Vier dagen vol van rollende romantiek ZWERVENDAT IS MIJN BESTAAN Een huisje-op-wielen" reed ons naar ongekend mooie plaatsjes in W.Europa MODERNE ZIGEUNER-HUISELIIKHEID ZATERDAG 5 JUNI 1954 DF. LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 MEN ZIET ZE MEER EN MEER langs Europa's wegen trekken: een ge wone personenauto, die een op twee wielen rollend huisje voorttrekt. Dat zijn de kampwagentjes, de „caravans", de modernste mogelijkheden voor een vrije, molbiele vacantie in de vrije schoonheid van de natuur. Zij maken het de mens mogelijk om zich van gevestigd, maatschappelijk wezen te imetamorphoseren in een geciviliseerde zigeuner, die langs 's Heren wegen trekt om luttele weken naar eigen inzicht te leven. De trekdrift, de hang naar nieuwe verten, landen, volken en belevenis sen, is in ons volk, gelijk ook in andere volkeren, na de oorlog sterk toe genomen. De grenzen der vacanties worden nog alleen bepaald door de rek baarheid van tijd en geldmiddelen. Nu de betaalde vacantie in Nederland vrijwel gemeengoed1 is geworden, trekt men er, als het enigszins kan, op uit. Honderdduizenden doen dat met een tent; de jeugd fietst honderden kilo meters tussen jeugdherbergen en kampeercentra; toerbussen, treinen en vliegtuigen en schepen vervoeren andere honderdduizenden naar West- Europese en Noord-Afrikaanse schoonheid en vreugd. De vacantiemogelijk- heden worden steeds groter, dank zij steeds nieuwe initiatieven om voor zo weinig mogelijk geld zo veel mogelijk schoonheid en vreugd, reisgenot en nieuwe ervaringen voor de voorheen aan zijn plaats en land geboden mens tot werkelijkheid te maken. wij, die dezer dagen op uitnodiging van de A.N.W.B. een dag of vier door de Ardennen, Luxemburg en de Eifel zwierven met een tiental auto's en kampwagens, onder de veilige hoede van „pleegouders", die met hun wa gens al veel ervaring hebben opge daan. Met dit rijdende dorp ging men op avontuur. Enkelen van onze collegae waren een beetje sceptisch gestemd. Allen, zonder uitzondering, zijn en thousiast uit hun tijdelijke, rollende woonplaats teruggekeerd. Niet slechts vanwege de genoten grote gastvrij heid en gezelligheid, maar veeleer nog, omdat deze mogelijkheden tot zwerven en genieten een nieuwe, zeer wijd perspectief hebben ge opend. Moderne zigeuners Nu de grenzen steeds wijder open gaan en de ministers van financiën de koorden van hun deviezenbeurzen minder angstvallig behoeven strak te houden, zwellen jaarlijks de stroom en tegenstroom van tijdelijke volks verhuizers, die eikaars landen gaan zien en kennen, begrijpen en waar deren. Geweldig is langs de wegen de stroom van auto's, motoren en scoo ters, die naar alle windstreken uit zwermen om hun berijders snel naar oorden, waarover gehele winters, ja soms jaren gepraat en gedroomd is, te brengen. In die stroom, wat slomer en ge noeglijker, de „caravan"! Ons land telt er nu een duizendtal; binnen en kele jaren zullen het er wellicht tienduizend of nog meer zijn; de hang naar een onafhankelijke zwerf tocht naar eigen zin en gril neemt hand over hand toe. Ongedachte mo gelijkheden biedt zo'n „caravan"; men kan immers zijn comfortabel „huis" neerzetten, waar men wil en vertrekken als nieuwe verten lokken. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. deze nieuwe toeristische ontwikke ling op de voet volgt en alle dienst verlening poogt te geven, die men bij het „caravannen" nodig zou kun nen hebben. HET DORP ROLDE. Het „caravannen" is een sport, die geleerd moet worden. Dat ervoeren PESSIMISME. Jawel, je stapt in een auto met on bekende, vriendelijke mensen, die je pleegouders zullen zijn. Achter je rijdt, keurig in het spoor, je bedje op wielen, waarin je een nacht of wat de leden zult moeten strekken. „Dat zal een primitieve boel worden", denk je zo voor jezelf. „Hoe in vre desnaam zullen vier volwassen men sen in zo'n rijdend hutje 's nachts de moede benen kunnen strekken...." Och ja, je denkt eens aan het be roemde schuitje en dat meevaren; het is tenslotte maar voor een dag of wat. En zo rijden we dan door de voor jaarsmorgen naar de Belgische grens. Dat gaat op de vlakke wegen met een Het illustratie materiaal werd ons welwillend be schikbaar gesteld door de „Kampeer-Kampioen" van X de A.N.W.B. bouwd als trekdier, mag onder geen voorwaarde geforceerd worden. Een listig bouwsel onder de wagen ver deelt het gewicht, dat aan de trek- stang hangt, zo regelmatig mogelijk ever de hele auto. Hier blijken de voor- en nadelen reeds van een stijf gebouwde, „klassieke" caravan en van de opvouwbare kamp wagen, die niet boven de carosserie van de trek kende auto uitsteekt en doorgaans lichter in gewicht is ook. De middelzware personenauto blijkt een gesloten caravan gemakkelijk te kunnen meenemen; de lichtere typen echter, zouden dat op de hellingen niet hijsen. Zij slepen, doorgaans met vrij groot gemak en zonder schade voor chassis en motor, de inklapbare caravans. Van de bestuurder, hoe vertrouwd hij ook met heuvel- en bergterrein moge' zijn, worden bij het „caravan nen" geheel andere dingen, dan nor maal geëist. Hij moet denken om zijn „lengte", zijn gewicht bij klimmen en dalen en zijn veranderde rem-mo- gelijkheden, om maar enige dingen op te sommen. ROMANTISCHE RUST. Ons rollend dorp kwam die eerste dag tot stilstand op een bergweide langs het riviertje de Amblève onder Remouchamps. Het water klaterde over de stenen en de forelletjes maakten hun vreugdesprongen tegen de stroom in. De groen beboste hel lingen rond rivier en weide hadden de sfeer, waaraan men zich na een dag zweven node onttrekt om zich naar het hotel te moeten begeven. Wij konden blijven! Gelukkig! De kampwagen werd afgekoppeld en „op pootjes" gezet; een zonnedak was in de avond niet nodig; comfor tabele klapstoeltjes en tafeltjes kwa men naar buiten. De wagen werd met open venstres en dakraam een keuk'en, waarin onze gastvrouw uit alle mogelijke listig aangebrachte kastjes ingrediënten, bestek en ser vies goochelde. .Het diner, was op de lekker gangetje. De auto neemt het wagentje gemakkelijk mee, hoewel dat toch gauw een paar duizend kilo weegt en flink wind vangt. NIETS VOOR SNELHEIDSDUIVELS Wij rijden op Luik aan. De eerste hellingen beginnen. Hier begint ook de sport, die voor ras-automobilisten, doch niet voor snelheidsduivels, van begin tot eind boeiend en spannend is. De auto, oorspronkelijk niet ge- ieder iets behoorlijks kan vinden om zijn vacantie in La Roche te genie ten, zo vertelde de burgemeseter, die het maar jammer vond, dat wij niet een paar daagjes bleven. PERKS INSPIRATIEBRON. Maar ja, ons tijdschema liet dat niet toe en vrij spoedig vertrok ons „dorp" uit dit stadje, waar Jacques Perk vele zijner schoonste verzen schreef, naar een pleisterplaats voor caravanners langs de Ourthe. Daar werd geluncht en gebaad. Dit, weder om te korte, oponthoud in de vrije natuur werd de aanloop tot een tocht via Hoefflaize, Cherain, Wemper- DE HEMEL WORDT EEN HUIS butagascomforen snel gereed. Koffie drinken, afwassen; het ging zoals thuis, technisch gesproken dan. En het wonderlijke was, dat het keuken wagentje daarna in een handomdraai een genoeglijk salonnetje werd met comfortabele zitbanken, helder licht en, desgewenst, verwarming. Het salonnetje was niet nodig, die zachte avond, waarin het licht lang zaam week voor de nacht, die van de bergen silhouetten tegen de sterren hemel sneed. De Amblève klaterde en ergens zong een nachtegaal de avonturiers van het rollend dorp in slaap, op com fortabele bedden, die in enkele hand grepen uit datzelfde keuken- en sa- lonmeubilair van vroeger uren, in elkaar waren gezet. Comfortabel en genoeglijk toege rust de pessimisten op dat punt waren geheel verdwenen reisde het rollende dorp de volgende dag verder. De Ardennen waren zo char mant om zich van de allermooiste zijde te laten zien, hetgeen zowel door ons als door onze nieuwe pleeg- oudres bijzonder werd gewaardeerd. Wij maakten deze dagtocht in een lichte auto, die een opbouwbare ca ravan trok. Onze pleegouders waren even aardig en gastvrij als die van de vorige'dag en zo trokken wij goeds moeds, langs bergen en dalen genie tend, naar Vielsalm en vandaar naar La Roche aan de Ourthe, waar bur gemeester en gemeenteraadsleden zich beijverden tijdens een gezellige ontvangst ons van de heerlijkheden der Ardennen te overtuigen. La Roche is een gezegend toeristen stadje, dat bij Nederlanders zeer in trek is. Helaas komen er, naar me ning van de vroede vaderen daar, nog niet genoeg Nederlanders. Wij zijn er graag geziene gasten, ondanks de nog wat smalle deviezenbeurzen. Aan de beperkte mogelijkheden der gasten past de stad zich qua prijzen en amu sement zoveel mogelijk aan, zodat hardt en Marbourg naar Vianden in Luxemburg, een bekoorlijk oud stad je aan de voet van een berg, waarop de ruïnes van een machtige burcht der Nassau-Dillenburgs de onrust de zer wereld fronsend lijkt aan te zien. Waarom niet rechtstreeks. Waarom langs al die om- en kron kelwegen met vele hellingen en boch ten, zo horen wij de doelmatige mens, die de kaart bekijkt, reeds vragen. GEEN HAAST. Wij hadden geen haast, wij verprut sten geen benzine voor onnodige om wegen; het is juist de charme van het caravanrijden, dat men niet langs de geijkte wegen gaat. Wij konden het ons veroorloven om eens stil te gaan staan en volop te genieten van de vergezichten in de valleien met hun zilverig kronkelende riviertjes, hun bloesems en vele groen. Wij kon den toeven in dorpjes, die ver van de jakkerwegen nog steeds het eigen le ven leiden in een welhaast Middel eeuwse sfeer. Hier leert de mens van de lage landen de vertellingen en liederen uit de studieboeken, die in deze dalen en op deze bergen lang geleden geboren zijn, beter verstaan en beleven. En zo maakt een trek' tocht met het rollende huisje de va cantieganger tot een wijzer mens. Wij kwamen dus in Vianden, waar een groot grasveld als kamp voor de gemotoriseerde toerist is ingericht, met daarbij 'n stenen gebouw, waar in keukens, bad- en toiletgelegenhe den zijn ondergebracht. Vianden had de vlag uitgestoken en bij het vallen van het duister'gin gen de schijnwerpers op het verniel de slot der Nassau's aan. In het zachte licht verloor de ruï ne haar grimmigheid; er werd daar op die berg een sprookje verteld in licht en vorm; schoner, dan de mens het kan schrijven. VACANTIEPARADIJS. Zo zijri wij de volgende dag van Vianden naar Echternach gereden, het vacantieparadijs in het dal van de Suré met zijn schat aan Middel eeuwse en Renaissance-architectuur, zijn Gothische stadhuis en Willebro- kerk. Daar glansde de erewijn van het land tijdens een ontvangst door de burgemeester en medebestuur ders; daar vergeleek de voorzitter van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer zijn stad met Doornroosje, die telkenjare door prinsen uit den vreemde, speciaal Nederlandse bee- vaartgangers en toeristen, tot ontwa ken wordt gekust; daar werden wij onthaald op de traditionele maaltijd van Luxemburg: forel en kip, be sproeid door de hartveroverende wijn. die langs de berghellingen van dit rijke land rijpt; daar werd ons een zo bekoorlijk gelegen en zo luxueus kampercentrum getoond, dat het wel licht z'n evenknie in heel Europa niet heeft. Maar boven alles sprak voor ons de vriendelijkheid en hartelijk heid van de bevolking, de schoon heid van de stad zelve en de verruk kingen, die de natuur rondom biedt. SLOTACCOORD. Na een langduriger verblijf te Ech ternach, dan wij ons hadden voorge steld, trok 't rollende dorp Duitsland binnen. Helaas moesten wij het altijd weer charmerende Trier en het 'be faamde bierstadje Bitburg laten lig gen; wij moesten even haastige, doel matige mensen zijn om tijdig op de verlaten groene, glooiende hellingen bij Blankenheim. in de Eifel ons dorp bewoonbaar te kunnen maken. Blankenheim zelf heeft vele aan trekkelijkheden, hoewel de Eifel- stadjes Schleiden met een bijzon der schoon panorama en vooral het romantische Monschau, dat aan een operettedecor ontleend schijnt te zijn, toch de kroon spannen. En vandaar ging het via Aken weer op Nederland aan, waar Limburg lachte en waar alles weer Nederland was, hoewel we het nu met andere, meer waarderende ogen zagen. )e zondie manhaftige pogin gen onderneemt om onze huid bruin en ons humeur licht te ma ken, brengt een bijzondere prik kel in ons bloed, een drang, die zo oud is, als de mensheid zelf. We dromen weg van de plaats, waar we het gehele jaar tevre den zijn en willen een nieuwe wereld gaan ontdekken. Onze neus ruikt de dennenbossen en ons oog ziet de zon bloedrood verdwijnen achter een bergrug in een landschap, dat alleen ar in onze gedachten kan be staan. In vroeger tijden was het slechts een zeer klein gedeelte der mensheid beschoren deze droombeelden tot werkelijkheid te maken, doch de laatste jaren hebben ook op dit gebied een revolutie gebracht. Tienduizenden kantoorjasjes en overalls worden in de zo mermaanden verwisseld voor korte broekjes en open sport hemden en vol verwachting gaat men zoeken naar het plekje waarvan men tijdens de winter maanden zo hartstochtelijk ge droomd heeft. Voor deze ontdekkingsreizigers is een hulp gekomen, die de laat- ste jaren meer en meer burger recht verkrijgt. De „caravan' is op onze wegen al geen onbekende meer en een onzer medewerkers heeft de af- gelopen week een tocht met deze huis-tuin-en-keuken-auto ge- maakt. Zijn belevenissen vindt U op deze pagina afgedrukt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12