Duinstreek Het gouden jubileum van de Vriendenkring Tien woningen vielen ten offer aan de doorbraak St. Christoffel besloot het seizoen £eidó& Varia Katholieke WEEKAGENDA BIOSCOPEN ZATERDAG 19 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Uitnodiging aan allen Alle katholieken van Lelden wor den uitgenodigd morgen, Zondag, van 1G tot 14 uur Jezus in zijn H. Sacra ment op „Den Burcht" te komen aan bidden. Teneinde een regelmatig verloop te verkrijgen wordt men verzocht, zich zo enigszins mogelijk aan de volgen de uren te houden: 1011 uur Paro chianen O. L. Vr. Hemelvaart en St Joseph; 11—12 uur: Parochianen O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen; 1213 uur: Parochianen H. Leonardus en H. Lodewijk; 13—14 uur: Parochianen H. Petrus. PLECHTIGE HOOGMIS Zoals bekend vindt morgenochtend om 8.30 uur op „De Burcht" de plech tige Hoogmis plaats, waaronder Al gemene H. Communie van alle leden van de „Vriendenkring". De H. Mis wordt opgedragen door de hoogeerw. heer deken M. A. Jansen, ere-voor- zitter van re „Vriendenkring". De feestpredicatie zal worden gehouden door de weleerw. heer J. A. M. van Adrichem, geestelijk adviseur van de „Vriendenkring". Onder de H. Mis zullen de geza menlijke kerkkoren en alle aanwezi gen, onder leiding van de heer Abr. Martijn, de „Missa Populi" van Hub. Cuypers zingen. Aan het orgel de heer drs. G. Bots. Voor de goede orde wordt ieder aangeraden zeer tijdig aanwezig te zijn. Pontificaal Lof. Des middags om drie uur pontifi caal Lof op „De Burcht" te celebre ren door Z. H. Exc. mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, mede oprichter en eerste geestelijk advi seur van de „Vriendenkring". Allen dienen uiterlijk kwart voor drie aanwezig te zijn. Bij onverhoopt slecht weer zal het pontificaal Lof in de Hartebrugkerk worden gehouden. De gezangen zullen worden uitge voerd onder leiding van de heer Abr, Martijn en gedeeltelijk worden bege leid door het Leids R. K. Harmonie gezelschap. Aan het orgel de heer drs. G. Bots. Openluchtvoorstelling Des avonds om 8 uur wordt op „Den Burcht" opgevoerd „Het Gast maal der Kinderen", mysterie-spel in drie bedrijven, door Henri Ghéon, in de vertalingvan Kees Spierings. Voor* iedereen zijn kaarten verkrijg baar aan de poort van „Den Burcht" en wel vandaag (Zaterdag) van 56 uur en morgen (Zondag) van 121 uur en vervolgens vanaf 7 uur. De toegangsprijs bedraagt 1, Maandag, 8 uur, op "Den Burcht" herhaling van het programma van Zondagavond. Kaartverkoop vanaf 7 uur 's avonds 'aan de poort. GEM. AANKONDIGING. STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare 'kennis, dat op Zaterdag 19 Juni a.s. de over weg nabij de Hoge Morsweg van 7.00 uur tot 20.00 uur gesloten zal zijn voor alle verkeer, behalve voor rij wielen en voetgangers. 1511 Burgerlijke Stand Geboren: Albertus Marius zn van H. de Klerk en M. Owel; Jeannettc Diederiecke dr van N. Kleermaker G. Jonker; Dirkje dr van H. Ouwe hand en C. Hoek; Annie Catharina dr van J. Biesheuvel en C Benning; Marjolijn Elisabeth dr van I. A. D. Hohberger en E. A. Huijgens. Overleden: P. J. v. d. Spek, huisvr. van Schouw 57 jrW. A. Lam man 66 jr; G. B. Spruit wednr 83 jr. Gemeenteraad Katwijk Relletje na judo-demonstratie Over een relletje, dat gisteren na demonstratie in het kader van de Leidse Sportweek, op het Stadhuis plein ontstond, bereikte ons het vol gende schrijven: Geachte redacteur, Vindt u de Sportwe.ek ook zo ge zelligIk ook. Al de demon straties tot nu toe heb ik zo'n beetje bijgewoond. Vooral gister avond was het erg gezellig. Maar ja, we hadden dan ook de wel willende medewerking van het Leidse Politiecorps, vertegen woordigd in een grote agent. De Judo- en Schermdemonstratie's op het Stadhuisplein waren juist afgelopen, toen de agent de 2e voorstelling opende, door zonder steekhoudende reden een jonge man een vuistslag toe te dienen, 'n Juist passerende dame, die de toedracht zag, kon dit niet tole reren en met haar het omringen de publiek. In een oogwenk was de Korenbrugsteeg een joelende menigte, met de dienaar van Hermandad als middelpunt. De agent moest ontzet worden door zijn collega's en meende zelf daarvoor zijn knuppel te moeten gebruiken. Na een poosje was de Korenbrugsteeg nog steeds vol mensen en de politie had het to neel der strijd stil verlaten. Ver der zal ik hier niets meer over schrijven, maar wat zegt u van deze waar gebeurde voorstellingr Eén van de vele toeschouwers Noot van de redactie: Over de juis te toedracht van de zaak bleek tus sen de verschillende getuigen, die gisteravond op het politiebureau- ge hoord werden, verschil van mening 'te bestaan. Het publiek dient overi gens te beseffen dat het voor agen ten zeer moeilijk is, bij een samen scholing van voor het merendeel jeugdige personen, die door een judo- demonstratie niet voor een klein ge ruchtje vervaard blijken te zijn, de juiste toon te vinden. Soms is een hardhandig optreden het juiste argu ment. 25 JAAR VOORZITTER ST. PASCHALIS Op 27 Juni a.s. hoopt de heer J. P. v. d. Holst de dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar werd gekozen to:' voorz. van de E.K. Melkhandelaren- ver. Sint Paschalis afd. Leiden. Des morgens om 10 uur wordt in het St. Liduinahuis een H. Mis opge dragen ter intentie van de jubilaris Daarna zal in „Den Burcht" een ont bijt plaats vinden, waarna aan de jubilaris een cadeau ter hand zal worden gesteld. De receptie is van 1.302.30 nam. 's Avonds wordt er feest gevierd. Foto's van het zilveren priester feest van deken M. A. Jansen zijn vanaf heden te bezichtigen in de hal van de R.K. Openbare Leeszaal naast de Lodewijkskerk, Steenschuur 17. Geanimeerde vergadering De Katholieke vereniging van Han delsvertegenwoordigers, enz. hield gisterenavond haar laatste vergade ring van dit seizoen. In zijn openingswoord merkte voor zitter Conijn op, dat ondanks het pes simistisch geluid van de penning, dat in verband met het mooie weer de opkomst gering zou zijn, deze voor spelling niet uitkwam en hij een be hoorlijk aantal leden kon welkom heten. Ook de buitengemeenten wa ren behoorlijk vertegenwoordigd. Na voorlezing notulen en ingeko men stukken hield pater Maarschal- kerweerd een korte uiteenzetting over de betekenis van Sacramentsdag en kwam na een korte pauze het lid Schemkes aan het woord, om een praatje te houden over het artikel jam en vruchtenwijnen. De heer Schemkes die als vertegen woordiger van een van de grootste conservenfabrieken uit ons land bij uitstek deskundig is, vertelde dat de jamindustrie zijn oorsprong vond in Engeland. Door reizigers werd dit ar. tikel naar Nederland gebracht en toen het hier in de smaak viel geïm porteerd. Dat Nederland zich zelf heeft toegelegd op de fabricatie van jam vind zijn oorzaak in de Boeren oorlog. De stemming in Nederland was toen sterk anti-Engels en vond zijn neerslag in een boycot van En gelse goederen. Verschillende fabrieken begonnen met de fabricatie en ook de beide we reldoorlogen zijn er oorzaak van, dat STATUTENWIJZIGING KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Gisteravond werd in „het Gulden Vlies" een korte ledenvergadering door de Leidse Kunstkring „Voor al len" gehouden, waarvan de agenda slechts één punt vermeldde, n.l. een wijziging der statuten, omdat de ter mijn, waarvoor Koninklijke goedkeu- ving is verleend verstreken is. Er werd besloten een nieuwe termijn, die 29 jaar en' 11 maanden duurt, aan te vragen en in de statuten te vermel den, dat deze termijn van Konink lijke goedkeuring is ingegaan op 9 April 1955. Zondagsdienst der Huisartsen A.s. Zondag 20 Juni zal de dienst wor den waargenomen door: dr Jansen, Kortmann, Langezaal, Nieuwzwaag Verbrugge. Apotheken De avond-, nacht en Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdag 1-9 Juni 13 uur tot Za terdag 26 Juni 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9 Tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Têl. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ,ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. de vraag naar jam sterk is gestegen. De verkoop van jams is sinds 1939 300 pet. gestegen. Spreker behandel- le voorts de vervaardiging van de verschillende jamsoorten. Een flink applaus beloonde spreker voor zijn van grote vakkennis getuigende voor dracht. Vele vragen die hem naar aanleiding van het gesprokene wer den gesteld, wist hij tot ieders genoe gen te beantwoorden. Nadat door de 2e secretaris nog een verslag van de jaarvergadering werd uitgebracht sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering, met de Christelijke groet. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraalexamen geneeskunde mevr. J. J. Nemzoff Heller (U.S.A.) en de heren J. Bar ker (U.S.A.); H. A. Bicker Caarten Wassenar; J. Hoogendoorn te Den Haag; Oen Thian Siang Cornelius te Leidien en S. H. van Straten Nieuwpoort, Geslaagd voor het artexamen le gedeelte mej. J. A. van Voorts te Rot terdam en de heren W. P. Bremmers te Beverwijk; M. W. van Hof te Rot terdam en G. L. van Raay te Den Haag, Geslaagd voor het artsexamen 2e gedeelte, mej. M. A. M. Lampe te Wassenaar en de heren T. Gevers te Voorburg S. L. Visser te Wassenaar en P. D. Vreede te Wassenaar. De raad van Katwijk kwam giste renavond in vergadering bijeen. Af wezig de heer L. v. d. Zwan wegens ziekte en de heer N. v. Duyvenbode. Bij punt 3, het voorstel tot aan koop van enige woningen die in ver band met de voorgenomen doorbraak moeten verdwijnen kwamen al veel tongen los. De heer Pronk vond de prijs voor het pand Zuyderduyn te hoog. De heer Wassenaar was het er ook niet mee eens en had een an der, voordeliger idee. Dr. Boleffs was ook tegenstander, omdat het uitbrei dingsplan nog in behandeling moet komen en nog" niet vast staat of de ze panden wel nodig zijn. Spr. wil uitstel. Mr. van der Plas spreekt zich uit voor het voorstel. Ook de heer Haasnoot is een ernstig voorstander. Dr. Overdijking zegt dat hem het hart bloed als hij hoort dat voor die doorbraak een tiental woningen, waarbij zeer goede, zullen moeten verdwijnen, en dan met zo'n wo ningnood. De voorzitter verdedigt het voorstel en wijst er op dat er ander bouwvolume voor gegeven zal wor den. Na nog enig heen en weer praat wordt het voorstel aangenomen met de stemmen van de heren dr. Boleffs, A. Wassenaar en C. van Beelen tegen. Ook voor de vernieuwing van het watergastoestel worden gelden tot een bedrag van 8726.85 toegestaan. Op voorstel van B. en W. wordt nog besloten tot aankoop van een nieuwe ladderwagen, kosten 4616.30 Het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Vereniging tot uit zending van zwakke Katwijkse kin deren lokt nogal discussies uit. Als het nodig is, züllen B. en W. altijd wel bereid zijn tot medewerking. En voor het beschikbaar stellen Van een bedrag van 5000.hield de heer Haasnoot als bestuurslid van de Vereniging „Witte Hekkwartier" zulk een vurig betoog dat de andere leden er wel voor moesten zijn. De vereniging is pas in opkomst, doch belooft een schitterend succes te wor den, mede, volgens de heer Haas noot en de subsidie, die heus wel verhoogd zal moeten worden na eni gen tijd, merkte spr. reeds op, zal zeker voor een groot deel terugko men door de afnemende baldadig heid. Het voorstel wordt met alg. st. aangenomen. Een verzoek van de Muziekvereni ging „Excelsior" om een subsidie was door B. eft W. afwijzend gead viseerd, doch zal later in bespreking LEIDSCHENDAM Jaarvergadering Kath. handbal. Bij de aanvang van de jaarvergade ring heeft de goorzitter, de heer E. M. de Caluwe, een belangwekkende inleiding gehouden over het wel en wee van de vereniging. De terrein moeilijkheden hebben het bestuur met grote zorg vervuld, welke ge paard ging met grote financiële las ten. Met voldoening maakte spr. mel ding, dat van particuliere zijde een renteloos voorschot is verstrekt groot 1200,terug te betalen in 4 jaar lijkse termijnen van 300,Uit dien hoofde drukte spr. de leden op het hart, dat zij trouwe leden van de vereniging moeten zijn en slechts om heel ernstige redenen het lidmaat schap mogen opzeggen. Technisch staat de vereniging er goed voor hoewel de tactische kant nog wel te wensen overlaat. De eindconclusie was dat H.V.L. er mag zijn wat de behaalde resultaten duidelijk aan tonen. Nadat de verschillende verslagen waren uitgebracht gaf de heer C. v. d. Muysenberg een uitgebreid over zicht van de kasmiddelen. Na de be langrijke uitgaven bleef nog een saldo van 85,over. De begroting voor het komende jaar sloot met een kunnen komen, b.v. bij de behande ling van de begroting omreden B. en W. in dit opzicht andere plannen heb ben. Verschillende scholen hebben medewerking gevraagd voor de aan schaffing van boeken, meubilair enz. Al deze verzoeken worden ingewil ligd. De heer Nasveld spreekt er zijn verwondering over uit, dat aan de Cantineweg die in hopeloze toestand is nog niets gedaan is, alhoewel maanden geleden de toezegging ge geven is. De heer van der Plas wijst er op dat de kelders in het Molenblok met water staan. Spr. vraag de aandacht van B. en W. voor deze hindernissen voor de bewoners. NOORDWIJK Braderie. Zoals wij reeds eerder mededeelden zal er een Braderie wor den gehouden, doch de aanvankelijk aangegeven data zijii gewijzigd en zijn nu vastgesteld van Dinsdag 10 tot en met Donderdag 12 Augustus. De belangstelling onder de winke liers voor deze braderie is zeer groot. Opgaven tot deelneming kun nen ingediend worden tot 24 Juni a.s, Kerkstraat 9. Gemeenteraad. De raad van Noordwijk zal in openbare zitting bij eenkomen op Vrijdag 25 Juni te ter behandeling van de navolgende agenda: Notulen, ingekomen stukken, mededelingen, machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen, ver zoek Kruisverenigingen om verho ging subsidie, voorstellen inzake de reinigingsdienst, contact voor samen werking met Leiden voor levering en distributie van electrische energie. Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het artsexamen onze plaatsgenoot de heer J. H. L. Urlus. De Zondagsdienst zal deze week worden waargenomen door dr. Kruyt. De Duinrandapotheek is geopend an 11.301 uur en van 4.30—5.30 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. VOORSCHOTEN Verkeersexamen. Woensdagmid dag 23 Juni a.s. zal het centrum van nadelig saldo van 150, In het bestuur dat in zijn geheel aftrad maar herkozen werd, werden als aanvullende leden gekozen mej. A. Vreeburg en de heer W. Zaat. De elftalcommissie bestaande uit de heren Th. v. d. Meer, C. v. d, Muysenberg, Th. la Rondelle en A. Starrenburg werd aangevuld met de heer J. Maane Sr. De terreincommis sie en de sportcommissie werden in haar geheel herbenoemd en in de kascommissie werden gekozen de he ren J. van Oosten en N. Vreeburg. Kapcursus. Mej. N. Tielemans behaalde op het kapconcours van de R.K. Kappersbond van Technische clubs het kampioenschap van Den Haag en ontvingt een zilveren beker. Tevens was zij tweede in de steden wedstrijd AmsterdamDen Haag,, waarvoor zij een lauwerkrans ont-' ving. Schaken. De uitslagen van de vereniging „Corbulo" om het club kampioenschap waren: Huisman- Noordijk 01; HarmsenNieuwen- broek 01; Lassche-Leendertse 10; HoltersHinkenkemper 10; Wortel v. d. Riet 10; StrampraadLeen dertse l0; Remmerswaalv. d. Riet 10; LasscheHarmsen argebroken; WortelRemmerswaal 10. OEGSTGEEST De Zondagsdienst in Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Held. VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. VAN ZONDAG: De Burcht, 8.30 uur v.m. Plechtige Hoogmis „Vriendenkring" 1014 uur. nam. Aanbidding; 3 uur nam. Pon tificaal Lof; 8 uur nam. Opvoering ;,Het Gastmaal der Kinderen". MAANDAG: Het Gulden Vlies, 2.304.30 nam. receptie 60-jarig bestaan Vereniging van Slagerspatroons. Stadsgehoorzaal, 8 uur, Feestavond Vereniging van Slagerspatroons. DINSDAG: Uitstapje R.K. ouden van dagen naar Amsterdam en Zaanstreek. DONDERDAG: Gulden Vlies, 8.15 uur nam. bijeen komst „Raad Maatschappelijk en Cultureel Overleg". Bedevaart naar Heiloo „N.R.K. Mid denstandsbond". Agenda van Leiden ZONDAG, 20 Juni: Hartebrugkerk: 8.30 u. v.m. plech tige Hoogmis. Jubileum „Vrienden kring". De Burcht: 10—14 uur Aanbidding. 3 uur n.m. Pontificaal Lof. 8 uur op voering „Het Gastmaal der Kinde ren". TENTOONSTELLINGEN: Prentenkabinet, Kloksteeg, t/m 10 Juli a.s. dagelijks (alleen werkdagen) van 25 uur Tentoonstelling „Het portret in de twintigste eeuw". gezond mensenkind te mogen helpen zieke of gebrekkige kinderen te ge ven, wat zij zo 'hard nodig hebben. Zonder „sensationeel" te worden bracht de film de jeugdige toeschou wers in de inrichtingen, waar de pa tiëntjes geholpen worden. Dit alles ua üo uum aa IS net vcixiJHL van maakte een diepe indruk. Ongetwij- hét dorp" weer aangegeven'zijn mét leld zul'en de leerlingen ven volgen- speciale borden, die de automobilis ten tot extra voorzichtigheid manen, want dan wordt het jaarlijkse prac- tische verkeersexamen voor de schoolkinderen gehouden. De deelne mers vertrekken van de Raadhuis laan en zullen in een wijk, begrensd door de Voorstraat, Pauwenstraat en Prins Bernhardlaan, hun proeven van bekwaamheid moeten afleggen. Het schriftelijk gedeelte van dit examen, dat onder toezicht staat van de Vereniging voor Veilig Verkeer, is reeds in Maart afgenomen. Iedere deelnemer moet eerst een klein wan delingetje maken en daarna kan hij deelnemen aan het examen op de fiets. Het merendeel der deelnemers legt altijd beide proeven af. De uit slag zal later bekend gemaakt wor den en in een plechtige bijeenkomst v/orden de getuigschriften uitgereikt. Medische Zondagsdienst. De medische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit weekeinde waar genomen door dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, telefoon 2493. De diensthebbende wijkzuster is zr. K. A. van Driel, (Oranje Groene Kruis), Gezondheidscentrum, telefoon 2177. Films voor het kind. Aan de schoolkinderen, die meegewerkt heb ben aan de verkoopactie van postze gels en prentbriefkaarten „Voor het kind" werd dor de stichting „Voor het Kind" gisteren in het Greenway- theater een film aangeboden. De hoofdfilm behandelde de vraag, waarvoor de opbrengst van de ver koop bestemd is. Op zeer' suggestieve wijze werd de kinderen voorgehou den, welk een voorrecht het is als fN DE LEIDSE Casino: de Italiaanse film „Jeugd in gevaar" is kennelijk bedoeld als de inktzwarte schaduwzijde van een pro ductie als „Morgen is het te laat." Een juist ontloken puber van 15 jaar wordt door zijn, als echtvrien den misplaatste ouders op ergerlijke manier als wapen tegen elkaar ge bruikt. De jongen wordt door dit ebhtelijk touwtrekken volkomen van zijn stuk gebracht en zoekt de gezel ligheid elders. Hij koimt in contact met een eveneens ouderlijk misdeeld meisje, wier vader slechts af en toe op doortocht naar een «andere gevan genis even aan komt wippen. Als de ouders van de jongen hem om leer- plichtwettelijke reden naar een kost school dreigen te sturen, worden de kinderen door deze manoeuvre nog verder naar elkaar toe gedreven. De gevolgen blijven niet uit. Het meisje sterft arm ven verlaten in het kraam bed, doch de beter gesitueerde ouders van de vijftienjarige zien kans weer een gelukkig gezinsleven op te bou wen. Dit nogal onwaarschijnlijke ver haal is op een melodramatische wijze op het witte doek overgebracht. Het spel is echter voortreffelijk en weet hier en daar enigszins te vergoeden wat de film aan overtuigingskracht mist. Toegankelijk vöor volwassenen. Lido „So Big", zo groot en zo groots heet de bekroonde roman van Edna Ferber, maar in de Ned. film heeft men er „Een hart van goud" van gemaakt. Dat hart van goud be hoort toe aan' Jane Wyman, die de onvergetelijke rol van Johnny Belin da schiep. In deze film speelt zij de rol van een jong onderwijzeresje (Ce- lina) in een eenvoudig plattelands dorpje waar zij in kennis komt met een even eenvoudige, maar hardwer kende jonge boer, Pervus de Jong, die tevergeefs strijd voert tegen de onvruchtbaarheid van zijn land. Ce- lina helpt hem met haar grotere ken nis van zaken Op allerlei wijzen, niet wetend, dat zij eens alleen voor het werk zal komen te staan. Als Per vus sterft, is hun zoontje pas 8 jaar. Celina moet voor zijn toekomst zor gen, pakt aan, trekt zelf naar de markt en weet van haar bedrijf een bloeiende onderneming te maken. Haar zoon krijgt een universitaire opleiding als architect, maar zwaait daarna, na kennis gemaakt te hebben met een jonge vrouw meer naar het zakelijke gedeelte over. Dit is een harde slag voor Celina, maar zij geeft zich gewonnen, totdat haar zoon ein delijk inziet, dat hij verkeerd heeft gedaan, hetgeen hij ruiterlijk aan zijn moeder bekent. Deze bekentenis brengt de moeder haar zoon terug en zij voelt, dat zij haar leven niet voor niets voor haar zoon heeft opgeof ferd. Jane Wyman speelt in deze film haar lang niet gemakkelijke rol op voortreffelijke wijze. Op ontroeren de wijze soms weet zij de aandacht der toeschouwers te boeien, maar bo venal zal deze film de 'belangstelling levendig houden door de wijze, waar op Jane Wyman haar rol beleeft. Het is een film, zoals men er slechts weinige ziet. De K.F.C. keurde haar terecht voor alle leeftijden, Luxor. De „Woestijnratten" zijn geen griezelige beestjes, maar solda ten, die in de veertiger jaren in de woestijngebieden van Noord-Afrika strijd voerden met de krijgsmacht van de Duitse «generaal Rommel. Het to neel van de strijd is Tobroek en om geving en de inhoud van de film is de verbeten worsteling van de geal lieerden om het bezit van Noord-Afri ka. Vooral de Britse brigade, die de bijnaam van de „Woestijnratten" kreeg, streed in de voorste gelederen en alle registers van moed, vernuft, waaghalzige durf en uithoudingsver mogen worden in het verhaal open getrokken. Degenen, die van een pit tige 'film houden en zich gaarne nog eens verplaatsen in de verwarde tij den, welke nu reeds meer dan 10 j'aar achter ons liggen, vinden in „De Woestijnratten" veel van hun gading. Toegankelijk foover 14 jaar. Trianon. De «bekende roman van de Pool Henry'k Sienkiewicz „Quo Vadis" met z'n historische achter grond en dramatische inhoud schreeuwt om verfilming. Het is een verhaal vol emoties en een geweldig tijdperk van de wereldgeschiedenis vindt er z'n weerslag in. Daar is het oude Rome op het toppunt van z'n macht; daar is keizer Nero, een der monsterlijkste itirannen, welke de wereld ooit heeft aanschouwd; daar zijn de grootse spelen in het Colos seum; de tragedie van de 'brand van (Rome, de beschuldiging van de Chris tenen en de wrede vervolging, waar bij de kreet weerklonk: de Christe nen voor de leeuwen. Daartussen door speelt het verhaal van een jonge lief de tussen de zegenvierende veldheer Marcus Vinicius en Lygische gijze laarster Lygia, die eindigt met bekering van de heidense krijgsman tot het Christendom. In deze geschie denis ligt de materie van een film torenhoog opgestapeld en daar royaal gebruik van gemaakt. Er is jaren aan deze film gewerkt en het is -merkbaar, dat de makers hun uiterste best hebben gedaan om deze film tot in elk onderdeel af te maken. Met grote zorg is elke scène verzorgd en er zijn geen kosten ge spaard om de glorie van het aloude Rome in een groots visioen op te roepen en te doen herleven. Wij kun nen bewondering hebben voor de grandiose massa-scènes vooral in de arena van het Colosseum, voor de kleurrijké uitbeelding van de pracht- lievendheid van het Romeinse kei zershof, maar bovenal heeft ons ge troffen het spel van de hoofdperso nen, Marcus Vinici-us, Lygia, keizer Nero, Pretonius, de apostelen Petrus en Paulus en zovele anderen die een bewogen tijd uit het verleden voor ons 'hebben doen herleven. De film is toegankelijk voor per sonen boven 14 jaar. Wegens de leng te van deze grootse film zijn er (be halve Zondag) slechts twee voorstel lingen per dag. Men lette op de ver anderde tijden. Rex. In.een echte Indianenstrijd laat de film „Pijlen der Giowa's" zien, hoe majoor Brady, die speciaal uitgezonden was om de plunderende Kiowa-Idianen te vernietigen, ge bruik maakte van de vredige Semi- noles Indianen om hun rasgenoten te doden. Deze methode was in het ge heel niet naar de zin van de comman dant van het fort Clarke, waar Bra dy gelegerd was, waardoor er nogal wrijving tussen de majoor en de ko lonel ontstond. Dat Brady echter goed werk gedaan had laat het ver dere verloop der film zien, wanneer de Kiowa's met hun gehele strijd macht een aanval op het fort doen en Brady toont wat hij met zijn Semino- les Indianen waard is. Een film met veel vaart, avontuur, liefde en vooral heftige gevechten. Boven 14 jaar. de maal met nog meer enthousiasme op stap gaan, want nu weten zij, waarvoor zij het doen. Als toegift kregen de kinderen nog een filmpje over ons „Land van Melk". Een prachtige kleurenfilm. NOORDWIJKERHOUT Geslaagd E.H.B.O. Voor het een heidsdiploma van de Algemene Ned. Vereniging voor E.H.B.O. slaagden de dames: C. van Gijlswijk, A. van Stein, D. Hogervorst, W. van Schie, P. G. DuivevoordenVan Schooten, J. van Kampen, H. Koelewijn, A. Romijn en de heren M. Wesseling en W. Warmerdam. Processie in de Sint Bavostichting. Indien de .weersomstandigheden het morgen toelaten zal de jaarlijkse Sacramentsprocessie om 3 uur op het St. Bavo-terrein worden gehouden. Op het voorplein zal een plechtig Lof worden gecelebreerd. SASSENHEIM Gemeenteraad. Maandagavond om 8 uur komt de gemeenteraad van Sassenheim bijeen voor de vierde maal in dit jaar. De volgende punten staan op de agenda: Benoeming van twee commissarissen N.V. Electrici- teitsbedrijf H.L.S. Eervol ontslag technisch ambtenaar A. v. d. Berk. Wijziging kindertoeslag gemeenteper- soneel. Vacantie-toelage 1954 ge- meentepersoneel. Bijdrage exploita tiekosten Mater Amabilis School te Lisse over 1952 en 1953. Goedkeuring jaarrekening Burgerlijk Armbestuur 1953. Behandeling aanvrgge stichting Openbare School. Verkoop industrie terrein aan I. v. d. Lee. Tocht ouden van dagen. Giste ren hebben onze ouden van dagen weer eens kunnen genieten van een mooie autotocht en boottocht. Gis terenmorgen vertrokken 71 auto's, alsmede twee touringcars van de Parklaan. Door de Haarlemmer meer ging het richting Schiphol. Hier werd met de auto's een rond gang gemaakt over het gehele vlieg veld, waarna men in het paviljoen gelegenheid kreeg een uurtje te ge nieten van het drukke verkeer van gaande en komende toestellen. Een der toestellen, een Ameri kaans vliegtuig, stond reeds start klaar, toen het terugkeerde naar het platvorm n.l. om nog een hoedendoos van een der passagiers te halen, die men had laten staan in de hal. Begrij pelijk dat dit voorval voor de oudjes een aardig moment was. Van Schiphol ging het naar Am sterdam waar men zich inscheepte op de zo juist gereed gekomen plezier boot „Amsterdam". Met dit vaartuig maakte men een rondtocht door de havens en het Noordzeekanaal tot aan het Velzerpont; tijdens deze tocht werden verversingen aangeboden en werd een loterij gehouden. Tegen negen uur gisterenavond ar riveerde de stoet wederom in Sassen heim, waar zij, voorafgegaan door Crescendo en Adest musica een tocht door het dorp maakte. De ouden van dagen kunnen terug zien op een mooie geslaagde dag. WASSENAAR Gedurende het a.s. week-end kan men zich voor medische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen H. W. Plink, Lange Kerkdam 56, tel. 2075 en J. C. de Neef, van Heeckeren- straat 7, tel 4018. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag heeft apo theek De Burcht, Johan de Witt- straat 9, tel. 3806 doorlopend dienst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3