Gouden groentenverwerker kreeg hedenmorgen zilveren medaille Eén jiu-jstsu-greep overwon pistool, aether en een nylonkous Gelderland terug naar de tijd van kaars en snotneus Sonja Gaskell Nederlands ambassadrice in technicolor Niet roestende liefde haalde zwarte zwaan onbevlekt uitduisterverleden Melk wordt duurder Het sijpelende regenwater was de enige herinnering aan oude glorie in de verzande Harderwijkse haven VRIJDAG 11 JUNI 1954 DE LE1ÜSE COURANT TWEEDE BLAD De koningin werd hierna in de hal van het stadhuis voorgesteld aan de leden van Gedeputeerde Staten van Gelderland en aan tal van andere autoriteiten uit stad en streek. Doos met paling. Nederland blijft stijgend in trek VROLIJK GEZANG IN DE REGEN Het werkbezoek van de Koningin aan de Noord-Veluwe heeft de boor den van het IJselmeer gisteren doen overstromen van enthousiasme. Voor al voor enkele inrichtingen was het een dag van onverdeelde vreugde. Temidden van al deze bewondering, over de steeds verder voortschrijden de industrialisatie van het gebied, rond Harderwijk vormde in de ver zande haven een Zuiderzeevisser op' zijn oude haveloze schuit een schrij nende tegenstelling. Er was niets feestelijks aan hem. Met het hoofd in de handen scheen hij te denken aan de tijd toen de bewondering van de monarchen voor het oude Harder wijk zich bepaalde tot de gepavoi- seerde schepen in een welvarende haven. En nu? Niets anders dan het sijpelende regenwater tussen de glad geslepen stenen in een drooggelegde ankerplaats. Door dichte hagen van mensen, die langs de Dorpsstraat en de laan in Nunspeet stonden opgesteld, is ko ningin Juliana naar 'het gemeente huis van de gemeente Ermelo te Nun speet gereden. Hier stonden verschei dene verenigingen met hun vaandels opgesteld. Padvinders en welpen vormden een erehaag. Daar het re gende bleef de koningin in de auto. Vier schoolkinderen boden haar bloemen aan in de blauw-gele kleu ren van de gemeente Ermelo. Een der kinderen overhandigde haar te vens een door minder validen in de werkplaats te Nunspeet geweven Smyrna tapijtje. Dit gebeurde, nadat de burgemees ter van de gemeente, de heer H. M. Martens, de kinderen en de voorzit ter van de Oranjevereniging had voorgesteld. Honderden schoolkinde ren zwaaiden met rood-wit-blauwe vlaggetjes en zongen een couplet van „Wij willen Holland houwen". Van het gemeentehuis reed de ko ningin naar de verenigde Veluwse melkproductenfabriek. Kans verdobbeld. Op het bordes van het raadhuis van Harderwijk nam de landsvrouwe Na een tocht door de stad en langs de haven ging het naar het sanato rium Sonnevanck, waar na bezichti ging van een paviljoen de lunch werd gebruikt. In de middaguren voerde de tocht naar Nunspeet en Doornspijk. Het hoogtepunt van-de middag was onge twijfeld het bezoek aan Elburg. In een der zalen van het onlangs geres taureerde St. Agnietenklooster, dat thans dienst doet als gemeentehuis, hield de directeur van de Stichting Gelderland voor Maatschappelijk werk een referaat over de sociale problemen van Noord-Veluwe. In Elburg raakte men twintig mi nuten achter op het tijdschema. De oudste palingvisser, de 76-jarige Han nes aan 't Goor, bood de koningin een doos met paiing aan. Hij deed dit na mens de Visserij vereniging van El burg. De oudste tuinder van Elburg, de 73-jarige Lambertus Klein offreer de de landsvrouwe een grote mand met tuinbouwproducten. Veranderd verlof voor militairen Drie nachten thuis De 50 procent van de parate on derdelen, die elk weekend met ver log naar huis mogen gaan, zullen voortaan in plaats van des Zaterdags om 13 uur reeds des Vrijdags om 18 uur met verlof mogen vertrekken. In plaats van 's Maandagsavonds Om 24 uur zal men dan echter des Maandags om 12 uur weer in de le geringsplaats moeten zijn terugge keerd. Deze maatregel is door d< minister van Oorlog genomen om de spoorwegen op Zaterdagmiddag, wanneer vele duizenden militairen moesten worden vervoerd, te ontlas ten. Bovendien is een voordeel er van, dat de militairen, nu drie nach ten thuis kunnnen overblijven. De regeling is niet louter voor de ten thuis kunnen overblijven. Straatrover op de keien Met een defect luchtdrukpistool, een flesje aether, een nylonkous (om over zijn hoofd te trekken) en een met zand gevulde sok op zak, zou een 29-jarige zandstraler uit Rotterdam, zoals gistermorgen uit het verhoor bleek, toen hij voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond, een 57-jarige vrouw van haar tas hebben willen beroven. Hij zou haar daarbij met de sok of zijn vuist op hoofd en schouders heb ben geslagen. Geen van beiden wist zich dit laatste precies meer te her inneren, zo vertelden zij, maar in ieder geval werd de met zand gevul de sok op straat gevonden, toen de gealarmeerde politie de verd., die door een voorbijganger in bedwang gehouden was, kwam inrekenen. Krachtdadige assistentie. Het slachtoffer had haar tas zo maar niet willen afgeven en op haar hulpgeroep was een voorbijganger toegesneld om met een handige jiu- jitsugreep de aanvaller op de grond te krijgen. De genoemde attributen bleek de man bij onderzoek op zak te hebben, zodat daar ter terechtzit ting uit werd afgeleid, dat hij het plan had gehad iemand aan te val len, wat hij zelf ook toegaf. over verdachte was uitgebracht en eiste een gevangénisstraf van zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De verdediger bestreed het feit, dat zijn cliënt de met zand gevulde sok bij de aanval had gebruikt; deze zou volgens hem uit zijn zak zijn geval len. Verder gaf de raadsman de moei lijke levensloop van verd. als achter grond van het gepleegde misdrijf. Uitspraak over veertien dagen. Het jaarverslag van de A.N.V.V., dat tijdens de algemene vergadering te Enschede in „Ons Huis" werd be handeld, geeft aan, dat in 1953 de stijgende lijn in het vreemdelingen verkeer voortgezet is. In totaal bedroeg het aantal over nachtingen van buitenlandse bezoe kers in onze hotels en pensions 1.666.141; in 1952 beliep dit aantal 1.453.733, zodat er een stijging van 14.6 viel te constateren. 140 Millioen gulden. Naar voorzichtige berekening ver rijkte het vreemdelingenverkeer de staatshuishouding met de tegenwaar de van een bedrag van 160 millioen san deviezen; het jaar daarvoor kwam dank zij het toerisme voor 140 millioen aan deviezen binnen. Ook over het verloop van het bin nenlands vreemdelingenverkeer is de A.N.V.V. tevreden. Door Nederlan ders werden 3.068.900 nachten in ho tels en pensions doorgebracht. In 2 jaar 50 millioen meer. Hoe groot de toeneming van het buitenlands vreemdelingenbezoek aan ons land nog steeds is, blijkt uit het feit, dat in 1951 het aantal overnach tingen het millioen net had over schreden en dat nu, twee jaar later, de anderhalf millioen alweer ruim is gepasseerd, terwijl in deze zelfde pe riode het bedrag aan deviezen uit het toerisme met de tegenwaarde van ruim 5-0 millioen is vermeerderd. Naast deze getallen schat de A.N.V.V. dat het aantal buitenlandse over nachtingen in jeugdherbergen en kampeercentra alleen al circa 113.000 bedroeg; voorts kwamen er nog en kele millioenen Belgen, Duitsers en Fransen voor een dagbezoek naar ons land. Electrische stroom uitgevallen „Ergerlijk misdrijf". „Dit is een van de ergere misdrij ven, om mensen 's avonds laat op straat aan te vallen", vond de offi cier van justitie. Hij wilde echter re kening houden met het rapport, dat Om zeven minuten voor half tien gisteravond is in een groot gebied rond Arnhem en Nijmegen de electri sche stroom uitgevallen. Het land van Maas en Waal, de Betuwe, het uiter ste Noorden van Limburg en enkele andere streken zaten daardoor ge heel in het donker. Op de Veluwe en in Midden-Limburg ging het licht weliswaar niet uit, maar de span ning zakte af en steeds weer, zodat daar de lampen nu eens sterk, dan weer zwak gloeiden. In Arnhem stonden de troleybus- sen machteloos in de straten Overal in het „verduisterde gebied" namen de bewoners hun toevlucht tot bat terij-lantaarns, kaarsen en dergelij ke meer. In de electrische centrale te Nij megen werd koortsachtig naar de oorzaak van de storing gezocht. Men slaagde er in, de Karelstad al weer vrij snel van electriciteit te voorzien, maar elders duurde het langer. In opdracht van de Rijksvoorlich tingsdienst vervaardigt Polygon- Profilti te Den Haag een drietal films in Technicolor voor de Buitenlande Dienst van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken. Deze films in ze ven versies zijn bestemd voor de propaganda voor ons land in het bui tenland en worden via alle Neder landse Ambassades en gezantschap pen ter distributie over de gehele wereld aangeboden. Aan een der films, die aan het culturele leven in Nederland gewijd is verleende het ballet van Sonia Gaskell zijn mede werking. Foto: Tijdens de opnamen Kortsluiting oorzaak. Arnhem kreeg omstreeks kwart voor elf weer spanning. De Betuwe iets later, en om enkele minuten voor elf had men overal weer electriciteit en konden de kaarsen en batterijen weer worden opgeborgen. De bedrijfsleider van de centrale der P.G.E.M. in Nijmegen, ir. Pen- nings, verklaarde dat de oorzaak van de „verduistering" moet worden ge zocht in een kortsluiting in het zoge naamde 50-kilovoltnet. Men heeft het deel van dit net, waar de storing zat, gelocaliseerd. De rest van het net kon weer onder spanning worden ge zet, en het deel met de storing afge koppeld. De spanning in dit storings. gebied wordt nu geleverd via de S. E.P. (samenwerkende electriciteits productie bedrijven) en via Brabant. Chr. Obdam 50 jaren bij fa. Schoondergang Toen Christiaan Obdam vandaag 50 jaren geleden als 16-jarige knaap bij Schoondergangs conservenfabriek te Leiden in dienst trad, was hij een van de 5 personeelsleden, die toen in dit bedrijf werkzaam waren* Van daag viert de heer Obdam zijn 50-ja- rig jubileum en thans is hij fabrieks- chef over een personeelgetal, dat schommelt tussen de 40 en 60 man, al naar gelang het jaargetijde. De heer Obdam mag met recht zeg gen, dat hij de ontwikkeling van het bedrijf geheel meegemaakt heeft en toen hedenmorgen de juibilaris met zijn drie zoons door de burgemeester op het Stadhuis Ontvangen werd, liet jhr. mr. F. H. van Kinschot ook dui delijk in zijn gelukwens naar voren komen, dat een dergelijk jubileum tot de zeldzaamheden behoort, zelfs in een stad als Leiden, die door alle tijden heen zo nauw met de industrie verbonden is geweest. En terwijl de directeur van het be drijf, de heer J. A. H. Schoondergang met echtgenote, de heer E. J. Schoon dergang, bedrijfsleider en twee afge vaardigden uit hei. bedrijf, de heren J. Laurier en N. Ravensbergen, toe keken, speldde de burgemeester de jubilaris als bijzonder blijk van waardering de zilveren medaille op, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Toen allen de jubilaris met deze onderscheiding gefeliciteerd hadden, sprak de directeui een dankwoord tot de burgemeester en nadat er nog in ongedwongen sfeer een sigaartje gerookt was, sprak de jubilaris zelf nog een kort woord van dank. Hedenavond zal de viering van het jubileum voor het bedrijf een aan vang nemen. Alle personeelsleden, vergezeld van hun echtgenoten, zul len in de „Harmonie" bijeen komen voor een diner, waarbij ongetwijfeld de nodige tafelredenaars in de his torie zullen duiken om oude herin neringen aan de oppervlakte te bren gen. En hiermede zal het feest nog niet teneinde zijn, want morgen zul len allen een autotocht maken naar de Veluwe als besluit van dit gouden bedrijfsjubileum. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. Ter beschikking. Huilend stond een los-werkman uit Leiden voor de Haagse Rechtbank, waar hij zich moest verantwoorden voor diefstal van twee fietsen. Hij bekende, maar voerde aan dat enkele jongens hem dronken hadden gevoerd. Reeds va ker was hij veroordeeld. In een psychiatrisch rapport kwam tot uiting dat verdachte zwaar debiel is niet toerekeningsvatbaar. Ter voor koming van recidive werd plaatsing in een krankzinnigengesticht geadvi seerd. Met dit laatste was de officier van Justitie het niet helemaal eens. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging en terbeschikkingsteling van de re gering. De verdediger verzocht verdachte nog een kans te geven door hem on der zwaar toezicht in de buitenlucht te werk te stellen. Uitspraak 24 Juni. Mysterie ontraadseld! Jlaite f GOLF De Ned. Kath. Ver. van militaire ambtenaren zal op 14 en 15 Juni a.s. te Bergen op Zoom algemene verga- in de Concertzaal „De Korenbeurs" dering houden. Tijdens het springen op een rij dende trein is de 59-jarige A. C. Louws uit Amsterdam gistermiddag op het station VelsenIJmuiden tus sen trein en perron gevallen; beide benen werden hem afgereden; zijn toestand is zorgwekkend. Voor buitenlandse studenten is te Amsterdam gisteren een studen- t tenhotel officieel door burgemeester in de studio van Polygoon-Profilti in d'Ailly in gebruik gesteld. Het hotel Den Haag. Een beurs met 8000,is enke le dagen geleden door een overspan nen bejaarde vrouw uit Nijmegen in de Waal gegooid. Haar man heeft de politie verzocht te laten dreggen, hetgeen gisteren door manschappen van de vaar- en duikschool uit IJmuiden geschiedde tot nu toe vruchteloos. is tijdelijk ondergebracht in de socië teit van de R.K. studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" en biedt plaats aan 60 studenten. De belang stelling is al zeer groot en ruim 450 reserveringen, omvattende ruim 2000 overnachtingen, zijn reeds geboekt. Doordat hij onvoorzichtig de straat overstak is een 81-jarige Ha genaar gisteren in zijn woonplaats onder de tram gekomen en op slag Keuze uit vijf exemplaren De zwarte zwaan, die enkele da gen geleden in Volkel is komen aan vliegen en waarover de laatste dagen zoveel te doen is geweest, is. gister morgen na een nauwkeurig onder zoek ter hand gesteld aan de heer F. van Valkenburg, directeur van het dierenpark te Overloon. Deze is als de rechtmatige eigenaar aangewezen. Voordat de heer Van Valkenburg de zwaan in ontvangst kon nemen moest hij evenwel een stuk ondertekenen, waarin hij verklaarde bereid te zijn de zwaan voor een nader onderzoek af te staan, indien zich nog andere serieuze gegadigden zouden melden. Dat afstaan moet volgens de opge maakte acte eventueel ook geschie den aan Engeland, want nog altijd is de Engelse minister-president sir Winston Churchill een zwarte zwaan kwijt, zodat de Engelse pre mier bovenaan op het lijstje van pre tendenten voor het eigendomsrecht stond. Agressieve houding. Over het eigendomsrecht is gister morgen echter een beslissing geno men in de woning van de vogelken ner, de heer Van der Mark in Woer den. In een ruimte waren vijf zwarte zwanen van de heer Van der Mark gelaten met de zwaan die in Volkel was komen aanvliegen. Nadat de heer Van der Mark aan de districts commandant van de rijkspolitie in Den Bosch, die met een opperwacht meester aanwezig was, had medege deeld, welke zwanen zijn eigendom waren en wat de „vreemde" zwaan was, werd de heer Van Valkenburg in de ruimte toegelaten. Deze wees direct de niet tot het eigendom van de heer Van der Mark behorende zwaan als zijn eigendom aan. Zelfs toen de heer Van der Mark de keuze van de heer Van Valkenburg in twij fel trok bleef deze laatste bij zijn verklaring. Hij grondde zijn eigen domsrecht op de onregelmatigheid van de streep over de snavel van de zwaan en op de zeer agressieve hou ding van het dier. Tegenover een vrouwtje zwaan uit het dierenpark Overloon nam de zwarte zwaan ech ter een minder agressieve houding aan. Op deze gronden heeft de heer Van der Mark de zwaan aan de heer Van Valkenburg toegewezen. Werkbezoek van de Koningin aan de Veluwe Foto: H. M. Koningin Juliana tijdens de rondgang in het Blindentehuis „Sonneheerdt", terwijl zij een meis je passeert dat ondanks haar handi cap werkt aan het weeftoestel. een zanghulde in ontvangst van schooljeugd van deze oude Hanze stad. Twee in het wit geklede meis jes van zeven jaar, Rietje v. d. Berg en Rietje Foppen beklom men hierna parmantig het bor des van het stadhuis, om met een révérence de koningin een boeket orchideeën aan te bieden. De eerste klassen van de lagere scholen in Harderwijk hadden er eerlijk om geloot aan welk span deze eer te beurt mocht vallen. Ook de bijproducten In verband met de subsidieverla ging, die per 1 April jl. van kracht werd, en de herberekening van ver werkingskosten, zullen alle merk producten dus ook pap, karnemelk en yoghurt met ingang van Zon dag a.s. een verhoging ondergaan, die in principe is bepaald op 1 cent per liter. In bevoegde kringen kon men ons hedenmorgen nog niet mededelen, hoe deze verhoging berekend zal worden voor de diverse melkproduc ten afzonderlijk. Vast staat echter wel, dat de papsoorten, bereid van zoete melk, een grotere stijging zul len ondergaan, dan de karnemelkpro- ducten. Een definitieve vaststelling van de komende prijzen zal eerst hedenmid dag geschieden. Voorgezonde regelmaat MIJNHARDT'S LAXEERTABLETTEN Werken vlug, zacht en pijnloos

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5