Het duurde meer dan 3 eeuwen maar nu is het dorp „tolvrij"! Blik in verleden en lofzang der vrijheid HET BEGON MET EEN „PONTJE Burger Swaving beleefde 't niet ZATERDAG 12 JUNI 1954 OP LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA l HET WOORD IS AAN WARMOND Ï7ANDAAG IS HET WOORD AAN WARMOND en men behoeft slechts één blik op de kalender te werpen, om te begrijpen, dat alle Warmon- ders vervuld zijn van de tol, of beter gezegd van de opruiming van tol.; Want vandaag gaat de tolbrug open! Burgemeester Von Fisenne leidde deze pagina in. Maar ook de jeugd heeft weer haar beste beentje voorgezet. Veie tekeningen en ontelbare opstellen, zelfs gedichten, rolden deze week binnen in hetzelfde tempo, waarmede vroeger de centjes in de hand van de tolbaas belandden. Bij zo'n grote belangstelling doen we het anders met de prijzen. We hebben meer boeken en boekjes beschikbaar gesteld. De eerste prijswin naar krijgt het mooiste boek en zo vervolgens. Volgende w^sk worden de prijzen toegezonden. persoon een halve stuver. Tenslotte werd ook nog bepaald dat „hij de onwillige realycken ende met parate executie daer toe sal mogen constringeren. De Mare, die heel vroeger, een zeer brede stroom was, was rond 1650 op vele plaatsen nauwer dan de tegen woordige vaart en «had veel meer bochten. Zo rond de helft van de 17e eeuw zocht Leiden een betere wa terverbinding met Haarlem. Het Haarlemmermeer was bij storm zeer gevaarlijk en daarom werkte men aan de verwezenlijking van een trek vaart de Haarlemmertrekvaart tussen beide steden. De brug bij Warmond dwarboomde de plannen, omdat zij te laag was. In verband daarmede werd contact opgenomen met de Heer van Warmond, die oog had voor het belang van een hogere brug. Besloten werd om de brug ho ger te maken en daarmede kwam een overeenkomst tót stand, die zou PRIJSWINNAARS De prijzen zijn als volgt toe gekend: 1. Theo Verhaar (11 jaar). 2. Alie Heemskerk (6e klas). 3. Kees v. d. Zalm (11 jaar). 4. T. v. Velzen (6e klas). 5. E. Papót (6e klas). 6. Trees v. d. Berg (6e klas). 7. Ria Kipping (5e klas). voortduren tot het einde van de tol bij de laatste jaarwisseling. Er werd namelijk vastgelegd ten gunste van de eigenaar: .behoudelijck dat de voor noemde brugge ten eeuwigen dage bij voornoemde steden buijten cos- ten van hem, oftesijne naecoomers, behoorlijck zal worden onderhouden ende dus onvermindert den vollen eygendom blyven". Alleen de reparaties van het tol hek kwamen nog voor rekening van de eigenaar. RIA's CRITISCH COMMENTAAR Vele jaren geleden was de Tol van Graaf Limburg Stirum. Mijnheer Lee- nen wilde hem graag kopen, niet voor z'n eigen, maar voor zijn zoon. Hij had zelf een slachterij in Den Haag. Mijnheer Leenen kocht hem voor een laag bedrag. Er waren ook Burgemeesters en Wethouders aanwezig, maar die vonden het te duur. Mijnheer Leenen liet de sLachterij gauw gaan en kwam met zijn gezin in Warmond wonen. De zaken liepen best. En steeds meer mensen passeerden de Tol. En wat de Burgemeester niet verwacht had, het werd een rijkdom. Steeds hoger werden de tolheffingen en de mensen gingen mopperen op de Tol. De Burgemeester wilde hem terug kopen, maar dat ging zo maar niet. Daarna verliepen vele jaren. Zaterdag :2 Juni zal door de Commissaris van de Koningin de nieuwe brug geopend worden. RIA KIPPING. (5e klas St. Ursulaschool). Bij de opening van de nieuwe Warmonderhekbrug wil ik gaarne ge tuigen, dat ik mij over dit gebeuren verheug. Immers, dit is de derde en laatste phase van een noodzakelijke verbete ring van de toegang tot Warmond aan Oegstgeesterzijde. De oude Leebrug met haar levensgevaarlijke, gebogen afrit, de tol en de nauwe tolbrug waren drie toestanden, die misschien wel voor het oog een aangename sfeer ter plaatse boden, doch dringend om een herziening vroegen. Zo kwam in 1951 een nieuwe Leebrug over het Oegstgeesterkanaal op een voor Warmond betere plaats tot stand. Op 1 Januari 1954 iverd het tolhek geopend om niet meer dicht te gaan. En nu op 12 Juni zal de tolbrug verbreed en vernieuwd in gebruik wor den genomen. Warmond gaat nu feest vieren, en terecht. Meer dun 300 jaren kon de burgerij Warmond aan deze zijde niet verlaten, dan na betaling van enige penningen, waarvan het moeten stoppen en het geld te voorschijn halen misschien nog wel het meest hinderlijk waren. Daarom is er reden om bij de opening van de nieuwe Warmonderhekbrug ook feestelijk te herdenken het heengaan van die tol op 1 Januari jl. Ik besef ten volle, dat er nu een belangrijke toename van het verkeer door Warmond zal volgen. De vredige en laüdelijke rust van het mooie dorp zal weer wat minder worden. Naast gevoelens van vreugde, is er daarom ook bij menigeen een beetje weemoed. Maar voorwaarts moet men nu eenmaal zien, niet stilstaan, maar verder schrijden, daarbij strevende met onze menselijke inzichten naar het beste voor hen, die de Warmondse gemeenschap vormen. Tekening van THEO VERHAAR oud 11 jaar. De voorgeschiedenis van DE WARMONDERTOL voert ons j terug naar het einde van de 14e eeuw, toen de Haarlemmertrekvaart zoals wij die thans kennen aan weerszijden van de Warmonderbrug, nog een brede watervlakte was, wel ke de Poel heette, en de Mare, in de richting Leiden, een respectabele stroom. In die tijd moet zich in de omgeving, waar nu het Warmonder hek is, een veer hebben bevonden. Officieel ls «roor het eerst iets over dit veer vernomen in 1429. Op de 15e Februari van dat jaar verkocht Rid der Gherijt van Poelgeest aan Jacob van der Woude „alle recht ende toe seggen, dat hij hebben mocht an half die voghelije van.den Poel tot War- monde ende sulc toeseggen als hij hadden totten veer tot Warmonde". Deze vogelarij nu lag aan de Oost zijde van de Poel,en aan de Zuid zijde van de Leede. Het veer moet zich daarin bevonden hebben en lag dus over de Leede als een verbin ding tussen het weiland, waarop de vogelaiij ,,'t Zandt" gelegen was en •de „Hooge Weide" met het veerhuis, welbekend van oude tekeningen. De plaats, waar de vogelarij zich bevond, heette en heet nog steeds de Veer- polder. In 1617 kwam het veer in bezit van de Vrouwe van Warmond en in die tijd begon het verkeer drukker te worden. De schouw werd vergroot voor het overzetten van paarden en wagens. Jacob van Wassenaar, Heer van Warmond, achtte in de 17e eeuw de tijd gekomen, om het veer te ver vangen door een stenen brug „ter wijdte van 12 a 13 voet". Dit geschiedde in 1637. Hij deed dit geheel eigener beweging, zonder iemand anders er in te kennen. Daar na schijnt echter de twijfel gekomen 11* te zijn en wendde hij zich tot de Staten van Holland en West Fries land. De Staten zijn de brugbouwer ter- wille en in Mei 1639 wordt het oc trooi verleend, waarbij tevens de ta rieven worden vastgesteld: dat hij tot vervallinghe van de kosten van 't maecken ende repa reren van de voornoemde Brugge sal mogen opstellen ende doen ont- fangen voor 't recht van 't Veer ende bruggegeld: van yder wage vyff stuvers van elck rij dent paert twee stuvers van een drijvent paert drije groo- ten Vlaems van elcke koe ende ossche een stuver van yder kalff, out schaep ende vareken een halve stuver van een lam ofte jonck schaep een oortgien ende van yder man ende vrouw- Laatste zweetdruppels De Warmondse Tol heeft eeuwen [bestaan. Maar nu is het met hem gedaan. Nu is de Tol opgeheven En is het weer vrij leven! Geen cent meer aan de tolman Men heeft er nu genoeg van. De tolbrug wordt nu ook verbreed, Voor heel wat mannen druppels [zweet. Zaterdag is er feest ter ere van [de Tol, Dan heeft heel Warmond lol. En de Commissaris van de Koningin Luidt deze feestdag in. De Tol is nu vrij, En iedereen is reuze blij. KEES v. d. ZALM (11 jaar) NU |A, WE HEBBEN ERVOOR BETAALD Ik liep langs de tol, toen kwam er een mevrouw op de fiets. Er werd ge vraagd: „Mevrouw mag ik alstublief vijf cent van u?" „O meneer, moet ik hier betalen?" „Ja, mevrouw, dat is eigendom van ons Zo ging het de hele dag, auto's, fietsen enz. En nu is er dan een einde aan gekomen. Met veel moeite hebben de burgemeester en wethouders het vooi* elkaar gekregen de tol te kopen. Als je dus naar Leiden ging, moest je meer betalen. Vooral als je in de bus zat. Als zomers het bloemencorso was, stond er altijd een rij auto's of fietsen. De centen kwamen binnen rollen. Nu is de tol weg, dat is fijn want nu komen alle mensen voor niets in Warmond. Nu zit meneer te rentenieren. Wat heeft hij toch een schik. Anders al sneeuwde, hagelde, regende het, meneer moest er maar staan. Nu is het afgelopen. Wat heeft hij toch een plezier. Er werd eens gezegd door Jantje en Marietje van de „Negen heit de klok": „Die Warmonder tol is toevallig een bromtol." Wé krijgen nu een nieuwe brug, 12 Juni is hij klaar. Nu krijgen wij de hele dag feest. Nu ja, dat hebben we wel verdiend. We hebben altijd betaald. Nu is het afgelopen. ALIE HEEMSKERK (6e klas St. Ursulaschool). Fantasierijke tekening van T. v. VELZEN 6e klas, meisjes. DE,S°^^\ELIÏ?.G kVA,N .HET| De donkere wolken dreven echter L* JAAR 1795 bracht geheel nlenwe over en via gravinne Van Limburg gezichtpunten inzake de tollen en stirum-Van dlr Wijk, wier kleinzoon het gevolg daarvan was, dat er een de tol aan c H Krantz verkooht poging werd ondernomen, om ook kwam het „obstakel" tenslotte te- de Warmonder Tol opgeruimd te recht voor de somma van f 21 151 Krijgen. bij J. J. Leenen, slager te Den Haag. In de acte stond: „Het recht van tolheffen van de brug van het Warmonderhek wordt verkocht, zodanig als hetzelve is ver leend bij octrooi van de Heeren Sta ten van Holland en West Friesland de dato 5 Mei 1639, gevolgd door een overeenkomst, waarbij de steden Haarlem en Leiden op zich hebben genomen het eeuwigdurend onder houd van de brug, die evenwel het eigendom blijft van de eigenaar van het recht van tolheffen, voor. wiens rekening het onderhoud van het ijze ren hek zal zijn". De familie Leenen, die de N.V. Het Warmonderhek vormde, maakte de opkomst mee van het gemotoriseerd verkeer en de groeiende belangstel ling voor de Kagerplassen als wa tersportcentrum. In 1920 was de jaar opbrengst van de tol 13.054,37; in 1948 werd de opbrengst geschat op 30.000. De tol werd een goudmijntje In de latere geschiedenis van de tol komt men overal de strijd tegen, welke men het onding aandeed. In Maart 1918 besloot de raad van War mond ten noord-westen van het eigendom van de heer Leenen een perceel aan te kopen met het oog merk een weg aan te leggen en een brug te slaan, waardoor de gemeente zonder de tol bereikt zou kunnen worden. Gedeputeerde Staten keur den het besluit goed. Op 10 Novem ber 1927 nam de raad echter een an der besluit. Overwegende, dat het plan niet ten uitvoer kon worden ge legd, gezien de rechten van de eige naar der tol, was het terrein voor de gemeente van geen belang meer. De raad verkocht het derhalve tegen 2,25 per m2. Tel dat eens op Als je ging wandelen, Moest je bij de tol betalen. Als je geen centen bij je had, Moest je ze gaan halen. Als je dichtbij woonde Dan bofte je wel, Maar woonde je verder, Dan liep je snel, Om je centen te halen. En de tolbaas te betalen. Deze pret is echter uit, We betalen nu geen duit, De Warmonders worden nu rijk Van al dat aardse slijk, Iedere dag een centje is al Heel veel in een jaar. Tel dat van alle Warmonders, Maar eens bij elkaar. TREES v. d. BERG (6e klas St. Urselaschool) Getekend door E. PAPÓT 6e klas, meisjesschool. De „Provisioneele Representanten van het Volk van Holland" hadden op 5 Maart 1795 een publicatie uitge geven, waarbij de grafelijkheidstol len vernietigd werden met de mede deling, dat elke plaats, welke bezwa ren dienaangaande had, zich tot hen kon wenden. Nog geen maand na de ze afkondiging wendde Burger Swa ving zich als afgevaardigde van de Gedeputeerden der elf Rijnlandse dorpen met het volgende geschrift tot de „Provisionele Representanten: „De Burgers bevinden zig in het geval, dat hun dorp belast is met een Tolhek en zij kunnen wel ver- klaaren volstrekt geen bewustheid te hebben, dat van de inkomsten der- zelve eenige weegen of straaten wor den onderhouden. Zoo neeme ik de vrijheid uit hunne naam aan deze Vergadering te solliciteeren de vol- koome opheffing en vernietiging der voorgezeijde belasting". Burger Swaving had het mooi ge zegd en als hij gelijk gekregen had, zou hy het nageslacht voor veel el lende en kosten behoed hebben. Maar helaas ging zijn vliegertje niet op. Het voorstel werd in handen ge steld van de eigenaresse van de tol, de Vrouwe van Warmond, die in een knap schrijven wist aan te tónen „dat de brug particulier eigendom was en van een gans andere natuur dan de grafelijkheidstollen". Naar aanleiding van djt schrijven adviseerde het „Comitté Algemeen Welzijn" op 1 Mei 1795 Hermina Ja-1 cob van Leijden van Warmond gebo ren Thorns in het gelijk te stellen j en het verzoek van de elf dorpen af. te wijzen, hetgeen geschiedde. Nog even kwam de tol in gevaar door een decreet van 21 October 18111

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5