S)e£oidóe(2oii^cmt 1 TRI OPEENMÏ E Oorlogsactiviteit langs de Rode Rivier Tito bezocht Griekenland Nazi's krijgen bezittingen terug Khoklofs vrouw verdwenen Kan een communistisch land neutraal zijn Telg uit vermaard geslacht is Zondag 40 jaar priester Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 3 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13210 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 MOED GEVRAAGD FVE heer Joan Willems, voorzit- ter van de Kath. Werkge meenschap in de Partij van de Ar beid, heeft gisteravond een radio-toe spraak gehouden „naar aanleiding vooral van de laatste bladzijde van het Mandement van het episcopaat". Hij herinnerde aan de pas gevierde Bevrijdingsdag en de boodschap, die de doden ons nalieten: „De doorbraak als geestelijk ver schijnsel, behoort zij niet tot het zeer weinige, dat van deze bood schap in ons volk levend is geble ven? Het gaat immers daarbij stel lig niet alleen om politiekDan gaat het allereerst om een stuk menselijke solidariteit. Dan gaat het er om of wij als volk ergens onze gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid geldend kunnen maken te genover de geestelijke en materiële noden van dit volk. Dan gaat het om de vraag, of in deze tijd zij, die leven uit de geest van de democra tie, tegenover het totalitarisme van links en van rechts tezamen kun nen staan in een gemeenschappe lijke strijd voor de menselijke vrij heid en de sociale rechtvaardig heid". In zijn toespraak gewaagde hij van „een schier bovenmenselijke verant woordelijkheid", waarvoor het man dement de Katholieken in de Partij van de Arbeid plaatst. Een beslis sing daarover kon niet lichtvaardig worden genomen. Uit het citaat, ontleend aan de be wogen toespraak van een bewogen en goedwillend man, blijkt hoezeer het sentiment, het gevoel de overhand heeft in de voorkeur voor de door braak. Hij, en zijn medestanders, heb. ben bij de bevrijding de doorbraak gezien als een groot ideaal en zij zijn dit ideaal blijven aanhangen, óók toen dit ideaal in de werkelijkheid des levens niet verwezenlijkt werd. De Partij van de Arbeid noemt zich wel de partij van de doorbraak, maar is in feite verengd tot een socialisti- tische partij, welker neiging tot staats-inmenging in alle zenuwen van het openbare leven, herhaaldelijk door de K.V.P. tot gezonder bestuurs- lijnen moest worden omgebogen. Bo vendien tot een partij, welke in grote meerderheid zulk een godsdienstige kleurloosheid en onverschilligheid vertoont, dat zij voor een actief Chris tenmens „geen begaanbaar terrein" is. De katholieken, welke samen gin gen in de werkgemeenschap van de P. v. d. A., werden, iuist als actieve christenen, ongetwijfeld door de beste bedoelingen bezield. Zij heb ben, bezield door een doorbraak gedachte welke alleen nog in him droom bestaat doch in werkelijk heid niet tot stand kwam, een apos tolaat beoefent en, zoals de heer Wil lems het zeide, geëxperimenteerd". Wanneer de bisschoppen openlijk blijk geven op déze vorm van apos tolaat en op dit experiment geen prijs te stellen, is het beter zulk een expe riment te staken. Dit staken van het streven naar een ideaal, dit opgeven van een har tewens, valt ieder mens moeilijk. Dat heeft men Onlangs in Frankrijk gezien bij de kwestie der priester- arbeiders. Men kan niet anders dan waarde ring hebben voor de moed en de ge loofskracht dergenen, die eigen in zicht opofferen om het inzicht der tot oordelen bevoegde instanties te volgen of althans zich erbij neer te leggen. Wij hopen, dat de katholieken in de werkgemeenschap van de P. v. d. A. deze moed zullen hebben, een moed en opoffering, die zegen meebrengt. VOETANGELS TE GENÈVE GENEVE HEEFT ZICH herinnert dat men daar ook nog bijeen is om aan het wapengeweld in Indo- Ohina een einde te maken. Men heeft na veel geharrewar over de vraag of eerst de militaire en daar na de politieke aspecten van het In do-Chinese vraagstuk dan wel eerst de politieke en daarna de militaire besproken moesten worden, tenslotte toóh maar een begin gemaakt met de bestudering van de mogelijkhe den van een wapenstilstand. Men heeft een Franse generaal en 0 een kolonel van het leger der Vietminh in een zaaltje bij een gezet en met behulp van staf kaarten van Indo-Ghina laten puzze len over afbakening van terreinen en grenzen. Dat is daar in Indo-China niet zo gemakkelijk als het in Korea was, want in tegenstelling met Ko rea is er in Indo-Ghina geen front lijn. Men kan dus moeilijk de wer kelijke frontlijn als basis aannemen en vandaar uit afstanden gaan bere kenen. Er is dam oók een stroming om in Indo-Ghina maar globaal er gens een streep te zetten, waardoor Vietnam in twee helften zou worden worden gedeeld. Beide partijen zou den hun troepen, die thans nog aan beide zijden van deze denkbeeldige grens rondzwerven, op eigen helft terugtrekken. Maar het is duidelijk, dat in dit geval de denkbeeldige grens een volkomen reële grens gaat worden en Vietnam voor geruime tijd in tweeën wordt gedeeld. Daar tegen heeft de keizer van Vietnam Bao Dai reeds geprotesteerd en ook in de Franse Kamer gaan verontruste en verontwaardigde stemmen op, die tegen een dergelijke splitsing waar- Parade met Amerikaanse wapens Frankrijk is gisteren begonnen met het voeren van een oorlog op grote schaal op de rijstvelden en in de dor pen van de delta van de Rode rivier. Een luchtvloot van 50 toestellen vernietigde een grote basis van de Vietminh op een afstand van onge veer 20 kilometer ten Zuidoosten van Hanoi en een aantal gevechtsbommen werpers hielp het garnizoen van de voorpost Cho Noi in het afslaan van de vijfde opeenvolgende aanval door een bataljon van de Vietminh. De patrouilles langs de weg en spoorweg van Haiphong naar Hanoi zijn versterkt om de communisten te beletten de aanvoeren van de haven naar Hanoi te onderbreken. In Hanoi marcheerden gisteren President Tito van Zuid-Slavië is gisteren aan boord van zijn jacht „Goleb" de Griekse haven Piraeus binnengelopen. Het communistische staatshoofd, dat een bezoek van vijf dagen aan Griekenland brengt, werd opgewacht door koning Paul, die aan boord kwam van het schip en het en kele minuten later in gezelschap van Tito verliet. Ter verwelkoming vlo gen vliegtuigen van de Griekse ko ninklijke luchtmacht boven Pireaus; artilleriestukken vuurden 21 scho ten af. Op de kade inspecteerde Tito een erewacht van mariniers en werd hij voorgesteld aan minister-president Papagos en andere Griekse autoritei ten. Koning Paul en Tito reden ver volgens, toegejuicht door tienduizen den, door de straten van Athene naar het paleis. Tito's komst heeft de Griekse vei ligheidspolitie grijze haren bezorgd. Voor de duur van het bezoek zijn meer dan 200 Grieken in verzekerde bewaring gesteld van wie kon worden aangenomen dat zij met de visite van het Zuidslavische staatshoofd niet in genomen zouden zijn. Toen de „Ga- leb" in de kleine haven van Athene meerde, waren meer dan 3500 politie agenten in uniform en in civiel op post. De fotografen, die op de kade stonden, verrichtten hun werk met lood in de schoenen. De chef van de veiligheidsdienst had eerst hun foto apparaten zorgvuldig laten controle ren en hun daarna ieder een vaste lts aangewezen. „Een ieder die zijn plaats verlaat loopt de kans te worden doodgeschoten" was de laat ste opbeurende waarschuwing. Franse commissie tegen E.V.G. De commissie voor buitenlandse za ken van de vergadering van de Fran se Unie, een raadgevend orgaan op het terrein van overzee-zaken, heeft zich Woensdagavond met veertien te gen vijf stemmen uitgesproken tegen bekrachtiging van het E.V.G.-ver- drag. Dit is de eerste maal, dat een Frans parlementair orgaan zich heeft uitge sproken over de bekrachtiging van de E.V.G. De commissie was van oordeel, dat bekrachtiging van het verdrag de eenheid van de Franse Unie zal scha den. 10.000 Vietnamese soldaten in een parade ter gelegenheid van de natio nale dag van Vietnam. De soldaten waren gewapend met nieuwe Ameri kaanse wapens. In Saigon verklaarde de Vietname se chef staf, generaal Nguyen van Hinh, tegenover een nieuwe klas offi cieren dat zij „vele divisies volledig bestaande uit Vietnamesen" zouden zien voor het einde van dit jaar. De meerderheid in het Oostenrijk se parlement heeft zich gisteren uit gesproken voor een wetsontwerp, krachtens hetwelk aan door volkstri bunalen veroordeelde oud-nazi's hun ten gunste van de staat verbeurd ver klaarde bezittingen worden terugge geven. In het wetsontwerp wordt ge zegd, dat vermogensbestanddelen, die na de machtsoverneming door de na zi's op in het wetsontwerp nader om schreven wijzen zijn verkregen, niet zullen worden teruggegeven. Costello Ters premier Het Ierste parlement heeft zich met 79 tegen 66 stemmen uitgesproken voor de aanwijzing van Costello als permier. De candidatuur van de Va lera werd met 66 tegen 78 stemmen verworpen. Costello is de leider van de con servatieven (Fine Gael). Eamon de Valera is liberaal (Fianna Fail). De liberalen hebben 65 zetels, de conser vatieven 50. De labourpartij heeft 19 en de drie kleinste partijen samen 13. De echtgenote van de vroegere ka pitein van de Russische veiligheids dienst Khoklof, die naar het Westelij ke kamp overstapte toen hij opdracht kreeg een naar West-Duitsland uit geweken Rus te vermoorden, is in Moskou „verdwenen". Volgens diplomatieke rapoprten, zojuist uit Moskou ontvangen, be vindt zij zich waarschijnlijk in han den van de Russische geheime politie. EXPLOSIES IN SAIGON. Saigon schudde gisteren op zijn grondvesten door een serie ontplof fingen in een groot munitiedepot. De gehele morgen explodeerden mortier- en artilleriegranaten. Een enorme rookkolom steeg uit het mu nitiedepot op. De eerste explosie vond plaats om streeks 4 uur in de ochtend. Vele hui zen in de omgeving hebben zware schade opgelopen. Vrijwel de gehele bevolking van Saigon, twee millioen zielen, werd door de ontploffing gewekt. Zeven uur later vonden nog elke seconde explosies plaats. Tegen de avond was het vuur onder controle. Een gehele compagnie Franse troe pen, die het depot bewaakte, werd uit haar britsen geslingerd. De barak, waarin de soldaten lagen, bevond zich op nog geen 250 meter van het depot. Als door een wonder waren er slechts twee zwaargewonden. Drie andere liepen schrammen en kneuzingen op. Een Vietnamese vrouw werd op 2 km. afstand van het depot door een 105 mm. granaat aan het hoofd troffen en Militaire besprekingen te Genève Koningin op drijvend hospitaal Het Roode Kruis hospitaalschip „Kasteel Staverden" dat bezig is een tocht van een week door de Nederlandse binnenwateren te maken, met aan boord patiënten, die op deze wijze ruimschoots de gelegenheid krijgen van de mooie plekjes van ons land te genieten, ondanks hun bedlegerigheid, meerde aan de Ruyterkade te Amsterdam. Voor de patiënten aan boord kreeg het verblijf in Amsterdam een bijzondere attractie toen Woensdagmorgen H.M. Koningin Juliana op ziekenbezoek kwam. Foto: H.M. Koningin Juliana on derhoudt zich met de patiënten op de mannenzaal. Op de dertiende zitting van de Indo-Chinese vredesonderhandelingen te Genève is het gisteren tussen Oost en West tot onenigheid gekomen over de vraag of een communistisch land als neutraal kan worden be schouwd en als geschikt kan worden aangemerkt om deel uit te maken van een commissie die op de naleving van een bestand moet letten. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Georges Bidault, die de zienswijze der Westelijken verdedigde dat geen communistisch volk als neu traal kan worden beschouwd, heeft naar verluidt de communisten de vol gende vragen gesteld: Hoe kan een communistische natie neutraal zijn als men de leer van Marx en Lenin dat de communisten vastbesloten tegen imperalistisch-kO- schuwen. Het lijkt maar voorlopig, maar het zal in de practijk definitief blijken te zijn. Voor Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, die te Ge nève Frankrijk vertegenwoordig, is het geen gemakkelijke situatie. Hij wordt voortdurend in de wielen ge reden door zijn eigen parlement, dat hem telkens waarschuwt: „Pas op, dat je dit niet doet of dat niet na laat!" En Laniel, die het heeft klaar gespeeld, dat hij deze maand het heugelijke feit kan herdenken, een heel jaar lang in functie te zijn ge weest, ziet het moment voortdurend naderbij komen, dat zijn meerderheid onder het nulpunt zakken zal en hij zal moeten aftreden. In dat geval ziet het er voor de Europese Verdedigings Gemeenschap (E.V.G.) ook niet rooskleurig uit, on danks het zo pas genomen besluit van de Franse socialistische partij, dat haar afgevaardigden vóór moe ten stemmen. Vermoedelijk zullen verscheidene socialistische afgevaar digden in de Franse Kamer het be sluit aan hun laars lappen en toch tegen stemmen. Maar als er een re geringscrisis komt, staat alles weer op losse schroeven en is er voorlopig geen sprake van, dat Frankrijk zich voor ratificatie uitspreekt. Zo blijkt ook hier weer, hoe nauw de wereldproblemen in elkaar ha ken en hoe zelfs een militair nood zakelijk potloodstreepje op een kaart van Indo-China tevens een streep door het E.V.G. kan betekenen. Er liggen in Genève nog vele voetangels en klemmen. 18 OORLOGSGEWONDEN NAAR ZWITSERLAND. Hedenochtend vertrokken van Princenhage 18 Brabantse oorlogsge wonden voor een tiendaagse reis naar Zwitserland. Deze trip is hun aangeboden door de afd. Noord-Bra bant van de stichting M.O.V.E.O. (meer ontspanning voor ernstige oor logsgewonden). Acht M.O.V.E.O.- automobilisten stelden zich voor het vervoer beschikbaar en verder onder vond men medewerking van een in ternationale reisorganisatie, die een verblijf van vijf dagen aanbood te Adelboden. 12 Juni wordt het gezel schap terugverwacht in Venlo, waar het afscheidsdiner wordt gehouden. nialisme moeten strijden, in acht ;emt? Terwijl de negen landen met deze kernkwestie bezig waren, zonder een uitweg te vinden, vergaderden de mi litaire vertegenwoordigers van beide partijen over de taak van het vast stellen van zones in Indo-China. Het was de eerste bijeenkomst van deze aard. De militaire vertegenwoordigers zijn voor de opgave gesteld gebieden af te bakenen, waarin de strijdkrach ten van beide partijen verzameld moeten worden dit als onderdeel van een regeling voor een bestand. Zegslieden verklaarden dat de offi cieren van de Franse Unie en de com munistische troepen de volgende pun ten onder ogen hebben gezien: 1. Welke soort onder-groepen kunnen worden vastgesteld voor een in kaart brengen van de hergroepe ringszones? 2. Moet het voornaamste werk met betrekking tot de bepaling der zones in Genève of in Indo-China worden verricht? N.K.A.P.B. Betere betalingsregeling bij aannemingen gevraagd C.A.O.-ontwerp aanvaard Nadat de deelnemers aan de jaar vergadering van de Ned. Kath. Aan nemers en Patroonsbond Dinsdag avond van een cabaretavond in het Scheveningse Kurhaus en van een door het Houtvoorlichtingsbureau aangeboden vuurwerk hadden geno ten, stond Woensdag de ernst weer op het program. Besloten werd om met zusterorganisaties in overleg te tre den, teneinde een gunstiger regeling van de betalingsvoorwaarden bij het aannemen van bouwwerken te be werkstelligen. Deze zou naar mening van de ver gadering moeten neerkomen op voor uitbetaling van de in het bestek op genomen termijnen. Hierdoor zouden de steeds meer moeilijkheden ople verende leverancierscredieten en kort lopende bankcredieten goeddeels kun nen worden vermeden. De vergadering besloot, ondanks enige scherpe oppositie, de thans een jaar lopende B.S.B.-regeling (bevor dering samenwerking bouwbedrijf) opnieuw voor een jaar te aanvaarden. Deze regeling poogt de belangen van bonafide bouwers en handelaren in bouwmaterialen te bevorderen door onderlinge samenwerking tot het we ren van beunhazerij. De „opzetjes". Over prijsvorming en schikkings kwesties met betrekking tot opzet ten werd ter vergadering niet lang gepraat in verband met het hangende overleg te dier zake. Men stak zijn misnoegen over de vervolgingen gens opzetkwesties echter niet onder stoelen of banken. Naar aanleiding van de ontworpen mantel-C.A.O. voor het bouwbedrijf werd o.m. het bezwaar geopperd, dat kleine ondernemers, speciaal ten plat- telande, schadelijk getroffen worden Mgr. Mutsaerts, 12e bisschop van Den Bosch door het voorschrift, dat zij, indien zij dezelfde of soortgelijke arbeid als de werknemers plegen te verrichten, zich moeten houden aan de werktij den der werknemers. Kleine patroons werken zelf langer, zo zeide men om irt de prijsverhoudingen van het platteland zo goedkoop mogelijk te kunnen leveren. Hoewel het enthousiasme over het ontwerp niet onverdeeld was, werd het door de N.K.A.P.B. aanvaard. In de 523e Staatsloterij is vanoch tend in de vierde klasse, 16e lijst, een prijs van 1000.met een premie van 30.000 gevallen op no. 12011. De zesde school voor slechthorende kinderen in het land, de dr. P. C. M. Bosschool te Arnhem, is door de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, dr. A. de Waal, Woensdagmiddag officieel ge opend. De school was reeds in ex ploitatie sedert September van het vorige jaar, nadat in Juni 1952 de Stichting School voor Slechthorende Kinderen Arnhem was opgericht. De eerste scholen voor slechthoren de kinderen werden veertig jaar ge leden geopend te Amsterdam en te Den Haag; Rotterdam volgde in 1920 en daarop is bijna een mensenleeftijd voorbij gegaan, voordat de plaatsen Eindhoven en Groningen volgden; dat is geweest respectievelijk in 1951 en 1952. In 1947 toen er nog maar drie scho len voor slechthorende kinderen in het land waren, telden deze scholen totaal 300 leerlingen en 22 docenten. De zes scholen, die er nu zijn, tellen totaal 830 leerlingen en 59 docenten. Aan de ontwikkeling is echter nog geen einde gekomen. HOE wordt het weer? Pierlala Een moeder en een dochter in een nieuwe wijk van Pijnacker ontdekten in de late avond, dat iemand achter het huis was. Zij gluurden naar buiten en za- gen daar een man op handen en voeten door de tuin kruipen. De l heer des huizes, die even later thuiskwam, zag het ook en ging de politie halen. Deze kwam di- reet mee, maar toen was de man gevlogen. Moeder en dochter wisten ech- ter wel te zeggen welk huis de man was binnengeslopen. De politiemannen gingen op zoek. Aanvankelijk hadden zij geen succes maar in de derde woning vertelde de bewoner, dat hij wel de oorzaak van alle emotie zou zijn geweest. Hij had n.l. achter woningen naar wormen zocht, omdat hij de volgende morgen vroeg wilde gaan sen A.s. Zondag 6 Juni zal het 40 jaar geleden zijn, dat mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogén- bosch, door mgr. W. v. d. Ven de toenmalige bisschop van Brabants hoofdstad tot priester werd gewijd. Wilhelmus, Petrus Adrianus Maria Mutsaerts werd op 18 Juni 1889 te Tilburg geboren als oudste zoon van het gezin F. MutsaertsMutsaers. Zijn familie van moeders kant heeft niet alleen vooraanstaande priesters zoals b.v. de vroegere president van het groot seminarie te Haaren, mgr. A. J. F. Mutsaers en mgr. A. J. M. Mutsaers, in leven pastoor van St. Pieter in 's-Hertogenbosch, maar eveneens verdienstelijke staatsbur gers opgeleverd, zoals zijn grootva der, Tweede Kamerlid en Statenlid W. P. A. Mutsaers en de minister J. A. Mutsaers, die reeds een eeuw ge leden deel uitmaakte van verschil lende kabinetten. Minister Mutsaers v/as daarin minister voor de katholie ke eredienst. Secretaris en bouwpastoor. Mgr. Mutsaerts deed zijn lagere studies aan het klein-seminarie waar hij bij de prijsuitdeling steeds „primus" was. Na zijn studie aan het groot-seminarie te Haaren werd hij cp 6 Juni 1914 tot priester gewijd. Op 31 Juli van datzelfde jaar werd hij benoemd tot kapelaan te Best, en nog jaar later, d.w.z. op 11 Juni 1915, ontving hij de benoeming van tweede secretaris van het bisdom. Vijf jaar later volgde hij de eerste se cretaris op. Tevens was hij in die tijd rector van het oude mannen- en vrouwenhuis te 's-Hertogenbosch. In 1928 werd hij belast met het stichten in zijn geboortestad van een nieuwe parochiekerk, die op 13 April 1931 door mgr. Diepen werd geconsa creerd. Elf jaar bisschop. In 1942 werd mgr. Mutsaerts door de Paus benoemd tot bisschop co adjutor met het recht van opvol ging van het bisdom 's-Hertogen bosch. Tevens werd hij toen titulair- bisschop van Lirbe. In 1943 na het overlijden van mgr. Diepen volgde hy deze op als bisschop van 's-Herto genbosch. In de tijd van zijn pasto raat was mgr. Mutsaerts bondsadvi- seur van de Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Rafael", die door zijn oom z.g. mgr. Mutsaers werd gesticht. Tevens was hij geestelijk adviseur van de afde ling Tilburg van de R.K. Bond van P.T.T.-personeel en lid en collector der Tilburgsche beurzenstichting van de seminaries in het Bossche diocees. Mgr. Mutsaerts is de 12de bisschop van 's-Hertogenbosch en de 5e na het herstel van de Kerkelijke Hiërarchie. Hij is ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw en drager van de eremedaille van het Hongaarse Rode Kruis. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ ZONNIG. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist of laag hangende bewolking. Morgen overdag droog en vrij zonnig. Weinig ver andering in temperatuur Zwak ke tot matige wind overwegend tussen Noord en Noord-oost. 4 Juni: zon op 4.24 en onder 20.52; aan op 7.45 en onder 23.46 uur. Het weer in Europa STOOKHOLM lichtbew. 19 C. OSLO zwaar bew. 23 KOPENHAGEN licht bew. 17 AMSTERDAM geheel bew. 19 LONDEN geheel bew. 13 LUXEMBURG mist 13 PARUS geheel bew. 17 BORDEAUX zwaar bew. 25 GRENOBLE zwaar bew. 22 NICE regen 22 GENèVE half bew. 23 ZURICH mist 20 LOCARNO zwaar bew. 20 BERLUN zwaar bew. 19 FRANKFORT mist 16 MUNCHEN nevel 18 ROME zwaar bew. 25 AJACCCIO geheel bew. 22 Korreltje De glimlach is meestal een wapen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1