S)e QM&i(3owïcvnt Paspoorten goedkoper en langer geldig De Geneefse conferentie nadert thans haar crisis Genève 7 Molotof eist voorrang voor politieke besprekingen Mau Mau-activiteit leeft weer op Dertinger krijgt 15 jaar Zij zwom naar de vrijheid Zegelrechten f 2.50 voor vijf jaren WOENSDAG 9 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13214 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoe lang houdt het nog uit BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 TUSSEN VERLEDEN EN TOEKOMST MET PINKSTEREN HEEFT West- Europa de invasie herdacht, wel ke 10 jaar geleden in Normandië de grootse strijd om de vrijheid van Europa inzette. Het is goed de herin nering levend te houden aan de enor me offers, welke de herovering van onze vrijheid heeft gekost en ons te blijven realiseren, hoezeer die vrij heid zulke offers waard is. Het is ook goed ons ervan bewust te hou den, dat onze herleving gekocht is met de dood van anderen, dat wij ons leven te danken hebben 0 aan de offers van onze bond genoten. Het is goed nog eens terdege te weten, dat wij bij elkaar behoren. In dit opzicht heeft Z. H. de Paus ons allen een voorbeeld gegeven, door gebruik makend van het meest moderne communicatiemiddel, de te levisie, geheel West-Europa toe te spreken in dit landen en volken om spannende net van culturele banden, dat het werk is van aller ingespan nen samenwerking. Onze vrijheid, tien jaar geleden zo duur gekocht, wordt opnieuw be laagd; de samenwerking, welke toen zulke rijke vruchten heeft afgewor pen, wordt wederom op een harde proef gesteld. Het is op het ogenblik Genève, dat een onbarmhartig licht werpt op de ze koude realiteiten. Genève scherpt het ons nog weer duidelijk in, dat het de communisten niet te doen is, om tot herstel van goede betrekkingen met de niet-com- munistische landen te komen; zij wil len geen vrede in de zin, welke wij onder dit begrip verstaan; zij willen geen verbetering der onderlinge be trekkingen. Genève is voor hen even goed een stuk slagveld als Korea of Indo-China, slechts de wapens ver schillen. Terwijl de rode troepen in Indo-China worden geconcentreerd in de vallei van de Rode Rivier, wordt het Westen aan de praat gehouden. Zolang het Westen praat, doet het niets, terwijl zo'n conferentie boven dien prachtkansen bij ritsen tegelijk oplevert om de eenheid van de Wes terse mogendheden te ondermijnen. Reeds verleden week heeft men de roden te verstaan gegeven, dat de conferentie niet eeuwig duren kon en dat het Westen zich niet tot in het oneindige aan de praat zou laten houden. Desalniettemin is Eden na de Pinksterdagen opnieuw naar Ge nève teruggekeerd met de nodige vol machten om het nog maar eens te proberen. Prompt daarop heeft Molotof giste ren de eis gesteld, dat aan de politie ke aspecten van het Indo-Chinese vraagstuk prioriteit zou worden ver leend; een standpunt, dat lijnrecht ingaat tegen dat van ïk-ankrijk en de andere Westerse mogendheden, die eerst een einde aan het bloedver gieten willen maken. Zal dit nu het einde betekenen van het uitzichtloze gepraat? Het heeft er veel van weg, alsof Molotof de conferentie als een goochelaar op en neer laat dansen, naar believen. Door vage beloften verlokt hij de Westerse diplomaten om de besprekingen zó lang te rekken als hij zelf wenst. Vindt hij het welletjes, dan heeft hij het in de hand om er met één slag een einde aan te maken. Misschien is het een opluchting als er nu maar ineens een einde komt aan dit hopeloze gewurm. De ver wachting, dat er iets goeds kan voort komen uit dit Genève is een gevaar lijke illusie. Westen wil eerst wapenstilstand Op de eerste openbare zitting sinds drie weken heeft de Sovjet-Unie gisteren te Genève de eis gesteld, dat de conferentie onmiddellijk de be sprekingen opent over een politieke regeling in Indo-China, zonder te wachten op het staken van de strijd. Naar verwacht wordt zal dit voorstel een crisis inluiden in de vredeson derhandelingen, daar Frankrijk vanaf het begin heeft vastgehouden aan een staken van het vuren, alvorens politieke problemen ter tafel zouden worden gebracht. gestelde wapenstilstand moet uit oefenen. „Zonder doeltreffende controle", aldus Bidault, „zie ik geen oplossing" Bidault herhaalde Frankrijks eis, dat een wapenstilstand in Vietnam vergezeld moet gaan van het terug- WAAR HET OM TE DOEN IS. Minister Molotof stelde voor de politieke en militaire besprekingen van nu af aan tegelijkertijd te hou den en bij de politieke besprekingen prioriteit te verlenen aan de kwes ties betreffende de souvereiniteit van de drie Indo-Chinese staten Viet nam, Laos en Cambodja en aan het houden van vrije verkiezingen in deze staten. Vóór Molotof sprak Bidault. De Franse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat enige vorde ringen zijn gemaakt op de vredes conferentie voor Indo-China en dat „de behaalde resultaten de weg to nen naar toekomstige overeenstem ming." Bidault vecht voor z'n leven. In een rede, die duidelijk bedoeld was voor de openbare mening in Frankrijk, waar de regering-Laniel voor haar leven vecht, legde Bidault bijzonder de nadruk op wat hij noemde „zijn pogingen ter verzoe ning". „Wij moeten niets verwaarlozen om ons werk te voltooien", aldus Bi dault. „Wij moeten het gebouw, waaraan wij pas begonnen zijn, vol tooien. Van de voltooiing van onze taak hangt het herstel van de vrede af". Bidault zei, dat de militaire be sprekingen tussen de twee comman do's over de bestandslinies langzaam gaan. Hij zei tevens, dat het Westen en de communisten nog niet in staat zijn het eens te worden over het or gaan, dat de supervisie over de voor trekken van de communistische strijdkrachten uit Cambodja en Laos „Het is duidelijk, en dit is zélfs het standpunt van de Russische-, Chinese- en Vietminh-delegaties, dat wij de vrede niet kunnen herstellen in Vietnam en in de flank van dit land de Vietminh-troepen laten ope reren aan de andere zijde van de Vietnamese grens (Laos en Cam bodja). BIDAULT IN PARIJS AANGEKOMEN. De Franse minister van buitenland se zaken Georges Bidault, is heden morgen vroeg per trein uit Genève in Parijs aangekomen. Hij zou Woensdagmorgen de bijeenkomst van de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering, gewijd aan de Saarkwestie, bijwo nen en 's middags aanwezig zijn bij het debat van de Nationale Vergade ring over Indo-China. Onderwijzeres vermoord De voormalige Oost-Duitse minis ter van buitenlandse zaken, Georg Dertinger, is door het Oost-Duitse Opperste Gerechtshof veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf „wegens po gingen om het communistische regi me omver te werpen", aldus is giste ren door de Oost-Duitse radio bekend gemaakt. Dertinger was lid van de Chr.-de- mocratische partij. Hij werd op 15 Januari van het vo rige jaar gearresteerd op beschuldi ging van spionnage ten behoeve van Westerse mogendheden. Tegelijk met Dertinger werden vijf andere „samenzweerders" berecht en veroordeeld tot dwangarbeid, varië rend van 3 tot 13 jaar. Scherpe koersval in Wallstreet De effectenbeurs te New York be leefde gisteren de grootste koersda ling van dit jaar. Meer dan V/i mil- lioen aandelen verwisselden van eige naar. Het publiek scheen, mede op grond van onzekere factoren in de interna tionale toestand, weinig vertrouwen te hebben, dat de stijgende koersbe- weging van de laatste maanden nog langer zou voortduren, waarom velen tot winstneming overgingen. Dit leidde tot scherpe verliezen. Dalingen van 2 waren sterk in de meerderheid terwijl bepaalde aande len verliezen tot ca. 6 moesten in casseren. De hofmeesteres van een Russische treiler, mevr. Sokolova, die nabij Thorshavn op de Far Oer-eilanden in zee sprong en naar de eilanden te- rugzwom, heeft het recht gekregen in Denemarken te blijven. Zij zal met de eerste boot, die van de eilanden naar het Deense vasteland vertrekt, meegaan. De hofmeesteres was tijdens de reis van de treiler, naar de visgronden bij de Far Oer, ziek geworden en door de bemanning in een ziekenhuis te Thorsthavn achtergelaten. Volgens het Deense blad „Extrabladet" had zij daar reeds aan haar arts en haar ver pleegsters meegedeeld, dat zij niet meer naar Rusland wilde terugkeren. Enkele leden van de bemanning waren haar echter komen ophalen, toen zij was genezen en hadden haar naar het schip begeleid. Nauwelijks was zij terug aan boord, of zij sprong in zee en zwom terug naar de eilan den. De activiteiten van de Mau Mau, die de laatste tijd aanzienlijk vermin derd waren, zijn plotseling opnieuw toegenomen. En de gewapende Mau Mau-benden volgen thans een nieuwe tactiek, door ook vrouwen in haar strijd tegen de blanken in te schake len. In het Meroe-gebied had Zaterdag een van de grootste eedafleggingen van de laatste weken plaats. Onge veer 700 vrouwen en 10 mannen be loofden plechtig, iedere Europeaan die zij zouden zien om het leven te brengen en de „scalpen" mee terug te nemen naar de Mau Mau-kwartie- De vrouwen zullen na een opleiding van enkele weken in de ondoordring bare bossen in Kenya, dienst doen als spionnen, voedsel- en wapendraag sters en koeriersters. Haar werkter rein zal voornamelijk in de omge ving van de hoofdstad Nairobi ko men te liggen. Een tweede verandering in de tac tiek van de Mau Mau is, dat zij thans niet alleen de Kikoejoes, maar ook de andere stammen, als de Masai, de Me- roeen de Emboe, voor haar zaak tracht te winnen. Bij de Masai kon zij tot dusver geen voet aan de grond krijgen, maar in dit weekeinde is zij er in geslaagd, een aantal leden van de Masai de eed aan de Mau Mau te laten afleggen, aldus de „News Chro nicle". Zou de Mau Mau, waarvan de le den nu veel beter bewapend zijn dan een jaar geleden, er inderdaad in slagen een groot aantal leden van deze drie stammen te bekeren, dan zal dit een zeer ongewenste situatie voor de Britse veiligheidsdienst in Kenya scheppen. De inlandse politie en de soldaten van de King's African Rifles, waar de Britse autoriteiten bij haai- bestrijding van de Mau Mau af hankelijk van zijn, worden nl. hoofd zakelijk uit deze stammen gerecru- teerd. In het afgelopen weekeinde heeft de Mau Mau in het Nyeri-district nog een Brits slachtoffer gemaakt, de 55- jarige onderwijzeres mej. Rita Critschley. Zij werd* vermoord door leden van de „luipaard-bende", die in een gebouwtje in haar tuin een krijgsraad hielden, welke werd ge leid door „generaal Chuhui". Dulles niet optimis tisch over Genève De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat Amerika zich alleen niet in de strijd in Indo- China zal mengen, tenzij er een ra dicale wijziging komt in de aard der communistische agressie. Er zou een nieuwe toestand ge schapen kunnen worden als commu nistisch China in dat gebied of ergens anders in het Verre Oosten tot open- Onthulling standbeeld mgr. dr. Poels Maandagmiddag heeft mr. dr. F. Houben, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, op het Emmaplein te Heerlen het standbeeld ont huld van wijlen mgr. dr. H. A. Poels, die hij de man noemde, die de weg naar de sociale vrede in de mijnstreek heeft voorbereid en opengelegd. Het bronzen beeld werd vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer W- van Hoorn. De plechtige onthulling werd bijgewoond door tal van burger lijke en kerkelijke autoriteiten. Iijke agressie zou overgaan. Dulles verklaarde dit in ant woord op een vraag. Hij zei, dat het aan Frankrijk en de drie verbonden staten van Indo- China is te beslissen, hoe lang de on derhandelingen te Genève nog moe ten duren. De communisten houden de zaak daar slepende, zei hij, en vergroten hun oorlogsinspanning in Indo-China. Naar Dulles' mening is men te Ge nève over Korea zo goed als uitge praat. Als de communisten hun hou ding niet gronding wijzigden, had het geen zin verder te onderhande len. Dulles zei, dat Frankrijk Amerika niet heeft gevraagd om meer militai re hulp voor de verdediging van de delta van de Rode Rivier of andere delen van Indo-China. Bij Koninklijk Besluit van 8 Juni 1954 is bepaald, dat de rijksleges voor paspoorten zijn verlaagd van 10. tot 2.50, terwijl tevens de geldig heidsduur van een paspoort van twee op vijf jaar is gebracht. Dit besluit zal in werking treden per 1 Juli a.s. Deze regeling geldt uitsluitend voor paspoorten afgegeven of verlengd ten behoeve van hier te lande do micilie hebben Nederlanders, aldus deelt het Ministerie van Buitenland- Minister Staf bij D-day-herdenking Op het belangrijkste landingspunt van de Amerikaanse troepen in 1944, Utah Beach, speelde zich een groot deel van de plechtige herdenking van de landing nu tien jaren geleden af. Vele autoriteiten uit de geallieerde landen waren hierheen gekomen om eer te betuigen aan de nagedachtenis van hen die met hun leven voor de vrijheid betaalden. Hier ontmoetten elkaar de heren Henry Cabot Lodge, Generaal Gruen- ther en ir. C. Staf, die als Minister van Oorlog voor Nederland de herden king bijwoonde. se Zaken méde. De uitvoering van deze maatregel valt midden in het reis- seizoen en dientengevolge is te ver wachten dat bij het afgeven van pas poorten enige vertraging kan ont staan. Het is derhalve aan te bevelen tijdig paspoorten aan te vragen. (Zij die begin Juli naar het buitenland willen reizen kunnen daarom reeds van 15 Juni af hun aanvrage indie nen, waarna na 1 Juli het nieuwe, c.q. verlengde, paspoort zal worden uitgereikt (uiteraard tegen de ver laagde prijs). Echtparen gescheiden. De tot nu toe bestaande mogelijk heid voor een echtpaar om te zamen op één paspoort te worden inge schreven, komt te vervallen, omdat dit geen financieel voordeel ople verde (de leges waren tweemaal zo hoog) en wel administratieve nade len had. Man en vrouw zullen dus voortaan ieder een eigen paspoort moeten aanvragen. De mogelijkheid bestaat om kinderen, jonger dan 16 jaar, op het paspoort van een der ouders bij te schrijven; tot nu toe was de leefttijdsgrens hiervoor 15 jaar. Bewijzen van Nederlandschap. Zij, die niet over een paspoort be schikten, doch wel over een Bewijs van Nederlanderschap, konden tot nu toe in groepsverband wel buiten landse reizen maken, mits een eollee tief paspoort werd aangevraagd. Deze mogelijkheid blijft voor dit jaar nog bestaan, doch te verwachten is dat zij met ingang van 1955 aanzienlijk wordt beperkt. De kosten van een paspoort worden trouwens thans zo gering, dat het aanvragen van een collectief paspoort practisch ook geen financiële voordelen meer zal opleveren. De bewijzen van Nederlanderschap behouden hun geldigheid voor rei zen naar België en Luxemburg, maar voor reizen naar alle andere landen kan men voortaan beter een paspoort aanvragen, omdat de thans nog be staande voordelen bij groepsreizen volgend jaar komen te vervallen De kosten van paspoorten, die door Nederlanders in het buitenland wor den aangevraagd, blijven voorlopig nog gelijk aan het bestaande tarief; een verlaging dezer leges is echter in overweging. Laatste Nederlandse Lazaristen uit China Het Provincialaat der paters La zaristen te Nijmegen heeft uit Hong kong bericht ontvangen, dat pater J. Huismans uit Middelharnis is vrij gelaten uit de gevangenis te Peking en aangekomen is in Hongkong. Eveneens wordt gemeld, dat pater Henri Hermans uit Maasbree, die reeds 3'A jaar gevangen zat in Tient sin, tegen 14 Juni eveneens in Hong kong wordt verwacht. Pater Huismans, die 67 jaar is, heeft sedert 1917 ononderbroken in China gewerkt. Als directeur van het klein-seminarie te Peking werd hij in de eerste maanden van 1951 ge arresteerd en in de gevangenis op gesloten, waaruit hij enige dagen ge leden werd ontslagen. De 40-jarige pater Hermans, die in 1947 naar Tientsin in China ver trok, werd wegens zijn hardnekkig verzet als inspecteur van het katho lieke onderwijs tegen de communis tische onderwijspolitiek in 1950 tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld Een andere beschuldiging, die tegen hem werd ingebracht, was zijn grote activiteit voor het Maria Legioen, een in China ook zeer bloeiende vorm van leken apostolaat. Met de uitwijzing van deze beide paters heb ben nu alle Nederlandse Lazaristen China verlaten. Voor het communis me aan de macht kwam waren er ruim 60 paters van deze congregatie werkzaam. De ouderen onder hen zijn naar Nederland teruggekeerd. De jongere missionarissen zijn op nieuw uitgezonden, o.a. naar Formo sa, maar ook naar Panama, Noord Amerika en Frankrijk. In de laatste drie landen zijn zij werkzaam in de zielzorg of als leraren op seminaries. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot j tot Donderdagavond. Opgemaakt j te 10 uur). ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele buien, plaatselijk met on weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-oost en Zuid-west Dezelfde temperatuur of iets la-; gere. 10 Juni: zon op 4.21 en onder 20.58; maan op 15.02 en onder 1.06 uur. Onbestendig Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie ten Zuidwesten van Ierland beheerst het weer in een groot deel van West-Europa. Met dit lagedrukgebied hangt samen een frontale zóne, die in de afgelopen nacht over ons land trok en daarbij plaatselijk vrij veel regen heeft ge geven. In de komende 24 uur blijft deze zóne nog betrekkelijk dicht in onze buurt. Het centrum van de depressie ver toonde vanmorgen een Noordoostelij ke koers en wordt morgen boven de Britse eilanden verwacht. Aangezien de lucht in deze depres sie enigszins onstabiel is opgebouwd, moeten morgen enkele buien ver wacht worden. Ook op iets langere termijn zijn de vooruitzichten: onbe stendig weer. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM half bew. 12 C. OSLO nevel 18 KOPENHAGEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM licht bew. 21 LONDEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG regen 24 PARIJS zwaar bew. 20 BORDEAUX onbewolkt 25 GRENOBLE zwaar bew. 27 NICE licht bew. 22 GENEVE zwaar bew. 26 ZURICH licht bew. 27 LOCARNO zwaar bew. 22 BERLIJN zwaar bew. 24 FRANKFORT zwaar bew. 26 MUNCHEN zwaar bew. 23 WENEN licht bew. 23 INNSBRUCK zwaar bew. 26 ROME onbewolkt 26 AJACCIO licht bew. 25 MALLORCA licht bew. 24 Korreltje Matigheid is de bewaarster van het leven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1