Regen bracht hernieuwde activiteit in de landbouw TYPEN STENO Wijk VI percentsgewijze (80) het best bezet £eidöe Vaiia Katholieke WEEKAGENDA BIOSCOPEN Vacantievreugd voor de Jeugd fZïe kuikentje* ZATERDAG 5 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden Bij het Arbeidsbureau Leiden ston den per 29 Mei 1954: 747 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daar enboven 187 arbeiders bij diverse werkvoorzieningsobjecten tewerkge steld waren. Het totaal geregistreer de aanbod geheel werklozen plus arbeiders werkvoorzieningsobjecten - bedroeg derhalve 934. Een daling ten opzichte van de vorige stand van 46. In de eerste plaats kon een aantal losse arbeiders worden geplaatst, ter wijl daarnaast plaatsingen werden geboekt in de landbouw. Nu na een langdurige droogte, welke de groei der gewassen vertraagde, regen ge vallen is neemt de activiteit in de landbouw toe. Vele werkzaamheden o.a. de ver zorging van de bieten, welke tot voor kort nog weinig arbeidskrachten vor derden, hebben nu een aanvang ge nomen. Verwacht kan worden, dat in de komende verzorgings- en oogst- periode men in de landbouw meer en meer behoefte aan arbeidskrachten zal gaan gevoelen, Ook in de bouw sector konden enige plaatsingen tot stand worden gebracht. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1953 toont aan, dat het totaal beschikbaar aanbod thans beduidend lager ligt, n.l. 1190 tegen 934 of wel een voordelig ver schil van 262. Neemt men hierbij aanmerking, dat weliswaar het totaal beschikbaar aanbod 934 bedraagt, doch dat van dit aantal pl.m. 160 personen behoren tot de categorie minder valide-arbeidskrachten, ter wijl bovendien een niet onbeduidend percentage der ingeschrevenen be hoort tot de leeftijdsgroep 40 jaar en ouder, dan is het duidelijk dat het direct beschikbaar aanbod thans wel een laag peil heeft bereikt. Vraag stijgt nog steeds. De vraag naar mannelijke 'arbeids krachten steeg en bedroeg per 29 Mei 1954 226 geregistreerde aanvragen. De vraag omvat in de eerste plaats jeugdigen 16 t/m 18 jaar ter wijl daarnaast een toenemende vraag naar losse arbeiders en landarbeiders merkbaar is. Voorts bestaat plaat singsmogelijkheid in de bouwsector, de textielindustrie, de metaalindus trie en in de administratieve sector (voornamelijk jongere krachten). Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef vrijwel gelijk en be droeg per 29 Mei 1954, 107. Ook de vraag onderging slechts geringe wij ziging. In de eerste plaats worden gevraagd huishoudelijke krachten en ongeschoolden in diverse bedrijfstak ken, terwijl daarnaast geplaatst kun nen worden: ervaren verkoopsters, naaisters, confectienaaisters, stiksters (stoffen en leder) en administratieve krachten, o.a. typistes, steno-typistes. GEM. AANKONDIGING. INZAMELING HUISVUIL. Op 2e Pinksterdag zal geen huis vuil worden ingezameld Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Maan dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Donderdag 10 Juni e. k. De Directeur Gem. Reinigings- 983 en Ontsmettingsdienst. 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) ZOMERCURSUS (Juni - Juli - Aug.) Ken. Eric. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26556 (Advertentie.) Bescherming Burgerbevolking In de foyer van de Stadsgehoorzaal hield Wijk VI een geslaagde bijeen komst voor alle noodwachters met hun dames, ditmaal mèt dames om ook deze te laten zien wat de Be scherming Burgerbevolking eigenlijk is, want het is nu eenmaal zo, dat, wanneer de vrouw iets voelt van het grote nut, dat in deze organisatie schuilt, de man veel gemakkelijker de verplichtingen, welke de B.B. van hem vraagt, kan nakomen. Het hoofd van Wijk VI, de heer E. J. Huurman, zeide in zijn openings woord, dat het doel van deze avond was het leggen van persoonlijke con tacten in wijkverband ter bevorde- logsomstandigheden, doch ook voor e.v. rampen, welke in vredestijd kun nen voorkomen. Daarbij is een der belangrijkste factoren: een goede bin ding in blok- en wijkverband. In de a.s. wintermaanden zal hieraan nog meer aandacht worden besteed. Na de vertoning van enkele B.B.- films werd gepauzeerd, in welke tijd de blokploeguitrusting aller aan dacht had, terwijl diverse vragen werden beantwoord. In de tweede helft van de bijeen komst werden enkele films van al gemeen culturele aai*d vertoond, waarop het plv. wijkhoofd, de heer W. Zwart, de bijeenkomst sloot met Op de fiets naar Maria van Haastrecht Naar aanleiding van de fiets-bede- vaart naar Haastrecht voor alle ka tholieke jongeren uit Leiden en om geving naar Maria van Haastrecht (waarop wij deze week uitvoeriger hopen terug te komen) ontlenen wij aan het programma: Op Zondag 13 Juni a.s. zullen in vele huisgezinnen van Leiden en omgeving de gebruikelijke voorbereidingen getroffen worden voor ,,'n hele dag naar buiten" Boterhammen worden gesmeerd en ingepakt, banden opgepompt en daar gaan ze, vroeg op stap voor een fijne buitendag. Maar deze buitendag zal èen heel bijzonder karakter dragen. We gaan dan op onze eigen, sportieve wijze in dit Maria-Jaar één van onze mooie en misschien schaarse, zomerse dagen opdragen aan Haar, die ook voor ons jongeren is en moet zijn „Oorzaak van ons blijdschap". De Katholieke Jeugdraad en de R.K. Sportcentrale organiseren voor alle Katholieke Jongeren uit Leiden en omgeving van 16 jaar en ouder een bedevaart naar Haastrecht, alwaar Maria's beeld in de parochiekerk heel bijzonder wordt vereerd. Het programma van deze dag be gint te 7.30 uur met een H. Mis op Den Burcht met Alg. H. Communie van allé deelnemers (sters). Ook berijders (sters) van bromfiet sen, scooters en motoren kunnen deelnemen aan deze bedevaart. Burgerlijke Stand Geboren: Everdina d. van D. Bol en E. Tijsen. Sara Cornelia d. van G. A. M. Aalbersfoerg en J. Stikkelo- rum. Huibrecht z. van J. Altink en W. v. Herk. André Paul z. van P. J. Planjer en L. Prevo. René Leendert z. van P. J. Planjer en L. Prevo. Theo dora Maria Elisabeth d. van E. J. v. d. Eshof en C. A. van Schooten. San- dor Robert z. van M. Bergman I. Zsiér. Petrus Gerardus z. van W. Blok en A. M. van Zijp. Overleden: N. Smit wed. van De Blauw 70 j. J. A. Henner huisvr. van v. d. Lelie 59 j. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde de dames N. S. Biewinga te IJmuiden; H. A. de Vries te Haarlem en de heren W. J. v. Am- stel te Rotterdam. F. G. Claasen te Leiden. H. A. Delfos te Laren, O. M. Dooijes te Den Haag. N. S. Fastman (U.S.A.), C. de Hoog te Den Haag, A. S. M. Jacobs te Breda, A. M. Leeman te Leiden, I. C. Leeuwis te Schiedam, A. H. M. v. d. Maas te Denekamp, R. A. Nagel te Voorburg. H. v. Rees te Vught, A, L. Rose (U.S.A.), G. G. Schermers te Vaassen, A. D. Sital- sing (Suriname) en J. O. W. Weber te Den Haag; voor het doctoraal exa men Geneeskunde de dames J. M. Groenhof te Schiedam, A. G. A. Maas te Rotterdam en de heren D. J. Bast- nieijer to Den Haag, D. M. J. ten Doesschate te Scheveningen, B. Mak kink te Den Haag en A. Muller te Bussum; voor het artsexamen le ge deelte. de dames J. Nauta te Rotter dam, M. Oolders te Haarlem en de heren C. v. d. Berg te Naaldwijk, A. M. Kaptijn te Leiden, W. F. v. Kla veren te Den -Haag, A. Ruitenbeek te Leiden, A. J. te Rijdt t e Zwolle en K. W. B. Stoel te Scheveningen; voor het artsexamen 2e gedeelte, mej. C. [J Snijders te Utrecht en de heren J. |W. v d Heijden te Voorburg, K. v. Loo de Ter Aar en J. v. Marle te Oegst- 1 geest. ring van een goede samenwerking en een woord van dank, terwijl hij erop onderlinge binding van al degenen, i wees. dat deze avond succesrijk is ge- die in het verband der B.B. betrok-weest. omdat vooral de B.B.-films er ken zijn. i toe bijdragen het begrip van de nood- Spr. nam deze gelegenheid waar j zakelijkheid der B.B. uit te dragen, om te herinneren aan de B.B.-in-Tenslotte deelde spr. mede, dat in de spectie door H.M. Koningin Juliana j loop van deze maand alle cursussen tijdens haar bezoek aan Leiden, want I en bijeenkomsten van de B.B. zullen dit was een primeur voor Neder land. Ter bijeenkomst was voorts een volledige blokploeguitrusting aanwe zig, opdat de aanwezigen daarvan kennis konden nemen. Het Hoofd van de B.B., de heer S. W. Hagedoorn, onderstreepte de woorden van de heer Huurman door nog eens te wijzen op het belang van avonden als deze, zoals ook reeds in andere wijken gehouden en deelde mede, dat in de toekomst meer der gelijke avonden zullen worden gehou den. Spr. bracht voorts bijzondere dank aan de wijkstaf en de blokhoofden voor de goede resultaten bij de wer ving van leden behaald. Wijk VI staat aan de spits van Leiden met een bezetting van 80 procent, want het percentage van alle wijken gezamen lijk bedraagt 70. Van de 17 blokken, waaruit Wijk VI bestaat, zijn thans tien blokken volledig bezet en in volle opleiding voor de taak, welke van de mensen gevraagd wordt. Vanzelfsprekend kon spr. niet na laten een aansporing tot leden en buitenstaanders te richten om te zor gen, dat ook de overige zeven be trokken blokken zo spoedig mogelijk volledig zijn bezet. Immers, wat is het doel van de B.B.? Het dienen van de gemeenschap en daardoor weer zichzelf. Het niet- georganiseerd zijn en het zonder op leiding optreden is een zware han dicap voor een succesvol werken wanneer zulks nodig is. Daarom is het nodig de B.B. niet alleen te zien in het kader van oor- worden stopgezet tot na de vacanties ir» September, wanneer met nieuwe moed het begonnen werk zal worden voortgezet. Agent sprong te water En redde jongetje De Leidse agent van politie, A Houwaart, werd gistermiddag om 5 uur door een jongetje gewaarschuwd, dat zijn vriendje in het water was gevallen. De agent rende naar aangewezen plek aan de Weversbrug en zag inderdaad tot zijn schrik vier meter van de kant bellen uit de diep te van de Singel naar de oppervlakte komen. Zonder zich een moment te bedenken sprong hij geheel gekleed te water. Na enige duiken slaagde hij er in de drenkeling tegrijpen en op het droge te brengen. Het was de 6-jarige Gabriël Miere- met uit de De Ruyterstaar 13 te Lei den. Het jongetje had wat water binnengekregen,- maar was overigens bij bewustzijn en zonder letsel. Druipnat, maar overigens verheugd over de goede afloop, bracht deze plichtsgetrouwe agent het kind naar zijn ouderlijk huis. Bisschop Buis Uit het oog uit het hart? Groot se plannen werden opgezet, toen Katholiek Leiden werd \oreerd met de consecratie tot Bisschop van een zijner zonen. Het enthou siasme over zo'n uitverfdezing werkte aanstekelijk. Het was al lemaal zeer schoon en werft te op de verbeelding. Door de schittering echter van de gouden waardigheids-emble men en door de gloed van het bisschoppelijk paars werd men wel enigszins verblind voor de ar moede en de zorgen die Bisschop Buis wachtten ibij zijn terugkeer in het ruige Borneo, waar hut kerk en kerkje kathedraal ge noemd wordt, waar de Christenen met uitzondering van een enkele geïmmigreerde Chinese zakenman eerder steun nodig hebben dan geven kunnen Ja, het was allemaal schoon en groots bij die solemnele Bisschops wijding in de Sleutelstad, maar.. Ja, goede vrienden, maar,... Zo dacht ik, toen ik een dag of wat geleden „Leiden ontzet" zat te eten (zonder klapstuk): „Ik moet toch zo nu en dan eens pro beren of er in Leiden nog wat te vinden is voor Monseigneur Jacobus". De wittebroodsweken zijn, he laas voorbij voor Bisschop Buis, maar misschien zit er hier of daar in de 3 October-stad nog een ha- rinkie op emigratie-papieren voor Borneo te wachten Toe, als zelatricen bij U komen, ontvangt ze dan met welwillend heid. Ge kunt ook mij zo nu en dan een postwisseltje, een giro'tje of aangetekende brief zenden met aanwijzing: voor Bisschop Buis. Indien U een vettere kluif hebt, schrijf dan maar, dan kom ik 'm zelf halen, en misschien eet ik dan nog wel mee ook van „Lei- den-ontzét-met-klapstuk". Missiehuis „Vrijland", Arnhem. Father LEFEBER, Postrek. 50658. Bij het Maandag in Manchester (Engeland) gehouden examen -vóór danslerares in Old Time en Sequense dansen slaagde Willy Castelein uit Leiden met de aantekening Commen- ded (met lof) Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candi- daatsexamen scheikundig ingenieur de r eer S. Lammers te Leiden. Een bericht aan de dames van het Gilde, dat de sluitingstefmijn voor aanmelding voor het reisje uiterlijk is Woensdag 9 Juni. De da mes die reeds ingeschreven hebben worden verzocht om op de dag van de reis om 8.45 op het Stadhuisplein aanwezig te willen zijn. KLAVERJASSEN. Het blijkt, dat de toneelvereniging „Klucht en Revue" ook goede klaver jassers onder haar leden telt, want in een wedstrijd tegen de klavei*jas- club „Haagwegkwartier" won zij 12 van de 13 prijzen. Ir» volgorde van rang waren de prijzen voor de heren H. v. d. Reij- den, N. Blom, C. v. d. Reijden, Neu teboom, Vlasveld, Roodakkers, Hengst, Slingerland, Smit, Lens, Jan sen, Oosterhout en Went. Tijdens een gezellig samenzijn reikte de heer Crama de prijzen uit. Zomer - Examen Zomer, vacantie en examens zijn nauw met elkander verbonden. Terwijl echter zomer en vacantie ons een gevoel geven van heerlijke zorgeloosheid, dreigen examens met sombere voorgevoelens. Hoeweleen geslaagd examen kan ve,el toekomstige zorgen voor maanden meer dan anders over de toekomst van hun kinderen, vooral de ouders, die.een zoon of dochter hebben in de hoogste klas van de la gere school. Zij staan immer, voor een moeilij ke keuze, en de mogelijkheden zijn gelukkig vele. Voor meisjes o.a. huishoudschool, ulo, v.g.l.o. en lyceum. Dit laatste bestaat uit een 5-ja rige middelbare meisjesschool en een 6-jar;g gymnasium en is gevestigd aan de Oude Vest 195. Als sommige ouders dit lezen, den ken zij direct, o neen, dat is niets voor onze kinderen. Maar waarom eigenlijk niet? Na tuurlijk, niet ieder meisje heeft de talenten daartoe. Maar als uw dochter die talenten wel zou hebben, waarom haar dan de kans niet gev#n zulk een uitstekende opleiding te volgen? De rectrix van de school, zuster Augustine is graag bereid u alle in lichtingen te geven. Haar adres is: Pelikaanstraat 1, tel. 26993. U kunt met haar gaan praten des Woensdags en Vrijdag tussen 7 en 8 uur en des Zatedags tussen 3 en 5 uur. Doet u het spoedig, want het toe latingsexamen wordt gehouden op 21 en 22 Juni a.s. F. BERNEVFELD Voorzitter van de school. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Juni 13 uur tot Maandag 7 Juni 8 uur waargenomen door: de Apo theek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Aootheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Van Maandag 7 Juni 8 uur tot Za terdag 12 Juni 8 uur wordt de dienst waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark tel. 26274. A.s. Zondag, eerste Pinksterdag zal de dienst te Leiden worden waarge nomen door: dr. Van Alphen, Den Haan, De Jager, Jasperse, Lahr. Op tweede Pinksterdag door: dr. Gaasbeek, Kortmann, Makkink, Schaefer, Stoffers, Teeuwen. EINDEXAMENS GYMNASIUM TE LEIDEN. Van de groepen AIII en AIV van de eindexamen-candidaten van het Gymnasium slaagden: de dames Ina D. David, en Lyda C. Verstegen, bei den te Leiden, en Hetty Huisken te Katwijk aan Zee. en de heren D. Bouman te Katwijk aan Zee, en E. W. J. H. de Liagre Böhl en G. H. A. Juynboll, beiden te Leiden. 1 Candidaat werd afgewezen en met 2 candidaten wordt het examen voortgezet. Van de groepen AI en A II slaag den nog de dames: Elisabeth Gos lings te Oegstgeest en Carolina tl. de Jager te Leiden, en de heer J. Mul der te Leiden. VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. Van 5 Juni tot en met 13 Juni. WOENSDAG: St. Antonius Clubhuis, Mare, in gang Caeciliastraat, 9 en 12 uur nam. Ledenvergadering Kath. Bond van Hotel-, Café-, Rest. Geëmpl. „St. An tonius". DONDERDAG: St. Antonius Clubhuis, 7.30 uur nam. Feestavond R.K. Invalidenbond „St. Liduina". Rotonde „De Burcht", 7.30 uur v.m. Openluchtmis Fietsbedevaart naar Haastrecht. 9.15 u. v.m. vertrek naar Haastrecht. Agenda van Leiden Maandag (Tweede Pinksterdag) Stadsgehoorzaal, 8 uur, Jubelshow, m. m. v. Cees de Lange. BIOSCOPEN. Casino: De eeuwige bruid", 14 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zet 'm op George", alle leeftijden. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Luxor: Pünktchen und Anton", alle leeftijden. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Trianon: „The great Houdini" 14 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Sluiers van Bagdad", 14 jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. (N DE LEIDSE Men schrijft ons: Vele maken plannen Op: Hoe zullen we dit jaar de vacantie door brengen? De één denkt aan een reis. je; een ander aan een fietstocht; weer een ander over stille plekjes, waar hij of zij kan genieten van de mooie natuur. Ook de R.K. Vacantiebezigheden zijn weer plannen aan 't smeden voor 't as. seizoen: om uit te gaan met de kinderen; fietstochten te organi seren; interparochiële wedstrijden te houden met voetballen, korfballen, slagballen, veldspelen, zwemmen, enz., kortom om zoveel mogelijk met de kinderen buiten te kunnen zijn en hen in georganiseerd verband te laten genieten van hun vacantie, die toch ook in hun oog goed besteed moet worden. Maar daarvoor zijn nodig: leidsters en leiders, jonge vrouwen en man nen, dames en heren (gehuwden), hulp van onderwijzeressen en on derwijzers, die tegen vergoeding één week of als 't kan drie weken zich beschikbaar stellen om die kinderen een prettige en aangename vacantie te bezorgen. Wie wil en zal die kin deren helpen? Opgaven kunnen geschieden bij de parochiële hoofdleidsters en hoofd leider: Hartebrug-Parochie: Mevr. Colla, Mare 51. St. Joseph-Parochie: Mevr. v. Dam, Irenestr. 14. St. Leonardus-Parochie: Mevr. De- vilée, Da Costastr. 50. St. Petrus en St. Lodewijk-Paro- chie: de heer F. A. v. d. Boog, 3 Oc- toberstr 3a. en bij de Sted. hoofdleider: J. C. v. Hameren, van der Duijnstr. 28, tel. 31810. Luxor. „Pünktchen und Anton" is een nieuwe film, welke ontleend is aan een boek van Erich Kastner, wiens werk, na 't succes van „Louise Lotte", de aandacht van de filmin dustrie trok. Deze tweede rolprent is naar onze smaak beneden het ge halte van de eerste gebleven. Welis waar is het verhaal aardig. Twee kinderen, een van rijke ouders en een van een arme weduwe, vervul den de hoofdrollen. Zij beleven al lerlei aardige dingen en de spontane kinderlijke uitingen verkwikken niet alleen het hart van de bioscoopbe zoeker, maar ook dat van een al te wereldse filmmoeder, die in het hap py end tot de ontdekking komt, dat ze nog een dochtertje heeft. De har telijke omgang tussen twee kinderen uit zeer verschillend milieu in een wereld, die nogal .op standsverschil len gebrand is, doet het altijd goed. Men krijgt dan de indruk van „als het aan de kinderen lag, waren er minder problemen op aarde". Maar juist in dit opzicht misten we vaak de ongekunsteldheid en het ontwa penende. Het jongetje deed het uit stekend, maar het meisje was een tikje te veel op affect gericht; een soort Shirley Temple-copie, waaraan meermalen een echte kinderlijke on gedwongenheid ontbrak. Niettemin is deze film onderhoudend en dik wijls geestig. Men zal er ongetwij feld van genieten, maar de eindin druk is, dat men met minder senti menteel gedoe en minder opschroe- verij een beter resultaat had kunnen bereiken. Voor alle leeftijden. Lido. Onze lezers hebben de laatste week enkele malen kunnen lezen over interessante paardenren nen in het buitenland, maar wie een zeer bijzondere film over paarden rennen wil zien, kan zich vergenoe gen met het Pinksterprogramma van het Lido-theater, waar George Form- by de hoofdrol speelt in de paarden sportfilm „Zet 'm op George". George Formby's grootste verlangen was joc key te worden, maar voorlopig kwam hij niet verder dan als ijsco-verko- per op de renbaan. Daar wordt hij plots verdacht van zakkenrollerij, doch in werkelijkheid had hij hieraan part noch deel. De gedupeerde ren stalhouder en dé politie zetten George na en hij vindt een schuilplaats in de box van het paard „Menseneter", zo genoemd omdat het dier al ver schillende jockey's in het ziekenhuis heeft geholpen. Hij wordt echter goede maatjes met het paard en na veel verwikkelingen komt hij met „Mensene.ter" in een grote race uit. Het 'hindert niet, dat hij te laat start, het hindert zelfs niet, dat hij bij een hindernis in een sloot terecht komt, de overwinning op de film is voor hem weggelegd, duswint hij. Het is een alleraardigste comedie, waarom men eens recht hartelijk kan lachen, zodat het een uitstekend Pinksterprogramma genoemd kan worden. Door de K. F. C. gekeurd voor alle leeftijden. Casino heeft zich eveneens een film aangemeten van een genre, dat het zelfs op een zonnige Pinksterdag nog wel doet. Een prettige, geestige, niet vermoeiende film, dat is „De eeuwi ge bruid". Het is een Engelse film en wel één van het slag, waarvan de Engelsen het geheim kennen, vol van die typische Britse humor, welke nergens uitbundig wordt, maar al tijd amuseert. Het meisje, dat de „eeuwige bruid" is, duikt telkens in gezelschap van haar vader op in luxueuze hotels in Monte Carlo, Ni- cè enz., waar de vader voor echtge noot speelt, die het z.g. arme vrouw tje in de steek laat. Er wordt dan onder de gasten een collecte gehou den voor het arme verlaten schaap en zo komt de familie aan dé kost. Natuurlijk moet dat spelletje een keer mislopen en dat gebeurt dan ook, hetgeen papa nogal sportief op vat, terwijl de dochter ontsnapt ir het huwelijksbootje. Een alleraar digste film, die geen andere preten tie heeft dan te amuseren en daar mee ook recht in de roos schiet. Bo ven 14 jaar. Trianon heeft als Pinksterprogram ma een film van bijzondere kwaliteit, die luohtig genoeg is om met het hopelijk zonnige weer te harmo niëren, doch tevens niet zo opper vlakkig, dat de merktekentjes van de lopende band te zeer zichtbaar zijn. De film „The Great Houdini" ver haalt de geschiedenis van de man, die niet leven kon zonder het ap plaus van een opgetogen publiek en die dit publiek met zijn vernuft steeds weer tevreden poogde te stel len. Begonnen in een circustent, waai de humbug koning kraait, weet hij zich op te werken tot een „succes nummer" van wereldnaam. Het kost schoolmeisje, dat hij op een kermis ontmoet en met wie hij trouwt, poogt hem tevergeefs tot een meer gere geld leven te brengen en wordt ten slotte zijn trouwe medewerkster. De veeleisendheid van een meedogenloos publiek brengt zijn dood. Deze kleurrijke geschiedenis is boeiend en aanvaardbaar verfilmd, en de pogingen van Houdini om door middel van spiritisme de me- thaphysica te benaderen, zal nie mand kwetsen, daar zij weinig au serieux behandeld worden. De die pere achtergrond we zouden bij na spreken van „de moraal" deze film bezit, schuilt in het bijna ongemerkt aan de kaak stellen van de sensatiebelustheid van het pu bliek, dat telkens hogere eisen stelt om na afloop het hoofd te schudden over zoveel waaghalzerij. Een film, die ook het meer kies keurige publiek zal weten te boeien K.F.C.keuring 14 jaar. Rex. De Oosterse sfeer en de Oosterse romantiek doen in „Sluiers van Bagdad" aan „Samson en Dé- lila" denken, temeer omdat ook hier Victor Mature optreedt als de grote figuur en redder. Het verhaal speelt zich hier af in het oude Ottomaan se rijk, dat aan alle kanten door ver raad en corruptie bedreigd wordt. Maar dan verschijnt opeens Antar, een zoon der bergen, die door de sul tan te redden tevens zijn eigen volk redt. In prachtig spel in Oosterse kleur en romantiek laat deze film zien hoe Antar zijn land van de tirannie be vrijdt. De aanval op het paleis van de Sultan met een stel acrobaten geeft bovendien aan deze film een bijzondere humoristische inslag. Toe gang voor personen boven 14 jaar. Vier kuiken van drie weken, van pas drie weken oud, die hadden me een streken, zó stout, zó stout, zó stout! Ze waren weggelopen van moeder Tok, de hen en door het gaas gekropen van onze kippenren. Een hond hoorde ze piepen en blafte: waf, waf, waf. De kuikentjes die liepen! De hond kwam op ze af! Eén duikelde in 't water, één in een diepe kuil, één stuitte op de kater, één viel in een hoop vuil. Ze piepten wat ze konden, toen kwam mijn vader net; die heeft die vier gevonden era weer in 't hok' gezet. Niet eentje van hun allen loopt ooit weer uit de ren: 't is ze niets goed bevallen die reis zonder de hen. MIES BOUHUYS. PERSSPIEGEL DE K.N.P. OVER HET MANDEMENT De Katholieke National^ Partij (K. N.P.) zegt in haar orgaan „Onze Ac- over het bisschoppelijk mande ment het volgende: „Met grote belangstelling hebben wij kennis genomen van het reeds geruime tijd geleden toegezegd mandement van de Nederlandse bisschoppen betreffende de katho liek in het openbare leven in onze tijd. Voor zover die in zeer klare, duidelijke en eenvoudige bewoor dingen gesteld mandement betrek king heeft op de zielzorg en de daarmee verband houdende ver antwoordelijkheid var» de bisschop pen. onttrekt het zich aan onze be oordeling. Zeer belangrijk is uiter aard de herhaling in dit mandement van vroegere uitspraken van de bis schoppen inzake het socialisme, thans aangevuld met mededelingen omtrent de P.v.d.A. Ondanks de vroegere uitspraken der bisschop pen heeft men in de practijk van het politieke leven in de jaren na de oorlog kunnen waarnemen een nauwe politieke samenwerking tus sen de officiële vertegenwoordiging van de katholieken in Nederland, de K.V.P. en de officiële vertegen woordiging van de socialisten in Nederland, de P.v.d.A. Wij wachten met enige spanning af of dit mandement thans invloed zal uitoefenen op de politieke sa menwerking tusserf K.V.P. en P.v. d.A. Of zullen de leiders van de K. V.P., evenals in het verleden, han delen als weleer de onderkoningen van Spanje in Zuid-Amerika? Een last des konings ontvangen hebben de, die zij niet voornemens waren uit te voeren, hielden zij die in een vergadering met hun raad eerbie dig boven het hoofd, zeggende: Wij eerbiedigen de last des konings, maar voeren hem niet uit. Nemen de K.V.P.-leiders deze houding aan. dan moet dit man daat in de Nederlandse politiek ernstige consequenties meebren gen".

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2