Bidault ijlings naar Genève om de conferentie te redden Bidault Amerikanen en Engelsen willen naar huis Eisenhowers advies Israëlisch gezant voor Nederland gisteren plotseling overleden Rhee rinkelt weer eens Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 17 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13221 de reddende engel BUREAUX: PAPENGRACHT 32 1 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Bidault bang achter het net te zullen vissen Genève heeft gisteren weer eens voor een verrassing gezorgd. De confe rentie is n.l. niet afgebroken, zoals men algemeen verwachtte na het stop zetten van de besprekingen over Korea, maar op aandringen van de Franse minister Bidault wordt de conferentie voortgezet. Bidault was daartoe ijlins uit Parijs overgekomen. Hij wilde een laatste poging doen om te verhinde ren, dat de Verenigde Staten en Engeland de besprekingen over Indo-China afbreken. Hij zal bij beide delegaties aandringen op een voortzetting dezer besprekingen op een wellicht lager niveau. In diplomatieke kringen ziet men in Bidaults onverwachte reis een aan wijzing, dat Frankrijk nog niet alle hoop heeft opgegeven inzake bespre kingen over Indo-China met de communisten. FRANSEN ZIEN NOG KANSEN. Naar verluidt zou ook Bidault zelf van mening zijn, dat nog niet alle kans op een bestand in Indo-China verkeken is. Bidault liet bij zijn vertrek uit Parijs geen twijfel bestaan over het doel van zijn reis naar Genève. „Ik keer terug naar Genève om het af breken van de conferentie over In do-China te voorkomen", zo zeide hjj. Minister Eden wil- tegen het week einde naar Londen terugkeren, zo dat hij daar zijn verslag kan voor bereiden, dat hij waarschijnlijk Dins dag aan het Britse Lagerhuis zal uit brengen, terwijl hij tevens voorbe reidingen kan treffen voor zijn reis met Churchill naar "Washington. Ook de leider van de Amerikaan se delegatie in Genève, Bedell Smith, had plannen om dit week-einde- uit Genève te vertrekken. Hij zou zich eerst naar Engeland begeven, waar hij besprekingen met Sir Winston Voorzorgsmaatregelen Het hoofd van de Oostduitse volks- politie, Karl Maron, heeft de staat van alarm voor de gehele Oostduitse volkspolitie afgekondigd voor het tijdperk van 16 tot 27 Juni, aldus een mededeling van de strijdgroep tegen onmenselijkheid. Hij zou, uit vrees voor een nieuwe volksopstand hebben bevolen „alles in verdedigingstoestand te brengen". Een jaar geleden ontstond n.l. om deze tijd de opstandige beweging in Oost-Berlijn, welke begon met een staking in de Stalin-allee en zich wel dra uitbreidde tot andere steden in de Oost-zóne. De opstand werd toen door Russische tanks gesmoord. Churchill zou voêren voor hij verder reisde naar Washington, waar hij aan president Eisenhower verslag uit zal brengen over de in het slot ge raakte conferentie in Genève. Men verwacht, dat Bidault even eens contact met Eden en Bedell Smith zal opnemen over het voor genomen bezoek van Churchill en Eden aan Washington. Frankrijk is voor deze „informele" bijeenkomst niet uitgenodigd. Dit feit heeft zowel op de Quai d'Orsay als bij de Franse delegatie ter Geneefse conferentie enige verontrusting gewekt. Het is namelijk, vele maanden lang niet voorgekomen, dat Frankrijk niet deelneemt aan een bijeenkomst van de grote Westelijke mogendheden. Hooggeplaatste Westelijke functio narissen zeiden, dat er bitter weinig kans bestaat, dat de Franse minister de Britse en Amerikaanse delegatie leider er toe zal kunnen overhalen om in Genève te blijven. Franse bronnen zeiden, dat de lei der der Chinese delegatie, Tsjoe En Lai, gistermiddag „een zeer bemoe digende rede" had gehouden. Ook volgens zegslieden van andere dele gaties had Tsjoe „een honingzoete" rede gehouden, maar hij zou deson danks met geen enkele concessie van enig belang gekomen zijn en volgens hen scheen zijn voornaamste oog merk te zijn de conferentie te rek ken door vage, hoopgevende woor den te spreken. Zeldzame Van Gogh tentoongesteld Op de persconferentie van Eisen hower werd gisteren de mening van de president gehoord over een sug gestie van een democratische afge vaardigde, dat de beste manier om het opdringende communisme tegen te houden zou zijn, het handelsver keer met Rusland en alle satellietlan- den geheel te staken. Eisenhower antwoordde hierop, dat het zeer moeilijk is te voorspellen wat er zal gebeuren, als de handel met landan achter het ijzeren gorcnjn geheel wordt gestaakt. Het onvermij delijke gevolg daarvan zou volgens de president zijn, dat de banden tus sen de Sowjetunie en de satellietlan- den zouden worden versterkt, omdat deze landen zich dan alleen nog maar tot Rusland zouden kunnen wenden. Waar het Westen naar moet stre ven, is juist de bondgenoten als het ware van Rusland weg te trekken, zodat deze landen onafhankelijker tegenover de Sowjetunie komen te staan. Gedraagt u kies De Westduitse jeugdherbergcen trale in Detmold heeft er bij alle Duitse jongeren op aangedrongen zich bij een bezoek aan Nederland kies te gedragen. In Nederland, zo wordt gezegd, be staat duidelijk de wil om in goede na buurschap met de Westduitsers te le ven, doch de Duitse jongeren dienen wel te bedenken, dat ook Nederland in de oorlog zeer heeft geleden en dat de gebeurtenissen uit die tijd nog niet door alle Nederlanders zijn ver geten. „Opa Schram naar huis „Opa" Schram, de Driebergenaar, die enige tijd geleden uit zijn woonplaats vertrok, op voetreis naar Rome en terug, is momenteel op de terugweg. De Eeuwige Stad heeft hij achter zich gelaten; zijn plan is, om langs de Franse kust via een nieuwe route dus naar Nederland te wandelen. Hij wil nl. alles op alles zetten, om nog pp tijd „binnen" te zijn, om te kunnen deelnemen aan de vierdaagse. De wandelaar, uitrustend op een stoep te Genua. Een Zwitsers vliegtuig, waarmee films van het wereldkampioenschap voetballen van Genève naar Zuerich werden overgebracht, is Woensdag avond laat nalbij Zoug tegen een heuvelhelling gevlogen. De drie in zittenden, onder wie twee televisie deskundigen, kwamen om het leven. Tragisch einde van openingsplechtigheid Grote verslagenheid Een schilderij van Van Gogh door hem cadeau gedaan aan een geneesheer, is te zien in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Het stelt voor het park van het Maison de Santé te Saint Rémy. tanks^gesmoord. Qp famj|ie DrUnWlOnd De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken te Genève ver klaard, dat zijn regering zich niet meer gebonden acht door de bepalin gen van de wapenstilstandsovereen komst. Hij zeide op een persconferentie, dat het falen der besprekingen over de Koreaanse kwestie Zuid-Korea de vrijheid geeft zelf zijn handelwijze te bepalen. In de practijk zal deze alarmerende verklaring wel loslopen, want de mi nister antwoordde echter op een des betreffende vraag, dat een mogelijke militaire actie van de zijde van Zuid- Korea een „defensief en niet een of. fensief karakter" zou dragen. Vreemde bekentenis van drie Polen De Franse „Süreté Nationale" heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij er door de Amerikaanse militaire auto riteiten van in kennis is gesteld, dat drie Polen, die in West-Duitsland ge arresteerd zijn, beweren schuldig te zijn geweest aan de drievoudige moord op de Britse voedseldeskundi ge Sir Jack Drummond, zijn echtge note en hun dochtertje, welke moord in 1952 plaats vond. In Franse politiekringen was men in eerste instantie geneigd om de be kentenis van de Polen in twijfel te trekken; de oude boer Gaston Domi- nici zit nog altijd in voorarrest we gens verdenking van moord. De drie Polen, die voor een ander vergrijp gearresteerd zijn, zouden rug. hun „bekentenis" gedaan hebben na dat zij reeds enige tijd vast hadden gezeten. Zoals men zich herinneren zal wer den sir Jack en zijn 48-jarige echtge note lady Anne, die met hun 11-jarig dochtertje Elizabeth in de nacht van 4 Aug. 1952 in een kampeertent over nachtten langs een landweg nabij de plaats Lurs in Zuidoost-Frankrijk, met een Amerikaanse karabijn dood geschoten, terwijl het meisje, dat wegvluchtte, door de dader ingehaald werd, die haar daarop met de kolf van de karabijn de schedel insloeg. De Franse politie verdacht het boe rengezin Dominici eerst van de moord. En na een maandenlang ver hoor beschuldigde de 34-jarige zoon Gustave zijn vader Gaston Dominici van de moord. Deze gaf dit na een verhoor aanvankelijk toe, maar in de hij deze bekentenis weer te- Kort nadat gistermiddag de gezant uit Israël in Nederland, dr. M. Amir, met een kort woord de tentoonstel ling „Uit het land van de Bijbel" te 's-Gravenhage geopend had, en de gezant met zijn echtgenote de geno digden aan de ingang van de ten toonstellingszaal persoonlijk begroet te, werd de gezant plotseling onwel en moest eén toegeschoten genees heer de dood door hartverlamming constateren. Met enkele woorden deelde de di recteur van het Gemeentemuseum dit tragisch gebeuren aan de aanwezigen mede, waarOp allen de tentoonstel lingszaal verlieten, die voor onbe paalde tijd gesloten werd. De genodigden voor de officiële opening onder wie zich o.m. een ver tegenwoordiger van H. M. de Konin gin en de Commissaris van de Ko ningin voor Zuid Holland bevonden, waren te vijf uur in de aula van het museum bijeengekomen. Na een wel komstwoord van de directeur van het museum en 'n korte inleiding van prof. M. A. Beek van de Amsterdam se gemeente-universiteit, betrad de gezant van Israël het gestoelte. JOURNALISTEN VERPLETTERDEN DE RAAD (4-2) Zo begon het gisteravond in delraliseren met ézelmascotten: maar, I gedaan hebben kunt U (geïllustreerd) Leidse Hout. De Gemeenteraad poog- ach, onze jongens waren niet te lezen op pagina 1, tweede blad. de valselijk „onze jongens" te demo-Jslaan. Wat „onze jongens" allemaal] (Foto: „Dn Leidse Courant"). Zijn laatse toespraak Sprekende in het Frans bracht dr. Amir dank aan de koningin, die zich op deze tentoonstelling had doen ver tegenwoordigen. Dank ook aan bur gemeester en wethouders van Den Haag, die gastvrijheid hadden ver leend voor het onderbrengen van de expositie. Hij sprak over Den Haag als grote internationale stad, over Nederland, waar het volk zo op de bijbel is ingesteld en waar hij zoveel begrip heeft aangetroffen voor de staat Israël. Hij merkte op, dat deze tentoonstelling een beeld geeft van de achtergrond van de bijbel. Zij geeft dus ook een beeld van Israël in de periode lang voor en kort na Christus; niet van de huidige staat Israël, waarover reeds veel zou te vertellen zijn. Hij herinnerde aan de tentoonstellingen in zijn land van Nederlandse schilderijen, die zulk 'n grote belangstelling trokken. Met een lachje zei hij nog, dat die tentoon stellingen al vanaf des morgens 7 uur waren geopend tot des avonds laat, teneinde eenieder in de gelegen heid te stellen de Nederlandse kunst te zien. Thans komt Israël naar Ne derland. Het is geen tegenbezoek uit hoffelijkheidsoverwegingen, zo voeg de de gezant er nog aan toe. Neder land is het eerste Europese land, waar deze tentoonstelling, na Ame rika, wordt gebracht. Het was voor dr. Amir een beteke nisvolle dag. Men kon dat beluiste ren uit zijn toespraak. Het overlijden De genodigden gingen daarop naar de tentoonstellingszalen, aan de in gang waarvan de gezant en mevrouw Amir elke bezoeker persoonlijk de hand drukte. Nog waren niet allen de ingang gepasseerd, toen de gezant plotseling onwel werd. Aanvankelijk werd gedacht aan een flauwte, ten gevolge van de emoties en de drukte, maar al spoedig bleek, dat de gezant door een hartaanval was getroffen. Dr. Polak, die eveneens de opening bijwoonde, verleende de eerse ge neeskundige hulp. Na enkele minu ten moest worden vastgesteld, dat de gezant was overleden. Het tragische gebeuren was nog niet onmiddellijk tot alle tentoonstel lingsbezoekers doorgedrongen, waar van de eersten nog maar juist de laatste zalen waren binnengegaan. De directeur van het gemeente museum heeft daarop de ontstellen de mededeling gedaan en allen ver zocht de tentoonstelling te verlaten. Verslagen gingen de bezoekers, die door de gezant ook waren uitgeno digd voor een ontvangst na afloop van de bezichtiging, huiswaarts. De onder zulke tragische omstan digheden geopende tentoonstelling, zal tot nader orde gesloten blijven. Bewogen levensloop De 61-jarige gezant van Israël, dr M. Amir, was advocaat in Roemenië tot 1940. Hij was daar voorzitter van de federatie van Zionisten en even eens lid van het Roemeense parle ment. In 1940 ging hij naar Israël, toen nog Palestina, en oefende daar de advocatuur uit tot 1948. Hij werd toen naar het buitenland gezonden, eerst als vertegenwoordiger van de voorlopige Israëlische regering in in 1949 als geaccrediteerd, vertegenwoor diger van Israël bij de drie Benelux- landen. Hij resideerde toen in Brussel en kwam geregeld naar Nederland. In 1950 volgde zijn benoeming tot ge zant van Israël in Nederland alleen. De overledene laat een echtgenote en een dochter na. In de strijd.om de onafhankelijkheid van Israël verloor hij een zoon. Zonder dat de moeder het merk te heeft een vier maanden oude baby te Amsterdam zich in de wieg omge draaid en is met het hoofd in het kussen gestikt De vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen in Haar lem van 35% op 25 gebracht. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te tien uur). WEINIG VERANDERING Over het algemeen veel be wolking met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 18 Juni: zon op 4.19 en onder 21.03; maan op 22.35 en onder 6.00 uur. Het weer in Europa weer STOCKHOLM zwaar bew. OSLO zwaar bew. KOPENHAGEN zwaar bew. AMSTERDAM geheel bew. LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA regen regen zwaar bew. mist half bew. licht bew. nevel mist half bew. zwaar bew. regen regen regen half bew. onbewolkt onbewolkt Korreltje Een nutteloos leven is een vroege dood. AANTAL ARBEIDERS IN DE KOLEN' EN STAALINDUSTRIE^ Aan de hand van de documentatie inzake arbeidsvraagstukken van de Europese Kolen- en Staal Gemeen schap, geven wij hierbij een overzicht van de aantallen arbeiders die in de verschillende landen in kolen en staalindustrie werken. Duidelijk blijkt, dat de grote pro ducent Duitsland veelal met eigen mensen werkt. Het aantal werkzame buitenlanders in Frankrijk en België en Luxemburg is zeer groot. Nederland kent uitsluitend in de kolenmijnen een vrij onbelangrijk aantal buitenlanders. De staalin dustrie is gezien de aantallen arbei ders in het kader van de West-Euro - pese gemeenschap niet bijzonder groot.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1