Leidse astronomen op bezoek bij Russische collega's Nieuw bedrijf in Leiden Paspoorten in de Leidse Raad „Het Gastmaal der Kinderen" f eidóe V.aüa Sociale Kring voor Leiden en omgeving Einduitvoering Mij v. Toonkunst Katholieke WEEKAGENDA BIOSCOPEN ZATERDAG 12 JUNI 1954 DF. LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Zuiver wetenschap pelijk contact Prof. dr. J. H. Oort, directeur van de Leidse Sterrenwacht, prof. drP. T. Oosterhof uit Leiden en prof. dr. M. G. J. Minnaert uit Utrecht hebben in gezelschap van 15 sterrenkundigen uit landen van de westelijke wereld een bezoek gebracht aan Leningrad en Moskou, ter gelegenheid van de heropening van de „Pulkowa"-ster renwacht. „Bij dit bezoek werd het ijzeren gordijn wijd geopend en er zijn ver heugende wetenschappelijke contac ten gelegd", verklaarde prof. Oort. De Pulkowa-sterrenwacht is gele gen in een dorpje 25 kilometer ten Zuiden van Leningrad. In de oorlog werden het plaatsje en ook de ster- Ten wacht door de Duitsers met de grond gelijk gemaakt. Het belang rijkste deel van het instrumentarium kon echter in veiligheid worden ge bracht. Thans is dit wetenschappelijk centrum heropend. De Pulkowa-ster renwacht is van internationale faam en heeft zich sedert haar oprichting, tegen de helft van de vorige eeuw, grote bekendheid verworven op het Strijdt tegen de corrosie Leiden ïs gisteren een nieuw be drijf rijker geworden n.l. een loon- beitserij. De N.V. Mavom heeft aan de Oude Singel een zusterfirma ge sticht, die zich zal bezig houden met de corrosie- (roest-) bestrijding. In Nederland wordt per dag voor een half millioen gulden vernield door verroesting. Statistici hebben vastgesteld, dat de totalé schade door corrosie ontstaan hoofdelijk omgeslagen op twintig gul den per jaar voor iedere Nederlandse burger te stellen is. Hieruit moge blijken, dat het roestprobleem van verstrekkende betekenis is. De nieuw opgerichte Hollandse Loonbeitserij N.V. heeft een ruime inrichting, waarin metaleh tot 5 me ter in één van de afmetingen roest- werenid gemaakt kunnen worden. De directeur van de- N.V. Mavom, de heer Thomassen, opende gister middag het bedrijf in aanwezigheid van officiële genodigden, waarna in het St. Antonius Clubhuis een Ameri kaanse kleurenfilm werd vertoond: „Corrosion in Action". Om 4 uur recipieerden ten slotte directie en commissarissen der N.V. in het gebouw van de Loonbeitserij, waarbij onder meer de burgemeester, F. H. van Kinschot, de heer S. W. Hagedoorn, commandant brandweer en hoofd B.B. en vertegenwoordigers van het Ministerie van Marine en Economische Zaken van hun belang stelling blijk gaven. De directeur van het nieuw geves tigde bedrijf deelde aan het slot nog mede, dat het de bedoeling is om binnen afzienbare tijd het bedrijf te verplaatsen naar een van de indus trieterreinen buiten Leiden. Dé heer E. Meester (P.v.d.A.), lid van de raad, stelt B. en W. te Leiden de volgende vragen. Heeft het college van B. en W. kennis genomen van het bericht in de pers, dat de Rijksleges voor pas poorten met ingang van 1 Juli a.s. worden verlaagd van 10.tot 2.50? gebied van de fundamentele astro nomie, d.w.z. de plaatsbepaling der sterren. Ook thans houdt men zich in Pulkowa hoofdzakelijk met dit astronomisch gebied bezig. De Sowjet-academie van weten schappen, waaronder deze sterren wacht ressorteert, had nu ter gele genheid van de heropening vooraan staande Westeuropese en Amerikaan se sterrenkundigen particulier, dus niet als vertegenwoordigers van hun land of sterrenwacht, uitgenodigd tot een bezoek aan Leningrad en Mos kou. Twee Amerikaanse, twee En gelse, twee Franse, een Belgische, drie Nederlandse, een Zweedse, een Noorse, twee Duitse, een Mexicaanse en een Italiaanse sterrenkundige heb ben deze uitnodiging aanvaard in de hoop internationale wetenschappe lijke contacten te kunnen vestigen, niettegenstaande de bestaande ver schillen in politieke instelling. De drie Nederlanders onder dit gezel schap waren prof. Oort, prof. dr. P. T. Oosterhoff uit Leiden en prof. dr. M. G. J. Minnaert uit Utrecht. Prof. Oosterhoff nam niet als particulier astronoom deel aan het bezoek, doch als secretaris-generaal van de inter nationale astronomische unie, waar van Rusland steeds lid is gebleven. Het programma van de fietsbede vaart naar Haastrecht morgen voor jongeren uit Leiden en omgeving is als volgt: 7.30 u. H. Mis op de Burcht met Alg. H. Communie van alle deelnemers(sters); 8.30 u: Gele genheid om te ontbijten (boterham men meebrengen); 9.30' u.: Starten in groepen van ten hoogste 25. (Dit in verband met de nieuwe voorschriften van de Zondagswet); plm. 12.30 u: Aankomst in Haastrecht, fietsen stal len, enz.; 1 un Lof in de parochie kerk met predicatie door de Zeer- eerw. pater Fr. Stams, SIMM; 2 u.: Meegebrachte boterhammen eten en een uurtje ontspanning; 3 u.: Terug tocht (allen gezamenlijk); plm. 6 u.: Aankomst in Leiden. GEM. AANKONDIGING. GEMEENTELIJKE VOLKSCREDIETBANK. Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat met ingang van he den de administratie van de Gemeen telijke Volkscredietbank is verplaatst naar het kantoor van de Gemeente- Ontvanger, Stadhuis, le etage, kamer 102. Credietbehoevenden dienen zich aldaar te vervoegen. De kas dei- bank blijft voorlopig gevestigd in het perceel Nieuwsteeg 4. 1230 Dezer dagen hebben we een repe titie bijgewoond van het mysterie spel van Henri Gheon „Het Gastmaal der Kinderen", dat opgevoerd zal worden bij gelegenheid van het ju bileum van de Vriendenkring. De Vriendenkring heeft met dit spel ongetwijfeld een goede keuze ge daan. Het is geen spel vol zoetelijke vroomheid, het is het levenswerk ge weest van de Franse dichter en to neelschrijver Ghéon om het reli- gieuse toneel te vernieuwen, om het de geest van ware vroomheid weer te geven in een toneelmatig aan vaardbare vorm. Niet alleen de leden van de Vrien denkring ook alle katholieken en belangstellenden van Leiden en om geving worden in de gelegenheid ge steld deze culturele manifestatie van betekenis mede te maken. Men late zich deze gelegenheid niet voorbij- Voor het te houden Ziekentri- duum op Woensdag 16 Juni, Donder dag 17 Juni en Vrijdag 18 Juni as. wordt de zeer gewaardeerde mede werking gevraagdi van de heren kerk zangers voor de Gezongen H. Missen des morgens 9.30 uur in de kerk-van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph aan de Herensingel. Ook zangers uit de buitengemeenten zijn welkom. Figuren op terrein van personeelszaken bijeen in Federatiehuis Tijdens een lunch, die indertijijd door de Volkscredietbank werd aan geboden aan enige dames en heren, die zich met personeelsbeleid in de bedrijven hebben belast, werd de wenselijkheid uitgesproken om te ko men tot een kring van personen, die de belangen van de werknemers zo wel als van werkgevers behartigen. In het algemeen dus van personeels chefs, maatschappelijke en sociale werksters en zij, die op enigerlei wij ze met personeelszaken in de meest ruime zin van het woord te maken hebben. Daartoe werd gisteravond in het Federatiehuis de eerste bijeen komst gehouden, die onder leiding stond van mr. F. B. van Dam, perso neelschef bij I.K.I. te Voorschoten, die voor de gemeenschappelijke maal tijd een inleidend woord sprak. De heer Van Dam kon voor het uit gangspunt geen betere omschrijving vinden daii wat mej. Wilschut in de oproep had gesteld, namelijk het scheppen van een goede verstand houding tussen werkgever en werk nemer. Dat is een gezonde basis. Ar- beidsvrede, een hoge graad van pro ductiviteit en persoonlijke bevredi ging in de arbeid zijn voor de werk gever de vruchten van dergelijke goe- Tevens van de mededeling in de i de verhoudingen. Wat de personeels- pers, dat de regering hoopt, dat pro- chefs werkelijk kan binden is, dat zij vincies en gemeenten het voorbeeld binnen één regionale arbeidsmarkt de deze samenkomsten zou Over dan de te behandelen onderwerpen van ge dachten worden gewisseld. Wel spraken velen zich uit om geen al te wetenschappelijke betogen te doen houden, doch meer te komen met inleidingen uit de practijk, waar bij dan terzake deskundigen het woord zullen voeren. In het bestuur werden gekozen: mr. Van Dam als voorzitter, mej. J. A. Wilschut, maatschappelijk werkster bij de Royal Typewriter's Comp., secretaresse (Lammenschans- weg 105, Leiden) en kapitein M. de Jong, chef personeel en algemene zaken Cadi. Ten einde te komen tot een duide lijke omschrijving van het lidmaat schap werd een studiecommissie be noemd, bestaande uit de heren Schreuder, v. d. Voort, Van Venetiën en Wierdeman. Getracht zal worden voor een eerstvolgende samenkomst de direc teur van het gewestelijk arbeidsbur., de heer H. Hazelhoff, bereid te vin den een causerie te houden over de arbeidsverhoudingen in deze omge ving. Ten aanzien van de territoriale omvang der kring werd besloten niet te kieskeurig te zijn, doch zich voor lopig wel te beperken tot Leiden en naaste omgeving. zullen volgen en ook tot een verla ging van de leges zullen komen? Dat de regering in gedachten zou hebben, een totaal bedrag van 5. voor het paspoort, zijnde 2.50 voor het rijk en 2.50 voor provincie en gemeente tezamen? Is het college van B. W. niet met ondergetekende van oordeel dat het door de regering genomen be sluit moet worden toegejuicht en na volging verdient? Zo ja, is het college dan bereid di rect maatregelen te treffen, ten ge volge hebbende dat ook de gemeen telijke leges per 1 Juli a.s. kunnen worden verlaagd? 25-JARIG JUBILEUM. Het gehele personeel vierde giste ren het 25-jarig jubileum van de heer De Water, chef bij boekbinde rij J. M. Jansen hier ter stede. In de cantine, waar de bijeenkomst was, heerste een vrolijke stemming. De heer Jansen hield een korte toe spraak, waarin hij o.a. naar voren bracht de heer De Water steeds ge kend te hebben als een prettig mens om mee te werken. Eén, die altijd zijn beste krachten gaf aan de zaak. Als een steun naast hem staat mevr. De Water, die wanneer haar man vermoeid thuiskwam, hem altijd een gezellige thuiskomst bezorgde. De heer Jansen hoopte dat de heer De Water nog vele jaren in de zaak mee mag lopen in dezelfde geest en sfeer als voorheen. Daarna bood de heer Jansen de heer De Water een enve loppe met inhoud aan, terwijl mevr. De Water en de kinderen ook niet vergeten werden. Hierna spraken nog de heren Lij- bers, de bedrijfsleider en H. de Zeeuw lid van de bedrijfskern woorden van waardering tot de jubilaris. Laatstge noemde overhandigde een prachtig horloge, aangeboden door het perso neel. Mevr. De Water kreeg een prachtig bouquet bloemen. belangen van het eigen bedrijf kun nen behartigen. Anderzijds beantwoordt het gestel de uitgangspunt evenzeer aan de hoogste ethische beginselen en maat schappijbeschouwingen en is ze in overeenstemming met de normen van overheidsinstellingen en particuliere verenigingen, die de belangen van de arbeidsverhoudingen behartigen. In onderling contact zullen de deelne mers aan deze bijeenkomst beter in staat zijn hun taak te vervullen, al dus spr. Mr. Van Dam stelde vervolgens vast, dat men zich niet moet bewe gen op het door de algemene werk geversvereniging bestreken terrein. Het te scheppen contact moet veel meer practisch zijn. Al de contacten, die personeelschefs en dergelijke fi guren leggen met personen en instan ties, die zich op het terrein van de arbeid bewegen, zijn min of meer toe vallig. Regelmatig contact zóu zeer vruchtbaar kunnen zijn. Men moet lid van het Contact worden als indi vidu, dus niet als vertegenwoordiger van een bedrijf. Voorwaarde voor succes is wel steun door de betrok- ke bedrijven en instellingen. Wat de teritariale omvang betreft, volgens spr. kan het begrip Rijnland wellicht als richtsnoer dienen. Ach tereenvolgens zou een reeks gesprek- thema's kunnen worden behandeld, zoals de arbeidsmarkt van Leiden en omgeving, ontwikkelingslijnen in de verhouding werkgeverwerknemer, enzovoort. Niets zou meer bevredi ging schenken, dan dat een geweste lijk succes in nog groter verband zou kunnen bijdragen tot de materiële welvaart en sociale bevrediging velen in den lande. Na de maaltijd kregen de aanwezi gen gelegenheid om sectiegewijze van gedachten te wisselen, waarna uit elke sectie een woordvoerder het be sprokene naar voren bracht, het bleek, dat men de wenselijkheid Leerlingen toonden hun talenten RING van de leerlingen van de Muziekschool, waarbij het Toon kunstorkest onder leiding van Henk Geirnaert medewerking verleende, is een succes geworden voor de optre dende leerlingen en hun diverse leer meesters. 't Is een niet te ontwijken euvel, dat de programma's overvol zijn. De oorzaken zijn, dat de mu ziekschool floreert en ook dat een leraar graag uitkomt met leerlingen die goed zijn. De heer Geirnaert heeft de beschikking over een aantal talentvolle en degelijk onderlegde élèves, gelijk al dadelijk bleek uit Bach's „Klavierconcert in d kl.", waarvan twee delen door twee da mes verdienstelijk werden gespeeld, waarbij het orkest met grote toewij ding secundeerde en Henk Geirnaert de teugels stevig in handen hield, zo dat het ensemble slaagde. Later hoor den wij het Concert voor 2 piano's in c kl. t. van Bach, eveneens begeleid door strijkorkest. In prijzenswaardig vraag- en antwoordspel, werd het contrapunt voorgedragen. w Zang was ditmaal goed vertegen woordigd. Een leerlir^ge van mevr. Waterman had met HShdel en Schu bert een goede greep in de waarde volle muziek gedaan. Voor 't eerst kwamen er enkele leerlingen van mevrouw Annie Woud uit. Door een nog zeer jonge alt hoorden wij een voudig en muzikaal „Drie negro spirituals zingen. Dan was er van deze lerares nog een leerlingen, meer gevorderd, die voor de klassieke kunst van Handel smaak en aanleg blijkt te hebben. En ten slotte was er van de grootmeester van het lied, Schubert, het zonnige blijmoedige ge zang „Der Hirt auf dem Felsen". De jonge sopraanzangeres verklankte het met begrip van stijl en mooie hoge koptoontjes. Het obligaat klarinet hierbij werd met veel poëzie voorge dragen. In plaats van orkest was er een goed verzorgde klavierbegelei ding bij. De verschillende pianisten, zowel dames als de heren, gaven in hun begeleidingen goed en geache veerde muziek te horen. De heer Geraeds, fluitleraar, had ook niet te klagen over de prestatie van zijn discipelen. Eerst was er de reine verklanking van Bach's „Sonate in g kl. t." voor fluit en later het welluidend „Duet in C gr. t." voor 2 fluiten van Quantz (de fluitleraar van keizer Frederik de Grote). Een extra vermelding verdient de muzi kaal ingestelde wedergave van de 3e cellosonate van Vivaldi. De leraar Henk Berghout heeft ongetwijfeld plezier beleefd van het mooie spel Van zijn leerling. Het duet voor twee violen van Haydn was misschien wat moeilijk, maar laat ons toch ver wachtingen koesteren voor het vol gend jaar. De jonge pianist stude- GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden zijn geveild: Huizen met afzonderlijke bovenwoningen, Warmonderstraat 11, Schutterstraat 3, 3a, tezamen na afschrijving inbod 4.521, kaper J. W. Goddijn q.q. te Leiden voor 4.522. Huis met afzonderlijke bovenwo ning, President Steijnstraat 1, la, in bod 2900, koper H. J. A. v. Giffen q.q. te Oegstgeest voor 3100. De huizen Stadhouderslaan 5 en Van Bevernickstraat 12 (Warmond), zijn uit de hand verkocht. GEÈN BEVREDIGENDE RESULTATEN BIJ T. EN D. Het is de C.V. Tielemans en Dros te Leiden nog niet gelukt 1953 zon der verlies af te sluiten, zo meldt het jaarverslag. Het saldo verlies be draagt 32.073, waardoor het totale verlies stijgt tot ƒ785.241. De liquidi teitspositie vormt op dit ogenblik de grootste zorg van de directie. rend bij de heer Geirnaert legde te recht veel eer in met Debussy's „Poissons d'or", dat hij heel mooi en talentvol speelde. Nog valt er te loven het „Con certo grosso voor 4 violen en strijk orkest in b kl. t." van Vivaldi, door vier élèves van Adolphe Poth muzi kaal en met goed begrip voor en semble gespeeld. Tot besluit dan Concert voor 3 klavieren en strijk orkest in d kl. t. van J. S. Bach, leerlingen van de heren Geirnaert en Richard Boer, dat wij niet meer hoor den. Van de uitvoering van 't lijvig programma valt dus heel veel goeds melden en dit als gevolg van serieus onderwijs en ambitieus mu siceren. J. KORTMANN. Burgerlijke Stand Geboren: Frits z. van A. Vroom en J. Pracht. Pieter Anthonie z. van A. van den Bogaard en N. A. Verhoeff. Anthonie z. van A. van den Bogaard en. N. A. Verhoeff. Dirk z. van W. Slingerland en H. C. Blok. Beren- dina Johanna d. v. B. Lammers en H. J. Houwing. Bernadette Antoina Ma ria d. van A. II. J. Paardekooper en A. H. T. Fles. Cornelis Hubertu»' z. C. H. Boot en C. E. Roeters. Geertrui- da d. van H. G. Buijn en M. J. van Putten. Petrus Willem z. van J., H. v. Leeuwen en P. Crama. Aart z. v. F. Redel en A. M. de Jong. Overleden: A. Heijboer man 70 j. AANDEELHOUDERS - VERGADERING V./H. J. C. ZAALBERG ZN. In de gisteren gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeel houders der N. V. Koninklijke Ne derlandse Fabriek van wollen de kens v./h. J. C. Zaalberg Zn. te Leiden, werden de jaarstukken over 1953 goedgekeurd en het dividend bepaald op 7 procent. De directie deelde mede, dat de gang van zaken over de afgelopen maanden van 1954 tot tevredenheid stemt. De fabriek in Vlijmen werkt gunstig en in twee ploegen. Gebrqk aan voldoende woningen belemmert het inschakelen van een derde ploeg. Ook de fabriek te Leiden werkt in ploegen. Men is gedurende de eerst volgende maanden zowel in de kens als in stoffen voldoende van werk voorzien. DRIE MAAL FEEST Vaders, hier is uw kans! Juist nu misschien uw vrouw van plan is om u met een broodplank of een vloer mat te verblijden op Vaderdag, méér, omdat het huis het zo nodig heeft, dan dat u met spanning naar een dergelijk cadeau heeft uitgezien, juist nu hebben de verenigde siga renwinkeliers uit Leiden de hoofden bij elkaar gestoken en het volgende plannetje bedacht: Leidse vaders, die op Vaderdag (20 Juni a.s.) jarig zijn, kunnen de Zaterdag daaraan vooraf, op vertoon van trouwboekje, bij elke georgani seerde sigarenwinkelier in Leiden 'n bon gaan halen. Een bon, om zorg vuldig in de portemonnaie op te bergen en aan het bureau V.V.V., in te wisselen voor een doos met 10 Senator sigaren of 50 Kings Cross sigaretten. Zondagsdienst Huisartsen. A.s, Zondag zal de dienst worden waar genomen door de doktoren: de Graaff, Mastenbroek, Pleiter, Stoffers en Veldhuijzen. Dienst der Apotheken te Leiden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 12 Jbni 13 uur tot Zaterdag 19 Juni 8 uur waargenomen door: de Apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark no. 8, te lefoon 26274. DE KRANT VAN GISTEREN. Tot onze grote spijt is een gedeelte van de stadseditie van gisteren dooi een technische fout van een ver keerde pagina voorzien, waardooi verschillende berichten van de vo rige dag opgenomen zijn, enkele dubbel afgedrukt en weer andere be richten niet opgenomen zijn. Vooral bij onze jonge lezertjes heerste zoals we uit telefoonge sprekken opmaakten veel onge rustheid over het uitblijven van de avonturen van Lambiek. Dit verhaal is vandaag dubbel opgenomen en ook de gister niet-opgenomen be richten hebben in deze aflevering een plaats gevonden. Rest ons nog een welgemeend woord van spijt tot onze abonné's. VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. KATHOLIEKE WEEKAGENDA. Van 12 t/m 20 Juni a.s. ZONDAG: Fietsbedevaar naar Haastrecht (Programma zie elders). Klooster Zusters Carmelitessen, Oude Vest, 9 uur van. H. Mis, „Pul- chri Studio", waaxma gezamenlijk ont bijt en jaarvergadering. MAANDAG: De Doelen, 8.15 uur, bijeenkomst St. Adelbert Vereniging. WOENSDAG: Hartebrugskerk, 3 uur nam. Triduum .Vx-iendenkring". DONDERDAG: Hartebrugskerk, 3 uur nam. Tri duum „Vi'iendenkring". VRIJDAG: Hartebrugskerk, 8 uur nam. Tri duum „Vriendenkring". „De Harmonie", 8 uur nam. verga dering „St. Christoffel". ZATERDAG: Missen in vier parochiekerken van Leiden. Jubileum „Vriendenkring". „Den Bui'cht" 3 uur nam. „Het Gastmaal der kinderen". Opvoering voor de kinderen naar aanleiding van het gouden jubileum van de „Vriendenkring van het Allerheiligst Sacrament des Altaars". ZONDAG: „Den Burcht", 8.30 uur v.m. plech tige Hoogmis „Vriendenkring. „Den Burcht" 10—2 uur nam. aan bidding „Vriendenkring". „Den Burcht", 3 uur nam. Ponti ficaal Lof „Vriendenkring". „Den Burcht", 8 uur nam. Opvoe ring „Het Gastmaal der Kinderen". Kerk O. L. Vx\ Hemelvaart en St. Joseph: Woensdag, Donderdag en Vrijdag: Eucharistisch Ziekentriduum. IN DE LEIDSE Lido. Een zware opgaaf heeft regisseur Borderie te verwerken ge kregen in de film „De Wolf jaagt 's nachts", maar niet minder zwaai was het voor Carla del Poggio en Jean Pierre Aumont om de vertolking ervan tot een goed einde te brengen. Immers,, van beide personen wordt in deze film net uiterste gevergd. Ser.gio Dormoy (Jean-Pierr Au mont) heeft tot opdracht gekregen een smokkel- en saboteursbende on schadelijk te maken, waarvoor hij zich de medewerking verzekert van een zangeres uit een bar (Carla del Poggio). Wanneer hij evenwel van zijn opdrachtgever last krijgt haar in te schakelen bij een gevaarlijk ex periment weigert hij dit te doen, wanthij is inmiddels met haar getrouwd.. Des opdrachtgever scha kelt haar achter de rug van Dormoy om toch in en zij vervult haar op dracht maar al te goed. Het is een film vol spanning, soms vol beklemming rond de vraag hoe die geschiedenis toch moet aflopen, zij boeit door het voortreffelijk spel der hoofdpersonen en eindigt ten slotte op de bekende wijze: een ge lukkige hereniging der gelieven. Door de K. F. C. gekeurd voor volwassenen. Luxor. „Opgepast zakkeni'ollers" brengt twee takken van misdaad bij elkaar. Een zakkenroller wipt in de ondergrondse een portefeuille uit een damestasje en toevallig 'bevindt zich daarin een microfilm van een spion- nagebende. Voor de Veiligheidsdienst is dat een minder prettig voorvaj, want die stond op het punt de per soon te ai*resteren, aan wie de film overhandigd zou worden. Het wordt een groot probleem, want de juf- om regelmatig samen te komen. In frouw is niet met het fijne van de zaak op de hoogte en kan derhalve geen inlichtingen geven. De gehele film is eigenlijk een zonderlinge jacht De juffrouw, de recherche, de Vei ligheidsdienst en een stelletje land verraders jagen achter de zakkenrol ler aan, terwijl de vervolgers onder ling ook elkaar weer achterna zitten. Natuurlijk trekt het recht aan het langste eind en krijgt men nog een toetje in de vorm van een bekeerde zakkenroller, die met de bestolen juf frouw in het huwelijksbotje stapt. Maar voor het paar op de stoep van het stadhuis staat, gebeuren er nog heel wat dingen, welke ook de bios coopbezoeker, die meer dan een trouwtje voor. zijn geld wil zien, te vreden zullen stellen. Wie van een spannende film houdt met „potige" verhoren, zwaaiende pistolen en le vensgevaarlijk gestoei kan er zijn hai*t aan ophalen. Boven 18 jaar. Casino heeft met de Engelse film „Het tweede gezicht" een oude nacht merrie van stal gehaald, die echter nog niets van de kracht, waarvan zij op, het eei'ste gezicht blijk gaf, ver loren heeft. Nog steeds weten de griezelige geschiedenissen liet pu bliek in hun klamme greep vast te houden en ook nu nog loopt men de kans een aanzienlijk deel van de film als bruikbaar materiaal, in een pittige nachtmerrie verwerkt te zien. Het verhaal, dat op het einde zich dreigt te herhalen, op de manier van liet bekende verpleegstertje op het cacaobusje, dient slechts als frame voor een viertal niet minder benau wende vertellingen. Alberto Caval- canti, die voor het grootste deel ver antwoordelijk is, heeft met deze film kennelijk de breeduitgebouwde en bijna ziekelijke nieuwsgierigheid van de Engelsman, voor wat hem net bo ven de bolhoed gaat, willen bevredi gen. Dat de film voor de tweede keer uitgebracht is, bewijst wel dat hij daarin aardig geslaagd is. Tevergeefs zal men zich echter afvragen, waar om „Het tweede gezicht", door weg lating van een van de aardigste ge schiedenissen, zo hinderlijk geschon den moest worden. Omdat de jeugd de slaap, die al licht verbroken zou kunnen worden, te hard nodig heeft, is de leeftijds grens op 18 jaar gesteld. Rex. Onder de titel: „Wat ge beurde er met Hitier" vertoont Rex een fantastisch verhaal van een per soonsverwisseling. Van te voren wordt echter al medegedeeld, dat het fantasie is, zodat de toeschouwer naar driedubbel bedrog zit te kijken. Het verhaal is overigens niet slecht ver zonnen en het gebraL der nazi's goed nagebootst. Hitier werd verliefd op de vrouw van de persoohs-imitator Janus de Groot en de artist zelf werd in de gevangenis gezet. Hier wortelde bij hem de geest van haat en verzet tegen het demon die de mensheid de vrede en hem zijn vrouw en vrijheid ontnam. Na heel veel moeilijkheden weet hij te ontsnappen en het zelfs zover te brengen, dat hij kamerknecht van Hitier werd. Deze wordt door hem in 1941 vermoord en dan treedt hij zelf als de Führer op, waarbij zijn talent als imitator hem goed van pas komt. Zijn streven was nu alleen daarop gericht de nazi's ten val te brengen, vandaar de krankzinnige bevelen van de laatste oorlogsjaren, die niet door Hitier maar door Janus de Groot uitgevaardigd werden. De film wordt geestig gespeeld, alleen doet het vreemd aan, de nazi's in het Engels te horen schreeuwen. Toe gang voor personen boven 18 jaar. Trianon: Programma door K. F. C. afgekeurd. Agenda van Leiden ZATERDAG: Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Har monie Gezelschap „De Post" Jubi leumconcert. ZONDAG: Theetuin „'t Mereltje", Wassenaar, 11.30 v.m. Hondenshow Kynologen- verëniging Rijnland. MAANDAG: Jacoba „Den Burcht" 8 uur. Bijeenkomst „Selskip Frijslan". Vergulde Turk, 3—5 uur nam. re ceptie jubileum de heer P. G. Hil- gersom. TENTOONSTELLINGEN: Boerhaavezalen, t/m 16 Juni dag. 101 en 25 uur Tentoonstelling Kindertekeningen. Prentenkabinet, Kloksteeg, t/m 10 Juli a.s. dagelijks (alleen werkdagen) van 25 uur Tentoonstelling „Het portret in de twintigste eeuw BIOSCOPEN. Casino: „Dead of night", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en .15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wolf jaagt 's nachts", vol wassenen. Dag. 2.30, 7 u. en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Luxor: „Opgepast: zakkenrollers", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Wat gebeurde er met Hitier?" 18 jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Laatste Berichten Laniel gevallen Volgens onofficiële berichten is de Franse regring van premier Laniel met 303 tegen 283 stemmen versla gen in de Franse Nationale Verga dering. Ontstellende cijfers Volgens het Westduitse Rode Kruis zijn 500.000 Duitse burgers uit de voormalige Duitse gebieden in het Oosten, de streek van de Donau en uit Oost-Duitsland in de Sowjet-Unie om het leven gekomen. In totaal zou den 750.000 Duitsers naar Rusland zijn weggevoerd, waar de overleven den in drie gevangenissen en 33 kam pen voor dwangarbeiders zouden worden vastgehouden. Het Westduitse Rode Kruis be schikt slechts over de namen van 41,700 gedeporteerden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3