„Den Haag-Bloemen-Zee" voor de vierde maal Eerste Moslim-ambassadrice komt met September in Nederland Waarom zijn verschillende onderhoudsnormen bepaald Schweitzer bouwde lepra kolonie voor Nobelprijs Autodiefstallen zeer gewild bij zwaar - Amsterdam Nederlands-Indonesische Unie-besprekingen Gewogen JSSS&SiT ffe^frSe" ve'rfochi Goudkoorts trekt echtpaar naar het vaderland B.B. Oceaan- liefde DONDERDAG 10 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 KLM-stewardess als Bloemenkoningin „Den HaagBloemen-Zee", dat is het motief van de vierde Haagse Bloemenweek, welke van 9 tot 14 Augustus zal worden gehouden en welke, zoals op een gistermiddag ge houden persconferentie bleek, de voorgaande in uitgebreidheid zal overtreffen. Meer en meer tracht men deze week te maken tot het hoogtepunt van het Haagse toeristenseizoen. Aan de versiering van de binnenstad zal nog meer aandacht worden besteed, waartoe op niet geringe wijze wordt medegewerkt door het feit, dat de bezoeken van de Franse president en koning Haakon van Noorwegen aan ons land resp. vlak vóór en juist in de bloemenweek vallen. Men moet echter niet verwachten, Den Haag in die week aan te treffen als een „bloe menzee". Al hoopt men dit ideaal in de loop der jaren nog wel eens te verwezenlijken, de Stichting die de bloemenweek organiseert heet nog steeds „Den HaagBloemen-Zee" om daardoor de verbondenheid van Den Haag zowel met bloemen als met de zee tot uitdrukking te brengen. Op de zee zal dit jaar trouwens bijzon dere nadruk vallen. De bloemenko ningin zal haar intocht doen op een praalwagen, die de vorm heeft van een vis, terwijl zij voorafgegaan wordt door een met zeeanemonen, schelpen e.d. versierde wagen, waar op de beide prinsessen gezeten zullen zijn. Een nieuw element in het program ma vormt een tentoonstelling van bloemen en planten in het gebouw van de Dierentuin. Men wil hier voor al welriekende bloemen exposeren, om ook de blinden van deze tentoon stelling te kunnen laten genieten. Een groot aantal blinden is uitgeno digd voor de opening, die zal worden opgeluisterd door de Haagse blinden- muziekvereniging. Bijzonder spectaculair zal de huldi ging zijn van Bloemen-Bertha, die dit jaar haar gouden jubileum viert. Vijftig jaar lang heeft Bertha bloe men verkocht aan het Haagse publiek en de Stichting „Den HaagBloe men-Zee" meende deze gelegenheid te moeten aangrijpen om haar in de bloemenweek hulde te brengen. Op Dinsdagochtend zal zij in een open rijtuig of auto worden afgehaald voor een rit, waarbij zij geëscorteerd zal worden door een aantal fraai opge maakte wagens van blcemenventers. Hierdoor wordt tevens bijzondere aandacht gevestigd op deze kleurige en fleurige wagens, die zo vaak de belangstelling trekken van de buiten landers. Van het zeer uitgebreide program ma vermelden wij nog het muziek concours voor draaiorgels en straat muziekbands, dat op Woensdagavond in het Westbroekpark zal worden (ge houden. Het bloemencorso, waarmede zo als gewoonlijk op Zaterdagmiddag de bloemenweek wordt besloten, zal als proef dit jaar 's avonds langs een andere route nogmaals door Den Haag trekken. Dit geschiedt om te gemoet te komen aan de winkeliers en anderen, die 's Zaterdagsmiddags niet in staat zijn het corso te zien. Het bloemenbal op Zaterdagavond is daardoor komen te vervallen. En natuurlijk zal de Bloemenko ningin ook ditmaal niet ontbreken. Als zodanig is de 23-jarige KLM-ste wardess Gusta van de Leuv (uit Voorburg) uitverkoren om een week over Den Haag te regeren, terwijl zij als bloemenprinsessen twee collega's- stewardessen naast zich zal Rebben, n.l. mej. Hotsche Tans en Tonny Geerkens (beiden Den Haag). Gusta van de Leuv vertelde de verslaggevers, „dat zij al sinds haar jeugd het tuinieren als hobby heeft. Tot ambassadrice van Pakistan in Nederland is benoemd mevrouw Be gum Ra'ana Liaquat Ali Khan. De ambassadrice wordt in September in ons land verwacht. Zij is de wedu we van de eerste minister-president van Pakistan, Nawabzada Liaquat Ali Khan, die enige jaren geleden bij een aanslag om het leven is geko men. Mevrouw Liaquat Ali Khan is de mooi", 'n Veelzeggende onpartijdig heid van de koningin tegenover de bloemen der natuur. Kamerlid over woningwetwoningen Afwijking groter dan voor Aetherklanken VRIJDAG. HILVRSUM I,402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 I Gram. 9.00 Voor de zie"ken. 9.30 Voor bet geval dé vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land. en tuinb.meded. 12.33 Surinaamse volks, muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws 13.15 Vocaal Dubbelkwartet met rythm. begeleiding. 13.45 Gram. 13.55 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 14.55 Lichte muz. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Viool, altviool en cello. 16.40 Gram. 17.00 Kamerork. 17.35 Gram. 18.00 Chr. Muziekvereniging. 18.20 Gram. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber/ 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade bij vroegere regeling Het Tweede Kamerlid de heer Van Vliet heeft aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Kan de mniister mededelen, welke berekening ten grondslag ligt I aan de nieuwe onderh oudsnormen voor de woningwetwoningen, zijnde 89 voor de eerste, f 81 voor de i tweede en 73 voor de derde ge meenteklasse? 2. Hoe is te verklaren, dat deze on- derhoudsnormen onderling, abso- Repris luut en naar verhouding, veel verder uiteenlopen dan bij de oude onder- houdsnormen voor de woningwet- Bezoek aan Nederland »v. ,ullllV4„, De 79-jarige zendeling-arts dr. Een lievelingsbloem houdt zij er nietAlbert Schweitzer heeft Woensdag op ra, alle bloemen vindt zij even b« aankomst te Bordeaux uit - Frans-Equatoriaal Afrika tot ver slaggevers gezegd, dat hij het geld van zijn Nobelprijs had besteed voor de bouw van een lepra-kolonie voor 250 lijders. Ook had hij voor de prijs een ra diografische installatie voor zijn zie kenhuis te Lambarene in de provin cie Gabon gekocht. De installatie is, zo zeide de zendeling-arts, van veel nut voor de behandeling van TBC- patiënten. Het grootste deel van het metsel werk had hij persoonlijk gedaan. Dr. Schweitzer zeide, dat hy na een rusttijd in zijn woning te Gunsbach in de Elzas een concerttournee zal maken door Groot-Brittannie, Ne derland, Denemarken, Noorwegen en Zweden. Hij was van plan later 4. Als de minister het in vraag 3 gestelde meent te moeten beamen, is hij dan bereid de nieuwe onder houdsnormen voor de tweede en der de gemeenteklassen alsnog naar die van de eerste op te trekken? eerste ambassadrice van een moslim land, naar verluidt zou de zaakgelas tigde van Pakistan in Nederland, de heer Lal Shah Bokhari, die ongeveer vier jaar in ons land verblijft, in de tweede helft van Augustus met va- cantie naar zijn land terugkeren en daarna in aanmerking komen voor een post in het Midden-Oosten. Levensloop. Mevrouw Liaquat Ali Khan werd in 1912 geboren. Zij studeerde eco nomie en huwde in 1933 met Liaquat Ali Khan. Zij maakte tal van reizen door het Midden-Oosten, Europa, Amerika en Canada. Bij de stichting van de staat Pakistan wijdde zij zich aan de verheffing van de Pakistaan se vrouw, waarvoor zij verschillen de instellingen stichtte. Zo is zij o.m voorzitster van de opvoedkundige raad van Pakistan. Na de dood van „Medal of freedom" voor verzetslieden De Amerikaanse „Medal of Free dom" is toegekend aan mej. H. C. Kohlbrugge uit Driebergen en, post- huum, aan de heer G. C. Wunderink. Mej. Kohlbrugge heeft zich bezig gehouden met de verspreiding van illegale bladen en distributiebeschei den. Zij reisde als koeriester naar Zwitserland en bracht een verbin dingslijn tot stand, via welke de Ne derlandse regering in Londen een groot deel van haar militaire, politie ke en economische gegevens uit het bezette gebied verkreeg. Zij deed be langrijk werk bij de Binnenlandse Strijdkrachten. In April 1944 werd zij door de Duitsers gevangen geno men, in December van dat jaar vrij gelaten. Hoewel haar gezondheid ernstig nadeel had ondervonden, her vatte zij onmiddellijk daarna haar illegale werk. De hfter G. C. Wunderink was van 7 December 1942 tot 12 September 1944 commandant van het zevende district der Binnenlandse Strijd krachten. Hij bouwde een organisa- haar man heeft mevrouw Liaquat tie op die van groot nut was voor de Ali Khan onder meer haar land ver-geallieerde zaak. Hij werd op 12 tegenwoordigd in de Verenigde Na ties. Zij was ook een van de gasten bij de kroning van Koningin Eliza beth van Engeland. Vorig jaar maak te zij een reis door Nederland en hield zij lezingen over de positie van de vrouw in Pakistan. September 1944 gearresteerd en la ter terechtgesteld. De onderscheidingen zijn gisteren ten huize van mej. Kohlbrugge te Driebergen en van de nabestaanden van de heer Wunderink te Arnhem uitgereikt. deze 0was, waar het hoog- Woensdag vier uur vergaderd over de laagste bedrag slechts een 1 NederlandsIndonesische Unie, in - - - verband met de aanstaande onder- verschil van 6 te zien gaven? 1 H» rrr/xfo „o- handelingen met Nederland. In een hillpn tu*»n dP pip.jp "Liiïl'.communiqué, dat na afloop van de zit- schillen tussen de nieuwe onder houdsnormen wel verantwoord, nu in feite de onderhoudskosten van ge bouwd cnroerend goed over het ge hele land weinig of niet meer uit een lopen, hetgeen bij de 1 Januari jl. ingegane algemene huurverhoging mede als motier heeft gegolden voor 'V een procentueel grotere huurverho de helft van Jum ting is uitgegeven wordt( verklaard, dat „overeenkomstig het programma van het kabinet, dat door het parle ment is goedgekeurd, de regering thans het voornemen heeft op mi nisterieel niveau onderhandelingen met Nederland te voeren in de twee- 1"' "V VQ" piaii juici naar Lambarene terug te keren om FIunderiIlQen 3311 de zijn werkzaamheden daar voort te t t zetten. orde van de dag Autodiefstallen zijn tegenwoordig de belangrijkste diefstallen in Am sterdam. Een auto moet en zal veilig kunnen staan. Deze woorden van de officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam zijn gistermiddag gesproken ter inleiding van een eis van tien maan den gevangenisstraf (waarvan vier voorwaardelijk), met aftrek, tegen de 25-jarige Amsterdamse kellner G., die in de nachten van 21 Februari en 29 Maart jj. op de Leidsekade een Duitse en een Luxemburgse auto heeft geplunderd, waarbij o.a. een portier was uitgerukt en wegkaarten en reisdekens zijn ontvreemd. Verdachte voerde dronkenschap tot zijn verontschuldiging aan. Pas toen een agent hem aansprak was G. zich maiirirl'? i ministerie van Buitenlandse Zaken worden vastgesteld. De Indonesische ministered heeft taaVeS^dth^eTi'ngSrvo^! nensdav vier verier,, „vee Hp ren de ophefflng d(J Unie en daarmee samenhangende kwes ties. Desbetreffende instructies zijn nog niet door het kabinet nader ge formuleerd, aldus de minister van Voorlichting, die weigerde voorlopig verdere inlichtingen te verstrekken. De minister van voorlichting, de heer Tobing, verklaarde, dat de In donesische delegatie naar de bespre kingen over de unie onder voorzit terschap zal staan van de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Soe- ork., vocaal ens. en sol. 21.20 „Op- i_, i j wekkings-Predikers wekken slapen- €H te llCht beUOTlden narjo. Van de delegatie zullen voorts denden en doden op", caus. 21.35 ",fmaVon TT,*"?c+or von °n- Gram. 22.05 Concertgebouw ork, 22.45 i Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en i SOS-ber. 23.15 Het Evangelie in Es peranto. 23.30—24.00 Gram. deel uitmaken de minister van On- derwijs, Moh. Yamin, de minister „Zo dadelijk wordt u gewogen van Economische Zaken, de heer Is- maar u zult te licht worden bevon- kaq, de Indonesische ambassadeur in den; dat zal u met meevallen. Londen, prof. Soepomo, en de waar- Zo sprak gistermorgen de Amster-1 nemend Hoge Commissaris van Indo. damse politierechter tot een 35-ja-1 nesië in Nederland, mr. Soesanto rige aardappelhandelaar en deze Tirtoprodio. Tot adviseur van de de- HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO „,IT1TOtu ,rr 1-„^,Tnn, 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.0024.00 I gevangenisstraf met verbeurdverkia-1 waarop de delegatie naar Nederland ring van een weegschaal, die, be-1 zal vertrekken, zal nader door het zwaard met een stuk lood van 425 I werd even later inderdaad veroor- legatie is benoemd mr. Sutikno Sla- deeld, conform de eis, tot een maand met, thesaurier-generaal. De datum, VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 gram, had gediend voor het wegen 1 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 van aardappelen. Gym. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio, j „Aardappelen zijn een volksvoed-1 KOFFIE NIET TE BETALEN, VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", j oei", meende de officier, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Piano recital. 11.00 Radiofeuilieton. 11.20 Grarn. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amuz.rauz, 14.00 Kook- praatje. 14.20 Clavecirnbeltrio. 14.50 Voordr. met muz. 15.10 Pianotrio. 15.30 Promenade-ork. VARA: 16.00 Gram. 10.30 Voor de kinderen. 17.00 Lichte muz. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.40 Meis jeskoor. 19.00 Boekbespr. 19.15 Muz. caus. VPRO: 19.30 „Op huisbezoek". 19.45 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespr. 20.10 Strijkkwartet. 20.30 „Een half millioen vluchtelingen", caus. 20.40 „Humanisme als levenshou ding", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muz. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Dansmuz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. gen zijn tegenwoordig noeg". j din- duur ge- j Dan maar meenemen. Het rapport van de Amsterdamse Verdachte was tegen de lamp ge- politie van gisterochtend meldt, dat lopen toen een patrouillerende bri-j £-ïsser' 5 en 8 dus tijdens de gadier van politie de groentënauto Pinksterdagen, uit een filiaal aan de waarmee hij ventte te dicht bij een Admiraal de Ruyterweg te Amstert bushalte geparkeerd had zien staan. van een levensmiddelenconcern ,r - 230 kg koffiebonen zyn ontvreemd, gedurende het droge weer, sterk in gedroogd; om daardoor niet te veel schade te lijden zou de verdachte de weegschaal hebben verzwaard. „De officier van justitie vindt u één maand te licht!", zei de politie rechter, „Hoe kunt u zoiets doen?" Verdachte: „Kan de straf niet voor waardelijk? ik had de auto op afbe taling." President: „En nu moesten de klanten maar meebetalen! Gaat u maar gauw weg, anders houd ik u nog." Verdachte deed moeite zijn lachen te bedwingen toen hij de zaal verliet. heeft (hebben) zich toegang ver schaft tot de winkel door het force ren van een raampje van het toilet. Tot dusver heeft de politie nog geen spoor van de dieven gevonden. DE VERONGELUKTE STRAAL JAGER. De twee verongelukte inzittenden van het toestel waren: reserve-ser geant-vlieger C. Weber, 25 jaar, en reserve-sergeant-vlieger M. v. Vliet, 23 jaar. Beiden waren gedetacheerd op de vliegbasis Eindhoven. Viering 50-jarige bruiloft Reeds 31 jaar woont het echtpaar A. Dalebout-Ponsen in Californië, maar de banden met het vaderland zijn toch nog zo sterk, dat het zijn gouden bruiloft op de Nederlandse bodem en wel in Dordrecht wilde vieren temidden van de vele familieleden, die de heer en mevrouw Inhaalverbod met slopende gevolgen Chauffeur gemolesteerd Toen in de afgelopen nacht om streeks drie uur de heer A. D. uit Amsterdam op rijksweg nr. 1 bij Naarden met zijn wagen een voor hem rijdende auto wilde passeren, weigerde de bestuurder daarvan opzij te gaan. Eerst na vele claxonnades week de auto uit. Tijdens het pas seren werd de auto van de heer D. evenwel in de berm gedrukt. Ontstemd bracht de Amsterdam mer zijn wagen tot stilstand, waarop ook de andere wagen stopte. De on willige bestuurder stapte uit en dien de de heer D. een klap in het gelaat toe. Toen deze zich trachtte te ver weren kwamen vijf andere mannen uit de auto, die de heer D. eveneens te lijf wilden. De Amsterdammer vluchtte hierop met achterlating van zijn wagen naar een dichtbij gelegen politiebureau. Met de politie op de plaats terugge keerd vond D. daar zij» wagen met ingeslagen ruiten en vernielde kop lampen. Dalebout niet op hun zwerftochten door de wereld hebben gevolgd. Want inderdaad is er sprake van „zwerftochten". In 1912 vertrok het gezin Dalebout namelijk naar het toenmalige Nederlands-Indië, in 1915 naar het Oostzeegebied, in 1920 weer naar Indië en in 1923 naar Los Ange los. De heer Dalebout is jarenlang werkzaam geweest in het baggerbe drijf. In Los Angelos stichtte hij een eigen bedrijf ter vervaardiging van netten voor de visserij en voor sportdoeleinden. Enkele weken gele den kwamen de resp. 71- en 70-jarige echtelieden met de „Maasdam" in ons land aan. Gisteren dan stonden zij even stil bij het heugelijke feit van hun 50 jaar geleden in Dordt geslo ten huwelijk. Zes jaren geleden wa ren zij ook in Holland, toen om de 100ste verjaardag van de moeder van mevrouw Dalebout te vieren. Doe een Ernschen-knur. Om die Rheumatiek uit Uw leden te jagen. Bij talloze lijders aan Rheumatische pijnen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien. Mits ge bijtijds Kruschen neemt. Met Kru- schen's zes minerale zouten brengt ge de bloedzuiverende organen weer op gang. Daarom neem óók Kruschen, regelmatig, elke dag de kleine dosis. De weldadige werking ondervindt ge dan al gauw. (Advertentie) rekenschap gaan geven van wat hij had gedaan en had zich trachten te redden door in het Duits te antwoor den en zich als toerist voor te doen. Verbintenis verbroken. „Als hij niet zo vlug was gesnapt was het hierbij niet gebleven", zeide de officier. Dat was de verdediger niet met hem eens. Verdachtes vader, nu in Duitsland, heeft zijn zoon de wereld ingestuurd onder het motto ..zoek zelf je weg maar". Als kellner is G. eerst goed terecht gekomen, maar de laatste jaren is er iets met hem mis gegaan. Het meisje met wie hij ondertrouwd was heeft de verbin tenis verbroken. Daardoor was ver dachte al zwaar gestraft meende plei ter en verzocht de rechtbank zijn cliënt die nooit eerder wegens dief stal terecht heeft gestaan, nog voor dat het zomerseizoen begint op vrije voeten te stellen. De uitspraak is bepaald op 23 Juni te half tien. Feestende tandartsen Eet minder suiker! Minister J, G. Suurhof opende gis termiddag in de feestzaal van het Scheveningse Kurhaus het jubileum- com^Tes van de drie Nederlandse tandartsen-organisaties. De feestredenaar, dr. Nord zeide, dat het euvel van de tand- en mond- ziekten in ons land en in de wereld nog lang niet is opgelost; nog 95 pro cent van de bevolking lijdt aan caries en alhoewel tachtig procent van ons volk thans recht heeft op tandheel kundige hulp, maakt slechts een deel van dit recht gebruik. Nieuwe wegen tot het voorkomen van tandbederf zijn o.m. gevonden in de moderne voedingsleer; indien de mensheid er toe gebracht zou kunnen worden minder suiker te gebruiken, dan zou reeds veel gewonnen zijn. Anderzijds zijn de proefnemingen met fluor in drinkwater in Amerika en ook in ons land moedgevend. Na nog zijn verontwaardiging ge lucht te hebben over de reclame-fi guren, die kunstgebitten aan de lo pende band maken en geen vinger uitsteken naar de voorzorg, besloot dr. Nord met te zeggen, dat de pro paganda voor betere mond- en tand- verzorging in versterkte en verbeter de vorm zal moeten worden gevoei'd. Dr. Nord ontving nadien de ver sierselen van Officier in de Belgische kroonorde uit handen van de voor zitter der gezamenlijke Belgische tandartsen-organisaties. Uw eigen belang, Uw buurman's belang, gemeenschapszin. Bureau B.B. Langebrug 56, tel. 30441. 19) Hy herkende mij daar en ik hem. Geen prettige gedachte, dat hij hier ook aan boord was. Ik wilde hem 's avonds bezoeken in zijn hut. U zag me aankloppen. Wat u niet ge zien hebt, is dat ik binnenging, toen ik op mijn kloppen geen gehoor kreeg Haar stem was gaandeweg nog zachter geworden. Nu zweeg zij even en bevochtigde haar lippen met het puntje van haar tong. Dan vervolgde ze fluisterend: „Ik vond hem op de vloer van de hut liggen. Ik zag bloed en dorst verder niet te kijken en vluchtte weg. Ik dacht, dat niemand mij de hut had zien binnengaan en verzweeg mijn ontdekking uit vrees, dat men mij van de moord zou ver denken." Het bleef een ogenblik stil in de hut Dan sprak Gordon: „Dat is zeer aanstig, miss Marino. U had dat eer der moeten vertellen." „Hoe kon ik dat?" zei het meisje, terwijl haar donkere ogen wanhopig op hem gericht waren. „Men zou mij toch verdenken van die moord? Wat garandeert mij trouwens, dat u dat nu niét zal doen?" Gordon gaf geen antwoord op deze vraag. „Waarom wilde u mr. O' Connell bezoeken?" Miss Marino iboog haar donkere hoofdje by deze vraag. „Daar kan ik u geen antwoord op geven," fluis terde ze. „Luistert eens, miss Marino," zei Gordon ernstig, terwijl hij poogde, de blik van het meisje op te vangen. „Ik ben blij, dat u mij in vertrou wen hébt genomen. Hetgeen u nu echter gezegd hebt, is niet voldoende om u vrij te pleiten. Vertelt u nu eens eerlijk de hele geschiedenis. Dan kan ik u misschien helpen." Het bleef stil. Met enig medelijden keek Gordon naar het meisje, dat als en zielig hoopje ellende in elkaar gedoken in haar stoel zat. Hij voelde het als wreed het meisje nog langer te kwellen met de vragen, maar hij moest doorgaan. Nu was er een kans dat zij haar geheim prijs gaf. Lucia Marino hief langzaam haar hoofd op. Er blonken tranen in haar ogen, toen ze zachtjes zei: „Ik kan niét, geloof me. Ik kan daarop geen ant woord geven. Ik ben bang, dat het myn zaak slechter zal maken „Wanneer u niets zegt, maakt dat de zaak nóg slechter", viel Gordon onverbiddelijk in. Zij sloeg haar handen voor haar gezicht en Gordon, de nuchtere Amerikaan, werd hier toch wel even geroerd, door de duidelijke wanhoop van het meisje. „Waarom zegt u mij dat?" bracht ze uit. Gordon stond op en ging op de armleuning van haar stoel zitten. „Gelooft u me nu, miss Marino," zei hij overredend. „Het is veel be ter voor u, als u mij vertrouwt. Het is mijn taak om de moordenaar van mr. Connell te vinden. Als u on schuldig bent, zal ik dat bewijzen, maar daarvoor is nodig, dat u mij alles vertelt. Ik luister." Hij wachtte vergeefs op antwoord. Miss Marino zweeg en bleef zwijgen. „Waarom hebt u mij laten ï-oepen, als u me niets vertellen wilt?" Ook op deze vraag bleef het meisje het antwoord schuldig. Gordon verliet de hut, waar de filmster alleen achter bleef aan een hevige opwinding 'ten prooi. In de radiohut klonk de eentonige stem van de marconist tussen flar den van andere gesprekken en fluit tonen, afgewisseld door snelle morse seinen. Gordon wachtte rustig tot de man even tijd voor hem had en gaf toen een lang telegram op. „Zendt de rekening maar naar de kapitein," grapte hij, toen de man het bericht opgeschreven had en waarschuw mij zo gauw mogelijk, als je antwoord hebt. He't is drin gend." „Okay, stuur. Het komt voor el kaar," beloofde de marconist. Gordon stond even later in diep gepeins verzonken over de ver schansing geleund. Hij trachtte het geen zich in de laatste dagen afge speeld had te rangschikken, in logi sche volgorde, doch in welke rich ting hij zijn'theorie ook richtte, over al stootte hij op gevolgtrekkingen, die hij op geen enkele wijze grond kon verschaffen. Het antwoord op het telegram, dat hij aojuiét verzon den had, zou misschien meer licht brengen. Hij berekende hoelang hét kon duren voor hij antwoord kon hebben. Zijn slotsom was niet erg geschikt, om hem optimistisch te stemmen. Het zou niet eerder dan zeven uur 's avonds worden, in een gunstig geval. Ongeduldig richtte hij zich op uit zijn leunende houding. Zou Lucia Marino zich nog niet bedacht hebben? Misschien had het uurtje overpeinzen haar de overtuiging ge schonken, dat het 'toch maar beter was alles op te biechten. Hy wan delde naar haar hut en klopte aan. Geen antwoord. Weer klopte 'hij, nu iets luider. Het bleef echter stil. Gordon zou op het moment geen verklaring gegeven kunnen hebben, waarom hij, na een snelle blik om zich heen geworpen 'te hebben, de hut binnenstapte. Hij realiseerde zich pas later, dat hij zijn aanwezigheid in de hut niet had kunnen verant woorden. De hut was verlaten. Hij sloot de deur achter zich en draaide de sleu tel om. Men kon hem nu niet verras sen. Een ogenblik bleef hij staan en nam de omgeving, waarin hij zich bevond, eens op. De inrichting van de hut kende hij. Ze was zoals alle hutten op de „Mary Ellen". Luxueus ingericht, doch zonder persoonlijke styl. Toch had he't meisje met en kele smaakvolle attributen een beetje sfeer gebracht. Ze had enkele fresco's aan de wand gehangen en op het bureau, links in de hoek stonden enkele portretten. Nieuwsgierig be keek Gordon ze. Ze stelden een ou dere heer en dame voor. Vermoede lijk de ouders van Lucia, lettend op de gelijkenis tussen de vrouw en het meisje zelf. Dan voelde hij voorzich tig of de schrijftafel afgesloten was. Tot zijn verrassing bleek dit niet het geval te zijn. Zonder scrupules onder-wierp hij de inhoud aan een vluchtig onder zoek. Hij wist zelf niet eens wat hij zocht, maar ging af op zijn intuïtie, dat er iets te vinden was. En dat gevoel bedroog hem niet. Snuffelend tussen passage-biljetten, een verze keringspolis en wat brieven, vond hij een velletje papier, dat niet in een enveloppe gestoken was. Met opgetrokken wenkbrauwen las hij en de inhoud ontlokte hem een zach' gefluit van verbazing. De brk kiidde als volgt:

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6