Autobus met passagiers door trein geramd en zestig meter meegesleurd Vier doden en zeventien gewonden Eindelijk spijkers met koppen te Genève? Aanslag te Marrakesj Geneviève over de hel van Dien Bien Phoe Onrust en demonstraties op Ambon Guatemala als rode voorpost Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 26 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13204 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 UITTOCHT LIET belooft een schone Hemel- vaartsdag te worden met een blauwe, hemelsblauwe lucht, die de achtergrond vormt voor het aller- groenste groen van de bomen en de bossen in de Mei. Van al deze bomen en bossen en heerlijke buitenplaatsen, welke wij op onze uittocht met Hemelvaart zul len zien en bezoeken, zijn de planter- •tjes dood, soms allang dood. Zij zien #r niets meer van. Dit is geen vrolijk idee voor dege nen, die de Hemelvaart alleen maar kennen als een soort mythologische gebeurtenis. Ook voor degenen, die bij de uit tocht op Hemelvaart hun uitvaart naar de hemel niet angstig in ge dachten ontwijken, is 'het „boompje groot, plantertje dood" geen vrolijk idee. Niemand vindt het prettig te sterven, maar aan 'het sterven is de angel van de wanhoop ontrukt, door de Hemelvaart van de Eerste der mensen, „die evenzo zal wederke ren". De wanhoop der heidenen is de hoop der Ohristenen. Daarom is het morgen zulk een groot feest, een lentefeest, met het vooruitzicht van de eeuwige lente. Onoplettende chauffeur Aan een gezelschap van ongeveer 25 bruiloftsgangers, merendeels af komstig uit de Friese gemeente Achtkarspelen, is gistermiddag een verschrikkelijk ongeval overkomen. De bus, waarmee het gezelschap naar Blija reisde, werd om twee uur op een onbewaakte overweg tussen Zwaagwesteinde en Buitenpost in de lijn GroningenLeeuwarden door een trein gegrepen. Drie personen werden direct gedood, namelijk mej. Antje de Haan, haar zuster mevrouw Meetsmade Haan en haar schoon zuster mevrouw Tine de HaanHai- ma. In het Diaconessenhuis te Leeu warden overleed gisteravond nog een vierde slachtoffer, de heer R. Ytsma. De toestand van zijn echtgenote, me- Althans over Indo-China Op de besloten vergadering over Indo-China hebben de negen minis ters gisteren de procedurekwesties terzijde gelegd om te beginnen aan besprekingen die het sluiten van een wapenstilstand ten gevolge moeten hebben. De atmosfeer waarin de be sprekingen werden gevoerd, werden beschreven als „goed, beter dan ge woonlijk." Molotof was voorzitter. Wapenstilstand in alle drie staten van Indo-China is een punt dat zo wel door het Westen als door het Oosten als basis voor een debat naar voren is gebracht. Aan het debat waren tal van besprekingen vooraf gegaan tussen de leiders van de de legaties en de Indische vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, van wie men aanneemt dat hij zal proberen te bemiddelen tussen Oost en West. Hij heeft geen officiële sta tus bij de Geneefse conferentie. De Amerikaan Bedell Smith heeft voorgesteld om aan de Verenigde Bij een bomexplosie te midden van een colonne militairen, die de ere wacht had gevormd bij het bezoek van de vertrekkende resident-gene raal Guillaume aan Marrakesj, zijn 26 soldaten en 10 Marokkaanse om standers gewond. Van de gewonde soldaten, zes Fransen en 20 Marokkanen, bevin den zich drie in ernstige toestand. Het bezoek van Guillaume aan het stadhuis van de stad duurde onge veer 10 minuten, en direct nadat hij vertrokken was werd de erewacht in colonne opgesteld voor de afmars. Op dat moment werd de bom ge gooid. Volgens de politie werd de ont ploffing veroorzaakt door een tijd bom, bestaande uit twee aan elkaar verbonden handgranaten. De helse machine werd waarschijnlijk uit een boom op de boulevard voor het stad huis geworpen. Onder de tien Marokkanen, die werden gewond, bevonden zich vijf vrouwen, vier mannen en een jon gen van dertien jaar. Geheime clausule in E.D.G.-pact Maurice Schumann, de staatssecre taris van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft vandaag erkend, dat het verdrag voor de Eu ropese Defensiegemeenscahp een ge heime clausule bevat. De Gaullistische senator Michel Debré had de regering schriftelijk gevraagd, waarom zij de geheime clausule in het EDG-verdrag nog steeds'niet bekend wil maken. Schu mann antwoordde, dat de clausule een zuiver militair karakter draagt en geen politieke vraagstukken aan roert. De inhoud kan echter volgens de staatssecretaris niet bekend wor den gemaakt. Senator Debré riep daarna uit, dat de clausule vrijwel zeker „onder een militaire dekmantel" politieke kwes ties aanroert. Het is mogelijk, aldus Debré, dat Frankrijk niet het in de clausule geëiste aantal divisies op de been kan brengen, en het gevolg hiervan zal zijn, dat het minder stemmen krijgt in de infer-geallieer- de organisaties. Ook zou de clausule bepalen, al dus de senator, dat Franse officie ren kunnen worden vervangen door >fficieren van andere nationaliteiten, vanneer 't land op een bepaald >genblik niet genoeg officieren heeft. Naties te vragen het toezicht te hou den op de naleving van een even tuele wapenstilstandsovereenkomst. Donderdag zal er weer een beslo ten zitting aan Indo-China worden gewijd. Bidault naar Parijs. Dinsdagavond is de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Bidault, onverwacht naar Parijs vertrokken voor het voeren van besprekingen met zijn regering. Naar men aanneemt wenste hij de kabinetszittinè van de volgende dag bij te wonen, die gevolgd zou wor den door een bijeenkomst van de nationale defensieraad. Uit gezaghebbende bron is te Ge nève vernomen, dat de plenaire ver gadering over Korea, die Woensdag gehouden zou worden, is' uitgesteld tot Vrijdag. Er was geen reden voor dit uitstel bekend. Boekhoudfoutje van een milliard Als gevolg van een boekhoudfout, die thans is ontdekt, heeft, naar de New York Herald Tribune uit Wash ington meldt, het Amerikaanse Con gres vroeger een milliard dollar te veel aan fondsen voor hulpverlening aan het buitenland gevoteerd. De gang van zaken is zo geweest: orders voor een bedrag van een mil liard dollar aan militaire goederen zijn zowel onder het hoofd buiten landse hulpverlening als onder mi litaire foridsen geplaatst en zo kwam er dus twee milliard beschikbaar, waartegenover slechts voor een mil liard dollar aan geautoriseerde be stellingen stond. De regering heeft dus ook niet meer dan een milliard kunnen gebruiken. vrouw Ytsmade Haan, die in het Bonifatiushospitaal te Leeuwarden ligt, is zeer ernstig. In totaal zijn zeventien gewonden raar ziekenhuizen overgebracht, na melijk zeven naar het St. Bonifatius hospitaal te Leeuwarden, acht naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden en twee naar het Academisch Zieken huis te Groningen. Later zijn een ge wonde uit het Bonifatiushospitaal en een uit het Diaconessenhuis te Leeu warden naar huis teruggekeerd. In elk van deze beide ziekenhuizen worden nu, na het overlijden van de heer Ytsma, nog zes slachtoffers ver pleegd, van de twee gewonden in het Academisch Ziekenhuis te Groningen verkeert mej. Mart je Broersma in ernstige toestand, Aantal kinderen. Bij de gewonden is een aantal kin deren. Enige lichtgewonden werden bij bewoners van het gehucht Zand- bultep, waar het ongeval geschiedde, opgenomen. De autobus was gehuurd van het garaigebedrijf gebr. Veenstra te Noordbergum en werd bestuurd door een zoon van een der eigenaren. Deze chauffeur is met de schrik vrijgeko men, evenals de bestuurder van de trein. Van de treinpassagiers liep niemand letsel op. Volgens mededelingen van de Ned. Spoorwegen heeft de bus kort voor de overweg nog gestopt om bruilofts gasten op te nemen. Daarna is hij de overweg opgereden, door de uit de richting Leeuwarden komende diesel- trein gegrepen en ongeveer zestig meter meegesleurd. De trein heeft nog geremd. Volgens de Ned. Spoor wegen kan de chauffeur niet door de zon zijn verblind, terwijl het uitzicht op de overweg goed was. Tot kwart voor vijf was het trein verkeer tussen Zwaagwesteinde en Buitenpost onmogelijk. In die tijd onderhielden autobussen de verbin ding tussen deze beide stations. De officier en de substituut-officier van justitie uit Leeuwarden, mr. H. Gelinck en mr. H, Kuipers, hebben de plaats van 'het ongeval bezocht. Prachtige sfeer van kameraadschap Een goede kappere een fris en schoon blauw linnen costuumpje, een ononderbroken nachtrust op een echt bed en een bad hebben van de be- modderde, vermoeide en vermagerde heldin van Dien Bien Phoe wederom een sjieke Parisienne gemaakt. En deze Geneviève de Galard-Terraube stond gisteren te Hanoi de journalis ten te woord die waren toegestroomd om de verhalen te vernemen van de enige vrouw die vijf weken belege- Critiek op de rede van Soekarno Het Indonesische leger op Ambon is sedert Maandagnacht geconsig neerd. Door de straten van de hoofd stad Ambonina patrouilleren zwaar bewapende eenheden van de mobile brigades van de Indonesische Staats politie. Op de belangrijkste punten in de stad en bij de haven staan gepant serde gevechtswagens opgesteld. Op enkele punten in de stad is het tot ongeregeldheden gekomen tussen het Indonesische leger en groepen Ambonezen, die protesteerden tegen de arrestatie van de vice-premier van de Masjoemi, dr Kasman Sin- godimedjo, die Maandag, toen hij per vliegtuig Ambon wilde verla ten, door de Indonesische Staatspo litie werd gearresteerd. Dr Kasman, die enkele dagen na dat president Soekarno 'n bezoek had gebracht aan Ambon, in een re de felle critiek leverde op de rede van de president, is op last van de Indonesische autoriteiten naar de ge vangenis in Ambonina overgebracht. Reeds tijdens het bezoek van pre sident Soekarno aan Ambon op 14 Mei jl. deden zich enkele incidenten voor, toen Ambonezen door de tal rijke Indonesische militairen, die voor de komst van de president naar het eiland waren overgebracht, wer den gefouilleerd. Alle juichende Indonesische pers commentaren ten spijt is de ont vangst van het Indonesische staats hoofd, die met de door Nederl. over gedragen torpedoboot jager „Tjerk Hiddesz" naar Ambon voer, koel weest. Het duidelijkst demonstreerde zich dit in een toespraak, die de pre sident hield voor de Zuid-Molukse vrouwenorganisaties, waarbij hij zich liet ontvallen: „Ik hoop, dat ik een schoonzoon uit de Zuid-Moluk- ken zal krijgen, daarom heb ik mijn vierde dochter Puteri Maluku ge noemd". Slechts een enkele Ambo- nese vrouw reageerde op de vriend schappelijke toespeling van Soekar no. Enkele dagen nadat Soekarno zijn tocht door het gebied van de Zuid- Molukken had afgebroken en in Djakarta terug was, arriveerde mr Kasman, de spreekbuis van de groot ste Indonesische Mohammedaanse partij, die bij een deel van de ge mengd Christelijk Islamietische be volking een dankbaar gehoor vond, toen hij zei de, dat de woorden van Soekarno geen enkele inhoud hebben en alleen het woord van de Islam gehoorzaamd dient te worden. NEGEN BELGISCHE ARBEIDERS IN STEENGROEVE BEDOLVEN. Hedenochtend zijn bij een instor ting. in de steengroeve van Florze, na bij Rouvreux (België) negen arbei ders om het leven gekomen. Het ongeval heeft zich voorgedaan in een oude hardsteengroef, welke door een Luikse firma wordt geëx ploiteerd, aan de voet van een steen afvalberg. Negen arbeiders werden bedolven. Dadelijk werd met het reddings werk begonnen maar om 10.45 uur was men er nog niet in geslaagd de slachtoffers te bevrijden. Het onge luk gebeurde om 8 uur. ring en zeventien dagen communis tische gevangenschap had beleefd. Met een va een fortuin van honderduizend dol lar op zij, dat haar werd geboden voor het verhaal van haar belevenis sen. „Daar zullen we later, als ik weer in Parijs ben, wel eens over denken", zei ze. Nu had ze alleen maar aandacht voor haar gewonden, die zij in Dien Bien Phoe had moe ten achterlaten. Nadat zij eerst had geweigerd naar Hanoi te ver trekken voordat de laatste gewonde was geëvacueerd, moest zij de vesting wel verlaten toen generaal Dechaux haar gelastte te vertrekken. „Toch was Dien Bien Phoe vor mij, ondanks alle afschuwelijke dingen, een uitzonderlijk mooie belevenis", verklaarde zij. „Vooral door de prachtige sfeer van kameraadschap die er heerste". Nadat zij eerst drie weken op een brancard op de grond van de „ope ratiekamer" had geslapen wan neer zij ten minste tijd had om te slapen werd zij op een dag ver rast door een paar officieren die een privé-mangat voor haar hadden ge graven. Zij haden de wanden er van zelfs behangen met rode en witte parachute-zijde Onderscheidingen. En verder vertelde zij van de twee de, nog grotere verrassing. Dat was toen zij op een avond door haar ko lonel werd uitgenodigd in zijn loop graaf te komen dineren, en toën ge neraal de Castries geheel onver wacht was gekomen om haar te ver tellen, dat zij benoemd was tot rid der van het Legioen van Eer en dat zij het oorlogskruis met de palmen had gekregen. Haar wacht waarschijnlijk nog een andere eer. De raad van gouver neurs van de Liga van Roode Kruis verenigingen die te Oslo vergadert, heeft haar gisteren voorgesteld voor de Florence Nightingale-medaille, de hoogste onderscheiding van het Roo de Kruis. Deze medaille is nog nooit eerder aan een nog levende vrouw toegekend voor diensten in oorlogs tijd. De tweede vrouw wier naam ver band houdt met Dien Bien Phoe, ma dame Jacqueline de Castries, is gis teren uit Hanoi te Parijs aangeko men. Zij weigerde verslaggevers te woord te staan. De evacuatie der gewonden. Dinsdag zijn 148 gewonden Dien Bien Phoe geëvacueerd, het hoogste aantal tot nu toe. In het heel zijn thans 710 gewonden v gevoerd. Er heerst ernstige politieke span ning tussen de Midden-Amerikaanes republieken Guatemala dat lich telijk communistisch is en Hondu ras. De Verenigde Staten zenden zoals reeds gemeld met spoed grote hoeveelheden wapens en mu nitie naar Honduras en Nicaragua, de twee landen die aan Guatemaal grenzen. De Verenigde Staten hebben in dat deel van de wereld zeer grote be langen en zij vrezen dat Moskou, dat onlangs grote'zendingen wapens naar Guatemale heeft verscheept, probeert in de buurt van het Pana- makanaal een bolwerk van commu nistische agitatie te vestigen. Minister Dulles heeft dat gisteren nog op zijn persconferentie gezegd, toen hij een verklaring gaf voor het feit dat zijn regering voor een waar de van tien millioen dollar wapens naar Midden Amerika zendt. Dat Amerika de toestand ernstig inziet bijlkt daaruit dat de wapens niet per schip maar per vliegtuig worden verzonden. Guatemala, waar de bevolking voor Het grootste deel zeer links ge oriënteerd is, is de enige Amerikaan se staat die het pact van Rio de Ja neiro niet heeft ondertekend. Dat pact verbindt alle andere staten van Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. ENORME HITTE IN EGYPTE. In Loexor en Assoean (Egypte) eeg het kwik gisteren tot 48 graden C. in de schaduw, zo meldt A.F.P. In Minia was het 45 gr. en in Cairo 40. In Midden-Egypte gaat de hitte golf gepaard met een invasie van sprinkhanen, waartegen met hef- schroefvliegtuigen wordt opgetreden. 1°«>t>30COCX>30COOCXXX>XCOO<XXXX>OOCOOOOOOOCOa>L<XX<XÏ Zwart schaap Op de grote stille Gooise hei- de dwaalt een herder met kud- p de eenzaam rond. Juist zoals me- fj nig dressoirstukje zo gevoelig 8 illustreert. Al deze schapen, 150 $j in getal, hebben ergens in Ne- fc derland een voogd, die het gel- 8 delijk mogelijk maakte, dat een dergelijk kudde-tafreeltje de schilderwereld een nimmer uit puttende bron van inspiratie zal blijven opleveren. Tot degenen, die vijftig gulden betaalden voor onze wolvrienden, behoort ook het personeel van de belasting dienst in Hilversum. Van een bijzonder gevoel voor nuances gaven zij blijk, toen zij het zwarte schaap van de kudde uit- kozen en het „Fiscus" noemden. 3 H. Mis voor gevallenen Ter ere van alle Franse soldaten, die vielen in de beide wereldoorlo gen en in Indo-China heeft Kardinaal Feltin in de Notre Dame te Parijs een H. Mis gecelebreerd. De Mis werd o.a. bijgewoond door Frank- rijks President Rene Coty, die men hier alleen in het koor ziet staan. (Geldig van Woensdagavond tot 1 Donderdagavond. Opgemaakt te l 10 uur. ZONNIG EN WARM Droog en warm weer met wei- nig bewolking en een zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. 26.Mei: zon op 4.32 en onder 20.42; rnadn op' *1:29" èn orider 13.26 uur. 27 Mei: zon op 4.31 en onder 20.43; maan opi 1.45 en onder 14.49 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: STOCKHOLM licht bew. 22 c OSLO mist. 20 KOPENHAGEN mist. 14 AMSTERDAM licht 'bew. 22 LUXEMBURG half bew. 22 LONDEN lich't bew. 20 PARIJS onbewolkt. 25 BORDEAUX onbewolkt. 25 GRENOBLE zwaar bew. 23 NICE licht bew. 19 GENEVE zwaar bew. 23 ZURICH nevel. 23 LOCARNO licht bew. 22 EERLIJN onbewolkt. 24 FRANKFORT zwaar bew. 24 MUNOHEN onbewolkt. 20 WENEN nevel. 23 INNSBRUCK onbewolkt. 24 ROME licht bew. 25 AJACCIO onbewolkt. 21 MALLO'RCA zwaar bew. 23 Warm en zonnig Het KNMI deelt mede: Een belang rijk hogedrukgebied dat zich uitstrekt van Noord-Scandinavië over Duits land tot Italië, beheerst 'thans het weer in geheel West-Europa. Over wegend Zuidelijke winden voeren warmere lucht naar het Noorden, waarbij de maximumtemperaturen van dag tot dag hoger worden ten gevglge van de krachtige zonnestra ling. Maximumtemperaturen van meer dan twintig graden komen thans voor 'tot in Lapland. In Frank rijk kwam op enkele plaatsen giste ren het kwik reeds boven 25 graden. Het hogedrukgebied neemt nog steeds in omvang en betekenis toe, waar door het depressiegebied op de Oce aan, ten Westen van de Britse eilan den nog geen kans krijgt, zijn in vloed verder naar het Oosten uit te breiden dan tot Ierland en West Engeland. Wel vormde zich een zwakke warmtes'toring boven Zuid- Frankrijk, welke daar enkele ver spreide onweersbuien veroorzaakte. Deze beweegt, in betekenis afnemend in Noordelijke richting en zal waar schijnlijk zonder noemenswaardige invloed op het weer in ons land uit te oefenen, passeren. Er mag dan ook op Hemelvaartsdag op warm en overwegend zonnig weer worden ge rekend, waarbij de kans op vor ming van locale warmte-onweders in de namiddag klein is. De winden blijven zwak 'tot matig uit Zuidelijke richtingen; aan de kust kan echter tijdelijk een wat koelere zeewind waaien. Korreltje Het beste middel om een toornig mens te ontwapenen, is hem te doen lachen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1