Bonifatius diplomaat van wereldformaat stierf 1200 jaar geleden de marteldood Friezen zagen H. Vormsel als hoogverraad Voorzitter v.d. Fits had liever 'n ander de das omgedaan Jeugd van Oud Ade overtrof de stoutste verwachtingen 1 Van de vrolijke kant r B. B. ZATERDAG 5 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 IN HET VERTROUWDE VADERLANDSE geschiedenisboekje, dat de meeste Nederlanders ingevolge de leerplichtwet te verwerken krijgen, komt de historie van ons land eerst goed op gang bij Karei de Grote, dc grote man uit het begin van de 9e eeuw, die het onderwerp is geworden van onze prilste letterkunde en die ons land tot een invloedrijke Christen- staat g.emaakt heeft, al vergeten we er wel eens bij, dat Nederland toen slechts een klein onderdeeltje was van het grote Frankische rijk. Karei de Grote is voor ons de waardige en succesvolle openingsspeler op het vaderlandse toneel en wat daarvoor ligt gaat min of meer schuil achter de nevelen van het onwerkelijke. Aan Karei gaan de Batavieren met hun holle boomstammen, de Romeinen met hun vestingen en de Frankische Clovis met zijn zwaard vooraf en tus sen dezen rijen zich ook enkele bekende missionarissen, die het nog heiden se West-Europa het licht van het Christendom kwamen brengen. De mogelijkheid is daarom niet uitgesloten, dat het een weinig opzien zou baren, wanneer Bonifatius (754 bij Dokkum vermoord) een moderne heilige genoemd werd, wanneer men deze heilige de voorloper van de een heidsdrang, die momenteel West-Europa in haar ban heeft, zou noemen. Bonifatius ziet men over het algemeen als de Godverheerlijkende monnik, die in 754 door de Friezen bfj Dokkum vermoord werd en alhoewel de af godsboom in Duitsland, die door hem eigenhandig werd omgehouwen, voorkomt, dat men hem al te zoetsappig voorstelt, laat het enkele regeltje vaderlandse geschiedenis, dat aan hem gewijd is, maar bitter weinig mer ken van de grote betekenis, zowel op politiek als cultureel gebied, welke deze heilige voor West-Europa gehad heeft. Bonifacius was in de 8e eeuw een diplomaat van formaat en de politiek in die dagen hield zich niet alleen bezig van het leggen en onderhouden van contacten tussen wereldlijke machten, maar meer nog dan in onze dagen waren er grote diplomaten nodig, om de kerkelijke banden te onderhouden en verstevigen. Op dit laatste terrein begon Boni fatius zijn „carrière". Als jonge Benedictijnermonnik viel hij in Engeland op door zyn grote welsprekendheid en al zeer spoedig kreeg hij opdracht om bij de aarts bisschop van Kent verslag uit te gaan brengen over periodieke besprekin gen, die in tijden van onrust door de kerkelijke gezagsdragers werden be legd. Gevaarlijke kloof. Nu moet men deze opdracht niet plaatsen in deze tijd, maar de toe stand van het Christdom uit die da gen voor ogen hebben. Vrij spoedig waren Engeland en Frankrijk tot het Christendom be keerd, maar de gebrekkige commu nicatiemiddelen waren oorzaak, dat er vaak een ernstige kloof ontstond tussen de hogere gezagsdragers en de lagere geestelijke standen, die een vrij grote zelfstandigheid bezaten. Niet alleen in Engeland, maar ook in Frankrijk en vooral in het ver wilderde Duitsland leidde dit tot al lerlei dwalingen en de eenzame niet altijd even kundig priester, die ver van het kerkelijk gezag de waar heid moest brengen, liet zich maar al te vaak verleiden of dwingen tot concessies, die de leer der Kerk ver minkten. Onverwacht besluit. Bonifatius was nu één van de con tactmannen, die deze band moest leg gen, versterken en onderhouden. Zo wachtte de Engelse Benedictijn een grootse toekomst en wanneer men daarbij zijn vermaardheid als leraar en predikant voegt, dan kan men slechts een Goddelijke inspiratie bevroeden, toen deze veelbelovende jonge monnik plotseling de wens ken baar maakte naar het duistere, onge wisse Friesland te trekken, teneinde daar Gods woord te brengen. Zijn politieke leerschool in Engeland had Bonifatius de zekerheid gegeven, dat -een zeer nauwe binding tussen het oppergezag der Kerk en haar ledema ten enerzijds en tussen de Kerk en het wereldlijk gezag anderzijds een dwingende noodzaak was, en deze stelling werd de basis, waarop hij zijn missie-arbeid bouwde. Geen succes. De eerste poging van Bonifatius werd geen succes. Door de felle strijd tussen de Franken en de Friezen wa ren de laatsten zeer afkerig van het door hun vijanden beleden geloof en slechts onider bescherming van het in die tijd machtige „gastrecht" wist Bonifatius in de Friese streken door te dringen. Zijn prediking scheen echter vruch teloos en na een ontmoedigende zo mer trok Bonifatius zich terug om eerst aan de Paus in Rome raad te vragen. Gregorius II, die hij in 719 te Rome bezocht, bevestigde echter zijn mis sieroeping en gaf hem kostbare vol machten en introducties. Gesterkt en gerustgesteld toog Bo nifatius weer aan de arbeid en dit maal werd hij nog gedreven door een* tweede doel: het onderwerpen van opstandige priesters, waartoe hij spe ciale opdracht had ontvangen. In Duitsland ontmoette Bonifatius bij deze dwalende priesters, die zich meestal een zeer grote plaatselijke macht veroverd hadden, zeer groot verzet, dat hij dikwijls met lijfsge vaar moest breken. Een tweede kans. Voordat echter zijn arbeid in Duitsland geheel geëindigd was, ver sloeg de machtige hofmeier, Karei Martel, de Friese koning Radbout en wederom voelde Bonifatius de mach tige roeping om het geloof onder de Friezen te verkondigen. Hij trok weer naar Noord Nederland, waar hij met de steun van de Frankische over winnaars de onderworpen Friezen ging bekeren. Met wisselend succes verrichtte Bo nifatius zijn missie-arbeid, terwijl hij Oud Ade aan het woord (vervolg) Hoe voelt voorzitter v. d. fits van V.V.O.A. zich, nadat linkshalf Van der Poel met een zui vere kogel het eerste elftal een klas hoger heeft getrapt. „Nou mijnheer, dat was me wat gisteren", zei v. d. Fits, toen we hem kwamen opzoeken. „Een prestatie voor zo'n klein plaatsje! Maar één plezier moet U me zeker doen. Ik vind het ontzettend beroerd, dat nu juist die jongens van K.R.V. uit Kat wijk het slachtoffer moesten worden. Er bestaat een uitstekende verhou ding tussen de Katwijkers en Oud Ade. Er kan geen bekerwedstrijd of nederlaag-tournooi zijn zonder dat we elkaar uitnodigen. Niet dat er nu verandering gekomen is in die beste verstandhouding, verre van dat! Ze hebben de teleurstelling sportief ge dragen. Maar persoonlijk blijf ik van mening, 'dat als er toch een slacht offer moest vallen we met meer genoegen een ander de das hadden omgedaan. Zet dat vooral in de krant!" Intussen is V.V.O.A. toch gepro moveerd naar de tweede klasse a. Dat is een grote gebeurtenis in de zijn aandacht ook moest schenken aan zijn ambtsgebied in Duitsland en de politieke situatie in Frankrijk, Dit laatste eiste geruime tijd zijn volle aandacht op en het doorzicht, dat deze grote diplomaat hier ten toonspreidde, vormde de basis voor de verdere opbouw van West Europa de bloei van de gehele Kerk. Frankrijk werd in di# tijd practisch geregeerd door de machtige hof meiers, van wie namen als Karei Martel en Pepijn een vertrouwde klank hebben. Een gedegenereerd koningshuis was in naam nog wel het hoofd van de staat, doch had practisch geen invloed meer. Wereldpolitiek. Bonifatius zag als kundig diplo maat de toestand scherp in: de ko- nog korte voetbalgeschiedenis van Oud Ade. Zes jaar geleden werd de vereniging opgericht en ingedeeld in de tweede klasse B. In de jaren die volgden werd één keer het junioren team kampioen. In het afgelopen seizoen eindigde het eerste elftal op de tweede plaats, waarmede het in aanmerking kwam voor de promotie competitie. In Katwijk leek het er op, dat K.R.V. er niet over dacht, om haar plaats in de tweede klasse A af te staan. Vijf minuten voor het einde stonden de kustbewoners nog met 31 voor, maar toen vlogen er ach ter elkaar twee gloeiende kogels in het Katwijkse net. En de returnwed- werd gewonnen met 10. „U moet eens nagaan, wat dat be tekent voor zo'n klein plaatsje", zegt de heer v. d. Fits. „We hebben maar twee senioren-elftallen, die natuur lijk gehandicapt worden door de mi litaire dienst. Iedere soldaat kan niet altijd aan de wedstrijden deelnemen. Verder is het een moeilijkheid, dat het voetballen meestal tijdens de melktijd valt. Verschillende jongens zijn zodoende niet in de gelegenheid om mee te trappen. We hebben altijd maar de keuze uit een kleine groep; heel anders dan in de stad! Daarom is deze promotie een flinke prestatie". De voorzitter van V.V.O.A. is geen voetballer „van huis uit". Volgens zijn eigen zeggen hebben ze hem er met de haren bijgesleept. Met tech niek, tactiek en spelregels moet men bij hem niet aankomen. Er was een voorzitter nodig en hij zag het nut er van in, dat de jongelui een bal letje konden trappen. „Ik ben nu 61 jaar, maar een voet balfijnproever ben ik niet. Ik houd van een leuke, sportieve wedstrijd. Het is een gezonde ontspanning. En als je daarbij ook nog kunt promo veren, nou.... wie doet je wat?" „Dus U hebt geen wensen meer?" „Dat is ook weer overdreven" lacht de voorzitter. „Als U me aan een mooie kleedtent kan helpen, dan graag. Die kunnen we best gebrui ken, want tot op heden is het behel pen en de bond is niet erg ingenomen met onze huidige kleedgelegenheid". JONGENS EN MEISJES, jullie hebben natuurlijk al op de andere pagina gelezen, wie de prijzen gewonnen hebben. De schooljeugd vian Oud-Ade weet er weg mee. Sjaak v. d. Geest is imet de tekenprijs gaan strijken. Nou Sjaak, we hebben eens in een groot museum staan kijken naar een schil derij. maar al hadden we allé boerderijen uit Oud-Ade cadeau gekregen, dan hadden we nog niet geweten, wat het voorstelde. Maar toen jouw teke ning kwam. was het anders. „Dat is het erf van dc Rode Polder!" riep de hele redactie. En er waren nog veel meer tekenaars Deo Uliee b.v. met die prachtiee molen van de Vrouw Vennnepolder en D. v. d. Poel met een^mooi land schapje aan de Leidseweg. Dora van Leeuwen tekende een hoekje bij het Vennemeer en Piet Velzeboer kwam met het huis van Hein Roos voor den dag. Simon Velzeboer deed ons een hele veestapel cadeau en schreef nog nen we doorgaan Nellie Roos, Ria Velzeboer, Jan v d. Geest, Corrie v. d. nen we doogaan Nellie Roos, .Ria Velzeboer, Jan v. d. Geest, Corrie v. d. Poel, Nellie Heemskerk en we weten werkelijk niet wie nog meer, hebben hun uiterste best gedaan. Bravo, wie geen prijs heeft, toonde in ieder geval, dat ze in Oud-Ade niet mis zijn. Dat schreef Trudie v: d. Hulst ook in haar opstel. „Oud-Ade is wel klein", schreef ze. „imaar heus niet achterlijk hoorj" Boem! Die Trudie zegt meteen, waar het op staat. En zie liet het niet bij een opstel. Ze maakte ook nog. een gedicht. Trudie dat opstel was mooi, maar dat gedicht was nóg mooier. Heb je het zien staan in de krant? Klein maar fijn; net als Oud-Ade. Daar krijig je natuurlijk een prijs voor! De prijs voor het opstel gaat naar Dora van Leeuwen. Je hebt het leuk geschreven Dora. Maar ga nooit met je ogen dicht door het dorp fietsen! Als er een auto komt is 'het te laat. Cobie de Haas kijkt ook verder dan haar neus lang is. Ze is dertien jaar, maar toch weet ze eventjes, dat Oud-Ade uit de 17e eeuw dateert. Dat vertelt ze, of ze er zelf bij was, toen de eerste huizen gebouwd werden. En dat spannende avontuur met het onweer aan de Kagerplas heeft Nelly Heemskerk even opgehaald. Nelly, de koude rillingen liepen ons langs de rug. Ja, die Leidenaars zijn een beetje bang voor onweer. Greet je Vrijburg, Jopie de Haas en Adriaan Oly er- hoek zorgen voor opstellen over de lammerenmarkt. Gaat het goed met je zonnebril, Greetje? Cobic v. d. Geest schreef iets over vissen. Een volgende keer moet je eens vertellen, hoe die tien knopen in de sim van Karei kwa men. Corrie v. d. Poel is ook naar Leiden geweest. Net was ze uit de bus gestapt, of ze zag Siem lopen. Hoe bestaat, het, Corrie. Corrie Uljee was in gedachten nog aan het schaatsen. Ga jij later ook aan de^ Molentochten meedoen? En weten jullie nu de prijzen al? Mooie boeken over Lambiek! We zullen ze zo gauw mogelijk naar mijnheer Ponsioen sturen en die zal ze dan op school aan de winnaar en winnaressen uitdelen. En dan moeten jullie eene goed opletten, want ik denk haast, dat er, een boek te veel in het pak zal zitten. We zullen vragen, of mijnheer Ponsioen dat boek wil verloten onder de jongens en meisjes, die geen prijs gewonnen hebben. Afgesproken? DE OOM VAN LAMBIEK. ZE WOONT ER NIET MEER, maar toch kan men moeilijk over Oud Ade schrijven zon der de weduwe Heemskerk daarin te betrek ken. „De vrouw in nood". Niet dat moeder Heemskerk in nood verkeert, verre van dat, want als er iemand het leven van de zonnige kant bekijkt en altijd met grapjes klaar staat, dan is zij het wel. Deze titel heeft zij te danken aan het feit, dat zij zoveel Oud Adenaren ter wereld heeft helpen brengen. Volgende maand hoopt de weduwe Heemskerk in haar prachtige kamer in het pension bij het Elisabeth Zieken huis haar 78ste verjaardag te vieren. „Ik maak er een gezellig avondje van", zegt ze, „want anders wordt het de hele^ dag zo'n drukte. Voor mij is dat niet erg, maar ik wil het de zusters niet aan doen." We kunnen ons wel voorstellen, dat het een flinke drukte zal geven. Zij heeft negen kinderen en 64 kleinkin- deren. Maar daarmede zou het ver moedelijk niet afgelopen zijn. Toen zij haar boerderij verliet en in de buurt van de kerk ging wonen, was er altijd bezoek. Meestal begon het reeds 's morgens vroeg, vooral als er iets bijzonders was in de kerk. Dan kwamen er heel wat na de H. Mis hun boterham bij haar eten. De thee pot van moeder Heemskerk was al tijd geduldig. „Oud Ade is een klein plaatsje", merkt ze op, „maar ik heb het ge kend, toen het nog heel wat kleiner was. Ik herinner me nog goed, dat ik school ging in het huis van v. d. Werf tegenover de kerk. Ja, er is ning had afgedaan en de toekomst was in handen van de hofmeiers. Doch dit gold niet alleen voor het Frankenland, maar in even grote ma te voor het Christendom in Europa. Want was het kerstenende Europa tot dan toe beschermd door het mach tige Byzantium, van deze macht was in de helft der 8e eeuw geen voldoen de steun meer te verwachten en de jonge Islam drong begerig op naar de landen aan de overzijde van de Mid dellandse zee. Omstreeks 750 greep Bonifatius in. Het nauwe contact, dat hij sinds zijn eerste missietocht met Rome onder houden had, stelde hem in de gele genheid aan de Paus te vragen, wie de macht in West Europa behoorde te hebben, de machtige hofmeier Pe pijn of de krachteloze koning. De Paus koos de eerste en in 752 werd Pepijn door Bonifatius tot keizer ge zalfd. Deze revolutionnaire daad was van wereldbetekenis, want hierdoor werd de basis gelegd voor het machtige rijk van Karei de Grote, die de we reldmacht definitief van het Oosten naar het Westen bracht, een macht, die eerst kortgeleden door Amerika is overgenomen. De marteldood. De marteldood, die op 9 Juni 754 a.s. Woensdag precies 1200 jaren ge leden een einde aan het vrucht bare leven van St. Bonifatius maak te, had in tegenstelling tot wat men. wellicht zou vermoeden niets te maken met zijn politieke werk zaamheden, maar kwam voort uit de innige verbondenheid die de Frieten met hun voorgeslacht voelden. Iedereen kent de uitspraak van de Friese koning Radbout, die verklaar- Het illustratiemateriaal werd ons welwillend ter beschik king gesteld door de uitge versmij. P. N. v. Kampens Zn, Amsterdam. De afbeel dingen zijn afkomstig uit het Rijksprentenkabinet te A'dam de liever te zamen met zijn voorva deren verdoemd te worden, dan al leen zalig te worden. Eenzelfde mentaliteit kostte Bo nifatius het leven. Op Pinksterzaterdag, 5 Juni 754, had de heilige een aantal Friezen ge doopt en de Woensdag daarop wilde hij zijn werk bekronen met het vor men van de nieuwe leden der Kerk. Toen het tot de buitenstaande Frie zen doordrong, dat door het vormsel hun stamgenoten „strijders voor het rijk van Christus" zouden-worden, beschouwden zij dit als „hoogverraad aan de stam" en grepen in. Te zamen met dopelingen en zijn gezellen, viel Bonifatius even buiten het huidige Dokkum onder de bijlslagen van een groepje razend geworden Friezen. Nederland verloor hiermede een vurig missionaris, Europa een groot diplomaat en de Kerk een ijverige apostel en leraar. Maar zijn werk zou vruchtbaar blijken; het Christendom had zijn zaad onder de Friezen uitgestrooid; Europa werd onder Karei de Groote de grote beschermer van Christen dom en beschaving en wist de Muzel mannen buiten zijn grenzen te hou den; en Christus' Kerk kreeg de ge legenheid zich over geheel Europa te verspreiden teneinde vanuit deze basis het woord Gods over de we reldzeeën naar alle landen te bren gen. Kathedraal te Fulda, waar Bonifatius begsauen is heel wat veranderd. Tegenwoordig heb je ook de wijkverpleging. Bij ge boorten en overlijden was men vroe ger aangewezen op burenhulp. Zo doende heb ik nogal veel Oud Ade- naartjes op de wereld zien komen." Toen de weduwe Heemskerk Oud Ade ging verlaten, is er een flink af scheidsfeest geweest. Na 76 jaar op het platteland te hebben gewoond, kwam zij in de stad terecht. Maar ook daar bevalt het haar best. „I-k bekijk het leven van de vro lijke kant, hoor!" lacht ze. „Mijn hart is mijn motor en zolang die op toeren blijft, ben ik dubbel en dwars tevreden." Voor emigratie is moeder Heems kerk niet enthousiast te maken. Ze weet uit ervaring, dat boerenzonen moeilijk allemaal in het agrarische bedrijf aan de slag kunnen komen, £ied aan deze fyd Daar zwom een visje in een plas. Daar zwom een visje in een plas, 't wist niet, dat het een haring was, dat had het nooit gehoord. Het zwom daar rond in pret en jool, het was er eentje van een school en leefde ongestoord. Een visserspink kwam op de zee en nam het hele schooltje mee gevangen in het net. Zij werden allemaal gekaakt, net en voorkomend ingemaakt en in het zout gezet. Zij waren glanzend, vers en vet, zó uit de zee zó in het net en lagen in de schuit. Het mooie leven was gedaan, zij hadden er van nu af aan geen haring van of kuit. Nauw waren z' op de vaste wal of zie een hand die greep hep al en nam er een uit 't vat. Ze lagen daar stijf o,p elkaar geen lucht of water was er daar en ook geen zilte nat. Zij kwamen op een kar terecht, ook dat bekwam hen bijster slecht, dat werd hun laatste uur, een zeebonk heeft de karrevracht toen één voor één om hals gebracht en nog niet eens zo duur. Een late wana'laar ging op pad, die na een fuif een kater had, het was reeds in de nacht, hij kocht een haring bij de kar en heeft die tot zijn heil 't is bar blij aan zijn mond gebracht. Zo sterft de haring blank en groot in dorp en stad de haringdood in onze wijde maag en dank zij "Willem Beukelszoon brult nu de haringventer schoon en eten wij ze graag. TROUBADOUR. maar daar ziet ze toch geen reden in, om naar Canada of Nieuw Zeeland te gaan. „Als het mogelijk is, dan maar iets anders", zegt ze. „In een zaak of zo. Maar niet emigreren. Ik houd mijn jongens graag een beetje om me heen. Dat is veel gezelliger. Het moet gek gaan. als ik een dag geen aan loop heb." Doe mee aan de B.B. Waclit niet op Uw buurman. U bent Uw buurman's buurman. •eau B.B. Langebrug 56, tel. 30441.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6