S)<2. CöidóeSoti/fccmt FRANKRIJK NEEMT DRASTISCHE MILITAIRE MAATREGELEN Heiligverklaring van Paus Pius X Eerste kantjes Hollandse Nieuwe brachten gisteren recordprijs op Geneviève Gallard niet de enige levende draagster F.N.-medaille Concessies moeten uit het Oosten komen Joelende menigte kreeg ongelijk if lf ZATERDAG 29 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13206 KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BCREACX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Red»ctie 200J5, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. f 2.15 p mnd„ f 610 p. kwart. Franco p. p. f 6 80 - Advertenties: la et. p. m m. Teleloontjes 11. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. HOE LANG NOG? WU HEBBEN DE LAATSTE dagen weinig nieuws gepubliceerd, van de Geneefse conferentie. Neen, die conferentie is nog niet opgeheven, sij is nog altijd gaande en voor de loop der geschiedenis in de wereld nog altijd even belangrijk. Maar on danks haar evidente belangrijkheid wordt zij grenzenloos vervelend. De Molotofs en Tsjoe-en-lai's, Oos- sterlingen, voor wie de tijd geen rol speelt, hebben zich reeds ingesteld op een lekker lange conferentie, waar zij iedere haarkloverij nu eens kunnen uitspinnen tot ellenlange dra den. De Chinezen rekenen dan ook op een tijdsduur van minstens een half jaar. Geef ze eens ongelijk, wij zitten ook liever aan het meer van Senève dan in China. Maar het Wes ten heeft minder tijd en wenst 0 niet te wachten; het heeft daar goede reden voor, want hoe langer het gepraat in Genève duurt des te prettiger kan generaal Giap in Indo-Ohina opereren. Hij heeft zo pas Dien Bien Phoe ver overd en kan in alle gemoedsrust troepen concentreren en munitie- transporten uit Peking in ontvangst nemen ter voorbereiding van nieuwe aanvallen. Gun de Russen, de Chi nezen en de Vietminh hun halfjaar tje confereren en heel Indo-China is voorgoed verloren. Men is op het ogenblik bezig met „geheime vergaderingen", die zó ge heim zijn, dat men een half uur na afloop precies weet, wat er bespro ken is. Over resultaten spreken we niet eens, want snelle resultaten ko men niet van pas bij een conferentie van minstens een half jaar. Het enige wat de Westelijke part ners daartegen kunnen doen is, een ultimatum stellen. Men wil de vol gende week nog afwachten en als er dan nog geen spijkers met koppen geslagen zijn, wordt de conferentie opgebroken; men zal dan aannemen, dat de Russen en de Chinezen geen accoord willen. Dan komt het moment waarop Amerika gewacht heeft; dan zal het Westen kunnen ingrijpen. Dan zali zelfs Eden zonder wiens pleiten de conferentie waarschijnlijk allang Ln de lucht gevlogen zou zijn in zien, dat praten geen zin heeft en dat het toch maar het beste is, als het Westen één blijft. De Fransman Bi'dault schijnt te Parijs zijn collega's, reeds voorbereid te hebben op de mogelijkheid van een a.s. interna tionaal ingrijpen in Indo-China. Alles wijst erop, dat het Westen geen lust heeft om de klucht van de jarenlange bestandsbesprekingen in Korea te herhalen. Zodra de hope- oosheid van praten afdoende is aan getoond, zal met spoed begonnen vorden met de opbouw van een >ost-Aziatisch Pact en daarnaast met iet verlenen van actieve militaire ïulp aan de Franse strijdkrachten m Indo-China. Misschien bestaat er cans, dat Frankrijk zelf daaruit een itimulans weet te putten om ook 'ns vat meer fut op te brengen; het zou zichzelf èn West-Europa daarmee 3en grote dienst bewijzen, want een iergelijk slap en wankelmoedig re- jiem in Frankrijk is een groot ge- zaar. Een crisis in Genève kan in /ele opzichten heilzaam werken. Ter versterking strijdkrachten in Indo-China Vietminh-offensief in voorbereiding Met het oog op de steeds slechter wordende militaire toestand in Indo- China gaan de Fransen nu drastische maatregelen treffen om de situatie het hoofd te bieden. Zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplaag konden melden, zullen ongeveer 80.000 jonge mannen vijf maanden eerder onder de wapenen moeten komen, waarschijnlijk al binnen twee weken. Hun lichting had oorspronkelijk pas in October moeten aantreden. Voorts heeft de Franse ï'egering besloten maatregelen te nemen om nieuwe reser ves van beroepsmilitairen te vormen ter sterkte van twee divisies. Vliegtuigen van de Franse luchtstrijdkrachten hebben waargenomen, dat sterke tank- en artillerie-eenheden thans door de rode troepen worden ge groepeerd uit de strijdkrachten rond Dien Bien Phoe. Toegegeven is dat ver schillende buitenposten zijn teruggetrokken, ten einde niet vernietigd te worden in een ongelijke strijd. MOLLENTACTIEK. De communistische druk concen treert zich thans hoofdzakelijk rond om Phuly en de nabij gelegen steun punten. De aanvallen daar duren on verminderd voort rond het markt stadje Yen Phoe. Rebellen bevinden zich op nog «geen 250 meter van de buitenwijken. De opstandelingen volgen ook hier hun „mollentactiek" van onderaardse loopgraven, die zij met zoveel succes rond Dien Bien Phoe hebben toegepast. Volgens Franse militaire waarne mers in Hanoi zal ook hier de strijd tot de laatste barricade worden ge voerd. Inmiddels is in Saigon het Ameri kaanse vliegdekschip „Windham Bay" aangekomen met jachtbommen werpers en verkenningstoestellen voor de Franse luchtmacht. Andere jachtbommenwerpers, die reeds eer der arriveerden, hebben gisteren een geslaagde aanval uitgevoerd op een concentratie van communisten in cen traal Annam. De vliegtuigen bestook ten de vijand met napalm en zuiver den een belangrijk terrein. De Franse nationale defensieraad heeft bepaald dat de kruisers „Gloi- re" en „Montcalm", die deel uitma ken van de Franse Atlantische vloot, naar Indo-China zullen gaan. De twee kruisers zullen vermoedelijk op of omstreeks 30 Juni in Saigon aanko men. Ook Ned. verpleegsters Treinstaking afgelopen De vrees, dat de wilde staking van het Britse locomotiefpersoneel het spoorwegverkeer in Engeland, Wales en Schotland geheel zou verlammen, werd gisteravond teniet gedaan door het besluit van de gedelegeerden van acht depots in West-Engeland (waar de staking begon), vandaag weer aan het werk te gaan. Door de staking heeft in de afgelo pen dagen 'het treinverkeer in Zuid- Wales, West- en Zuidwest-Engeland volkomen stilgelegen. Het Nederlandse Roode Kruis maakt ons er op opmerkzaam, dat in het van een buitenlands persbu reau afkomstige bericht, waarin mel ding wordt gemaakt van het feit, dat de raad van gouverneurs van de liga van Roode Kruisverenigingen zr Geneviève de Gallard heeft voorge dragen voor de Florence Nigthtingale medaille, abusievelijk is vermeld, dat deze hoogste onderscheiding die het internationale comité van het, Roode Kruis aan een verplegende verleent, nog nooit bij het leven aan een vrouw zou zijn toegekend. De op 8 Maart jl. overleden zr. Adrie Schipper was draagster van de Florence Nightingale medaille voor het werk, dat zij tijdens de Boeren oorlog in een Roode Kruisambulance in Zuid-Afrika heeft verricht. Voorts is in 1947 de Florence Nightingale- medaille toegekend aan: mejuffrouw L. J. Jobse, zuster R. N. Esser, eer waarde zr Stefania, mejuffrouw H. M. Verheul, terwijl in 1949 de me daille ook door H.M. de Koningin is uitgereikt aan zr Sjoukje Hoiting uit Arnhem en aan mejuffrouw Eike Flikkema, verpleeghulp in een van de mobiele Roode Kruis teams in In donesië. De Florence Nightingale-medaille wordt verleend door het internatio nale comité van het Roode Kruis te Genève aan verplegenden, die het belang van de aan haar zorgen toe- Plechtigheden op het St. Pietersplein Vanavond vindt op het St. Pieters plein de plechtigheid plaats van de heiligverklaring van paus Pius X. De plechtigheid wordt geopend met een processie van de ordes- en wereld lijke geestelijkheid van de Bronzen Deur naar het plein, onder het bid den van de Litanie van Alle Heiligen. De pauselijke stoet, welke in de Six tijnse kapel wordt opgesteld, zal ver volgens op het plein verschijnen. De Paus zal gedragen worden op de se- dia gestatoria, geflankeerd door de met witte struisvederen getooide „flabelli". Na de eerbetuiging van de kardi nalen aan de Paus zal kardinaal Gaetan Cicognani, prefect van de Heilige Congregatie der Riten, bij gestaan door een consistorie-advo caat, de Paus verzoeken de heilig verklaring af te kondigen. Dan wordt het „Veni Creator" gezongen, waar op de Paus, gezeten op zijn troon en de mijter dragende, de Latijnse for mule der heiligverklaring opleest. Op dat moment wordt het doek, dat de standaard van Pius X aan de voor gevel van de basiliek bedekt hield, weggetrokken en beginnen de klok ken te luiden. Het „Te Deum", de feestelijke lofzang tot God, wordt ge- vertrouwde zieken en gewonden heb- zcngen. oan reciteert een kardinaal ben laten gaan boven eigen lijfsbe-1 het „Confiteor", de schuldbelijdenis houd. J die aan het begin van elke Mis wordt Vliegtuig rakelings over stuk geschut Tijdens Woensdagmiddag in de le gerplaats Steenwijkerwold gehouden militaire oefeningen heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij twee militairen werden gewond. De toestand van een hunner, de militair K. uit Oude Pekela, Is ernstig. De militairen zaten op een stuk ge schut toen plotseling een vliegtuig, dat aan de oefeningen deelnam, zó laag over de stellig vloog, dat K. door het vliegtuig aan bet achterhoofd ge raakt werd. Met een gapende hoofd wonde is hij in het ziekenhuis te Meppel opgenomen. Later is hij naar Groningen vervoerd. Een andere militair, die naast K. 2at. werd aan de arm gewond. Hij is in het ziekenhuis verbonden. De medaille wordt uitgereikt door het staatshoofd of door de voorzit ter van de Roode Kruisvereniging van het land, welks nationaliteit de onderscheidene bezit. gebeden, waarbij de naam van de nieuwe heilige na die van de aposte len Petrus en Paulus wordt inge voegd. Ten besluite wordt de pause lijke zegen gegeven. Krachtige taal van Bedell Smith Te Genève is gisteren opnieuw een voltallige zitting gehouden, waarin het Koreaanse prebleem werd bespro ken. Daarbij gaven de niet-commu- nistische delegaties, vooral de Ame rikaan Bedell Smith, alle steun aan de herenigingsvoorstellen van Z. Korea en lieten zij duidelijk weten, dat de concessies van de zijde der communisten moeten komen en dat de UNO het oppertoezicht op even tuele verkiezingen in geheel Korea moet krijgen. De krachtigste redevoering kwam van de Amerikaanse onder-minister Bedell Smith die het recht van de UNO om toezicht op de verkiezingen uit te oefenen verdedigde, daarbij de communistische beschuldiging ver- en besomde 1336. Dit was, zoals de reder opmerkte, nog nooit voorgeko men in de annalen van de geschiede nis van de Scheveningse haringvisse- Hij hoopte dat deze bijzondere gebeurtenis geen bijsmaakje zou heb ben voor de consumenten en voor de handelaren. Reeds de gehele dag. had Scheve- ningen in spanning geleefd. Het werd kwart voor vier voordat Gijs de Klin ker de dorpsomroeper, door Scheve- ningen kon gaan, zijn oude koperen gong bebeukend en de bevolking kond doende dat de lekkere nieuwe malse maatjes in aantocht waren. Sch. 136 de winnaar. Voordat de afslag begon hield de heer Zoetmulder, gemeentelijk ge delegeerde bij de visafslag en ad junct-directeur van de gemeentelyke dienst van haven en marktwezen een toespraakje, waarin hy de reders een goed seizoen toewenste. De heer Jacques de Roo, voorzitter van de stichting „Vrij Duindorp", bood de heer J. van den Toorn van de „Verre Visserijmij" een groene wimpel en een drie meter lange vaan aan, waar op gedrukt zijn een posthoorn en het jaartal 1954. Wimpel en vaan zijn be stemd voor het jagersschip de Sch. 136, dat deze kantjes naar huis bracht. Schipper C. de Graaf van de Sch. 136 ontvangt van de vereniging een oor konde en de vissers, die aan boord van dit schip waren, vlaggetjes. Vrijdagmiddag 28 Mei om half vier meerde in de haven van IJmuiden de» Sch. 36 „Noordster" van de N.V. Verre-Visscherij Mij. De haringjager, die als eerste in 1954 de Hollandse Nieuwe weer in het land bracht. Hoewel de ha- ringloggers na de eerste trek geen opgewekte berichten lieten horen over de vangst bracht de „Noordster" toch twintig kantjes haring mee, welke later in het oude afslaggebouw aan de Oude Haven te Scheveningen wer den geveild. De Maatschappij had n.l. vooraf al een vrachtauto naar IJmui- den gestuurd om de vangst op te halen. werpend, dat deze organisatie in Ko rea de agressor is. „De Ver. Staten zijn niet naar Genève gekomen om zich te lenen voor het bewerkstelli gen van de ondergang van de UNO, deze morele kracht voor de vrede en hot enig overgebleven werktuig om de collectieve veiligheid te handha ven", aldus Bedell Smith. Na de vergadering verklaarde een Chinese woordvoerder, dat uit het debat was gebleken, dat „de V. S. niet van plan zijn tot enig accoord in zake Korea te komen". De beleefde Molotof. De Sovjet-minister van Buiten landse Zaken, Molotof, heeft gisteren een beleefdheidsbezoek aan de Zwit serse federale regering gebracht. Dit is de eerste keer sedert de Rus sische revolutie van 1917, dat een Russische minister een officieel be zoek aan de federale hoofdstad heeft gebracht. Naar verluidt heeft de Zwitserse regering het bezoek geheim gehouden om te verhinderen, dat zich bij aan komst van de Russische minister me nigten zouden vormen. e regering bood Molotof een lunch aan. De pontificale Hoogmis op Zondag, de eerste H. Mis ter ere van de nieu we heilige, zal niet door de Paus wor den opgedragen maar door kardinaal Eugène Tisserant. De Paus zal er by tegenwoordig zijn. Op Zondagmiddag wordt het stof felijk overschot van de nieuwe hei lige door de stad in processie naar de basiliek van Maria de Meerdere ge bracht. Het lichaam van Pius X zal tijdens deze overbrenging in vol pau selijk ornaat in een glazen kist rus ten, zodat het voor de mensen langs de weg zichtbaar zal zijn. De wonderbaar genezenen. De Napolitaanse advocaat Frances co Belsani, een der twee personen op wie de voor de heiligverklaring aange voerde wonderen betrekking hadden, heeft te kennen gegeven bij de plech tigheid aanwezig te zullen zijn. Hij genas in 1951, toen hij reeds op ster ven lag, plotseling van zijn kanker gezwel in de longen, nadat hem een beeltenis van Pius X en bloemen, die op het graf van de Paus hadden gele gen, op de borst waren gelegd. De andere genezene is de klooster zuster Maria Ludovica Scorcia van de Zusters van Liefde van Sint Vincen- tius a Paulo te Palermo op Sicilië, die in 1952 plotseling genas van een hersenziekte, nadat een negendaags ge£>ed tot Pius X was gehouden. Of zij ook bij de heiligverklaring aanwe zig zal zyn, is nog niet bekend. Balansje van Genève Gisteren is te Genève een „tussen tijdse balans" opgemaakt. Deskundi gen van negen lauden, die besprekin gen over Indo-China voeren, hebben beraadslaagd over een lijst van pun ten, waarover Oost en West het eens zijn. Volgens Reuters correspondent Stanley Priddle waren de meeste af gevaardigden het er over eens, dat op de bijeenkomst een bemoedigen de ontwikkeling waar te nemen was. De bedoeling van het overleg was een stuk op te stellen, dat als werk basis kan dienen voor de geheime onderhandelingen, die de ministers van Buitenlandse Zaken Zaterdag ever deze kwestie zullen voortzetten. Volgens James Reston, correspon dent van de „New York Times", heb ben de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en de voornaamste Ameri kaanse afgevaardigde bij de Ver. Na ties, Henry Lodge, besloten, dat Ame rika ondanks bezwaren van Britse zijde een verzoek van Siam aan de UNO zal steunen om een waarne mersmissie naar dat land te zenden, die er op zou moeten toezien of, als gevolg van de oorlog in Indo-China, een dreigende toestand voor Siam ontstaat. MELK OP TWEEDE PINKSTERDAG Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in het belang van een goede melk- voorziening van de consumenten be paald, dat dc melkbezorging op 2e Pinksterdag op de gebruikelijke wij ze moet geschieden. Toen de afslager in de oude afslag hal bij de buitenhaven van Scheve ningen „veertienhonderd gulden" riep, steeg uit de stampvolle zaal een afkeurend en protesterend gejoel op. Toch was de afslager niet zover mis toen hij gistermiddag om half zes bij het begin van de verkoop van de twintig kantjes nieuwe haring, waar mee de Scheveningse haringvloot de race heeft gewonnen, dit bedrag noemde. Het eerste kantje werd namelijk tot verbazing van iedereen verkocht voor ƒ1166.De prijzen bleven steeds zo hoog en liepen op een gege ven moment zelfs op tot 1230f 1246 en slechts eenmaal wees de grote wij zer op het afslagbord beneden de ƒ1000, en wel ƒ911.—. Van de zestien kantjes, die ver kocht werden door de rederij de „Verre Visserijmaatschappij", belie pen de besommingen gezamenlijk 17.995.maar de rederij van D. de Vos deed het ook niet slecht, want haar vier kantjes brachten samen 5016 op. 1336.nooit voorgekomen, i Het tweede kantje haalde het record Zaak Anneke Beekman Laatste ex-voogdes blijft in arrest De officier van Justitie heeft het arrest van mevr. Langendijk—van Moorst, de ex-voogdes van Anneke Beekman, met één maand verlengd tot 30 Juni. De heer B. uit Den Haag, die ge durende 14 dagen werd vastgehou den, is nu vrijgelaten. Mevr. Lnngen- dijkvan Moorst is nu de enigd in de zaak van de verdwijning van Anneke Beekman, die zich nog in voorarrest bevindt. Opklaringen Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijk koelere luchtmassa's, welke over Frankrijk en Engeland in aantocht waren, overstroomden in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ook een groot deel van ons land. Za terdagmorgen om 7 uur liep de be grenzing van de koele lucht van Ter schelling over Friesland en Over- ijsel naar Twente. Aan de voorzijde van het front kwam nog vrij warm en zonnig weer voor, terwijl aan de achterzijde het verdrijven van de warme lucht aanleiding gaf tot veel bewolking en plaatselijk flinke re genval. In Brabant, Zeeland en Zuid- Holland was op verschillende plaat sen Zaterdagmorgen reeds 10 milli meter regen gevallen. De tempera turen ondergingen een aanzienlijke daling. Kwamen Vrijdag in vrijwel het gehele land maximumtemperatu ren boven 25 graden voor (op het vliegveld Gilze Ryen werd een hoog ste temperatuur van 30.3 gemeten!). De aanvoer van de veel koelere lucht bij Westelijke winden over het nog koude Noordzeewater zal er oor zaak van zijn, dat de maximumtem peraturen in het Zuidwesten van het land heden bijna 15 graden lager land zich in de polaire lucht zal be vinden, waarbij opklaringen zullen voorkomen en de temperatuur weer een neiging zal vertonen hoger te worden. De kans op buien is morgen eering. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). LATER OPKLARINGEN. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid. In het uiterste Noord-Oosten van het land lagere, elders weer iets ho gere temperaturen. 30 Mei: zon op 4.28 en onder 20.47; maan op 2.49 en onder 19.13 uur. 31 Mei zon op 4.27 en onder 20.48; maan op 3.23 en onder 20.36 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. 26 C. OSLO zwaar bew. 27 KOPENHAGEN onbewolkt 27 AMSTERDAM regen 28 LONDEN geheel bew. 21 LUXEMBURG regen 27 FARIJS onbewolkt 30 BORDEAUX mist 24 GRENOBLE zwaar bew. 28 NICE half bew. 25 GENEVE zwaar bew. 26 ZURICH regen 26 LOCARNO half bew. 26 BERLIJN onbewolkt 26 FRANKFORT regen 28 MüNCHEN zwaar bew. 23 WENEN onbewolkt 25 INNSBRUCK half bew. 25 AJACCIO onbewolkt 21 ROME onbewolkt 27 MALLORCA mist - Korreltje Het komt er slechts op aan gelijk te hebben, niet te krijgen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1