volkeren kunnen nu gaan sparen Twee parochies in Lisse ontvingen dit weekend een neomyst Urenlange wandeling door langademige bijverdienste Volk van Warmond en alle andere MAANDAG 14 DE LhiuiE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Hoed ging langs de wegkant Na meer dan drie eeuwen heeft Warmond zich Zaterdagmiddag met de nodige plechtigheid geschaard in de grote rij van tolvrije gemeenten. Aan weerskanten van het Warmon- der tolhek stonden vele belangstel lenden, toen burgemeester mr. L. von Fisenne om drie uur, tijdens de laat ste ademtocht van een flinke regen bui, het woord richtte tot de com missaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper. „Wij zijn dankbaar", zo zeide de burgemeester, „dat U de verbrede brug wil openen. Er is echter nog iets. U staat voor een tolhek, waaraan een brugrecht is ver bonden, dat thans berust bij de Staten van Holland. Nederig vraag ik U de bevolking van Warmond en alle an dere volken vrijdom van tol te wil len verlenen". Staande voor het gesloten tolhek beantwoordde de commissaris van de koningin met een .geestige speech de toespraak van de burgemeester. „Wij allen", zo zeide spreker, „worden ge acht de wet te kennen en verkeren daardoor in een ongelukkige positie. Want ook een overtreding, die in alle onschuld begaan is, wordt bestraft. Een commissaris van de koningin S verkeert in een nog veel ongelukki- ger positie. Van hem wordt niet al- i leen verwacht, dat hij de wet kent, maar ook dat hij alles weet. Dat is j natuurlijk niet zo. Vanmiddag wordt i er verwacht, dat ik verstand heb van bruggen. Welnu, ik vind deze nieu- i we brug een voortreffelijke brug!" j Niet met de hoed. j Vervolgens ging spreker in op het verschijnsel „tollen". „Vroeger", zo merkte mr. Kesper op, „maakte men er zich niet druk over, maar met de ontwikkeling van het snelverkeer is dat anders geworden. Van alle kanten werd geageerd tegen deze obstakels en Floris Vos heef me eei derge lijke activiteit zelfs het lidmaatschap van de Tweede Kamer verworven. Van een „opheffing ineens" is niets terecht gekomen, maar in de periode van 19161954 zijn er toch 2-93 tol len verdwenen. Zoals de burge meester reeds zeide, is het tolrecht van Warmond thans in handen van de provincie. „Ik heb", zo vervolgde mr. Kesper onder grote hilariteit, „al vorens ik voor deze microfoon kwam, mijn hoed in bewaring gegeven bij iemand langs de kant van de weg, want het leek mij een tot misver stand aanleiding gevend gebaar, om met mijn hoed in de hand bij een tol te gaan staan. Ik kan de burge meester, het volk van Warmond en alle andere volkeren verzekeren, dat men hier nooit meer tol zal behoeven te betalen. Ik feliciteer daarmede speciaal de Warmonders en ik hoop, dat ze bij het gratis passeren van deze nieuwe brug dikwijls met dank baarheid zullen denken aan de Sta ten van Zuid-Holland!" Na deze toespraak opende mr. Kes per onder luid gejuich de hekken, die de brug nog afsloten. Direct na de opening van het tol hek trok er een leutige stoet door Warmond, welke een indruk gaf van de voertuigen, die in de loop der eeuwen de brug passeerden. Deze optocht werd geopend met een door vier paarden getrokken open rijtuig, waarin gezeten waren de heer en mevrouw Kesper en burge meester Von Fisenne met zijn echtge note. Onder de vrolijke tonen van de als boerenkapel vermomde mu ziekvereniging „St. Matthias" trok ken prae-historische fietsen, knallen de motorfietsen van een "jaar of der tig geleden, een aapje-koets, een Zuid-Hollandse sjees en een dogcar voorbij. Bijzonder aardig was mailcoach van Een aardig tafereeltje tijdens het bezoek van de commissaris van de Koningin aan de St. Ursulaschool. Drie meisjes hielden een samen- spraakje. Geamuseerd luitert mr. Kesper toe. Foto's v. d. Horst. waarmede de romantische sfeer van vervolgen tijden wel heel raak ge troffen werd. Een oude brandspuit met zwaar be snorde spuitgasten, een stokoud Fordje en de laatste uitgave van woord sprak tot allen, die de oprui ming van de Warmonder Tol hadden bevorderd. Aan mr. Kesper werd een prachtige Delfts blauwe tegel aan geboden met een voorstelling van de Warmonderhekbrug. De gedeputeer den Deerenberg en ir. Wittenberg mochten eveneens een dergelijke te Gend en Loos, i gel in ontvangst nemen. Daarna volgde een complete tegeltjesregen. Burgemeester v. Kinschot behoorde ook tot de uitverkorenen, omdat de poort naar Leiden thans is opengezet en onder luid applaus ging ook de voormalige tolbaas, de heer Leenen, zijn tegeltje halen. Burgemeester mr. v. Kinschot feli citeerde het gemeentebestuur met deze grote dag. Als ik langs dit prachtige dorp kwam, moest ik altijd denken aan een sprookje, zei de Leid- se burgervader. Als ik vandaag een wens mag uitspreken, dan blijf ik graag in die sprookjessfeer. Het tol- Werkbezoek. Reeds lang voor de feestelijkheden een aanvang namen, arriveerde mr. Kesper in Warmond voor een werk bezoek. Aan de Sassenheimse zijde werd de commissaris van de konin gin bij de gemeentegrens verwel komd door burgemeester Von Fi senne en de beide wethouders. Er werd een bezoek gebracht aan het oude raadhuis, waar tegenwordig de politie gehuisvest is. Daarna ging het het gezelschap naar de nieuwe St. Ursula-school, waar vier meisjes in een samenspraakje vertelden, hoe prettig de leerlingen dit hoge bezoek vonden. Ook het consultatiebureau werd door mr. Kesper bezocht. Hier gaf dir. Walenkamp een uiteenzet ting over de werkzaamheden op het terrein van de gezondheidszorg. Indrukwekkend was de kinder- zanghulde bij het raadhuis. Er werd keurig gezongen en na afloop begaf mr. Kesper zich tussen de jeugdige zangers en zangeresjes voor een on gedwongen praatje. Hierna maakte mr. Kesper kennis met de raadsleden in een besloten zitting, waarna het werkbezoek werd afgesloten met een ontvangst, waar aan door de afgevaardigden van de organisaties werd deelgenomen. Het definitieve eind van de tol, mr. Kesper opent het hek. ZATERDAGAVOND VIEL LISSE de eer te beurt, om bij „De Nach- tegaial" twee priesterzonen te mogen ontvangen, die 's morgens uit handen van mgr. J. P. Huiibers de H. Wijding hadden ontvangen. Het dorp was een en al bedrijvigheid. Reeds lang voor de ontvangst was het duide lijk, dat er iets bijzonders ging gebeuren. De harmonie „Canite Tuba" was op de been en de ruiters van „St. Hubertus" hadden hun paarden gezadeld. Vefder z)ag men overal gidsen, welpen, verkenners en leden van de R. K. gymnastiekvereniging. De twee jonge priesters, de weleerwaarde heren J. Lefeber en F. van der Eerde werden door een fleurige stoet door het dorp geleid naar de Mariakerk en de kerk van St. Agatha. Overal langs de route wapperden de driekleuren met pauselijke wimpel en vooral de kerkplei nen, waar ook de bruidjes waren opgesteld, boden een feestelijke aanblik. De neomysten celebreerden, na de verwelkoming, ipder in hun eigen paro chie een kort Lof, waarna zij hun eerste priesterlijke zegen gaven. Grote dag voor de Maria-parochie VOOR de jonge Maria-parochie was het gisteren een zeer bijzondere dag, want voor de eerste maal droeg in de prachtige kerk een priester- „Tol te Warmond exit" In rte optocht deed deze prae-histo rische fiets het nog best. In de avonduren kreeg een uitge breid publiek gelegenheid met even veel gemak door drie eeuwen toljam- mer te wandelen, als het 'smiddags door de nu machteloze tolhekken had kunnen doen. In de feestzaal van ho- tel„De Zon" poogde zich namelijk tegen acht uur een zeer aanzienlijke schare te verzamelen, om het stuk „Tol te Warmond exit", dat de ge schiedenis van de steen des aanstoots behandelde, bij te wonen. De architect van het gebouw had kennelijk nooit op de opheffing van de tol en de daaraan verbonden fees telijkheden gerekend, zodat de stamp volle zaal gedurende de gehele voor stelling een trosvormig aanhangsel vertoonde, dat nog aangroeide naar mate het tijdstip van het gecostu- Stan Laurel en Oliver Hardy zorgden voor de komische noot. Alle genodigden sloegen de op tocht gade bij de brug. Onder hen be vonden zich de hoofdingenieur van wederopbouw, de heer G. F. E. Kiers. mêêrde baljYat de dag zou besluiten het lid van Gedeputeerde Staten, de naderde. heer A. C. A. Deerenberg. mr. F. A. Aardige bijverdienste. Helmstrijd, griffier van de provin- i H t drjjf vm h t door Da_ 'rLA,(Wf 'm S g's Feber geschreven spel voerde rijkswaterstaat, ir. Mathlener, direc-t naar d| tijd dat de tol nog teur-hoofdingenieur van Provinciale een Wensdroom wai in het brein van Waterstaat, de heer J. Later, rijksin specteur van het verkeer, burgemees ter mr. F. H. van Kinschot en echt genote uit Leiden, alsmede wethou der Jongeleen, B. en W. van Oegst- geest, de burgemeester van Sassen- heim, dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, het bestuur van de Ka mer van Koophandel, vertegenwoor digers van „Oud LeidVn" en alle plaatselijke autoriteiten. Tegeltjesregen. Na de optocht was er een ont vangst in de ,Stad Rome", waar bur gemeester von Fisenne een dank- In de avonduren verbrandde de Warmondse jeugd het „houten tolhek" Jacob van Wassenaar, een vooruit strevend edelman. Op 5 Mei 1639 ver keerde de familie van Wassenaar in een bijzondere stemming. Op deze dag verwachtte men namelijk, ondanks de zwarte bedenksels van een rent meester, het consent dat het geslacht recht zou geven uit een tol een aar dige bijverdienste te putten. De koe- rier, die tenslotte hen het waarde volle papier ter hand stelde, bleek bovendien als persoon nog een wel kome verrassing te vormen voor een belendende en op het toneel aanwezi ge edelvrouwe. Luttel sigarengeld. De verkoping in 1902 was het on derwerp van het tweede bedrijf. De opbrengst van de tol in het begin van deze eeuw betekende voor de eigenaar niet meer dan een luttel si garengeld. Slechts enkele boeren dwong men door het passeren van de tol, de prijs van hun vee op de Leid- se markt was op te drijven om uit de tolkosten te komen. Dit leverde geen bevredigend resultaat op en dus be sloot graaf Limburg van Stirum tol hek en bijbehorend café aan de man te brengen. In dit stamlokaal vond nu de ver koping plaats, waarvoor half het dorp was leeg gelopen. Voor de hele bezit ting voor ruim ƒ21.000 aan de slager Leenen kwam, kregen de dorpsgroten ruimschoots gelegenheid hun mening over de zaak te zeggen. Dit bedrijf was verreweg het best geslaagd en vooral de herbergier en zijn vrouw wisten de sfeer van een herberg rond de eeuwwisseling voortreffelijk weer te geven. Tijdgenoten op de planken. De onderhandelingen en de uitein delijke zegepraal, die aanleiding werd tot deze grote feestviering, hadden in het laatste bedrijf onderdak gekre gen. Persoonlijkheden uit het War mondse en provinciale leven werden op het toneel op dikwijls treffende wijze uitgebeeld. Vooral de bode Ouwerhand vond in zich zelf een pri ma vertolker. De ijver waarmee hij en zijn vrouw de op het toneel aan wezige meubeltjes in de was zetten, zal menige huisvrouw in de zaal tot nadenken gestemd hebben. Aardig was de vondst om een opdringerige Amerikaanse cameraman in de han deling te betrekken. Deze zeer duide lijke zoon van Uncle Sam, slaagde er namelijk in met de veelzijdigheid dit bontgehemde volk eigen, enkele beel den uit het verleden de verbaasde notabelen voor te zetten. Drie-dimensioneel. Zelfs de dikke mist op Oudejaars avond 1953 werd door de filmer be nut om een drie-dimensioneel toneel tje te projecteren, waarbij heer Ja cob van Wassenaar gelegenheid kreeg de gedeputeerde van de provinciale Staten het consent als aandenken ter hand te stellen. Een scène die zeier terecht zeer veel succes had. Voor de aanvang van elk bedrijf hield een der medespelenden een korte inleiding, die de toeschouwers direct in de tijd waarin de handeling plaats vond binnenvoerde. De entre-actemu- ziek werd voortreffelijk verzorgd door het Warmondse jeugdensemble onder leiding van de heer A. Brurnt. Na afloop van de opvoering bespra. ken nog twee leden van de zonder uitzondering uitstekend spelende be zetting, als Thomasvaer en Pieternel de geschiedenis van de tol tot op de dag van heden. Een geanimeerd bal, tijdens welke zelfs de buitenwachten- den nog 'n kans kregen al het kille verdriet te vergeten, besloot de fees telijkheden. zoon uit eigen midden zijn eerste Plechtige H. Mis op. Een juichend welkomstlied, op de wijze van „Aan U, o Koning der eeuwen", werd in gezet, toen de neomyst J.Lefeber de _iin pastorie verliet en kort daarna trok zal m - J een indrukwekkende stoet door de hoofdingang de kerk binnen. Voor op gingen de misdienaars, direct gevolgd door een grote schare bruid jes, die de jonge priester naar het altaar begeleidde. Bij het opdragen van het H. Offer werd de neomyst geassisteerd door pastoor Staadegaard als presbyter- assistens, kapelaan Pinxster, eveneens een priesterzoon uit Lisse, als diaken en kapelaan v. Ingen uit Leiden als subdiaken. Ceremoniraius was kape laan Bijnsdorp. Het parochieel jongens- en man nenkoor voerde onder de bezielende leiding van de heer L. Wickeren en met aan het orgel de heer J. P. Bemelman de drie-stemmige Mis- sa Potificalis van Perosi uit. Pastoor Staadegaard hield de feest predikatie naar aanleiding van de tekst: „Ik noem U niet alleen mijn dienaren, maar voortaan ook mijn vrienden". Spreker was zeer ver heugd, om voor het eerst in het korte bestaan van de Maria-parochie een neomyst te mogen toespreken. Deze gebeurtenis valt samen met het feest van de H. Drievuldigheid, drie god delijke personen en toch één God. Ook de mens is een zelfstandige per soon en tevens deel van een gemeen schap. Wij streven naar een harmonie tussen persoon en gemeenschap en moten trachten betere christenen te worden. Voor ons is er een boven natuurlijke eenheid in de Christen gemeenschap. Een priester wordt niet voor zich zelf priester, maar voor en namens de gemeenschap. Hij verricht een grote taak onder ons, die vaak moei lijk en zwaar is. Maar een priester is nooit zoals vaak beweerd wordt eenzaam. Hij staat tussen de men sen een boven hen, maar zelfs als hij niet begrepen werd, dan nog is de eenzaamheid er niet. Want „Ik noem U niet alleen mijn dienaren, maar voortaan ook mijn vrienden". Hij is de dienaar van God, maar daar naast kent hij ook de nauwe, intie me verhouding van de vriendschap met God. Pastoor Staadegaard besloot zijn toespraak met een woord van geluk wens tot de neomyst en zijn familie, die na jaren van gebed thans deze grote dag mochten beleven. Toen de neomyst na de H. Mis aan de voet van het rijk versierde al taar stond, zong het koor tot besluit van de plechtigheid de twee-stemmi ge Priesterhulde van Anton Ponten. In de middaguren werd een druk bezochte receptie gehouden, tijdens welke het geschenk van de parochie, een bureau, werd aangeboden. Aan het einde van deze feestdag celebreerde de neomyst een Danklof. Plechtigheden in de „St. Agatha" DE onmacht, die Jeremias voelde, toen hij tot de Heer zei: Ach Heer, ik ben nog zo jong, kies liever een ander moet iedere priester voelen op de dag, dat hij van God de opdracht krijgt: Gaat en onderwijst allen Maar zoals Jeremias ge sterkt werd door de Goddelijke be lofte: Wees niet bevreesd, want de Geest Gods zal in U spreken; Ik zo zal ook de jonge priester de moed en kracht vinden om zijn taak te aanvaarden. Deze hulp van God zal tot uiting komen in de liefde, want God is liefde. De mensen eisen van de priester 13 talenten; hij moet paedagoog en adviseur zijn; hij moet kunnen leiden en troosten, kunnen verzoenen en richten; hij moet leraar en luisteraar zijn en steeds zullen nieuwe taken komen. Deze last zou te zwaar voor een mens zijn, wanneer deze mens niet weet, dat God met hem is, dat God door hem spreekt en hij slechts werktuig is, waarmede God deze wereld be stuurt. En daar God liefde is, zal ook vooral de liefde een oplossing geven voor de talloze problemen, die de priester op zijn weg zal ontmoeten". Deze zinvolle woorden sprak kape laan Guljé gistermorgen tot de ka pelaan F. v. d. Eerden, die in de St. Agathakerk te 10 uur zijn eerste H. Mis opdroeg. Op het stemmig versierde altaar werd de neomyst geassisteerd door de herder van de parochie, pastoor G. v. Zuylen als presbyter-assistens, kape laan Guljé uit Voorhout, als diaken en kapelaan Stammeyer, bisschoppe lijk secretaris en oud-kapelaan der parochie, als subdiaken. Onder kundige leiding van de heer M. J. v. Huiten zong het jongens- en mannenkoor de „Messe a trois inégale" van E. Billeton, aan het or gel begeleid door de heer E. Gervais. In de middag werd te 1 uur in de pastorie een goedbezochte receptie ge houden, tijdens welke de heer H. G. Rooyakkers met enkele woorden de neomyst het parochiegeschenk, be staande uit een schrijfmachine en een enveloppe met inhoud, overhan digde. De feestdag werd besloten met een door de neomyst opgedragen Dank lof. De plechtige H. Mis, die voorafge gaan werd door een welkomstlied, werd gesloten met de priestercantate van Jan MuL „Cantate Dominum", die door de neomyst zelf uitgezocht was. De twee neomysten uit Lisse, F. v. d. Eerden en J. Lefeber. Foto's v. d. Horst. Mr Kesper gaf vrijdom van tol hek staat nu open, maar ik hoop, dat dit sprookje ook eindigt met: ,„Ze leefden nog lang en gelukkig." Tenslotte werd nog een kort woord gesproken door de dijkgraaf van Rijnland en een afgevaardigde van de A.N.W.B.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8