Zwitser Clerici werd winnaar Gerrit Voorting zakte naar de zevende plaats Hugo Koblet won étappe Bolzano-St. Moritz Schandaal van de Giro Leidse Golfbrekers wonnen internat, vierkamp te Haarlem Krachtmeting in de Leidse Hout Leidse Journalisten gaan leden van de Raad de voet dwars zetten MAANDAG 14 JUNI 1954 UE LElUSh COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De Ronde van Italië Milaan 13/6. (.Van een speciale ANP-verslaggever). Carlo Clerici heeft de 37e ronde van Italië gewonnen en voor de tweede maal in de geschie denis van deze ronde heeft een buiten lander op de eerste plaats in het alge meen klassement beslag gelegd. In 1952 zegevierde Hugo Koblet en dit jaar was het wederom een Zwitser, die de over winning behaalde met Hugo Koblet als tweede. De laatste etappe van St. Mo- ritz naar Milaan oVer 220 km. werd op de Vigorellibaan door Rik van Steen bergen met veel machtsvertoon gewon nen. Voor de Nederlandse equipe was dit slot van de Giro niet al te fraai. Gerrit Voorting verloor enkele kostbare minu ten en zakte in de algemene rangschik king daardoor van de 5e naar de 7e plaats, want Astrua en Magni, die in de eerste groep zaten, zijn hem voorbij ge stevend. Na de start in het koude St. Moritz werd langs de liefelijke bergdorpjes Silvaplana, Maloia, Vicosoprano, Casta- segna en Chiavenna, waar men alweer Italiaans grondgebied onder de wielen had, in stevig tempo gereden. Van 1833 meter werd voortdurend gedaald tot 330 meter, maar van strijdlust was voorlo pig niets te bespeuren. Rik van Steen bergen won natuurlijk de vliegende controle te Chiavenna (49 km.) en 45 km. verder, te Bellano, was het Baroni, die de prijs in de wacht sleepte. Maar aan het meer van Lecco, in het stadje van die naam, schoof Van Steenbergen bij de derde vliegende controle opnieuw zyn wiel het eerst over de streep. Beslissing viel spoedig. Toen hadden de renners bijna 120 km. achter de rug. 30 km. verder lag de top van de Madona del Ghisallo, een bergske van 750 meter hoogte, maar toch bijzon der lastig. Want op de eerste kilometers naar het hoogste punt was de weg smal en zeer bochtig. Er lag zand en los grint op het weggetje en bovendien was het stijgingspercentage zeer hoog. Op dit gedeelte van de etappe viel de be slissing. Fausto Coppi, uitgerust van de gemakkelijke etappe van Bolzano naar St. Moritz, was in de voorste gelederen te vinden met enkele Italianen aan zijn wiel. Hij bereikte het eerst de pashoogte, waar een vliegende controle was met op 30 meter Volpi. Achter hen volgden Monti, Astrua, Bartali, Nencini, Fornara en Conterno. Maar de vier oranje- truien hadden in de klim contact met de voorste groep verloren, waarschijn lijk door het te grote verzet, waarmede zij reden en waardoor de korte, steile en lastige klim te zwaar voor hen werd. Wout Wagtmans had zoveel moeite om naar boven te komen, dat hij bijna in een van de bochten omviel en zich op het laatste ogenblik nog aan een passe rende motorrijder kon vasthouden. In de afdaling naar Erba en verder naar Como waar een macht volk op de been was, vormde zich een groepje van 20 man, waarin zich Van Steenbergen, Coppi, Koblet. Clerici, Bartali, Fornara, Magni, Volpi, Carrea. Couvreur en. nog enkele andere goede klimmers bevonden. In een hoog tempo werd Como gepasseerd. Op de weg van Como naar Milaan, een af stand van 45 km. stonden de belangstel lenden rijen dik, waarbij slechts een smalle doorgang voor de renners en de volgauto's werd opengelaten. Bij Como sprong Wim van Est met een tiental andere renners weg. Het verschil tus sen de 20 mannen van de kopgroep en de rest van het peloton was inmiddels tot 3 min. 30 sec. opgelopen. Wout Wagt mans, Gerrit Voorting en Hein van Breenen zaten er bij en vérder Fritz Schaer, de eenling in de Zwitserse ploeg, Martini, Croci Torti, de man die gedurende de gehele ronde zich als slonk met seconden in elke kilometer, van 3 min. 3 Osec. naar 3 min., naar 2\$ min., naar 2 min., naar V/2 min. De wa gens, die achter de kopgroep zaten, wa ren reeds in het zicht. Weer een valpartij. Toen stak een vrouw uit het publiek plotseling met haar kind de weg over. Fritz Schaer reed tegen haar aan, Wim van Est tuimelde over de Zwitser heen. Het kind werd gewond, Schaer bleef even liggen, had een ernstige handbles sure opgelopen en waarschijnlijk zijn duim gebroken, maar Schaer zette door Wim van Est, nadat hij een ander wiel had gestoken, eveneens. De achtervol gende groep was gedund met enkele harde kerels. Voorting vertoonde teke nen van vermoeidheid, de Italianen reden nog steeds geen kop, waarbij Mar tini zijn bedoelingen al te duidelijk ver ried. Want op 20 sec. kwamen de ach tervolgers, toen zakte het groepje plot seling af en in de straten van Milaan verloren zij nog zoveel tijd, dat Voorting met rüim 2 min. verschil op Astrua en Magni de Vigorellibaan bereikte. De vijfde plaats was verloren gegaan. En Hein van Breenen vloog op het midden veld van de Vigorellibaan op Martini af om hem op zijn Amsterdams even af te drogen. Maar verstandige officials waren er snel bij en scheidden de twee vech tersbazen. De 37e Giro d'Italia is uit. De Italia nen, in getal overmachtig, werden in eigen land door de Zwitsers, de Belgen en de Nederlanders geslagen. Van de 21 etappes de ploegentijdrit rekenen wij niet mee hebben de buitenlanders er tien gewonnen, waarvan de Belgen 5, de Zwitsers 3 en de Nederlanders 2. En de Nederlanders? Met twee eerste plaatsen (beide van Wagtmans) met een tweede plaats (Wagtmans), met drie derde plaatsen (Voorting en twee maal Van Est) en een zevende plaats in het alge meen klassement heeft de Nederlandse equipe voortreffelijke resultaten behaald, veel beter dan het vorige jaar, toen men voor de eerste maal in de Giro meereed. Pellenaars was dan ook tevreden met de resultaten. Maar het voornaamste was toch, dat er vier jongens, die gedurende een maand Italië hebben doorkruist, zich in uitstekende vorm hebben gereden, zich niet hebben geforceerd en dat de financiële resultaten zeer bevredigend zijn geweest. Maar daar klopte iets niet het bericht, dat van renners naar ren ner werd doorgegeven. Van wie was dat bericht afkomstig? Niet alleen Magni moet een rol hebben gespeeld in deze schijnvertoning, maar de knechtjes van Coppi zouden eveneens een vriendelijk verzoek hebben gericht tot de belang rijkste concurrenten van de campionis- simo om het in deze voorlaatste etappe rustig aan te doen. En dat gerucht moet een grond van waarheid hebben bevat, want Vrijdagavond, na de aankomst in Bolzano, hebben wij reeds duidelijk laten uitkomen, dat Fausto Coppi ondanks zijn overwinning, zijn Waterloo had ge vonden en dat hij voor de macht van Clerici en Koblet uitgeput het hoofd had moeten buigen. Finite la Battaglia. Coppi, die in de etappe van San Mar- tino naar Bolzano gedwongen was om aan te vallen om de eenvoudige reden, dat hÜ tot op dat ogenblik nog niets had laten zien, was wezenloos van zijn fiets gestapt, met de zekerheid, dat hij in de etappe van Bolzano naar St. Moritz niet meer in staat was voor de tweede maal mede de sport niet hadden gediend en san te vallen. En als hij tcch aanviel, bovendien de organisatoren in een be- liep hij het risico, op verschrikkelijke lachelijk daglicht hadden gesteld. En de wijze door Clerici en Koblet te worden verslagen, waardoor de grote kampioen, die nog altijd in Italië op een voetstuk staat, op onbarmhartige wijze daarvan zou worden afgestoten. Daar kwam nog een factor bij: de etappe leidde van Ita liaans naar Zwitsers gebied en noch Clerici, de leider, noch Koblet, die op de tweede plaats in de rangschikking staat, zou zich op eigen terrein door de concurrenten laten slaan. Nooit kan men al deze geruchten op hun juistheid verifiëren, maar de strijd was geëindigd en dat de Zwitsers even goed in de com bine van het „Finita la Batteglia" zaten als de anderen azen, was duidelijk. St. Moritz, Zaterdagavond 12/6. (Van een speciale ANP-verslaggever)Van de voorlaatste etappe van Bolzano naar St. Moritz over 220 km. had de directeur van de Giro d'Italia, Guiseppe Ambro sini, grote verwachtingen gekoesterd. Begon de etappe niet direct met de zware klim naar de pas van de Mendola, zat er op 100 km. van Bolzano niet de machtige Passo di Tonale van bijna 1900 meter hoogte in, was er niet 22 km. voor St. Moritz de reus onder de reuzen, de Bernina te midden van de eeuwige sneeuw? Waren niet alle voorwaarden in deze lange, machtige en zware berg etappe aanwezig om opnieuw een ver beten strijd te verwachten onder de gro ten? Maar toen de heer Ambrosini, staande in zijn monstrueuze volgwagen, in langzaam tempo vóór de renners uit de pashoogte van de Bernina over kwarn, toen zagen wij aan zijn van woede ver trokken gezicht, dat de diep teleurge stelde leider van de Giro des avonds in St. Moritz fiolen van toorn zou uitstor ten over zijn werknemers, de renners, die inplaats van strijd te leveren er een wandeling van hadden gemaakt en daar- staf van directeur Ambrosini fluisterde, dat bij wijze van disciplinarie maatregel de etappe-prijzen waarschijnlijk niet zouden worden uitgekeerd. Met nog zwaardere straffen, als het spel zich in de laatste etappe, Zondag van St. Mo ritz naar Milaan, zou herhalen. En inderdaad, de klim van Bolzano naar de Mendola van 260 naar 1360 m., een verschil van 1100 meter in een klim over 25 km., werd door de 68 renners gezamenlijk ondernomen. Met was Mag ni, die telkens vooraan zat en 't tempo remde, een revolte van de Italiaanse kampioen om, naar insiders beweerden, ontevredenheid te tonen met zijn beta ling in deze Giro. Langs dichte wijn gaarden ging het steil omhoog, tot de Tutti in Gruppo. De smalle, kronkelige, snel stijgende weg veruweeu iuubj uc >.c& porfierrctsen. De Mendola-pas telde niet gelegenheid opleveren om weg te ko- voor de bergprijs en als eerste ging Hein men, maar het veld bleef bij elkaar en van Breenen, die bij de beklimming j de achterstand op het langzaamste tijd- Jsteeds in de voorste gelederen was te j schema was op de top van Tonale bijna heldhaftige knecht van "clerici" en" Ko- j vinden, over het hoogste punt heen. Een j een uur. Geen wonder, want het gemid- - oHotti r.icmnnili cAsrVipnVte van de renners aan de jarige i delde, waarmede de 100 km. van Bolzano biet had gedragen, Benedetti, Gismondi, geschenkje van de —S L— - Milano en Serena. Hard, zeer hard werd j Amsterdammer, dat zij hem gaarne j naar deze pashoogte waren gereden, be er door de Zwitsers en de Nederlanders j gunden. Freewheelend ging het lint van droeg nauwelijks 22 km. per uun Op de aan getrokken, in tegenstelling met de Italianen, die voor een achtervolging van hun bazen niets gevoelden. De wij zer van de snelheidsmeter van onze auto sloeg op de vlakke weg uit tot 60 km. in het uur. En de voorsprong van Coppi, Koblet, Clerici, Bartali en de anderen M. v. d. Borgh won Ronde van Limburg De Ronde van Limburg, welke over een afstand van 196 km. werd gereden en waaraan behalve door alle promi nente Nederlandse amateurs ook werd deelgenomen door Zweedse, Zuid-Sla vische, Duitse en Belgische ploegen is door de Limburger Martin van der Borgh uit Koningsbosch in de tijd van 5 uur 10 min. 15 sec. gewonnen. Tweede werd de Belg Lapage op 1 min. 10 sec. en derde de Amsterdammer Daan de Groot. In totaal 112 deelnemers gingen te Maastricht van start voor de lange tocht die voor een groot gedeelte door het sterk geaccentueerde Zuid-Limburgse heuvelland liep. Gedurende de eerste 50 km. bleef de gehele karavaan practisch bijeen. Een groep van 15 renners, die vlak voor Echt een voorsprong van 1 min. 15 sec. had weten te nemen, had bepaald pech toen de renners voor een gesloten overweg moesten wachten, [ierdoor kon het peloton op zeer ge makkelijke wijze de achterstand inha len. De strijd ontbrandde eerst goed na ruim 128 km. toen in de buurt van Sim- pelveld Van der Broek uit Breukelen aan de haal sloeg en een voorsprong van een halve minuut wist te nemen. Enkele kilometers verder kreeg de man uit Breukelen een lekke band en werd zo doende ingelopen door een drietal ren ners, die inmiddels het grote peloton vaarwel hadden gezegd en de jacht op de vluchteling begonnen waren. Later vlogen Stevens (Elsloo) en Van der Weyden (Maastricht) en Martin van der Borgh over Van der Broek heen en na men een aanzienlijke voorsprong op het niet reagerende peloton. Van der Wey den moest het tweetal Stevens en Van der Borgh, in de steek laten. Geleidelijk aan groeide de voorsprong van deze beide laatstgenoemden. Vlak voor Meers- sen kreeg Stevens een lekke band. Nu ging Van der Borgh er alleen vandoor en wist na een machtige solorit met ruime voorsprong de finish te Beek te bereiken. De verdere uitslagen luiden: 4. Tim mermans (België); 5. Joan Lundbern (Zweden); 6. Gunnar Jöransson (Zwe den); 7. Looyen; 8. Huber; 9. Ehlen; 10. De Pauw. 44 Renners van de 112 reden de ronde uit. renners naar beneden, langs Fondo, een- j Tonale, voor het bergklassement tellend, trum van fruitcultuur, langs het lande- ging Rossello als eerste door, gevolgd lijke Revo, een afdaling van 25 km., door Lorono, op 18 sec. en vervolgens waarin geen trap op de pedalen werd door Corrieri, Ciolli, Van Breenen, gegeven. „Finita la Battaglia" zo luidde I Volpi, Huber, Koblet, Monti en alle an- Italiaanse saboteurs aan het werk? Milaan 13/6. (Van een speciale ANP-verslaggever). Tijdens de laatste etappe van de Ronde van Italië is er nog veel gesproken over het voor gevallene van Zaterdag, toen de renners, onder leiding van de Italianen de wedstrijd hebben gesaboteerd. Het is ons bekend, dat de leiders van de Giro naar het voorgevallene een streng onderzoek zullen instellen, in samenwerking met de Italiaanse Wielerbond. Enkele renners zijn reeds aan een verhoor onderworpen, zo mag men het wel noemen. Fornara is te St. Moritz bij de directie geroepen. Wat of hij wist van al dat geheimzinnig gedoe en wat nu de reden is geweest van dit onsportieve spel tussen Bolzano en St. Moritz? Maar Fornara, met tranen in de ogen. weigerde informaties te verstrekken. Wel heeft hij gezegd, dat als hij zou spreken, het verdere seizoen waarschijnlijk voor hem verloren zou gaan. Velen zijn van mening, dat het stilleggen van het peloton veroorzaakt is door het uit de strijd nemen van zes man te Bolzano, Die zes hadden pech gehad en beschikten niet meer over de nodige bandjes om op tijd aan de finish te komen. Maar waarom hen dan uit de strijd nemen?, zo hadden de Italiaanse renners gezegd. Waarbij men niet moet vergeten, dat onder die zes man zich drie van de ploeg van Magni bevonden: Baffi, Baroni en Isotti. Magni had zich daarover als volgt uitgelaten: misplaatste zuinigheid van de Gazzetto dello Sport, om op de voorlaatste dag die zes renners naar huis te sturen. Maar een feit is het, dat dit de kas van de Gazzetta een half nullioen lires heeft gescheeld. En de zaken gingen bij dit sportdagblad tijdens de Giro niet zo best. Reden: de resultaten van de Italiaanse favorieten in de Giro. En dat laatste was ook van invloed op het bezoek aan da Vigorelli baan. dat Zondagmiddag slechts half gevuld heeft gewacht op de aankomst van de renners. De geruchten, dat het spel van Zaterdag door Magni en Coppi in elkaar was gezet, nemen steeds vastere vorm aan. Toen Coppi werd gevraagd wat er eigenlijk aan de hand was geweest, haalde hij de schouders op. Wat moet ik er van zeggen?, was zijn antwoord. Magni zei: ik ben geen klimmer, dat is het werk voor specialisten. Moet ik dan beginnen met het gevecht op de Mendola of de Tonale? Bartali liep weg, toen een verslaggever van de Gazzetta hem naar zijn standpunt vroeg. „Ik weet niets en ik wil ook niets weten", was zijn antwoord. De merkwaardige conclusie van het onwaardige gedoe op die gedenk waardige Zaterdag is deze: iedere Italiaanse renner, aan wie om inlich tingen werd gevraagd, draaide er om heen. En de buitenlandse renners stonden duidelijk buiten dit spel. De heer Ambrosini heeft in zijn krant verklaard, dat het minste wat er gedaan kan worden, is het inhouden van de prijzen der 21e etappe. En hij hoopte, dat er een streng onderzoek zou worden ingesteld, onder leiding van de Italiaanse Wielerbond. Jacques Goddet, de directeur van de Tour de France, die de laatste etappes heeft gevolgd, zal wel niet bijster enthousiast naar Parijs terug keren. Zijn bedoeling was om een Italiaanse equipe voor de Tour de France te engageren en naar verluidt zouden de eerste pogingen om Coppi naar Amsterdam te krijgen, niet ongunstig zijn verlopen. Maar of Goddet Zaterdagavond nog zo enthousiast was om Coppi c.s. in de tour van dit jaar te laten meerijden, is zeer de vraag. deren. Op de Aprica, een pashoogte van 1180 meter, lag de ravitaillering, en ook hier lag het peloton nog tezamen. Ge zapig werd gedaald, naar het in het dal gelegen Tresenda. Rustig werd een sinaasappeltje gepeld en een broodje verorberd, het kruikje met water of thee werd aangesproken, niemand gaf het sein tot de aanval. Na het passeren van de grens tussen Italië en Zwitser land, in de buurt van Tirano, begon de laatste klim van deze bergetappe, de ruim 30 km. lange weg naar de mon strueuze Berninapas, en het veld bleef, als lamgeslagen bij elkaar. „Zo'n schan daal hebben wij nog nooit meegemaakt", was het oordeel van de Italiaanse jour nalisten, en niemand zal kunnen volhou den. dat zij op dit punt geen ervaring bezitten. 7 km. van de top lag het veld nog volkomen bijeen. De vele duizen den Zwitsers en Italianen, die zich op en bij de pashoogte van de Bernina had den verzameld en gerekend hadden op een felle strijd tussen de favorieten, lie ten een schreeuw van teleurstelling horen, toen de eerste volgwagens, die oortdurend vóór de renners uit hadden gereden, naar boven kwamen met het bericht: Tutti in Gruppo (alle renners zijn nog tezamen). En de machtige Ber- ninagroep, in sneeuw omvat, keek met minachting op dit gewriemel der men senkinderen neer, want hard en eerlijk had de strijd moeten zijn, zoals de trotse natuur in dit Alpengebied met zijn reusachtige bergtoppen, zijn ruwe rotsen en zijn blanke sneeuw, groots en zui ver is. Het peloton kwam vrijwel in gesloten gelederen naar boven, waar Conterno met tien meter voorsprong de punten voor de bergprijs veroverde, gevolgd door Fornara, Bartali, Koblet, Coppi, Clerici, Volpi, Ruiz, Voorting, Wagtmans, Giudici, Van Est en de anderen. Nog 22 km. scheidden de renners van de finish te St. Moritz. Koblet vloog in de afda ling, welke vrij gemakkelijk was, naar beneden, niemand kon zijn wiel houden en met ongeveer twee minuten voor sprong bereikte hij als winnaar de eind streep van St. Moritz. De rollen waren goed verdeeld.... toen het peloton bin nenrolde stierven de laatste tonen van het Zwitserse volkslied tussen de bergen weg. Voorting, die uit de aard der zaak het tempo gemakkelijk had kunnen bijhou den. Wagtmans en Van Est zaten in de grote groep, Hein van Breenen, die in de laatste kilometers voor de top naar de Bernina had moeten lossen, kwam als 67ste met 11 minuten achterstand op Koblet te St. Moritz. Uitslagen en eindklassement. De uitslag van de 21e etappe van Bolzano naar St Moritz over 220 km., luidt: 1. Koblet 9 uur 24 min. 57 sec., gemiddelde 24.294 km.; 2. Bartali 9.26.43; 3. Ponzini 9.25.45; 4. Couvreur; 5. Schaer; 6. Monti; 7. Metzger; 8. Conterno; 9. Astrua; 10. Clerici, allen dezelfde tijd als Ponzini; 12. Volpi; 9.26.55; 13. For nara; 14. Defilippis; 15. Voorting; 16. Magni; 17. Barozzi; 18. Wagtmans; 19. Zampini 20. Coletto; 25. Van Est; voorts nog een grote groep, allen in dezelfde tijd van 9 uur 26. min. en 55 sec.; 67. Van Breenen 9.36.11. De uitslagen van de laatste etappe van St. Moritz naar Milaan over een afstand ivan 222 km. was: 1. Van Steenbergen in 6.12.54, gemiddelde snelh. 35.720 km.; 2> Albani; 3. Coppi; 4. Koblet; 5. Monti; 6. Conterno; 7. Bartali; 8. Fornara; 9. Giudici; 10. Nencini; 11. Rosseel; 12. Magni; 13. Couvreur; 14. Aureggi; 15. Clerici; 16. Cóletto; 17. Astrua; 18. Volpi; 19 Assirelli: 20. Carrea, allen zelfde tijd als de winnaar; 28. Wagtmans 6.14.57; 29. Van Breenen, t.; 30. Voor ting z. t.; 31. Van Est 6.16.32. Het eindklassement luidde: 1. Clerici 129.13.07; 2. Koblet 129.37.23; 3. Assirelli 129.39.35; 4. Coppi 129.44.24; 5. Astrua 129.46.16; 6. Magni 129.47.08; 7. Voorting 129.48.12; 8. Fornara 129.49.28; 9. Schaer 53.58; 10. Conterno 129.54.14; 11. Co letto 129.56.54; 12. Albani 129.57.53; 13. Bartali 130.03.18; 14. Wagtmans 130.03.52; 15. Defilippis 130.05.54; 16. Nencini 130.08.36; 17. Monti 130.07.20; 18. Barozzi 130.09.42; 19. Van Est 130.09.48; 20. Gis mondi 130.13.59; 59. v. Breenen 131.46.25. Swift-combinatle. De uitslag van de vierde rit der voorjaarscompetitie, een tijdrit over 40 km. is als volgt: A-klasse: 1. J. Riethoven jr. 1.05.05, 2. J. Vermeu- Gisteren werd te Haarlem de aange kondigde zwemvierkamp gehouden tus sen PSV (Eindhoven), DWT (Haarlem), LAC (R'dam) on LGB «Leiden)'en weer boekten de Leidse Golfbrekers een over winning, al kwam deze zege eigenlijk te gen de verwachting in. De strijd ging voornamelijk tussen LGB en DWT. Na vier nummers hadden de Leidenaars 9 punten voorsprong op DWT, maar op de helft van de wedstrijd was de stand ge lijk. Vóór het laatste nummer stond LGB weer 5 punten voor, zodat de 5 x 50 meter vlinderslag zeer spannend werd. Aanvankelijk lag LGB achter, maar Jan van Bohemen haalde 'n flink stuk in, Tom Pleij verkleinde de ach terstand nog meer en Bud Oostrom wist, ondanks zijn vermoeidheid, met 0.3 sec. voorsprong als eerste aan te tikken. Het water was zeer koud en het zwemmen was zeer zwaar met moeilijk te maken keerpunten. Het was een lang en zeer zwaar programma, alleen ge schikt voor verenigingen, die over grote wedstrijdploegen beschikken. De LGB ondervonden dat terdege, want enkele zwemmers moesten te vaak zwemmen. Hierdoor waren de tijden ook aan de hoge kant. Toch werden enkele goede resultaten genoteerd. Zo maakte Annemien Koud- ijzer (PSV) op de 100 meter rugslag 1.22, Josje Rubens (PSV), die Zaterdag a.s. met de nationale trainingsploeg naar Leiden komt, won de 50 m. vlinderslag in 35.8. Cora van Dijk (LGB) vestigde een nieuw clubrecord op de 50 m. school slag (40 sec.), Theo Bik won de 50 m. vrije slag in 29.8 sec. De einduitslag werd: 1. LGB 2877.5 p., 2. DWT 2882.5 p., 3. PSV 2938.3 p., 4. LAC 3149.2 p. Was het wonder, dat de enthousiaste LGB-ploeg de overwinning na afloop eens heerlijk viferde? Daarvoor werd het Kopje te Bloemendaal uitverkoren. De uitslagen zijn: Dames: 100 m. schoolslag: 1. Adri Pleij 1.32.6; 2. D. Turkenburg 1.34.2; 3. Truus Walen kamp 1.35. 100 m. vrije slag: 1. Loesje Zandvliet, LGB, 1.11; 2. Nelissen, DWT, 1.16.6; 3. Hennny Vos, PSV, 1.19.4. 100 m. rugslag: 1. Annemien Koud- ijzer, PSV, 1.22.8; 2. Lenie de Neef, NAC, 1.31.9; 3. Broek, PSV, 1.34. 50 m. schoolslag: 1. Cora v. Dijk. LGB, 40.7; 2. P. Pigmans, LAC, 42.6; 3. P. van Bruggen, DWT, 44.2. 50 m. vlinderslag: 1. Josje Rubens, PSV. 35.8; 2. Adri Pleij, LGB, 41.5; 3. Ria Rodenhuis, PSV, 41.8. 50 m. rugslag: 1. Loesje Zandvliet, LGB, 39.6; 2. Ben Nelissen, DWT, 39.7; 3. Henny Vos, PSV, 39.9. 50 m. vrije slag: 1. Jo de Groot. LGB. 35.4; 2. Annemies Koudijzer, PSV, 35.6; 3. Copeni, DWT, 36. 5 x 50 vrije slag: 1. PSV 2.59.4; 2. LGB 3.0-1.8; 3. DWT 3.05.5. 5 x 50 m. schoolslag est.: 1. LGB 3.43.9; 2. DWT 3.48.4; 3. PSV 3.53.8. 4 x 50 wisselslag est: 1. PSV 2.35.4; 2. LGB 2.43.8; 3. DWT 2.45.5. Heren: 100 m. schoolslag: 1. Ton Bleeker, DWT len 1.05.59; B-klasse: 1. A. Veltmaat 1.01.03, 2. L. Sikking 1.01.20, 3. W. Belt 1.03.40, 4. S. v. d. Pijl 1.04.07, 5. J. de Vroomen 1.05.33, 6. C. v. Amsterdam 1.08.35; C-klasse 28 km.: 1. A. Bos 27.27, 2. S. Kooij 27.30, 3. G. Mens 27.36, 4. W. Harteveld 27.59, 5. M. de Goede 28.15, 6. J. v. Gent 28.35, 7. G. Reychard 28.58, 8. G. Sikking 29.12, 9. A. Kruit 29.34, 10. J. v. d. Star 36.38. W. Vreeswijk, die Zondag op de Sta- dionbaan tweede werd in een klasse mentswedstrijd achter T. Mahn, maar vóór P. Kooijman en J. Jung, komt morgen op dezelfde baan uit in het kampioenschap achtervolging over 4 km. Dinsdagavond 7 uur recordrijden over 36 km. Donderdagavond 7 uur 60 km. voor de avondcompetitie. 1.24.8; 2. Tom Pleij. LGB. 1.26.2; 3. Cor Reniers, PSV. 1.29.2. 100 m. vrije slag: 1. Bud Oostrom. LGB. 1.06.2; 2. Fons Roozekrans, DWT, 1.10; 3. Ad v. Dal, PSV. 1.11. 100 m. rugslag: 1. Theo Bik, LGB, 1.21.5; 2. Piet Meijer, DWT, 1.23.2; 3. Rob v. Driel, DWT, 1.23.6. 50 m. schoolslag: 1. Frans Lablans, DWT. 38.8; 2. Bud Oostrom. LGB, 39.6; 3. F. Wassenberg. DWT. 40.2. 50 m. vlinderslag: 1. Bud Oostrom, LGB, 35; 2. Fons Roozekrans, DWT, 35; 3. Cor Sprengers, PSV, 37.2. 50 m. rugslag: 1. Ad v.. Dal, PSV, 37.4; 2. André Dooman, PSV, 38.2; 3. A. Thong, LAC, 39.5. 50 m. vrije slag: 1. Theo Bik, LGB, 29.8; 2. Piet Botman, DWT, 30; 3. A. Versteeg, LAC, 30.2. 4 x 100 m. vrije slag est.: 1. DWT 4.39.2; 2. LGB 4.53.4; 3. LAC 5.21.8. 4 x 50 m. wisselslag est.: 1. LGB 2.26.2; 2. DWT 2.26.6; 3. PSV 2.34.2. 5 x 50 m. vlinderslag: 1. LGB 3.21.5; 2. DWT 3.21.8; 3. PSV 3.40.3. ZWEMWEDSTRIJD OVER 2 KM. OP LOOSDRECHTSE PLASSEN. De traditionele twee kilometer zwemwedstrijd1, die de Robben Za terdagmiddag op de Loosdrechtse plassen organiseerden, trok niet al leen een record aantal en wel een kleine 30-deelnemers maar bracht tussen de topzwemmers en zwem sters ook een prachtige en verbeten strijd. In de vrije slag, zowel bij de dames als heren, werd zulk een span nende kamp geleverd, dat het tot aan de laatste meters volkomen on zeker was, wie de zege zou behalen. Bij de dames vrije slag werd het een fraaie overwinning voor de 13- jarige Mary Kok, een van Stenders veel belovende pupillen, die overi gens zo gelijk aantikte met de win nares van verleden jaar, Tine van Brenk, dat de jury moest stemmen wie de eerste was. Het stemmenvoor- deel besliste voor de jongste, die het voordeel had gehad, dat haar tegen standster in de eerste helft van de baan danig uit de koers raakte en daarbij zelfs nog een marinesloep op haar weg vond, waar zij onderdoor moest duiken. Dat alles betekende een belangrijk verlies, zodat Tine van Brenk alle krachten nodig had om wel gelijk maar toch als tweede te eindigen. Ook bij de heren vrije slag viel e'en uiterst felle strijd te bewonde ren. Een viertal nam vrij spoedig de kop van het „peloton" van 130 zwemmers, die op dit nummer start ten. Enkele honderden meters vóór de finish ontbrandde reeds de eind sprint, die door Henny Willemsen van de Robben werd gewonnen. Tweede met 0.6 sec. verschil was de winnaar van verleden jaar Piet ten Thije, die met handslag zegevierde over de Bruyn van Neptunus (Amersfoort). Bij de schoolslag dames won Tony Hom voor de vijfde achtereenvolgen de maal. Bij de heren behaalde T Jaspers van NZC een duidelijke zege ROEIEN Voor de traditionele roei wedstrijden om de Telegraafbeker op de Amstel hebben drie ploegen ingeschreven: Aegir, Njord en Willem ÜI. Aegir en Njord zullen morgenavond in de heat uitmaken, wie in de finale op Woensdagavond tegen Willem ÜI, dat vrijgeloot is, zal uitkomen. Woensdagavond zullen de lieihebbers van „klas se-voetbal" weer naar de Leidse Hout stromen, waar om kwart over zeven op het grote sportterrein cte v..uija wordt gespeeld, die de toekomst van het West Europese voetbal zal bepalen. Na de grote ne derlaag van Engerand in Hongarije zal hier de be- s;siiig vallen, of het nog zin heef, dat democratiscn gc<..nue oenen tegen een stuK leer trappen. Vooruitstrevende en be houdende voeten, van Leid se gemeenteraadsleden zul len het bruine monster in de ene rienting werken,' terwijl de onderdanen van elf Leidse journalisten ~c^e gemeentepolitiek zul len dwarsbomen door „het reer" in ae richting van twee palen en een deklat aan de andere zijde te ja gen. De Leidse raad zal weer zijn meest geroutineerde voetballers binnen de krijt lijnen brengen: Dr. Gos lings, wethouder van der Kwaak, de 'heer De Hos- s-n, ae beweeglijke mid- voor De Meester en enige heren, die dóór hun corpu lentie meer tot de onbe- weeglijken gerekend kun nen worden, zullen in dien zij niet meer tot ren nen in staat zijn in elk geval als rotsen in de randing staan. De journalisten komen met een goed getrainde ploeg. De heer Bok b.v. speelde twee jaar geleden no? een wedstrijd en wij hebben hem herhaaldelijk horen fluisteren: „Ik heb het: gevoel, of het gisteren was". Die is dus in prima conditie. Dan hebben we op de linkshalfplaats de heer Eleveld, een athletische figuur, die zodra het hem duidelijk is in welke richting de bal gietrapt moet worden zeer ver dienstelijk werk pleegt te doen. Onder de lat staat de vertrouwde keeper Zon derop. Waarschijnlijk voor de laatste maal, helaas Enkele weken geleden heeft hij deelgenomen aan de training van het Engel se elftal. Voor deze gele genheid had men de Hon gaarse linksbuiten Tibor des Wit uitgenodigd, die de opdracht had gekregen op het doel van de heer Zon- derop af te snellen en een doelpunt te maken. Dit lukte de Hongaar nog net maar keeper Zonderoo had zich bovenop hem gewor pen. Sindsdien is men be zig het Arsenalterrein af te graven. Om half elf he- denmorfen ontvingen wij het bericht, dat een schoen van Tibor op drie meter diepte is gevonden, maar van de jongen zelf is nog geen spoor ontdekt. Ge zien de praeventieve wer king, die van deze gebeur tenis uitgaat, achten En gelse voetbaldeskundigen het verantwoord, om kee per Zonderop een contract aan te bieden. Hij krijgt zijn gewicht als dag-gage dat is 220 pond. De heer Schoondergang. de geestelijke vader van „Uw mening gevraagd", debuteert als rechtsbinnen, maar hy die zo verzot is op meningen zou het op prijs stellen, indien men Een doel-mond vol!, zo gezeid. geen mening over hem vormt naar aanleiding van de demonstratie, welke hij in de Leidse Hout vreest te geven. Wij zouden nog kunnen uitweiden over de sprint capaciteiten van de heer Vos of de ademtechniek van de super-back v. Mou- rik, maar tenslotte mogen niet alle troeven Oid tafel geworpen wonden. Eén ge ruststelling hebben wij voor de raad. De heer Plat- teel heeft zich vrijwillig teruggetrokken, omdat 'hij het niet prettig vond door zijn deelname aan de strijd de gemeenteraad reeds bij voorbaat kansloos te ma ken. De wedstrijd van Woens dag wordt het derde tref fen tussen raad en journa listen. De eerste maal won nen de nolitici met 10; de tweede maal legden de journalisten beslag op de punten. In zekere zin gaat het dus om de eerste plaats Dat de raad in besloten zit ting met algemene stem men heeft aangenomen om alles op alles te zetten, wordt o.a. duidelijk uit het feit, dat alle vrouwelijke raadsleden zich beschik baar hebben gesteld om eerste hulp te verlenen. Houd de Woensdagavond dus vrij, want dit hoogte punt van de Leidse sport week mag niemand mis sen. De medewerkenden aan deze opvoering zijn: Gemeenteraad: Van dei- Kwaak, prof. Goslings. Meester, v. d. Hoeven, van Dijk, de Kier, de Hosson, Piena, van Stralen, Lardee Driiber, Portheine, mr. Bool Filipse, Stolp en Versa gen (reserves inbegrepen) Journalisten: Zonderop. Dijkman, Padding, Schoon dergang, Brouwer, Eleveld, Vos, v. Mourik, Korthout. Bok en Post

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6