Sportlievend Nederland toonde slechts geringe belangstelling voor een teleurstellend programma Leidse Sportweek ingezet met défilé en sporten Spanjaarden wonnen wed strijd op hun vacantiesloffen De strijd om het landskampioenschap beslecht tussen PVS en Eindhoven PSV versloeg DOS met 3-0 MAANDAG 14 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De vijftiende Olympische Dag UVS toonde zich van haar beste zijde door 7-3 zege op de Rest „Muziek in de pauze was nog het beste programma-onderdeel" De vijftiende olympische dag heeft helaas geen wijziging kunnen bren gen in de dalende lijn, die reeds jarenlang in het peil van het programma van dit jaarlijkse sportevenement valt te onderkennen. Tot nu toe had dit yerminderen van de kwaliteit van het gebodene geen ernstige gevolgen gehad voor de kas van het Nederlands Olympisch Comité. Het stadion was in vorige jaren altijd geheel of bijna geheel uitverkocht geweest, Maar nu, ineens, was ruim de helft van de tribunes onbezet en meer dan 23 a 25.000 toeschouwers zullen zich zeker niet in de arena hebben bevonden. Een grauw, laaghangend wolken dek hing over het stadion en overal werden de regenjassen al aangetrok ken toen drs. W. van Zijll, de direc teur van het NOC en leider van de Olympische dag, om precies half 2 zijn vlag zwaaide tot sein, dat de muziek kon inzetten en de hekken voor de marathonpoort konden wor den geopend om de 750 turnsters ge legenheid te geven tot haar opmars. De vlaggen en vaandels der deelne mende verenigingen voorop, zo kwa men de meisjes allen in dezelfde vlotte danspakjes en blootsvoets het middenterrein op. Er was ineens licht en fleur tussen de trieste half- kale tribunes, maar aan de uitvoe ring, of eigenlijk meer aan de oefen stof, mankeerde veel. De demonstra tie eindigde in een korte hulde aan het internationaal olympisch comité, dat dit jaar zijn zestig jarig bestaan viert. CHATAWAY WEES FELLE SLIJKHUIS TERUG Het eerste nummer van het atle- thiekprogramma, de 80 meter horden Slap vertoon met aardig slot Toen de overigens zwak leidende scheidsrechter Bronkhorst in de wed strijd tussen de Nederlandse bonds- ploeg en Atletico Madrid voor het laatst floot en de spelers de richting van de kleedkamers opzochten, ging van de tribunes een hartelijk applaus op. Het leek de dank van het publiek voor een goede, onderhoudende en spannende wedstrijd. Maar dit was slechts schijn. Het was de reactie van de toeschouwer, die zich voor het grootste deel van de wedstrijd had zitten vervelen en die blij was, dat de laatste tien minuten eindelijk iets prettigs in de vorm van enige Ne- derlandse aanvallen waren komen brengen. De Spanjaarden, versterkt met Faas Wilkes (geleend van Valencia), had den periodes van uitgerekend vacan- tie-voetbal, afgewisseld met korte vla gen van verbeten pogen een doelpunt te maken. Faas Wilkes met zijn formi dabele techniek, zijn prachtige lichaamsbeheersing en uitstekend po sitiespel had in deze pogingen een groot aandeel, maar de aandachtige toeschouwer kon tot de conclusie ko men, dat het, wanneer de Madrilenen steeds geconcentreerd hadden ge speeld en wanneer Faas Wilkes nu eens „gewild" had, niet vijf vijf Spaan se doelpunten was gebleven. Zonder raffinement. Van een groot veldoverwicht was in de eerste helft echter nog geen spra ke, al waren de Nederlandse aanval len minder veelvuldig en van alle raffinement ontbloot. Toch moest het technisch overwicht tot resultaten leiden en na 20 minuten moest De Rijk, die daarvoor een paar goede dingen had gedaan, zwichten voor een hard diagonaal schot van linksbuiten Callejo. Het was Louer, die na een half uur gelijk maakte, toen hij van een mis verstand in de Spaanse gelederen ge bruik maakte door twee man te pas seren en tenslotte ook de uitgelo pen doelman Menendez. Er kwam nu al wat meer sfeer rond het veld en onder aanmoedigingen van het pu bliek bleef de aanval actief, Klaas- sens en Brooymans bleven goed ach ter de aanval aan zitten en zo kon het gebeuren, dat het bondsteam voor ••list de leiding nam toen Cor van der "ijp een op maat gesneden voorzet van Sijbers na goed werk van Pietje van der Kuil hard inkopte. Een overzicht van de turndemonstra- tie. Een grote groep turnsters vorm de op het groene veld de letters NOC als huldeblijk aan het 60-jarig be staan van het Internationaal Olym pisch Comité. Nauwelijks was het spel hervat of Atletico toonde, waartoe goed Spaans clubvoetbal in staat is, wanneer de noodzaak blijkt. Na 8 minuten had- dende Spaanse hoofdstedelingen de leiding nadat eerst Wilkes zich in het centrum vrij had gemaakt en De Rijk (nogal onvast op de gladde bal) had gepasseerd en vervolgens mid- voor Escudero met een vleugelschot de binnenkant van het zijnet had ge troffen. Buitenspel doelpunt. Een buitenspeldoelpunt van Wilkes bracht de 4 op het scoringbord en toen linkshalf Mujica na een half uur met de bal naar voren trok en elke Nederlander, die hem in weg kwam, na Van der Gijp, Klaassens en Wiers- ma passeerde, om met een strak schot ook De Rijk vergeefs te laten duiken, leek een grote nederlaag onvermijde lijk. Maar terwijl het Spaanse tempo iets verzwakte, kwam de Nederlandse aanval in zijn „second wind". Een ho ge voorzet van Sijbers werd door de kleine Van der Kuil hoog opspringend ingekopt. Het was het resultaat van een aantal steeds gevaarlijker wor dende aanvallen. Cor van der Gijp probeerde even later hetzelfde, maar Menendez plukte de bal uit de bo venhoek. Enkele minuten voor het einde zette de weer hard werkende Klaassens de kroon op het goede werk van de bondsploeg in deze laatste fase. Een weggewerkte hoekschop van Sijbers werd door de rechtshalf opgevangen en van dertig meter af stand zonder blikken of blozen langs vele benen en lang Menendez inge schoten. 45 was het en bleef het. Schamel wielerprogramma. Het gehele „wielerprogramma" be stond uit een klassementswedstrijd over 8 km. met 8 klassementen. Men is niet eens tot 8 klassementen geko men omdat de regen midden in de strijd de wedstrijdleiding noodzaakte een vervroegd einde aan de race te maken. Na'5 km. werd afgebeld en toen bleek de Amsterdammer Mahn de meeste punten te hebben vergaard, nl 16. Vreeswijk (Alphen aan den Rijn) werd tweede met 13 pnt., Kooy- man (Den Haag) derde met 9 pnt., Van den Berg (Amsterdam) vierde met eveneens 9 pnt. De olympische dag werd besloten met een ruiterwedstryd tussen een Nederlandse equipe, bestaande uit vier ruiters, en een team van het Britse Rijnleger, samengesteld uit vier officieren van de voormalige be reden wapenen. Nederland won deze ontmoeting op overtuigende en ver diende wijze. dames, had door het niet starten van Fanny BlankersKoen veel van zijn aantrekkelijkheid verloren. Puck van DuyneBrouwer had met de kleine Engelse Pashley, die er na de start met korte, vinnige pas tussenuit trok, grote moeite. Pas op de eindstreep bleek, en dan nog maar alleen voor hen, die er met de neus bovenop stonden, dat onze land genote de draad een fractie eerder toucheerde. 25,5 was de tijd, die voor beiden op de 200 m. werd afgedrukt. Een uitstekende race bracht de 1500 meter, waarin Slijkhuis als grootste concurrenten de Engelse lo pers Chataway en Brasher ontmoet te. Enkele ronden lang leidden de bei<je Britten het veld van 10 lopers, toen kwam de Trekvogels-man tus sen Brasher en Chataway in en op de laatste baan ontspon zich een strijd tussen Slijkhuis en Chataway, waarin de Engelsman aanval op aan val van Nederlandse rivaal afsloeg. De felle, verbeten vechtende Slijk huis bleef als een terrier vasthouden en op het laatste rechte stuk kwam hij bijna naast de roodharige Brit, die even omkeek en toen met zijn laatste reserves ineens doorging. 3.52,8 voor Chataway, 3.53,0 voor Slijkhuis en 3.54,8 voor Brasher wa ren de tijden in deze race, waarvan men op de door de regen zacht ge worden baan niet veel meer had kunnen verwachten. De Leidse Sportweek 1954 opende Zaterdagavond onder niet bijster ge lukkige weersomstandigheden, want toen de deelnemers en deelneem sters aan Jiet sportdefilé zich op het terrein aan de Zoeterwoudse Sin gel in slagorde stelden, regende het niet mals, maar gelukkig werd het weer droog, zodat de avond verder uitstekend is geslaagd. Uitstekend geslaagd, omdat het sportdefilé nu niet ergens in de stad een onverwacht einde vond doch be kroond werd door 'n sportmanifesta tie op het LFC-terrein. Het was wederom een fleurige stoet, die door Leidens straten trok en er was maar één jammer: te wei nig muziek! Langs het stadhuis, waar het college van B. en W. en vele raadsleden blijk van belangstelling gaven, trok de stoet door de stad. De prijzen voor de beste marsuit rusting werden toegekend aan Jahn en Victorie, de prijzen voor de origi neelste uitbeelding aan de Judoschool Holvast en de jeugdgroep van LFC. De voetbalwedstrijd. Het was al over half negen alvorens de voetbalwedstrijd tussen UVS en de Rest van Leiden aanving. Duizenden toeschouwers zijn getuige geweest van een interessante kamp tussen UVS en de Leidse Combinatie, waar bij de krachten in de eerste helft goed tegen elkaar opwogen, terwijl de tweede helft een groot overwicht van UVS te zien gaf, waardoor de blauw- witten blijk gaven over meerdere techniek en wedstrijdroutine te be schikken. Reeds na enkele minuten had de Combinatie de leiding door een doel punt van Bekkering (Lugd.), maar linksbinnen de Jong bracht de stand op 11 en gaf vervolgens UVS de leiding (21). Een misverstand tus sen Devilee en Ramak in het UVS- doel werd door Sira (LFC) uitgebuit en de stand was weer gelijk (22), maar midvoor Ouwerkerk (Rooden- burg) hergaf de Rest nog voor de rust de leiding (23). In de tweede helft spreidde UVS een grote overmacht ten toon, duide lijk uitgedrukt door niet minder dan vijf doelpunten en ondanks dat Mi- zee (LFC) in het doel der Rest van Leiden, uitstekend werk heeft gedaan en menige schijnbaar zekere doelpun ten heeft weten te voorkomen. Na 10 min. schoot Kantebeen na een scher mutseling vóór het doel, waarbij Mi- zée betrokken was, in het verlaten doel, juist onder de lat, zodat Pijn- acker (LFC) een vergeefse poging deed de bal weg te koppen (3—3). Reeds 4 min. later gaf Kantebeen zijn elftal de leiding (43) en bij het terugspelen op zijn keeper plaat ste rechtsback Neuteboom (LFC) de bal in eigen doel (53). De Jong en Kantebeen scoorden ieder nog een maal en zo kwam het einde met 73, een doepunten-resultaat, dat UVS in de competitie geen enkele maal heeft wet,en te bereiken. Diverse demonstraties. De rustpauze tijdens de voetbal wedstrijd werd afgewisseld door di verse demonstraties eneen inva sie vooral van de jeugd op het veld. Het was een hopeloos, onordelijk ge doe, waartegen 'n volgend jaar zeker afdoende maatregelen genomen die nen te worden. De Chr. Gymnastiekvereniging „Jahn" demonstreerde enkele goed uitgevoerde oefeningen, de Judo school Holvast, de Leidse Kracht sportvereniging en de Schermvereni- ging AEW demonstreerden haar sporten in de uithoeken van het veld, zodat maar weinigen ervan hebben kunnen genieten en de gym- nastiekver. „Excelsior" trad in het middenveld met een uitstekende lan- gemat-demonstratie op. 't Was al over half elf toen het ein de kwam, maar de toeschouwers heb ben een uitstekende sportavond ge had. Het programma voor heden. Straatdemonstraties en wedsrijden. Aanvang: hedenavond half acht. Sumatrastraat: Gymnastiek door Neutr. verenigingen. Stadhuisplein: Volleybal. Lindestraat: Zevenhandbal. Vondellaan: Judo. DIE LEYTHE NEEMT DEEL Op Zaterdag 19 Juni a.s. zullen ter afsluiting van de Leidse Sportweek door Die Leythe roeiwedstrijden en een vlootschouw gehouden worden Oip het Nieuwe Kanaal, aldus verne men wij van de zijde van het bestuur. Een aantal ploegen werd reeds aangezocht de strijd met elkaar aan te binden. Bovendien zal de gehele Leythe- vloot (met uitzondering van de acht) na afloop van de wedstrijden volgens een nader vast te stellen route een propaganda-tocht door de Leidse wa teren maken. Het programma van de wedstrij den mag zeer aantrekkelijk genoemd worden. De dames Oude Vier zal te gen de Jonge Vier uitkomen, terwijl de dames Gonnie Boere en Hendry Zekveld elkaar in de gladde skiff zul len te lijf gaan. In de herennummers moeten we allereerst vermelden de gladde twee. De combinatie Wimpie en de Gene raal (van Prooyen—Krolroeit te gen BlankenLafeber. Dat dit num mer niet vrij zal zijn van adembene mende spanning staat vast. De Over- naadse Herenvier, die men dagelijka kan zien trainen, heeft als tegen standers een nog samen te stellen vier. Tenslotte zullen Hill Hofman en Tijn v. d. Loo in overnaadse skiff een nummer roeien weggeven, zoals nog nooit ten zien is geweest. Een beeld uit het défilé: de Leidse Katholieke Gymnastiekvereniging Groen-Wit passeert het Stadhuis. Foto- N. v. d. Horst. De Philipsmensen halen hun achterstand in De strijd om het landskampioen schap voetbal heeft door de wedstrij den van gisteren een geheel ander aspect gekregen. Eindhoven tegen DWS leverde een gelijk spel op, ter wijl PSV in Utrecht op DOS een 30 overwinning boekte. In punten zijn de Eindhovense clubs thans ge lijk gekomen, door betere doelcijfers kwam PSV aan de kop. Het lijkt er heel veel op, dat de strijd om het landskampioenschap zal worden be slecht tussen PSV en Eindhoven. De stand is thans: PSV 3 2 0 14 9—4 Eindhoven 3 1 2 0 4 54 DWS 3 0 2 1 2 7—10 DOS 3 0 2 12 4—7 DOS—PSV 0—3. In het Utrechtse stadion verloor een veel meer aanvallend DOS met 30 van PSV, nadat de rust met 10 voor de Philips-mensen was inge gaan, een doelpunt dat na 9 minuten, midden in een fel DOS-offensief, werd gemaakt en dat verder onge twijfeld van invloed is geweest op het spel van de Utrechters, dat als geheel minder was dan in de ont moetingen tegen DWS en Eindho ven. Het eerste doelpunt kwam overi gens wel erg onverwachts. Vanuit de PSV-verdediging werd de bal naar voren getrapt. Franssen bemachtigde het leer, passeerde enkele Utrechters en loste toen van ongeveer 20 m. af- kende PSV- defensie erg lastig te maken. Lammers rechtsbuiten, v. d. Linden middenvoor en v. d. Bogert rechtsbinnen betekende ook al geen verhoging van de productiviteit van de DOS-voorhoede. En weer tijdens een fel DOS-offensief vergrootte PS V de voorsprong tot 02. Doelman Coster, even daarvoor geblesseerd, kon, gehinderd door die blessure, een voor doel langs rollende bal niet be machtigen. Brusselers kreeg de bal in zijn bezit, plaatste naar Vergou wen, die langs tal van benen laag inschoot (02). Het was duidelijk, dat dit doel punt de definitieve nederlaag voor DOS betekende. Wel bleef men het PSV-doel belagen, doch veel gevaar lijks kwam daar niet uit voort, te meer daar PSV het accent wat meer op het behoud van de verkregen voorsprong ging leggen. Daardoor kreeg de strijd ook een wat romme liger karakter. Dat nam niet weg, dat het slotoffensief van DOS alles bleef opeisen van de zuidelijke de fensie, maar weer kwam er een doel punt aan de andere kant. Doelman Coster was inmiddels vervangen door v. Baggem, die een schot van Dil len niet klemvast had. Franssen ving het leer op, plaatste het naar Dillen, die geen fout maakte. EINDHOVEN—DWS 2—2 In de eerste helft legden de Eind- hovenaren aan DWS volledig hun wil op. Het liep goed in de Brabantse stand een fraai schot, dat vlak langs I ploeg, maar voor doel bleef het juis- Hp naai in Ho tnim/pn vprHwppn t,-, -,,.r.\r r-i„4 de paal in de touwen verdween (0—1). De strijd mocht na de rust iets min der eenzijdig zijn, het aanvalsfriHia- tief was ook nu toch in hoofüzpak aan Utrechtse zijde. Maar te dóor- zichtig, te traag van opzet en të wei nig doortastend bleven die aanval- te schot nog zoek. Dat zou dus een kwestie van tijd kunnen zijn ware het niet, dat DWS bij een van de schaarse gevaarlijke aanvallen met een de roos wist te vinden. De rappe Vonhoff, die voortdurend attent was, kreeg een klein kansje, toen L. van Tuyl op de bal misgreep. Hij plaatste len om het de hard en secuur wer- het leder hoog voor doel waar mid voor Koot, via het lichaam van F. v. Tuyl kon scoren. Eindhoven bleef doorgaan, doch verder dan een serie hoekschoppen kwam het niet totdat in de 29e minuut Louwers van het middenveld de bal opbracht, juist op tijd naar Van Rooy doorspeelde, die op zijn beurt Louwers opnieuw in het bezit van de bal stelde. Het schot, dat daarop volgde, kon de uit stekende DWS-doelman Richter ook niet meer keren (11). Daar bleef het verder bij, al moet gezegd wor den, dat de DWS-verdediging het bij wijle zwaar te verduren kreeg. Maar dat kreeg de Eindhovense verdediging in de tweede helft. Toen waren het de blauw-zwarten, die doorlopend doelman Hanssen be laagden. Met rustig, open spel sne den dq Amsterdammers door de vij andelijke defensie heen en het lag uiteindelijk aan gebrek aan eigen aanvalskracht, dat het tot de 21e mi nuut duurde, voordat Koot opnieuw, na fraai voorbereidend werk van Vonhoff, de bal achter Hanssen kon plaatsen. Nog even trachtte DWS door te drukken, maar ook dat lukte niet, wat Eindhoven, dat de gehele tweede helft apatisch had toegezien, hoe goed DWS het wel deed, de kracht gaf nog even door te zetten. En waarachtig, met succes. Hanssen plaatste de bal bij een uittrap naar Van Kemenade, die de geheel naar rechts uitgeweken Van Melis aan het werk zette. Van hem kwam een zui vere pass naar Schmidt, die richter kansloos passeerde (22). Daarna ontspon zich nog een afmattingsge vecht van twee vermoeide en gelijk waardige ploegen, doch doelpunten bleven verder uit, zodat de punten werden gedeeld. De P.S.V.'er Dillen doet een aanval op het D.O.S.-docl, doch doelman Koster weet, door zich manmoedig cp de bal te werpen een doelpunt te voorkomen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5