc. Fokke- straat, op 15.800. 2. Fokkestraat 2 op f 720. 3. Lammermarkt 7 op 900— AFSLAG: 25 Juni a.s. cxm 19 uur. Inlichtingen: Turfmarkt 4, telefoon 21917. 1506 Plan van uitbreiding bebouwingsvoorschriiten LEIDERDORP. Het Hoofd van het Ge meentebestuur van LEI DERDORP maakt bekend, dat van 21 Juni tot 19 Juli 1954 in uitvoerige baarton ter secretarie voor een ieder ter inzage lig gen: 1. het ontwerp van een partiële herziening van.'het uitbreidingsplan in onder delen gedeelte Spanjaars- brug. 2. het cntwer.p van een partiële herziening van 'het uitbreidingsplan in onder delen van het gedeelte der gemeente gelegen tussen de Does en de Steenfabriek Ouderzorgde Ridder en Co.; 3. de ontwerp bebou wingsvoorschriften op de ze partiële herzieningen 'betrekking hebbende; 4. het ontwerp raadsbe sluit tot intrekking van die delen van het uitbreidings plan in hoofdzaak, welke bij de partiële herzienin gen in onderdelen betrok ken zijn. Belanghebbenden kunnen gedurende bovengenoemde termijn van vier weken bij de gemeenteraad bezwa.- ren -tegen deze ontwerpen indienen. Leiderdorp, 19 Juli 1954. Het Hoofd van het Gemeentebestuur, K. VAN DIEPENINGEN. R.K. WINKELJUFFROUW gevraagd in brood- en ban ketbakkerij. Goed kunnen de rekenen. Br. onder no. 1449 bureau van dit blad. Winkel en/of magaz ijnruimte te huur Pelikaanstraat 21, 3e étage. Aanvragen alleen schrifte lijk te richten aan J. F. v. d. BERG, Confectiehuis, Herengracht 66a, tele foon 20772. 1507 LANGERAAR Abonnementen en Adver tenties worden aangeno men door: NI. PIETERSE Langeraarseweg 175. Seieftumtjeó PERSONEEL (3? Helder net meisje ge vraagd, voor halve dagen, moet lief zijn voor kinde ren. Aanmelden na 6 uur. Mevrouw Schermer Voest, Fagelstraat 37. 1498 Gevraagd R. K. Meisje voor de huishouding. Me vrouw M. GeijerSimonis, Botermarkt 27, Leiden. 2 Gevraagd flink zelfst. meisje, voor de dag met huiselijk verkeer van 8 tot 6 uur. Geen was. Br. onder no. 3098 bureau Van dit blad. 2 Gevraagd: naaister voor 1 maal per 14 dagen. Zijl- oordkade 2'6, Lei-derdorp. 3097. 2 Werkster gevraagd voor twee dagen per week. Ti- boel Siegienbeekstraat 15. <2? Gevraagd zelfst. meis je voor d. en n., eenvoudig kunnende koken, vacantie in Aug., modern comfort. Meerdere hulp aanwezig. Mevr. Van Royen, Amster- damseweg 511, Amsterdam Z. II, Tel. K 2964—2697. 2 Doktersgezin, Oegst geest, vraagt voor direct ervaren hulp in de 'huish. Intern, boven 25 j. Uitst. k. koken, zelfst. werken, v. g. g. y. Hulp voor ruw werk. Aanm. na telef. afspr K 1710 25315 of onder no. 1493 bureau van dit blad. 2 J- A. Verheul, Haarlem merstraat 86, levert U op gemakkelijke betalingsvoor waarden horloges, klokken, verlovingsringen, goud- en zilverwerken. 2 Accordeon 80 bas, met registers, zo goed als nieuw, pianoklavier, com pleet met koffer en riemen, tegen elk aannemelijk bod Tevens een gitaar voor f 25.Korevaarstraat 5, Leiden. Tel. 24358. 1455 2 Aangeboden: goed on derhouden zeilboot, kleine B. M., compleet met dek zeil. Prijs 200.Lig plaats: Driegatenbrug a. d. Zijl. Inlichtingen bij F. Bresser, de La-atde Kan terstraat 33, Leiden, Tele foon 23440. 3104 2 Kabinet, brandkast, ijs kast enz., prima stofzuiger. Radio's, mooie versterker pick-up in salonkast, zw. eiken Mechels Dressoir, Mechels boekenkastje, zware tafels enz. In- en verkoop W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9 bij de Hoog straat, let op tel. 23261. 2 Te koop als nieuw pracht modern dressoir en theemeubel, twee fauteuils met vier stoelen 45. vloerkleden 25. kinder auto 75, rijwielen vanaf 25. opklaobed 15. twee moderne clubfauteuils met vier stoelen (nieuw stel). 2 pers. bedstel 35, 1 pers. f 17.50, ledikanten vanaf 7.50, Nieuwenburg,: Hooi gracht 55 (Geen winkel- keihuis) 3099 AANGEBODEN 2 Accordeon, Gitaar, Ha waiian gitaar, banjo, man doline, saxophoon, klari net, microzang. Deze in strumenten kunt U leren bij muziekschool Zwaag. Prettige lesmethode, lage cursusgelden Instrumenten in huur. Prospectus gratis, Korevaarstraat 5, tel. 24358 2 Herenhoeden stomen, modelleren, nieuw lint, nieuw leer, eventueel ver groten of verkleinen. Voor vakwerk Van Velsen. hoe- denkliniek. Donkersteeg 3. 2 Vacantie. Voor de twen- de helft van Augustus en de gehele maand Septem ber, uitstekend pension aangeboden in mooiste ge deelte van Zuid-Limburg. Bespreek spoedig. Prijs 6 Ser dag. Pension Bouwens, kerkstraat 9a, Sibbe (L.). &Huis te koop: bev. vijf kamers en serre, voor- en achtertuin, gelegen Rijn dijk, Voorschoten. Half September leeg te aan vaarden. Br. onder no. 3096 bureau van dit blad. 2? Alt op de Mare Sim plex Damesrijwiel met trommelremmen en ver lichting f 75.Laag he renrijwiel 95.laag da mesrijwiel 95.Fongers herenrijwiel met 3 versn.- naaf en trommelremmen f 165.—, Transportrijwiel met Victoria hulpmotor f i60. 2 IJskast, kroonmangel, 9 nieuwe en 11 gebruikte paling fuiken, bureau's, grote kamer linoleum, spi ralen, ledikanten, ameuble menten, bad, platenkast yoor tel- J?ningén, matras sen, divans, divanbedden, opklapbodden. Koopt in boedels. Pluym, Hogewoerd Tel. 21266. 1419 2 Aangeboden: Papaver Pyrrthrunplanten bij J. A. M. Bakker, Zuidweg 17 Rijpwetering. Tel. 218. 2 Singer Naaimachine, te koop, in pracht salon- kast, uitstekende staat. Tevens een handnaaima- ohine. Te zien, Westkanaal- weg 17, Langer aar. 3076 2 Schuimrubber. Door omzeivermeerdering af slag van schuimrubber. 10 m.m. 0.3'G, 25 m.m. 0.60, 0.50. 50 m.m. 1.20, 0.90 p. dM2. Bij 10 dM2 of meer 0.25, 0.55, 0.45, 1.10, 0.80. Buddyseats. Fa. A. Alt. Mare 112, Leiden. 3100 2 Te koop aangeboden een nieuwe Breimachine, prijs f 185.00. 12 maanden gegarandeerd. Br. onder no. 1499 bureau van dit blad. 2 Aangeboden: Philips draagbare Radio prijs ƒ65 Tevens: (Hand) Klutsima- chine met bijbehoren. Ideaal voer oake, slagroom, etc. Zeerhandig voor de huishouding. Prijs 17.50. Te bevragen N. Mare 5. 2 Te koop: een Welco L. Motor half P.K. 110/220 v. met nog een half jaar schriftelijke garantie en een Berkel Snelweger tot 10 kg. Dr. van Noortstraat 16, Stomp wijk. 3093 2 Pieterse 4 kamerstoe len 25, eiken schuiftafel 27.50, crème gelakte lin nenkastjes f 17.50, nacht kastjes 7.50, lange cocos- loper 15, kinderledikant- jes, 2 engelse ledikanten, 2 pers. Aüping spiralen, 1 box met vlonder f 19. enz. Watertje tel. 290, Zoe terwoude. 1510 2 Ter overname aange boden een mooie witte trouwjapon, maat 4042. Verhoeven, Rapenburg 118, Leiden. 2991 GEVRAAGD 2 Gevraagd: Siert. Ver gunning warme en koude kassen en bakken; open grond A en B Jan.-Dec. Te huur gevraagd 100 R.R A en B. c.v. N. Bakker Hz Roelofarendsveen K 1713 no. 487. 2 Te koop gevraagd: Graszoden per R.R. of H.A. W. v. d. Oetelaar, groot handel in graszoden, Ha venstraat 30, Noordwijker- ihout. Tel. K 2533—329. 2 Welk meisje van 17 20 jaar, liefst R. K., wil met mij een trektocht door Engeland maken, van 1-*- 12 September door middel van de Ned. Jeugdherberg Centrale. Br. onder no. 3105 bureau van dit blad. TE HUUR 2 Bromfietsenverhuur. Kaptein, Mobylette en So lex. J. van Polanen, Kui- persteeg 10, Leiden, Tel. 31534, t. o. de Hema. 3103 2 Flink kampeerhuisje te huur, zeer gunstig gelegen, voor direct tot half Juli. Duinrand te Noordwijker- hout. Br. onder no. 3077 bureau van dit blad. 2 Huurt een wasmachine per gehele ochtend, mid dag of avond, voor slechts 1.25, 1.50 of f 1.75 per 4 uur zonder verdere kos ten. ,Tevens verkoop diver se merken. Wasmachine- verhuur Modern, Fran- chimontlaan 64, Margriet- straat 7, Tel. 22880. 1187 DIVERSEN 2 Sierteeltvergunningen Jaarteelt, Periode van warme en koude kas of bak. Bloemisterij A. of B. In- en verkoop J. Eist- geest, Zuideinde 99A, Roe lofarendsveen. Telef. 291 K 1713. 2_ Autorijschool-Taxibe drijf-. Snelle opleiding rij bewijs, met motorles en verkeerswet Nieuwe ver warmde lesauto's, f 5 per lesuur. Gedipl. instructeur met 22-jarige rijles-erva ring. Voor rijles dus naar Marks, Morsstraat no. 60a, Tel. 26584. 2 H.H. Landbouwers: On dergetekende beveelt zich beleefd aan voor al uw gras te maaien, tevens alle voorkomend expeditiewerk J. H. van Benten, Linde laan 9, Roelofarendsveen tel. K 1713—365. 2931 2 Huwelijk, beschaafd persoon, vrijgezel, R, K. net voorkoimenn, 60 jaar, niet geh. onbemiddeld met klein pensioen en werk kring omtrek Leiden, zoekt kennismaking met dito meisje of weduwe, gewone stand, met eigen woning en enig inkomen. Br. on der no. 3081 bureau van dit blad. Telefoontjes worden dagelijks geplaatst

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8