De zee verdween onder een invasievloot, die Europa van de tyrannie zou verlossen 6 JUNI 1944 Heldendood van duizenden soldaten schonk aan millioenen het leven 7 ZATERDAG 5 JUNI" 1954 DE LE1DSE COURANT juist wil ze de keuken uitgaan, als ze Bob de trappen af hoort stor men. Even later loopt hij haar bijna omver. Zijn bruine haar staat wild1 overeind boven zijn sproetig gezicht, dat rood is van opwinding en hij schreeuwt: Ze komen! Ze zijn er! De invasie! Ze zijn geland!" Margreet staart hem aan. Het hart klopt haar opeens in de keel. Maar mevrouw Lambregt gaat rustig door met haar werk: „Och jongen, houd toch op", zegt ze korzelig, „van 's morgens tot 's avonds hoor je niets anders, dan dat gezanik over de invasie, die komt de melkboer begint er 's morgens al mee Maar hij slaat de armen om haar heen: „Het is waar, moeder." Het deeg valt haar uit de handen „Jongen dan toch!", zegt ze ongeduldig. „Ik heb het gehoord. Ze zijn geland in Normandië!" „Wie zegt dat nu weer?" „De radio. De Engelse berichten „Ja, ja, de radio, de radio. Altijd weten ze het van de radio, maar nie mand heeft het zelf gehoord en nooit is het waar." „Maar ik heb het zelf gehoord, net nogHij breekt af. „Hoezo, net zelf gehoord, waar?" vraagt zijn moeder scherp. „Hier", zegt hij- botweg, „op mijn kamer. U mag het nou wel weten. Ja, je kan toch niet zonder berichten? Als meneer Vijvers op reis moet, neem ik de berichten voor hem op, hij heeft ze nodig voor „Bob"» zegt Margreet scherp „Moeder mag het toch wel weten?" „Je moet nooit praten", zegt ze kortaf. Deze korte, afgeronde si tuatieschets hébben we ge licht uit„Die van ons", van Willie Corsari en dit lezende zullen de dachten van allen ongetwijfeld weer teruggetrokken worden naar die be wolkte 6e Junidag, morgen tien ja ren geleden, toen Nederland zuchtte onder een rampspoed, die ons volk dreigde te verstikken voor altijd. Die wonderlijke Junidag, toen het eindeloos grauwe leven, in het toen malige Nederland zijn uitzichtloze rondgang van 24 uur maakte en nie mand zich kon opwerken tot een ge voel van blijdschap, omdat een zui ver afgestelde propaganda zijn vruch ten plukte. Maanden en maandenlang hadden gefluisterde geruchten de mensen dol gemaakt. Iedereen wist er wat van afdie waarzegster heeft ook voorspéld, dat,,en die Duitser had er zelf ook genoeg van en zei .Piet heeft het zelf gehoord van een man, die een vriend heeft, die geregeld per vliegtuig naar Enge land gaat De Duitsers zelf hadden het vuur tje aangewakkerd en waren met bral lende uitdagingen gekomen: „Kom, als je durft; we geven je een termijn van 90 dagen!" En ze kwamen niet! De Engelse zender bleef vage be loften de wereld insturen en het ge knechte Nederland kon de spot liedjes van Radio Oranje niet meer waarderen, omdat iedere dag de dood een grotere buit behaalde, omdat iedere nacht een nieuwe verschrik king betekende, waarin men met kloppend hart naar liet naderen van een auto lag te luisteren, omdat moe ders geen eten meer hadden voor hun kinderen en de concentratie kampen als paddestoelen uit de grond schoten. DE FOTO'S. Rechts: Een deel van de invasievloot nadert de Franse kust. Onder: Duitsers pogen overhaast stel lingen op te werpen, Rechts-onder: Leden van de Prinses Irenebrigade brengen krijgsgevange nen uit de gevechtslinie. Links-onder: De tol der bevrijding. wachtte tot de tijd rijp was. Toen sloeg hij toe, hard, onverbid delijk en verzekerd van succes. jyiAAR VOOR ONS IN NEDER- LAND was dat in die dagen niet duidelijk. Voor ons gold de druk van iedere dag en de nood, die dagelijks groter werd; voor ons was hij in die tijd een halve god, over wie men zich dwong vriendelijk te denken, maar die men soms bijna haatte, om dat hij niets scheen te begrijpen van het onduldbare leed, dat over het geknechte Europa ging. PN TOEN DE GROTE DAG aan- brak weigerden wij deze te er-1 moesten genomen worden, voordat kennen. In de Augustusmaand daar-zij de eerste verdedigingswerken kon- se troepen langs de Noordzee lagen te zeer verspreid en waren daardoor onmachtig om de eerste golf van ruim 250.000 Geallieerde militairen te keren. Dit betekent echter niet, dat de Geallieerden de eerste steunpunten met geringe strijd in handen kregen. Een muur van doodzaaiend lood en een tapijt van millioenen mijnen Maar op het bolwerk van de vrij heid zat de man, die voor de gehele wereld het symbool der vrijheid zou worden. Vier jaren daarvoor had hij de Duitsers uitgedaagd naar zijn land te komen, terwijl hij slechts hooivor ken had om de pantsertroepen te weerstaan. Doch de tijd had hem de troeven in handen gespeeld. Door een zee van bloed, zweet en tranen had hij zijn volk gevoerd naar een land, waar de vrijheid een nooit overtrof fen verdediging gebouwd had. En deze man, deze onverstóorba- i leider van het meest nuchtere volk ter wereld, had zich niet laten verleiden door brallende uitdagingen of het gekerm van millioenen; hij vóór hadden we een kreet van op luchting naar de hemel gezonden, toen het plotselinge bericht een lan ding bij Dieppe bekend maakte. Maar schreeuwende radiocommuni- qué's en brullende krantenkoppen vertelden ons nog geen dag later, dat „het invasieleger" weer de zee was ingedreven. Daarop was de dorre vierde oor logswinter gevolgd met minder eten en minder hoop. In het voorjaar be gonnen de bezetters een spottende Bijgaand illustratiemateriaal j j werd ons welwillend ter j beschikking gesteld door de j Rijks Oorlogsdocumentatie- i dienst te Amsterdam campagne over een invasieleger, dat nooit kwamen wij begonnen het tenslotte te geloven. Maar wlj waren in Neder land op die morgen van 6 Juni 1944; wij zochten naar een nieuw on derduik-adres, maakten de trieste balans op van een honger-bónnen- kaart of poogden langs sluikse we gen inlichtingen te krijgen over een onzer kennissen, die plotseling ver dwenen was. Wij waren hier en niet in Nor mandië en daarom ontvingen we de eerste berichten vrij passief. Wij hadden niet gezien, hoe de zee tussen Wight en Caen in de nacht van 5 en 6 Juni plotseling verdween onder vierduizend troepenschepen, die beschermd werden door vele dui zenden escorte vaar tuigen; wij zagen niet de 20.000 parachutisten, die bij het 'krieken van de dag boven drie punten in Normandië neergelaten werden om de weg voor de opmars der landtroepen te effenen. ï"\e DUITSERS, DIE HET WEL za- GEN, bewaren nog slechts een vage herinnering. Gedurende vele maanden had de gedaahte aan een invasie hun zenuwen geteisterd. Tot •bij de hoogste Duitse legerleiding had men slechts vermoedens, waar het zwaartepunt van de aanval zou ko men liggen en dit is wel een van de redenen geweest, dat de invasie zo'n onverhoopt snel succes had: De Duit- den bezetten. Wiskundigen hadden! uitgerekend, dat 'het Geallieerde in vasieleger de eerste dag ongeveer 10.000 man zou verliezen. Dit huive ringwekkend getal is deze eerste dag niet gevallen, want dank zij de vrij wel abbslute macht in de lucht en het vrij heldere weer waren de 'ge vechtsvliegers in staat hun wapen broeders op het Franse strand de ge hele dag bij te staan. Maar voor de militair, die sneuvelt, maakt het weinig uit öf hij met 100.000 of met 10 man sneuvelt. De zenuwslopende mars over een onbekend strand, dat hij bezaaid weet met mijnen, de stormloop naar het weerstandsnest, dat slechts met ba jonetten opgeruimd kan worden en de sprong uit het vliegtuig in een diepte, die dood en verminking, braakt, is voor iédere militair afzon derlijk een persoonlijke kwestie. Op het moment, dat hij een wonderlijke slapte in zijn benen voelt en met een verbaasd gezicht voorover in het natte zand valt, maakt het voor hem niet het minste verschil, of de ivereld op datzelfde moment vergaat, of dat zij door blijft draaien. „Wij zijn aan land gekomen met betrekkelijk* geringe verliezen", sein de Ghurchill op 7 Juni aan Stalin. „We hadden gerekend op 10.000 do den." Maar dit bericht gold slechts hen, die nog leefden; hen, die de ver schrikking van de eerste invasie- morgen overleefd hadden, want voor de blonde boerenzoon uit Okla- hama, die. lachend in de boot ge stapt was en voor de student dit Londen, die voor de zekerheid nog een studieboek meegenomen had om in een verloren ogenblikje de tijd productief te kunnen maken, was de oorlog geëindigd bij die Franse heg, waar een verborgen mitrailleur hun leven afsneed. 1I7IJ, IN HET BEZETTE NEDER- LAND, hebben dat die eerste dag niet gevoeld. Eerst toen 's avonds de kranten vertelden, dat pas over veertien da gen bekeken kon worden, of de in vasie geslaagd was, 'kregen we hoop. Wij hebben in die dagen niet ge dacht aan de doden op het Franse strand we hebben het oog gericht op de levenden, die voorwaarts trokken naar de ziel van Europa, naar Ne derland, naar onze stad, naar ons. Tien jaar is het geleden en de her denking zal vandaag tragische ge dachten oproepen. Want na de zege tocht door Parijs en de fabelachtige opmars naar Brussel, kwam de slag om Nijmegen en de -mislukking van Arnhem. En Nederland, dat zich met zijn laatste krachten opgeheven had voor de laatste strijd, viel terug achter een grauw gordijn, waar de dood in zijn meest dorre kleed, heerser werd. Een uitgehongerd Nederland kon zich eerst elf maanden later met de vlag der bevrijding sieren. 1JET IS GOED op deze dag de ge bedachten voor enkele ogenblikken terug te laten gaan naar die be wolkte Junimorgen, toen de eerste geruchten over de landing van het bevrijdingsleger hun tocht begon nen. Tien jaren geleden, toen het ons duidelijk werd, 'dat de invasie wer kelijkheid was e'n geen macabere grap, voelden wij ons als herboren, overvloeiend van goede voornemens en met een toekomst voor ogen, die mooi en goed zou wórden. En wat hebben wij er van ge maakt? Langs de wegen van Frankrijk, België en Zuid-Nederland rijgen zich de duizenden en duizenden 'kruizen aaneen, en ieder kruis vertelt van een jóngen, die vol idealen was, die zo zielsgraag verder .geleefd hadi, voor z'n moeder, zijn meisje of zijn 'kind, maar- die alles opgegeven heeft om ons en onze kinderen de vrijheid te schen ken. Wat hebben wij met dit zo duur gekochte geschenk gedaan?

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10