Verdeling van het nationale inkomen moet herzien worden Advocaat verduisterde halve ton door „op z'n minst' slordigheden Brit Sandywinscli dodelijk verongelukt van de week Oceaan ZATERDAG 13 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Textiel arbeiders congres 22.457 leden In Nijmegen is gisteren de bonds vergadering gehouden van de Ned. Katholieke Kleding en Texticlarbei- dersbond „St. Lambertus". De voor zitter, de heer H. A. C. Huysman uit Goirle, verwelkomde in zijn ope ningswoord o.ni. de heer J. A. Mid delhuis, voorzitter van de KAB en oud-voorzitter van „St. Lamhertus", en vele vertegenwoordigers van Bel gische zusterorganisaties. De bond telde op X Mei j.l. 22.457 leden en sluit zich aan bij de actie van de KAB om in het komende jaar het ledental op tc voeren tot 40.000. Duizenden katholieke meisjes staan nog buiten de organisatie en d'e actie van „St. Lambertus" zal dus in het bijzonder gevoerd worden onder de vrouwelij ke werknemers. Ook „St. Lambertus" zal zich streng houden aan het Bisschoppe lijk Mandement. In de textielindustrie is de daad werkelijke uitvoering van de wet op de ondernemingsraden een feit ge worden. Voor het maatkledingbe- drijf werd reeds een bedrijfscommis- «ie Ingesteld. Voor de confectie-in- dustrie is er een aangevraeagd (welke blijkens 'n publicatie van hedenmor gen inmiddels reeds is ingesteld). In onderling overleg tussen werk gevers- en werknemersorganisaties is bij de SER een aanvrage ingediend tot instelling van een bedrijfschap maatkleding. Hier blijken nog moei lijkheden van werkgeverszijde te zijn, aldus spr. Vorderingen zijn ge maakt ten aanzien van de werkclas- sificatie in de textielindustrie. Achter de KAB Spr. pleitte voor algemene toepas sing van de 2 pet. vacantietoeslag, krachtens bepalingen van de CAO. Wat de loonpolitiek en de conse quenties van de huidige economische situatie in Nederland betreft, ver klaarde spr. het geheel eens te zijn met de duidelijke taal, door de KAB- voorzitter, de heer Middelhuis, ge sproken op de verbondsvergadering van Maandag j.l.. De vakbeweging zal naar andere middelenmoeten zoeken om een rechtvaardige, verde ling van het nationale inkomen te bewerkstelligen, indien men de re serves der ondernemingen eenzijdig aan de huidige kapitaalbezitters ten goede wil laten komen en indien men niet wil weten van winstdeling, zo besloot spr. Het Mandement Belgische mening De heer Marcel Paalman, afge vaardigde van de Belgische zuster organisatie, onderschreef volkomen 't streven, dat de arbeiders moeten de len in de winsten van de bedrijven, waarvan zij een voornaam produce rend onderdeel vormen. Ook onderschreef spr. de mening, dat het hier gaat om de volledige er kenning van de arbeider als een mens, die recht heeft op een volledi ge plaats in het arbeidsproces. Het bestuursvoorstel om de contri butie te doen bedragen 2 pet. van het weekinkomen, werd aangenomen met 155 tegen 73 stemmen. Een voor stel om nog meer progressie in de contributieregeling te brengen, ten bate van de minder financieel draag krachtigen, kon geen meerderheid verwerven. Eerste lustrum K.W.F Iedere dag kleine winst op de kanker Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft vandaag in de Utrechtse Stads schouwburg het eerste lustrum ge vierd onder grote belangstelling uit kringen van de overheid, de medici en het bedrijfsleven. De voorzitter van het K. W. F., mr. J. Th. Bonnerman, deelde in zijn openingswoord mede, dat een groot bedrijf de kosten van de lustrumvie ring heeft aangeboden. Hij zeide dat in de strijd tegen de kanker iedere dag een kleine winst brengt. „Onze verepiging moet de Nederlandse ge leerden in staat stellen ons deel aan de plicht der mensheid, aan de plicht der wereld, bij te dragen. Zij heb ben het recht op onze steun. Wij moe ten hun de uitermate kostbare appa- tuur en instrumenten verschaffen. Wij moeten ook zorgen, dat de kan kerlijders van nu de hulp krij gen- die de wetenschap al heeft gevon den", aldus mr. Bonnerman. Geen lelie des velds In de middagzitting sprak de voorzitter van de KAB en oud-voor zitter van „St. Lamertus", de heer Middelhuis, de leden toe en wees op het pas uitgegeven Mandement van het Ned. Episcopaat, dat voor de ka-1 De officier van justite verzocht dc tholieke arbeider op zulk een duide- j rechtbank bij een vonnis de vraag te lijke wijze de juiste weg aangeeft in willen beantwoorden of een curator Twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest eiste de officier van justitie bij de Haagse Recht bank tegen een ex-advocaat uit Den Haag wegens verduistering van ruim vijfduizend gulden uit faillissemcnts- gelden, die aan verdachte als curator waren toevertrouwd. „Deze strafzaak bedroeft mij", zo zeide de officier van justitie in zijn inleiding tot de eis. „De verduiste ring, die ten laste wordt gelegd, ge schiedde in een rechtspactiik en be troffen gelden uit faillissementen. Verdachte heeft zich aan dit geld ver grepen, hoewel hij zijn deplorabele financiële toestand kende". Dat mr. R. de hem toevertrouwde bedragen met eigen vermogen zou hebben vermengd, wilde de officier niet aannemen, omdat er geen ver mogen was blijkens belastingaangif ten, die betreffende het vermogen tussen Januari 1950 en Jan. 1953 te rugliepen vtïi 7300 gulden actief tot 32.000 gulden passief. Mr. R. beroept i zich hierbij op fiscale mogelijkheden j op grond van vorderingen als advo- caat, terwijl de werkelijke toestand beter zou zijn geweest vanwege deze talrijke vorderingen. Deze blij ken echter goeddeels luchtkastelen te zijn wegens niet-invorderbaarheid. Ontzet voor 5 jaar. Anderen in risico's laten delen. Mr. R. verklaarde tot voor kort de evangelische opvatting te zijn toege daan geweest, dat bij afstand doen van eigen bezit ten bate van anderen ook voor hem gezorgd zou worden, waarhij thans tot hem is doorgedron gen, dat hij anderen in de eigen ri sico's heeft laten delen, hetgeen evan gelisch niet geoorloofd is. ,,U was nu eenmaal curator en geen lelie des velds", zeide de president, die verdachtes handelwijze als „op zijn minst slordig beheer" kwalifi ceerde. Een psychiatrisch rapport schetste mr. R. zeker niet als ziek of psycho- patisch, doch wel als naief, onlogisch en als een excentriek en onaange past mens, dat op primitieve wijze introvert en zelfingenomen is. De rechtbank zal op 2 Juli vonnis wijzen. T.T.-races op Man Race in de 500cc stopgezet wegens mist Kort nadat het vertreksein was gege ven voor de race in de 500 cc. klasse viel een ongeluk met dodelijke afloop te betreuren doordat de Engelsman Si mon Sandywinsch met z(Jn Velocette tegen een muur op reed. Hij had nau welijks 20 kilometer van het 59J<£ kilo meter lange circuit afgelegd. De start was twee maal ccn half uur verschoven verband met mist en laag hangende wolken op sommige stukken van het parcours. Sinds 1948 zijn °P bet bergachtige circuit 22 ongelukken met dodelijke af loop geschied. Toen verleden jaar vier EEUWFEESTVIERING M.S.C. Prijsvraag van H. Hartbeeld uitgeschreven. De Missionarissen van het Heilig Hart (M.S.C.) hebben in het kader van hun komende eeuwfeestviering een openbare prijsvraag uitgeschre ven om een vernieuwing te krijgen in de gangbare voorstelling van het Heilig Hart. Omdat de geijkte vorm geving een afgesleten schabloon is ge worden, menen zij ontrouw te wor den aan de Heilige Hart-devotite door al te getrouw te willen blijven aan geijkte vormen. Zij hopen als resultaat van de prijs vraag een Heilig Hart-beeld te krij gen dat geschikt zal zijn voor uit voering en verspreiding. Er is een uitnodiging gericht tot de beeldhouwers J. Gladdmes (Bre da), H. van Haaren (Amsterdam), W. van Hoorn (Amsterdam), A. Teeu- wisse (Amsterdam) en F. Timmer mans (Maastricht). Daarnaast staat de prijsvraag open voor alle Neder landse beeldhouwers. De jury bestaat uit de heren N. Steenbergen, M. Andriessen, M. van Beek, J. Engelman en prof. dr. J. Timmers. Het programma van de prijsvraag is kosteloos verkrijgbaar bij het se cretariaat „Honderd Jaar M.S.C.", Prins Hendrikstraat 57 te Eindhoven. deelnemers het leven verloren dreigden Duitse en Italiaanse merken, dat ze deze race, die te gevaarlek werd geacht, zou den boycotten. Verbeteringen z(jn in verband hiermee aangebracht in som mige scherpe bochten. voor de eerste maal een ronde te kun- afleggen met een gemiddelde snel heid van 100 mijl of ruim 160 km. per de keuze van de vakorganisatie. Voor andersdenkenden is het inderdaad moeilijk de geest en de bedoeling van het Bisschoppelijk Mandement te begrijpen. De critiek maakt evenwel geen indruk op katholieken, want nog nooit is het gelukt een scheiding Nadien kwam hij tot ziin eis, waar tot stand te brengen tussen «e bis schoppen en de katholieke arbeiders. KEES MANDERS SCHAKELT OVER OP CABARET. in een faillissement, afgezien van zijn privé-vermogen, reeds schuldig Is.aart verduistering op grond van de faiilimentswet, indien hij gelden uit dit faillissement met eigen bezit ver mengt. bij hij eveneens vorderde, dat mr. R. vijf jaar lang na ommekomst van de straf Ontzet zal blijven uit de be voegdheden om als raadsman, ge rechtelijk bewindvoerder en rechts kundige op te treden. De chansonnier Kees Manders j jjjn 'AmersfoortApeldoorn, uit de heeft het variété vaarwel gezegd en. hand; de lamp kwam op een bed te- een aantal jonge tonelisten te zamen j recht. De blokpost brandde geheel gebracht voor zijn nieuwe productie uj^ een gedeelte van de niet verze- „Cabaret Kolderologica". Hun na-kerde inventaris werd gered en het men zijn: Fanny Black, Greta Lany,treinverkeer ondervond 20 minuten Piet Hendriks, Peter Teumer, Rudi j vertraging. Neuman, the Rico*s, Laura et Gaston Een kaJf met dubbele bovenkaak en Phoa. Muzikale leiding: Johnny j werd gisteren te Bolsward geboren; Roc|a, regie: Willy Muller. „Caba-jhet beest moest afgemaakt worden, ret Kolderologica" zal gedurende de j Het 4-jarig kindje L. J. Verhey maand Augustus optreden in -hetujt jjsselmonde, wiens ouders aan Leidsepleintheater te Amsterdam. JioMte GOLF Uitglijdende over een vloer matje, viel een brandende petroleum lamp gisteren mevrouw Kalkman, wonende in een blokpost langs de boord van het schip „Joma", liggende te IJsselmonde, wonen, is gisteren te water geraakt en verdronken. Het 125-jarig bestaan van bet Garde Regiment Grenadiers en Ja gers zal op 7 Juli gevierd worden met een défilé in Den Bosch en des avonds een concert te V-ught. Even eens zullen in de eerste weken van Juli feestelijkheden georganiseerd worden in Den Haag, „De Harskamp" en Soestdijik. Albert Schweitzer Op het ogenblik trekt door West Europa een man, die al zijn kennissen reeds verschillen de keren paf heeft doen staan, omdat hij precies dat deed, wat niemand verwachtte. Toch doet deze man niet zo heel erg vreemd, want hij luis tert alleen maar naar O. L. Heer, die de mensen gezegd heeft, dat ze erg veel van elkaar moeten houden en Albert Schweitzer houdt inderdaad heel erg veel van de mensen. Nu is het natuurlijk erg ge makkelijk om veel van de men sen uit je eigen omgeving te houden, vooral als je een grote groep vrienden hebt, waar je erg goed mee op kunt schieten. Maar Albert Schweitzer vond, dat O. L. Heer bedoelde, dat je van alle mensen erg veel moest hou den, ook van de mensen, waar het niet zo erg prettig is. Hij werd 14 Januari 1875 ge- boren en hij kon zo goed leren, dat hij vier maal doctor aan de universiteit werd. Nu, je be grijpt, dat je dan wel een hele kraan moet zijn. Toen Albert Schweitzer doc tor in de medicijnen en chirurgie was, dachten al zijn vrienden, dat hij nu wel een goede betrek king zou gaan zoeken, en dan verbaast Albert hen op zekere dag door te zeggen, dat hij als zendeling naar de missie gaat. Zijn vrienden verklaren hem voor gek en vertellen hem, dat hij heel veel geld zal kunnen verdienen, wanneer hij thuis blijft, maar Albert Schweitzer trekt zich daar niets van aan en gaat naar Afrika, waar hij in Lambaréné als dokter gaat wo nen. Spoedig komt hij tot de ontdekking, dat de stad hard een ziekenhuis nodig heeft en omdat hij geen geld genoeg heeft, gaat hij terug naar Europa en geeft daar mooie orgelcon certen, die hem zoveel opbren gen, dat hij na een tijdje weer terug kan naar Afrika om daar het ziekenhuis te bouwen. In 1913 kwam Albert Schweit zer in Afrika aan en nu leeft hij daar al meer dan veertig jaren; hij is nu 79 jaar, maar zijn liefde voor de mensen heeft nog niets verloren. Hij schreef enkele mooie boeken over Afrika en nog steeds loopt hij met nieuwe plannen rond; zo is hij thans weer naar Europa gekomen om met orgelconcerten en lezingen weer geld te verdienen, waar mede hij straks in Afrika weer goed kan doen. STERRENKIJKER. Toen er ruim vier ronden gereden was, werd de wedstrijd stop gezet wegens de ongunstige weersomstandigheden, een feit zonder precedent in de geschiedenis van de TT-races. De mist, die het uit zicht beperkte, en het doorweekte weg dek maakten het rijden op het circuit te gevaarlijk. Verscheidene deelnemers wa ren met hun machines geslipt en een hunner, de Brit Sandywinsch was zoals gemeld dodelijk verongelukt. Het vertrek geschiedde in stromende regen en het water spatte hoog op als de deelnemers door de bochten gingen. In de eerste ronde gaven al verscheide- nen op, bij wie Fergus Anderson met Moto Guzzi. Naarmate de wedstrijd voortgang had werd de mist op de hoger gelegen stukken van het circuit steeds dikker. Bij Windy Corner kon men niet meer dan 20 meter voor zich uitzien, en op andere punten was het niet veel beter. Nadat de wedstrijdleiding twee uur lang beraadslaagd had, maakte zij bekend, dat de plaatsen van de deelne mers op het moment dat de race werd stop gezet, zouden gelden voor 't eind klassement. Deze beslissing werd met gemengde gevoelens ontvangen. Som mige rijders, bij wie Roy Amm, gaven als hun mening te kennen, dat men de wedstrijd, gezien de afschuwelijke weers omstandigheden, niet had mogen laten beginnen. De manager van het Italiaanse Gilera-team protesteerde tegen het be sluit, aanvoerend, dat het niet fair was de race stop te zetten zonder dat de ploegen vooraf wisten welke mogelijk heden in overweging konden worden genomen. Hadden ze dit wel geweten dan zouden ze er bij hun tactiek reke ning mee hebben gehouden. En Duke was het hiermee eens. Hij zeide, dat men van te voren had moeten waarschuwen, dat de race wel eens stopgezet zou kun nen worden. Het klassement van de wedstrijd luid de (vier ronden van 37 3/4 mijl of 60.75 km. in plaats van zeven ronden): 1. Roy Amm, Rhodesië, met Norton, 243 km. in 1 uur 42 min. 46 sec., gem. snelheid 141.81 km/u; 2. Geoffrey Duke, G.B.. met Gilera, 1.43.52.6, gem. snelheid 140.31 km/u; 3. Brett. G.B., met Norton 1.45.15.2, gem. snelheid 138.46 km/u; 4. Reg Armstrong G.B.. met Gilera, 1.45.45.6 138.12 km/u: 5. Rudy Allison, Z. Afrika, met Norton, 1.48.6.6, 134.94 km/u; 6. j Gordon Laing, Australië, met Norton, j 1.48.37.2, gem .snelheid 134.23 km/u. ZESDAGENRIJDERS OEFENEN. Met het oog op de selectie van de mo torrijders, die in aanmerking willen ko men voor uitzending naar de internatio nale Motorzesdaagse, wleke in September in Wales (Engeland) wordt gehouden, zal de KNMV twee oefenritten organise ren. Op Maandag 21 en Dinsdag 22 Juni zal in Zuid-Limburg worden gereden, terwijl op 15 Juli een zware rit in Bel gië op het programma staat. De oefenrit in Limburg brengt de 25 deelnemers Maandag naar de Brunssumse heide, waar in een moeilijk terrein de rijvaar digheid zal worden getest. Daags daarna zal in de omgeving van Valkenburg wor den getraind, waar een traject van 75 km. is uitgezet, dat driemaal gereden moest worden. De oefenrit op Belgisch gebied bevat naast een zwaar terreinge deelte in de Ardennen een lang etocht van pl.m. 700 km. over de beruchte Bel gische keiwegen. Dc "Centrale Sportcommissie der KN MV zal na deze beide oefenritten en mede aan de hand van de bereikte resultaten in de reeds verreden betrouw- baarheidsritten de Voorjaarsrit, de Coupe de la Montague, de Cross Country van 't Sticht en de Overijselrit de Zilveren Vaasteams samenstellen, welke in dc Zesdaagse voor Nederland zullen uitkomen. PAARDENSPORT „Aureole", een paard van koningin Elizabeth heeft te Ascot de „Hardwick Stakes" gewonnen, een ren over 2400 m. „Aureole". bereden door E. Smith, won daarmee 3835 pond sterling. „Janitor" werd op een hoofdlengte tweede, „Ka- rali" eindigde op vijf lengten als derde. De noteringen bedroegen resp. 8/11, 6/4 en 100/7. De „Queen Alexandra Stakes" lever den een overwinning op voor „Bitter Sweet", die op het 4470 meter lange par cours „Chantry" met een hoofdlengte klopte. De winnaar kreeg 1649 pond ster ling uitgekeerd. „Aram" werd op een halve lengte derde. „Bitter Sweet" stond 10/1, „Aram" 5/2 en „Chantry" 3/1 ge noteerd. DE LEIDSE SPORTWEEK. Vandaag vindt de sluiting der Leidse Sportweek plaats met een interessant zwemprogramma, hedenavond te 7 uur jn de Zijl beginnend. Verschillende le den van de trainingsploeg in de KNZB zullen hier van de partij zijn en zorgen voor spannende wedstrijden. Na afloop speelt het Leids zevental een wedstrijd tegen een uit de nationale trainingsploeg te formeren team. De Leidse ploeg is als volgt samengesteld: Heck (LZC). Erades (Sleutelstad), Van Rooyen (Sleutelstad), Blansjaar (De Zijl), Van Berkel (Sleutelstad), Prevoo (De Zijl) en W. v. Zijl (Sleutelstad). Hedenmiddag te - 4 uur worden door Die Leythe roeiwedstrijden gehouden in de Nieuwe Vaart. Geroeid worden de nummers Gladde Vier dames, Over- naadse Vier heren, Gladde Skif dames en Gladde Twee met Stuurman. Na afloop maakt de vloot van Die Leythe een tocht door de stad. Route: Nieuwe Vaart, Utrechtse Veer, Nieuwe Rijn, Apothe- kersdijk en Galgewater. Gisteren zijn in het marine opleidings kamp te Hilversum de driedaagse wed strijden om de marinesportkampioen- schappen beëindigd. Wat de afdelingen betreft was 't eind resultaat, dat Den Helder als eerste met 69 punten vóór Rotterdam met 45' 2', Doorn (in de twee vorige jaren kam pioen) met 40}^, Amsterdam met 21, Den Haag met 17 en Valkenburg met 11. Er werden tijdens deze sportkampioen- schappen niet minder dan negen nieuwe marinerecords gevestigd. De jonge ath- leet, marinier E. Kamerbeek uit Doorn, nam er vier voor zijn rekening: hoog springen 1.75 m., speerwerpen 39.75 m., kogelstoten 13.05 m„ hinkstapsrpong 13.12 m. H. Janssen van het wachtschip Hertog Hendrik verbeterde de 2 records op 800 en 1500 meter en marinier A. Mol uit Doorn dat op de 5000 meter. Ook bij het zwemmen werden nieuwe records gevestigd. GYMNASTIEK. Morgenmiddag van 25 uur zullen in de Stadsgehoorzaal te Leiden de natio nale B-kampioenschappen voor dames worden gehouden. De nummers zullen bestaan uit klassikaal brug. knotsoefe ningen en vrije oefeningen voor dames, terwijl de heren paardspringen en vrije oefeningen zullen verwerken. WATERPOLO LWV I—DVZ IV (DAMES) 7—0. De Leidse dames demonstreerden een overgrote meerderheid. Voor rust werd het door T. Lambooy (2 x), A. Nekeman en A. Springer 40 en in de tweede helft zorgde T. Lambooy met drie doel punten voor een 70 einduitslag. IIZ EN PC III—LWV I 2—5. Ook hier een goede wedstrijd van onze stadgenoten. Voor rust wilde het niet zo vlotten 12, maar in de tweede helft kwamen de doelpunten gemakkelijker. Dool (2 x), v. Gent (2 x) en Erades zorgden voor een 25 eindstand. Verdere uitslagen zijn: LWV II—RPC III 3—5, RZC II—De Zijl II 7—1. WIELRENNEN „Swift-combinatlc". Morgen rijden A-, B- en C-klasse 500 m. sprint. Samen komst 9.30 uur aan de HBS, Hoge Rijn dijk. Aan de tweedaagse wedstrijd Rond het IJselmeer wordt deelgenomen door J. Slingerland, C. Plasmeijer en A, van Houwelingen. S. Kooij, A. Veltmaat, L. Sikking, A. Belt en B. Rijkelijkhuizen nemen deel aan de Ronde van Uithoorn. Lenig en Snel. Uitslag A-, B- en C-kl. tijdrit 2 ronden: 1. P. Janssen 57.06, 2. P. Mak 57.46, 3. H. Zandvliet 58.40, 4. W. de Meij 61.11. 5. J. Bronk 61,25, 6. R. Bronk 61.45, 7. S. Gommans 61.50. Morgen pelotonrit A- en B-kl. 80 km., C-kl. 60 km., Junioren 20 km. Start 9.30. Scheepsberichten ALBIREO, 17 v. Uheos n. Bahia; AL- WAKI, 18 te New York; AMOR, p. 18 Kp Vincent n. Hamburg; AMSTEL- PARK, 18 v. Belawan n. Colombo; AVERDIJK, 18 te Antwerpen; BIN- TANG, 19 n.m. A'dam verw.; BONAIRE, 18 1000 m. no. Barbados; CALTEX DELFT (t.)p. 18 Kp Bon n. Sidon; ESSO DEN HAAG (t.), p. 18 n.m. Gi braltar n. Sidon: GRAVELAND, 18 te Santos; GROOTEKERK, 17 v. Zam- boanga n. Singapore; HEEMSKERK, 18 v. Por Said n. Genua; HOOGKERK, 18 v. Naha n. Yokohama; KIELDRECHT, 17 v. Hongkong n. Manilla; LINDF.- KERK, 19 Djibouti verw.; MAASDAM, 22 Southampton verw.; MODJOKERTO, p. 19 Sabang n. Belawan; MYONIA (t.), p. 18 Sabang n. Madras; NIEUW AM STERDAM, 18 v. Le Havre n. R'dam; NIGERSTROOM, 18 v. Antw. n. A'dam; ORANJEFONTEIN, 18 v. Bremen naar Hamburg; ORESTES, p. 18 Landend n. A'dam; PHRONTIS, p. 18 Socotra naar Belawan; PIETER-S, 18 n.m. te A'dam; PRINS WILLEM 5, p. 18 Landsend n. Le Havre; ROEPAT, 19 te Belawan; ROGGEVEEN, 20 te Tj. Priok verw.; SINGKEP, 17 te Damman; SOMMELS- DIJK, 19 Colombo verw.; TABINTA, 18 v. Surabaja n. Semarang; TITUS, 19 te Hamburg; TJIBANTJET, 18 v. Monte video n. Santos; WONOGIRI, 18 v. Pe- nang n. Port Swettenham. 27) „Druk zal het dan toch niet wor den met al die zieke passagiers", merkte mrs Woostook op. „Bent u er ook?" Zij keek plagend in de richting van Lucia Marino en Gor don, haar blik volgend, bloosde licht. „Ik weet niet of zij er zal zijn" zei hij wat stijfjes. „Ik Iben er in ieder geval". Hij voelde zelf, dat dit niet waar was. Als 'het meisje niet in de danszaal aanwezig zou zijn bleef hij er ook niet lang. „Toch kunnen jullie het tot mijn groot genoegen aardig met elkaar vinden." consta teerde de onverbeterlijke mrs Wood stock. „Stonden jullie op het zonne dek wat uit te waaien?" vroeg ze hem onschuldig aankijkend. Gordon verborg zijn ergenis over deze vraag achter een glimlach en antwoordde bevestigend. Dat scheen mrs Wood stock niet helemaal naar de zin te zijn, doch zij ging er verder niet over door. Na de maaltijd liep Gordon met de kapitein op naar de brug. De storm was voor het grootste deel gaan lig gen, doch de zee bleef nog wat woe lig. De beide officieren liepen zwij gend Voort, totdat de kapitein de stilte wat te drukkend vond en zich het voorval van die nacht herinne rend, vroeg hij: „Ik vergeet hele maal te vragen hoe je je voelt. Nog last van je hoofd?" „Niet in het in minst", anwoordde Gordon niet helemaal volgens de waarheid. Bij een plotselinge bewe ging voelde hij een stekende pijn in zijn hoofd. Maar hij vreesde weer naar bed gestuurd te worden door de onverbiddelijke kapitein en zweeg erover. „Goed zo", bromde Michael Jones. „Verdraaid jammer, dat die geheim zinnige schaduw spoorloos verdwe nen is. Ik 'had hem of haar graag eens aan de tand gevoeld. Ik maak me sterk, dat we dan iets meer ge weten zouden hebben."' Bevestigend knikte Gordon. Kapitein Jones keek zijn „tweede" eens aan. Hij vond 'm maar stil en kort in zijn antwoorden. „Zit je iets dwars Gordon?" vroeg hij. „Mij?" vroeg Gordon. „Waarom vraagt u dat?" „O, ik dacht dat. Je bent zo stil". „Juist op dat moment naderde een matroos. Met opgetrokken wenkbrau wen zag de kapitein hem aankomen. Overdag, als de passagiers aan dek waren, behoorden de leden der be manning niet aan dek te verschijnen En zeker deze matroos niet, die ge heel in werkkleding was. „Wat is er aan de hand, Johnson?" vroeg hij. „De machinist zendt me. Er is in een/der ruimen, bij de grote olietank een man gevonden Een ogenblik keek kapitein Jones de matroos ongelovig aan. „Een man gevonden?" vroeg hij. „Wat is dat nu? Kom méé Gordon". Ze volgden de matroos naar bene den. Door een wirwar van gangetjes langs de denderende motoren, kwa men zij in het ruim waar zich de olietanks bevonden. Daar stond een groepje mannen bijeen. Twee stokers hielden een man vast, die mager en ongeschoren, geduldig zijn lot stond af te wachten. De machinist salueer de en meldde op stram militaire wij ze: „Toen ik zojuist mijn ronde deed om hier alles te controleren, zag ik een schaduw wegschieten. Ik riep twee oliemannen en we zetten een drijfjacht 'in, waarbij we hem vin- gen." Michael Jones, die de machinist niet graag mocht vanwege diens sol dateske houding, knikte kort, terwijl hij de gevangene monsterde. De man zag er verwaarloosd uit. Ziin kleren waren vuil en vol olievlekken. Zijn sluik zwart haar viel slordig over zijn voorhoofd en hij had een baard van minstens drie dagen. Hij maakte een vermoeide indruk en scheen niet veel te eten gehad te hébben. „Breng hem boven in mijn hut", beval hij de twee oliemannen, zich omdraaiend. De stoet begaf zich op weg, misprijzend nageoogd door de machinist die liever gezien had, dat de man hier verhoord werd. Nu hoorde- hij niets. Onderweg schoten allerlei gedachten door Gordon's hoofd. Lag hier de oplossing? Was dit de man die het he'le schip in rep en roer gebracht had? Was hij de moordenaar van mr O'Connell? Was hij de man die mrs Tequita O'Con nell in haar hut had overvallen, la ter hem bewusteloos had geslagen? Hij kon haast het geduld niet op brengen om te wachten tot zij in de kapiteinshut waren „Jullie wachten buiten tot ik je weer roept", beval Michael Jones de twee oliemannen. „En jij", vervolg de hij tegen de verstekeling", gaat mee naar binnen" Hij werd in een stoel tegenover de 'beide officieren geplaatst en Gordon nam zijn notitiebloc weer ter hand om het een en ander te noteren. „Hoe is je naam?" zo begon de ka pitein het verhoor. „Gerald Smith" antwoordde de man. „Verdere bijzonderheden?" „Geboren in 1926 in Boston. Ame rikaans staatsburger'. Hij scheen dergelijke verhoren wel meer 'bij de hand gehad te hebben. „Waar en wanneer aan boord ge komen?" „In Londen, een paar uur voor het vertrek" „Wie heeft je'geholpen?" „Niemand, ik slipte aan boord tij dens de drukte, vlak voor het ver trek en verborg me in het ruim" „Je liegt" stelde de kapitein bot weg vast. „Ik lieg niet", verdedigde de man zich mat. „Niemand heeft me gehol pen. Ik bracht me eten mee. Ik moest er zuinig mee zijn, want de reis duurt lang". Kapitein Jones ging er verder niet op in. Hij vuurde zijn volgende vraag af. „Wat is het doel van je reis?" ,;De eerste de beste plaats in Ame rika, waar ik kans zou zien om van boord te komen. Ik wilde terug, maar had geen geld voor de overtocht. Daarom probeerde ik het op deze manier." „Ben je aan dek geweest of heb je in ieder geval het ruim verlaten tij dens de reis?" „Nee ik heb me schuil gehouden en heb het ruim niet verlaten". Een ogenblik keek de kapitein de man strak aan. „Er zijn hier vreem de dingen aan boord gebeurd", be gon hij en dan vroeg hij opeens met stemverheffing: „Ken je een man, genaamd Pete O'Connell?" „Nooit van gehoord" antwoordde de verstekeling zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Weer keek dc kapitein hem een ogenblik aan. „Ben je daar wel ze ker van?" „Ik heb nog nooit van hem ge hoord", ontkende de man nogmaals. „Waarom vraagt u dat?" „Deze man is hier aan boord ver moord", antwoordde de kapitein met nadruk op ieder woord, De verstekeling verbleekte zicht baar. „En u verdenkt mij daarvan?" vroeg hij fluisterend en dan ineens luid: „Maar dat is idioot. Ik ben het ruim niet uit geweest". „Kun je dat bewijzen?" vroeg de kapitein rustig. De man zweeg. Hij wieip een hul peloze blik op de beide mannén. (Wordt vervolgdX

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7