Missiecollege St. Willibrord Katwijk luidde zilveren feest te in Vijf jaar Invalidenbond Mis in grote zaal Clubhuis ,St. Lidwina GESLAAGDE TENTOONSTELLING Auto vloog uit de bocht MAANDAG 31 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 bijl verorberd. Allen bleven daarna gezellig een paar uurtjes tafelen. De Gibabo's een orkestje met interparo- chiale faam, zorgde voor gezellige muziek. Het was tijdens dit gezellig samenzijn dat we even een gesprek mochten hebben met het bestuur van de jubilerende invalidenbond. Advertentie. Het begon 5 jaar gelsden met een advertentie, waarin deelname IN SLAGORDE ONDER EIGEN VAANDEL Zondagmorgen tien vóór half negen. Terwij! de zware klokken van de kerken van Leiden met bronzen stem de aanvang van het misoffer verkon digen. rijden vóór het St. Antonius Clubhuis luxe auto's af en aan met leden der Leidse afdeling van de R.K. Bond van Invalii den „Sf. Liduina," die zijn eer ste lustrum viert. Géén klok hier, nog niet de geringste bel, géén orgel binnen om het zangkoor te begeleiden, géén velden van wuivende kaarsen vlammen. Slechts een een voudig houten altaar, dat verplaatsbaar is, met de crucifix daarboven en twee bosjes witte margrieten links en recht tegen de witte muur achter in de grote zaal. Vervolgens rijen stoelen, waarop de invali den door helpers ge steund hebben plaats genomen. Mear bij alle eenvoud is er aandacht en devotie bij de aanwezigen. De beperk te ruimte trekt de blikken onmiddelijk naar het al taar: de stemmen van de biddende priester en het koor worden op een bij zondere wijze door de gladde muren van de zaal gevangen en versterkt te ruggezonden. Naastenliefde. In de andere 'helft van de zaal ach ter de rug van de gelovingen staan gastvrij de witgedekte ontbijttafels gereed als een illustratie van één van de zeven werken van barmhar tigheid: de hongerigen (met kren tenbrood en verse kadetjes) spijzen en de dorstigen (met thee) laven. Het is een dag, waarop de naastenliefde zichtbaar hoogtij heeft. Kapelaan C. W. Thomas, de celebrant van de Hoog mis, geestelijk adviseur van de ver eniging benadrukt dit ook in zijn predikatie, als hij tot de leden zegt: „Door het lijden kunt gij anderen gelukkig maken, ook al dénkt ge iedereen tot last te zyn. Wij katholieken weten, dat ons lijden nooit tevergeefs is: voor onszelf en v-oor anderen niet. Als één groot ge zin kunnen wij elkaar helpen: de blinde en de lamme vullen elkaar aan. Zie maar naar de gastvrijheid achter in de zaal; denk aan de liefde die we al hebben mogen ondervin den: de één stelt zijn muzikaal talent beschikbaar, de ander zijn auto en een derde zijn handen. Zo helpen wij elkaar tot eigen heil. Devoot aanvaarden. De tekst waarover de predikant mediteert is genomen uit de oratie van de mis van <lie dag: Geef Heer, dat wij altijd devoot Uw wil mogen volbfengen. Kapelaan Thomas merkt op. dat het lijkt, alsof deze dag met deze toe passelijke oratie met opzet gekozen is. Er zijn wel eens momenten, waar op het moeilijk is het kruis te aan vaarden. Momenten, waarop de dra ger van het kruis evenals ééns de patrones van de invaliden „St. Li duina" zou willen uitroepen: „Waar om ik en anderen niet?" Door de Katholieke overtuiging komt hij vanzelf al tot aanvaarding van Gods wil, maar daarnaast kan hij nog meer doen. De nadruk-«ligt op het devoot aanvaarden. Hij heeft een taak te volbrengen, die hij zo als een goede arbeider ijverig en plichtsgetrouw moet volbrengen. En komt hij tot een vergelijking van eigen kruis met het kruis van an deren dan zal blijken, dat het eigen kruis het beste kruis is: door God precies „pas" op eigen schouders ge maakt. De Schola Canfcorum van de St. Willi'brord-parocHie te Oegstgeest zong op vlekkeloze wijze de wisse lende Gregoriaanse gezangen en het Sanctus en Benedictus uit de mis „Sponsa Christi" van Hendrik An- driessen. Na de mis zong het koor, dat onder directie stond van mr J. v. d. Poel een vierstemmig „Ave Maria" van Arcadelt. In de beste stemming en met goe de eetlust werd vervolgens het ont- een Leidse afdeling van de R. K. Invalidenbond „St. Liduina" te ko men, wordt ons verteld. En de ad vertentie heeft een gunstig gevolg gehad. De heer W. Witteman, thans nog bestuurslid, werd voorzitter va\ een vereniging, die al snel van 2. leden tot over de 80 uitgroeide. Lei den heeft thans de grootste afdeling van heel het land. Een van de voornaamste evene menten is de jaarlijkse uitgaansdag. Met plezier denken allen nog terug aan de mooie tocht het afgelopen jaar naar Veluwe en 't Gooi. Maar er zijn nog grotere plannen in voorbereiding. Druk wordt er thans gespaard voor een algemene tocht naar Lourdes over twee jaar. „Alle Leidse leden mee op bedevaart", is thans het motto en dat zou dan nog maar een gering ge deelte zijn van de ruim 1000 invali den, die dan naar Lourdes zullen reizen. Vaandelwijding. Om twee uur begint een kort lof, waarbij het koor van de Lodewijk- parochie medewerking verleent. Een kleurrijk nieuw vaandel staat naast het altaar opgesteld. Het opschrift luidt: Sancta Liduina ora pro nobis. De ontwerper van dit vaandel, de heer de Bree, heeft voor een even wichtige en toch opvallende orna mentiek gezorgd. Door bijzondere kleuren zal 'het vaandel zelfs in het halve duister van een kerkruimte duidelijk spreken. Mevr. HolstCatin heeft het handwerk zeer nauwkeurig ten uit voer gebracht; van de heer Meerpoel is het overige werk (stok en stan daard o.m.).' Kapelaan Thomas zegent het vaan del: „Heer Jezus Christus", bidt hij, „Wiens kerk is als een' leger in slag orde gesteld, zegen dit vaandel, op dat allen, die onder dit vaandel voor U, de heer God der Heerscharen strij den door de tussenkomst van de H. Liduina hun zichtbar» en onzichtbare vijanden in deze wereld zullen over winnen." In de geest van dit gebed sprak kapelaan Thomas nog even tot Speeltuin Beatrix in Sassenheim heropend Zaterdag was het voor de kinderen ran de Oranjebuurt te Sassenheim vraagd werd om tot stichting van aanwezigen „Ieder mens is beperkt in zijn kunnen. De invalide is be perkt in zijn handelen. Neem die be perking als een bijzondere opdracht van G-od." Om 3 uur is de kerkelijke viering Van dit eerste lustrum ten einde. De leden van de bond wacht nu nog een grootse feestavond, waaraan „Het Ambtenarencabaret" medewerking zal verlenen. Onder de velen, die deze dag door onvermoeid en opgewekt helpen, zich hebben one s cheiden mogen toch zeker wel genoemd worden de drie dames mevr. Lub, mevr. van Haas trecht en mej. Vergalen. Jeugd in drommen naar de film Op 24 Juni a-s. wordt het feit her dacht, dat de Franciscanen het Mis siecollege St. Willibrord te Katwijk 25 jaar geleden in gebruik namen. Eigenlijk kwamen de eerste paters j reeds in Maart en arriveerden de I studenten pas in September. Men j heeft toen maar een gemiddelde ge nomen en de kenze laten vallen op j 24 Juni, op welke dag o.m. de offi- j ciële receptie zal worden gehouden. We behoeven er niet over uit te j weiden, dat het de paters en- de stu- denten gedurende die 25 jaar niet al. j tijd voor de wind is gegaan. Tijdens i de oorlog werd een belangrijk deel van het gebouwencomplex door bom men verwoest, terwijl het gedeelte, dat overeind bleef, moest worden ont ruimd ten behoeve van de Duitse be zettingstroepen. Na de oorlog is het missiecollege nog voor verschillen de andere doeleinden gebruikt met het gevolg, dat alles wat voor bom- schade bewaard bleef, op vakkundige wijze gesloopt werd. Zelfs de deur knoppen waren verdienen. Met veel moeite en doorzettings vermogen staat er thans aan de rus tige Ouderijn weer een missiecollege, dat gezien mag worden. Bergen zijn er voor verzet, maar het feit, dat de paters tenslotte toch weer in „oude" en ..nieuwe" doen zijn het is na melijk niet een geheel nieuw complex geworden is reden genoeg, om het zilveren feest met Franciscaanse blij moedigheid te vieren. Geslaagde inzet. Gisteren zijn de festiviteiten inge zet met een prachtige missietentoon stelling voor de Katwijkers. Missio narissen uit Nieuw Guinea, Indonesië, Pakistan, Brazilië en China gaven bij de stands deskundige toelichtingen en wisten de missievrienden te boeien met interessante verhalen over de zeden en gewoonten in de gebieden, waar zij werkzaam zijn. Prachtige gebruiksvoorwerpen en kunstuitingen lagen er uitgestald. Bij de China- stand werden de uiteenzettingen ge geven door de bekende pater Hoo- genboom, wiens gevangenschap in communistisch China destijds in ver schillende weekbladen beschreven werd. Een bekende was o.a. pater Pacificus v. d. Berg, die ais baard loze jongeman zijn eerste schrede zette -in het Katwijkse Missiecollege en daar nu wederom aanwezig was uitgerust met een flinke baard en 8 jaar Pakistaanse ervaring. De tentoonstelling werd geopend door de missie-secretaris, dr. Odul- phus v. d. Vat O.F.M. In een korte toespraak wees dr. v. d. Vat erop, dat de tentoonstelling in eerste in stantie bedoeld was voor de studen ten. Daarnaast echter ook voor de Katwijkers. Bij dit zilveren feest wil len we ook graag eens naar buiten tonen, welke de betekenis is van dit Missiecollege. Van Katwijk uit zijn er in de loop der jaren ongeveera 250 missionarissen naar de Missie ge gaan en enkelen van hen zijn vandaag hier terug, om iets te vertellen over hun werk in den vreemde. Wanneer U bij hun stands komt, zal U een duidelijker beeld krijgen van de be tekenis van de opleiding der missio narissen, opdat kunt zien, waar toe ze leidt. Veel belangstelling. Reeds direct na de opening groeide het aantal bezoekers gestadig. De studenten zorgden in een andere zaal voor een gezellige fancy-fair, die uiteraard ook nodig was. In de mid daguren werd het grootste plezier Boven: Pater Pacificus v. d. Berg O.F.M. uit Noordwijkerhout, die acht jaar in Pakistan heeft gearbeid, geeft een demonstratie. Onder: Pater Pacificus houdt van een pijpje, maar het behoeft niet altijd een Indische waterpijp te zijn. ongetwijfeld beleefd aan de Katwijk- se jeugd, die in drommen mogen we wel zeggen het Missiecollege binnenstroomde om te genieten van weer een grote dag. De speeltuin werd heropend. Dat deze heropening plaats vond met enig feestelijk ver toon is vanzelfsprekend. Het was de voorzitter,de'heer P. C. Smit, die de burgemeester bedankte voor de medewerking van het ge meentebestuur en voov de verkregen vergunningen. Hij dankte ook de vele medewerkers, die er voor ge zorgd hebben, dat het gebouw be staande uit drie toiletten, een kamer voor de concierge en een flinker ka mer voor de dames, die op de jeugd passen, in een tijdsverloop van 5\'2 week hebben opgetrokken. Spreker verzocht de burgemeester de speel tuin te willen heropenen door het hijsen van de vlag. Toespraak burgemeester. Alvorens hiertoe over te gaan richt de burgemeester zich tot de voorzit- OEGSTGEEST Bestuurder gedood Gistermorgen om ongeveer elf uur is er bij de Slaagh onder Oegstgeest een ongeluk gebeurd, waarbij de 20- jarige A. W. de Jong uit Heemstede om het leven is gekomen. Deze automobilist,kon vermoe delijk door de te grote snelheid zijn stuur niet houden en vloog met zijn volkswagen uit de bocht. Via de berm kwam de auto terecht op de trambaan. De bestuurder werd zwaar gewond naar het Academisch Zieken huis overgebracht, waar hij in de loop van de middag overleed. Er wa ren geen andere inzittenden. TERAARDEBESTELLING VAN OUD-WETHOUDER L. DE NEEF. Zaterdagmiddag vond onder grote belangstelling op de begraafplaats bij een prachtig filmprogramma, afge wisseld met het optreden van aspirant missionarissen, die de goochelkunst beheersten. De toeloop was zo groot, dat er in de flinke zaal nog stoelen te kort waren, maar gelukkig konden die nog van elders worden aange voerd. 's Avonds kwamen de volwassenen in dezelfde zaal bijeen voor de be kende Pakistan-film „Waar woestij nen bloeien gaan". Met deze geslaagde dag zijn de feestelijkheden veelbelovend inge luid. Na de receptie, die op 24 Juni 's middags te vier uur wordt gehou den, zullen de genodigden kunnen genieten van toneel, en muziekuit voeringen. ter. Het is gebleken, dat d® Oranje- buurt een zeer kinderrijke buurt is. Voor een dergelijk kinderrijk buurt schap is een speeltuin zeer noodzake- lijk. Spr. memoreert het vele werk dat gepresteerd is om tot deze'feeste. lijke heropening te komen. Deze speeltuin kan veel bijdragen tot be strijding der baldadigheid, die de ge meente iedere week op 300 komt. Hierna hees de burgemeester de vlag en verklaarde de speeltuin voor her opend. Voorafgegaan door de tamboers en hoornblazers van „Adest musica" kwamen hierna een groot aantal kin deren. allen gecostumeerd, de speel tuin binnen, om zich te vermaker, met de verschillende speelwerktui- gen. het Groene kerkje de teraardebestel ling plaats van de heer L. de Neet die de vorige week na een langdurigs ziekte op 61-jarige leeftijd overleed De overledene was oud-wethouder dezer gemeente. Onder de aanwe zigen waren o.a. de heren dr. K Simon Thomas en J. den Ouden, beiden wethouder (de burgemeester was wegens vacantie verhinderd), de heer J. C. Bauman, oud-burgemeester van Oegstgeest, dr. K. J. Brouwer, Zendings-secr. der Ned. Herv. Kerk, J. F. v. Veen, Hoofd Herv. School, M. J. van Gorkum, Hoofd van Dienst Gemeentewerken, A. J. Paling, wnd hoofd, J. de Visser, gemeente-secre taris, Kerkeraad der Herv. Gem. en 'vele vrienden en kennissen van de overledene, mevr. BrouwerTe Vel de en mevr. M. v. d. Bos namens het dagelijks bestuur van het Groen? Kruis afd. Oegstgeest, mr. P. A. var: Toorenburg uit Leiden, secr. van d? Armenraden en hoofden van open bare scholen te Oegstgeest. Ten sterfhuize heeft dr. G. F. Callenbach, Ned. Herv. Pred. een rouwdienst ge leid. Toen de kist, die met een bloem stuk bedekt was. in het familiegraf was bijgezet, bad de predikant het „Onze Vader". Aan het graf werd niet gesproken. De heer J. A. Wag- tendonk, zwager van de overledene, heeft een dankwoord gesproken. Rondrit ouden van dagen. Het comité rondrit ouden van dagen is reeds druk in actie om de jaarlijkse rondrit voor te bereiden, die zal wor den gehouden op Dinsdag 15 Juni. Te één uur hoopt men met de ouden van dagen te starten vanuit het Wilhelminapark via Zandvoort naar Schiphol, waar men enige uren denkt te vertoeven, om daarna in een gemeenschappelijke maaltijd aan te zitten in de cantine van de Marine Elec. Bedrijven, daartoe welwillend afgestaan. Het comité rekent weer op de medewerking van alle automo bilisten in de gemeente, want zonder die medewerking zou men de bejaar den deze steeds weer verbeide mid dag niet kunnen aanbieden. Dames en heren autobezitters kun nen zich opgeven bij de heer M. Els- hof, De Kempenearstraat. Het comité is uitgebreid met de heer J. Rijnbende. De gehouden col lecte gaf blijk, dat de burgerij de ouden van dagen een goed hart toe draagt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10