Vrolijk besluit lustrumviering Invalidenbond k Omgeving Ambtenarencabaret was in vorm 2.50, daarna zal iedere deelnemer Fietsbedevaart met wegenwacht en een gemotoriseerde volgstoet Batig saldo van 157*000*~ ADAjHSON Jubileum Vriendenkring Het hefschroefvliegtuig nog niet volmaakt unstleven in Leiöen VRIJDAG 11 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA i 1000 Leden gaan naar Lourdes ■*1 t I Lourdes. Het inschrijfgeld bedraagt 200,bij elkaar moeten sparen, baret zorgde de zanger Chris van1 vMtar."' z° k°n.de( heer Ploeg[nu al Woerkom. Een zeer goed geschoolde'jn vooruitzicht stellen, „degene, tenor, die met een heldere stem een I dle S«Pa"d heeft, maar on- paar populaire operette liederen lietmogelfik dit bedrag heeft kunnen klinken I vergaren, hoeft straks met te wan- hopen: er is alle kans, dat voor hem Chris Plu, te elfder ure als zt)n be- lm,h nog een plaatsje in deze bede geleider toegevoegd, bleek voor zijn vaart kan worden vrijgemaakt." taak berekend. Frans Houps (accor deon) en Chris Plu (piano), de bei de instrumentalisten van deze avond, deden in virtuose beheersing van het instrument weinig voor elkaar onder. Beiden hadden de xaal direct mee in vlot aansprekende deuntjes, die de hele zaal als het ware dwongen tot een galmende samenzang. Noemen wij tot slot nog de magiër „Anverdi", die met enige fantasti sche staaltjes van vingervlugheid het publiek zuchten en kreetjes van ver wondering deed slaken. Er was stemming gisteravond, vro lijkheid in het St. Antonius Clubhuis. Voor de hand liggend overigens, want de afdeling Leiden van de R.K. In validenbond „St. Liduina" vierde in alle eer zijn eerste lustrum en het „Ambtenarencabaret" voerde de stemming van een toch al prima ge luimd publiek omhoog tot een top punt. In de zaal waren de tachtig leden van de bond, maar bovendien donateurs en belangstellenden, die met elkaar in de grote ruimte van ▼óór tot achter géén stoel onbezet lieten. Om acht uur verwelkomde de heer D. Lub, de voorzitter van de Leidse afdeling, de aanwezigen, in het bij zonder deken Jansen, kapelaan Tho mas, de geestelijk adviseur, en ver tegenwoordiger der besturen van de Ned. Kath. Invalidenbond, van de Algem. Ned. Invalidenband en van de Bond van Militaire Oorlogsslacht offers. Voorts vertegenwoordigers van de E.H.B.O. en instructeurs(trices) van de zwem- en loopschool. Via uitstekend tot toppunt. Hierna kreeg het Ambtenarencaba ret de kans om te tonen hoe in drie uur tijd een geroutineerd gezelschap de stemming in een zaal van goed, via uitstekend, tot opperbest kan voe ren. De kostelijke farces, die het voor drachtdrietal op dikwijls allerkoddig- ste wijze op de planken bracht, deden Naar Lourdes. In de pauze kwam kapelaan Tho mas nog even voor het voetlicht om te vertellen hoezeer dit feest van de invaliden hem wel verheugt. „Er is reden tot feesten in een vereniging, die in korte tijd van 10 tot 80 leden is uitgegroeid. 80 leden is nog niet veel, maar zoals het bisschoppelijk mande ment zegt: „De Kerk streeft op de eerste plaats naar geestelijke verdie ping van de meas, dan pas naar or ganisatie", zo zegt ook de bond: Eerst streven wij er naar om de leden die per katholiek, dieper overtuigd van een grote taak in dit leven te ma ken, dan pas wordt over uitbreiding gepraat". Aldus kapelaan Thomas. Naar aanleiding van een uitlating van kapelaan Thomas over de reis naar Lourdes in 1958 deed de heer Ploeg, secretaris van het hoofdbe stuur van de bond, hierover nog enige mededelingen. Er wordt een landelijke actie ge voerd om in 1955 met 1000 invaliden herhaaldelijk „loei-lachorkanen" door een bedevaart te kunnen houden naar de grote zaal waaien. Met de kluchtige manier van char geren in de rollen van „Het manne tje dat de klappen krijgt" en „De man, die weet wat hy wil" was de heer J. S. Tielenburg even glad en schijnbaar terloops als een in de wol geverfde beroepsartiest. Zijn broer C. Tielenburg was zijn steeds gevatte tegenspeler en Joke Boersma com pleteerde op charmante wijze deze driehoek. Voor een (eveneens zeer aangena me) verrassing bij deze voor ons eerste kennismaking met dit ca- Aan het slot van de avond werden de vele prachtige prijzen verloot. Een groot gedeelte van de begerens waardige artikelen, die op een tafel waren tentoongesteld, zijn het resul taat van het kunstzinnig en geduldig handwerk der invaliden. DE HEER P. G. HILGERSOM JUBILEERT. Maandag 14 Juni a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer P. G. Hilgersom in dienst trad bij het ban kiershuis van Wensen Co, destijds alhier gevestigd. De zaken van Van Wensen Co werden in de twintiger jaren over genomen door de Haarlemsche Bank- vereniging, behorende tot de groep van De Twentsche Bank. Deze nam op 1 Januari 1931 de zaken van de tot haar groep behorende instellingen ever, en dientengevolge ging de heer Hilgersom mede over naar De Twent sche Bank, die hem op die datum be roemde tot algemeen procuratiehou der. Sedertdien is de effectenafdeling het speciale domein van de heer Hil gersom, op welke afdeling velen hem hebben leren kennen als een kundig bankman. Ook in het R.K. verenigingsleven is de jubilaris geen onbekende. Vele jaren is hij bestuurslid van het R.K. Bevolkingsbureau en lid van het be stuur van de vereniging van de H. Vincentius a Paulo. Zij, die hem wensen te complimen teren, hebben daartoe gelegenheid des middags van 3—5 uur In een der bovenzalen van het restaurant den Vergulden Turk". Jeugdpelgrimage naar Haastrecht ZOETERMEER TENTOONSTELLING „HOLLAND S CENTRUM". De beide plaatselijke middenstands verenigingen uit handel en industrie gaan een grote tentoonstelling orga niseren in het Wilhelminapark, langs de Julianalaan. Deze tentoonstelling wordt gehou den in tenten. Als opzet wordt een tent geprojecteerd van 20 bij 100 m, terwijl deze natuurlijk voor grote uitbreiding vatbaar is. In de commissie van voorbereiding een eigen wegenwacht, hebben zitting genomen: ere-voor- Kortom, ine hebben, meen ik, alle zitter mr. N. Vernede, burgemeester I van Zoetermeer; C. Kies, voorzitter: voorzorgsmaatregelen getroffen. Voor Bedevaarten is een alleraardigst werk. Vandaar dat ik als voorzitter van de Katholieke Jeugdraad gaar ne een paar regels wil schrijven om de jongens en meisjes van 16 jaar en ouder op te wekken aan dc fiets bedevaart naar Haastrecht deel te nemen. Zondag 13 Juni is het zover, dat wij onze eerste fietsbedevaart hou den. We beginnen 's morgens om half 8 op de Burcht met een gezongen H. Mis. De Schola van St. Willibrord uit Oegstgeest verleent daartoe me dewerking. Wij zijn directeur en ieden voor deze sympathieke geste zeer dankbaar, evenals zovele ande ren die ons hun hulp hebben toege zegd. De EHBO zal klaar staan in dien wij onverhoopt van haar dien sten gebruik moeten maken. Er is J Moers, vice-voorzitter; A. v. Waaij, penningmeester; A. P. v. Wensveen, 2e penningmeester; G. v. d. Hoogen, secretaris; J. v. Fraassen, 2e secreta ris; leden: R. Roos, v. Emmerik, A. v. Dijk. Als extra cornmissie-leden zijn toegevoegd voor de industrie: G. Brinkers, H. v. Elck en J. Gibs, voor de landbouw: K. Janse en voor de tuinbouw: C. Breugem. Deelnemers kunnen zijn: leden van de beide plaatselijke middenstands verenigingen, welke uiteraard der zaak als organisatoren de eerste keus hebben, verder alle takken van han del, industrie, land- en tuinbouw in en buiten Zoetermeer. De tentoonstelling wordt gehouden op 28, 29, 30 September, 1 en 2 Oc tober a.s. Er zal door aanplanting en verlich ting in en om het Wilhelminapark gestreefd worden naar een evene ment op tentoonstellingsgebied, ter wijl door het engageren van beken de radio-orkesten en artisten het amusement een grote plaats in gaat nemen. SPAARPOT ZWEMBAD. Het bestuur van de „Herifo" stelt voor op de jaarvergadering die 23 Juni gehouden wordt, een bedrag voor een algemeen belang uit het reservefonds te schenken. Zal de spaarpot van het zo hoog nodige zwembad een flink douceurtje te incasseren krijgen? Het ware te wensen!! Bijeenkomst Gilde. „Het Gilde" afd. van de R.K. Vrouwenbeweging, kwam in de bovenzaal van „De Gou den Leeuw" bijeen. Langdurige be sprekingen werden gewijd aan de grote excursie naar Zeist op 29 Juni a.s. Om 8 uur wordt 's morgens ge start. Men zal ook naar Soestdijk gaan. waar Prins Bernhard dan juist zijn verjaardag viert. Ook werd de nodige tijd besteed aan het gevoerde belijd van het be stuur, waarvoor men alle lof had. Wensen voor het komende seizoen werden naar voren gebracht. Mevr. Spruit werd benoemd tot penning- meesteresse van de te stichten spaar kas. De ..Happy Band", onder leiding van Henk Jansen, zorgde er voor dat de stemming op deze drukbezochte vergadering uitstekend bleef.- aan ons, langs welke wegen we jc zullen voeren, dan houdt de tocht ook voor jullie een avontuurlijk ele ment. Wij gaan bedevaarten: Een mboi woord. Laat er vaart zitten in je gebed. Een biddend mens is mens in de edelste vorm van zijn bezig zijn. Ja, ja. Bedevaarten is een gods dienstig werk. Vandaar dat ik als voorzitter van de Katholieke Jeugd raad.... (da capo). Th. SCHOLTE P. S.: Het is een fietsbedevaart. Bromfietsers en een enkele motor rijder kunnen echter goede diensten bewijzen voor de verbinding. Berij ders van deze vehickels gelieve zich in verbindinig te stellen met mr. H. J. Dirks, Zoeterwoudse Singel, tele foon 30204. WINDERIG ZOMERAVOND CONCERT. Ondanks het gure winderige weer hoeveel bedevaartgangers? Dat we- werd de muziektent in het Van der ten we niet. Misschien zijn er 25. Wij Werffpark, waarin „Werkmans Wils- I kracht" zich warm zat te blazen, om rekenen op 250, maar ook voor 1000 geven door een dikke haag toeschou- zijn we niet bang. In dit opzicht is de bedevaart voor dc organisatoren een aanlokkelijk avontuur. Eén ding vragen wij echter. Houd ■aT "f 8 7 Yv er' I ogenblik behoefde te vervelen. Boven uit kl°nk dikwiJls echter het °P met een minimum aan reglementen, j wers. De grote opkomst liet zien dat men de traditionele plantsoenconcer ten sterk gemist heeft. Het program ma omvatte zoveel muzikale mees terwerkjes, dat het publiek zich geen maar ze moeten er zijn. Daarom, volgt stipt de aanwijzingen op, die op de juiste plaats en de juiste tijd worden bekend gemaakt. Vraag niet ap öcfiaat Daar slaan de klokken bim-bam-bom. 't Is negen uur precies. „Nu op je plaatsen, Toos, Jaap, Tom en jij daar, Hannelies. De meester staat al voor de klas; hij kijkt zijn klas eens rond. Wat ziet hij daar bij Jaapje's tas? Daar zit een kleine hond. Het hondje kijkt de meester aan, net of hij zeggen wil: „je stuurt me hier toch niet vandaan? Ik houd me heus wel stil." De meester roept, als hij hem ziet: „een hond in school, nee, nee." Jaapje zegt zacht: „ik wou het niet, maar Fik liep met me mee." „Nou", zegt meester dan, „vooruit, blijf dan maar zitten, Fik. Maar denk er om, je gaat er uit, al geef je maar één kik." Maar o, al binnen een kwartier blaft Fik hardop naar Jaap: ,.Kom mee, wat doe je eig'lijk hier? 'k Verveel me hier een aap." Als Fik, al na een half uur buiten de schooldeur staat, vertelt hij van zijn avontuur aan ied're hond op straat. meest realistische wijze uitge voerde „hoor de wind waait door de bomen". Een wat winderig maar zeer geslaagd begin van een reeks zomer avondconcerten. Als wij dan toch een aanmerking willen maken, dan betreft het de plaatsing van de muziektent, die zo vlak naast het beeld van Van der Werff aan het park een wat oneven wichtig karakter geeft. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Marinus z. van W. Stavleu en W. M. v. Kampenhout; Rudolf Pieter z. van P. D. Kausen- berg en G. B. Wagner; Elisabeth Su- zanna d. van H. Gertenaar en M. A. de Koning: Fernandus Johannes An tonius z. van J. A. Voskuil en C. H. Veen; Jacobus z. van C. v. d. Meij en A. de Mooij; Catharina Johanna d. van A. T. J. v. Loon en H. J. Bod- dé; Carolina Gemma Maria d. van H. L. Snijders en A. H. M. Stol. Ondertrouwd: G. J. Blijleven en M. C. v. d. Meer; J. Bosman en M. A. Krüger; R. S. Keilman en B. T. C. v. Oort; P. v. d. Linden en E. J. Owel; T. v. Royen en S. M. Harland; H. van Rijn en E. Overdijk; W. A. Vriezen en C. Otte. Gehuwd: J. W. Elskamp en B. H. ten Geuzendam; J. Hoving en T. P. K. Keijzer. Laatste Berichten De Amsterdamse Voogdijraad heeft thans officieel medegedeeld, dat be sloten is het 13-jarig Joodse oorlogs pleegkind Rebecca Meljado in een Katholiek pleeggezin te plaatsen. AANGENOMEN BIJ NEDERLANDSE OPERA. Chris van Woerkom uit Oegstgeest, bekend in Leiden vooral als mede werker-zanger aan het „Ambtena rencabaret", is onlangs door de Ne derlandse Opera geëngageerd als te norsolist. Bij het Holland-Festival zal hij optreden in de opera „Aus einem Totenhaus" van de Tsjech Ja- nacek in de rol van „der junge Straf- ling". Vergadering Hoogheemraadschap Rijnland De Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland is op 9 Juni te Leiden bijeen geweest voor het vaststellen der rekening, over 1953 en voor enige administratieve aangelegenheden. Rekening gunstig beeld. Ondanks de stormramp van 1 Fe bruari 1953 en de gevolgen hiervan biedt de rekening een vrij gunstig beeld. Er is een batig saldo van ruim 157.000, hetwelk aan de reserve wordt toegevoegd. Daar in de begro ting voor 1953 met een bijdrage uit de reserve groot ruim 167.000 voor de gewone dienst was gerekend, be draagt de teruggang van de reserve uit hoofde van de dienst 1953 slechts ruim 10.000, De rekening wijst slechts weinig achterstand aan; de achterstand van het bundergeld 1953 bedraagt slechts 0 42 pet. van het totaal der aansla gen, hetgeen minder is dan in voor afgaande jaren. Van het bundergeld 1954 was tot 1 Juni reeds het bedrag van bijna 500.000 ontvangen. Géén nieuwbouw voor archief. De leden der vergadering hebben in het Gemenelandshuis .de in aan bouw zijnde Compactus-archiefinstal- latie bezichtigd. Deze installatie ver groot de beschikbare ruimte in het archief gebouw tot bijna het dubbele, waardoor een nieuwbouw ten behoeve der archiefbewaring vooreerst niet behoeft te worden gedacht. De ar- chieven van Rijnland zijn in de laat ste jaren zeer in omvang toegenomen, doordat de archieven van bijna alle polders in het Zuid-Hollandse deel van Rijnland ten Gemeenlandshuize in bewaring zijn genomen. Gemaal in Katwijk. De vergadering heeft zich tenslotte naar Katwijk begeven om het in aan bouw zijnde nieuwe gemaal te bezich tigen. Men hoopt dit gemaal binnen kort te voltooien, zodat het in Sep tember a.s. officieel in gebruik ge nomen zal kunnen worden; men hoopt hieraan een bescheiden her denking van het 750-jarige bestaan van Rijnland te verbinden. De Kat- wijkse werken worden overigens nog gecompliceerd, doordat onlangs de eis is gesteld, dat er vóór het gemaal een hoge stormvloed-kering dient te worden aangebracht; aanvankelijk bestond het plan. het nieuwe ge maal direct met de open zee in ver binding te brengen. Welke invloed deze nieuwe ontwikkeling op de Katwijkse havenplannen zal hebben is nog geheel onzeker. £eidó.e Varia De vertegenwoordiger, de heer F. Bos, hoopt op Zaterdag 19 Juni a.s zijn 25-jarig jubileum bij de Zeep-, Eau de cologne- en parfumerieënfa- briek v.h. Sanders Co N.V. te vie ren. De R.K. Gym, Ver. Groen-Wit zal voor de Sportoptocht niet op het Pieterskerkplein verzamelen, maar op de Cronesteinkade hoek Zoeter woudse Singel. EINDEXAMENS GYMNASIUM. Van de groepen B I en B II van de eindexamen-candidaten van het Gym nasium slaagden de dames: Jeannet te Lahr en Pietemella J. Smink, bei den te Leiden, en de heer Jan P. En gels te Wassenaar. 2 Candidaten werden afgewezen en met 4 candidaten wordt het exa men voortgezet. Van de groep A III slaagden nog de dames: Gerda Oele te Leiden en Esther M. van Dunné te Oegsieeest, De Vriendenkring van het Aller heiligst Sacrament viert volgende week haar gouden jubileum. In ver band daarmee heeft onze bisschop, Z.H.Exc. Mgr. Huibers, een eigenhan dig geschreven brief gericht tot het bestuur, waarin hij o.a. zegt: „Wij hopen, dat niet alleen de Vriendenkring voltallig aanwezig zal zijn, maar dat nog vele nieuwe vrien den zullen toetreden om gezamenlijk in een Pontificaal Lof de verborgen Goddelijke Zaligmaker te danken voor Zijn onwaardeerbare gunsten, in het H. Sacrament aan ons geschon ken, en tevens van Hem af te sme ken, dat allen Hem toch mogen ken nen en beminnen en eren in Zijn Hei lig Sacrament". Teneinde de Katholieke mannen van Leiden, die nog geen lid van de Vriendenkring zijn, in de gelegehheid te stellen toe te treden, houdt het bestuur a.s. Zondag tussen 1 en 2 u. zitting op de Burcht. Dan is er tevens gelegenheid om programma's en toegangsbewijzen af te halen. Ter voorkoming van mis verstand wordt er op gewezen, dat de kinderen van de leden alleen toe gang hebben tot de opvoering van „Het Gastmaal der Kinderen" op Za terdag 19 Juni des middags 3 uur op de Burcht, wanneer zij in het bezit zyn van een geldig toegangsbewijs. Agenda van Leiden VRIJDAG: Textielfabriek Van Wijk, 7 uur nam. excursie Ver. van oud-leerlin gen der Ambachtsschool. Stadsgehoorzaal (foyer), 7.45 uur. Leerlingenuitvoering Muziekschool Toonkunst. Federatiehuis. Gerecht 10, 7 uur nam. Oprichtingsbijeenkomst „Socia le Kring". ZATERDAG: Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Har monie Gezelschap „De Post" Jubi leumconcert. ZONDAG: Fietsbedevaart naar Haastrecht. (Voor programma zie elders). Kloosterzusters Carmelltcssen (O. Vest), 9 uur v.m. H. Mis bij het jaar feest „Pluchri Studio", waarna geza menlijk ontbijt en jaarvergadering. Theetuin t Mereltje", Wassenaar, 11.30 v.m. Hondenshow Kynologen- vereniging Rijnland. TENTOONSTELLINGEN: Boerhaavezalen, t/m 16 Juni dag. 101 en 25 uur Tentoonstelling Kindertekeningen, Prentenkabinet, Kloksteeg, t/m 10 Juli a.s. dagelijks (alleen werkdagen) van 2—5 uur Tentoonstelling „Het portret in de twintigste eeuw BIOSCOPEN VANAF VRIJDAG A.S. Casino: „Dead of night", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en .15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wolf jaagt 's nachts", vol wassenen. Dag. 2.30, 7 u. en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Luxor: .Opgepast: zakkenrollers", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: Algekeurd. Rex: „Wat gebeurde er met Hitier?" 18 jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Er moet geld bij Zomerconcert in Pieterskerk \700R EEN KLEIN MAAR bijzon- der aandachtig gehoor hebben de organist Leo Mens en de hoboist Jaap Stotijn gisteren hun le Zomerconcert in de Pieterskerk gegeven, Voor dit kleine aandachtige publiek zijn deze zomerconcerten welhaast onontbeer lijk en de organist mag het zich tot een eer rekenen door zijn zomercon certen, het mooie Pieterskerk-orgel aan belangstellenden te laten horen, en in een uur van religieus muziek- schoon op te wekken tot een medi tatieve devotie. Als inleiding hiertoe had Leo Mens eer\ „Pastorale" van J. S. Bach gekozen, en in religieuze sfeer gehouden, bloeiden de vier de len op als een stil gebed. In Fantasia et fuga g moll van J. S. Bach kon hij zich ten volle uitleven, 't Is een ge weldig mooi stuk en de interpretatie getuigde van de kennis en voorliefde, die de organist heeft voor de poly- phone-stijl, die hij voor ons open legde. Dit wil niet zeggen dat wij de overige prestaties, het samenspel met de hobo-solist en de wedergave van de „Vier tweestemmige inventies" van eigen hand, hiermede te kort doen, want met bezielende liefde heeft Leo Mens zijn vier kleine maar gevoelige inventies weergegeven, welke berusten op een viertal van de mooiste psalmen waarop de compo nist attractief voortbouwde. Jaap Sto tijn speelde het bekende hobo-concert van Benedetto Marcello dat J. C. Bach bewerkte voor clavecimbel- solo, een gevoelig contabile stuk door Stotijn met veel ernst en volmaakt van toon gespeeld. Voegen wij hierbij de stijlvol aangevoelde wedergave van de met zo'n charme geschreven hobo-Sonate in G van de hobo-vir tuoos Giuseppe Sammartini, waarbij Stotyn's dichterlijke aanvoelbaarheid als aangeboren optreedt, dan mag men ook niet vergeten, dat de orga nist hem hierbij met de grootste toe wijding ter zijde stond. Met de Post- lude in b van de belangrijke Franse organist en componist Vierne werd dit goedgeslaagde concert beëindigd, na de hobo-soli een uitmuntend ge kozen werk, dat wij nog eens hopen te horen. J. Kortman. S (Van onze luchtvaartmedewerker). SINDS de laatste jaren mag het hefschroefvliegtuig zich in een steeds stijgende belangstelling verheugen. Om zo te zeggen, men ziet er wel i iets in. In militaire kringen wordt er van dit type vliegtuig steeds meer gebruik gemaakt en in Korea en Indo-Ohina hebben deze toestel len al zeer veel nuttig werk ver richt. Voor het gebruik in de burgerlucht vaart staan de zaken er echter iets minder gunstig voor al zweeft de „wentelwiek" nu dagelijks vrolijk boven de bollenvelden. Welke eisen stelt men eigenlijk aan een goede he licopter? Dit is vrij eenvoudig te be antwoorden. Men wenst een vlieg tuig, dat verticaal kan stijgen en da len, dat betrekkelijk klein is in ver band met de mogelijkheden van lan dingsruimte, dat liefst een grote snel heid kan bereiken in horizontale vlucht, maar het moet net als een autobus veel pagssagiers kunnen ver voeren, het moet economisch te ex ploiteren zijn en, indien mogelijk, kunnen concurreren met spoor- en autobusverbindingen. Niet zo eenvoudig. MEN KAN natuurlijk dergelijke eisen wel stellen, maar om een toe stel te construeren, dat hieraan vol doet, is niet zo heel eenvoudig. De toestellen, die momenteel op ver schillende plaatsen in de wereld voor burgerverkeer worden ge bruikt, voldoen slechts gedeeltelijk aan de gestelde eisen. In hoofdzaak zijn het wel drie fac toren, die het gebruik op grote schaal van hefschroefvliegtuigen in het burgerlijk luchtverkeer in de weg staan. En dat zijn: het gebruik is niet eoonomisch verantwoord en er wordt nog met verlies gewerkt, het geen trouwens weer veroorzaakt wordt door de andere twee factoren, te geringe mogelijkheid om passa- giers mee te voeren ente lage i snelheid in horizontale vlucht. Wanneer de laatste twee factoren zouden worden opgeheven, dan zou de exploitatie ongetwijfeld economi scher zijn. Zover is men eohter nog niet en vooral de grotere snelheid is een factor, die veel hoofdbrekens kost. De mogelijkheid tot vervoer van meer personen is reeds voor een groot deel opgelost, althans er wor den momenteel hefschroeftoestellen ontworpen en misschien reeds ge bouwd voor ongeveer vijftig passa giers. Pioniers. IN AMERIKA is men geruime tijd met deze toestellen aan het experi menteren en men is er tot aardige resultaten gekomen. De politie van New-York bedient zich van deze toe stellen, waardoor ze in staat is, een overzicht over de gehele stad tc krij gen en dadelijk te zien, waar er iets aan de hand is. Ook de Amerikaan se posterijen maken dankbaar ge bruik van heli's. De omstandigheden zijn in Ameri ka wel iets anders dan in West- Europa en daardoor is b.v. in Ne derland de helicopter niet geschikt voor gebruik door de posterijen. De afstanden zijn te klein en daardoor is het gebruik niet lonend. Voor het vervoer van passagiers geldt onge veer hetzelfde. Korte afstanden en veel energieverbruik brengen hoge kosten met zich mee, terwijl men de passagier geen hoge vervoerprijs kan vragen in verband met dc concur rentie met spoor en bus. Vele dieasten, die momenteel met hefschroefvliegtuigen worden onder houden, moet men als pioniersarbeid zien, want er moet geld bij. Men hoopt echter na verloop van jaren zo ver te komen, dat men het ideaal bereikt. Wordt het hefschroefvlieg tuig aanmerkelijk goedkoper in ge bruik en aanschaf, terwijl het over een behoorlijk aantal zitplaatsen be schikt, dan Ls de tijd gekomen, dat wij het regelmatig in de lucht zullen zien. Tot zolang is het woord aan de constructeurs.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7