Na bijna vier eeuwen gedenken auto's de Statenvergadering OUD ARCHIEF MODERN INGEBLIKT RIIDTALS EEN TRAMWAGEN OP RAILS Waarom krijgt Paul geen pas 7 van de week Schoenen-export krijgt in West- Europa grond onder de voeten ZATERDAG 12 JUNI 1954 OE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Dossiers stofvrij in Gemeenlandshuis Evenals de verenigde vergadering van 't Hoogheemraadschap Rijn land hebben wij gistermiddag eens een kijkje genomen in de archief ruimten van het Gemeenlandshuis op de Breestraat in Leiden, waar een hypermoderne en volautomatische „Compactus"-archiefinstallatie wordt gebouwd. Simpel gezegd zijn deze twee kasten „trams op rails" gevuld met archiefdossiers, die met één be weging van een hefboom in bewe ging gesteld kunnen worden. Het resultaat van deze installatie is een belangrijke ruimtewinst, omdat de looppaden tussen de kasten kunnen vervallen. Verschillende plannen fn de allereerste plannen van het Hoogheemraadschap Rijnland voor de noodzakelijke uitbreiding van ar chiefruimte werd gesproken over 'n ruimte in het nieuw te 'bouwen ge maal te Katwijk. Men vroeg zich echter af of dit de juiste plaats voor archief berging zou zijn; het was waarschijnlijk, dat de Gedeputeerde Staten bezwaren zouden maken. Ook heeft men gedacht aan een dépen dance aan de Langebrug. Het be zwaar, dat de archieven te veel uit elkaar zouden komen te liggen, was hierbij overwegend. De idéé boven de archiefafdeling van het Gemeenlandshuis een extra verdieping te bouwen, werd verworpen, omdat hierdoor de licht inval van de overige kantoren be lemmerd zou worden. Plankenlengte verdubbeld Het systeem „Compactus"-archief van Zwitserse oorsprong werd uiteindelijk als de enig juiste oplos sing beschouwd. De archivaria zijn door dit systeem van stellingen op rails geplaatst en met behulp van een electro-motor zodanig verplaatsbaar, dat op de plaats, waar men de stuk- Mr. P. A. Pijnacker Hordijk t Na een langdurig ziekbed is op Tweede Pinksterdag, 81 jaar oud, te zijnen huize te Oegstgeest over leden, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, oud-dijkgraaf van 't Hoogheemraad schap Rijnland, welk ambt hij lan ger dan een kwart eeuw heeft ver vuld. Ingevolge de uitdrukkelijke wens van de heer Pijnacker Hordijk is het stoffelijk overschot gisteren verast. Deheer Pijnacker Hordijk nam vele jaren lang temidden van de Leidse burgerij een zodanige cen trale en vooraanstaande plaats in, dat men zich nauwelijks een comité kon indenken, dat representatief mocht heten voor de bevolking dezer stad, wanneer de heer Pijnacker Hordijk daarvan geen deel uitmaak te. Pieter Abraham Hordijk werd op 2 September 1872 in Tiel geboren. Hij doorliep het gymnasium aldaar en studeerde achtereenvolgens te Am sterdam in de rechtswetenschappen en te Leiden voor de rechterlijke macht in het toenmalige Nederlands Indië Van 1900 tot 1903 vervulde hij functies bij landraden op Java om daarna gedurende drie jaren werk zaam te zijn als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kanton gerecht te Utrecht. In 1906 werd hij benoemd tot secretaris van het Hoog heemraadschap Rijnland, waaraan hij tot 1943 verbonden zou blijven, zij het met een onderbreking gedu rende de jaren 19101915, toen hij directeur van de Oranje-Nassau hy potheekbank was. In 1915 werd hij benoemd tot Dijkgraaf van Rijnland, een functie, waaraan hij zich tot zijn aftreden in 1943 met hart en ziel heeft gewijd. Ter gelegenheid van de opening van het naar hem genoemde gemaal te Gouda in 1936, werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Op 3 Fe bruari 1915 geïnstalleerd als dijk graaf van Rijnland viel hem op 3 Fe bruari 1940 een hartelijke huldiging ten deel ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum, waarbij hij door mr. Slagter namens het gehele personeel werd toegesproken. Op 30 Juni 1943 nam hij in een verenigde vergadering van Hoogheemraden af scheid van zijn werkkring, die hij op 1 Augustus d.a.v. officieel neerlegde. Ten teken van rouw over zijn ver scheiden woei heden van het Rijn- landshuis en alle dienstgebouwen en gemalen van Rijnland de vlag half stok. ken met halen een gangpad ontstaat. Het voordeel van deze kasten is ook, dat de archivaria stofvrij zijn opge borgen. De totale kosten van deze inrich ting zullen ongeveer 60 mille bedra gen; in ieder geval stukken voorde liger dan verbouwing of verplaatsing van het archief. Op deze wijze is de beschikbare plankenlengte bijna verdubbeld: van 850 op 1540 meter gebracht. Bij ban ken kan men deze „compactus"-ar- ohiefinstallatie aantreffen. Primeur voor Leiden Het Hoogheemraadschap Rijnland is echter de eerste, die dit sy steem voor oude archieven toepast. Archiefstukken, die dateren uit de 13e eeuw hebben nu een plaats ge kregen in dit up-to-date systeem. Het oudste stuk, in het archief aan wezig, is van het jaar 1255. Graaf Willem II verklaart hierin geen Met een handbeweging brengt de heer W. F. van der Burgh, waarne mend archivaris, de kasten in bewe ging:. (Foto: „De Leidse Courant"). sluis te Spaarnedam te zullen ma ken, noch iets anders te doen ver richten aan de Spaarnedam, de Zij dewinde, de Zeedijk en de Zwam- merdam zonder toestemming van de Heemraden van Rijnland. HYPOTHEKEN «d »oor alle audere raken op bet gebied ran on roerende goederen louw-enMakelaarsbedrijt ir.d. Drift Oud# Vast 29 Laiden Telei. 20513 (Adverientié) Gerben vraagt: Het communistische Tweede Ka merlid, Gerben Wagenaar, heeft aan de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat door het Tweede Kamerlid Paul de Groot en de secretaris van de een heidsvakcentrale B. Brandsen vroeg tijdig paspoorten zijn aangevraagd en dat deze tot op heden niet zijn ver strekt? 2. Zijn de ministers bereid mede te delen op welke gronden tot op dit ogenblik de passen niet mochten worden afgegeven? 3. Kunnen de ministers mededelen door welke instanties of personen de opdracht is gegeven de passen niet te verstrekken? 4. Is het mogelijk passen te weige ren aan burgers zonder dat de ver antwoordelijke ministers daarvan op de hoogte zijn? 5. Is het weigeren van paspoorten wat herhaaldelijk voorkomt niet een discriminatie en in strijd mt de grondwet? 6. Zijn de ministers bereid ogen blikkelijk opdracht te geven de pas poorten te verstrekken aan de in vraag 1 genoemden? Tien propere Fransjes komen naar Nederland „Het zindelijkste land" Tien Franse scholieren in de leef tijd van tien tot vijftien jaar, vijf meisjes en vijf jongens die in Frank rijk een prijs hebben behaald in een opstelwedstrijd over hygiëne, zullen vanaf 7 Juli een vijfdaag bezoek aan ons land brengen. Zij zullen op Schiphol arriveren om daarna onder meer Amsterdam, Den Haag, Scheveningen, Marken, Volendam en Madurodam te bezoe ken. Deze reis vormt de beloning voor het met hun opstel behaald re sultaat. Waarom naar Nederland, zo vroe gen wij de Fransman die zich met de organisatie van deze reis heeft be last. „Omdat Nederland het meest zindelijke land is" was het antwoord. De opstelwedstrijd werd gehouden op initiatief van het „Bureau de la propreté" en van de groep der fa brikanten van toiletartikelen van de „Chambre Syndicale Frangaise" wel ke laatste ook de reis financiert. Er namen drieduizend scholieren aan de opstelwedstrijd deel. Toen er na een eerste schifting een honderdtal overbleven heeft een jury bestaande uit medici, vertegenwoordigers van gezondheidszorg en van het Ministe rie van Onderwijs en van journalis ten de tien prijswinnaars aangewezen die.uit alle delen van Frankrijk ko men. Maria Montessori Wanneer je eens een bezoekje zou kunnen brengen aan een school, zoals er een eeuw geleden duizenden waren, dan zou je maar raar staan te kijken en je zou niet kunnen begrijpen, dat in die koude, donkere, ongezellige lokalen, waar banken stonden, die niet eens een leuning had den, kinderen les werd gegeven. Ja, jullie zijn feitelijk erg ver wend met de mooie scholen, die er thans overal zijn en de kin deren, die vroeger leefden, moes ten het met heel wat minder doen. Er waren in die tijd wel een paar mooie scholen, maar daar konden alleen kinderen naar toe, wier ouders rijk waren. En hoe armer een gezin was, des te slechter waren dè scholen, waar de kinderen heen moesten. Nu werd er in 1880 in Italië een meisje geboren, Maria Mon tessori, dat erg goed kon leren een een heel knappe onderwijze res werd. Maria Montessori had gemakkelijk op een van die dure scholen onderwijzeres kunnen worden en veel geld kunnen verdienen, maar zij had eens een kijkje genomen in een van de armste scholen van Rome en dat had haar een levensdoel gegeven. Ze had op die armenschool ge zien, hoe de kinderen met 4 en meer tegelijk in een bank zaten, hoe er soms meer dan 60 kinde ren in een klas waren en hoe de onderwijzer soms amper de na men van al zijn leerlingetjes kende. „Zo leren die kinderen niet veel", dacht Maria Montessori, „en per slot van rekening komen ze daarvoor naar school". Daarbij vond Maria Montessori, dat het ene kind heel anders leert, dan het andere en dat de een soms iets veel vlugger be grijpt, dan de ander. „We moeten proberen", zo zei ze tot zichzelf, „om ieder kind op zijn eigen manier te laten le ren"; en ze stichtte in die arme wijk van Rome een school, waar geen ongemakkelijke banken meer stonden, maar -allemaal kleine tafeltjes en stoeltjes, voor ieder kind één. Heel veel mensen vonden het maar een rare methode en zei den, dat de kinderen bij Maria Montessori vast minder zouden leren, dan op een gewone school, maar na een poosje bleek het, dat de kinderen bij Maria Mon tessori juist veel meer leerden, dan op een gewone school. Ge leerde mensen kwamen bij haar op bezoek en bestudeerden haar school. Weldra was deze niet al leen in Italië maar over geheel Europa bekend en beroemd. Uit vele plaatsen kreeg Maria Mon tessori verzoeken om daar ook zo'n school op te richten. Ook in Nederland werden vele tiental len „Montessori-scholen" opge richt en toen Maria Montessori het vorig jaar in Noordwijk stierf, wist ze, dat overal over de gehele wereld vele duizenden kinderen rustig en prettig kon den leren, dank zij haar werk en moeite. STERRENKIJKER. California-schoeisel favoriet De Nederlandse schoenenindustrie heeft zich in de na-oorlogse jaren krachtig ontwikkeld. De productie werd aanzienlijk vergroot. De afzet cp de binnenlandse markt nam toe, toch daarnaast werd in tegenstel ling tot de vooroorlogse jaren in toenemende mate aandacht geschon Leiden koos de zijde van de Prins Sterrit eindigt in Dordt HET JAAR 100 vóór Chr.: Batavie ren kwamen in ons land. land. 19 Juli 1572 na Chr.: Leiden koos de zijde van de Prins; één van Lei- dens burgemeesteren, de heer Jan van Brouckhoven, met de pensionaris Paulus Buys, wonen te Dordt de eer ste „vrije" Statenvergadering bij. Wordt het eerste jaartal ons reeds op de lagere school als het ware „met de paplepel ingegoten", de da tum van 19 Juli 1572 vraagt meer van onze historische kennis. Vraag tien van de tien Leidenaars naar 19 Juli 1572 en zij zullen U misschien een enkele niet te na gesproken het antwoord schuldig blijven. En toch is deze datum in onze vaderland se geschiedenis er één van niet te onderschatten btekenis. Begon in Alkmaar zij het korte tijd later onze victorie, 19 Juli 1572 was het be gin van Neerlands zelfstandigheid. I^IET Alleen Leiden, doch nog elf andere steden van Holland ko^en op deze historische datum de zijde van de Prins van Oranje, t.w. Dordrecht, Haarlem, Gouda, Alkmaar, Oudewater, Hoorn, Enkhulzen, Me- demblik, Edam en Monnikendam. Twaalf steden, welke het geschiktste moment afwachten om onder het Spaanse juk vandaan te komen. Ook Rotterdam, Schiedam en Delft wa ren gepolst, doch deze steden konden aan de oproep geen gehoor geven, omdat in beide eerste plaatsen een Spaanse bezetting lag en Delft van uit Delfshaven door Spaanse troe pen voorlopig in bedwang werd ge houden. De man, die zijn stempel op deze eerste Statenvergadering drukte, was Marnix van Aldegonde, die door door de Prins van Oranje naar Dordt was afgevaardigd om het politieke programma van deze Oranje-vorst, die „met de Potentaat der Potenta ten" een vast verbond had gemaakt, te ontvouwen. Een afvaardiging, wel ke tevens was bedoeld om de Prins aan de hem ontbrekende soldij om de veldtocht voort te zetten, te hel pen. Kon men zich enerzijds in deze historische zitting verenigen met de inzichten van de Prins om Holland van de Spaanse tyrannie te bevrijden, anderzijds zorgde men er voor, dat het geld bijeenkwam. OP DE 19e JULI VAN HET JAAR 1572 was Nederlands zelfstandig heid in Dordt, waaromen voor deze historische zitting bijeenkwam in de refter (eetzaal) van het klooster der Augustijnen, een feit. In het vervolg zetelde in Holland een regering met Oranje als erkend hoofd, die op zou kunnen komen voor de waarachtige nationale belangen. De grondslagen voor Nederlands zelfstandigheid wa ren gelegd. Een zelfstandigheid, een souvereiniteit van Oranje, waartoe ook Leiden een niet gering deel had bijgedragen. Was het niet de reeds eerder genoemde Paulus Buys, pen sionaris van Leiden, die als een dei- eersten min of meer officieel de ban den met de vroegere stadhouder weer had aangeknoopt? Het was zijn inzet yoor Oranje, welke de gedeputeer den der andere steden stimuleerde en reeds bij voorbaat de balans naar de zijde van de Prins deed overslaat De Hofpoort in Dordrecht. Op de achtergrond het gebouw waarin in 1572 de eerste vrije Statenvergadering werd gehouden. ^ERMOEDELIJK INGEGEVEN DOOR het hoge goed van onze bevrijding en zelfstandigheid, welke wij zo zeer in de jaren 1940—1945 misten, heeft een uit de Dordtse bur gerij samengesteld comité het jaar 1947 aangegrepen om in alle luister de 375ste viering van de eerste vrije Statenvergadering van Holland te herdenken. Een herdenking, welke stond onder de hoge bescherming van Koningin Wilhelmina en werd bijge. v/oond door onze tegenwoordige Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en yele regeringspersonen, onder wie §e leden van de Raad van Staten. Sindsdien is deze herdenking uit gegroeid tot een jaarlijks festijn, dat Dordt in de Juli-dagen een feestweek binnen zijn muren geeft, welke niet alleen rijk is aan afwisseling, doch dat deze stad aan de Merwede plaatst in het centrum van de belangstelling. Een locaal gebeuren is het dit wel? is bezig uit te groeien tot een nationaal gedenkenEen gedach te, welke ook leeft in de kringen van het Dordtse comité. 'TENEINDE DEZE JAARLIJKSE HERDENKING te brengen op na tionaal nievau vond een dezer dagen een vergadering plaats van afgevaar digden van Gemeentebesturen, wel ke in 1572 hun vertegenwoordigers zonden naar deze eerste vrije Sta tenvergadering. Uiteraard zond ook Leiden een afvaardiging. Bij monde van de voorzitter van het Comité tot herdenking der Eerste Vrije Statenvergadering, de heer M. Scheepbouwer, werd een uiteenzet ting gegeven van de plannen, welke men in dit jaar denkt te organiseren en die ook voorgelegd zijn aan de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. Statentocht voor automobilisten. Behalve een plechtige her denking, met daaromheen ge groepeerde feestelijkheden, zal dit jaar voor het eerst een „Statentocht voor automobilisten" aan het pro gramma worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling, dat aan deze tocht, welke voert langs de steden, welke in 1572 de zijde van de Prins kozen, in de eerste plaats deelnemen auto mobilisten, die uit deze plaatsen afkomstig zijn. In iedere stad zo is het voornemen zal aan de deelne mers van deze „sterrit" een vlagge tje worden uitgereikt, terwijl tevens hun startkaart van een controle- stempel wordt voorzien. Zij, die de tocht uitrijden, ontvangen bovendien een door Dordt aangeboden plaquette. Na floop van de tocht zijn de deel nemers de gast van het organiseren de comité, terwijl zij tevens in staat worden gesteld een gedeelte van de feestviering mede te maken. Bespre kingen zijn nog gaande om de burge meesters van de 12 vrije steden ,uit te nodigen bij deze aankomst aan wezig te zijn. 1.068.000 HEITJES. De jongens en meisjes van de Ne derlandse verkenners- en padvind- sters organisaties hebben in April met hun, karweitjes meer dan twee- en een halve ton aan heitjes verdiend. Het juiste bedrag is iets meer dan 267.000. De Nederlandse padvin ders verdienden 85.000, de verken ners van de Katholieke jeugdbewe ging eveneens f 85.000, de meisjes van het Nederlands padvindstersgilde 40.000 en de meisjes van de Neder landse gidsenbeweging 57.000. De totaal-opbrengst is aanmerkelijk gro ter dan die van het vorige jaar. ken aan de exportmogelijkheden. Deze gestegen productie heeft de werkgelegenheid in de schoenenin dustrie gunstig beïnvloed, aldus een overzicht, samengesteld door de pers dienst van het ministerie van econo mische zaken. De productie van schoenen steeg van 15 millioen paar in 1938 tot ruim 22 millioen paar in 1953. Bij de beoor deling van deze stijging van de pro ductie moet er rekening mee worden gehouden, dat naast het gebruikelijke productieprogramma het z.g. Califor nia-schoeisel zijn intrede deed. Hier toe behoren vnl. goedkopere dames schoenen voor één seizoen. Dit schoeisel bespaart door een bepaalde maak wij ze materiaal en arbeidskos ten en stimuleert door de lage prijs het verbruik. Grote vooruitgang. Het percentage van de productie, dat gemiddeld voor uitvoer bestemd is, overtreft het vooroorlogse cijfer thans in zeer aanzienlijke mate. Het steeg van nog geen 1,4 vóór de oorlog tot bijna 20 thans. Aan de hand van gegevens ont leend aan het C.B.S. zijn van de ont wikkeling van de in- en uitvoer van schoeisel de volgende cijfers op te stellen. Invoer: 1939: 1.364.000 paren, waar de 2,3 millioen; 1948: 1.236.000 pa ren, waarde 11,5 millioen; 1950: 2.027.000 paren, waarde 9,5 mil lioen; 1951: 2.153.000 paren, waarde 13,8 millioen; 1952: 1.195.000 paren, waarde 6,8 millioen; 1953: 1.392.000 paren, waarde 7,4 millioen. Uitvoer: 1939: 208.000 paren, waar de 0,4 millioen; 1948: 408.000 pa ren, waarde 4,3 millioen; 1950: 2.298.000 paren, waarde 20,1 mil lioen; 1951: 3.261.000 paren, waarde 35,9 millioen; 1952: 3.770.000 paren, waarde 28,3 millioen; 1953: 4.347.000 paren, waarde 30,0 millioen. H H. WIJDINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de Basiliek „St. Bavo" te Haarlem de volgende H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Priesterschap aan de Eerw. heren: A. J. M. Brabander, A. G. M. v. d. Burg, F. F. M. J. v. d. Eerden, W. van Egmond, n. M. C. Groot, C. n. M. de Groot, n. M. Grijpink, J. F. M. Hoes, E. C. Hoogervorst, A. H. G. Imbens, F. P. G. Jansen, H. J. G. de Jong, F. A. M. Keesen, H. J. Kollmer, J. A. Kruunenberg, W. K. Kuttschrüt- ter, J. M. Lefeber, A. P. Olsthoorn, P. J. Pouleyn, J. Th. Stam, J. G. M. Velthuyse, P. Verhoogt, J. H. B. Vos, G. W. M. de Wit. Allen studenten van Warmond. Tevens is Priester gewijd pater J. G. M. Hulshoff, O.E.S.A. De H. Wijding van het Subdiako- naat aan de Eerw. heren: Th. A. M. v. d. Akker, C. H. M. Bense, C. J. Th. van Bockxmeer, P. J. A. Boogaards, H. J. M. Cocu, J. M. S. van Dijk, L. P. Th. Dijkstra, J. J. de Jraaff, B. P. M. Hemelsoet, A. S. Hetem, A. J. C. M. Janssen, J. P. Jonker, Th. J. Kempers, J. C. van Klink, B. J. A. Kortmann, C. B. Kou- wenhoven, J. J. M. Kwaaitaal, H. C. Laan, G. H. E. Lammertink, J. C. v. d. Linden, C. A. Paardekooper, W. F. M. Postma, J. C. van Roode, B. F. J. Rozestraten, W. C. Ruigrok, J. M. Schlatmann, n. A. M. v. d. Waart, J. H. Willems, G. H. W. ZaaL Allen studenten van Warmond.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10